Roemenië ligt dwars over mensenrechten Neergestorte kabine „VdB" meest omstreden politicus België Zaïre-conflict België slaat hard terug in zat gewoon niet vast DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Treinramp Polen wil geleidelijke erkenning Solidariteit Tantes BUITENLAND CeidsaQowuvnt maandag i6 januari 1989 Madrid wil weer met ETA praten MADRID De Spaanse regering is bereid de dialoog met de Baskische afscheidings beweging ETA te hervatten, mits de ETA het vorige week afgekondigde bestand voor een periode van twee weken vervangt door een bestand voor onbepaalde tijd. Volgens de Madrilee'Vise krant El Pais zouden de be sprekingen opnieuw in Algerije kunnen worden gehouden, waar de ETA-leider Eu- genio Etxebeste, alias Antxton, verblijft. In politieke kringen in Madrid wordt vermoed dat de onderhandelingen tussen regering en ETA minder problemen zullen geven na de arrestatie, vorige week in Frankrijk, van José Ternera. Hij is een van de ETA- leiders die het sterkst gekant zijn tegen on derhandelingen met de regering in Madrid. Excuses Tass voor verzonnen redding MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft zijn excuses aangeboden voor het in de wereld brengen van de wonder baarlijke redding in Leninakan. Het bu reau meldde vorige week dat toch nog zes mensen levend onder het puin van de aardbeving tevoorschijn waren gekomen, waaronder de vijftigjarige Aika Akopjan. De zuster van Akjopjan heeft nu echter toegegeven het verhaal over de redding uit haar duim te hebben gezogen. Zij deed dit om ervoor te zorgen dat haar broer medische behandeling kreeg in verband met ademhalingsproblemen. Het is uiterst zeldzaam dat het persbureau Tass, dat prat gaat op een waarheidsgetrouwe be richtgeving, een vergissing toegeeft. Reagan wil gratie voor Patty Hearst WASHINGTON President Reagan heeft toegegeven dat hij zijn medewerkers op dracht heeft gegeven te on derzoeken of Patty Hearst gratie kan krijgen. Patty, een dochter van de bekende krantenmagnaat Hearst, werd in* 1976 veroordeeld wegens haar aandeel in een bankoverval. Naar eigen zeg gen werkte zij aan de overval mee om te overleven. Ze zou zijn ontvoerd en „gehersen spoeld" door een stadsgueril- lagroep. Het Pinguïnland van Professor Lupardi EERSTE ONDERZOEK BIJ ALPE-D'HUEZ WIJST UIT: Libië verwisselt lijken Amerikanen WASHINGTON Libië heeft vorige week de identiteit ver wart van het stoffelijk over schot van een Amerikaanse vlieger, dat via het Vaticaan is teruggegeven aan de nabe staanden in de VS. Bij onder zoek bleek het niet te gaan om boordschutter kapitein Paul Lorence, zoals Tripoli had ge zegd, maar om de 33-jarige majoor Fernando Riba-Domi- nicci, de piloot van het vlieg tuig dat in 1986 bij een lucht aanval op Libië werd neerge schoten. Het is niet bekend of het lichaam van Lorence ooit is gevonden. WENEN Na 27 maan den onderhandelen zijn delegaties van 35 landen uit Oost en West het giste ren eens geworden over het slotdocument van de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Wenen. De opperbeste stemming werd échter bedorven door Roemenië, dat zich niet gebonden acht aan zeventien artikelen uit het slotdocument over de mensenrechten. Het slot document wordt later deze week ondertekend door de ministers van bui tenlandse zaken. De conferentie in Wenen was een vervolg op de conferentie van Helsinki uit 1975. Toen maakten de deelnemers (Euro pa mihus Albanië plus de VS en Canada) afspraken over veiligheid en samenwerking. Op gezette tijden worden ver volgconferenties gehouden om te zien in hoeverre de afspra ken van '75 worden nageko men en kunnen worden aan gescherpt. Tot op heden waren de resultaten mager. Het is volgens westerse onder handelaars vooral de veran derde houding van de Sovjetu nie op het gebied van de men senrechten, die ertoe heeft ge leid dat de conferentie in We nen succesvol kan worden af gesloten. De bepalingen die over de mensenrechten zijn vastgesteld, zijn de meest ge detailleerde die sinds 1975 op