Albert Heijn waarschijnlijk nog dit jaar in Marcagarage STAD OMGEVING Minibankschroef ALLER LENDS) Ontwikkelingsprojecten falen door negeren lokale kennis landbouw onge monumenten mken nog aar beschermers WOENSDAG 18 JANUARI 1989 PAGINA 13 IDEN De rij- p van de Hoflaan Leiden is gister- nd rond tien uur tijd gestremd 'eest, omdat een ekend gebleven' imobilist een gro- hoeveelheid verf oren had. Er was rdoor slipgevaar itaan. Politie en oners hebben de afgedekt met De gemeente reinigingsdienst vandaag de rom- opruimen. rf op gdek Twee verdachten van overval vrijgelaten LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Den Haag en de 49-jarige bewoner van een pand aan de Antil- lenstraat in Leiden die waren aangehouden in ver band met de overval op een postagentschap aan de Haven zijn gisteren vrijgelaten. Tegen de vrouw is wel proces verbaal opgemaakt wegens medeplich tigheid, maar haar aandeel in de overval is volgens de politie niet groot. De 49-jarige Leidenaar was hoofdbewoner van het pand, waar de politie afge lopen weekeinde vuurwapens en een deel van de buit van de overval terug vond. De man, vader van twee eerder aangehouden verdachten, zegt echter niets van de activiteiten van zijn zoons ge weten te hebben. De drie hoofdverdachten, een 21-jarige Hagenaar, een 27-jarige Emmenaar en een 23-jarige man uit Den Haag, zitten nog steeds vast. Schorsingsverzoek De Vrind niet-ontvankelijk DEN HAAG/LEIDEN Het schorsings- verzoek van de middenstander A.C.M. de Vrind tegen de verkeersmaatregelen bij het afsluiten van de Breestraat is niet ontvanke lijk verklaard. Dit heeft de Raad van State besloten. De Vrind die eigenaar is van een loodgieters- en centrale verwarmingsbe- drijf aan de Beschuitsteeg heeft zijn schorsingsverzoek te laat bij de Raad van State ingediend. Hij had zich moeten hou den aan de uiterste termijn van dertig dagen na de dag waarop het besluit openbaar is ge maakt. Hij heeft die termijn met bijna drie maanden overschreden. De Vrind vindt dat hij door de verkeersmaatregelen ernstig in zijn bedrijfsvoering wordt belemmerd en geschaad. De aan- en afvoerwegen naar zijn bedrijf zijn voor autoverkeer gesloten ver klaard. Man vlucht op scooter LEIDEN De man die maan dagavond een overval wilde plegen op het taxibedrijf Schut te aan de Flevoweg in Leiden is er na zijn poging waarschijnlijk op een scooter vandoor gegaan. Het bedrijf miste na de overval namelijk een scooter van het merk Lambretta. De politie denkt dat de man, die een helm droeg, de scooter gebruikt heeft om te vluchten. De overval mislukte omdat de 31-jarige vrouw die de centrale bediende direct alle taxi-chauffeurs alar meerde. De overvaller schrok daarvan. Fietsster gewond bij aanrijding LEIDEN Een 51-jarige fiets ster uit Leiden is gistermiddag rond half een gewond geraakt bij een botsing op de kruising van de Rijnsburgerweg en het Stations plein in Leiden. De vrouw stak de Rijnsburgerweg over en werd geschept door een 35-jarige auto mobilist uit Sassenheim, die van af het Stationsplein kwam. Vol gens een getuige reed de Leidse door het rode licht. Zelf ver klaarde ze geen verkeerslicht ge zien te hebben. De vrouw is met een hoofdwond en letsel aan haar voet overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Fiets en auto werden beschadigd. Lezingencyclus over excellente universiteit LEIDEN Het Studium Gene rale van de Leidse universiteit houdt vanaf dinsdag 7 februari een lezingencyclus. De cyclus heet 'De excellente universiteit?'