Somo/nt-s- Ik was geen pedel, ik speelde zijn rol" STAD OMGEVING Raadsvragen over gevaarlijk treinvervoer ALLER LEKDS1 D.W. SPIERENBURG BINNENKORT MET PENSIOEN MAANDAG 16 JANUARI 1989 PAGINA 5 dres sfatps zeker et nee bezig. onden. ft, snor\ [edcraars in [raag gevat BBURG jongetjes van p de kraag oen ze met ;en de ke kleuter- in de Korte- ïn het be- eren waren, anders brach- et duo naar het ebureau. Die en de opdracht schoolmuren schoon te ma- Daar Kerk beroet WARMOND De Ne derlands Hervormde Kerk in Warmond heeft zaterdag aanzien lijke roetschade opge lopen. De hete lucht- verwarming raakte de fect en vulde het kerk gebouw met roet in plaats van met warmte. De rook was ook bui ten zichtbaar en om wonenden waarschuw den de brandweer. Deze hoefde geen vuur te blussen en beperkte zich tot het uitzetten van de installatie en het openen van enkele ramen. Inbraak in Maricnhaven WARMOND In- brekers hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag toe geslagen in ver pleeghuis Mariën- haven aan de He renweg in War mond. Een ruit werd afgeplakt en ingeduwd, waarna een groter raam kon worden geo- Eend. De dieven raken een kluis open en namen twee geldkistjes mee. De inhoud is nog niet bekend. Leiden onderzoekt uitbreiding lijn 15 LEIDEN De gemeente Leiden bekijkt of buslijn 15 van de NZH vaker de Stevenshof kan aandoen. Lijn 15 rijdt nu alleen tussen tien voor zeven en negen uur 's ochtends en tussen twee uur 's middags en half zeven 's avonds in de nieuwbouwwijk. Uitbreiding is wenselijk, alleen moet Leiden daarvoor nog geld zien te vinden. Wethouder M. van der Molen (verkeer) liet dat vanochtend we ten bij de eerste rit van lijn 15 vanuit de Stevenshof. Ze floot om 6.52 uur precies de eerste bus weg op de Charley Tooropweg. Tot voor kort reed lijn 15 niet verder dan het Morskwartier. Ook-is de route van de lijn in het centrum gewijzigd. De bus rijdt nu niet meer via de Breestraat, maar via de Langegracht. Portieken vol schuim gespoten OUDE WETERING Twee brandblussers zijn zaterdagnacht door drie jongens leeggespoten in enkele portieken aan het Schouw in Oude Wetering. De bewoners van de witgespoten hui zen herkenden de kna pen en hebben aangifte gedaan. De politje tast nog geheel in het duis ter omtrent de motie ven. De jongens zullen aangehouden worden. Kerkepad '89 LEIDEN In de internatio nale gebedsweek voor de een heid wordt in Leiden ook dit jaar de manifestatie Kerkepad gehouden. Kerkepad '89 voert op woensdag langs drie ker ken. Om 19.00 uur begint de tocht bij de Waalse kerk in de Breestraat 62, gevolgd door de Pieterskerk, Kloksteeg 16 (19.45), en de Lodewijkskerk, Steenschuur 19 (20.15). Ter af sluiting wordt om 20.45 uur koffie gedronken in het Sint Jacobshofje, Doezastraat 25. De manifestatie is bedoeld voor jongeren van alle gezin ten die op deze Zoekactie naar weggelopen kinderen LEIDEN Door de zoektocht van een 10-jarig jongetje en zijn 6-jarig zusje naar hun moeder heeft de politie vannacht de hele Merenwijk uit moeten kammen. De moeder van de kinderen kwam vannacht rond kwart voor vier na een avondje uit thuis en bemerkte tot haar schrik dat de kinderen niet meer op hun matrasjes in de hal sliepen. De oppas van de kinderen was om half twee naar bed gegaan-toen de kinderen ook slie pen. Deze waren echter later weer wakker ge worden en toen zij hun moeder niet vonden wa ren zij naar de buurman gegaan. Deze had hen te slapen gelegd, maar de twee ontsnapten even la ter alsnog aan zijn aandacht en gingen in de wijk verder op zoek. Rond zes uur vanochtend zagen agenten de twee lopen en konden zij weer naar huis worden teruggebracht. Houdini's treden op in De Burcht LEIDEN Sociëteit De Burcht presenteert tijdens de Leidse Jazzweek vier groepen. Dins dag treden De Houdini's op, tij dens de kroegentocht speelt Available Jelly. Donderdag treedt een kwartet op met daar in Rob Langereis, Henk Zomer, Ben van den Dungen en Jarmo Hoogendijk. Vrijdag is het Greetje Bijma Quintet te gast in De Burcht. Alle optredens vin den plaats in De Burcht aan de Burgsteeg. De aanvang is steeds om 21.30 uur. td" op. door