papier zijn gezet. Er zijn onder meer bepalingen vastgelegd over een grotere vrijheid van religie, betere informatievoor ziening en verbeterde reismo gelijkheden yoor de mensen in net Oostblok. Overigens bewij zen de gebeurtenissen van gis teren in Praag en Leipzig, dat sommige Oosteuropese leiders woord en daad nog niet geheel op elkaar hebben afgestemd. Maar het enige land dat echt uit de boot dreigt te vallen is Roemenië. Een woordvoerder verklaarde zich niet verplicht te voelen afspraken na te le ven „waarmee Roemenië niet instemt of die het onvoldoende acht". Het Amerikaanse dele gatielid Zimmermann noemde deze verklaring „onwettig" en „absurd" en hij dreigde dat Roemenië „een prijs zal beta len in zijn betrekkingen met andere landen" als men de af spraken niet nakomt. Op het punt van de militaire veiligheid is in Wenen afge sproken eind februari of begin maart te beginnen met de on derhandelingen over vermin dering van de conventionele strijdkrachten in Europa, van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. Dit zogenoemde CST- overleg (naar Conventional Stability Talks) wordt gevoerd door de zestien NAVO-landen en de zeven lidstaten van het Warschau Pact. Verder is overeengekomen dat de neu trale Europese landen regel matig op de hoogte zullen wor den gehouden van de resulta ten van het CST-overleg. door Roger Simons s Levenslang voor Action Directe Een frontale treinbotsing vlakbij de Bengalese hoofdstad Dhaka heeft gisteren aan zeker honderd mensen het le ven gekost. Er vielen honderden gewonden. De directie van de Bengalese spoorwegen sluit als oorzaak van de ramp een defect in de signalering niet uit. Het nieuwe computergestuurde systeem, in Noorwegen gekocht voor ruim zestig miljoen gulden, was pas drie dagen in gebruik. foto: AP communistische trekken, waar Vanden Boeynants in zijn poli tieke leven ook het patent op had. Binnen zijn partij de PSC, die hij later zou leiden, maakte hij steeds deel uit van de uiter ste rechtervleugel. Als minis ter van Landsverdediging wa ren materieeluitbreidingen voor zowel het leger als de on der het militaire apparaat res sorterende rijkswacht bij VdB favoriet. Dat Vanden Boey nants daarna niet de geschie denis inging als een rechtge aarde 'law-and-order'-figuur, dankt hij slechts aan de finan- cile schandalen waar hij zich met een voor een beroepspoli ticus van zijn formaat onbe grijpelijke naïviteit steeds weer in stortte, en aan de wat duistere contacten die hij zijn leven lang met topfiguren uit extreem-rechtse Waalse en Brusselse milieus heeft onder houden. Vooral zijn veroorde ling in '86 wegens belasting fraude tastten het eergevoel en de gezondheid van de 69-jarige oud-politicus aan, een gegeven dat hem er samen met de vast beradenheid van de socialisti sche minister van binnenland se zaken, Tobback, om als eer ste burger van de Belgische hoofdstad iemand van onbe sproken gedrag te benoemen toe bracht om van deze publie ke functie af te zien. VdB is nu buiten zijn wil toch weer voorpagina-nieuws geworden. WARSCHAU De Poolse communistische partij wil het verbo den vakverbond Solidariteit geleidelijk legaliseren. Het Centraal Comité van de partij geeft daartoe de aanzet op de tweedaagse vergadering, die vandaag is begonnen. Op de bijeenkomst buigt het partijparlement zich over een reeks hervormingen die de partij minder star moeten maken en het politieke bestel moeten liberaliseren. Naar verwachting zal het voorstel Solidariteit toe te laten voor felle debatten zorgen op de partijbijeenkomst. Veel leden van het Centraal Comité voelen er niets voor, omdat zij bang zijn voor een herhaling van 1980 en 1981, toen het onafhankelijke vakverbond uitgroeide tot een massale beweging die de partij dreigde weg te vagen. Over het al dan niet toelaten van Solidariteit is de afgelopen weken druk gediscussieerd binnen de partij. Volgens zegslieden van de her vormingsgezinde vleugel heeft de partijleiding nu besloten Soli dariteit zijn legale status terug te geven. Daarmee