Voor jarige Zonnebloem staat ontmoeting met zieke centraal Asielzoekers op de vuist binnenland Ook CFO achter/ ambtenarenakkoord lEUWi De Korte oneens met Lubbers over commerciële tv Opnieuw eis van levenslang voor moord op Chinees gezin Shell-stations doelwit activisten NS klaar voor opvang studenten Weer medewerker Toetanchamon aangehouden 'AGIN CcidócSoivumt DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA 3 Brandstichter politiecel [/H na ontsnapping weer gegrepen e presi/ kkoord n. Zijn torgen i de co ig in E West tdocuni omater heeft Gede somr iraktist erkeni 1 bevol erkeni een iale coi het m scala AMSTERDAM - Twee gedetineerden, de 18-jarige L.L.K. en de 19-jarige C.W., die zaterdagmiddag uit de jeugdgevan genis het Lloyd Hotel in Amsterdam- Oost ontsnapten, zijn korte tijd later weer gegrepen. De twee zagen kans over een muur te klimmen nadat zij daartoe eerst een nylon net hadden doorgeknipt. K. kwam vorig jaar in het nieuws door brandstichting in het cel lencomplex van een politiebureau in Den Haag, waarbij twee brandweerlie den en twee gedetineerden om het le ven kwamen. Ook deze keer bleek hij een aansteker in zijn bezit te hebben. Deze was ingenaaid in zijn jas. Uitgebrand restaurant had veilig plafond HILVERSUM Het plafond van het Chinese restaurant Boeddha in Hilversum dat eind no vember uitbrandde, is brandveilig gebleken. Dat is vastgesteld na laboratorium-onderzoek. De brandveiligheid stond ter discussie omdat de brand begon bij een bos droogbloemen die door een kaars vlam vatte, waarna het vuur zich in enkele seconden via het plafond over het hele restaurant verspreidde. Door de brand kwamen drie gasten om het leven en raakten er negentien gewond. Alleen de ober, die de kaars had geplaatst, ligt nog in het ziekenhuis met ernstige brandwonden. De politie heeft na het verhoren van 33 getuigen, voornamelijk gasten van Boeddha, geconcludeerd dat er vooralsnog geen sprake is van opzettelijke brandstichting of nalatigheid in verband met de brandveiligheid. Kort geding over tunnel VLAARDINGEN De gemeente Vlaardingen, het recreatieschap Mid den-Delfland en twee milieu-organisa ties spannen een kort geding aan tegen minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat over de aanleg van de Blan kenburg-tunnel onder de Nieuwe Wa terweg. De eisers willen dat de minister stopt met haar plannen voor een ver snelde aanleg van de tunnel, op straffe van een dwangsom van tien miljoen gulden. Zij vinden dat de verbinding veel westelijker moet worden aangelegd waardoor de recreatieve en milieutech nische waarde van het gebied minder wordt aangetast. Het kort geding dient op 26 januari voor de Haagse rechtbank. Deetman vraagt aandacht voor „ander" Europa DEURNE Minister Deetman vindt dat er meer aandacht moet komen voor de im materiële aspecten van de Europese een wording. Hij zei dit gisteravond in Deurne op een bijeenkomst van het CDJA. Vol gens hem wordt de economische eenwor ding op den duur geblokkeerd als er te weinig aandacht wordt besteed aan imma teriële zaken. Deetman vindt ook dat er op dit moment te veel wordt gekeken naar het toekomstige Europa voor de instituten en de bedrijven. „Er wordt onvoldoende rekening mee gehouden dat er straks ook een Europa moet komen voor de burgers", aldus de minister. NIJKERK Na de FNV-ambtenarenbond AbvaKabo heeft ook de CFO, de ambtenarenbond van het CNV, zich ge schaard achter het principe-akkoord dat minister Van Dijk (binnenlandse zaken) begin deze maand met drie van de vier ambtenarencentrales bereikte over de arbeidsvoor waarden voor het overheidspersoneel in 1989. De algemene vergadering van de bond ging gisteren in Nijkerk unaniem akkoord met het bereikte onderhandelingsresultaat. Cen traal in het akkoord (totale kosten een half miljard) staat een loonsverhoging van 0,7 procent, waarmee 3Ö0 miljoen gulden is gemoeid. De ambtenarencentrales van FNV en CNV en het categorale Ambtenarencentrum (AC), die oor spronkelijk een loonsverhoging van een procent eisten, kun nen daarmee leven. De