leidó&Gowuvnt De Put tegen machtsdeling tussen buurtverenigingen Gemeentearchief helpt zoeken naar stamboom STAD OMGEVING pa Mislukte overval op taxicentrale een vaste instelling jdelijke rachten Hoekema: blauw pak met rood overhemd Flatbewoner moet duivenhok afbreken Slimme EHBO-kit INA J DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA 9 VD blijft bij onderzoek naar taken van DGB Zak A- h aan |ji neme VUStZi i en] lerlirj egelt, lange JO- ls in t fon het iar vi VS n DEN Het VVD-raads- Geertsema blijft van ing dat er een aanvul- onderzoek moet komen het takenpakket van Dienstencentrum voor oördineerd Bejaarden- (DGB). Volgens hem is ;t name op het gebied zorg voor ouderen nog te onduidelijkheid. Geert- liet dat gisteren weten ns een vergadering van gemeenteraad, waar de Ouderenbeleid in Bewe- aan de orde kwam. wa 'n rts.e ma heeft een motie n, waarin hij het college verzoekt een „evalue rend onderzoek door een niet betrokken directie van de gemeente Leiden" te laten verrichten. Dit omdat er vol gens hem nog onduidelijkhe den zijn in het aanbod van diensten en activiteiten van het DGB. In de nota wordt voorgesteld om taken in het ouderenbeleid opnieuw te verdelen, waarbij met name de club-en buurthuizen een belangrijker functie gaan krijgen. Verantwoordelijk wethouder H. de la Mar herhaalde giste ren tijdens de raad zijn eer dere uitlatingen in een com missievergadering dat hij een dergelijk onderzoek overbo dig vindt. De la Mar heeft zelfs zijn „onaanvaardbaar" over de motie uitgesproken. Geerstema wil het echter niet op een confrontatie aan laten komen. „Het gaat mij vooral om de subtaken van het DGB. Als het nodig is, dan wordt de tekst van de motie aangepast". De definitieve vaststelling van de nota is uitgesteld tot de volgende raadsvergade ring. De raad kwam gisteren niet verder dan de behande ling in eerste termijn. Studenten willen eigen huis kopen LEIDEN De vijftig bewoners van het roemruchte studentenhuis 'Höpital Wallon' aan het Rapenburg zijn druk in de weer met het inzamelen van geld voor de aankoop van hun huis. De huidige eigenaar van het pand, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), wil van het Wallon af omdat er een tekort van tweeëneenhalf ton bestaat op het onderhoudsbudget van het voormalige Waalse ziekenhuis, aldus het Leidse universiteitsblad Mare. In het uitgeleefde pand, waar volgens de SLS twee maal zoveel kapot gaat als in een 'normaal' studentenhuis, zou 40.000 gulden per kamer moeten worden gepompt voor er weer redelijk in gewoond kan worden. De stichting, die slechts 25.000 gulden per kamer voor een renova tieproject beschikbaar heeft, wil daarom van het pand af en heeft reeds drie gegadigden gevonden. Vierde gegadigde is de bewonersgroep zelf, die via oproepen aan oud-huisgenoten en een spaarplan probeert voor 1 april dit jaar een onbekend bedrag bij elkaar ge gaard te hebben om het pand te kunnen kopen. Ongeval op Burggravenlaan LEIDEN Een 56-jarige Leidse vrouw is gister middag om half zes ern stig gewond geraakt op de kruising van de Burg gravenlaan en de Meij- erskade. Zij reed op de fiets en verleende geen voorrang aan een personenauto be stuurd door een 20-jarige Leidenaar. Met hoofd- en rugletsel en diverse frac turen is ze opgenomen in het Academisch Zieken huis Leiden. Ravage door overstekende hond LEIDEN Een overste kende hond heeft vannacht om half vier voor aanzien lijke materiële schade ge zorgd op de Hoge Rijndijk nabij de Leiderdorpse brug. Een 35-jarige Katwijkse au tomobilist reed op dat tijd stip tegen een Duitse staan der aan, verloor de macht over het stuur en slipte. Hij reed tegen een geparkeerde aanhangwagen aan, die wegschoot en aan de over zijde een geparkeerde per sonenauto zwaar beschadig de. De materiele schade was groot. De hond over leefde de aanrijding niet. LEIDEN Een nog onbekende man heeft gis teravond om kwart voor elf een roofoverval ge pleegd op de Taxicentrale Schutte aan de Flevo- weg in de Leidse Merenwijk. De