Een goeie plaat draaien is nog geen kateeheseles kerk wereld beroepingen Universiteit Amsterdam pakt theologen aan Rikus Timmer, bedenker van „Wilde Ganzen" overleden brieven lezers CeicLc Soman GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidoeGou/iont DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGIN gJJ Raad van Kerken wil boodschap Willibrord actualiseren DRIEBERGEN Hoe kan de boodschap die Willibrord 1300 jaar geleden in de Noordelijke Nederlanden kwam brengen in onze tijd verwoord en verbeeld worden? Die vraag wil de Raad van Kerken gedurende het jaar 1990 aan de orde stellen, onder meer via een groot congres. Volgend jaar namelijk is het dertienhonderd jaar geleden dat Willi brord, de latere bisschop van Utrecht, naar ons land kwam. Dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken deelde dat mee op een nieuwjaarsbijeenkomst op Kerk en Wereld in Driebergen. Dit jaar is het twaalfhonderdvijftig jaar geleden dat Willibrord als aartsbisschop van Utrecht stierf. De rooms-katholieken die in de huidige aartsbisschop kardinaal Simonis de rechtsopvol ger van Willibrord zien, gaan vooral in eigen kring de sterfdag herdenken. Op initiatief van de kardinaal, aldus Mulder, is de Raad van Kerken bezig gegaan om oecumenische bijeenkomsten voor te bereiden ter herdenking van de komst van Willibrord. Vriendschap is de enige roos zonder doornen Madame de Riccoboni KTUA-SYMPOSIUM OVER POPMUZIEK EN GELOOFSOVERDRACHT AMSTERDAM Ge loofsoverdracht vormt niet alleen voor ouders een probleem, maar ook voor leraren. Bij geen en kel ander vak op de mid delbare school wordt er meer geklierd en gebaald dan juist bij de katechese- of godsdienstles. Katechese-leraren bezon nen zich daarom gisteren op een studiemiddag van de Katholieke Theologi sche Universiteit Amster dam (KTUA) op de vraag of ze met popmuziek en videoclips wèl kunnen aansluiten bij de bele vingswereld van jonge ren. Om met KTUA-rec- tor prof. dr. P.G. van Hooijdonk te spreken: „Sommigen hier ver wachten te horen hoe ze Michael Jackson en Prin ce kunnen gebruiken bij het geloofsonderricht, zo als ze vroeger de Gregori aanse hymnen gebruik ten". De KRO zendt al enkele jaren op de vroege zondagmorgen het Radio 3-programma „Zin in pop" uit, waarin presenta tor Winfried Povel samen met de luisteraars op zoek gaat naar de boodschap achter de popteksten. Eindredacteur Gerard Swüste deed dat giste ren dunnetjes over met de ka- techeten, nadat hij had vast gesteld dat de belegen kate- cheten „niet de harde kern van de Radio-3 luisteraars vormen". Hij liet aan de hand van tek sten van bijvoorbeeld Springsteen, Kate Bush en U- 2 zien dat ook in de popmu ziek er meer is tussen hemel en aarde. U-2 bijvoorbeeld verwoordt in de songs het he dendaagse jongerengeloof, na melijk het geloof in de liefde, aldus Swüste. De religie is in huidige pop teksten als vanzelfsprekend ingevlochten. „In mijn jeugd had je verschillende soorten werkelijkheid: de veiligheid en geborgenheid van de ge- loofswerkelijkheid en de an dere, harde werkelijkheid van het journaal. In de huidige popcultuur is er één werke lijkheid. Het kruis en het Ko ninkrijk dat komt van U-2's ,,I still haven't found what I'm looking for" („ik heb nog steeds niet gevonden wat ik zoek") is net zo werkelijk als de honger in de Derde We reld", meende Swüste. Ben Frie, stafmedewerker van het Katholiek Mediacen trum in Zeist zei dat wie met jongeren wil communiceren, hun taal moet spreken. Dit „jongerendialect" noemde hij de „lingua franca" (de taal die iedereen verstaat). De praat cultuur verliest het daarin van „de geborgenheid in beel den, geluiden, gevoel en mu ziek". Met andere woorden: de walkman wint het van het goede gesprek. Tot troost van de katecheten zei Frie dat de popcultuur niet gespeend is van levensbe schouwing. „Maar die is ver huld in vooral amorfe (onge vormde) geloofservaring, die beleefd wil worden, niet geëxpliciteerd. Jongeren zijn wel degelijk aan te spreken op bijvoorbeeld de waarden van het conciliaire proces, maar zij verwoorden die heel anders dan de Kerk dat doet." Uit de forumdiscussie bleek dat de middelbare scholieren voorlopig