vierde centrale, de CMHA (middel baar en hoger personeel) wees het akkoord echter af omdat het voor de hogere ambtenaren te ongunstig zou uitpakken. Leerlingen maken Heerde schoon HEERDE De 800 leerlingen van de ze ventien basisscholen in de Gelderse gemeente Heerde zullen in mei of juni in één dag tijd al het zwerfvuil in de ver schillende kernen van de gemeente opruimen. Het is de bedoeling dat het ingezamelde vuil op één berg wordt gegooid. Op die manier kunnen de kinderen, maar vooral ook de ouders zien hoeveel rommel er wordt gemaakt. Wene o maant Oost- eisen ïsenrei e kwei tige w nog is an got 1 moei -gelee g ptrad ;me. E hten: toe zi senrec i Shu van 1 •lijn z niet ku stev Oost BREDA De Zonne bloem, bekend van boot reizen, koopochtenden en andere activiteiten voor zieken, gehandicapten en bejaarden, viert vandaag zijn veertigste verjaardag. Op 17 januari 1949 richtte de bekende radiojourna list Alex van Wayenburg de organisatie op. Vlak na de oorlog was de stem Van Wayenburg via Radio Herrijzend Nederland bij vele, vporal zieke Nederlanders een vaste gast in de huiskamer. Enkele jaren "later presenteer- J de hij voor de KRO „Radiozie kenbezoek De Zonnebloem". Het programma werd zeer goed beluisterd en de reacties ?n overweldigend.' Op ba- van dat succes werd de stichting Zonnebloem opge richt. Van Wayenburg wilde met het initiatief ervoor zor gen dat groepen die in het ge drang dreigden te komen, bij de maatschappij werden be trokken. In de veertig jaar van zijn bestaan heeft de organisa tie dat uitgangspunt niet losge laten. De vele activiteiten voor zieken, gehandicapten en be jaarden zijn niet meer weg te denken uit onze maatschappij. Wie kent niet de vakantierei zen van de Zonnebloem met de eigen boot of de koopoch tenden of de actie „Zon door de schoorsteen", waardoor veel mensen rond 5 december een cadeau ontvangen. Minder in het oog springend, maar wel de belangrijkste activiteit, is het wekelijks bezoeken van hen die aan bed of huis zijn gekluisterd. 20.000 vrijwilli gers zorgen er op die manier voor dat de zieken binding houden met dp samenleving. Voor de eerder genoemde acti viteiten kan de Zonnebloem VANDAAGi IN HET terugvallen op nog eens 10.000 vrijwilligers. Vereenzaming Directeur Joh.G. KLaassen onderstreept nog eens hoe be langrijk de vrijwilligers zijn: \,De druk op de professionele gezondheidszorg betekent dat ónze rol meer dan aanvullend is. Het ziekzijn gaat immers verder dan lichamelijke onge makken. Vereenzaming ligt snel op de loer als iemand ge ruime tijd ziek is. De vrijwilli gers ervaren dan ook dikwijls dat naar hun komst wordt uit gekeken. Daarom zullen we in dit jubileumjaar de vrijwilliger en de ontmoeting centraal stel len. Het jaarthema „Kiezen voor ontmoeting" is in een drietal brochures en een boek werk uitgewerkt. Daarnaast worden er elf regionale bijeen komsten georganiseerd voor de vrijwilligers. Via lezingen en workshops zullen de vele kanten die aan de „ontmoe ting" met de zieke of bejaarde zitten, worden besproken". Voor de regio Zuid-Holland staat de bijeenkomst op de agenda voor 8 april in het Wil lem Alexandërcentrum te Zoe- termeer. De vereniging De Zonnebloem - 20 jaar geleden werd de stichting omgevormd in een vereniging, waarvan nu 350.000 mensen lid zijn - heeft in het briefhoofd staan: „Ka tholieke Nationale Vereniging tot Bevordering van het wei- De Zonnebloem organiseert geregeld uitstapjes, waaronder bezoeken aan dierentuinen, voor zie ken en bejaarden. Aldoende probeert de vereniging hen bij de samenleving betrokken te houden. FOTO: CEES VERKERK zijn der zieken van alle ge zindten". Directeur Klaassen: „We zijn geen exclusieve club van en voor katholieken. Ie dereen die zich in ons werk kan vinden kan meedoen. We hebben in Friesland zelfs loka le groepen die geheel bestaan uit gereformeerden". De jaarbegroting bedraagt 12 miljoen gulden, die via de le den, een nationale loterij, de harten vijf actie, maar ook via eigen bijdragen bijeen worden gebracht. Klaassen: „Voor niets gaat