gewapende overval mislukte, doordat de 31-jarige vrouw die de centrale bediende ogenblikkelijk de zendsleutel indrukte en alle taxi's om hulp vroeg. De vrouw was alleen in het kantoor toen de man binnenstapte. Hij dreigde met een vuur wapen. Hij had een motorhelm op, droeg een groene jas en had een blauwe tas in de hand. Hij was ongeveer 1.75 meter lang. De vrouw riep ogenblikkelijk de hulp van alle beschikbare taxi's in. De man schrok daar hevig van en ont vluchtte direct het pand. De politie zocht korte tijd later de omgeving af, maar hij kon niet meer worden gevonden. "(BEWONERS MOETEN ÉÉN BESTUUR KIEZEN zijd ^LEIDEN De buurt vereniging De Put in de Oude Morsch wil zo snel mogelijk een vergade ring beleggen om weer te komen tot de oprich ting van één buurtvere niging in de wijk. Alle inwoners van de Oude Morsch zouden schrifte lijk voor deze vergade ring uitgenodigd moeten worden zodat alle aan wezigen zich aan het be gin van de vergadering als lid van buurtvereni ging d'Oude Morsch kunnen aanmelden. Vervolgens kunnen buurtbewoners zich dan kandidaat stellen voor het bestuur, waarna er gestemd wordt. De kan didaten die meer dan de helft van het aantal uit- gebrachten stemmen hebben, zijn als be stuurslid van d'Oude Morsch gekozen. Zo luiden de belangrijkste voorstellen van buurtvereni ging De Put in de Oude Morsch aan de in opspraak geraakte buurtvereniging d'Oude Morsch. De Put werd opgericht uit onvrede over het ondemocratische functioneren van de oor spronkelijke vereniging. Het is de bedoeling dat er zo spoedig mogelijk overeen stemming tussen de beide verenigingen wordt bereikt zodat er weer één buurtver eniging ontstaat. Er is nog geen datum voor een verga dering afgesproken. De Put is het niet eens met het eerdere voorstel van d'Oude Morsch om uit de beide verenigingen twee af gevaardigden te kiezen die samen het nieuwe dagelijkse bestuur vormen. Dit bestuur -du dan slechts zorg moeten dragen voor een eerlijke verdeling van de gemeente lijke subsidie en het gebruik van het buurtzaaltje, beide op een fifty-fifty basis. De Put is het met deze 'machtsdeling' niet eens. Zij wil daarentegen „zoveel mo gelijk actieve bewoners in één democratische buurtver eniging bundelen. Dat moet de grondslag en het uit gangspunt zijn van een toe komstige samenwerking. Ie dere buurtbewoner moet een volwaardig lid kunnen wor den van de vereniging". Bo vendien vindt zij de Oude Morsch te klein voor twee verenigingen. Het huidige bestuur van d'Oude Morsch zou vervol gens alle gelden, papieren en het verenigingsarchief over moeten dragen aan het nieu we bestuur, zo vindt De Put. Als al deze zaken geregeld zijn, zal De Put in de Oude Morsch zichzelf opheffen. ■J IDEN Twee tijdelij- werknemers bij de Ge- sJ"gientereiniging krijgen ~i vaste aanstelling, heeft de raadscom- iie financiën, perso- ;1 en organisatie vorige ek besloten. De CDA- leg]ctie en C. Vergeer van ZEVENTIG PROCENT LEIDENAARS STAMT AF VAN VLUCHTELINGEN acht den jr Socialistiese Partij (SP) dóojmden voor een vaste mistelling voor de twee nnen. De PvdA- en D-fracties echter samen de meerderheid iepel)ben stemden tegen voorstel dat Vergeer ingediend. rijf$ twee werknemers mogen irlopig nog even in dienst 11 ven. Uiteindelijk moeten zij ter plaats maken voor vier en van etnische minderhe- Een en ander vloeit voort het doelgroepenbeleid van gemeente Leiden. Wanneer r geschikte kandidaten ïuw >r de vacatures zijn gevon- aani i, staan de twee huidige rknemers op straat, lgens de twee gedupeerden idertijd bij hun indiensttre- g niet uitdrukkelijk gesteld zij geen enkele kans maak- op een vaste aanstelling, i woordvoerder van de rei ing zegt echter dat hen uit- ikkelijk is gezegd dat zij 'n enkel uitzicht op een vas- baan is geboden. Dat ont- ïnen de twee ten stelligste in het midden gela- n van hen is via het uit- idbureau START bij de rei- ;ing terechtgekomen. Voor tijd waren beiden al lang- rig werkloos. Omdat lang- rig werklozen ook binnen t