fi Rabbijn Jacobs: Embryo is veel meer dan „stukje weefsel CcicLcSotvtait' s kerk wereld Wereldraad vreest mislukken conciliair proces Plannen voor doctoraal examen kerkelijke vakken >weer ri m brieven van lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSouoont DONDERDAG 19 JANUARI 1989 PA< Project moslims-christenen dreigt te stoppen DEN HAAG De Gereformeerde Kerken in Nederland en de Unie School en Evangelie zijn het niet eens geworden over de voortzetting van een project voor de ontmoeting met moslims op christelijke scholen. Het driejarig project, waarvoor drs. j.D. Kraan is aangetrok ken, loopt op 1 maart af. De Gereformeerde Kerken betaalden tweederde van het salaris, de Unie zou volgens de kerken nu het grootste deel van de salariskosten moeten betalen, maar de Unie gaat hiermee niet akkoord. Er is „erg veel waardering" voor het werk aldus secretaris drs. M. van Krimpen, maar de Unie vindt wel dat dit zich te veel heeft geconcentreerd op de theologische doordenking. De Unie geeft zelf meer prioriteit aan de praktische begeleiding van leerkrachten. Mgr. Gijsen benoemt onderzoekscommissie UTP ROERMOND Bisschop Gijsen van Roermond heeft de com missie ingesteld die het lesprogramma van het onderwijs aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heerlen moet onderzoeken. Leden van de commissie zijn drie Romeinse theologen (Elders, Habets en Honings), mej. dr. L. Govaert, medewerkster van de internatioanle theologencommissie, en de Vlaamse religieuze dr. M. Schoenmaeckers. De commissie moet Gijsen materiaal aanreiken opdat hij ^ijn mening kan for muleren over de UTP als opleiding van priesters. Het onder zoek heeft plaats op verzoek van het Vaticaan dat wil nagaan of de opleiding als priesteropleiding geschikt is. Ook bij de op leidingen in Amsterdam Utrecht, Tilburg en Nijmegen zullen onderzoeken plaats vinden. Bisschop Gijsen heeft de UTP nooit als priesteropleiding willen erkennen. Met leugen komt men door de hele wereld, maar niet meer terug. Pools spreekwoord GENÈVE Binnen de Wereldraadvan Kerken wordt steeds meer be twijfeld ofhet Vaticaan zal meedoen aan de we reldwijde bijeenkomst over gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Dit voorlopig hoogtepunt van het con ciliair proces zal in maart 1990 in Seoul plaatsheb ben. Kardinaal J. Willebrands, president van de Vaticaanse raad voor de eenheid van de christenen, heeft in novem ber tijdens een extra verga dering van het voorberei dingscomité van Seoul laten weten dat het van het verde re verloop van de voorberei dingen afhangt of het Vati caan 50 afgevaardigden naar de Zuidkoreaanse hoofdstad stuurt. Bovendien is de Wereldraad zeer geschrokken van een toespraak van het hoofd van de Congregatie voor de Ge loofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger. Deze noemde het conciliair proces vorige maand „van het wezen van de kerk uit gezien iets onmo gelijks". Hij waarschuwde dat de kerk niet een soort po litieke vredesbeweging mag worden. Het „wereldrijk van de vrede" mag nooit door middel van een „wereldunie van de godsdiensten" nader bij worden gebracht, omdat dat zou leiden tot een totali taire dictatuur of een burger oorlog. Ratzinger verwacht meer heil van gebed en „die nende liefde" dan van poli tieke actie. Het Vaticaan heeft niet vol daan aan het verzoek van de Wereldraad om als mede-or ganisator op te treden van de conferentie in Seoul. Wel heeft het Vaticaan twee rooms-katholieken aangewe zen om de Wereldraad te hel- Cen bij de organisatie van de ijeenkomst. Visie In Seoul moeten 550 gedele geerden uit alle delen van de wereld „een bijbelse visie van hoop" presenteren. Zij zullen een plan aanbieden voor een betere bescherming van de schepping en meer gerechtigheid en vrede op de wereld. Er zijn in het Vaticaan ook mensen die anders denken dan Ratzinger, zo proberen functionarissen van de We reldraad de bezorgdheid weg te nemen. Zij wijzen erop dat paus Johannes Paulus II zelf in oktober 