Uitbarsting in zwarte wijken van Miami was onvermijdelijk )ood in cel dreigt voor rsjechische gevangenen VS: Iraq heeft wèl biologische wapens TIENTALLEN WINKELS GEPLUNDERD Nieuwe betoging ongemoeid PRAAG Meer dan vijfduizend mensen hebben gisteren een demonstratie gehouden in het centrum van Praag. Het was voor het eerst in vier dagen dat de politie niet hard handig optrad tegen de betogers, die opriepen tot vrije ver kiezingen en eerbiediging van de mensenrechten. Ook eis ten zij het aftreden van de Tsjechoslowaakse partijleider Milos Jakes. De demonstranten willen dat in Tsjechoslowa- kije hervormingen worden doorgevoerd naar het voor beeld van de „perestrojka" (herstructureringsbeleid) van Gorbatsjov. Zij eisten voorts de vrijlating van een aantal deze week gearresteerde leden van de Beweging voor de mensenrechten Charta 77, onder wie de vooraanstaande dissident Vaclav Havel. trouwen in papier getuigen als we onze actie zouden afblazen. Er is geen enkele aanwijzing dat de problemen morgen, na ondertekening van het Ween- se akkoord, de wereld uit zijn", zegt woordvoerder Koos Menius van de stichting. Het is even wrang als waar: slechts die dissidenten die in het Wes ten een behoorlijke bekend heid genieten worden door dictatoriale regiems enigszins ontzien. Wat zou het lot van Sacharov (Sovjetunie), Havel (Tsjechoslowakije) en Walesa (Polen) geweest zijn als ze niet meer waren dan naamloze burgers? Hetzelfde als dat van Ivan Jirous en Petr Cibulka, ongetwijfeld. Daarom is het de bedoeling, aldus Koos Menius, de namen van deze twee dissi denten breed bekend te ma ken. Op 6 februari zal ter ere van hen een manifestatie plaatsvinden in het Amster damse Paradiso en vervolgens zal een handtekeningenactie worden gehouden om de Tsje chische autoriteiten onder druk te zetten. Ivan Jirous is de geestelijke leider van de Tsjechische un derground, het ondergrondse circuit waarin kunstenaars het werk kunnen doen dat hen door de autoriteiten onmoge lijk wordt gemaakt. Sinds 1973 heeft hij al vijf keer gevangen gezeten. Toen hij in 1985 de Valdice-gevangenis verliet (de zwaarste gevangenis van het land) zei hij dat hij een vol gend verblijf in die hel niet zou overleven. Maar dat bete kende niet dat hij zijn geweten op een laag pitje zette, dat hij zich liet muilkorven. Zo groot is zijn ontzag voor de waar heid, zo minacht hij het com promis, dat hij deze zomer na mens 271 mede-onderteke naars een felle aanklacht stuurde aan de communisti sche bewindvoerders, naar aanleiding—van- de dood van een gevangene, Pavel Wonka. „Jullie hebben Zévis Kalandra vermoord. Jullie hebben me vrouw Milada Horakové ver moord. En toen vermoordden jullie Pavel Wonka, een gewe tensgevangene. Als jullie niet in staat zijn mensen die door justitie tijdelijk aan jullie zijn toevertrouwd het menselijk grondrecht, namelijk het recht op leven, te garanderen dan eisen wij de onmiddellijke vrijlating van alle gewetensge vangenen en alle politieke ge vangenen!", schreef Jirous. Gesloopt Niet lang na het versturen van zijn brandbrief werd Jirous gearresteerd en met hem vier andere ondertekenaars. Drie van hen zijn tijdelijk op vrije voeten gesteld; zij wachten op de dag van hun proces. Maar Jirous en Petr Cibulka zitten nog steeds in voorarrest. Voor hun leven wordt gevreesd. Ji rous (getrouwd, vader van twee dochtertjes) is tijdens zijn vorige gevangenschappen al zo gesloopt, dat hij dreigt te bre ken. En dat Cibulka, een al leenstaande die drie keer eerder in de cel zat (onder meer wegens het uiten van kritiek op het socialistische be stel in zijn land) ernstig gevaar loopt mag blijken uit een brief die zijn moeder naar vrienden in het westen stuurde: „Tij dens de laatste huiszoeking troffen we elkaar in de tuin en toen heeft hij me gezegd dat zijn leven op het spel staat. We moeten en dat is zijn laatste bericht voor zijn vrijlating vechten. Daarom vraag ik je: schrijf alsjeblieft in kranten en tijdschriften over zijn situatie. En doe een oproep aan men sen dat ze moeten protesteren bij onze autoriteiten en zijn vrijlating moeten eisen". STEVO AKKERMAN pagin JITENLAND foidaegouttuitdonderdag 19 januari 1999 pagina 5 )r een r vier 1 de kor iina wijst eerste jrec frikaan land uit sond F hng In alle stilte heeft China