doen. A cl lanj nisluktt md vin het i n. UA >r Brits, wereld DamesU Hun tin, ?rsal firma les aan inden ■eiing ndere ertuin uit? arles harles intes a studei £e; Bakerf wordei ■EIDEN „Ik ben he imaal niet zo'n voor- ploper". Pedel D.W. pierenburg (53) van de eidse universiteit kan et zonder lachen zeg en. Hij meent het ook ook al heeft hij on- Jilbare malen in zijn le en pontificaal voorop de gelopen en de rich- bepaald. Net zo op- echt is zijn aarzeling als het interview evraagd wordt „in het ak" op de foto te gaan. Ik heb zelf wel een he- eboel foto's hoor", racht hij eenmaal de bui ontlopen, om vervol- jens toch bereidwillig en onder een spoortje gela- enheid te poseren. Ook onder lachen: „Dat kan k niet". Het is waar- chijnlijk een van de aatste keren dat Spie enburg in zijn rol van edel hij bekleedde leze functie 15 jaar gefotografeerd wordt. En in rol vindt hij het. binnenkort neemt dan >ok niet pedel Spieren- jurg afscheid, maar me- Spierenburg. hecht aan het werk, vond het leuk om te doen. Maar het lijkt me ook heel leuk om het niet te doen. Ik heb me nooit verveeld, want het was af wisselend werk. Je moest flexibel zijn, kunnen impro viseren, je kwam met veel mensen in aanraking en je werkte vaak onder druk. Vooral dat laatste vond ik prettig. Dan ben ik op mijn best". En dan lachend: „Als het gezapig toegaat word ik zelf ook zo gezapig". Knoop ,Mijn werk als pedel heeft groot deel van mijn le- bepaald", blikt Spieren- iurg terug op veertig dienst aren bij de universiteit. ,Maar een workaholic was ik lepaald niet. Ik was erg ge ,,De pedel is zo'n beetje de knoop in de universiteit. Hier komt alles samen", meent Spierenburg, die op zijn veer tiende van school werd ge haald om jongste bediende op de universiteit te worden. Hij bedoelt met pedel dan niet alleen zichzelf, maar ook zijn drie medewerkers. „De pedel is eigenlijk vier man". Die knoop bestaat uit een aantal in het Academiegebouw aan het Rapenburg samenkomen de lijntjes. „Of het nou is voor een afsluitend examen, een promotie of een oratie, ze moeten allemaal bij de pedel zijn. Ik ken dus alle hoogle raren. Verder-krijg ik te ma ken met alle faculteiten en subfaculteiten, op die van rechten en geneeskunde na. Alle promovendi en elke stu dent die wil afstuderen ko men bij mij. Een echt knoop punt dus, dat in de loop van de jaren steeds meer te ver werken kreeg. Al werd dat niet door de leiding van de universiteit gezien. Ik werd elk de bel moeten hangen. En dan was het wel hard nodig ook". Na aanvraag van een promo tie of afsluitend examen gaat het pedelbureau („Pühdel!") al die lijntjes langs om het af studeren of de promotie van zijn kant gladjes te laten ver lopen. „Er moeten allerlei mensen ingelicht en kamers gereserveerd worden. Dat vergt nogal wat regelwerk, want letteren-studenten wil len meestal alleen in de lette- renkamer. En dat gaat zo met elke studierichting". Rotwerk Ook het begeleiden van ora ties behoort tot de laken van de pedel. „Dan moeten er uit nodigingen en levensbe schrijvingen van de sprekers gemaakt en verstuurd wor den. Ook moet er dan een passende ruimte zijn". Het verzorgen van de zegels op de bullen is een van de ande re taken van de pedel. Spie renburg heeft die taak een beetje zwaarder gemaakt dan strikt zou hoeven. Hij maakt de zegels zelf. Thuis. In alle rust. „Ik weet niet hoe dat zal gaan als ik weg ben", mij mert de bijna pedel-af. „Mijn opvolger zal er nog wel een tijdje mee doorgaan als ik weg ben. Maar, het is een rotwerk. Het stinkt en je moet het erg voorzichtig doen. Bovendien wordt het steeds moeilijker. Het vet vrije papier ervoor is vrijwel niet meer te krijgen", vertelt Spierenburg rustig en zonder de indruk te wekken dat het hem erg zou spijten als het na zijn tijd wellicht met de echte lakstempels gedaan is. „Dan wordt het plastic". Het voorgaande geeft aan dat Spierenburg niet vastgeroest zit aan waarden die uit de tijd zijn. „De tijden verande ren nou eenmaal. Ik krijg van studenten heel vaak de vraag hoe ze gekleed moeten gaan bij het afstuderen. Nou, van mij hoeft niemand in een kostuum