Zomervakantie'89 De man van honderd miljoen i QeidóaQowumt urs houdt olutï weer ringJiart in n.ert Order voor HAL-cruiseschepen wellicht toch naar Nederland Joep van den Nieuwenhuijzen: werken voor geld is onzin VW en Fiat nek aan nek op Europese automarkt )NOMIE ZATERDAG 14 JANUARI 1989 PAGINA 9 tukkeifc- KTERDAM - De week steedon goed op het Dam- ittijd. 1 Bijna de helft van de kringen was hoger en er (hts een kwart was la- van De lijn die de vrijdag ior was getrokken, ld maandag rustig •getrokken. Het Alge- ANP-indexcijfer nmer| zelfs tot 294,5 aan- ;ken. De nieuwe CBS- ;index, waarin alle ien - Icieel genoteerde aan- ne frnfondsen zijn opgeno- fdelina tegen slechts 54 A. «gtal in het Algemene ^-indexcijfer, klom tot |2. ig het er mooier uit dan werkelijkheid was. De h beperkte stijging op de denmarkt werd geheel ireaukedrukt door de sterke da- ettenop de obligatiemarkt, het sen [elbeeld van de fors oplo- ;en erre rente- Eind december rhet gemiddelde rende- rjioe I °P staatsleningen ruw- y 6,2 procent, afgelopen lerdag was het aangetrok- tot 6,44 procent, ontwikkeling zagen we alleen in ons land, maar in Westduitsland en die veel te maken met de durend stijgende dollar. beleggers, vooral in het nland, gingen hun beleg- 'n Duitse marken en afstoten en omzetten ollar-beleggingen in de iderstelling dat de dollar verder zal stijgen. januari lag de koers van illar nog iets onder de 2, plotseling kwam de rin. Vorige week vrij- al 2,045 en afgelopen 2,065. De centrale n de wereld probeer- le opmars te stuiten door ale verkopen van dollars voorraden. Dit heeft wel geholpen - - donderdag ie koers 2,06 - maar de achting is toch dat de i verder zal aantrekken, apitaalmarkt bij ons, dus nte over langere termij- dan 12 maanden, stond inder een opwaartse druk le gestegen tarieven op de jarkt. Zo betaalden de het midden van de >r bedragen van 100.000 gulden die maand werden uitgezet, 5 :n voor bedragen bo- ton die zes maanden n bank werden gezet, 5,5 lederlandse schatkist die urend in geldnood zit at moet dit jaar zeker '42 miljard gulden lenen tekorten en aflossingen ineri opvangen) heeft Lde nood een deugd ge- i kt en een nieuwe lening - jekondigd met een rente 6,75 procent en een loop- "an 10 jaar. De vorige le- had een rente van 6,5 «nt en bracht 3,3 miljard len op. De beurs vindt de we lening goed in de it liggen en zij verwacht, :ang^ marktverhoudingen niet ^.«ptderen, dat op de inschrij- 17 januari toch zeker !£4 miljard gulden zal wor- (oege wezen. bij Ri loge peil van de dollar (en m Wall Street) ilverê4»ien °P het Damrak de in. Van de inter- i hale fondsen lag Homok it'Olie goed in de markt, iqedelijk verband houden- 'et oplopende olieprijzen, -ook de splitsing van de Spélen van/10 in twee aan- hl i. van ƒ.5 speelde een rol. in Ier dagen kon het olie- aldo 5 oplopen. .finnotVJ" t,—J deed ook Philips Ouurr'et aHeen dat het bestuur len, t< Omzetstijging van 8 pro- ata 2 tot 56 miljard gulden kpn en vorig jaar, maar het k zeggen dat de winst iste zo groot zal zijn als st over 1987. er is druk op het over bad. Na het bericht dat Amerikaanse producent kleefstoffen is gekocht, later de mededeling dat |ruk onderhandeld wordt de overname van het 3.-'-grote Amerikaanse cos- ibedrijf Fabergé. Goede n VNU, Furness Holland-Amerika heeft nog eens onder- >t dat het geen belang voor Nedlloyd heeft, t overigens met de 1,4 gulden in kas (de op- van de verkochte crui- iol 'filiepen) zal doen, is voorlo- vraagteken voor de KRIMPEN A/D IJSSEL - De mammoet-order van de Hol land Amerika Lijn (HAL) voor de bouw van twee cruise schepen ter waarde van omge rekend 1,1 miljard gulden, komt waarschijnlijk toen naar Nederland. HAL had maanden geleden een principe-overeenkomst ge sloten met het Westduitse Bre mer Vulkan, maar de Duitse scheepswerf kan haar offerte waarschijnlijk niet