. De cyclus wordt gehouden naar aanleiding van de marketingpoli- tiek die diverse universiteiten voeren. Die hangt samen met de vraag naar grote aantallen hoog opgeleiden, tegelijk is er vrees voor verlies aan kwaliteit door de groei van universiteiten tot mas sa-instellingen. De eerste lezing wordt gehouden door prof. dr. H.W. Pleket in het centraal faci liteitengebouw aan de Cleverin- gaplaats. Geen stadsverwarming woningen Stevenshof LEIDEN Een aantal stand- plaatsen voor woonwagens en drie woningen in vlek 8 in de wijk Stevenshof kunnen niet worden aangesloten op de stadsverwarming. Volgens een woordvoerder van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) is het technisch onmo gelijk om mobiele behuizingen op het leidingsysteem aan te sluiten. Voor de drie woningen geldt dat deze zo ver van het leidingsysteem af liggen, dat aansluiting zeer hoge kosten met zich mee zou brengen. De bewoners krijgen een aanslui ting op het gas. BAVELAAR AKKOORD MET KOMST AH-VESTIGING OP DRIESSENPLEIN LEIDEN Een belang rijke hindernis die de komst van Albert Heijn naar het Ir. Driessen- plein tegen hield, is uit de weg geruimd. Super markt Bavelaar aan de Hooigracht en project ontwikkelaar Erica heb ben overeenstemming bereikt over de komst van AH naar de Marca garage op het Ir. Dries- senplein. In ruil voor een financiële vergoe ding zal Bavelaar geen bezwaar maken tegen le nieuwe AH-vestiging. doe hoog de vergoeding [Sis willen de partijen niet «Ikwijt. De overeenstem- iming was voor het Leid- college voorwaarde om medewerking te ver- Jlenen aan de komst van 3Albert Heijn. Naar ver- d wachting zal Albert jjHeijn nog dit jaar de nieuwe vestiging ope nen. Bavelaar en Erica hebben langdurig onderhandeld over de komst van Albert Heijn naar de Leidse bin nenstad. Ahold wil graag een nieuwe vestiging in het centrum van Leiden, nadat enkele jaren geleden een kleine AH-supermarkt aan de Haarlemmerstraat werd gesloten. De nieuwe Marca garage op het Ir. Driessen- plein was een mogelijkheid, maar de provincie was bij aanvang van de bouw tegen grootschalige detailhandel aan de rand van de binnen stad. Toen de bouw echter al een eindje gevorderd was viel door een faillissement het orthopaedisch bedrijf Van Lierop af. Ahold stak toen opnieuw haar licht op bij projectontwikkelaar Eri ca. Ercia spande zich vervol gens in om groen licht van de gemeente en provincie te krijgen voor de komst van Albert Heijn. Het college stemde in eerste instantie in met de komst van Albert Heijn, maar verbond er later de voorwaarde aan dat er eerst overeenstemming moest worden bereikt met de buurtsupermarkt Bave laar aan de Hooigracht, die pal tegenover de Marca-ga- rage ligt. De provincie liet doorschemeren de komst van Albert Heijn niet tegen te zullen houden. Bavelaar kreeg onder meer een func tie in de Albert Heijn-vesti- ging aangeboden en winkel ruimte elders in Leiden. Hij hield echter lange tijd zijn poot stijf. Eind vorige week kwamen beide partijen over een dat Bavelaar in ruil voor een financiële vergoeding geen bezwaar zal maken te gen de komst van Albert Heijn. Klantenkring Eigenaar P. Bavelaar sluit niet uit dat hij nog een tijdje open blijft zodra de Albert Heijn-vestiging een feit is. „Misschien dat ik het even aankijk of mijn klanten kring zo vast is dat het toch mogelijk is om te blijven draaien. Omzetverlies lijd ik natuurlijk zeker. Mocht het geen haalbare kaart zijn, dan kan ik misschien aan de slag bij de inkooporganisatie waar ik ben aangesloten", aldus Bavelaar. Nu er overeenstemming is bereikt tussen Bavelaar en Erica