de zon op. Wij vin den dat de kracht mee kunnen betalen aan activiteiten. Voor een week vakantie op de boot be talen onze gasten eén bedrag van 400 tot 500 gulden. Dat is all-in. De werkelijke prijs per reis per persoon is driemaal zo hoog". In het verleden werden via de televisie grote inzamelingsac ties gehouden. Tv-persoonlijk- heden als Willem Ruis, Rudi Carrell en Ted de Braak pre senteerden de programma's. Op de radio werden die acties ondersteund door onder meer Edvard Niessing. De gen met deze gala's zijn vol gens directeur Klaassen niet voldoende om ook dit jaar zo'n festijn te organiseren. „Er is een veelheid aan dergelijke acties op de televisie waardoor er een zekere moeheid bij de Nederlandse bevolking is ont staan. Ik zeg wel eens gek scherend dat je een computer naast de buis moet hebben om alle gironummers te verwer ken. Daarnaast vraag ik me af of de mensen meedoen voor het doel van de organisatie of voor de grote prijzen". Wel zullen in dit jubileumjaar via radio en tv in de maand mei korte spots worden uitge zonden. En misschien maakt de KRO nog een korte docu mentaire over het werk van de Zonnebloem, die dan in het najaar wordt uitgezonden. Respons De trots van de Zonnebloem is de eigen boot die vier jaar ge leden voor 16 miljoen gulden op een Friese werf werd ge bouwd. Jaarlijks worden er 35 reizen mee gemaakt, waardoor 2100 zieken en gehandicapten een vakantie hebben. De mon- op-mond reclame werkt zo goed dat per jaar wel 70 reizen volgeboekt zouden kunnen worden. De in oktober uitge brachte brochure met de va kantiereizen heeft nu al een grote respons opgeleverd dat de boot voor het hele seizoen zou zijn volgeboekt. Maar de aanvragen worden geselec teerd, zodat iedereen aan bod kan komen en de mensen die een vakantie het hardst nodig- hebben het eerst in aanmer king komen. Het aanbod van de vrijwilli gers is volgens directeur Klaassen voldoende te noe men. Wel wordt het steeds moeilijker om voor de zomer maanden genoeg verpleegkun digen te vinden die de vakan tiereizen te begeleiden. Ook in de grote steden wórdt de situa tie moeilijker. Klaassen: „Voor de activiteiten als koopochten den kunnen we meestal wel genoeg mensen krijgen, maar voor de wekelijkse bezoeken aan zieken, gehandicapten en bejaarden moeten we alle zei len bijzetten. We proberen de mensen die zich incidenteel beschikbaar stellen bij de we kelijkse bezoeken te betrek ken. Dat blijft toch onze be langrijkste bezigheid". LUCAS BOLSIUS Proeflokaal Een niet alledaagse entourage voor staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie. In het Amsterdamse proeflokaal Hooghoudt sprak zij gisteravond tijdens een forumdiscussie over het vreem delingenbeleid. FOTO: ANP DEN HAAG Vice-pre- mier De Korte heeft giste ren openlijk afstand geno men van de uitlatingen van premier Lubbers dat uitbreiding van de STER- zendtijd de behoefte aan commerciële tv weg neemt. Premier Lubbers geeft vandaag in de Twee de Kamer, op verzoek van de VVD-fractie, een nade re toelichting op zijn uit spraken. VVD-minister De Korte liet gisteren tijdens het gesprek met de Bond van Adverteer ders weten dat hij onverkort blijft vasthouden aan het re geerakkoord dat wèl ruimte biedt aan commerciële omroe pen. „Het is nuttig om kennis t.e nemen van de órivé-mening van Lubbers, maar ik ben van mening dat we het regeerak koord moeten volgen", aldus De Korte. Evenals de VVD- fractie in de Tweede Kamer vindt de bewindsman dat de plannen van de ATV-omroe- pen (AVRO, TROS en Veroni ca) om als gezamenlijke om roep de lucht in te gaan, een eerlijke kans moeten krijgen. Minister Brinkman van WVC is het in grote lijnen eens met zijn partijgenoot Lubbers. Ook hij noemde uitbreiding van te levisiereclame onontkoom baar. Wel liet Brinkman we ten dat de uitspraak van Lub bers het mediadebat „ingrij pend beïnvloedt. Het geeft een nieuwe uitgangspositie in de hele discussie". VVD-mediaspecialist Hermans noemt het optreden van Lub bers, zondagavond voor de VARA-tèlevisie, gepland. „Het is meer dan alleen