doelgroepenbeleid vallen, llen de twee dat zij in aan- irking kunnen komen voor functie aunaganger van uto beroofd JIDEN Een 53-jarige Al maar wilde na een bezoek Tii een Leidse sauna rond n uur nog even een frisse Sus halen in de Leidse Hout. aar zegt hij te zijn overvallen ior een jongeman die de au- sleutel uit zijn broekzak ge: ofde en er met het vervoer en iddel vandoor ging. De jon- hnan werd korte tijd later in auto aangehouden in Rijs- ijk. Het bleek een 22-jarige eidenaar te zijn, die inmid- ils is overgebracht naar het fiidse politiebureau. «n krant ontvangen? Bel tussen 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 00 en 15.00 uur. telefoon 071- 22.48 en uw krant wordt nog de- Hde avond nabezorgd. LEIDEN Een tiental Leidse families mag onder deskundige leiding het Leidse gemeentearchief induiken om de eigen stamboom na te pluizen. Dat gebeurt in het kader van de manifestatie 'Lei den stad voor vluchtelin gen' Uit het speurwerk zal naar alle waarschijn lijkheid blijken, dat velen afstammen van vluchte lingen. Want zeventig procent van de Leidse be volking heeft verre voor ouders die in vroeger tij den hun geboortestreek hebben moeten ontvluch ten. Het natrekken van de stambomen heeft plaats gedurende vier zaterdag ochtenden. De hulp wordt verleend door medewer kers van het archief en vrijwilligers van de afde ling Rijnland van de Ne derlandse Genealogie Vereniging Op zaterdagochtend 28 januari om 10.30 uur kunnen belang stellenden een voorlichtings bijeenkomst over de bijzonde re actie op het gemeentear chief (ingang Vliet 45) bijwo nen. Het hoofd van het Leidse gemeentearchief, mr. T.N. Schelhaas, zal op die dag ver tellen hoe het onderzoek in zijn werk zal gaan en wat men ervan kan verwachten. De uit komsten van het onderzoek zullen, als men dat wil, wor den getoond op een tentoonr stelling in het archief Laatjes Op de voorlichtingsdag kun nen geïnteresseerden ook hun naam opgeven, waarop de ar chivarissen vluchtig in de boe ken kijken of het stamboom onderzoek ook werkelijk in het kader van de manifestatie zal plaatsvinden. We trek ken eerst een aantal laatjes open om één en ander na te gaan. Het primaire criterium is natuurlijk wel dat men moet afstammen van een vluchte ling", aldus Schelhaas, zelf na zaat van een zogenaamde 18e eeuwse 'economische vluchte ling' uit Duitsland. De geluk kigen die in staat worden ge steld in de archieven te duiken krijgen dan zo snel mogelijk bericht. „Je kunt van een aan tal namen wel vermoeden dat ze van buitenaf komen, maar meer dan een vermoeden kan je op het eerste gezicht niet hebben", vertelt de archivaris. Zo is het idee dat alleen Fran se namen, die veelvuldig in Leiden voorkomen, buiten landse wortels hebben, perti nent niet waar. „Veel Franse namen zijn vroeger gewoon in het Nederlands vertaald", valt gemeentearchivaris P.J.M. de Baar hem bij. Als voorbeeld noemt hij de achternaam Keereweer, vertaling van het franse De la Ruelle, hetgeen doodlopende steeg (waarin je moet keren om er weer uit te komen) betekent. Dat Paard, Schaap en Kwaadgras van de franse namen Cheval, Mouton en Malherbe komen, is mis schien meer bekend. Weeshuis Om enig idee te krijgen welke Leidse familienamen hun oor- prong buiten Leiden hebben, heeft Schelhaas het 'inneem- boek' van het Leidse weeshuis uit de periode van 1598 tot 1613 nageplozen. In dit boek werden alle wezen met ver melding van hun herkomst in geschreven. Aan de hand hier van kun je dus precies bepalen of de wees als vluchteling naar Leiden kwam. „Op elke blad zijde is het raak", glundert Schelhaas. „Tachtig tot negen tig procent kwam uit Vlaande ren en Noord-Engeland, er zijn ook banden met Enge land". Veel namen die aldus in de 17e eeuw in het inneem- boek terecht kwamen, komen ook voor in de volkstellingslij- sten van 1947 die Schelhaas er ter vergelijking naast gelegd heeft. Om het begin iets te verge makkelijken, hebben de archi varissen graag dat belangstel lenden wat gegevens over hun ouders