-ïeidaeSowa/nt Verstand van jazz niet nodig bij kroegentocht J Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Gemeente wist niets van wervingsactie Rembrandt Omwonenden station boos over gebrek aan inspraak DONDERDAG 19 JANUrveu iscó PAGINA 13 ief in raag gevat [DEN Een 24-jarige man ider vaste woon- of verblijf- ats is gistermiddag in de iag gevat nadat hij de kassa garage aan de Kenne- had leeggeroofd. De n had in de garage om een ierdeel gevraagd. Terwijl ocht werd naar het onder- deed de man een greep in :assa en nam de benen. Het soneel ontdekte de diefstal zette de achtervolging Buiten werd de man ge it. Korte tijd later kon hij rden overgedragen aan de jdse politie. de Inbraak LEIDEN - Uit een ning aa Willem Zwijgerlaan is gisternacht vierduizend gulden aan goederen ge stolen. Ont vreemd wer den een kleurentele- videorecor- der en enke le zegelboek jes. Er zijn geen braak sporen. Schaaktoernooi basisscholen LEIDEN Achtentwintig teams van ver schillende Leidse basisscholen doen op woensdag mee aan het kampioenschap scha ken in de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat. Dit jaar heeft zich een recordaantal scholen aangemeld voor deelna me. Het is de achtste keer dat het kampioen schap wordt gehouden. Er wordt gespeeld in een A- en een B-categorie. De vijf teams die het hoogst eindigen in de A-groep mogen meedoen aan de halve finale in het regionaal over vijf worden de prijzen uitgereikt. Vorig jaar won de Apolloschool de eerste prijs. De drie daaraan voorafgaande jaren was de Zijl- wijkschool het beste, in 1984 de Petrusschool en in 1982 en 1983 E.L.S. Omdat er dit jaar veel deelnemers zijn, wordt de scholen ge vraagd zoveel mogelijk zelf schaakborden en -stukken mee te nemen. Debat over de ideale relatie LEIDEN De Stichting Het Leids Debat houdt donderdag 26 januari weer een Cambridge Debat in het Groot Auditorium van het Academie gebouw aan het Rapenburg. Door twee gast- en vier studentpleiters wordt er gedebatteerd over de stel ling „De ideale relatie is monogaam". Als gastpleiters zullen de sociologen I. Weeda en L. Brunt optreden. Stu dentpleiters zijn M.K. van den Broek en S.H.H. Janssen (bestuurskunde), P.J.C. Smittenaar (rechten) en E.M.M. Verberg (geschiedenis). De journalist mevrouw V. Falkenburg hanteert de voorzittershamer. Be langstellenden moeten om half acht 's avonds aanwezig zijn. Emilie Knappert houdt open huis LEIDEN De Emilie Knappert Scho lengemeenschap houdt donderdag 26 ja nuari van 18.30 tot 21.30 uur open huis in het schoolgebouw aan het Rapenburg 23. Er zal informatie verkrijgbaar zijn over de afdeling agogisch werk en de afdeling sociale arbeid. De afdeling ago gisch werk omvat de studierichtingen cultureel- en inrichtingswerk en de af deling sociale arbeid bestaat uit de rich ting sociale dienstverlening en arbeids zaken/personeelswerk. Belangstellen den kunnen op 26 januari met alle stu dierichtingen kennismaken door de school te bekijken, met leerlingen en docenten te praten en werkstukken te bezichtigen. Verder worden er delen uit klassieken toneelstukken opgevoerd en is er gelegenheid om zich te laten gri- Vrouw verwondt zich aan scherf LEIDEN Een 23-jarige Leidse vrouw heeft zich vannacht ernstig verwond aan een glasscherf uit een vuilniszak. De vrouw pro beerde met een collega van een eetcafé aan de Doezastraat om drie uur een vuilniszak uit een con tainer te trekken. De zak raakte plotseling los en de inhoud kwam grotendeels op de vrouw terecht. Een glasscherf zorgde voor een diepe verwonding in de keel. Zij moest worden op genomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. IVN-cursussen in Leiden LEIDEN De Polderwerkgroep van het IVN afdeling Leiden houdt in 1989 vier korte cursussen; een wintercursus in januari, een weidevogelcursus in april, een de terminatiecursus in juni en een cursus polderhistorie in oktober. Belangstellenden