zal het college binnen kort met een voorstel tot wijziging van de bestem ming van het Driessenplein komen. Die is noodzakelijk voor de komst van Albert Heijn. Tegen die wijziging zullen vanuit de buurt onge twijfeld bezwaren komen. Buurtbewoners vrezen een te grote verkeersdruk op de Hooigracht en de Ir. Dries- senstraat. Ze hebben ook al bezwaar gemaakt tegen de Marca-garage op zich. Een publiekstrekker als Albert Heijn zou de situatie alleen maar verergeren, volgens hen. Vermoedelijk zullen ze hun bezwaren voorleggen aan de raadscommissies en de Raad van State. De buurtverenigingen Pan- cras-Oost en Pancras-West hebben het college er van beschuldigd al veel langer op de komst van Albert Heijn aangestuurd te heb ben. Omdat de provincie in eerste instantie tegen was zouden ze via een omweg nu proberen AH binnen te ha len. De provincie zou nu wel akkoord gaan, omdat de Marca-garage er al staat. Was de mogelijkheid van grootschalige detailhandel direct in het bestemmings plan opgenomen, dan zou de provincie niet akkoord ge gaan zijn met de bouw. Een woordvoeder van pro jectontwikkelaar Ercia denkt dat de komst van Al- bert Heijn nu niet lang meer op zich laat wachten. Voor het wijzigen van het bestem mingsplan zal een versnelde procedure worden gevolgd. Mochten de te verwachten bezwaren allemaal afgewe- zen worden, dan staat Ahold klaar om de nieuwe winkel te openen. „Albert Heijn kan de nieuwe zaak vrij snel in richten", aldus de woord voerder van Erica. De nieu we AH-vestiging zal naar verwachting dan ook nog dit jaar geopend worden. INDELIJKE REGISTRATIE )U WERKEN 1850-1940 IDEN Nummer ittien: een prima pandje 1905, met mooie gegla- rde dakpannen en ge- listerd steen. Dat huis aast kan het wel ver- Gewapend met papier, fototoestel en ke jas zijn Lore Nizet Liesbeth van de Garde een paar dagen op jacht ir jonge monumenten. in Voorburg, eerder ren ze al in Hillegom, nsburg, Leidschendam, orschoten en Naald- k. Dinsdag geeft wet- ïder M. van der Molen imtelijke ordening) het rtsein voor het project Leiden. nen met vijf andere colle- inventariseren de twee ar- tectuur-historici de jongere iwkunst uit het tijdvak 1850 1940 in de provincie Zuid- lland. De sluizen, bruggen, enovens, villa's, landgoede en zelfs fabrieken lonken bescherming. Wie weet an over een jaar of vijf deze ecten op de monumenten van het Rijk. :t en Van de Garde gaan het MIP, Monumenten inventarisatieproject, per auto op pad. „Aan de hand van plattegronden en hele oude kaarten inventariseren we eerst de objecten die in de ge meente staan. We rijden met een slakkegang langs de bouwwerken en maken aante keningen. Daarna wandelen we langs de monumenten en schrijven een beoordeling. Ge keken wordt naar architec tuur, bouwstijl, staat van on derhoud, leeftijd en nog een paar zaken. Aanbellen bij de mensen doen we niet", vertelt Liesbeth van de Garde. Overzicht Afgezien van de vier grote ste den, die de inventarisatie zelf ter hand nemen, is het MIP een provinciale aangelegen heid. Het gehele project, dat vanuit de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist wordt gecoördineerd, neemt een jaar of vijf in beslag. Rijk, •provincie en arbeidsbureaus zijn de geldschieters voor het MIP, dat ook als werkgelegen heidsproject dient voor bij voorbeeld werkloze kunsthis torici. „Het MIP is niet alleen be doeld als middel van bescher ming, maar ook om een over zicht te krijgen van het totaal aantal bouwerken uit de perio de 1850-1940. Het meer recente erfgoed heeft jarenlang in de schaduw gestaan van