LETOP! Sr 14: 15: 16: 18: 24: 39; ALLER LEI(DS) De laatste week voor clubkaarthouders om te profiteren van de kortingszak. Dus: als'n speer eropaf!OpsOp 14.- Bush krijgt handen vol werk aan EuropsjvD tl ree jd Let op alles gaat weg voor'n prikkie! Alleen de slechten in China worden rijk PEKING Hello, chan ge money?", klinkt het achter mij, als ik over een kleine markt in Peking loop. Neeschudden is al niet meer voldoende om de geldwisselaar kwijt te raken. En op mijn „Wo meryou" („Heb ik niet") komt als antwoord: „Oh nee, laat me dan eens in je portemonnee kijken". Als dat geen succes heeft, pro beert hij het met hogere wisselkoersen. Pas als ik hem echt heel kwaad ver tel op te hoepelen, geeft hij het op. Dc geldwisselaars in China zijn niet zomaar opdringerig: ze zitten dringend verlegen om meer handelswaar. Het gaat namelijk goed met de zwarte geldhandel in China. Steeds meer rijkere Chinezen maken van hun diensten ge bruik om aan geld te komen waarmee ze geïmporteerde luxe goederen kunnen kopen, zoals bijvoorbeeld Philips Rondkijken in China. Onder deze noemer schrijft Annelie Rozeboom, in het Chinees A Na Liè, een seri.e verhalen over haar ervaringen in China. Na een talencursus aan het Taleninstituut van Peking studeert zij nu internationale politiek aan de universiteit van Peking. Vandaag de eerste aflevering van Rondkijken in China over de opdringerige geldwisselaars van Peking. koelkasten. Degenen die er echt aan verdienen zijn echter de geldwisselaars. Hun inko mens lopen op tot honderden yuan per dag. Het armere gedeelte van de Chinese bevolking ergert zich hieraan. Zo ook de studenten enintellectuelen. Als ik een groepje studenten vraag naar hun mening over de geldwis selaars, breekt er een storm van kritiek los. „Het komt al lemaal door een verkeerd be leid", verklaart een studente van de Technische Universi teit van Peking. „De open- deur-politiek heeft ervoor ge zorgd dat de slechten rijk wor den en wij arm blijven. En dat terwijl wij degenen zijn die het land opbouwen". Een andere studenten geeft zijn oplossing. „De regering moet beginnen met onze beurzen en straks onze salarissen te verhogen. Bovendien moet er iets aan die inflatie gedaan worden. Als dat niet gebeurt, gaat straks ie dereen geld wisselen, want studeren loont niet meer". Vroeg dag Inderdaad wordt het verschil in levensstijl tussen de studen ten en de zwarthandelaars met de dag schrijnender. Een stu dent leeft gemiddeld van zo'n 100 yuan per maand. En stude ren in China betekent jaren lang, zes dagen per week, ui terst gediciplineerd werken. De dag van een Chinese stu dent begint al vroeg, 's Mor- DIVERSE STREEPHEMDEN WARME PANTALONS MEISJESROKKEN BABYPOLO'S JONGENS EN MEISJESBROEKEN JURKJES EN SETS. HANDSCHOENEN, MUTSEN EN SJAALS: JONGENS EN MEISJESBROEKEN JONGENS EN MEISJESJACKS SWEATERS TRUIEN DIVERSE ROKKEN PANTALONS JACKS LKEN DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA (Van onze correspondent) BRUSSEL - Als aanstaan de zaterdag in Washing ton de nieuwe regering van de aantreedt, valt zij middenin de vleesoorlog die de vorige administra tie ofider president Reagan heeft uitgelokt. Volgende weekmaandag komen in Brussel de EG- ministers van Buitenland se Zaken bijeen om een pakket van vergeldings maatregelen tegen Was hington af te kondigen. Die vergeldingsmaatregelen, een extra-douaneheffing van 100 procent op Amerikaanse walnoten en gedroogde vruch ten, worden eind deze maand van kracht. Naar nu wordt verwacht zullen de nieuwe Amerikaanse president, Geor ge Bush, en zijn landbouwmi nister Clayton Yeutter, daarop onmiddellijk met nieuwe Amerikaanse strafmaatregelen reageren. De eerste effectief verklaarde