s jechos lowaki je zorgt oor valse noot in Wenen Reagan: Nooit plan voor aanval Libië We kunnen het niet meer bolwerken ITENLAND I ïaos misschien zond voor mens Gorbatsjov wil pachten uitbreiden Asteroïde „schampt'" aarde )LITIE PRAAG ARRESTEERT WEER DEMONSTRANTEN ïrgeefse ekactie Eiar VdB Hoop voor Solidariteit na fel debat partijtop Weer honderden xecuties in Iran" ISRAELI'S KLAGEN NOOD OVER ECONOMIE QeidóaOowumt DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA S urnen dat in )nomisd verbeui isch afv; gvoor h ing won de •ten is d£ verhaalt Derder d echtmatj j Beunin v ?gens 1 I van II j he v; he toffen ei j geldboet istraf vai fi gens offj n' Weurt di »r enadeeld t 'RANCISCO Een licht onregel- hartslag kan een teken van ge leid zijn, terwijl monotone regel de kans op hartaanvallen ver- Dat hebben wetenschappers die aosdynamiek de wetenschap /an uitgaat dat ordelijke processen ;unnen voordoen als wanorde op het jaarlijks congres van de ikaanse Vereniging voor de Be- van de Wetenschap. Niet ie- het echter met deze chaostheo- De econoom William Brock dat sommige conclusies „gewoon zijn en ons de reputatie bezorgen n bende kwakzalvers". MOSKOU Sovjetleider Gorbatsjov vindt dat er een wet moet komen om pachters van landbouwgrond beter te beschermen. De wet, zo zei hij, zal gelden voor „alle economi sche sectoren", wat impliceert dat het pachtsysteem dat in de landbouw wordt ingevoerd mogelijk ook in de industrie en dienstensector zal worden gebruikt. In maart zal een spe ciale zitting van het Centraal Comité worden gehouden over het pachtsysteem. Parlementariërs in Taiwan op de vuist TAIPEH Tijdens een vergadering van een commissie van het Taiwanese parlement is gisteren groot tumult uit gebarsten, toen oppositieleden kracht bijzetten aan hun afkeer van een wets voorstel van de regering. Zij gooiden stoelen door de zaal, rukten microfoons omver en scheurden documenten aan stukken. Inzet van het tumult was een wetsontwerp inzake een pensioenrege ling voor parlementariërs. Het duurde meer dan een uur voordat de rust weer keerde in het parlement. Voorzitter Ho verklaarde het wetsontwerp daarop doodleuk „unaniem goedgekeurd door de commissie". Het voorstel zal nu ter goedkeuring aan het voltallige parle ment worden voorgelegd. PARIJS Een geheimzinnige asteroïde, die 4 januari bij toeval is ontdekt door Franse astronomen, bevindt zich voldoende dichtbij om een contact met de aarde statis tisch mogelijk te maken. Het rotsblok is op „slechts" en kele miljoenen kilometer van onze aarde verwijderd en heeft van zijn ontdekkers de naam „1989 AC" gekregen. Op 25 december passeerde de asteroïde op vijftien mil joen kilometer van de aarde. Dit komt overeen met veer tig keer de afstand tussen de maan en de aarde, die men op 380.000 kilometer stelt. „Volgens onze berekeningen is de asteroïde in 2013 op nog maar enkele maanafstanden van de aarde", aldus Jean-Louis Heudier, die als astronoom is verbonden aan het waarnemingscentrum te Calern-Caussols in de Fran se Alpen. Volgens hem staat het risico van een botsing echter praktisch op nul. Wetenschappers vinden asteroï den interessant, omdat die veel kunnen leren over het ontstaan van de wereld. Amerikaanse bases moeten verdwijnen MANILA De Filipijnse minister van buitenlandse zaken heeft van daag gezegd dat de Amerikaanse ba ses in zijn land uiteindelijk zullen moeten verdwijnen. Volgens minister Raul Manglapus is er voor de VS geen reden meer haar bases te hand haven nu de Sovjetunie overweegt haar marine-basis in Vietnam te slui ten. Afgelopen oktober tekenden Manglapus en zijn Amerikaanse col lega George Shultz een huurovereen komst tot 1991 voor de Amerikaanse bases. In ruil daarvoor zal Manila de komende twee jaar voor 962 miljoen dollar aan economische en militaire hulp krijgen. Duitse commissie wil hervatting vliegshows BONN De Duitse minister van defensie heeft het advies gekregen weer vliegshows toe te staan in de Bondsrepubliek. Dergelijke shows waren verboden na de ramp in Ramstein in augustus, waarbij