Fraaie harmonie tussen abstractie en figuratie Geslepen stenen en schilderijen in galerie Joop Doderer en Maya Bouma in Ten fijn span' De Trust/Independance met bekroond werk van Goetz Wereldconcert rond gitaar Concourswinnaar met oude muziek in Groene Kerkje Barokensemble in Lokhorstkerk uadoosora PETRIE KLINCKHAMERS IN LAK-GALERIE LAK-Galerie woud rond hem. De titel van (Cleveringaplaatsl, het schilderij luidt 'De Onver- Leiden); Schilderijen van saagde'. Het is geschilderd door Petrie Klinckhamers. Tot Petrie Klinckhamers en is te en met 11 februari (di t/m za zien in de LAK-Galerie. 12-17, zo 13-17, do ook 19-21). Een gespierde mannenfiguur DOORONNOSCHlLSTRA met een ondermaats hoofd is verstrikt in een woud van pun- tige stokken. Met een kapmes De Onversaagde is slechts één baant hij zich een weg uit de voorbeeld uit de reeks geslaag- wildernis. Op zijn lichaam zijn de schilderijen die het LAK ex- motieven geschilderd die lij- poseert. Klinckhamers han- ken op de vormen van puntige teert een beproefde schildert- stokken, reflecties van het oer- rant, die hem in staat stelt ab- stracte begrippen als moed, schaamte, evenwichtigheid, tweestrijd, geborgenheid en macht in beeld te brengen. Hoewel de doeken met uiteen lopende technieken zijn ge schilderd, verschilt de methode van uitbeelden niet wezenlijk: figuratieve beeldelementen worden in forse, expressieve contourlijnen geschilderd, open vlakken wor- T\^ waarna de open vlakken wor- I IR Jt OÏIllJ den ingevuld met min of meer abstracte motieven, geschil- Galerie De Pomp derd in een kleurrijke, bewee- Dorpsstraat 38, Warmond): glijke toets. Werk van Meta Thepass Zo ontstaan schilderijen, waar- olieverf, pastel, aquarel) in de figuratie fraai harmo- en gepolijste stenen en nieert met de abstractie. De ab- sieraden van Wiet van Os. stracte elementen zijn door hun Tot en met 2 februari (di 19- combinatie met eenvoudige fi- 21, wo 10-12 en 14-16, do, za, guratieve elementen niet al zo, 14-16). leen decoratief, maar werken ook beeldversterkend. Meta Thepass is in 1929 gebo ren in Bandung, Indonesië. Zij begon op jonge leeftijd al met STRAMME MASKERS schilderen. Zeven iaar geleden Petrie Klinckhamers studeer- werd zij lid van de teken- en de aan de Stadsacademie en schilderclub 'The painting vervolgens aan de Jan van Lions'. Inmiddels heeft zij zich Eyck Academie in Maastricht, als schilderes enige naam ver- Hij heeft nog maar een beschei- worven en exposeert zij regel- den staat van dienst wat betreft matig. Ondanks haar fulltime exposities, maar dat is ten ont- job als administratief ambte- rechte. Want Klinckhamers naar is haar produktie toch heeft een rijpe schilderstijl, die groot genoeg om regelmatig te je als publiek benieuwd maakt exposeren. naar de voortgang van zijn ar- Haar heimwee naar haar ge- tistieke ontwikkeling, boorteland komt tot uitdruk- Hij maakt gebruik van een per king in haar schilderijen van soonlijk getinte iconografie onder meer Indonesische land- waarin veel symbolen te ont- schappen. Sinds enige jaren ex- dekken zijn, die zich evenwel, poseert zij op de Pasar Malam juist door het persoonlijke ka- in Den Haag. Maar niet alleen rakter ervan niet altijd even Indonesische taferelen, ook makkelijk laten duiden. Des- haar bloemschilderijen en Eu- ondanks laat Klinckhamers ropese landschappen zijn het zijn publiek nooit in het onge- bekijken waard. Inmiddels wisse over zijn bedoeling met heeft Meta Thepass een eigen een schilderij. Hij kiest spre- schilderclub opgericht. kende titels die de kijker op Wiet van Os is in 1931 geboren weg helpen bij de interpretatie. Klinckhamers maakt er ner- weer weg, waardoor men in wenfiguur, opnieuw met een 'De Onversaagde' van Petrie in Soerabaja én heeft als hobby In de iconografie van Klinck- gens expliciet gewag van, maar harmonie met zijn omgeving fors lichaam en een