toeval dat de premier aan de vooravond van de gesprekken tussen ka binet en AVRO. TROS en Ve ronica met zijn uitlatingen is gekomen". „Een typische Lub- bers-methode", aldus Her- DEN HAAG Tegen het tweetal dat wordt ver- Pdacht van moord op een Chinees gezin in Rotter dam is gisteren in hoger- beroep bij het gerechtshof in Den Haag weer levens lang geëist. Volgens pro cureur-generaal mr: B. De Hoogh kan worden bewe zen dat de twee Chinese verdachten uit Almere en Harderwijk een man (34), vrouw (32), vijfjarig doch tertje en een baby van zes maanden „letterlijk heb ben afgeslacht". Het motief voor de gruwelijke moorden was volgens De Hoogh roof; beide verdachten verkeerden wegens gokschul den in financiële moeilijkhe den. „De schrale buit van vijf duizend gulden staat in schril contrast met de dood van de vier mensen", aldus de procu reur-generaal. Eén verdachte werd in mei vorig jaar door de Rotterdamse rechtbank con form de eis tot levenslang ver oordeeld. De ander werd eveneens na een eis tot levens lang wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De procureur-generaal is het niet eens met de visie van de Rotterdamse rechtbank dat niet bewezen kan worden dat deze man, die van meet af aan heeft ontkend, op de bewuste dag in Rotterdam is geweest. In één van de 27 verklaringen die de andere verdachte heeft waarin hij steeds andere lezing van de zaak gaf, heeft hij zijn vriend als de moordenaar aangewezen. Vol gens mr. De Hoogh moet al leen aan die versie van kroon getuige C. waarde worden ge hecht. Het gerechtshof doet op 30 januari uitspraak. „Voedingsadviezen zwangere vrouwen waarschijnlijk onjuist" WAGENINGEN De voe- dingsadviezen die aan zwange re vrouwen worden gegeven zijn waarschijnlijk onjuist. On derzoekers van de Landbouw universiteit (LU) in Wagenin- gen hebben ontdekt dat zwan gere vrouwen geen extra voedsel nodig hebben om toch zwaarder te worden. De mees te vrouwen die in verwachting zijn blijken wel anders te gaan eten, maar niet meer. Volgens de LU adviseren instanties in binneh- en buitenland vrou wen om tijdens de zwanger schap 5 tot 10 procent meer te eten dan voorheen. TILBURG Bij vier Shell- pompstations in Tilburg zijn in de afgelopen nacht vernielin gen aangericht. In een brief aan het ANP is de verant woordelijkheid opgeëist door „een twintigtal Shell's An gels", actievoerders tegen de apartheid in Zuidafrika. Zij schrijven slangen te hebben doorgesneden, telmechanis men te hebben vernield, leu zen te hebben aangebracht en bij enkele stations chemicaliën in de ondergrondse tanks te hebben gedaan. „Om de olie maatschappij te beroven van zoveel mogelijk klanten", al dus de brief. De getroffen Shell-stations staan verspreid over de stad: twee in Tilburg- Noord, één aan de rand van het centrum en één in Til- burg-Zuid. In de brief wordt de eerstvolgende actie binnen twee weken voorspeld. Russische truc(k) Vrachtwagenproducent DAF onderzoekt naar aanleiding van fo to's of het Russische bedrijf Kamaz de DAF 95 heeft nagemaakt. De DAF 95 werd vorig jaar uitgeroepen tot truck van het jaar. Een woordvoerder kon nog niet zeggen of DAF van plan c.q. in staat is stappen te ondernemen als werkelijk blijkt dat de Russi sche truck (vermoedelijk nog een prototype) een kopie van de DAF is. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ook de Nederlandse Spoorwegen zijn klaar voor de invoe ring van de OV-kaart voor studenten per 1 sep tember. „Alles loopt, ook bij ons, volgens schema", aldus een woordvoerder. NS heeft extra materieel besteld en gehuurd en ook komt er extra perso neel. Directeur dr. W. Fortuyn van de BV „OV Studentenkaart" kan zich „de slag om de arm" van de minister Deetman best voorstellen. „De OV-kaart voor studenten is zeker een in gewikkeld probleem. We krij gen er 600.000 reizigers bij. Maar ik ben een tevreden De vereniging van streekver- voerbedrijven ESO zegt even eens geen problemen te heb ben. „Wij moeten er alleen voor zorgen dat er straks bus sen klaar staan. Dat lukt. We draaien natuurlijk wel