DIOK overtuigt in streekderby ^[Tweede plaats voor AZC UYS weer de sterkste LEYTHON OOK LANGS VOLENDAM Katwijk raakt verder aciiterop Vlasveld superieur in win tertria thlon ?lair en Vlietwijk «degraderen ten vai BO mete econdei ALINKA ALINKA ;enlijk n me! rland. ligeen k heb isiaste lgina BeidteGowuvnt MAANDAG 16 JANUARI 1989 PAGINA 15 >ss Bredajkl gewon |e" gter. Jj; :orte era k Bakke ?rd bij tmund eever op de EIDEN AZC legde het afgelo- ,en weekend tijdens een internatio nal waterpolotoernooi in Amers- oort beslag op de tweede plaats. De Jphense club, met in de gelederen re Belgische topscorer Witteboon en oegoslaaf Petrovic, waarvan het ehoud voor AZC nog steeds onze- er is, moest Barcelona voor laten aan. itloop fstand. de c iet nedei 5 |ZC/Tarvo kon tijdens het waterpolo- irnooi niet overtuigen. Ondanks de ver sterking van de Yoegoslaaf Petrovic en ifitteboon, kwam AZC niet voor de dag van een kampioen mag ver wachten. Tegen De Robben, AZPC en- Szeged (Hongarije) moesten de Alphena- ren het met een gelijkspel doen. AZC toonde zich vreemd genoeg wel de sterke re tegen Barcelona. Van de Belg Witte boon, de nieuwste "aankoop van Alphen, werd veel verwacht, maar tijdens dit be langrijke toernooi lag de debutant onop vallend in het water. Voor Petrovic was dit zijn eerste en waarschijnlijk ook (een van) zijn laatste wedstrijden voor AZC. Wegens administratieve rompslomp ziet AZC waarschijnlijk geen kansen om hem te behouden. John Jansen werd tot beste speler van het toernooi gekozen. Behalve organiserende vereniging DZV en de Leidse ploeg, namen RGSC (Belgie) en Duisberg '98 (Duitsland) deel. Gent en DZV leverden geen problemen voor De Zijl op. DZV speelde boven haar kunnen tegen de Duitsers en moest hiervoor tegen De Zijl de tol betalen. Duisberg '98 was voor de Leidenaren een oude bekende. Deze ploeg schakelde de Leidse vereni ging uit tijdens de tweede ronde van de Europacup in het seizoen '87-'88. Ook dit maal moest De Zijl weer het onderspit delven en kwam niet verder dan de eind stand 11-17. De beste speler en topscorer van het toernooi behoorden beiden tot de Duitse ploeg. Marc van Belkum zag de ti tel topscorer net aan zijn neus voorbij gaan. INZELL Marianne Vlasveld is in het Duitse Inzeil opnieuw Neder lands kampioene wintertriathlon geworden. Vlasveld was leidde het damesveld zo superieur, dat voor haar slechts de strijd met de heren interessant was. Kort achter Axel Koenders eindigde ze als zevende in het herenveld. De nationale titelstrijd speelde zich onder ideale omstandigheden, nul graden en een lekker zonnetje, af. Zo kon het tekort aan sneeuw ondervangen worden. Vrachtwa gens vervoerden de sneeuw vanuit de ho gere regionen naar de piste. De oorspron kelijk geplande volgorde van de drie on derdelen kon echter niet gehandhaafd blijven. In plaats van de gebruikelijke volgorde en afstanden (20 kilometer lo pen, 30 kilometer langlaufen en 40 kilo meter schaatsen) fungeerde het lopen als een soort rode draad. Na 15 kilometer hardlopen werd gestart met het langlau fen (Vlasveld: „Eindelijk eens op een echt langlaufparcours. Ik voelde me heerlijk in mijn element"). De 24 af te leggen kilome ters werden gevolgd door vijf kilometer hardlopen richting schaatsbaan waar hon derd ronden moesten worden gereden. Omdat de finish van de triathlon op de schaatsbaan een rommelig beeld zou ople veren, werd de triathlon besloten met hardlopen. Snelste van alle deelnemers was nationaal langlaufkampioen Ruben Krouwel die eindigde in een tijd van. 4.13.17 uur. Marianne Vlasveld eindigde als zevende in het totale deelnemersveld met een eindtijd van 4.41.17 uur. Toch dacht Vlasveld beter te kunnen: „Op het langlaufparcours had ik nogal wat last van mensen die niet opzij gingen toen ze werden ingehaald. Het parcours was ook een beetje te smal, maar uiteindelijk ben ik gewoon blij met dit resultaat. Het is best wel een kick om voor Axel Koenders het ijs op te gaan om uiteindelijk maar een minuutje op hem te hoeven toege ven". De tegenstand bij de dames was in derdaad van geen enkel gehalte. Met een achterstand van bijna anderhalf uur kwam de tweede dame over de streep. ewerkin krachte printcros nen do» r'36 atlei i colli Jol, LEIDEN Zowel het Al- ejphense Flair als het Voor schotense Vlietwijk heb- icnnive'rben dit weekeinde de yerd Jaj rieste gang naar een lage- kan nie e badmintonklasse weg als noeten aanvaarden. De patste twee ronden wor den voor een aantal ploe gen uit de Leidse regio Han iog uitermate spannend, j de jon <kerder)ok in de twaalfde ronde nsburgean de competitie kon Flair chtste o e hatelijke nul niet weg- de Sparrerken. Tegen het Haagse )rop Shot werd met 8-3 ver- Wilma iren. Ook in deze ronde ren eei reeg het team van captain over di rits Gill met tegenslag te laken. De beide vaste da- V9nn ies waren niet beschikbaar, waardoor een beroep gedaan loest worden op ae dames an het tweede team. Hoe- el Ellis Visser en Mariëlle adberg zich goed verweer- het krachtsverschil 1 wel bii 200 me hien we econden elle vai 10 mete,ssen derde en overgangs- toch veel te groot, end wjtyinst was er wel voor Frits voor de herendubbel an Mike Wieten en Joost Klink. Van Klink won op dèok zijn single van de voor- lalig Flairtrainer Rob neefel. Met dit verlies is lair definitief teruggezakt aar de eerste klasse. In die erste klasse zullen ze de oeiende duels tegen Vliet- /ijk moeten missen. Vliet- /ijk verloor zondag van de eigen Vliethorst iet 7-4. Die nederlaag en de ïinst van concurrent Drops- lot op Velsen (6-5) zorgde t een te grote achterstand het bijna veilige Velsen. ienk Westerbeek die naast rste heer ook lid van de hnische raad is wil eigen- ijk zo snel mogelijk terug. ,Maar, we moeten geen jojo orden. We moeten natuur- terugkomen, maar liever |n jaar later en goed dan ie- jaar heen en weer zwal- de lagere klasse is een antal ploegen al zeker van «houd of van promotie. Een leiner aantal echter moet og knokken voor wat het raard is om degradatie te oorkomen. In de tweede lasse won Lisse gemakke- jk (7-1) van Velsen 2 en lijft daarmee ongeslagen en het team kampioen. Lei en verloor van het sterke Metro 2, maar de 6-2 neder- laag heeft geen gevolgen, de eg is al veilig, de derde klasse speelde «iden 2 gelijk tegen mede- egradatiekandidaat Sloter- er 3, maar door een remi- van de derde kandidaat irsport 2 blijft Leiden bo en de gevarenzone. Flair 2 erloor uit bij koploper Sio iet 3-5, zodat de gastheren en kampioensfeest konden ieren. In de afdeling negen nordt het in de laatste twee inden nog spannend voor 'lietwijk 2. Zelf verloren de 'oorschotenaren van koplo- ler Florida (3-5), terwijl Me- enwiek niet echt een dienst «wees aan Vlietwijk door an Nivo te verliezen,. Lisse bracht Leyton een gevoeli- nederlaag toe (5-3), waar oor de Leidschendammers le titelaspiraties kunnen 'ergeten. Toch zijn er gezien iet programma voor Vliet wijk nog mogelijkheden. In de vierde klasse leverde rlair 4 een opmerkelijkle irestatie. Tegen een van de loplopers, Aristo, werd met 1-4 gelijk gespeeld. De kan ten op behoud zijn daardoor aanzienlijk vergroot. „Dat punt is natuurlijk belangrijk, maar voor het zelfvertrou- het nog belangrijker dat het tegen Aristo gebeur de," vond Frank Winter. Het duel tegen Florida 2 volgen de week zal de beslissing brengen. Flair 3 boekte (op bezoek bij Ommoord) een be langrijke