klein, mas- Klinckhamers (foto: Wim van het cabochonslijpen van sier- hamers staan menselijke figu- hij is ontegenzeglijk beïnvloed komt. kerachtig hoofd en toegeloken Noort). en halfedelstenen. Hij is van ren centraal. Een motief dat door Oosterse filosofieën. Hij ogen; rondom deze figuur zwe- beroep computerprogram- daarbij telkens terugkeert, is de schildert weliswaar geen moei- Deze gedachte is bijvoorbeeld ven geschilderde ogen, die de meur. Als tegenwicht voor zijn tegenstelling tussen een ex- zame yin- en yang-doeken, uitgebeeld door binnen de con- vrouw aankijken. De vrouw een groot aantal artistieke mid- dagelijks werk is hij drie jaar pressieve plasticiteit van de li- maar kiest wel vaak onderwer- touren van een figuur dezelfde sluit zich af van de buitenwe- delen, zoals het geven van in- geleden begonnen met het slij- chamen en een vlakke uit- pen, die een thema als dualiteit invulling te schilderen als bui- reld, maar voelt innerlijk nog trigerende titels, slaagt Klinck- pen van stenen. De mooist ge- drukkingloosheid van de ge- - dat een rol speelt in het Zen- ten de contouren. Subjectieve steeds de ogen van de omge- hamers erin zijn schilderijen tekende stenen treft men aan zichten. Gezichten zijn bij boeddhisme en in de yoga - in ervaringen lopen als het ware ving in haar rug prikken. In- een symbolisch en metafysisch onder de agaten, vandaar dat Klinckhamers eerder stramme kaart brengen. In de yoga over in objectieve feiten; inner- nerlijk en uiterlijk, geest en li- perspectief te verlenen en door hij deze bij voorkeur slijpt. maskers dan meedeelzame tracht men in harmonie te ge- lijk en uiterlijk worden on- chaam: ze vormen een tegen- zijn uitstekende vermogen om Maar ook andere stenen be- kletskoppen. Klinckhamers raken met het universum door danks hun tegengesteldheid als stelling, maar zijn tegelijkertijd mensen te observeren, weet hij werkt hij. Van iedere steen- lijkt de overtuiging toegedaan zich mediterend te richten op eenheidervaren. één. een interessant wereldbeeld soort houdt hij er één in zijn ei- dat de houding van een li- het eigen innerlijk. Door de te- Dit gedachtengoed is bijvoor- over te dragen. Het is te hopen gen collectie. Van de andere chaam veel meer vertelt over genstelling innerlijk-uiterlijk beeld vormgegeven in het Hoewel zijn stijl naïef oogt, is dat we in de toekomst in Lei exemplaren maakt hij siera- iemand dan een gelaatsuit- extreem te beleven, valt dan schilderij 'Schaamte'. We zien het werk van Klinckhamers den meer werk van deze zui den. drukking. uiteindelijk die tegenstelling een in elkaar gedoken vrou- zeer volwassen. Met hulp van derling krijgen te zien. hoofdrollen zijn weggelegd voor Joop Doderer, Maya Bou ma en Hans Boskamp. Boskamp speelt de rol van no taris Van Wijngaarden. Hij wordt door zijn vrouw van een buitenechtelijke relatie ver dacht. Om zijn onschuld te be wijzen doet hij een beroep op een vriend (Guus van der Made), maar die komt niet op draven. Teneinde raad vraagt hii de man, die als butler komt solliciteren, als 'vriend' te fun geren. Zo ontstaan de omstan digheden vooreen krankzinni ge reeks misverstanden. Leidse Schouwburg: Theater Plezier brengt 'Een fijn span'; met Joop Doderer, Maya Bouma en Hans Boskamp. Op 26 januari (14.30uur) en 27 januari (20.15 uur). Als een klassieke klucht, waar van de inhoud nauwelijks is na te vertellen. Zo wordt 'Een fijn span' omschreven, waarin Guus van der Made, Hans Bos kamp, Pamela Teves, Joop Do derer en Maya Bouma v.l.n.r in 'Een fijn span(foto: Roland Smulders jeej^ 'U3Adjqosa9 JUDUJOUJ ais :A3SHOd NNVIIVD S3H3DNVZ LAK-Theater (Leiden): De Trust/Independance speelt 'De oorlog'deel I van Rainald Goetz. Vertaling: Rezy Schumacher en Tom Kleijn. Regie: Theu Boermans. Op 20 en 21 januari (20.30 uur). DOOR DICK VAN TEYLINGEN De Trust heette vroeger De Zaak en verraste eerder dit sei zoen