kunnen de cur sussen allemaal of afzonderlijk volgen. Deelnemers kunnen zich nu al opgeven voor de wintercur sus. Deze bestaat uit een informa tieavond op donderdag 19 januari van 19.45 tot 22.00 uur in de Ster renwacht aan de Kaiserstraat. Aansluitend is er een fietsexcursie door het poldergebied rond Lei derdorp en een bezoek aan een molen op zondag 22 januari. Voor opgave en meer informatie: (dage lijks 18.30 - 19.30 u.): tel. 224405. Praatgroepen over adoptie LEIDEN Het FIOM-bureau Leiden begint in het voorjaar met een praatgroep voor geadopteer- den en één voor vrouwen die in h'et verleden hun kind ter adoptie hebben afgestaan. Beide groepen staan open voor mensen van alle leeftijden. Voor meer informatie: FIOM-bureau, Langegracht 65a. telefoon 226199. LEIDEN „Jazz? Dat is helemaal geen jazz, dat is flauwekul". De leek die, denkend aan het gepin- gel dat hij 's avonds na tien uur wel eens op de Nederlandse radio hoort, de epvele moed heeft om tegen een „kenner" op te merken dat hij niet van jazz houdt, krijgt regel- 1 matig de wind van vo ren. Over de kroegen tocht, het drukst bezoch te onderdeel van de Leidse jazzweek, laat de kenner zich in soortgelij ke bewoordingen uit. Wat daar gespeeld wordt, kun je met goed fatsoen nauwelijks „ech te jazz" noemen. Er is echter één belangrijk verschil met de slaapver wekkende deuntjes op de radio: in de 47 Leidse ca fés wordt muziek ge maakt die door alle be zoekers op prijs wordt gesteld. Kenner of niet. Het waren dan ook niet spe ciaal jazz-liefhebbers die de Leidse binnenstand gister avond en -nacht bezochten om deel te nemen aan de tiende kroegentocht. Eerder was de tocht een mooie aan leiding excuus desgewenst om doordeweeks eens lek ker te gaan stappen. Voor jong en oud. „Elke avond voor de buis hangen is ook niks", vatte een bezoekers van De Waag zijn motief kort en bondig samen. En dat 'ie vanochtend met piepende oren en, vermoedelijk, een bonkend hoofd weer naar z'n werk toe moest, „ach, een kniesoor die daar op let. Het is toch gezellig?". Gezellig was het zeker. De sfeer deed denken aan 2 ok tober vorig jaar, toen duizen den Leidenaars en mensen uit de regio na afloop van de Taptoe de viering van Lei- dens ontzet voortzetten in de horecagelegenheden in de binnenstad, zonder dat het tot opvallende problemen kwam. Ook gisteravond was het op sommige plaatsen zo druk dat bezoekers op de drempel besloten maar om te keren. Geen nood echter, want slechts een paar meter verder, in een andere kroeg, was het nog wel mogelijk een stap naar voren of opzij te doen. Bekenden De Waag was één van die ge legenheden waar het publiek zich kort na de officiële aanvang van de kroegen tocht, om negen uur, massaal meldde. De belangstelling voor het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap was zelfs zo groot, dat al snel een „deur wacht" postvatte bij de toegang, die nieuwe belang stellenden slechts toeliet als anderen besloten elders eens een kijkje te nemen. In de Hooykist bijvoorbeeld, waar Bob Rigter niet zijn ex perimentele jazz ten gehore bracht, maar zijn stijl aanpas te aan die van de zangeres die voor de gelegenheid was ingehuurd. Het was kenmer kend voor de muziek die tij dens de kroegentocht te be luisteren viel: vooral niet te moeilijk, want dat leidde de aandacht alleeo maar onno dig af. Op die wijze kwam de mu ziek gisteravond vaak op de tweede plaats. De jazzklan- ken vormden slechts de ach tergrondmuziek bij een ont moeting tussen bekenden, die nu eens niet in het .weekein de gingen stappen. Van bur gemeester Goekoop, die geze ten op de trap in de Blauwe Reiger tevreden constateerde dat Leiden naast de Laken- feesten minstens nog één suc cesvolle attractie te bieden heeft, tot de caissière van Al- bert Heijn, die zonder haar bedrijfskleding slechts met moeite door een vaste klant herkend werd. Contact Dat de muziek