1986 vertegen woordigers van alle wereld godsdiensten bijeen heeft ge roepen voor een gebedsbij eenkomst voor de vrede in Assisi. Maar dat er na Assisi „een geweldige verandering van stemming" binnen het Vaticaan heeft plaatsgehad, daarvan was men bij de We reldraad al voor Ratzingers rede overtuigd. Vele medewerkers van de Wereldraad rekenen er door alle problemen al lang niet meer op dat de bijeenkomst in Seoul tot een „concilie" wordt waarop alle kerken zich tot bepaalde acties ver plichten. Ook zonder deelne ming van het Vaticaan is zij al een „geestelijk waagstuk", zoals de vroegere directeur van de afdeling van geloof en kerkorde van de Wereldraad, Lukas Vischer, meent. De bijeenkomst in Seoul kan nog steeds het „niet te nege ren woord spreken waarop velen hopen", aldus Vischer. Maar evenzeer kan zij een lege huls blijken. Én voor dat laatste wordt in kringen van de Wereldraad steeds meer gevreesd, zeker na de rede van Ratzinger. Wanneer is een embryo een mens? Of is er helemaal niets menselijks aan een foetus? Aap en mens lijken in de voorgeboortelijke fase als twee druppels water op elkaar, vin den sommigen. Het antwoord op de vraag: wan neer is dat „klompje cellen" een mens is van actueel belang: medi sche techniek en commercie zien veel heil in „exploitatie" van em bryo's. Bijvoorbeeld voor het op heffen van de ziekte van Parkin son, maar ook voor onderzoek naar erfelijke ziekten. Het VU-zieken- huis in Amsterdam wil voor dat onderzoek foetussen gebruiken die door abortus beschikbaar komen; in Maastricht willen onderzoekers embryo's kweken voor onderzoek. De maatschappelijke en politieke discussies beginnen op gang te ko men. De wetgever wil met regels komen; vooralsnog is terughou dendheid het wachtwoord. In ieder geval gaat het Maastrichtse plan embryo-teelt voor onderzoek voorlopig de ijskast in. Tegenstanders spreken over het aantasten van de fundamenten van het leven, of over een ongeoorloofd ingrijpen in de scheppingsorde. Voorstanders spreken niet in men selijke termen over het embryo; ze hanteren biologische begrippen en geven daarmee aan dat het, zeker in de eerste paar weken, niet gaat om een mens. En dus mag je op embryo's experimenten doen om daardoor ménsen te helpen. Minister Brinkman heeft enkele maanden geleden al te kennen ge geven onder strenge voorwaarden akkoord te kunnen gaan met expe- rimehten. We kunnen dus gevoeg lijk aannemen dat het menselijk embryo straks onderwerp is van wettelijk geregeld wetenschappelij ke onderzoek. In onderstaand interview vertelt rabbijn J.S. Jacobs van het Inter provinciaal Operrabinaat over de joodse zienswijze op het probleem. Zijn verhaal is er een voorbeeld van hoe het denken over embryo- onderzoek altijd wordt gevoed uit overtuigingen, geloof of, in zijn ge val, het joods Talmoedisch denken. AMERSFOORT „Tien, vijftien jaar geleden ke ken mensen je gek aan als je zei dat de opvoe ding van een kind al be gint in de baarmoeder. Nu zijn er veel zwangere vrouwen die bewust con tact zoeken met hun kind: met de handen op de buik en zich concen treren op het kind met positieve gedachten. Zo zijn ze al heel vroeg bezig met de opvoeding. Maar ik ga verder: de opvoe ding begint al bij de con ceptie. Wanneer de part ners zich daarbij niet menselijk gedragen, scheppen ze niet de opti male omstandigheden voor het kind dat komt". Rabbijn J.S. Jacobs, woonach tig in Amersfoort, zegt het een beetje voorzichtig: „Men sen zullen dat wel gek vin den, dat van die -conceptie, maar ik voorspel dat over tien, vijftien jaar iedereen deze uitspraak accepteert". Met deze woorden geeft de rabbijn aan hoe in het joodse denken niet anders over een embryo (of wat voor biologi sche term ook wordt ge bruikt) gesproken kan wor den dan over leven dat met een bestemming ontstaat en groeit om geboren te worden. Argumenten als „een be vruchte eicel is geen mense lijk leven" gelden voor hem dan ook niet zomaar zonder meer. Het woord „ziel" is hier van