ze ventig mensen omkwamen nadat drie toestellen van een Italiaans stuntteam op elkaar botsten. De to lerantie "van de bevolking tegen over het leger is erg afhankelijk van de relatie van de burgers met de strijdkrachten, aldus een onder zoekscommissie. En vliegshows vormen hierin een schakel. Wel zouden de criteria voor de veilig heid moeten worden verscherpt. [EN Wanneer de oslowaakse minister buitenlandse zaken, llmir Johanes, donder- in Wenen zijn handte- zet onder het slot- ment van de confe- ie over veiligheid en inwerking in Europa, nenig westers diplo- de wenkbrauwen ar.wan*ken. De afspraken in r wam slotdocument staan ers vrijwel haaks op iJKSTRA/ijze, waarop.de Tsje- ihe politie de afgelo pen dagen is opgetreden tegen demonstranten. In de hoofdstad Praag kwam het gisteren opnieuw tot een treffen tussen politie en beto gers, toen activisten bloemen wilden leggen op de plaats waar de student Jan Palach zich twintig jaar geleden in brand stak. Volgens ooggetui gen was de samenkomst heel spontaan ontstaan en waren de meeste aanwezigen op het plein toevallige passanten. zijn" gisteren talrijke mensen aangehouden, onder wie zeker veertien leden van de mensen rechtenbeweging Charta. On der hen is ook de toneelschrij ver en winnaar van de Eras musprijs, Vaclav Havel. Het officiële persbureau CTK ver klaarde dat de politie in actie was gekomen tegen „elemen ten die vijandig staan tegen over de staat". In Wenen, waar vandaag de minister van buitenlandse za ken van de 35 CVSE-landen zijn begonnen aan de slot bijeenkomst Europese veilig- Volgens Praagse dissidenten heidsconferentie, staat behalve Tsjechoslowakije ook Roeme nie volop in de aandacht. Naar in de wandelgangen verluidt, kan er op gerekend worden dat de meeste ministers de twee Oostbloklanden niet zul len sparen in hun redevoerin gen. Praag heeft een slechte beurt gemaakt met het harde optreden tegen demonstran ten, Roemenie heeft de boos heid gewekt door zich te wil len onttrekken aan met name de passages in het slotdocu ment over de mensenrechten. Daarmee hebben de Roeme nen het laatste beetje populari teit dat zij wellicht in het Wes ten nog hadden wegens hun vaak onafhankelijke opstelling binnen het Warschau Pact verspeeld. Het optreden van de Praagse autoriteiten zorgde echter voor de meeste cynische commenta ren. Steny Hoyer, vice-voorzit- ter van de Amerikaanse dele gatie, weigerde de gebeurtenis sen in Praag echter te zien als een bewijs dat alle mooie ver klaringen over de mensen rechten in de praktijk weinig effect sorteren. Hij wees erop dat doelstellingen nooit met een voor de volle honderd honderd procent kunnen wor den gerealiseerd. ondertekening van het slotdocument van de conferentie in Wenen is de laatste officiële daad van minister Shultz. Vandaar dat in de Oostenrijkse hoofdstad ook een beetje zijn afscheid wordt gevierd. Op een feestje danste hij met onder anderen Dagmar Koller, de vrouw van de al d gestre gingen le pot. rikke- aarom gaan beetje inbre- etten; >agne. iet lijf et het :e: als man grote interventie- „Interforce", dat al sinds dagavond de oud-politicus eert op te sporen, heeft relijks aanknopingspun- groepen die de ont- ng hebben opgeëist, de alistische revolutionaire de „CCPR" of IP", hebben nog steeds gesteld. De groepen zijn onbekend. jarige oud-premier, die vermogend is, is de laatste in paar maal be- Premier Martens ht deze informatie, die jus- kennelijk achter de hand willen houden, gisteren op ndige wijze in de open heid via de nu alleen nog proef-draaiende Vlaamse isie Maatschappij. Vol- Martens had VdB met ster Tobback van Binnen zaken een onderhoud evraagd om politiebe- rming te vragen. Tobback stigde dat VdB gisteren dagen na zijn ontvoering, hem langs zou komen, 'er weet ik niet", de politie en Justitie was ondagavond niets over be- 'ingen bekend. Zoals zo- Belgen beschikte VdB ;en wapen, waarvoor hij onlangs een nieuwe wa- rergunning aanvroeg. Ontsnapt uit wrak Na zeven dagen vastgezeten te hebben in dit autowrak bedolven onder een