overwinning. On danks het inzetten van trai ner Jean Lamaisson is de ge varenzone echter nog niet uit bcht. In diezelfde klasse be hield Wassenaar promotie kansen door met 7-1 te win nen van STC. De Spotvogels boekte een winst (6-2) die verder weinig gevolgen heeft. Veglo won met 5-3 en behoudt alle kans op promo tiewedstrijden. SASSENHEIM DIOK won gistermiddag overtui gend de streekderby te gen The Bassets. De Lei- denaars zegevierden in Sassenheim met 50-7. Het waren met name de voor- waartsen van DIOK die de wedstrijd bepaalden. Met in het achterhoofd de topper van volgende week begon DIOK heel gecon centreerd aan deze match. Dan staat immers de kam pioenswedstrijd, zo kan je het wel noemen, tegen de nummer twee Castricum op het programma. In de vierde minuut scoorde Kees Koemans de eerste try voor DIOK na een doorbraak van de Leidse derde rij. De conversie van Godfried Bos was ook raak, 6-0. The Bassets kwam nog even terug met een penalty-kick, 6-3. Wederom was het Koemans die kort daarop de tweede try maakte na het afdraaien van alle voorwaartsen. De goed kic kende Bos maakte er 12-3 van. De scoringsmachine van DIOK gaf vervolgens niet thuis. Pas na een half uur kreeg Diederik Renardel de bal achter de try-line. Hij stond weer voor het eerst bin nen de lijnen na een blessure, die hij drie maanden geleden opliep tegen Castricum. De conversie van Bos leverde ook nu geen problemen op, 24-3. De scrum van DIOK liet toen echt zijn tanden zien. Een push-over try over een afstand van wel 15 meter liet diepe sporen na in het grasveld. Dick Altink, achter in de scrum, drukte juist voor de rust de try, 28-3. In de tweede helft waren de driekwarten van DIOK min der op dreef. Het baltransport via fly-half Rob Kamp ging niet snel genoeg. Coach Theo Snijders blijft daarom nog steeds zoeken naar een oplos sing na het wegvallen van de Mark Michielse, de vaste fly-half van DIOK Een derde rij beweging mond de in deze tweede helft uit in een try recht onder de palen van Pieter Corver. De conver sie was niet moeilijk voor Bos, zodat DIOK na 10 minuten voorkwam met 34-3. De Leid se full-back Bert Wisse was vervolgens niet meer te stop pen door de Sassenheimers. Hij kreeg de bal na een mooie break van Dick Altink. Met de conversie meegerekend werd het 40-3. DIOK hield de Bas sets onder druk en na een rommelige line-out was het Erik-Jan Berendsen. die zijn grote lichaam gebruikte om te scoren, 46-3. DIOK had het toen wel een beetje gezien en The Bassets rook zijn kans om nog wat terug te doen. Na een verkeerd verwerkte bal door DIOK kon de scrum-half van de Bassets tegen scoren, 46-7. Ln de laatste minuut van de wedstrijd had Renardel nog een hele mooie actie in petto en bepaalde de eindstand op 50-7. De scrum lijkt in evenwicht. DIOK was echter veel te sterk voor The Bassets. IN TRADITIONEEL ZAALVOETBALTOERNOOI VAN LFC LEIDEN UVS werd gister middag voor de derde maal in successie totaalwinnaar van het zaalvoetbaltoernooi van LFC. De hoofdklasser bleef Randstad Sport in de totaaluit slag ternauwernood voor. De Voorschotense club eindigde gelijk in wedstrijdpunten (ne gentien), maar schoot in de Groenoordhal één doelpunt te kort. Bij de eerste teams legde UVS eveneens beslag op de eerste plek, terwijl Lugdunum bij de tweede 'elftallen' de sterkste was. De teams van Randstad Sport plaatsten zich, ondanks de hoge totaalscore, niet voor een van beide finale poules. Bij de standaardteams beheers te UVS de finaleronde. Zowel LDWS (2-0 zege door twee treffers van Arthur van Orssa- gen), als LFC (1-0, doelpunt Gerry Jansen) werd geklopt. LDWS werd tweede door het organiserende LFC met 2-1 te verslaan. In de finalepoule