<JIT Meeste mensen houden armoede liever verborgen MET DE TOTO WORDT „Met de botte bijl tegen legale diefstal Zware straffen voor ANC-leden IRA-proces mogelijk heropend Luchtverkeersleiders zijn kunst- en vliegwerk zat BUITENLAND BINNENLAND £eidóc6otuatit DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA 4 ITI Deze maand op Schiphol al 96 asielaanvragen SCHIPHOL In januari hebben zich tot nu toe bij de mare chaussee op Schiphol al 96 vreemdelingen gemeld die in ons land politiek asiel willen hebben. Het overgrote deel blijkt rechtstreeks met dit doel naar ons land te zijn gereisd. Volgens kapitein P. Verdonk, commandant van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol, zal er nu vanuit moeten worden ge gaan dat bij de huidige regelgeving inzake de opvang van asiel zoekers op Schiphol hun aantal dit jaar meer dan verdubbelen zal ten opzichte van 1988. Toen vroegen 1.027 vreemdelingen op Schiphol om politiek asiel. Dit aantal was een verdubbeling ten opzichte van 1987, toen 553 vreemdelingen zich bij de mare chaussee meldden. ..Uit de ervaring die in onze buurlanden is opgedaan, weten we dat wanneer de stroom eenmaal goed op gang gekomen is er een sneeuwbaleffect ontstaat", aldus Verdonk. Alleen al afgelopen zondag vroegen 21 vreemdelingen op de nationale luchthaven om politiek asiel. Protest: Friese kinderen morgen niet naar school LEEUWARDEN Op 220 Friese openbare basisscholen zal morgen noodgedwongen geen les worden gegeven. De ouders van de leerlingen zul len hun kinderen thuis hou den uit protest tegen het on derwijsbeleid van minister Deetman. Ook een twintigtal protestants christelijke- en rooms-katholieke scholen doet mee. Friesland is de eni ge provincie waar actie wordt gevoerd door ouders. JOHANNESBURG Drie leden van het in Zuidfrika verboden Afri kaans Nationaal Congres (ANC), onder wie een van de hoogste leiders van die organisatie, zijn gisteren door het Opperste Ge rechtshof in Pretoria tot lange gevangenisstraffen veroordeeld. ANC-leider Ebrahim Ismael Ebrahim kreeg twintig jaar wegens „hoogverraad" omdat hij betrokken zou zijn bij een serie bomaanslagen in 1986 in het oosten van Transvaal. Zijn medeverdachten in het proces, Mandia Maseko en Simon Dladla, kregen respectievelijk 23 en 12 jaar gevangenisstraf. De rechter achtte hen schuldig aan verraad en terrorisme. Ebrahim (51) wordt wel om schreven als de hoogste ANC- er die voor de rechter ver scheen sinds Nelson Mandela en enkele collega's in 1964 tot levenslang werden veroor deeld. Ebrahim, een Indiër, werd eerder in 1963 tot vijf tien jaar gevangenis veroor deeld wegens sabotage. Hij zat zijn straf uit op Robbeneiland, het gevangeniseiland bij de Kaap, waar ook Nelson Man dela gevangen werd gehouden. Ebrahim werd in 1986 door Zuidafrikaanse agenten ont voerd uit Swaziland waar hij het politiek en militair comité van het ANC leidde. De Zuid afrikaanse politie heeft altijd ontkend de hand te hebben gehad in zijn arrestatie. Bij de politieverhoren die volgden werd Ebrahim naar eigen zeg gen zo erg gemarteld dat „ik bijna mijn verstand verloor". Overheid gaat gifschip in Waal snel opruimen ARNHEM De rijksoverheid gaat het gifschip de Naviter dat in d vu; zo FR/1 Waal bij Beuningen ligt zo snel mogelijk opruimen. De economisch politierechter in Arnhem besliste gisteren dat het schip verbeut wordt verklaard. De Naviter is geladen met 600 ton chemisch afval De eigenaar van het schip, Alpha Oil, heeft geen vergunning voor he bewaren van dat chemisch afval. Door de verbeurdverklaring word de staat eigenaar van het schip. Volgens de woordvoerder is de finan pi. ciéle positie van Alpha Oil zo slecht dat het vrijwel uitgesloten is da,e h. de kosten van het opruimen op de eigenaar kunnen worden