nog niet bang hoe ven te zijn dat hun favoriete popartiest „misbruikt" wordt voor de katechese- of gods dienstles. Volgens een kate- chese-lerares op een LTS „gaat het gros van de poptek sten over ,ik hou van jou en blijf je trouw'," en vormt de „hemelse selectie" van Swüste een uitzondering. Onbruik baar voor de katechese-les, hoewel „je daar natuurlijk ook nog een katechetische wending kunt geven". Twee van de leden van U2: Bono (I) en The Edge. Een niet-katecheet vroeg de katechese-leraar „met zijn po ten van mijn popmuziek af te blijven. Als jongeren in het weekend met elkaar uitgaan, een eigen sfeer hebben, dan moet je daar op maandag niet nog een keer mee aan komen. Dan zeggen ze: „O, hij gaat popi doen." En een katecheet uit Hoorn merkte op: „Als ik een videoclip laat zien, zeggen FOTO: ARIOLA twee „hoi", zes „bah" en de rest: „het is mijn smaak niet". Swüste vond echter de pops- maak van de middelbare scholier geen probleem. En, voegde hij eraan toe, als je een goeie plaat hebt gedraaid, heb je nog geen katechese ge geven. Maar ik kan me voor stellen dat dat een opstap kan zijn. RUUD VAN HAASTRECHT BEYERS NAUDE: „Meer Zuidafrikanen in Nederland laten studeren'" GRONINGEN Er is in de Verenigde Staten een doelbe wust beleid om meer Zuida- frikaanse jongeren in Ameri ka te laten studeren. Ook En geland laat steeds meer Zuid- afrikaanse jongeren in dat land studeren. Er is geen re den voor Nederland om wat dat betreft achter te blijven. De Nederlandse universitei ten hebben een belangrijke rol: zij moeten deze jongeren opvangen en voorbereiden op de dag dat zij teruggaan naar een vrij Zuidafrika. Dat betoogde gistermiddag dominee C.F. Beyers Naudé. Onder grote belangstelling pleitte hij voor een actieve rol van Nederlandse universitei ten bij de bestrijding van de apartheid. Behalve dat er meer zwarte Zuidafrikaanse jongeren en blanke jongeren die dienst- weigeren door Nederland zou den moeten worden toegela ten om hier te studeren, zou Nederland nog meer kunnen doen voor de bestrijding van de apartheid. Zo zouden universitaire me dewerkers contacten kunnen leggen met universitaire krin gen in Zuidafrika die ook ge kant zijn tegen de apartheid. Met het ANC zou kunnen worden samengewerkt voor de planning van het toekom stige onderwijs in Zuidafrika. Ook pleitte hij voor een eco nomische boycot. „Natuurlijk, het is juist dat zwarte Zuid afrikanen daarvan als eerste de dupe worden. Daarvan ben ik mij bewust. Maar welk middel blijft er anders over, behalve geweld?" vroeg hij zich af. „Ik geloof niet zo in de zogenaamde bezorgdheid van de mensen die tegen een boycot zijn omdat de zwarten daarvan als eerste het slacht offer worden". Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar 's-Gravenhage J.C. van Dongen te Baarn; naar Groot-Ammers M.A. van den Berg te Harderwijk. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling mw.drs.T.W. Griffioen, Hoofdweg 313 III, 1056 CM Amsterdam. AMSTERDAM De Amsterdamse theologi sche faculteit is door het College van Bestuur van de Universiteit van Am sterdam voorwaardelijk gekort. De faculteit kwam, met de filosofen, „erg negatief" uit een in terne sterkte-zwakte ana lyse van de Universiteit. De faculteit moet voor 1 mei aan het college van bestuur duidelijk maken op welke wijze de gesig naleerde gebreken zullen worden verholpen. Lukt dat niet, dan wordt de fa culteit voor het studiejaar 1989-1990 voor een be drag van 410.000 gulden gekort. De faculteit, die het onder zoek aanvecht, praat inmid dels met het college van be stuur hierover. De Universi teit van Amsterdam is op aan dringen van de universiteits raad begonnen met een sterk te-zwakte analyse om zelf de goede en minder goede plek ken in het universitaire bestel te kunnen vaststellen. Bedoe ling ervan is tot een duidelij ker profiel van de universiteit te komen. Zwakke faculteiten zouden dan geld moeten inle veren ten gunste van minder zwak geachte faculteiten. In dit kader zou in 1989 reeds een miljoen gulden en in 1992 vijf miljoen gulden worden herverdeeld. De theologen scoorden vol gens dit onderzoek negatief. Nog erger zou het gesteld zijn bij de