doorslaggevende beteke nis. Simpel uitgedrukt komt het in de joodse traditie hier op neer: de zielen leven bij God. Op zeker ogenblik daalt een ziel af naar de aarde om als mens de opdracht uit te voeren zoals hij die van God heeft gekregen. Na zijn leven keert de ziel terug tot God. Heeft die mens naar z'n be- stemminggeleefd, dan komt hij dichter terug bij God dan toen hij ging, dan is hij „geste gen". Zo kan er dus nooit over een mens-in-wording worden ge sproken als over louter een „stukje weefsel" of een „klompje cellen". Altijd is er die betekenis van het bezielde leven dat van God komt en een bestemming heeft op aar de. De betekenis hiervan voor Rabbijn J.S. Jacobs bijvoorbeeld de vragen over experimenten met embryo's is duidelijk. Maar toch is het ook weer niet zwart-wit. Het jodendom erkent verschil in „leven" tussen een embryo en een kindje dat bijna wordt ge boren. Maar deze levens-gra daties mogen alleen worden gehanteerd in verband met een noodgedwongen abortus, als het leven van de moeder in gevaar is. Principes Rabbijn Jacobs legt uit hoe voor de orthodoxe jood in de schriftelijke en de mondelinge overlevering. Thora en Tal moed, de van God gekomen normen en waarden zijn be schreven. Die leer heeft eeuwigheids waarde en dient als basis voor alle (ethische) vragen voor alle tijden. Toen Mozes op de FOTO: PERS UNIE berg Sinaï de wet kreeg te ho ren, sprak God niet over de vraag of de techniek van rea geerbuisbaby's wel of niet ge oorloofd is. Wel kreeg Mozes de principes te horen waar mee die vraag van de reageer buisbaby's kan worden beant woord, na analyse van het probleem. „Laat ik het zo zeggen: je kunt een kind leren rekenen door hem iedere dag een an dere som uit z'n hoofd te laten leren. De eerste dag 2+2=4; de volgende dag 2+3=5 en zo maar verder. Maar je kunt het ook de principes van het op tellen uitleggen en wanneer hij die begrijpt, kan hij alle optelsommen doen, wat 'ie ook bedenkt". Om de „principes", die af komstig zijn van God, te kun nen toepassen in de praktijk, is veel kennis nodig van de ontwikkelingen op het terrein van bijvoorbeeld de medische techniek. Die kennis is er dan ook: er zijn rabbijnen die zeer deskundig zijn op het deelter rein van de gynaecologie, van de anaesthesie en dergelijke. Want, zo maakt rabbijn Ja cobs duidelijk, beslissingen die te maken hebben met le ven en dood, mag je niet over laten aan medici. Hun op dracht ligt in het helen van mensen, het bestrijden van ziekte en pijn. De joodse leer, op haast wiskundige wijze vertolkt door rabbijnen, heeft binnen het joodse denken het laatste woord in de vragen rond leven en dood. Als geestelijk verzorger van het joods psychiatrisch cen trum de Sinai-kliniek in Amersfoort, wordt rabbijn Ja cobs zelf ook betrokken bij dergelijke beslissingen. „Je zou kunnen zeggen dat de rabbijn een coördinator is tus sen de direkt betrokkenen (patiënt, familie) en de arts. Als een arts tot een medische conclusie komt waarbij nor men in het geding zijn, legt hij die voor aan de rabbijn. Ik vraag dan altijd een „second opinion", de mening van een tweede arts. Vaak geeft de combinatie van beide conclu sies voldoende duidelijkheid, maar het gebeurt ook dat ik deskundige collega-rabbijnen, medische Specialisten, raad pleeg en dan tot een oordeel kom". Het jodendom heeft een „fijn mazig netwerk" gesponnen tussen Gods geboden en de le venspraktijk van alledag. Al les wat er gebeurt, tot en met de meest geavanceerde tech nieken, kan daardoor worden beoordeeld en zo kan een pas send antwoord worden gege ven. In die benadering zit een enorme „beweeglijkheid". Juist omdat iedere vraag als nieuw wordt beschouwd kun nen antwoorden worden ge geven die recht doen aan het gebod dat z'n „vertaling" moet vinden in de concrete omstandigheden. Een absoluut „ja" of „neen" op moderne medische ontwik kelingen is van joodse zijde dan ook niet altijd te geven, tenzij er duidelijk sprake is van het schenden van Gods geboden. Euthanasie