lawine de zesjarige Tasha Edwards en haar vader uit het Amerikaanse Oregan gisteren werden met lichte verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De moeder kwam om het leven. van stenen zijn bevrijd. Beiden bij het ongeval (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse president, Roanald Reagan, heeft ge zegd dat de Verenigde Staten nooit van plan zijn geweest een bombarde ment uit te voeren op een fabriek in Libië, die vol gens Washington bedoeld is voor de produktie van chemische wapens. Reagan veroorzaakte vorige maand opschudding toen hij in een vraaggesprek zei dat de Amerikaanse regering nog geen besluit had genomen over een mogelijke aanval op de fabriek. In een interview met de Amerikaanse televisie maatschappij CNN zei Reagan gisteren dat zijn regering nooit plannen heeft gehad voor een militaire aanval. Intussen is de regering in de Bondsrepubliek nu ook tot de slotsom gekomen dat de fa briek, die met Westduitse hulp zou zijn gebouwd, in staat is gifgas te produceren. Dat heeft de Westduitse minister van fi nanciën, Gerhard Stoltenberg, gezegd. Het was voor het eerst dat Bonn instemt met de visie van de Amerikaanse regering, die haar verdenking van Libië al weken geleden openbaar maakte. De autoriteiten in de Bondsrepubliek hadden tot voor kort sceptisch op de be schuldigingen van Washington gereageerd. Te vaag Volgens Stoltenberg hoorde Bonn in augustus reeds over de vermeende Libische activi teit van Westduitsers. Omdat de verstrekte informatie „te vaag" zou zijn, heeft de rege ring van kanselier Helmut Kohl pas onlangs actie onder nomen. Drie dagen geleden zei regeringswoordvoerder Fried- helm Ost nog dat Bonn pas midden oktober enig vermoe den had gekregen. Volgens het weekblad Der Stern heeft het Duitse bedrijf Imhausen „via indirecte kana len" van het Amerikaanse elektronica-concern Harris de centrale computer voor de Li bische fabriek geleverd had weten te krijgen. Imhausen wcrdt door de Amerikaanse autoriteiten gezien als de spil in de geheimzinnige transac ties met Libië. In Miami sprak Harris-woordvoerder Peter Carney het bericht van Stern tegen. Het blad Bild meldde gisteren dat de directeur van Imhausen, Jtlrgen Hippenstiel- Imhausen, telefonisch met de dood is bedreigd. De 42-jarige directeur zou met vrouw en kind om veiligheidsredenen naar het buitenland zijn uitge weken. Geen onderzoek Het Nederlandse ministerie van economische zaken ziet voorlopig geen aanleiding de Economische Controledienst (ECD) te laten onderzoeken of de Helderse handelsonderne ming Kruijff Bunker Service (KBS) grondstoffen voor de produktie van gifgas heeft uit gevoerd naar Iraq of Libië. KBS-directeur Kruijff had de ECD maandag gevraagd in zijn bedrijf een onderzoek in te stellen opdat kon worden vastgesteld dat KBS niet be trokken is bij ongeoorloofde export naar Libië of Iraq. Kruijff deed zijn verzoek na dat hij de goede naam van zijn bedrijf door een publikatie in de Amerikaanse Christian Science Monitor in diskrediet gebracht achtte. Een woord voerder van Economische Za ken bevestigde maandagavond dat de ECD (voorlopig) niet wil ingaan op het verzoek van KBS. „De ECD heeft als regel, dat wij uitsluitend op eigen initiatief en niet op verzoek van een bedrijf onderzoek ver richten en daar wordt voor dit geval niet van afgeweken". WARSCHAU Na een fel debat gisteren in de Poolse communistische partij is het vrijwel zeker dat het Centraal Comité toch groen licht zal geven voor de geleidelijke lega lisering van Solidariteit. Over de voorwaarden en het tijdschema voor de erkenning van Solidariteit moet het Po litburo besluiten. Met het weer toelaten van Solidariteit wil de partij voorkomen dat er nieu we stakingen uitbreken in het door tekorten en inflatie ge plaagde land. Verscheidene sprekers, onder wie de chef ideoloog van de partij. Marian Orzechowski, pleitten gisteren voor herstel van het vak- bondspluralisme. Ook partijlei der Jaruzelski drong er bij de leden van het Centraal Comité op aan de weg vrij te maken voor een