en grootouders meene men. „Graag dingen als adres sen, beroepen en geboorteda ta", zegt De Baar. ,,Je hebt een beginnetje nodig". Hoofd gemeentearschief Schelhaas: „Veel Franse namen zijn vroeger gewoon in het Nederlands vertaald". FOTO: HENK VAN DEN ENDE Indien blijkt dat men voor ouders heeft die ooit naar Lei den zijn gevlucht, kan een tiental Leidse families op drie zaterdagen (11 fabruari, 25 fe bruari en 11 maart) in de ar chieven gaan speuren. „De mensen moeten het zelf opzoe ken, maar wij helpen hen daarbij", aldus De Baar. „Vaak is het zo dat mensen op een gegeven moment vast komen te zitten, maar we helpen ze dan over het dode punt heen. Soms is het echt een gevecht voor iedere generatie, dan stribbelt het heel erg tegen". Schelhaas waarschuwt dat er ondanks de deskundige bege leiding wel wat tijd in het on derzoek zal gaan zitten: „Ie dereen die interesse heeft moet zich wel bedenken dat hij er ook drie zaterdagochten den aan vast zit. En als men tijd heeft, mag men ook huis werk maken". DIEDERICK KRAAIJEVELD J. Hoekema: „Het scoren pre valeert". FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Vooruitstre vend in zijn conservatis me. Zo omschreef burge meester C. Goekoop gis teravond de rol die D66- raadslid J. Hoekema de afgelopen tien jaar speelde in de Leidse gemeente raad. Hoekema nam gis teravond afscheid van de raad. Hij kan het raads werk niet meer combine ren met zijn baan bij het ministerie van buiten landse zaken. „De heer Hoekema had een blauw pak met een rood over hemd", zo meende Goekoop, die Hoekema prees voor zijn veelzijdigheid en inzet in de raad. „De afgelopen jaren wa ren de verhoudingen echter zodanig dat zijn redelijkheid wel werd geaccepteerd, maar niet zijn alternatief", aldus Goekoop, verwijzend naar een oude slogan van D66. Hoekema zei het in zijn af scheidsspeech te betreuren dat het politieke spel ook vaak in de persoonlijke relaties tussen raadsleden naar voren kwam. „Het scoren, het drukken van een puntje prevaleert. Niet de persoonlijke relatie". Volgens hem was het moeilijk om bres sen te slaan in de Leidse poli tiek. „Leiden is de stad met de vleesgeworden redelijkheid achter de collegetafel. Hier heerst een cultuur waarbij de kaarten in de fractievergade ringen al geschud worden. In het vooroverleg worden de compromissen gesloten. Goed voor het beleid, jammer voor de politieke duidelijkheid", al dus Hoekema. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe PvdA- fractievoorzitter S. de Vreeze de PvdA-wethouders in het college wat meer op de huid zou zitten. Hoekema wordt in de raad op gevolgd door E. Snelders, die al eerder in de raad zat. P. Langenberg wordt fractie voorzitter. Voormalige chef Alphense reiniging aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Justitie heeft gisteren de voor malige chef van het Alphense gemeentelijk Bureau Reiniging aangehouden. De 63-jarige man was mogelijk betrokken bij de illegale stort van che misch afval op de vuilstort plaats in de Coupépolder. Hij nam in 1986 na een 35-jarig dienstverband afscheid van de gemeente. De man zit niet vast, maar mag wegens zijn zwakke gezondheid na de ver horen weer naar huis. In ver band met de gifaffaire heeft justitie in de afgelopen maan den twee Alphense ambtena ren en drie ex-ambtenaren verhoord. DEN HAAG/LEIDEN Een duivenhok op het balkon van een flat aan de Kiekendiefhorst moet worden afgebroken. Dat is de uitspraak van de president van de Haagse recht bank in het kort geding dat de Leidse woningbouwvereni ging De Sleutels had aangespannen tegen de bewoonster van de flat. Volgens de Sleutels zijn er teveel klachten van om wonenden om het hok te handhaven. Het bouwwerk zou een onesthetisch gezicht zijn en de duiven zouden met hun uit werpselen het woongenot van de andere huurders schaden. In het huurcontract staat dat de bewoners aan hun balkon geen hokken aan mogen brengen. De bewoners hebben het duivenhok gebouwd voor hun zoon die het houden van dui ven als