handelsoorlog tus sen de twee economische su permachten, over minder dan één duizendste van hun we derzijdse handelsstroom, is daarmee een feit. Tekenend voor de relatie tussen de twee blokken? Het lijkt erop, want in het re cente verleden heeft een soort gelijke „oorlog" al herhaalde lijk voor de deur gestaan: over de staalproduktie, de deegwa ren, de Airbus, citrusvruchten en maïs, de voor de VS nadeli ge toetreding van Spanje en Portugal tot de EG, en nu dus de hormonen. Bovendien staan de VS en EG in de GATT-be- sprekingen over de liberalise ring van de wereldhandel nog lijnrecht tegenover elkaar over het tempo waarin de landbouwsubsidies moeten worden afgebroken - een on afgemaakt karwei dat de nieu we EG-eommissaris voor de Handelsbetrekkingen, An- driessen, in mei weer op zijn bordje vindt. Terugslaan Volgens oud-EG-commissaris De Clercq, die als voorganger van Andriessen op Handelsbe trekkingen vier jaar lang de voornaamste Europese tegen speler van de Amerikanen was, hebben de rimpelingen in de Amerikaans/Europese be trekkingen alles te maken met het toegenomen zelfbewustzijn binnen de EG en een wellicht wat overdreven Amerikaanse angst voor de gevolgen daar van op politiek en economisch gebied. „Vijf jaar geleden werd de Eu ropese Gemeenschap ondanks al haar Atlantisch verstrengel de belangen in Washington niet erg au sérieux genomen. Toen ik daar voor het eerst als EG-commissaris kwam, voelde ik dat duidelijk. De Amerika nen hadden er een handje van om supranationale EG-beslis- singen achter de rug van de Commissie om te omzeilen door afspraken met leden-lan den afzonderlijk. Dat is nu uit. In de grote geschillen die we met Washington hebben ge? had, hebben we beginnende oorlogjes telkens kunnen stil leggen door kordaat terug te slaan. De Amerikanen onder vonden dat we daarin zelfs doeltreffender zijn dan zijzelf. Voor de EG hebben ze nu res pect", aldus De Clercq. Supermacht De VS, die zichzelf graag als supermacht profileren en op dat vlak aan concurrentie uit Europa moeten wennen, heb ben ook op het belangrijke ter- BE DEN rein van Buitenlandse Zak A- Ge en Defensie moeite zich aan ,jng d passen aan het toeneme onde Westeuropees zelfbewustzi r het Waar er formeel geen enj j)jen verdrag is dat de onderlin 0ördir handelsbetrekkingen regelt, u /qq dat er voor defensie-aangel A n. genheden - het NAVO-vjn drag - wel. De VS en ha 2 westerse bondgenoten - g baal dezelfde landen als in a EG - kunnen het in dat fon :nS ee politiek gesproken over het; gemee gemeen goed met elkaar vjOude den. Toch nemen de VS rrjaan grote aandacht en soms wa trouwen kennis van het toer r^se.rT mend politiek zelfbewustz r 'lêë van de Westeuropeanen, met behulp van organen als Eurogroep en Westeurope Unie voor een steeds nadru keiijker Europese inbreng de NAVO-strategie zorgen. VS, die graag zouden zien Westeuropa financieel e groter part van de gemee schappelijke verdediging vo haar rekening neemt maar d financieel betere evenwic niet met een beter machl evenwicht willen belone zien dat met lede ogen aan, als ze ook moeten toestaan d instellingen als het Europe Parlement en de Europese P litieke Samenwerking op h wereldpolitieke toneel ei steeds belangrijker rol vo zich opeisen. Kenner De nieuwe Amerikaanse prei dent, door veel Westeurope T prj- ministers al vóór zijn aantr verei Oud( mog< ring te k< ting nigir den getypeerd als een kennt en vriend van Europa, zal Latijns Amerika, het Midde Oosten en het Oostblok Eur pese ministers tegenkome die daar namens de twaa standpunten naar voren brei gen, die niet noodzakelijke wijs die van Washington ho inwc ven te zijn. De leidende r< van Amerika zal er niet do< worden