filosofen. Maar de de caan van de theologishe facul teit, prof. K. Deurloo meent dat zijn faculteit is beoordeeld op grond van onjuiste en on duidelijke gegevens. „Verder zijn we gemeten aan de hand van criteria die niet op ons van toepassing zijn." Er is vol gens hem het een en ander recht te zetten. De theologen hebben de indruk dat er bij het opstellen van deze zwak te-sterkte analyse een uitdraai van computergegevens is ge maakt zonder dat men zich heeft afgevraagd of alle gege vens wel (goed) in de compu ter waren ingevoerd. Martin Luther King herdacht Op de Amerikaanse ambas sade in Pretoria werd giste ren een borstbeeld onthuld vati Martin Luther King. Links naast het borstbeeld ambas sadeur Edward Perkins. Gis teren werd in de Verenigde Staten herdacht dat Martin Luther King zestig jaar gele den werd geboren. De ko mende president George Bush stak gisteren de lof trompet over King. Bush zei dat hij de droom van King dat er in de Verenigde Staten een maatschappij van raciale ge lijkheid zou ontstaan, zou waar maken. De regering- Reagan heeft van de geboor tedag van King nooit een na tionale herdenkingsdag willen maken, maar Bush zei dat hij de behoefte begreep om Martin Luther Kin z'n voor beeld te blijven herinneren. NAARDEN Morgen wordt in Naarden Hendrik (Rikus) Timmer begraven, de „beden ker" van de radio-collecte „Wilde Ganzen". Timmer, die bijna 83 jaar werd, was ook mede-oprichter van het radiopastoraat van de IKON, toen IKOR geheten. Vanaf de oprichting van de IKOR (Stichting Interkerke lijk Overleg in Radioaangele genheden) in 1949 tot aan be gin van de jaren zeventig was Timmer penningmeester. Toen bleek dat luisteraars naar de radio-kerkdiensten die de IKR uitzond, ook een soort van collecte wilden, be dacht hij de „Wilde Ganzen", die nu nog elke week voor een project vliegen. De eerste actie van de Wilde Ganzen was 30 juni 1957 voor hulp bij een aardbeving in Turkije. De actie bracht toen ruim 100 gulden op. In de ja ren zestig was Timmer enige jaren voorzitter van de Wilde Ganzen. Timmer, die groothandelaar was in bakkerijbenodigdhe den, zorgde er ook voor dat de IKOR Frits Mehrtens, de sti mulator en vernieuwer van de protestanse kerkmuziek (part-time) in nam, ondanks grote financiële problemen. Voorts deed hij het zogeheten Günterstein-beraad ontstaan, het eerste regelmatige contact tussen oecumenische en evan gelische christenen. Joods cultureel centrum Moskou MOSKOU Het joodse culturele centrum in Moskou, het eer ste van dien aard in de Sovjetunie, gaat op 12 februari open. Dat maakte het Joodse Wereld Congres WJC maandag in New York bekend. Bij de opening van het centrum zullen ondermeer Edgar Bronfman, de president van het JWC, en de schrijver en No belprijswinnaar voor de vrede van 1986, Elie Wiesel, aanwezig zijn. Het is de eerste keer dat de Sovjet-regering erkent dat de joden recht hebben op hun nationale erfgoed, aldus het WJC. Met de opening van het centrum gaat ook een festival over joodse cultuur van start. Het is eerste festival van dien aard in de Sovjetunie. Frans episcopaat ontneemt bisschop het woord PARIJS Mgr. Gaillot, bisschop van Evreux, mag niet langer communiceren via de zogenaamde minitel met mensen die mét hem in debat willen. Gaillot kwam vorig jaar in het nieuws doordat hij afstand nam van zijn collega-bisschoppen inzake het celibaat en andere vraagstukken. Mgr. Jacques Fihey, voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor de media, liet op het nummer van de minitel waarop het officiële blad van de rooms-katholieke kerk bereikbaar is, deze boodschap ver spreiden. Een minitel is een soort huistelex, die gebruik maakt van de normale telefoonlijnen en waarmee - in tegenstelling tot teletekst - een dialoog mogelijk is. inrichting nergens meer te recht te kunnen, is doorgaans aangewezen op sociale institu-, ten, die opvang bieden. Voor dakloze zwervers, die overal vandaan kunnen komen, is er in Den Haag de alom gewaar deerde Kesslerstichting aan de De La Reyweg, maar dit op- vangadres biedt slechts de mo gelijkheid voor acht gratis overnachtingen per maand. Waar blijf je dan als zwerver? Menigeen denkt dan waar