akkoord met de „constructieve" oppositie. De leider van de officiële vakbon den (OPZZ), Miodowicz, keer de zich echter fel tegen de plannen Solidariteit geleidelijk te erkennen. De OPZZ-voor- zitter, die ook in het Politburo van de partij zit, waarschuwde tegen een akkoord tussen de partijleiding en Solidariteit ten nadele van de arbeiders, die men zou willen dwingen de broekriem aan te halen. IOSIA In Iran zijn scheidene massagraven dekt waarin honder- politieke gevangenen >n begraven die de af- open weken zouden geëxecuteerd. Alleen le stad Abhar, ten wes- van Teheran, zouden afgelopen weken al 94 fangenen zijn omge- cht, aldus de mujahed- de Iraanse verzetsor- lisatie aandacht van rouwende chouwers te vermijden voeren de bewakers van de gevangenis in Teheran Is enige tijd de lichamen gevangenen in autobussen r de stoelen uit zijn wegge- d naar de begraafplaats in loofdstad. In een massagraf e noordelijke provincie Gi- werden volgens ooggetui- in één nacht meerdere vrachtwagenladingen geëxe cuteerde gevangenen begra ven door de „Bewakers van de Iraanse revolutie". Soldaten in de buurt van de weg van So- mehsara naar Kasma, in de provindie Gilan, zouden een grote geul hebben gegraven en daar vrachtwagenladingen lij ken in hebben gestort. Ook zouden in de buurt van de Ar meense begraafplaats bij Tehe ran slachtoffers van executies zijn begraven in graven die zo ondiep waren dat lichamen werden opgegraven door zwerfhonden. Volgens de mujaheddin zijn sinds augustus meer dan 12.000 gevangenen gedood. In een VN-rapport werd in november melding gemaakt van 1.100 slachtoffers. Iran heeft meer dere keren ontkend dat er op grote schaal gevangenen wor den geëxecuteerd, maar in de media is wel melding gemaakt van tientallen executies van drugsmokkelaars en dissiden ten „die geen berouw tonen". orsprong van taal wellicht in Afrika N FRANCISCO Een Californisch bioloog stelt dat het nselijk taalvermogen 200.000 jaar geleder, is ontstaan, nadat een genetische verandering voltrok in een Afrikaanse aw. Haar afstammelingen zouden dan Europa en Azie heb- gekoloniseerd. De bioloog, Allan Wilson, heeft het genetisch roon van mensen overal ter wereld uitvoerig vergeleken. Hij ld ook aanknopingspunten voor zijn theorie in de studie van genetisch materiaal van chimpansees en apen. Studies van sielen spreken zijn theorie echter tegen. Wilson zorgde twee r geleden reeds voor beroering met zijn theorie dat het men- 'ras afstamt van een vrouwelijk Afrikaanse prototype. TEL AVIV Als je Ra fael Gabrielov werk loos sinds twee jaar vraagt wat hij .vindt van de laatste prijsstijgingen en het nieuwe economi sche programma, haalt hij machteloos zijn schouders op. Wat kan hij zeggen? Wat kan hij eraan doen? Hij zit toch al tot zijn nek in de schulden. Gabrielov is een immigrant uit Tashkent in de Sovjetunie. Ne gen jaar geleden kwam hij naar Israel, vol idealen en hoop op een betere toekomst. Daar is niets meer van over. „Alles is anders dan ik ver wachtte", zegt hij bitter. Het eerste half jaar nadat hij door de fabriek waar hij een baan tje had gevonden was ontsla gen, kreeg hij nog een werk loosheidsuitkering. Nu niet meer. „We leven nu van de vijftienhonderd gulden die mijn vrouw verdient als kook ster bij een rijke familie. Ver geet niet dat we vier kinderen hebben. We hebben al een paar sieraden die we hadden meegenomen, verkocht om de schulden te betalen". Hoe ver der? „Ik weet het niet". Gabrielov en zijn gezin beho ren tot de 134.000 Israëlische families die onder de armoede grens leven. Twaalf procent van de bevolking. Dat is in to taal 315.000 kinderen! Droge cijfers over Israels eco nomie zeggen weinig, maar de crisis waarover deskundigen spreken is de taal in de ogen van Rafael Gabrielov, de Rus sische immigrant, die zegt: „Van mijn idealen is niets Bolwerken Niet meer dan acht procent van de 20.000 Russische joden die in het afgelopen jaar de Sovjetunie mochten verlaten, arriveren in het joodse vader land. In hetzelfde jaar verlie ten naar schatting 21.000 Is raeli's