waarin de tweede teams tegen elkaar Het eerste team van UVS bleek niet te stuiten en eiste bij de standaardteams de eer ste plaats voor zich op. FOTO: HENK SNATERSE streden, toonde Lugdunum zich de sterkste. De Kikkers wonnen van UVS (0-1) en de reserves van LFC (3-0). Dank zij een 2-0 winst op LFC ein digde UVS hier als tweede. Een troostprijs was er nog weggelegd voor Unitas, dat be slag legde op de sportiviteits- beker. Kuyvenhoven maakt titel waar LEIDEN John Kuyven hoven deed zaterdag in Amersfoort zijn kampioen strui eer aan door daar zijn zevende zege van dit seizoen te pakken. De Leidenaar ontsnapte vanaf het begin met Questo van Ginsem en Adriaan van Londen. De twee andere vluchters wer den door Kuyvenhoven ge lost, zodat hij alleen op de meet afging en won. Renè Guyt reed bij de profs en amateurs ook een goede koers en finishte als vierde. John Kuyvenhoven was zater dag niet af te stoppen door de rest van het liefhebberspelo ton. De postbode werd in Amersfoort niet gehinderd door zijn rood-wit-blauwe trui, integendeel, zijn zelfvertrou wen is daarmee juist flink ge groeid. Hij bewees dit dan ook meteen, want zijn medevluch ters konden hem na drie ron des gewoonweg niet meer vol gen. De Swiftrenner ging daarna alleen door en pakte een grote voorsprong op de rest van het veld om zegevie rend over de streep te gaan. René Guyt wilde in Amers foort revanche voor zijn onge lukkig verlopen kampioen schap bij de amateurs. Achter de drie beroepsrenners Baars, Verhoeven en Kools greep hij zaterdag in Amersfoort dan ook een verdiende vierde plaats. Zijn zesde plaats van vorige week kostte Guyt ech ter een plaats in de WK-selec- tie. Daarvoor had de Swiftren ner bij de eerste vier moeten eindigen op die dag. LEIDEN De heren van Leython hebben uit de laatste twee wedstrijden vier punten weten te sco ren. Als deze lijn zich voortzet moet de dreigen de degradatie af te wen den zijn. Ook Gemini is na het debacle van vorige week weer terug op het goede pad'. Voor Leython 2 ziet deze competitie er eveneens zonnig uit. Bij de dames verloren beide divisionisten. Bas Bloem, ondanks de weini ge trainingsuren onstuitbaar als aanvaller, stond aan de ba sis van de zeer belangrijke 3-1 overwinning van Leython op Volendam. Leython wist de zwakke stoppers bij de Noord- Hollanders goed te vinden en stelde zich verdedigend goed in op de harde diagonale aan val van Volendam. Om het blok te verbeteren werd Ro bert Maassen, na een goed ge speelde eerste set en een twee de deel dat verloren ging, als blokkeerder ingewisseld. Dit wierp, gezien de uitslagen in de derde (15-11) en vierde set (15-9) zijn vruchten af. Novo speelde tegen Phoenix een zeer wisselvallige wedstrijd. Na een snelle winst in de eer ste set ontspoorde de Noord- wijkse trein in het tweede deel van de partij en lukte er niets meer. Óndanks dat Phoenix ook de derde set naar zich toe trok hervond Novo zich weer. Buitenaanvallers Cas Breeman en Bart Pedersen brachten bij een 7-13 achterstand in het vierde speldeel de stand toch weer in evenwicht. Zo kon het gebeuren dat Novo alsnog met 3-2 aan het langste eind trok. Gemini is weer terug op het goede spoor. De middenaanval werd tegen Shania niet veel vuldig aangespeeld, maar scoorde wel bijna honderd procent, terwijl de buitenaan vallers Menno Kielman en Ro nald Besuyen listig de punten bijeensloegen. Ook de aanvals- verdediging draaide als van ouds, zodat Shania de grootst mogelijke moeite had om de ballen op de grond te krijgen. Wilbert Kokshoorn was de uit blinker. Binnen een uur was Gemini drie punten rijker en staat het team, na het verlies van twee concurrenten, nu sa men met SVC op kop. In de