hobby heeft. Scholen boos over werving leerlingen door Rembrandt LEIDEN Vijf scholen voor voortgezet onderwijs in Leiden hebben boos gereageerd op de pogingefi van de Rembrandt Scholengemeenschap om leerlingen uit de Stevenshof te werven. Volgens de vijf (Agnescollege, Bonaventuracollege, Pieter Groen College, christelijk lyceum Visser 't Hooft en De Vlietschans) doorbreekt het Rembrandt daarmee gemaakte afspraken. Ook zou de gemeente Leiden de Rembrandt Scholengemeenschap adressenbestanden ter beschikking hebben gesteld van kinderen die de bassischolen gaan verlaten. De bijzondere scholen krijgen niet de beschikking over deze adressen. De vijf scholen willen komende vrijdag in een advertentie tn de plaatselijke dagbladen er nog eens op wijzen dat zij afspraken hebben gemaakt over de beperking van de wervingsactiviteiten. Volgens T. Pleij, rector van het Bonaventuracollege en woord voerder namens de vijf scholen, hebben de scholengemeen schappen in de Leidse regio en de bollenstreek die afspraken vastgelegd in een zogenaamd convenant. De wervingsactiviteiten zouden beperkt blijven tot een voorlich tingsavond voor ouders en een kennismakingsbijeenkomst voor leerlingen en de uitgave van één voorlichtingsbrochure. De bij eenkomsten mochten alleen in zakelijke advertenties zonder wervende teksten worden aangekondigd. Pleij: „In sommige re gio's schakelen scholen marketing- en reclamebureau's in om leerlingen te werven. Dan praten we echt over tienduizenden guldens, die niet naar het onderwijs gaan. En uiteindelijk wor den alleen de bureau's er beter van. Om dergelijke toestanden te voorkomen hebben we afspraken gemaakt". Die afspraken zijn volgens de vijf bijzondere scholen doorbro ken door de Rembrandt Scholengemeenschap, die als openbare school onder verantwoordelijkheid van de gemeente Leiden valt. Potentiële leerlingen in de nieuwe wijk Stevenshof zouden rechtstreeks aangeschreven zijn door het Rembrandt, een wer vingsactie die buiten het convenant valt. Daarbij zou gebruik ge maakt zijn van het adressenbestand van de gemeente Leiden. „Als wij daar om adressen vragen, dan wordt ons dat steevast geweigerd", aldus Pleij. „De gemeente meet met twee maten en schendt de privacy van de burgers". Volgens hem stelde de schoolleiding van het Rembrandt zich achter het convenant, maar heeft het gemeentebestuur de leiding gepasseerd en de af spraak naast zich neergelegd. Problemen Volgens P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de ge meente Leiden, heeft het gemeentebestuur geen actieve rol ge speeld in de kwestie. „Ik heb gehoord dat er problemen zijn ge rezen, maar het fijne weet ik er ook niet van. Donderdag heb ik een gesprek met de rectoren. De gemeente Leiden is voorstan der van het convenant en we zullen proberen dat in stand te houden. Bij mijn weten heeft het Rembrandt geen gebruik ge maakt van adresbestanden van de gemeente". Rector J. Geerts van de Rembrandt Scholengemeenschap is te rughoudend in zijn commentaar. „We hebben in de kring van rectoren in december afgesproken dat men zich niet meer aan het convenant gebonden achtte", aldus Geerts. Volgens Pleij klopt dat, maar is dat pas gebeurd nadat er in de kring onenig heid was ontstaan over de activiteiten van het Rembrandt. Con rector P. Hartjesveld van het Rembrandt, belast met de organi satie van de bijeenkomst, laat weten dat het om een besloten avond in december ging. „We hebben een aparte bijeenkomst belegd voor mensen uit de Stevenshof, die hier vlakbij ligt. Ze zijn nieuw en niet zo vertrouwd met Leiden". Hij wil niet zeg gen hoe hij aan de adressen is gekomen van de aangeschreven leerlingen van de basisscholen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De. nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noleer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort: Adres:I Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.25(X) VD Den Haag. CetebcSouta/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9