wil de rege ring voorkomen dat er nieuwe arbeidsonrust uitbreekt door de slechte economische toestand in het land. Bovendien hoopt de regering op die manier de steun van Solidariteit te winnen voor haar hervormingsprogramma. De Poolse regering heeft Solidari teit uitgenodigd voor besprekingen over de economische, sociale en politieke problemen van het land. Maar voorzitter Lech Wa lesa weigerde daaraan mee te doen, zolang de regering niet be reid was te praten over erkenning van zijn vakverbond. BRUSSEL - De Belgische regering is niet langer van plan de Zaïrese president Mobutu met fluwelen handschoenen aan te pak ken. Elke voor België ne gatieve stap die hij en de Zaïrese eenheidspartij MPR nu nog zetten, wordt op zijn juridische merites beoordeeld en zo nodig di rect met tegenmaatrege len beantwoord. Een geëmotioneerde premier Martens deelde dat afgelopen weekeinde mee na een inder haast bijeengeroepen vergade ring van zijn kernkabinet over de almaar verslechterende Belgisch/Zaïrese betrekkin gen. Tot groot ongenoegen van Brussel besloot Zaïre afgelo pen vrijdag eenzijdig het vriendschaps- en ontwikke lingsverdrag met het voorma lige moederland op te zeggen, nadat Kinshasa eerder al een zijdig had besloten het aantal landingen van Sabena-toestel- len in de Zaïrese hoofdstad met de helft te verminderen. In strijd met het luchtvaart- verdrag worden Sabena nu alle landingsrechten voor Kinshasa ontnomen; Air Zaïre zelf wijkt uit naar Luxemburg. Opgeschort In het nu al weken slepende conflict tussen België en Zaïre hebben premier Martens en zijn meest-betrokken ministers zo lang mogelijk een politiek van de-escalatie volgehouden. Besluiten van Zaïre werden steeds voorgesteld als „niet-of- ficieel" of „niet-definitief". Sinds afgelopen weekeinde lijkt daaraan een eind geko men. De ontwikkelingshulp aan Zaïre (jaar"lijks omgere kend 260 miljoen gulden), af gezien van die voor lopende projecten, wordt opgeschort; de inbreuk op het luchtvaart verdrag en eenzijdige opzeg ging van het vriendschaps- en ontwikkelingsverdrag juri disch aangepakt. Intussen heeft Mobutu de af lossing van de schuld aan Bel gië (omgerekend bijna 2,5 mil jard gulden) opgeschort. Zaïre is uiterst verbolgen over de ei sen op het gebied van mesnen- rechten die België aan voort zetting van de hulp heeft ge koppeld, nadat dit land zelf, aldus Mobutu, „zich een eeuw lang aan moord, marteling en plundering heeft schuldig ge maakt". Mobutu is ook woe dend over het verband dat Belgische media hebben ge legd tussen zijn persoonlijk vermogen (geschat op 10 mil jard gulden) en de totale schul denlast van Zaïre (eveneens circa 10 miljard). Als reactie daarop zijn nu de Zaïrese me dia opgeroepen ook het Belgi sche staatshoofd en zijn fami lie zoveel mogelijk te beledi gen. Protest tegen Sandinisten MANAGUA Voor het eerst in zes maanden heeft de Nicara guaanse oppositie in de hoofdstad Managua een vreedzame de monstratie gehouden tegen de economische politiek van de rege ring. Er namen ongeveer 15.000 mensen deel. Verscheidene sprekers drongen aan op de vorming van een regering van „na tionale redding". Vorig jaar juli liepen enkele demonstraties uit op vechtpartijen met de politie. Pomagalski, maakten een val van 250 meter en waren op slag dood. De kabelbaan tussen Vaujany en het skigebied rond Alpe- d'Huez, die met een vervoers capaciteit van 160 personen per kabine de grootste in zijn soort had moeten worden, zou volgende week in gebruik worden genomen. Volgens een woordvoerder van Pomagals ki, de grootste kabelbaanbou wer ter wereld, had de instal latie al meer dan 100 uur proefgedraaid met zware las ten. „Buitengewone omstan digheden" zouden volgens hem een verklaring voor het ongeluk kunnen zijn. De grote constructeurs, meestal Franse bedrijven, wilden gisteren „sa botage" niet uitsluiten. Volgens geschrokken bewo ners van'Vaujany - het dorp heeft 50 miljoen in de baan ge ïnvesteerd - klopt daar geen moer van. Ze hebben er op ge wezen dat de aanleg