promotieklasse waren alle ogen gericht op de wed strijd Leython 2 tegen Grafi con. Leython zegevierde met 3-1, mede dankzij het sportie ve gedrag van Graficon-speler Adriaan Timmer. Hij gaf een touche aan die de scheidsrech ter over het hoofd had gezien. Leython 3 en Oikos ontmoet ten elkaar vrijdagavond. In een aantrekkelijke wedstrijd speelde Leyton wisselvalliger dan zijn opponent. Met een goed blokkerende Philip van Vianen, die voorlopig in het derde speelt, verloren de Lei derdorpers met 3-2. Novo 2 speelde een uitzonderlijk slechte wedstrijd. Wat mis kon gaan ging mis en zo streek Riva tegen de Noord wijkers een 3-0 winst op. Valken be haalde na twee verloren wed strijden een goede 3-0 winst op het zeer slecht spelende Tor nado. Middenspeler Wilko Saats speelde met name een goede partij. Onderschatting kan nare gevolgen voor een team hebben, dat ondervond ook VCS. Tegen Spanning be gonnen de Sassenheimers met een gewijzigde opstelling. Als gevolg hiervan stond de ploeg al snel met 2-0 achter. Onder aanvoering van Hans Veerling kwam VCS nog tot 2-2 terug, maar de vijfde en beslissende set ging verloren. Met kop en schouders stak de vermoedelijke nieuwe kam pioen Riva VSC boven de da mes van Gemini uit. De Rijs- wijkse dames beschikten over meer lengte en speelden com pleter. Toch werd deze met 3-0 door Gemini verloren wed strijd een leuke pot, dankzij de talrijke lange rally's Ook Ley thon verloor, zij het in een minder aantrekkelijke wed strijd, van Zevenhuizen. De Leiderdorpse dames speelden weliswaar beter dan vorige week. Ondanks een 11-1 voor sprong in de middelste set werd het 3-0 voor Zevenhui zen. Gemini 2 had geen ant woord op het snelle en afwis selende spel van Riva VSC. Al snel stonden de Voorschotense dames met 1-0 achter. Bekend is dat dit team van Gemini niet snel opgeeft en onder aan voering van Hannie Loof liet Gemini vervolgens geen punt meer liggen (3-1). Gemini 3 won tegen Ridderveld de eer ste twee sets. De daaropvol gende twee sets gingen naar Ridderveld, maar uiteindelijk zegevierde Gemini met 3-2 door Gemini, ondanks het feit dat de scheidsrechter nog niet wist hoe het rally-pointsys- teem van de vijfde set werkte. Liusna werd binnen een uur kansloos weggeslagen door het beter serverende en sneller aanvallende Zevenhuizen. Li- unsna had geen antwoord op het gevarieerde spel en ging setloos huiswaarts. Ook Novo kon de tegenstander niet echt bijbenen. 7ovac speelde stuk ken beter. De eigen fouten de den Novo de das om, getuige het verlies van de derde set met 15-12 na een 14-11 voor sprong. LEIDEN In de promotie klasse van de Leidse Schaak bond liiken de achttallen van Leiderdorp en Voorschoten 1 ook in de vierde ronde geen fout te gaan maken. Leider dorp gaat met 5-3 van Voor schoten 2 winnen en Voor schoten 1 met 4 1/2-3 1/2 van Philidor 3. Katwijk raakt ze ker een matchpunt verder achterop, een gelijkspel tegen Philidor 4 is het hoogst bereik bare. Alphen 2 verloor voor de vierde maal, nu met 2-6 van LSG 4. Voorschoten 1 lijkt in de race met Leiderdorp weer een half bordpunt verder achter te ko men.In de volgende ronde krijgt het team tegen het zwakke Alphen de kans om iets in te lopen, maar de mini male cijfers waar nu al drie keer mee werd gewonnen, ge ven aanleiding tot zorgen. Een gelijkspel tegen Leiderdorp in de laatste ronde zou wel eens niet genoeg kunnen zijn. Phili dor 3 opende de score, aange zien Houweling tegen Vergeer de opening onherstelbaar mis handelde. Braggaar voegde daar tegen Den Herder een halfje aan toe. Verdouw kreeg tegen Schoonderbeek niet veel voor zijn geofferde pion en gaf toen maar een stuk weg, wat de stand weer gelijk maakte. Caroline