verhaak ,eid Maar op grond van het vonnis hoeft volgens de woordvoerder d d overheid niet bang te zijn dat het opruimen van het gif onrechtmati i is. Het voormalige bunkerschip ligt sinds 1985 in de Waal bij Beunin joe gen. Tegen Alpha Oil werd proces-verbaal opgemaakt wegens herVan overtreden van de wet chemische afvalstoffen. Aan boord van he jjuni schip bevinden zich onder meer aromatische koolwaterstoffen ei j oj pcb's. Tegen de twee directeuren van Alfa Oil werd een geldboet jkae geëist van 150.000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf vat rin| een jaar geeist wegens het benadelen van de belasting. Volgens offi n js cier van justitie mr. Tideman hebben de twee broers uit Weurt diens. inkomstenbelasting voor ongeveer een half miljoen gulden benadeeld d zij» LONDEN Het Hof van Beroep van Groot-Brittannië heeft opdracht gekregen zich te buigen over dé levenslange gevangenisstraffen, die in 1974 zijn opgelegd aan vier ver meende leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Deze straf kregen zij voor het plegen van bomaanslagen op cafés in Guilford in Zuid-En- geland. De vier hebben steeds ontkend dat zij die aanslagen gepleegd hebben. Minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd zei gisteren in het La gerhuis dat het Hof van Beroep moet beslissen of er een nieuw proces komt. De vier hebben steeds gezegd dat zij tot een bekentenis werden gedwongen. Bovendien heb ben voor andere aanslagen veroordeelde IRA-leden ge zegd de aanslagen in Guilford te hebben gepleegd. Aeroflot brengt transport hulpgoederen in rekening BONN Het Westduitse Rode Kruis heeft van de Sovjet luchtvaartmaatschappij Aerof lot een rekening van 650.000 D-mark ontvangen voor het transport van hulpgoederen naar het aardbevingsgebied in Armenië. En dan mag het Rode Kruis nog niet klagen, omdat volgens Aeroflot de werkelijke kosten in de mil joenen liepen. Een woordvoer der van het Westduitse Rode Kruis heeft zich inmiddels tot de Sovjet-ambassade gewend met het verzoek om van beta ling te worden ontheven. Woordvoerder Vergeer van het Nederlandse Kruis heeft desgevraagd verklaard dat men nog geen rekening van Aeroflot heeft ontvangen en deze ook niet verwacht. Voor de transporten vanaf Schiphol is overeengekomen, dat de kosten voor rekening kwamen van Aeroflot of van de Russi sche regering. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA GEMEENTELIJK MINIMABELEID OM GATEN TE DICHTEN DEN HAAG - Het wordt voor de minima steeds moeilijker de eindjes aan elkaar te knopen. De uit keringen zijn de afgelopen jaren met tien procent en meer in koopkracht ge daald. Het is dan ook on vermijdelijk dat gemeen ten besluiten hier en daar noodverbanden aan te leggen, zodat de mensen om wie het gaat op een iets humanere manier kunnen rondkomen. Directeur drs. A.G. van Vliet van Divosa - waarin de direc ties van sociale diensten zijn vertegenwoordigd - vindt dat eigenlijk het rijk voor het geld moet zorgen waarmee mensen in de bijstand fatsoenlijk kun nen rondkomen. Maar uit vele onderzoeken en uit de dage lijkse praktijk voor de loketten van de sociale diensten blijkt steeds weer dat velen maande lijks opnieuw in nood raken. Het aantal gemeenten dat op een of andere manier de eigen minima steun geeft groeit. Dat kwam al enkele jaren geleden op gang toen de uitkeringen door het rijk werden gekort en bevroren en de regels in de bijstandswet werden aange scherpt. De ene gemeente zoekt het in gratis kaartjes voor theater of sportveld, een andere, zoals Den Haag, in een collectieve ziektekostenverze kering. Begin 1985 stuurde het minis terie van binnenlandse zaken de gemeenten in ons land daarom snel bericht van wat gemeenten wel en niet moch ten doen. Gemeenten dienen zich daaraan ook