schijnlijk direct aan het Leger des Heils. Dat biedt wel een joepbUS oplossing, maar alleen als de zwerver in kwestie een uitke- Wie ooit in de situatie heeft ring ontvangt. Het Leger moet gezeten bijvoorbeeld na een namelijk te allen tijde worden opname in een psychiatrische betaald, in tegenstelling tot de Brieven graag Kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- r den stukken te bekorten Kesslerstichting, die zich weer tot die acht gratis nachten per maand moet beperken. Blijft de zwerver alleen nog over een beroep te doen op de zoge naamde soepbus, bij het Haag se Centraal Station. Nu er grote onduidelijkheid bestaat over het voortbestaan van deze bus, is voor de zwer vers echt het „hek van de dam". Waar moeten ze blij ven? Moeten ze zich,dan een veel duurdere oplossing laten aanmeten en zich via een arts in een gekkenhuis laten opne men. Dat willen de meesten echt niet. Voor een goede „schoonmaakbeurt" in een van de vele centra in de Rand stad zijn ze nog wel te porren. maar niet voor een langdurige opsluiting. Als regelmatige bezoeker geen echte zwerver van de soepbus van de Kessler stichting merk ik de laatste maanden grote ontevreden heid over de onzekerheid over het voortbestaan van de bus. Een schande, want het zijn ook mensen, vaak „verschop pelingen". Maar ja, de winter is zo zacht, ze kunnen net zo goed op straat dolen en slapen. Ik zou de zwervers het advies willen geven bij het gemeente bestuur een premie te vragen voor een enkeltje naar Parijs. Daar heb je tenminste nog warme roosters waar je op kunt liggen. Maar ik zie dat al in Den Haag gebeuren. Dan kunnen ze beter direct het po litiekorps uitbreiden, want ze worden geheid opgepikt, al dan niet wegens „dronken schap" en „landloperij". Dus zwervers op naar het oude stadhuis om die premie te be pleiten. P.v.d.Zijden, DEN HAAG. Weduwnaarspensioen Waarom wordt er zoveel drukte gemaakt over het we duwnaarspensioen? Al jaren heb ik als werkende vrouw weduwe-pensioenpremie be taald, terwijl ik nooit een we duwe kan nalaten. Als dus eindelijk gelijke behandeling tussen vrouwen en mannen wordt nagestreefd, is dat toch het eerste wat moet worden uitgevoerd: weduwnaarspensi oen. Bovendien een weduw naar heeft het over het alge meen moeilijker dan een we duwe, zeker als er kinderen zijn. Een huishoudster is door gaans onbetaalbaar en onaan genaam (privacy) voor het zin. Honderdduizenden wer kende vrouwen (gehuwd en ongehuwd) hebben reeds jaren meebetaald voor de weduwe van de werkende mannen. Dat moet eindelijk eens uit zijn. Mevr. J. Niclou-Nassau, DEN HAAG. Succes in Wenen Op de valreep voegt de aftredende Amerikaanse presi Ronald Reagan deze week nog een belangrijk akkoord aan zijn recente internationaal politieke successen. Zijn nisfer van buitenlandse zaken, Shultz, is overmorgen van de ondertekenaars van het slotdocument van de co rentie in Wenen over veiligheid en samenwerking in E pa. Twee jaar en drie maanden hebben Oost en West keihard onderhandeld over de inhoud van het slotdocum Het resultaat ervan, ook al is het in wollige diplomaten verpakt, is die lange onderhandelingen waard geweest. VERUIT de belangrijkste doorbraak die „Wenen" heeft geleverd ligt op het terrein van de mensenrechten. Gede leerder dan ooit tevoren zijn afspraken gemaakt; somu met een belangrijke politieke strekking, andere praktisi van aard. Zoals de mede door ons land bepleite erkeni van het toerisme, als brug voor contacten tussen de bevol gen van Oost en West. Zeker zo belangrijk is de erkent die milieuactivisten krijgen voor hun strijd voor een baarder wereld. Later dit jaar zal er zelfs een speciale coi rentie over het milieu worden gehouden. Politiek het m zwaarwegend is de verankering van een breed scala mensenrechten in juridische structuren en betere mogel heden om schendingen ervan aan de kaak te stellen. EjEN tweede positief gevolg van de conferentie in Wene de impuls die ervan uitgaat op een nieuwe overlegvorm o de vermindering van de conventionele bewapening in Ei pa. Misschien dat daar de doorbraak kan worden bereikt, in de al jaren slepende MBFR-onderhandelingen maar bewerkstelligd kan worden. De