Slingerland maakte netjes remise, tegenstander Both wist weinig te bereiken. Bongers wist Barkema voort durend onder druk te houden en bracht Voorschoten op een voorlopige 3-2 voorsprong. Fritschy gaf tegen Fred Slin gerland een zet na de tijdcon- trole de winst weg. De afge broken stelling is nu waar schijnlijk remise. In de andere afgebroken partijen zal De Boer zeker voor Voorschoten gaan winnen tegen Rommets en Van Duyvenbode waar schijnlijk voor Phjlidor tegen Hilarius. Leiderdorp gaat, enigszins for tuinlijk, winnen van Voor schoten 2. Het staat nog 4-3, maar Belamarió gaat winnen van Lindeboom. Deze had met fraai spel een beter eindspel op het bord gekregen, maar begon toen, met zijn tegenstan der in tijdnood, te knoeien. Bey liet zich tegen Goeman, met een winnende aanval in handen, mat in een zetten. De Jeu en Mooyaart ter wel regelmatig. De eerste langzaam maar zeker van Ver straten, de tweede via een plotselinge aanval tegen De Haan. Serdijn vond het tegen Both nodig bij de eerste zet een half uur na te denken. Voor zijn laatste zet gebruikte hij minder tijd; dit was dan ook een blunder. Willighagen bezorgde Voorschoten in een goede partij tegen Selier het tweede volle punt. Liefbroer- Wiebes en Timmerman-Thier- ry werden zonder schokkende gebeurtenissen remise. Katwijk dacht gemakkelijk te gaan winnen tegen Philidor 4, maar dat viel tegen. Kruijf liet zich door Canbier in gewon nen stelling pardoes mat zet ten. Daarentegen had Van der Bent van Van der Wijngaard moeten verliezen, evenals Dubbeldam tegen Tan. Van der Bent won in tijdnood en Dubbeldam forceerde eeuwig schaak. De prognoses van de teamleiders stemmen overeen: in de afgebroken partijen gaat Pajéin van W.Binnendiik win nen. Katwijker Hellenberg gaat tegenscoren tegen Bosch en D. Binnendijk tegen Van Pelt wordt remise. Alles hangt af van de partij Haasnoot-Van Steenwijk waarin de Katwij ker een pion voor staat. Wint Haasnoot, dan heeft Katwijk nog een kleine kans op het kampioenschap. Ook LSG 4 had geen moeite met Alphen 2. Bakker en Van der Marei wonnen al heel snel van Moon en invaller De Gel der. De Boer kwam tegen Van de Luytgaarden ook snel ma teriaal voor, maar had nog enige moeite met de winst. Hubben en Harms hadden geen moeite met De Graaf en Stakenburg. Daarentegen wist Barendse slechts te winnen door de tijdnood van Altena, die totaal gewonnen stond. Aan de andere kant vergalop peerde Van der Drift zich te gen Petrelli. Invaller Mourits haalde voor Alphen tegen P.Piket het andere winstpunt binnen. Stand na de 4e ronde (geba seerd op prognoses): 1.Leider dorp I 8 matchpunten - 22 bordpunten 2.Voorschoten I 8 - 19 1/2 3. Katwijk I 4 - 17 (5 - 17 1/2) 4.LSG IV 4 - 15 1/2 5. Philidor IV 3 - 15 1/2 (2 - 15) 6.Voorschoten II 3 - 16 7.Phili dor III 2 - 14 1/2 8.Alphen II 0 Bert Jansen naar De Sleutels LEIDEN Bert Jansen wordt volgend seizoen de nieuwe trai ner van zaterdagvierdeklasser De Sleutels. De ex-betaald voet baller, die sinds 1982 de jeugd van UVS heeft getraind, zal don derdag een contract van twee jaar ondertekenen. De Vlietclub kwam aan alle eisen van de Leidenaar tegemoet, waarbij drie maal in de week trainen voor een vierdeklasser wellicht het op vallendste detail is. Jansen volgt bij De Sleutels Jan van Bem- melen op. De door een knieblessure geplaagde Van Bemmelen, die bezig is aan zijn vierde jaar bij De Sleutels, zal de komende jaargang geen nieuwe vereniging onder zijn hoede nemen. In Leiderdorp tekende RCL-oefenmeester Theo de Waard vori ge week al voor een jaar bij. Het wordt De Waards' tweede, vol le, seizoen bij de Leiderdorpse derdeklasser.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15