mee in het hele voorbereidingstraject en daaruit heb ik geen signa len gekregen dat er iets mis zou zijn. Voor ons is het ook niet zo ingewikkeld. Wij kun nen straks best met bussen schuiven. Dus als NS al geen problemen heeft, hebben wij ze helemaal niet", aldus een ESO-woordvoerder. SLAGHAREN - In het opvangcentrum voor asielzoekers in Slagharen zijn maandagavond twee groepen bewoners met el kaar op de vuist gegaan. Om verdere escalatie te voor komen heeft de directie in overleg met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur besloten een groep Arabieren in vergelijkbare centra in Aalten en Luttel- geest onder te brengen. Het ging om een ruzie tussen een groep van twintig Soma- liers en vijftien Arabieren (uit Libanen en Syrië). Aanleiding voor de vechtpartij zou een klein meningsverschil tijdens het avondeten zijn geweest. De Somaliers en Arabieren gingen elkaar te lijf met onder andere stoelpoten en bestek. Een van hen raakte licht ge wond aan z'n gezicht. Perso neel en politie brachten de ge moederen tot bedaren. Omdat de spanningen bleven werd besloten één van de groepen naar andere centra over te brengen. Om praktische reden werd het de kleinste groep, die van de Arabieren. In het op 9 januari geopende opvangcentrum voor asielzoe kers in Aalten hebben zich het afgelopen weekeinde ook vechtpartijen voorgedaan. Het begon met een opstootje op za terdagavond. Op zondag laaide de ruzie op. Over de achter gronden wil de Rijkspolitie niets kwijt omdat is besloten zich terughoudend op te stel len. DEN HAAG Een 30-ja- rige Hagenaar, medewer ker van het Haagse be drijf Toetanchamon, heeft zich gisteren gemeld op het hoofdbureau van poli tie. Hij zegt betrokken te zijn geweest bij de aansla gen op Sijthoff Pers en de Gemeentelijke Sociale Dienst. De Haagse politie heeft de man aangehou den en in verzekering ge steld. Directeur E. Hoos van het bedrijf, die zich zondag bij de politie heeft gemeld, is gisteravond -j /ergebracht naar het pe nitentiair ziekenhuis van het Scheveningse gevan geniscomplex. De Haagse politie wil niet zeg gen wat de aanleiding is ge weest van zijn opname. Be kend is wel dat de Toetancha- mon-directeur in het verleden langere perioden in ziekenhui zen is verpleegd. Naar verluidt zou hij suikerziekte hebben. De 30-jarige medewerker heeft zijn betrokkenheid be kend bij de eerste brandstich tingen bij Sijthoff Pers, in de nacht van 23 november. Die nacht vlogen zowel bij het de hoofdvestiging in Rijswijk als bij de vestiging aan het Spui in Den Haag brandbommen naar binnen. De schade werd ge schat op een half miljoen gul den. In totaal zitten nu vijf mensen vast in verband met de aansla gen op Sijthoff Pers, de GSD en wethouder Duivesteijn. Het gaat om vier werknemers van Toetanchamon en de direc- Deze laatste ontkent alle be schuldigingen. Volgens zijn advocaat, mr. A. Westendorp heeft hij zich zondag bij het hoofdbureau van de Haagse politie gemeld met de woorden: „Ik héb niks te vre zen". Volgens Westendorp was zijn cliënt Hoos er tijdens zijn zakenreis, onder meer in Frankrijk, niet van op de hoogte dat hij door Interpol werd gezocht. „Hij las hele maal geen kranten. Pas toen hij van zijn echtgenote, na haar vrijlating, hoorde dat hij werd gezocht, is hij uit Mar seille naar Nederland geko men om zich te melden". Westendorp heeft nog geen kennis van de verklaringen die de vier bekennende werk nemers van Hoos hebben afge legd. „Donderdag wordt hij voorgeleid oroor de officier van justitie, dan krijg ik alle stuk- Beroofd en half ontkleed DEN HAAG Eén of twee mannen hebben gis teravond om half zeven op de Paviljoensgracht in Den Haag een 51-jarige Hagenaar uit de Coperni- cusstraat beroofd van drie honderd gulden. De da ders hebben de man, die niet gewond raakte, half ontkleed. De politie heeft later, in samenwerking met het slachtoffer, een 28-jarige Hagenaar aange houden die van het mis drijf wordt verdacht. Het slachtoffer herkende hem als één van de daders.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3