Voor de rabbijn is het duide lijk: God heeft niet voor niets zijn normen aan Mozes gege ven. Wanneer de mens daar aan tornt, dan gaat het goed mis. „Denk maar aan eutha nasie. Wie het gebod „Gij zult niet doden".verlaat, gaat een heilloze weg op. Dan is de mens niet meer beschermd door de norm van God, maar overgeleverd aan wat ménsen gbed en kwaad vinden. De gruwelijke gevolgen daarvan zijn bekend. Natuurlijk wordt nu gezegd: het kan toch heel menselijk zijn als iemand uit zijn lijden wordt verlost? Ik zeg dan: eu thanasie kan een barmhartige daad lijken, maar is dat echt zo? Wat betekent euthanasie in geestelijke zin voor de be trokkene? Voor zijn ziel? En wat zijn de gevolgen voor de totale gemeenschap?" Het jodendom kent heel na drukkelijk het recht op ster ven en de plicht tot het voor komen van lijden. Die drie elementen: gij zult niet doden, het recht op sterven en het voorkomen/minimaliseren van lijden ziin de ijkpunten van de joodse - behandeling van ernstig zieke mensen. Een uiterst zorgvuldige afwe ging wordt gemaakt op basis van die ijkpunten, in combi natie met een goed medisch inzicht in de omstandigheden van de mens om wie het gaat. In het betoog van rabbijn Ja cobs klinkt steeds door dat het leven niet kan worden geme ten en gewogen. Het leven van een stervende man is het zelfde leven als dat van een man van twintig. Wie dat principe loslaat, komt voor onmogelijke keuzen te staan. Is het leven van één dag min- der-waardig aan dat van twintig jaar? Aan dat van tien jaar, van tien dagen, van....? Hetzelfde geldt voor het zwakbegaafde, het gehandi capte leven. Wie het gebod „gij zult niet doden" en het principe van de gelijkwaar digheid van het leven loslaat, komt dankzij de medische techniek absoluut in de verleiding om zulk leven te aborteren. Nu is het een mon- goloïde kind, dat volgens een menselijke norm gedood mag worden in de moederschoot. Wat is morgen de norm? „God heeft ons zijn normen gegeven; de mens moet zich daar maar aan houden. Want als die mens zelf dingen gaat bedenkenv gaat het niet goed". LUTSEN KOOISTRA OVERLEG HERVORMDE KERK EN DEETMAN: LEIDEN Als de plan nen voor een nieuwe her vormde opleiding voor predikanten doorgaan, zal dat niet veel verande ring brengen in de dage lijkse praktijk van de theologische faculteit in Leiden. Wel zullen stu denten dan hun doctoraal examen kunnen afleggen in een van de zogeheten kerkelijke vakken. Dat zegt de decaan van die fa culteit prof. dr. M. de Jonge. Gisteren werd bekend dat tussen de Nederlandse Her vormde Kerk en de minister gesproken wordt over een herstructurering van de her vormde kerkelijke opleiding voor predikanten. De minister heeft in een brief de Colleges van Bestuur van de betreffen de universiteiten op de hoogte gesteld van de plannen en om commentaar gevraagd. De huidige situatie is dat aan vier Rijksuniversiteiten (Lei den, Utrecht, Amsterdam en Groningen) een aanvullende hervormde „beroepsoplei ding" wordt gegeven, naast de wetenschappelijke theologi sche opleiding aan die univer siteiten. Voor die beroepsop leiding benoemt de synode kerkelijke hoogleraren. In Leiden zijn dat de hooglera ren A. v.d. Beek, F.O. van Gennep en G.H. ter ScheggeL Als de plannen doorgaan, krijgt de Hervormde Kerk meer mogelijkheden om het wetenschappelijk karakter van de beroepsopleiding te verhogen. Zo kan dan een doctoraal examen worden af gelegd onder verantwoor delijkheid van de Hervormde Kerk in een van de „ker kelijke vakken": dogmatiek, christelijke ethiek, praktische theologie, bijbelse theologie en apostolaat. De studenten die predikant willen worden, zullen het me rendeel van de vakken ge woon blijven volgen aan de openbare faculteit, net als nu het geval is. De Hervormde Kerk, de oude Staatskerk, heeft gezien de huidige plannen de traditie: de opleiding van haar predi kanten aan een openbare (staats)universiteit niet willen prijsgeven; ze wil kennelijk niet, net als de gereformeer den een eigen, kerkelijke