misschien niet het belangrijkste was, ver hinderde niet dat wel dege lijk sprake was van contact tussen de muzikanten en het publiek: de van de radio zo bekende juichkreten en klap pende handen aan het einde van een nummer of een solo klonken ook tijdens de kroe gentocht. „Eigenlijk verschilt deze muziek niet eens zo veel van op de radio", vond een bezoeker van De Waag, „maar je reageert nu anders omdat je er zelf met je neus bovenop staat. Als je merkt dat muzikanten elkaar tot hoogstandjes uitlokken, rea geer je daar op. Hier slaan de vonken over. Als je thuis naar de radio luistert, is de afstand te groot". Te groot was voor veel kroe glopers ook de afstand tussen de diverse drankgelegenhe den. Hoewel het buiten zeer aangenaam was, puilden de borrelbussen uit. Ongetwij feld ook een gevolg van de drank die de dankbare ge bruikers van het openbaar tot zich hadden ge leggen. Per slot van rekening kon een beetje frisse lucht geen kwaad, tussen de bezoe ken aan de kroegen door. Daar was het door de drukte zó warm, dat het zweet in straaltjes van de gezichten af liep. Brildragers werden bij binnenkomst verblind door beslagen glazen. En wie het echt niet meer uithield ver ruilde zijn plaats aan de bar voor een positie nabij de openstaande deur. „Ik heb wel eens in een ruimte gespeeld waar zó wei nig zuurstof was, dat je geen lucifer kon aansteken", zei jazz-saxofonist Hans Dulfer jongstleden zondag op televi sie tegen Adriaan van Dis. Om maar aan te geven wat voor ongezond beroep hij uit oefende. In de Leidse bin nenstad was het gisteren zo erg niet, al merkte iemand in één van de uitpuilende kroe gen op: „Zo moet het zijn: als haringen in een ton, in een rokerig hol. Dat is jazz op z'n best". PIETER EVELEIN rrrM?M r7„,. .^1 J; i_i_l., I_I-J TT EIDEN Zowel de di- icties burgerzaken en iderwijs als het gemeen- bestuur had geen enkele >orkennis van de actie de Rembrandt Scho- ngemeenschap om 12-ja- ge leerlingen te werven. at stelde wethouder H. in Dongen gisteravond idrukkelijk tijdens de vergadering van de raads commissie onderwijs. „Ik betreur het ten zeerste dat de' afspraken die tussen de scholengemeenschappen be stonden geschonden zijn. Het heeft voor scholen geen enkele zin om tegen elkaar op te con- behulp het raadslid W. Hettinga wordt. Op die manier ontstaan (CDA) over de kwestie. er reclamecampagnes waarbij Eerder deze week reageerde de meest vijf scholen voor voortgezet onderwijs in Leiden zeer ver ontwaardigd op een doelge- school de meeste leerlingen gaat trek ken. Dat is niet bevorderlijk voor ouders die voor de beslis- richte wervingsactie van het sing van het kiezen van een x> i i» - - school voor voortgezet onder wijs voor hun kinderen staan. Bovendien leveren dergelijke acties geen extra leerlingen op. Die krijg je niet met adverten- w tiecampagnes", aldus Hettinga. dure acties geld verknoeid Hij stelde de wethouder bo- Rembrandt waarbij 12-jarige leerlingen rechtstreeks wer den aangeschreven en uitge nodigd voor een besloten in- formatiebijeenkomst. „Het is folder aldus antwoord- onwenselijk dat aan dergelijke de Van Dongen op vragen "or> vendien de vraag rector van het Rembrandt op dracht voor het rondsturen van de uitnodiging had gekre gen en hoe hij aan een adres senbestand was gekomen. Eerder werd gezegd dat het adressenbestand door de ge meente beschikbaar was ge steld. De wethouder ontkende gis teravond echter dat de op dracht van de kant van het bevoegd gezag afkomstig Ook de adressen zijn niet door de directie onderwijs beschik baar gesteld, zo verzekerde zij. Alle verzoeken om dergelijke bestanden door scholen wor den door de gemeente afgewe zen. „Een openbare school krijgt daarin geen voorkeurs behandeling". Vandaag voert wethouder Van Dongen overleg met de recto ren over de kwestie. Bingo Buurthuis Matilo houdt vrijdag een bingo-avond. Er worden zes ronden ge speeld. De