te houden en doen ze dat niet dan zal dit mi nisterie niet nalaten een der gelijk besluit tot voor de rech ter te bestrijden. Want wan neer het beleid voor de mini ma tussen de gemeenten te veel verschilt, dan is er geen sprake meer van een eendui dig inkomensbeleid van de overheid. Niet toereikend De Algemene Bijstandswet is niet meer toereikend om te voorzien in de individuele no den van de mensen die er af hankelijk van zijn. Dat was wel de bedoeling van de wet toen die midden jaren zestig tot stand kwam: een laatste vangnet, zo stelt Paul Lem- men namens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Ook Lemmen is ervan over tuigd dat de inkomenspolitiek bij het Rijk in handen moet zijn. „Maar dat begint steeds meer te haperen", weet hij. Dat komt mede doordat de be zuinigingen bij het ene minis terie los lijken te staan van een bezuiniging die door het andere wordt opgelegd. „Ze zijn echter wel te merken in die ene portemonnee", aldus Lemmen. Naast de kortingen op de uit keringen is onder meer de huursubsidie verlaagd, zijn er huurverhogingen geweest, wordt een eigen bijdrage ver langd voor rechtshulp en me dicijnen, zijn gemeentelijke heffingen gestegen, is de eigen bijdrage voor de bibliotheek verhoogd, wordt de tegemoet- komning in de studiekosten voor 12- tot 15-jarigen afge bouwd, zijn de prijzen van het openbaar vervoer verhoogd en die van de telefoontarieven en zijn er algemene prijsverho gingen geweest, van bij voor beeld gas en btw. De gemeenten, zegt Lemmen, besluiten niet zomaar om hun armlastige inwoners tegemoet te komen, zij worden dagelijks op de noodzaak ervan gewe zen. Daar wordt zichtbaar wat zich achter doorgaans gesloten deuren afspeelt. Een calamiteit in de vorm van een kapotte wasmachine of een aanstaande geboorte met de bijbehorende kosten. Met deze uitkering is iets al snel een calamiteit. De gemeenten kunnen dan niet de situatie voor hen herstellen, hoogstens bijspringen. Lem men schat dat landelijk gezien de steun jaarlijks om enkele tientallen miljoenen guldens gaat. 'Armenpasje' De bonden van uitkeringsge rechtigden zien de gemeente lijke initiatieven met lede ogen aan. Ria Dijkstra van het Landelijk steunpunt vrouwen in de bijstand: „Het rijk schuift als het ware zijn plichten af op de gemeenten. We wijzen noodfondsen, korting op schouwburgbezoek of 'armen- pasjes' eigenlijk af. Een deel van de samenleving dat toch al wordt beperkt in de moge lijkheden, wordt namelijk emotioneel zo zwaar belast. Afhankelijkheid van de bij stand of een arbeidsonge schiktheidsuitkering vinden de meesten al pijnlijk. Je moet elke keer met je billen bloot. Met zo'n. extra etiket erbij kan dat de genadeklap zijn." Frans Jacobs van de Bond van mensen zonder betaald werk. „Je haalt misschien plaatselijk de scherpe kantjes weg maar helpen doet het niet. De mees te mensen vragen er boven dien niet om, die houden hun armoede liever verborgen. Ze houden het beeld in stand dat het allemaal nog wel gaat. Kijk maar om je heen in de arme wijken, ze schuifelen in de stille uren langs de gevel met een boodschappentas met een halfje wit, misschien ge hakt en blikgroenten. Voor kwijtschelding moet je formu lieren invullen en de schaamte groeit bij het vorderen met de vele vragen". Zowel het Steunpunt als de Bond zien meer in algemene maatregelen zoals een goed kwijtscheldingsbeleid voor ge meentelijke heffingen en on- roerend-goedbelasting, verla ging van de laagste twee belas tingschijven met enkele pro centen en een kortingspasje voor openbaar vervoer, biblio theek, zwembad en dergelijke. Dat pasje moet dan wel ieder een kunnen krijgen, alleen stijgt de korting naarmate het inkomen lager is. Laatste vangnet Lemmen vindt dat de bij standswet opnieuw moet wor den