te komen hoor. Als ze dat niet willen moeten ze dat niet doen. Ik draag zelf normaal trouwens nooit een pak". „Ik houd overigens wel van decorum. Maar dan moet het goed gebeuren. Als je in rok wil afstuderen, moet je daar wel zwarte sokken bij aan trekken. Anders is het niet af en slaat het nergens op. Ook aan mijn functie zit dat deco rum. Het pak, dat hoort er echt bij. Dan vind ik dat ik dat in volle glorie moet to- Poseren De talrijke foto's van Spie renburg in de rol van pedel die er in omloop zijn onder strepen die stellingname. Toch is hij eigenlijk helemaal niet dol op al die belangstel ling. „Ik heb in het begin een hekel gehad hoor aan al dat gefotografeer. Dat komt om dat ik niet zo iemand ben die graag voorop loopt. Ik moest aan die rol echt t begin echt een hekel gehad aan dat ik veel op de foto moest. Vroeger wilde ik ook niet po seren, nu wel. Ik laat het maar over me heen komen. Het hoort gewoon bij de baan die ik heb". Anderen zijn, zo weet Spie renburg, nogal eens jaloers op de belangstelling die de pedel in de regel te beurt valt. Het heeft hem vroeger verbaasd, maar hij begrijpt het nu wel. „Anderen wer ken evengoed hard en krij gen veel minder publiciteit. Wat dat betreft val ik na tuurlijk wel met mijn neus in de boter". Van hard werken weet Spierenburg het nodige. In de zomer studeerden een groot aantal oude stijlers af en veel studenten die er zes jaar volgens de tweefasen- structuur op hadden zitten. Dat was een golf van men sen. De toevloed was. dermate groot, dat ik de mensen niet' zo heb kunnen begeleiden als ik had gewild. Voor iedereen die afstudeert is het een unieke gebeurtenis. Bij ieder een heb ik het dan ook altijd een beetje anders willen doen dan bij anderen. Ik heb er al tijd voor gewaakt om mensen die afstuderen als routine af te werken. Een aantal keren is Spieren burg heel erg in zijn nopjes geweest met de publiciteit. Zo was hij betrokken bij de ontvangst van koningin Juli ana, van Prins Charles van Groot-Brittannië („Ik dacht dat die heel stijf was, maar hij viel me erg mee") en van Juan-Carlos, de koning van Spanje. Geklik „Een hoogtepunt was het eeuwfeest van de universiteit in 1974", begint hij. „Ik ben heel blij dat ik toen pedel was. We gingen toen met alle hoogleraren en allerlei men sen die een eredoctoraat zou den krijgen door de stad. We kwamen het Academiege bouw uit en gingen de Klok steeg in. Ik in vol ornaat voorop. Toen ik zo midden op de brug stond dacht ik: hoe kom ik hier doorheen. Het stond er zwart van de mensen. Vlak daarna maak ten als op afspraak honder den mensen een foto. Dat ge klik, die stoet achter me en al die mensen op straat, dat was toch wel een heel aparte er varing". Heel apart vona Spierenburg het ook dat er zoveel lees baars de kamer van de pedel passeerde. Hij snoepte in de loop van de jaren flink uit de Nu laat ik het maar over me FOTO: TEJO RINGERS welgevulde lectuurruif. „Ik ben geen B-mens, maar vak ken als sociologie, psycholo gie, en letteren vind ik erg interessant. Vooral over lite ratuur mocht ik graag scrip ties en proefschriften lezen. Ze zijn vaak ook heel lees baar. Echt verwonderlijk was die leeswoede overigens niet. Ik was altijd al een lezer, van jongsaf aan. Zonder boeken zou ik me hoogst ongelukkig voelen. Als ik binnenkort stop met werken krijg ik weer meer tijd voor lezen. De datum waarop ik weg mag weet ik alleen nog niet pre- cies. Dat hangt af van het be stuur van de universiteit. Maar die kunnen maar geen beslissing nemen". ERIK HUISMAN brekers pakt bij rdelen buit vóó api nu wen mtrudi r was mt tot filing ven enen j hun ter DEN Vier Leidse jon- 16 jaar zijn vannacht .it toen zij de buit van jnbraak in een portiek aan (oppenhinksteeg zaten te leien. Een voorbijganger rschuwde de politie omdat verdacht vond dat de flinke hoeveelheid i het tellen waren. Zij negentig rijksdaalders, bedrag van ongeveer hon- I gulden en tientallen pak- fghet - ilie ligaretten te hebben gesto- de kantine van voetbal- miging Unitas aan de Bos- erkade. De jogens forceer- braken twee kasten en een sigaretten- imaat open. De