met 'De Möwe', een Ach- terhoekse Tsjechov met fris spel en een regie met volop mooie ideeën. Theu Boermans verbond zich aan het gezel schap dat samenwerkt met In- dependance uit Arnhem. Boer mans had na ruim tien jaar spe len het acteren wel gezien en ging in zee met mensen die net van de toneelschool komen. In 'De Möwe' leverde die combi natie een soort jonge-honden- theater op. Dit seizoen is het thema 'Na de restauratie'. In de eerste voor stelling stond het toneelspelen centraal, de tweede produktie werpt vragen op over de sa menleving na de golf van de 'veryuppiesering', die eigenlijk alweer over is. Daarvoor kozen ze 'De oorlog' van Rainald Goetz. De Duitse theatercritici verfd wordt als opvolger van Thomas Bernhard en Heiner Muller. 'De oorlog' is een trilo gie, en De Trust/Independance gaat ze alle drie spelen PARTITUUR Goetz' tekst onttrekt zich aan de gangbare normen voor dra ma. In 63 scènes worden rollen schetsmatig weergegeven en is er geen duidelijke ontwikke ling van handeling of thema. De schrijver noemt zijn tekst een partituur. Naast burgers en soldaten duiken drie figuren uit de flarden op: Stammhei- mer, Stockhausen en Heideg ger. De Stammheim-gevangenis werd in de jaren zeventig be rucht door de processen tegen terroristen, de componist Stockhausen staat model voor de degeneratie binnen het Duitse cultuurgoed en Heideg ger is de filosoof. Zo wordt 'De oorlog' een commentaar op onze tijden vol geweld en de rol die de kunst en het denken daarin spelen. Goetz voelt zich in hoge mate verantwoordelijk voor deze wereld: aan alle misstanden voelt hij zich medeschuldig. In het vierde deel van het stuk on- •werpt Stockhausen zich aan intens zelfonderzoek van- Hij studeerde geschiedenis en van het stuk. Goetz vond vol- - o speeld door De Trust/Indepen - uit de perspectieven kind, his- medicijnen, en is naast schrij- gens hem de middenweg tussen introduceert de jonge groep dance (Foto: Rob ten Broek). toricus, arts en alcoholicus. Die ver ook arts. filosoferen en associëren en deze interessante en eigenzin- lijn, waarmee Goetz gedood- invalshoeken kun je zien als Boermans werd gegrepen'door ontleende het ritme van zijn nige schrijver in Nederland. Leidse Schouwburg: 'Fragments of a dream' met John Williams, Paco Peha en Inti Illimani. Op 20 januari (20.15 uur). Het gebeurt niet vaak dat de klassieke gitarist John Willi ams, de Spanjaard Paco Perta en de Chileense groep Inti Illi mani gezamenlijk optreden. Ruim een jaar geleden zetten ze het Utrechtse Vredenburg vol ledig op stelten met een vriend schapsconcert. Verder speel den ze een aantal keren voor grote, uitverkochte, concertza len. Tijdens de concerten zijn de in spiratie van de groep, de liefde voor de muziek.en de genegen heid voor elkaar overduidelijk te zien en te horen. Een derge lijk concert staat Leiden ook te wachten met de grootse gitarisi Williams, zijn evenknie op hel gebied van de flamenco en de in ballingschap levende La- tijnsamerikaanse groep. Inti Illimani met John Willi ams en Paco Peha (foto: Clarc Park). Groene Kerkje (Oegstgeest): K O-concert door het ensemble Af fetti Musicali. Werken van Falconieri, Castcllo, Domei, Marais, Royer, Bach en Telemann. Op 22 januari (14 uur). De oude muziek - daartoe re ken ik die uit de middeleeu wen, de renaissance en de ba rok - mag zich de laatste decen nia op een groeiende populari teit verheugen. De muziek uit deze periodes wordt steeds meer op authentieke instru menten uitgevoerd en daar door neemt het aantal oude muziekensembles toe dat op authentieke instrumenten speelt. Daarnaast staan tegen woordig steeds meer concour sen, festivals en concertseries in binnen- en buitenland in het teken van de oude muziek. DOOR PETER VAN VEEN Een voorbeeld van een oude muziek-concours in ons land is dat van Amersfoort, waar vo rig jaar het ensemble Affetti Musicali de