bingo-avond wordt gehouden in de Zaanstraat 126. De toegang gratis. Aanvang 20.00 Ruilavond Ruil club Koningskerk houdt vrijdagavond een ruilavond voor verzame laars van postzegels, mun ten, prentbriefkaarten, sui kerzakjes en dergelijke. Verzamelaars zijn tussen 119.00 en 22.00 uur welkom in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40. De entree bedraagt 1,50 voor niet-leden. Jongeren tot en met 15 jaar betalen een gulden. Cursussen Mensen van 55 jaar en ou- der kunnen zich nog opge ven voor cursussen die vol gende week in het Volks huis beginnen. Er zijn nog plaatsen bij de cursussen vergader- en discussietech niek, omgaan met moeilij ke informatie, algemene ontwikkeling, ouderen en gemeentepolitiek, meer le ren durven en verder kij ken. Voor opgave en infor matie kunnen belangstel lenden contact opnemen met het Volkshuis, tele foonnummer 149180. Spoorbumpers Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zon dag een bingo. Bij voldoen de belangstelling is er een 'superrondeDe bingo wordt gehouden in buurt huis 't Spoortje, Bernard- kade 40, Leiden. De aanvang is 14.00 uur. De Burcht Muziekvereniging De Burcht houdt zondag kla verjas- en sjoelwedstrijden. De wedstrijden worden ge houden in de Burchtves ting, Aalmarkt 9, Leiden. De aanvang is om 14.00 uur. Deelname kost twee vijftig. Volkshuis In het Leidse Volkshuis wordt binnenkort begon nen met cursussen flamen co-dans en spaans-traditio nele dansen, klassiek bal let, volksdansen voor be ginners, spaans voor begin ners en kunstgeschiedenis. Meer informatie is ver krijgbaar bij het Volkshuis via telefoonnummer 149180. „BEWONERS EN RAAD BUITENSPEL BIJ BEOORDELING PLANNEN" LEIDEN De bewoners van het Stationsplein zijn boos over het feit dat ze te weinig betrokken worden bij de plannen voor ont wikkeling van de omge ving van het station. De bewoners, verenigd in de werkgroep Herinrichting Stationsplein, kregen pas afgelopen maandag te ho ren dat de beoordelings procedure van de planin zendingen vanavond aan de orde komt in een geza menlijke commissieverga dering. „Dat is vier dagen voor de bespreking in de commissie. In een derge lijk kort tijdsbestek kun nen wij nauwelijks reage ren", aldus de werkgroep in een brief aan de raads commissies. Volgens voorzitter H. Giesen van de werkgroep is het niet de eerste keer dat de gemeente de bewoners te laat infor meert. Volgens hem heeft oud- wethouder J. Peters van ruim telijke ordening in juni van het vorig jaar beloofd dat er voortaan overleg met de om wonenden zou plaats vinden, voordat de raadscommissies geïnformeerd werden. „Indie ning van een klacht bij de in spraakcommissie lijkt nu on ontkoombaar. Het is echter niet de weg die wij graag wil len bewandelen. Hopelijk kan het overleg dat wij binnenkort hebben met wethouder Van der Molen de communicatie stoornissen oplossen", aldus Giesen. In een eerste reactie op de no titie over de beoordelingspro cedure laat Giesen weten be vreesd te zijn dat de belangen van de bewoners onderge sneeuwd raken. Het is de be doeling dat de NS, de NZH, het Academisch Ziekenhuis en de gemeente Leiden binnen tien dagen reageren op de plannen die de drie projectont wikkelaars MABON, MAB en AMRO-projectontwikkeling eind februari zullen indienen. Volgens de bewoners kan de gemeente in zo'n korte periode nooit de reacties verzamelen van bewoners en andere be langhebbenden. De raad en de bewoners dreigen dan buiten spel te staan, aldus Giesen. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8x8x1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Stuur als dank de reiswekker naar Naam: j Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur deze bon in ecu open envelop - postzegel met nodig naar leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CeidócSouicmt Adres: Postcode/plaats: UNZJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13