vier zijn worth gehouden. LEIDEN Rijden er ook treinen met chemische stoffen dwars door Leiden? Die vraag stelt het SP-raadslid C. Ver geer aan het college van Leiden naar aanleiding van het re cente treinongeluk in Boxtel. Het raadslid vraagt of burge meester en wethouders op de hoogte zijn van de inhoud van de goederenwagons die over de drukste spoorlijn van Neder land, de lijn Amsterdam-Rotterdam, door Leiden rijden. Ook is het raadslid benieuwd of er wel overleg plaats heeft tussen de gemeente en de Spoorwegen over het vervoer van risico volle stoffen. Het raadslid meent in elk geval dat dit overleg nuttig en noodzakelijk is. In het gemeentelijke rampenplan dient rekening gehouden te worden met de eventuele risico's van goederenvervoer. JSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Leidse Jazzweek van start De Leidse wethouder D. Tesse- laar en de Rotterdamse schrij ver/acteur Jules Deelder heb ben gisteravond in het Waag gebouw aan de Aalmarkt het startsein gegeven voor de Leidse Jazzweek. Tesselaar deelde enkele bierpullen uit aan mensen die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor de jazzweek, terwijl Deelder een verhaal voorlas over zijn eerste schreden op het gebied van jazz. Daarna was het de beurt aan Hans Dulfer en Boris van der Lek om muzikaal de spits af te bijten. De Waag vormt tot en met vrij dag elke dag van acht uur 's avonds tot drie uur 's nachts het decor van de Leidse Jazz Marathon. Zo staan vanavond Karei Boehlee en Humphrey Campbell en The Houdini's op het podium. Elke duizendste bezoeker aan het Waagge bouw krijgt van de organisatie een lot uit de Superloterij van de Leidse Muziekverenigingen. De organisatoren denken on geveer tien loten van honderd gulden uit te kunnen reiken. Tot dusverre zijn er van de dui zend loten van de Superloterij nog maar 400 verkocht. De op brengst van de loterij is be stemd voor het nieuwe Muziek- verzamelgebouw. FOTO: TEJO RINGERS Cursussen De Afrikaanse danser Ibou Diao gaat in De Droomfabriek lessen Afrikaans dansen geven. De lessen worden op woensdag gegeven van 10.30 tot 12.30 uur en van 21.00 tot 23.00 uur. Na dere inlichtingen zijn te ver krijgen via 070-633525. De Droomfabriek gaat tevens 'open lessen' meditatie geven. Die lessen worden op dinsdag gegeven van 10.00 tot 12.00 'uur. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen via 070-803280. Handschrift Het Studiehuis start dinsdag een cursus handschrift verbe teren. De cursus telt tien les sen. Er wordt aandacht besteed aan ontspannen schrijven, schrijftechniek, schrijf ma teri- aal en indeling van brieyen en teksten. Deelname kost 25,-. Nadere informatie is verkrijg baar bij Studiehuis Leiden, Bo- 2, Leiden. Telefoon: 223303. Pluis Het bureau Voorlichting en Public Relations van het AZL heeft een boekje uitgebracht met een selectie van cartoons van Ron Alma. De cartoons verschenen vanaf 1986 in de rubriek 'Pluis' in Cicero, het veertiendaags informatieblad van AZL en medische facul teit. Het boekje is verkrijgbaar bij boekhandel Kooyker. Het kost tien gulden. Oosterse wijsheid Het Theosofisch Genootschap De dracht voor de voordracht wordt gehouden de Pieterskerk, Kloksteeg 16 in Leiden. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Dementie De buurthuizen 't Spoortje en Groen oord en de stichting Dienstencentrum houden tweemaal een themabijeen komst over démentie. Voor de bijeenkomst is mevrouw Ver- do nek uitgenodigd. Ze is bege leidster van gespreksgroepen voor mensen die met dementie te maken te hebben. De eerste ochtend vindt plaats op dins dag in buurthuis 't Spoortje, Bernardkade 40, Leiden. Woensdag is er een ochtend in buurthuis Groenoord, Pasteur straat 23. De bijeenkomsten be ginnen om 10.00 uur. De toegang is gratis. Kindercarna val Buurthuis 't Spoortje houdt za terdag 4 februari een kinder carnaval. Er is een grootse op tocht en een playback-sound- mixshow. Kinderen die aan de soundmix-show mee willen doen kunnen zich opgeven bij Brugman (220819), Van Es 219726of de familie Fuchs (218047).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5