derde prijs won. Onderdeel van de prijs was een VPRO-radio-opname van een concert dat dit ensemble op een nader te bepalen tijdstip zou mogen geven. Dit concert vindt zondag uur plaats in het Groe ne Kerkje in Oegstgeest. Het concert heeft een plaats gekre gen in de lopende serie Oude Muziek die K O-Oegstgeest dit seizoen organiseert. Met het programma dat Affetti Musicali zondag brengt, wil zij de drie belangrijkste stromin gen uit de barok, te weten de Franse, Duitse en Italiaanse, voor het voetlicht brengen. Bach uitgezonderd heeft zij niet gekozen voor het werk van bekende barokcomponis- ten, waartoe behalve Bach ook Handel, Scarlatti, Couperin en Rameau gerekend moeten worden. Het ensemble zal daarentegen muziek laten ho ren van de Italianen Castello (begin 17e eeuw) en Falconieri (1586-1656), die eindigde als hofcomponist aan het Spaanse hof, de Fransen Dornel (ca. 1685-1765), Royer (1700-1755) en Marais (1656-1728), de laat ste behalve als componist in zijn tijd ook bekend als gamba- bespeler, en de Duitse compo nist Telemann (1681-1767) naast Bach, van wie de 'Sonata a-3 in d-mineur' ten gehore wordt gebracht. Van Tele mann, die evenals Bach een zeer groot aantal werken heeft gecomponeerd, werd door Hëndel wel eens gezegd: 'Hij kan even gemakkelijk een achtstemmig motet als een brief schrijven'. De barokmuziek onderscheidt zich van de renaissancemuziek in het feit dat de muziek uit deze tijd een grotere bewee glijkheid, meer versieringen en een sterker ritme kent. Gelei delijk krijgt ook de uiting van het gevoel - al is dit vaak nog op een wat rationele wijze - een duidelijke plaats in de composi ties. Van deze periode dateren ook de muzikale vormen als de suite, de sonate, de concerto grosso, de opera, het oratorium en de cantate. De naam van het ensemble Af fetti Musicali, dat in 1987 is op gericht, is dezelfde als de titel van een werk van de Italiaanse componist Marini. Deze titel en dus gekozen naam van het en semble drukt uit wat muziek voor de leden van het ensemble betekent en die voor de barok muziek in het bijzonder. Het ensemble bestaat uit de Ar gentijn Alejandro Moguillan- sky (blokfluit), de twee Japan ners Makoto Akatsu (viool), Takami Mizutani (viola da gamba) en de uit Israël afkom stige Noam Krieger (clavecim- bel). De leden van het ensem ble zijn allen naar Nederland gekomen omdat de mogelijk heden om hier aan een conser vatorium oude muziek te stu deren op een authentiek in strument veel beter zijn dan in eigen land. Lokhorstkerk (Leiden): Concert Leids Barokensemble. Op 21 januari (20.15 uur). Leiden is sinds vorig voorjaar een kamermuziekgezelschap rijker. Het Leids Barokensem ble telt dertien musici, twaalf strijkers en een clavecimbel; de musici zijn merendeels gevor derde amateurs. De opzet is om vooral minder bekende maar boeiende muziek uit de barok ten gehore te brengen. Hoewel daarbij moderne instrumenten worden gebruikt, streeft het gezelschap er naar om de mu ziek zo authentiek mogelijk te laten klinken. Naar het idee van de muzikanten is daarbij de speelmanier belangrijker dan het instrumentarium of de hoogte van de stemming. Het afgelopen jaar heeft het en semble twee concerten gege ven. De enthousiaste reacties daarop waren aanleiding om voor aeze maand weer een con cert te programmeren. Dit keer staan op net programma een suite van Telemann, twee con certen van Vivaldi, een sonate Van Vivaldi wordt het concert voor cello en strijkers gespeeld. Soliste is de Duitse Ute Peter- silge. Zij studeerde enige jaren in Freiburg. Sinds 1987 stu deert ze moderne cello aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, waar ze les krijgt van Godfried Hoogeveen. Aan het Conservatorium in Den Haag studeert ze barokcello bij Richte van der Meer. Ze maakt deel uit van het Frciburger Ra- rockorchester.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17