ingericht en dan niet met als uitgangspunt: bezuinigen. De wet moet zijn functie als laatste vangnet terugkrijgen. Dat betekent voor de VNG dat gemeenten meer vrijheid krij gen een eigen bijstandsbeleid te voeren. Lemmen denkt dat dan niet zo snel ontstaat wat nu is gebeurd: de koopkracht van de minima terug op een peil van tien jaar geleden, een dichtgetimmerde bijstandswet en niet erkennen van een in dividuele noodsituatie. Lemmen is ervan overtuigd dat er inmiddels voldoende onderzoek is gedaan naar de beperkte bestedingsmogelijkh- den van de minima, door con sumentenorganisaties, door so ciale diensten, aan universitei ten. De VNG neemt die onder zoeken serieus. Ze horen Den Haag „uit de stoel te rukken", maar dat gebeurt niet, conclu deert hij. ADVERTENTIE Hesl saai. üie weekends /xnuler lollands voetbal en die aangename spanning van de Toto-uitslagen. Vanaf aanstaand weekend won.lt liet weer als van ouds I lopelijk veel spectaculaire wedstrijden en in elk geval nog een hall' seizoen kans oppruchtpnjzeninde -77-5, I Voethal-Toto. LW1' GEÏRRITEERDE MENSEN MAKEN SNELLER FOUTEN" SCHIPHOL De luchtver keersleiders op Schiphol be ginnen er behoorlijk tabak van te krijgen. Met veel kunst en vliegwerk kunnen ze het werk nog net bijbenen, maar daarvoor moeten ze dan wel bereid zijn zes dagen per week te werken. Dat doen ze nu al ruim een jaar en de komende jaren is er geen verbetering in die situatie te verwachten. Het aantal af te handelen vliegtuigen nam in 1988 met ruim acht procent toe en dit jaar zal het naar verwachting weer drukker worden. Nieuwe computers zijn er nog steeds niet en het aantal nieuwe ver keersleiders is nauwelijks ge noeg om de mensen te vervan gen die via vut of pensioen verdwijnen. Door de bereid heid van het personeel om heel veel vrije dagen op te of feren blijft de schade voor pas sagiers beperkt tot vertragin gen van twintig a vijfenveertig minuten voor vluchten binnen Europa. „Als er niets verandert, zullen de vertragingen alleen maar groter worden, maar wat be langrijker is: bij zo'n constant zware belasting komt de vei ligheid in het geding", zegt Henriëtte van Opijnen, de Al- phense voorzitter van het Ne derlandse Luchtverkeerslei ders Gilde (NLG). Het gebaar van de verkeersleiders uit Beek (Eurocontrol) om hun collega's op Schiphol te hel pen, vindt ze bijzonder aardig, maar het heeft volgens haar geen zin. „Het is een druppel op de gloeiende plaat. Het te kort aan personeel op Schiphol kan er niet mee worden opge lost". Te weinig mensen moeten te veel werk doen. Dat komt om dat de huidige computers vrij traag werken en er niet ge noeg mogelijkheden zijn voor de opleiding van nieuwe men sen, terwijl er genoeg mensen in het vak zijn geïnteresseerd. Henriëtte van Opijnen: „Dat laatste probleem is niet echt op SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO te lossen. Net zoals je bij rijles maar één auto hebt voor één leering die één uur kan leren rijden, zijn de mogelijkheden voor de opleiding van lucht verkeersleiders ook beperkt. De enige oplossing is daarom zó snel mogelijk nieuwe com puters te installeren. Die kun nen het enorme aantal vluch ten sneller verwerken.. Dan kun je met dezelfde hoeveel heid mensen méér doen in minder tijd. Maar die nieuwe apparatuur bestaat voorlopig alleen op tekening, het zal toch zeker vier jaar duren voordat die operationeel is. Dus voorlopig zal de situatie er niet beter op worden. Sterker, het zal allemaal nog erger worden, gezien de verwachte toename van het vliegver keer". Dertig per uur Gedurende spitsuren verwerkt Schiphol, als het mooi weer is, één vliegtuig per 108 secon den. Dat zijn 30 tot 35 toestel len per uur. Volgens diverse wiskundige wetmatigheden is het vrijwel onmogelijk dat