aangetast, maar wel minder vanzelfspreken zijn. Voor het compleet uit de han lopen van oorlogen vlees-oorlogen hoeft echte niemand bang te zijn. transatlantisch overleg is ii tensief en gegrond op een nat we verbondenheid, die niet a leen historisch wordt bepaal» maar ook stoelt op een wederzijdse afhankelijkheii economisch en politiek. Daarii is voor protectionisme gee plaats, net zo min als voo solo-avonturen op buiter lands-politiek terrein. Werk De Europese Politieke Samen werking, die nog volop in onflDIS] wikkeling is, wisselt daarom a sinds 1986 tweemaal per jaa standpunten uit met de VS, ei^ sinds 1981 is er, naast all ambtelijke en bilaterale cont Morj lijk ring wor< wezi gin 'i in ra tacten die er al waren en di ;sie ïl en ek ctie Soci gewoon blijven, ook een jaar lijks overleg tussen een zwar delegatie uit de Europes Commissie en een VS-deleg: tie, die aan Amerikaanse zijd< traditioneel wordt geleid doo mdei de minister van Buitenlands! istell Zaken. In dat overleg wordt ej nu aan Europese zijde al op ge,- hamerd dat het 'fort Europa van 1992 waarvoor Washing] ton zo bang is, en dat de diepe; )ber) re drijfveer vormt voor de on vo( verzettelijke houding van d«J jm VS in het hormoonconflict ook het Amerikaanse bedrijfs leven nieuwe kansen biedt. Bush wacht nog veel werk it yêrv Europa, maar als hij en zijn re^ gering voor overleg op voe van gelijkheid openstaan, kan^ tijdens zijn ambtsperiode tus sen de VS en die „supermach r m. de voor beide partijen heilzaam sti evenwicht worden gevonden., 20.00 uur open huis in Morschwijk. Ook niet-dan- sers zijn dan welkom. Trams Trams achter het IJzeren Gordijn zijn morgen on- dCr werop van een lezing van de Voorschotense tramkenner K. Hoorn. Aan de hand van dia's maakt hij een reis langs de belangrijkste stadstrams van het Oostblok. De le zing in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1 be gint om 20.00 uur. Er wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van 2,50 gulden. Kroegentocht Café 't Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt heelt tijdens de kroegen tocht woensdagavond een Nederlands getint muziek programma met onder an dere de travestie-show Zsa Zsa en een Everly Bro thers-act. Het programma begint om 21.00 uur. Dromen In de Droomfabriek, Oude Singel 56. begint creatief therapeute Lisha Nelissen morgen een cursusreeks over dromen en hun bete kenis. De cursus wordt op n egen a ch tereen volgen de woensdagoch ten den van 10.00 tot 12.30 gehouden. De kosten zijn 225 gulden voor de hele cursusreeks. Opgave en inlichtingen: 023 - 317138. laui utc BUITENLAND CeidóeSomrmt Vijf miljoen bomen in Los Angeles (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse miljoenen stad Los Angeles gaat de komende vijf jaar tussen de twee en vijf miljoen bomen planten. Met het plan hoopt de stad een bij drage te leveren aan de verbetering van het mi lieu dat in Los Angeles abominabel slecht is. Burgemeester Tom Bradley zei bij de lancering van het plan dat hij er bij de 14 „partnerste den" die Los Angeles in de wereld heeft op zal aandrin gen eenzelfde plan te ontwik kelen. Bovendien hoopt Brad ley dat het plan in alle grote Amerikaanse steden zal wor den nagevolgd. Doel van de grootscheepse boomplantactie is het broeikaseffect te ver minderen. Millieu-autoriteiten in Los An geles zeggen dat vijf miljoen bomen zoveel schaduw veroor zaken, dat er veel minder ger. bruik gemaakt zal worden van air-conditioning. Als gevolg daarvan kan de stad in de naaste toekomst maar liefst twee nieuwe electrische mil der bouwen dan gepland. Bo.