deze dingsbi k voor het eerst een Afrikaanse student De 21-jarige Alpha Robinson uit ibia, vijfdejaars student aan de Hehai- rersiteit in Nanjing, werd gearresteerd eind vorig jaar op de campus van de ^erkwXersiteit rellen uitbraken tussen Chinezen nden (Afrikaanse studenten. Robinson is vorige -half n k zaterdag uit de gevangenis in Nanjing de ieu 'aSen en afgel°Pen dinsdag op een vlieg- nn Ov naar PariJs gezet. Verschillende Afri- jp_ ,,.nse studenten hebben gisteren bij het iaën van de UNESCO jn Peking een for- verzoek ingediend het land te mogen „Voor de doorsnee Chinees is een een inferieur wezen, arm, vies, ach- en slecht", aldus de Afrikanen. Beleid van Thatcher schept Britse kloof LONDEN Na tien jaar Conserva tief bewind onder leiding van Marga ret Thatcher zijn de Britten over het algemeen rijker en gezonder. Tege lijk worden de armen echter armer, zo blijkt uit een studie die in op dracht van de regering verricht is. In 28 jaar tijd is het aantal particuliere auto's verdrievoudigd. Maar het aan tal huishoudens dat moet rondkomen van de helft van het gemiddelde weekloon van minder dan 500 gul den, steeg ook. Er is echter één con stante factor: net als in 1971 moet de Britse doorsneewerker anno 1989 twaalf minuten zwoegen om het geld voor een fors glas bier te verdienen. Marcos ligt op sterven NEW YORK De afgezette Filipijnse president Ferdinand Marcos ligt op sterven en is niet in staat om zijn proces we gens fraude en corruptie bij te wonen. Dat heeft zijn advo caat, Richard Hibey, gisteren verklaard in een brief aan de federale rechter John Keenan. Als de rechtbank de dokters verklaring aanvaardt, wordt de vervolging van Marcos stopgezet. Marcos (71) wordt momenteel in Honolulu (Ha waii) behandeld in een zieken huis waar hij zondag werd op genomen met longontsteking. Rabin weggefloten uit parlement JERUZALEM De Israëlische minis ter van defensie Yitzhak Rabin is giste ren in het parlement door linkse tegen standers van het spreekgestoelte weg- geschreeuwd, toen hij zijn nieuwe, har dere beleid jegens de opstand in de be zette gebieden verdedigde. Sommigen riepen om Rabins ontslag. Aanleiding voor de kritiek zijn de instructies van Rabin om voortaan plastic- en rubber- kogels af te vuren op opstandelingen, ook als zij voor de troepen wegvluch ten. Hoewel plastic- en rubberkogels doorgaan voor minder dodelijk dan ge wone munitie, hebben zij vorige week onder de Palestijnse jongeren acht do den veroorzaakt. Drie Palestijnse schoolmeisjes worden gearresteerd nadat ze Is raëlische politie-agenten in een dorpje ten zuiden van Jeruzalem met stenen hadden bekogeld. FOTO: AP WASHINGTON/BAGH DAD Een Amerikaanse regeringsfunctionaris heeft bevestigd dat Iraq biologische wapens heeft ontwikkeld. Hij bevestig de berichten hierover van het Amerikaanse tv-sta- tion ABC. Water kanonnen Met waterka nonnen pro beert de poli tie van West- Berlijn de de monstranten uit elkaar te drijven die gisteren pro testeerden tegen een partij-bijeen komst van een rechtse partij. Zon dag 29 janu ari worden er verkiezingen gehouden voor het ge meentebe stuur van West-Berlijn. FOTO: AP Oost-Europa valt in kampen uiteen WENEN Oost-Europa valt steeds duidelijker uit een in hervormingsgezin de landen en staten, die door willen gaan op de oude, vertrouwde, maar tot op heden weinig suc cesvolle socialistische weg. Die conclusie kan worden getrokken uit de gebeur tenissen op de vandaag beëindigde conferentie in Wenen, over veiligheid en samenwerking in Europa. De ministers van buitenlandse zaken van Polen en Hongarije gingen in hun toespraken van gisteren zonder enige schroom uitvoerig in op het onderwerp van de mensenrechten. Daar mee onderscheidden zij zich van hun collega's uit Tsjecho slowakije en vooral Roemenie. De Roemeense minister loan Totu bijvoorbeeld, zei dat zijn land niet gediend is van in menging in de nationale aan gelegenheden. Hij herhaalde dat Roemenië een voorbehoud maakt bij sommige bepalingen uit de slotverklaring van We nen. Met name op het punt van de bewegingsvrijheid en religieuze vrijheden. De Hon gaarse minister Varkonyi en zijn Poolse collega Olechowski riepen juist alle deelnemende landen in Wenen op alle para grafen uit net slotdocument te eerbiedigen. Olechowski be loofde dat