de oude re monumenten", zegt Van de Garde. „De grootste zorg van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Zeist is, dat deze dienst niet weet welke bouwwerken uit die periode in aanmerking komen voor sub sidie. En daarom wordt Neder land in kaart gebracht. Met zo'n kaartenbak, per provincie samengesteld, hoopt de rijks overheid een planmatiger be leid te kunnen voeren". Verwacht wordt dat de inven tarisatie over heel Nederland gerekend, tussen de 150.000 en 200.000 objecten oplevert. Daarvan zal over een jaar of vier hooguit tien procent op de Rijksmonumentenlijst ver schijnen". Voorburg, waar het tweetal nu actief is, heeft ongeveer 140 gebouwen op de gemeentelijke monumentenlijst, geconcen treerd in het centrum. Volgens de twee onderzoekers komen van dat aantal naar schatting Lore Nizet (I) en Liesbeth van de Garde (r) inventariseren de jongere bouwkunst. een stuk of dertig veertig in aanmerking om te worden geïnventariseerd, de overige veertig zoeken ze zelf op. „Na een selectie door de Rijks dienst voor de Monumenten zorg komen er in Voorburg hooguit een stuk of acht in aanmerking voor rijkssubsi die", aldus Van der Garde. In Leiden zal dat aantal heel wat groter zijn. „Dat wordt voor ons een hele klus", aldus de onderzoekers. JOËL BATENBURG Open huis Pe Emilie Knappert scholen gemeenschap houdt morgen tan 18.30 tot 21.30 uur open ■u/s in het gebouw Vijf Mei wan 210. Daar presenteren lic/i dan de opleidingen tot fssïsrent in de gezondheids zorg, verzorgingsassistent en lotos. Deze leiden op tot be liepen als apothekers-, dok- frs- en tandartsassistent en zorgende functies in instellin- p het leerlingstelsel voor ver- gen. De open dag is bedoeld voor degenen die nog een op leiding moeten kiezen. Feminisme De CPN houdt morgen een bijeenkomst over 'Feminisme in de politiek'. Voormalig Tweede Kamerlid Ina Brou wer houdt een voordracht, waarna iets verteld wordt over de plannen en wensen van het Links Leiden Vrou wen Overleg. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand van Links Leiden, Lange Mare 37, Leiden. De aanvang is 20.00 uur. Parijs Bert Toussaint houdt morgen een dialezing over Parijs. Aan de orde komen het politieke en maatschappelijke leven, de rol van de universiteit en cul tuurhistorische en stedebouw- kundige aspecten. De lezing wordt gehouden in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest 45, Leiden. De aanvang is 20.30 uur. Kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar bij K&O of te bestellen via 141141. Aura In basisschool De Meren wijk worden op de donderdagen 19 en 26 januari introductie avonden gehouden voor de cursus „De aura en de mense lijke ontwikkeling". Aanvang 20.00 uur, entree zeven gul den vijftig. De cursus start eind januari. Richard E. Leakey (midden) en dr. L.J. Slikkerveer ondertekenen de overeenkomst tussen Nairobi en Leiden. FOTO: PR SAMENWERKING TUSSEN LEAKEY EN LEIDSE UNIVERSITEIT LEIDEN De rol van de historisch gegroeide loka le kennis van en technie ken in de landbouw in de Derde Wereld wordt door het ontwikkelingswerk van de rijke landen al te zeer verwaarloosd. Daar door mislukken vele ont wikkelingsprojecten in Afrika en Azië. Dit zegt de Leidse antropoloog dr. L.J. Slikkerveer naar aan leiding van de samenwer kingsovereenkomst die hij in Nairobi (Kenya) is aangegaan met de paleo-antropoloog Ri chard ^eakey, zoon van het Britse echtpaar Leakey dat in de jaren vijftig grpte bekend heid kreeg door hun onder zoek naar fossiele resten van zoogdieren en de voorlopers van de