aantal nog uit te breiden zon der dat de veiligheid in gevaar komt. Niettemin zijn de mar ges elders in de wereld nog wel eens kleiner. Chicago wordt daarbij altijd als voor beeld genomen; daar landt of vertrekt om de 36 seconden een vliegtuig. Maar daarover klagen dan ook praktisch alle vliegers én de verkeersleiders, van wie er velen in de ziekte wet belanden. Chicago is hét schrikbeeld voor Henriëtte van Opijnen, die koste wat kost wil voorko men dat Schiphol die kant op gaat. Al wil ze nog niet zo ver gaan om acties aan te kondi gen, zoals in 1985 toen de ver keersleiders zich massaal ziek meldden omdat Eurocontrol in Beek een deel van het lucht ruim voor zijn rekening moest gaan nemen. „Over acties wil ik niet praten en evenmin over de vakanties waarin het altijd extra druk is", zegt ze. „Maar de bereidheid bij het personeel om te werken zoals er nu wordt gewerkt, loopt wel hard terug. En je moet er rekening mee houden dat ge ïrriteerde mensen sneller fou ten maken". Tanks in de file Files zijn zo langzamerhand een vertrouwd beeld geworden op de Nederlandse wegen. Maar wan neer er ook tanks tussen de lange rijen auto's staan, kijkt iedereen wel raar op. Dat overkwam deze militairen die met hun colonne in een file belandden op de N2 bij Den Bosch. FOTO: DIJKSTRAlrijz STICHTING „DE PENSIOENBREUKELING" OPGERICHT ASCH „De botte bijl gaat erin. Schoppen en slaan, dat zal het worden. Een groffe campagne, re ken maar. Dan krijg je ru zie, heel leuk". Ir. P. de Kat lacht veelbelovend als hij schetst hoe hij ten strijde zal trekken tegen de pensioenfondsen en de levensverzekeraars, die hem en honderdduizen den mede-slachtoffers hebben gedupeerd. Met zijn stichting De Pensioen- breukeling zal hij „de ro vers" wel eens een toontje lager piepen. „Ach ja, je moet tegenwoordig een verschrikkelijk hoop her rie maken", zegt ir. De Kat. Vandaar die dreigende taal, dat schoppen en dat slaan. Niet dat hij van plan is een minister in de buik te trappen, om maar eens iets te noemen. Nee, we moeten dat figuurlijk zien. In werkelijkheid denkt hij aan proefprocessen en een anti-reclame-campagne, dat zijn zijn actiemiddelen. „Legale diefstal, daar gaat het om", zegt De Kat, stichter en voorzitter van „De Pensioen- breukeling". „Er slingeren zes tot zevenhonderdduizend mensen rond die er mee te maken hebben, die van baan veranderd zijn en daardoor hun pensioenrechten groten deels verloren. Een belachelij ke zaak, maar ja, legaal is het wel". Want hoe gaat dat? Wie zijn leven lang (laten we zeg gen: veertig jaar) bij één en dezelfde baas blijft, ontvangt na zijn pensionering pakweg zeventig procent van het sala ris dat hij aan het eind van loopbaan genoot. Maar wie zijn baas na tien jaar vaarwel zegt, en die grap nog vier keer her haalt, krijgt steeds pakweg ze ventig procent van het salaris dat hij genoot bij zijn afscheid. De Kat zelf vertrok in 1960 bij de baas die hem in 1951 had aangenomen. In die jaren ver diende hij ongeveer driehon derd gulden per maand, en op grond daarvan krijgt hij nu over die periode een pensioen van... vijftienhonderd gulden, per jaar. Bank „Daar heb ik het meeste be zwaar tegen", zegt De Kat, „dat ik die tienduizend gulden heb betaald en dat de pensi oenfondsen dat belegd hebben, zonder mij iets van het resul taat uit te keren. Ik had het beter zelf op de bank kunnen zetten. Ga maar na, dan had ik nu, na al die jaren, zo'n -zestig duizend gulden gehad. De fondsen hebben nu dat geld reeél gebeurd en ze houden dat in eigen zak. Diefstal is dat!" Maar wel legale diefstal. Zo luiden de contracten nu eenmaal. Dat kan wel wezen, zegt De Kat, maar er bestaat ook nog zoiets als levend recht. Wie weet of de rechter niet af wil wijken van de on rechtvaardige letter van de