de nationale wetge ving in Polen zal worden aan gepast aan de „normen en be ginselen" van de Weense acte en aan het internationale recht. In een duidelijke ver wijzing naar Roemenië en Tsjechoslowakije voegde hij er aan toe, van andere staten te verwachten dat zij dat ook doeriT Biologische wapens zijn leven de organismes (bacteriën of vi russen) die dodelijke ziektes als cholera, miltvuur of tyfus kunnen veroorzaken. Water leidingen kunnen er mee be smet worden, of de ziektekie men worden simpelweg in de lucht gesproeid. Iraq heeft de berichten tegen gesproken. Een officiële woordvoerder in Baghdad ont kende ook, dat Iraq via de VS gewaarschuwd is met de pro- duktie van biologische wapens te stoppen omdat Israel anders de betrokken laboratoria zou bombarderen. Dit dreigement, dat door de Israëlische rege ring overigens is tegengespro ken, was gisteren het grote nieuws in de Israëlische me dia. Vijf jaar geleden bombar deerde Israel een Iraakse kernreactor in aanbouw, om dat daar gewerkt zou gaan worden aan een Iraakse atoombom. Na de recente be richten dat Libië en in elk ge val Syrië, Iraq en Iran ook al beschikken over chemische wapens, zou de dreiging van Iraakse biologische wapens voor Israel reden zijn om in te grijpen. Een voormalig hoofd van de Israëlische militaire in lichtingendienst, generaal Aharan Levran, zei desge vraagd wel te geloven dat Iraq de bilogische wapens produ ceert. Maar het land zou ze al leen willen gebruiken als „laatste redmiddel" tegen een Iraanse aanval. Volgens ABC zou Iran overigens ook al twee jaar proberen biologische wa pens te maken, maar zou het daar tot nog toe niet in zijn ge slaagd. Toestand Botha licht verbeterd KAAPSTAD De gezond heidstoestand van de Zuidafri- kaanse president P.W. Botha, die gisteren werd getroffen door een lichte beroerte, is wat verbeterd. De president heeft een rustige nacht doorge maakt, aldus het ziekenhuis waar hij verpleegd wordt. Hij zou niet lijden aan verlam ming of spraakverlies, ver schijnselen die vaak het ge volg zijn van een beroerte. Vandaag zou Botha een beslis sing nemen over de benoe ming van een waarnemend president, die tijdens zijn her stelperiode zijn taken moet overnemen. Dat wordt waar schijnlijk minister voor consti tutionele ontwikkeling Chris Heunis. Terwijl de regering de indruk wekt dat ondanks de ziekte van de president het werk gewoon doorgaat, specu leren politici binnen en buiten de regerende Nasionale Party over de mogelijkheid van een spoedig aftreden van Botha. politie werd vanaf de daken van huizen door sluipschutters onder vuur genomen. „Hispanics" De rellen die de afgelopen da gen de zwarte wijken Over- town en Liberty City hebben geteisterd waren bijna onver mijdelijk. Overtown was eens een levendige, zwarte buurt in het centrum van het oude Mi- aqii. In de jaren zestig vonden de autoriteiten het nodig een enorme autoweg dwars door de wijk aan te leggen. Dat be tekende het einde van een so ciaal stabiele en alleszins leef bare woongemeenschap. Wat er van Overtown over bleef, was een hoeveelheid magazijnen en opslagplaatsen, afbraakpanden en bouwvallen. Terwijl het centrum van Mia mi in goed tien jaar tijd van schitterende wolkenkrabbers, hotels, wandelpromenades, pe perdure appartementen en winkelcentra werd voorzien, werd het vlakbij gelegen Overtown een sociale en ruim telijke woestenij in de scha duw van ongekende luxe en rijkdom. De ontevredenheid daarover onder de zwarte be volking is groot. Die ontevredenheid wordt bo vendien gevoed door het feit dat de zwarten zich steeds meer ten achter gesteld voelen op de „Hispanics" die Miami op dit ogenblik domineren. Het begon met een enorme Cubaanse vluchtelingenstroom in de jaren zestig, die het be volkingspatroon van de stad volkomen wijzigde. Nu stro men per week tweeduizend Nicaraguaanse vluchtelingen de stad binnen. Dat heeft van Miami een „Spaanse" stad ge maakt. De geheel in Spaanse stijl opgetrokken wijken als Little Havanna, vormen daar voor het bewijs. Op dit ogenblik is al 44 pro cent van de bevolking „Spaans", 35 procent is blank en 20 procent zwart. De werk loosheid onder de Hispanics bedraagt 5,8 procent. Bij de zwarten is de werkloosheid evenwel 10,4 procent. De sociale ontevredenheid heeft al eerder tot hevige