theologische universiteit. De gereformeerde predikan ten worden opgeleid aan de Theologische Universiteit Kampen (een kerkelijke uni versiteit) en aan de theologi sche faculteit van de VU in Amsterdam waarmee de Ge reformeerde Kerken een overeenkomst hebben geslo ten. De VU is een bijzondere (in de zin van niet openbare) universiteit. Bavo-commissie Met ontsteltenis heb ik het ar tikel gelezen in de Leidse Cou rant naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van de „Bavo- commissie". Dit stuk was het resultaat van een gesprek met mij, maar de uitwerkingen van de hoofdthema's zijn door elkaar geklutst en vervolgens opgeklopt. Op ten minste twee plaatsen heeft de journalist twee geheel verschillende zaken totaal ver ward. Er is gesproken over de te verwachten „Wet op de Ba sisvorming" en er is gesproken over de te verwachten nieuwe vorm van financiering voor het voortgezet onderwijs, de zgn. „lump-sum"-financiering. Mogelijke consequenties van die twee geheel van elkaar los staande zaken worden rustig in eenzelfde verband geplaatst, zonder ze apart te noemen, waardoor bepaalde uitspraken vooral voor insiders volstrekt onbegrijpelijk worden. Op een andere plek worden „de toela tingstoets tot het voortgezet onderwijs" (de zgn. „Leidse toets" en de „Cito-toets") en de „toetsing aan het eind van de basisvorming" (na de derde klas van het voortgezet onder wijs) met elkaar verward. Daarnaast zijn zaken opge klopt met het gevolg dat mij uitspraken in de mond worden gelegd, die niet te verantwoor den zijn. De enige pretentie die de Bavo-commissie heeft en ook wil hebben is een gespreks platform in stand te houden ten behoeve van alle scholen in de Leidse regio, voor de be spreking van zaken zowel bij het basis- als voortgezet onder wijs, die problemen kunnen opleveren bij de doorstroming van leerlingen van het basis onderwijs naar het voortgezet onderwijs. Vooral omdat wij verwachten, dat deze proble men in de toekomst, als er een wet op de basisvorming komt, zich zullen blijven voordoen. A.J.L. Trom, (voorzitter Bavo-commissie), LEIDEN. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Onderwijs stelt vragen Aan de hand van de gisteren bij minister Deetmaj diende adviezen kunnen de politieke partijen en de or "n ties in het onderwijs zich de komende maanden eei beeld vormen van het toekomstige onderwijs. Er is steld wat leerlingen ten minste moeten kunnen en 1 teI^u als zij de basisschool verlaten. En voor de zogenaamde vorming, de eerste drie jaar van het voortgezet ondj, gaat het om de kenniseisen in totaal veertien vakk voor alle leerlingen verplicht zullen zijn. In 1994 zal scholen de basisvorming zijn ingevoerd, zo luiden de p van Deetman. leswi riagi moet De oorspronkelijke plannen van de Wetenschap] Raad voor het Regeringsbeleid werden drie jaar geledwyj enthousiasme ontvangen. Eindelijk zou de kwaliteit v onderwijs toenemen en zou de eenheid in de bonte veim( denheid van het vaderlandse onderwijs worden ve Eindelijk zou ook worden voorkomen dat kinderen twaalfjarige leeftijd een keuze voor het leven moeten en zou door een gezamenlijke voortgezette opleid die keuze kunnen worden uitgesteld tot vijftien of jaar. Met name dit laatste argument stond ook aan d< van de veel verguisde middenschool uit de jaren van ter Van Kemenade. joer In tegenstelling tot de middenschool gaat het bij de h plannen echter om het handhaven van de bestaande sc De scholen zouden zich bovendien kunnen profileren: tig procent van de lesuren zou vrije ruimte zijn, in te voor vakken als levensbeschouwing, extra leerstof in d plichte vakken of extra vakken als Spaans of Grieks. MAAR de uitwerking die Deetman aan de voorstelli ontmoette veel kritiek in het „onderwijsveld". VoorE^. scholen zou het noodzakelijk zijn de vrije ruimte geh gebruiken om het bestaande onderwijsniveau te kt,gy handhaven. En daarmee zou de mogelijkheid voor de scschi zich te profileren weer volledig verdwijnen. De gyn den klaagden, de