wet om de voorkeur te geven aan de rechtvaardige geest. Daarom wil hij een proefpro ces beginnen. Hij heeft alleen een advocaat die er (juridisch) wel brood in ziet. Alleen het benodigde geld, een slordige dertigduizend gulden, moet nog komen -van de toekomsti ge donateurs van de stichting. „We hebben nu ongeveer drie honderd donateurs. Als dat er over een half jaar geen tien duizend zijn, hou ik er mee op. Dan heeft het geen zin. Als de mensen te lui zijn, of er geen gat meer in zien, dan doe ik het ook niet. We moeten een -lali macht vormen, zodat we een behoorlijke tegenstander voor de fondsen en verzekeraars we betekenen. Zij hebben al die jaren onze premies opgestre ken en er via beleggingen flink op verdiend, er is noeg. Schattingen lopen uiteen van tien tot zestig miljard gul den. Hoe dan ook, er is een hoop. Er zit genoeg in de pot. En het is ons geld. Van ons, die na de oorlog verschrikke lijk hard gewerkt hebben om dit land weer op te bouwen. Die, en dan druk ik me mis schien een beetje gezwollen ind uit, het beste deel van de natiejhei vormen". Anti-reclame Een proefproces staat hoog op het verlanglijstje van De Kat. En een gesprek met zijn tegen standers. Maar dan niet voor spek en bonen, dan moeten er spijkers met koppen geslagen worden, geld op tafel komen. De voorzitter stelt zich daarom voor advertenties te gaan plaatsen, het liefst zo'n beetje naast die van de verzekeraars, waarin hij de „pensioenbre kers" te schande zal zetten; een anti-reclame-campagne. Dat zal ze de stuipen op het lijf jagen en dan is het uit met het getreuzel. „Kijk, nu hebben ze geen haast, nu denken ze: als je maar lang genoeg wacht sterft die groep gedupeerden vanzelf uit". De Kat erkent overigens dat pensioenbreukelingen niet echt in financiële nood hoeven te geraken, de aow fungeert als vangnet. Maar je hoeft niet in nood te zitten, om je tekort gedaan te voelen. „Als je er gens je hele leven voor hebt gespaard, dan mag je daar toch wel de opbrengsten van pluk ken? Het is nu gewoon oneer lijk. Daar maak ik me kwaad over, daar kan ik niet tegen". STEVO AKKERMAN FNV: pensioenreserves haven aanwenden voor ouderenregeling ROTTERDAM - De Vervoers- bond FNV wil een deel van de extra reserves van het pensioen fonds (PVH) voor de haven be steden aan de financiering van een ouderenregeling voor 56-ja- rigen in alle sectoren van de Rotterdamse en Amsterdamse haven. Dit voorstel is onderdeel van een door de FNV-bond ontwik keld „Masterplan" om de werk gelegenheid in met name de Rotterdamse haven op peil te houden zodat gedwongen ont slagen „ook na 1990" achterwe ge kunnen blijven.'Van het plan zouden tol 1995 circa 1.000 ha venwerkers gebruik kunnen ma ken. Het plan voorziet verder in het veilig stellen van de toekomst van de gezamenlijke arbeids pool SHB in de Rotterdamse haven. Dat kan in de visie van de bond onder meer door uit breiding van de activiteiten van de pool en regionalisering, waardoor SHB-werknemers ook inzetbaar worden in de havens van Vlissingen en Terneuzen. Lopen met een gipsen poot valt niet mee. Toch weet dit leeuwen- jong in een Au stralische dieren tuin zich aardig te redden. Een onhandige, oude- mm- re leeuw was er fJl bovenop gaan staan, waardoor het pootje brak. FOTO: AP Meer doden in VS door harder rijden WASHINGTON In de Ameri- kaanse staten die in 1987 de maximum snelheid op de auto wegen verhoogd hebben tot 65 mijl (ongeveer 104 km) per uur is het aantal verkeersslachtoffers met negentien procent toegeno men. Dat staat in een rapport van het Amerikaanse bureau voor verkeersveiligheid. Tijdens de oliecrisis werd de maximum snelheid op de Amerikaanse we gen teruggebracht tot 55 mijl (on geveer 88 km) per uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4