bot singen geleid. In 1980 vielen er in Overtown achttien doden en vierhonderd gewonden tij dens hevige confrontaties met de politie. Ook in 1982 vonden onlusten in Miami plaats. De relatie tussen de politie en de zwarte bevolking is ronduit slecht, vooral ook omdat het duizend man sterke politie corps van de stad voorname lijk uit „Hispanics" bestaat. Ook burgemeester Xavier Su- arez is een „Hispanic" en vormt aldus het levende be wijs dat de Spaanstalige bevol king de stad ook in politie ke zin heeft overgenomen. Kapitein Rob in China Verslagen trachten de families van de bij Lockerbie omgekomen studenten elkaar te troosten na de rouwdienst die gisteren op de campus van de Syracuse universiteit in New York werd gehou den. Meer dan tienduizend mensen waren bij de rouwdienst aanwezig. FOTO: AP Ergens in de Stille Oceaan heeft Rob afscheid genomen van vrienden: „De Vrijheid" is geheel opgekalefaterd en Rob is t de dat hij weer met Skip alleen is. Maar de tocht verloopt niet ulnt als hij wel zou willen. Sedert hij het goud van Peer de aan boord heeft, lijkt het wel, alsof hij door pech achtervolgd. Nu eens schiet een goed belegde val los, dan ~*'||r staat er 's morgens een voet unter in het schip, terwijl er geen lek te vinden is en vannacf breekt er zowaar een fon kelnieuwe wantschroef, waardoor Rob genoodzaakt wordt snel een takeling aan te brengen. Terwijl hij hiermee bezig is. hoort hij plotseling Skip in de kajuit vreselijk te keer gaan. Wat kan die hond nu weer gezien hebben? Rob gaat maar eens kijken en... ja, wat is dat? Daar, in de zeilskooi in het vooronder zweeft een blauw licht. Onder die zeilen zijn de schatten van Peer de Schuy- mer geborgen! slag j f FOTO: P" sm( en explosies zijn de afgelopen dagen een normaal straat- Ooste d 'n de zwarte woonwijken van Miami. (Van onze correspondent) MIAMI Voor de derde achtereenvolgende keer is het vannacht in de Ameri kaanse stad Miami tot rel len gekomen. De sfeer was zo gespannen dat bus sen met spelers van de „Cincinnati. Bengals" en de „San Francisco 49ers" onder begeleiding van de politie naar het trainings veld reden. De twee teams bereiden zich voor op de Super Bowl, de lan delijke football-finale die als een van de belangrijkste sport gebeurtenissen van Amerika geldt en waarvoor zich tien duizenden supporters naar Mi ami begeven. De vraag is of de wedstrijd kan doorgaan als de politie er niet in slaagt de de rust te bewaren. Bovendien werpen de rellen in Miami een schaduw op de inauguratie van president George Bush, morgen. Bush, die voortdu rend gewag maakt van-zijn vi sioen van „duizenden licht punten van hoop", kan een grote uitbarsting van sociale en raciale ontevredenheid nu net niet gebruiken. Maandag nog beperkte de rel len zich tot Overtown. dat pal tegen de noordelijke kant van het stadshart van Miami aan ligt. Dinsdagavond braken ook rellen uit in Liberty City, een veel grotere zwarte' wijk ten noord-westen van de stad. De onlusten waren zo hevig dat een basketbal-wedstrijd in een stadion vlakbij Overtown moest worden afgelast. De al aanwezige bezoekers werden door de politie in het stadion gehouden totdat de rust was weergekeerd. Tientallen win kels werden geplunderd en auto's in brand gestoken. De mt m den v :uider er b h Vj warn t nooi EENS AKKOORD MOET OMGEZET WORDEN IN DADEN Rouw op Syracuse ander uari ee STERDAM Wat i r gezicht zal Jaromir nes trekken als hij daag in Wenen plech- het akkoord onderte- t van de Conferentie Veiligheid en Sa- 'Jiwerking in Europa? lke gedachten zullen minister van buiten- h dse zaken van Tsjecho- ieivakije door het hoofd Eejlen? Zal hij ook maar moment denken aan n Jirous en Petr Cibul- Johanes zal vandaag handtekening zetten on een document dat onder het recht van particulie- erkent om op te komen de mensenrechten, dat tussen gelovigen en bepaalt en een tankelijke recht- Toch zal de gevestigde stichting over Charta '77 om een grote te houden voor ïke gevangen in niet opgeven, stichting niet. zou van al teveel ver- e twee slachtoffers van het ïchische mensenrechtenbe- zullen daar wel niet op re en. Zij zitten in een cel en zen het ergste: de dood. De lerlandse stichting Infor- ie over Charta '77 begint weken een actie hen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5