vrije scholen vreesden voor het verlies v r di onderwijsvrijheid, het lager beroepsonderwijs zag het van dit schooltype naderen. De aanpassingen in de voorstellen die Deetman enitfP^ geleden indiende, kwamen aan een aantal bezwaren def^en gemoet. Maar nog steeds zijn de onderwijsvakorgan weinig mild in hun kritiek. Ook belangenverenigingei docenten in afzonderlijke vakken - met name die iris' mens- en maatschappijwetenschappen - uiten hun on t (i over de in het vooruitzicht gestelde lesprogramma's. Deioe! tieke partijen zullen ongetwijfeld straks met reekser lV" wijzigingsvoorstellen komen die de plannen in de ric|af van hun politieke kleur moeten omvormen. De houdinjnt het CDA is nog volstrekt onduidelijk, terwijl toch deze bij de belangen van de overgrote meerderheid van de betrc scholen ter harte moeten gaan. De vragen waarmee de-^ I tiek de laatste tijd wordt bestookt liegen er dan ook niej p Waarop ligt straks de nadruk in het onderwijs: op keq,gd. verdracht voor een succesrijk leven of op vorming tot bfrhoj levende mensen? En hoeveel vrijheid is aan de scholern r gund om de onderwijsidealen in concrete lessen om te z^ari Het wordt de hoogste tijd dat de partijen op die vragei t heldere antwoorden komen. ;en) itra son inil ng dsv irh« jaa in <J Weinig verandering DE BILT (KNMI) Het weerbeeld ondergaat morgen maar weinig verandering. Met een zwakke zuidelijke wind wordt vochtige lucht uit Frankrijk naar ons land ge voerd. In deze lucht komt mist en laaghangende bewolking voor. Op enkele spatten mot regen na zal daar geen neer slag uit vallen. De minimum temperatuur ligt vannacht rond het vriespunt, in opkla- ringsgebieden kan het licht vriezen. Door de aanwezige bewolking en mist stijgt de temperatuur overdag nauwe lijks. De maxima liggen rond 3 graden. Een hogedrukgebied dat al geruime tijd het weer in grote delen van Europa be paalt, trekt zich geleidelijk naar de Balkan terug. Hier door komt de weg vrij voor oceaandepressies die vanaf za terdag ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: eerst opkla ringen en overwegend droog, zaterdag langs de westkust re gen en meer naar hef noorden sneeuw. Middagtemperatuur van 5 graden langs de zuid westkust tot iets onder nul rond Oslo. 's Nachts ten zui den van Oslo lichte tot matige vorst, maar noordelijk van deze stad strenge vorst. Britse eilanden: morgen alleen in het noordwesten, op zater dag ook op veel plaatsen el ders regen. Overigens hoofd zakelijk bewolkt. Middagtem peratuur van 6 graden in het oosten tot 10 in het westen. Denemarken, Noordwest- Du itsland, Benelux en Noord west-Frankrijk: eerst veel be wolking maar overwegend droog en plaatselijk mist. Op zaterdag in de loop van de dag enige regen. Middagtempera tuur 2 tot 5, in Bretagne tot 8 graden. K pfaag New Yorkregenbul 6 Palm Beachl. bew. 2 Paramariboregenbui - Sao Paoloonweer Seoutzw. bew. C wegend zonnig. Middagten ratuur in de dalen en het 1 land 0 tot 4 graden. Ovei tot rond 1400 meter hoé lichte dooi. Midden- en Zuid-Duitsland, Noordoost-Frankrijk: rustig en overwegend bewolkt weer. Plaatselijk mist, geen neerslag. Middagtemperatuur 0 tot 4 graden, 's nachts plaatselijk lichte vorst. Alpengebied: in de dalen en in het laagland nevel, mist of laaghangende bewolking maar droog. Boven 1000 meter over- Zuid-Frankrijk, Spanje, Pol TH gal: langs de kust overweg zonnig, landinwaarts Noord-Spanje en Zuid-Fra rijk plaatselijk mist of lage wolking, vooral in de ocht4 Middagtemperatuur langsi kust van 12 graden meer r C het noorden tot 17 graden Zuid-Spanje en Zuid-Portu landinwaarts lagere tempi /Z turen. y, Italië, Joegoslavische kust y. Noord-Italië plaatselijk n vooral in de Povlakte. El< A veranderlijk bewolkt fy voornamelijk in Zuid- en l y den-Italië plaatselijk een I Middagtemperatuur van 5 i/y 1 U den-Italië plaatselijk een y. den plaatselijk in Noord-It tot 10 13 graden elders. 'A het zuiden tot 16 graden. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2