vooruitzichten zijn niet slecht: in zijn rede tot de Verenigde Naties, begin deceml heeft de Russische leider Gorbatsjov al een aanzet gegei tot een terugtrekking van Russische troepen uit Oost-Eurc In april zal daarmee een begin worden gemaakt. MET Gorbatsjov is gelijk de leider genoemd, die meer enig ander zijn stempel heeft gedrukt op de laatste maant van de conferentie in Wenen. Onder zijn bewind is Oost-] ropa stapje voor stapje tegemoet gekomen aan de eisen het Westen vanaf het begin heeft gesteld over mensenre ten en samenwerking in Europa. Net als eerder in de kwei van de kruisraketten, blijkt ookvhier een standvastige w terse houding de beste resultaten te hebben opgeleverd. TOCH dienen bij al het optimisme rond „Wenen" nog enige kanttekeningen te worden gemaakt. Vooralsnog is slotdocument niet veel meer dan een opsomming van got voornemens en beloftes, waarvan in de praktijk zal moei blijken in hoeverre die echt worden nagestreefd en -gelee De gebeurtenissen in Praag, waar de Tsjechische politie j teren voor de tweede achtereenvolgende dag hard optrad gen demonstranten, vormen geen reden tot optimisme. E volgende test-case zal niet lang op zich laten wachten: deelnemers aan de conferentie moeten Roemenië er toe zi te bewegen dat het toch de paragrafen over de mensenrec ten ondertekent. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shu zei gisteren bij aankomst in Wenen, dat op grond slotdocument van de conferentie de Muur in Berlijn z moeten worden afgebroken. Die droom zal voorlopig niet vervulling gaan. Maar ondanks alle voorbehouden die ku dt nen Worden gemaakt, is in de Oostenrijkse hoofdstad stev ingehakt op het fundament van de Muur tussen Oost West. Jai Af en toe zon DE BILT (KNMI) Een zwak koufront passeerde van daag van noordwest naar zuid oost ons land. Achter dit front stroomt momenteel wat droge re lucht via de Britse eilanden naar ons land. In deze lucht komen flinke opklaringen voor. Tijdens deze opklaringen kan het in het binnenland bij een tot zwak afnemende wind tot dicht bij nul graden afkoe len. Vlak aan de grond zal het daarbij wat aanvriezen. Voor namelijk in de zuidelijke pro vincies kunnen ook mistban ken ontstaan. De kans is groot dat deze zich gedurende een groot deel van de ochtend kunnen handhaven. Vooral meer naar het noorden en westen start de woensdag ech ter met zon. In de loop van de middag of avond drijft daar mogelijk wat sluierbewolking binnen. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Angeles onbew. Sneeuwberichten DEN HAAG Sneeuwberichten. mengesleld door de ANWB, naar situatie van maandag 16 januari. erland en de Belgische Ardennen momenteel geen wintersportmoj lijkheden. In het Zwarte Woud zijn er uitsli tend in Feldberg op verharde oude sneeuwlaag tol circa 15 cm i beperkte wintersportmogelijkhedi Een verbetering in deze situa wordt ook niet verwacht. De weersverwachting geldig tot do derdagavond: België: Veel bewolking en regen m af en toe een opklaring. Temperal ren 6 tot 10 graden. Duitsland: Vandaag vanuit het noordwesten gen of motregen, vervolgens m opklaringen en vrijwel overal dro< Temperaturen van 7 tot 12 graden, het zuiden een kleine kans op nacl Tirol Salzburgerland Karinthië Steiermark Oberösterr.eich Ost-Tirol Zwitserland Graubünden Wallis Sankt Gallen Obwalden Vaud Noord-Italië Bolzano Sondrio Frankrijk: In het noorden veel be wolking en regen, af en toe ook eei opklaring temperaturen 6 tot 10 gra den. In het zuiden zonnig, tempera turen 8 tot 12 graden. Oostenrijk/Zwitserland In de vroegi ochtend kans op mist vercfer over he algemeen zonnig weer. Temperatu ren van 4 tot 9 graden. Vorstgrens op circa 2000 meter. Italië-. In Noord-Italië mist met een temperatuur van circa 3 graden Voor de overige delen wisselend be wolkt en geen neerslag van beteke nis. Temperatuur aldaar van 6 tot 12 graden. Gedetailleerde informatie over de sneeuwhoogten in de populairste wintersportplaatsen is dag en nacht verkrijgbaar via de ANWB-sneeuw lijn: België/Duitsland: 06-910 910 20 Oostenrijk 06-910 910 30 Zwitserland/Noord-Italië/Frankrijk: 06-910 910 40

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2