-j vendien gaan de stadsbestuur ders ervan uit dat de vijf mil joen bomen veel meer co2 zul-, len absorberen, hetgeen eeni kleine bijdrage zal leveren aan het tot stilstand brengen van" het broeikasffect. of de iddel ;man aut ijk. 00 e oo 22.41 ilde a In forma tie-avond Borstvoeding Groep Lei- den houdt morgen een in formatie-praatavond. De avond is bedoeld voor aanstaandemoeders en vaders. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur wel kom bij Ineke van der Leek. Hannie Schaftstraat 3. Nadere informatie is verkrijgbaar via 312967, 170085 en 312556. Rounddansen Buurthuis Morschwijk, To paaslaan 19, begint de eer ste morgenavond van fe bruari een cursus round dansen. Dat is een vorm van stijldansen waarbij de dansl ei der de te dansen fi guren afroept zodat ieder een hetzelfde uitvoert en daarvoor dezelfde ruimte krijgt. Voor belangstellen den is er woensdag vanaf Ruzie De gevolgen van de inkomens verschillen blijven niet uit. Steeds vaker komt het tot een confrontatie tussen de studen ten en de handelaars. Enkele maanden geleden ontstonden er op de universiteiten hevige protesten, nadat een student tijdens een ruzie met een groepje handelaars was dood gestoken. „Het wordt hier steeds onveiliger", klaagt een aanstaande computerdeskun dige. „Die wisselaars zitten de hele avond in een bar en als ze dronken zijn dan willen ze vechten. En wij zijn altijd het slachtoffer". Bovendien hebben de zwart- wisselaars een duidelijke in vloed op de rest van de bevol king. Een andere student ver telt: „Sommige mensen wor den zo kwaad dat ze gaan ste len of zelf geld wisselen". En inderdaad: het aantal wisse laars is de laatste maanden al flink toegenomen. Mensen met winkeltjes, veertienjarige jon getjes die buitenlandse sigaret ten willen kopen, taxichauf feurs en zelfs een willekeurige voetganger aan wie we de weg vragen: allemaal bieden ze aan te wisselen. De regering doet vooralsnog weinig aan de situatie. Zo af en toe houdt de politie een ra- zia en wie gepakt wordt kan rekenen op een flinke straf. Maar het effect van dergelijke acties is te' verwaarlozen. Twee dagen later zijn er weer meer geldwisselaars. Volgens een student maken veel men sen al hun spaarcenten op aan luxe goéderen, omdat ze bang zijn voor de inflatie. De geld wisselaars spelen daar op in, zodat de vraag: „He miss, change money?" elke dag dwingender klinkt. Door bij te verdienen als geldwisselaar hopen jonge Chinezen te voorkomen, dat zij zoals veel landgenoten lang in de rij moeten staan om hun levensmiddelen te kopen. FOTO: AP gens om zeven uur staan de eerste studenten in het park hun lessen door te kijken. Op hun kamer kan dat meestal niet, want ze wonen met z'n vijven in een ruimte van zes bij vier meter. Van acht tot twaalf en van twee tot vijf volgt iedereen zijn of haar les sen of studeert zelfstandig. Na een uurtje sporten in de late middag wordt tot tien uur 's a- vonds doorgeleerd. Op zater dagmorgen volgen de studen ten veelal politieke scholing. Hun vertier bestaat vooral uit een zondagse wandeling in het park en zo af en toe een dans avond of een filmvertoning op school. Als zij na hun studie aan het werk raken, hebben de meeste studenten uitzicht op een sala ris dat niet veel hoger is dan dat van een arbeider. Alleen de enkeling die een baan weet te bemachtigen bij een buiten lands bedrijf, kan rekenen op een wat hoger inkomen. Hun geldwisselende leeftijds genoten daarentegen zijn ver zekerd van hoge verdiensten. Zij kunnen zich dan ook de meest moderne kleding ver oorloven (op dit moment nage maakte Ad-idas trainingspak ken en stonewashed spijker broeken) en bezitten luxe goe deren als brommers en tv's. Bovendien eten de handelaren in restaurants en gaan ze uit in dure disco's.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8