van de kabelbaan de laatste maanden in grote haast heeft plaatsge had. Elke dag overschrijding van de oplevingstermijn kostte constructeur Pomagalski 7000 gulden boete. Daar ns z nee 1 D. LONDEN Hun adres sts ,n! in vette letters in het telefoonboek van Londen. Wie hen nodig heeft, snor\ eerst de firmanaam Universal Aunts Ltd" op. Die wordt gevolgd door w< deze dames voor u doen General Assistance", oftewel algemene assistenti Hun bureau is ergens op King's Road, in de buurt v< Sloane Square. Hun telefoonnummer? AcL het heeft geen zin het lang4 deze weg te verspreiden, want „universele tantes" werken niet in het buitenland. Wij probeerde ooit een overzeese afdeling stichten, maar het misluk tl want in het buitenland vin je geen mensen van het soo die wij nodig hebben. UA gewoon door en door Brits. Nergens anders ter wereld werken Dames voor Damety aldus Kate Herbert-Hunting directrice van Universal Aunts. De tantes van haar firma kunnen praktisch alles aan Niets is te moeilijk. Kindert oppassen, ophalen of vergezellen. Zorgen voor dt ,r kat of hond als de eigenaaie*ba met vakantie is. Laatst en vertrouwde iemand die ee/j|toet poosje van huis zou zijn ee/jing aquarium vol vraatzuchtigeech piranhas aan de tantes toe. Er zijn niet alleen universe evr tantes maar ook Universali," TTry^l^c" TTTT\ „A.,^7 ldK Uncles" (UU) ofwel universele ooms. Die knappen dan weer andere klussen op. Uw achtertuin ziet er verwaarloosd uit? Bi e o 'ens ond enh ond chij aats ent ede ie ze 'efo even naar UU. In de vakantietijd stuurt deze firma er wellicht Charles Hugh-Jones op af. Charles kent de universele tantes a van toen hij pas zes was ei zijn ouders, die een lange re zouden ondernemen, hem met zijn zusje toevertrouwden aan de goede zorgen van een UA- echtpaar. Vandaag de dag is hij studei in de geneeskunde die permanent te weinig heeft en tegen betaling tuiniert of bibliotheken opruimt. Butler John BakeiieeI is een andere universele oom. Via UA kan hij worde ontboden om op grote recepties de drankjes en borrelhapjes te serveren. Baker werkt even discreet op intieme diners als op feestjes met wel duizend gasten. Zoals alle universele ooms en tantes heeft UA hem in dienst genomen omdat hij „van goede getuigschriften was voorzien Baker is overigen een deeltijdse universele oom. Maar de meeste universele tantes wijden ziel de hele dag aan „algemene assistentie". Een bekende deeltijdse universele tante van de jaren zeventig was Lady Diana Spencer vóó apt prins Charles op haar verliefd werd. Universal Aunts bestaat nu bijna 68 jaar. De firma wertrsc^ opgericht door ene Gertrudi^1 Eliza Maclean. Deze lieftallige jongedochter was op een gegeven moment tot de onthutsende vaststelling gekomen, dat haar neven ei nichten de kinderschoenen ontgroeid waren en zij hun dierbare tante niet meer nodig hadden. De familie kwam bijeen om Gertrudes toekomst te bespreken. En toen zei admiraal Whitworthkehc die een oom van haar was: „Mijn lieve kind, waarom doe je niet voor anderen wal je zo lang voor ons hebt Gerties ogen straalden. „Zou ik een universele tante kunnen zijn?" vroeg ze zich af. Alle aanwezigen beloofden haar te steunen als ze een eigen zaak begon. Gertrude Maclean plaatste daarop een kleintje in The Times om geschikte tantes aan te trekken. Iedere kandidaat had twee prima referenties nodig, die nauwkeurig werden onderzocht. Gertrude opendt haar eerste bureau van universele tantes in een kamertje achter de winkel van haar grootvader, die in Sloane Street dure laarzen verkocht. De firma groeide en verhuisde mettertijd naai de King's Road en is nu niet meer uit het Londense weg te denken. inbr top. leler SK PARIJS Vier leden van de Franse extreem-linkse ter reurbeweging Action Directe zijn door een speciale terroris- merechtbank in Parijs tot le venslange gevangenisstraffen veroordeeld voor de moord op Renault-topman Georges Besse in 1986. Alle vier verdachten boycot ten het proces en waren niet aanwezig bij de uitspraak. Na een proces verleden jaar wer den de vier verdachten al schuldig bevonden aan lid maatschap van de terreurbe weging en veroordeeld tot cel straffen van tien jaar. De kist met het stoffelijk overschot van de Amerikaanse piloot Fernando Riba-Dominicci werd het afgelopen weekeind vanuit Italië naar de VS gevlogen. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL - De zaterdagavond uit de garage bij zijn Brusselse appartement ontvoerde oud- premier en minister van Staat Paul Vanden Boeynants (69) behoort tot de meest-omstre- den na-oorlogse politici van België. Voor veel van zijn politieke te genstanders is zijn naam syno niem met malversaties, smeer geldpraktijken en een zelfs voor Belgische begrippen on gekende machtspolitieke wel lust. VdB, die in juni '86 door een Brusselse rechter als een „onverbeterlijk fraudeur" werd gekenschetst, vlak voor dat hij wegens belastingont duiking en valsheid in ge schrifte tot een boete van om gerekend 33.000 gulden en drie jaar voorwaardelijk werd veroordeeld, was ook als pre mier en vooral later als minis ter van Landsverdediging al niet van onbesproken gedrag. Zijn politieke carrière is gepla veid met omkoopschandalen, waarvan het bekendste, een paar „open" overeenkomsten met de wapenfabrikant Asco, hem een slordige 48 miljoen gulden zouden hebben opgele verd. De nasleep van deze af faire, midden vorig jaar, was de belangrijkste reden dat VdB op het nippertje het bur gemeesterschap van Brussel misliep, een post waarvoor hij van een ruime meerderheid van de kiezers in Brussel vorig jaar het vertrouwen kreeg en die VdB zelf zag als een reha bilitatie voor zijn gedeukte po litieke loopbaan. VdB heeft al tijd volgehouden schuldig te zijn aan smeergeldpraktijken noch aan fiscale malversaties. Duister De financiële schandalen die hij rond zijn persoon steeds op riep - reeds als schepen van Brussel en als administrateur bij Philips hielp VdB de legen darische Charlie De Pauw aan bouwprojecten, waarvoor praktisch heel Brussel-Noord werd gesloopt - overschadu wen makkelijk de rabiaat anti- De driejarige Christine Hahn uit Bristol in de Amerikaanse staat Con necticut zal de middag dat zij een zuurbal uit een automaat wilde ha len niet snel vergeten; Zij kwam met haar hand vast te zitten in de auto maat. Een politieman, baby-olie en vaseline moesten er aan te pas komen om Christine uit haar benarde positie te bevrijden. foto: ap 273) Hoewel het landingsgestel geheel wordt vernield, gelukt het Rob toch de vliegmachine goed aan de grond te zetten en ongedeerd springt hij uit de cockpit. Geestdriftig begroeten zijn vrienden hem. „Heb je je geamuseerd, Rob?" vraagt dr. Ree, „we wisten niet, waar je zat. En wat is er met Lupardi en Yoto gebeurd?" Rob vertelt in het kort zijn avonturen. Nee, van Lu pardi hebben ze niets meer te vrezen. Die is dood. Maar onder het atomatorium ligt een atoombom, die ieder ogenblik tot ont ploffing kan komen en... „Verzamelen!" commandeert dr. Ree, „we moeten hier zo vlug mogelijk vandaan." Ja, maar hoe? Het vloot-eskader heeft het land nog niet bereikt... Maar „De Vrij heid" is er nog en Rob herinnert zich de amphibie-auto van Lu pardi. De mannen snellen naar de kust, hun zware uitrustingen weggooiend. Rob haalt de amphlbie-auto en deze wordt bij „De Vrijheid" te water gelaten. Het scheepje zelf kan de mannen van dr. Ree nauwelijks bevatten en van zeilen is helemaal geen spra ke. Geen noodl Het wagentje van Lupardi moet dan maar als sleepboot dienst doen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS - Het kabelbaanonge luk van afgelopen vrijdaga vond bij het Franse Alpendorp Vaujany, even noordelijk van Alpe-d'Huez, is vrijwel zeker veroorzaakt door nalatigheid. Volgens experts ter plaatse is de kabel-arm waarschijnlijk afgebroken door „onvoldoende aangedraaide schroeven". Ge bruik van ondeugdelijk mate riaal wordt evenmin uitgeslo ten geacht. De acht inzitten den, onder wie vier technici van de Franse constructeur-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4