hun land, op zoek naar een beter leven. Israels emi granten hebben tal van motie ven, maar de klacht „we kun nen het niet meer bolwerken" is algemeen. Israels nieuwe economische programma officieel ge richt op groei en ontwikke ling moet het antwoord ge ven op een schrikbarend be grotingstekort. Een devaluatie dus van 13,5 procent van de Israëlische munteenheid, de shekel. Massale ontslagen uit de overheidsdienst. Minder subsidiesCijfers die op pa pier zo simpel lijken. Maar een ramp voor de 31-ia- rige Miriam Alkalai, moeder van een gezin met zes kinde ren op een flat van twee ka mers. Kleren voor de kinde ren kan zij niet meer betalen. De waterboiler op het dak k. n niet gerepareerd worden, om dat het geld er niet voor is. En nu heeft de directeur van de bank haar gezegd dat ze geen krediet meer kan krijgen, om dat ze al te veel in het rood staat! Boterham Ongeveer een miljard gulden moet in het komende begro tingsjaar bezuinigd worden, heeft de nieuwe minister van financiën, Simon Peres, ge zegd. Minder geld dus voor de fensie, minder geld voor het onderwijs, minder geld voor de gezondheidszorg. De minis ter van defensie, Yitschak Ra bin, heeft inmiddels al zo hard met de vuist op tafel geslagen dat de 450 miljoen gulden die hij moest inleveren, inmiddels tot 22 miljoen gulden is terug gebracht. De minister van on derwijs. Yitschak Navon, heeft gedreigd te zullen aftreden en de minister van gezondheids zaken, Yacov Tsur, weet dat hij geldverslindende verpleeg sters- en doktorenstakingen kan verwachten. Maar de ge middelde burger? Prijsverhogingen van de ene op de andere dag van twintig tot dertig procent! Zomaar. „Moet ik de straat opgaan en schreeuwen?", klaagt een huis vrouw. „Het helpt toch niet. De heren van de regering moeten hier maar eens komen kijken wat het betekent je kin deren 's avonds met een boter ham met jam naar bed te moeten sturen". Haar man is sinds drie maan- hun Fruit en groente zijn nog relatief goedkoop in Israel, maar vlees is voor de meeste mensen onbetaalbaar geworden. FOTO: AP het schoonmaken van huizen, omdat zij rugklachten kreeg. Ook voor de Israeli's die het liever niet hardop willen zeg- sociale gen. is het duidelijk: de Intifa- uitkering van bijna negenhon- da, de Palestijnse opstand in derd gulden per maand. „Pro- bezet gebied, betekent niet al- beer daar maar eens vijf kin- leen in politiek opzicht een deren van op te voeden", zegt toenemende isolatie, maar ook ze bitter. een economische uitputting. Sterk toegenomen defensie uitgaven, teruggelopen natio nale produktie (vele duizen den laagbetaalde Palestijnen uit bezet gebied komen im- De recente prijsverhogingen geven haar recht op 15 gulden uitkeringstoeslag. „Dat is net genoeg voor twee weken mers niet meer na« werk), minder export der toerisme. Het scherpe mes dat minister Peres door de nationale uitga ven heeft getrokken, heeft hem al heel wat kritiek opge leverd, zelfs binnen zijn partij. Een echt antwoord op de be schuldiging dat de armen er weer armer op worden, terwijl de rijken van de langverwach te en steeds weer uitgestelde devaluatie van de shekel pro fiteerden, kan hij niet geven. Deskundigen zeggen dat een nieuwe devaluatie de komen de maanden onvermijdelijk is. Een meevaller dus voor de rij ken, die villa's bouwen met Amerikaanse keukens, Mexi caanse voordeuren, Italiaanse badkamers en Perzische tapij ten. En een nekslag voor de minderbedeelden. Twintig procent meer voor een bus kaartje, betalen voor ieder be zoek aan de ziekenfondsdok ter, „inschrijfgeld" voor wat nog steeds „gratis" middelbaar onderwijs heet. Devaluatie is inflatie, is hype rinflatie, is herverdeling van wat er is ten gunste van de welgestelden. Voor alle ande ren: frustratie. Ook voor de minister van financiën, die op papier meer dan een miljard gulden wil bezuinigen, maar volgens economische waarne mers niet verder zal komen dan een inkrimping van mis schien zes miljoen gulden. Een ziek paard is moeilijk te gene-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5