mens. Paleo-antropolo- gie is de leer en kennis van de mens in de oudheid. Samen gaan de onderzoekers zich concentreren op de relatie tussen planten en de mens in de prehistorie. Oost-Afrika wordt nu algemeen beschouwd als de bakermat van de mens heid. Tot dit wetenschappelijk standpunt heeft het werk van de twee generaties Leakey in belangrijke mate bijgedragen. Het onderzoek dat Richard Leakey al vele jaren direc teur van het Nationaal Mu seum van Kenya en Slik kerveer gaan uitvoeren, zal nieuw licht kunnen werpen op de omstandigheden waaronder de prehistorische mens de overgang van voedselverzame laar en jager tot landbouwer en voedselproducent heeft doorgemaakt. Tevens kan het onderzoek een bijdrage leve ren aan het huidige debat on der antropologen en archeolo gen over de ingewikkelde so ciale structuren en "nederzet tingen van voedselverzame laars, lang voordat de land bouw tot ontwikkeling kwam. Het onderzoek naar overblijfs elen van planten en voedselge wassen in prehistorische ne derzettingen van de oermens, zoals stuifmeelpollen, granen, zaden en vruchten, is naar de mening van de Nederlandse antropoloog van grote waarde voor het zogenoemde LEAD- programma van de Rijksuni versiteit in Leiden. LEAD staat voor Ethnosystems And Development Programme. Het houdt zich bezig met volksge bruiken en levenswijzen en de ontwikkeling daarvan. Het be lang van het onderzoek is vol gens Slikkerveer vooral gele gen in de directe relatie tussen hetgeen men uit de oudheid vindt en de huidige door het Westen geïntroduceerde land- bouwpraktijken in ontwikke lingslanden. Inspraakavond aansluiting Europaweg op Kruisherenweg LEIDEN De gemeente houdt morgen vanaf 20.00 uur een inspraakavond voor de be woners van de Vrouwenweg. De inspraakavond gaat over de gevolgen van de aansluiting van de Kruisherenweg op de Europaweg en de maatregelen die genomen kunnen worden. Mogelijke knelpunten zijn toe name van het autoverkeer doordat meer mensen van het polderpark gebruik gaan ma ken, sluipverkeer van de Lammebrug via het tunneltje en vanaf het kruispunt Kruis herenweg/Europaweg en toe name van de snelheid van het verkeer over de Vrouwenweg. Om de negatieve gevolgen op te lossen wil de gemeente een bussluis aanleggen op de Vrou wenweg en op een onbebouwd gedeelte daarvan eenrichtings verkeer instellen. Dit zou dan niet gelden voor bussen, lang zaam verkeer en fietsers. Het gedeelte van de Vrouwenweg tussen nummer 53 en de Euro paweg zou afgesloten worden voor verkeer op meer dan twee wielen, uitgezonderd bus- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREAT1E.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De directie wel zijn van de gemeente heeft een boekje uitgebracht waarin cursussen staan voor mensen zonder betaald werk. Het gaat om talen- en creativiteitscur- sussen, electronica-cursussen en een cursus EHBO. Ze zijn bedoeld voor Leidse inwoners Boekje met cursussen die een WW-, WWV- of RW W-uitkering hebben. De cursussen zijn gratis. Aanmel den is mogelijk tot 29 januari. Inschrijfformulieren zijn on der meer verkrijgbaar in het stadhuis. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij I bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Aares: Postcode/plaats: I Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen I maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) j Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar 1 j^Leidse Courant. Antwoordnummer 948,2500 V D Den Haag. V CcidócSouoant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13