waar ma ken. Het is nu niet uitgesloten dat de Nederlandse scheeps werven Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel en de Merwede in Har- dinxveld alsnog in aanmer king komen voor de order. Op de Amsterdamse effecten beurs staat Van der Giessen- De Noord de laatste dagen flink in de belangstelling. Het beursfonds noteerde 25 dagen geleden nog een koers van 79 gulden, terwijl bij opening gis teren maar liefst 108 gulden voor de stukken werd gebo den. Dat ging gepaard met for se omzetten. Een woordvoerder van HAL bevestigde de geruchten over de problemen bij Bremer Vul kan gisteren. „De zaak ligt nu weer volkomen open', aldus de zegsman op het Rotterdamse hoofdkwartier van het inmid dels tot beleggingsmaatschap pij omgetoverde beursfonds. Bremer Vulkan kreeg de or der destijds omdat ze bereid was de offerte in dollars aan te bieden, dit in tegenstelling tot de Nederlandse VDT eindelijk op winst TILBURG - Het Til- burgse bedrijf Van Doorne's Transmissie (VDT) heeft in 1988, voor het eerst in zijn bestaan, een beschei den winst geboekt. Bij een produktie van 95.000 schakelduwban- den voor continu vari abele transmissies (CVT) rolde er een po sitief resultaat van een half miljoen gulden uit. Voor de eerstkomende jaren rekent VDT op een produktiestijging tot ca. 300.000 schakel- duwbanden per jaar. Rotterdam krijgt olietermijnmarkt ROTTERDAM Rotterdam krijgt een olietermijnmarkt die Roefex gaat heten (Rotterdam Energy Futures Exchange). De markt moet een zo internationaal mogelijk karakter krijgen, aldus direc teur drs. T.E. Westerterp van de Optie- beurs in Amsterdam, die voor 49 pro cent eigenares wordt. De helft is in handen van de Energy Furures Ex change (EFE), een groep bedrijven en organisaties. De belangrijkste deelne mers zijn Mees Hope, Pierson, Hel dring Pierson, TVI, het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam en de Ka mer van Koophandel van Rotterdam. Waar het resterende één procent blijft werd niet bekendgemaakt NULAND Joep van den Nieuwenhuyzen is nét 33 jaar oud. Halverwege het gesprek verbetert hij de vraagsteller: „62 mil joen? Nee, dat moet meer zijn". En rekent op twee manieren uit dat zijn ver mogen, opgebouwd in vijf jaar tijd, uitkomt op „ruim honderd miljoen gulden". Hij ziet er door een kalende kruin en hoge haarinplant ou der uit dan hij is. Als hij grap pen en grollen makend op de werkvloer komt, blijkt uit niets dat hier de man van honderd miljoen rondloopt, niets doet denken aan de grote baas die aan de touwtjes van „ongeveer zeventig" bedrijven trekt. Het is moeilijk voor te stellen dat deze man werkgever is van 3500 mensen en goed is voor een omzet van zes- tot zeven honderd miljoen gulden. Hij is niet een man bóven, maar tussen de jongens. Zes jaar terug kreeg Nederland voor het eerst van Joep van den Nieuwenhuyzen te horen. De schoonzoon van wegrestau- rateur Van der Valk was na mens de familie woordvoerder in de ontvoeringsaffaire Toos van der Valk. Zijn gevoel voor koopmanschap (en dat van de schoonfamilie) deed al opgeld, toen de ontvoerders werd voor gesteld het losgeld voor veertig procent van de nominale waar de terug te kopen. Het geld was genummerd en dus minder waard, betoogde Van den Nieu wenhuyzen. „Ik denk dat ik vanwege mijn stress-bestendig heid ben uitgezocht om de zaak met die jongens uit te onder handelen en het een beetje tot een goed einde te brengen. Ik geloof dat ik in tie begintijd wel voordeel van die bekendheid heb gehad. Ik kwam daardoor toch makkelijk op allerlei ni veaus binnen bij bedrijven. Dan reageerden ze: oh ja, da's die. Ik begon vier maanden na de ontvoering voor mezelf. Die crisistijd is wel een soort leer school voor me geweest. In zo'n periode leef je tien keer zo in tensief. Er zijn aangenamere manieren om te leren, daar niet van, maar het is wel een heel effectieve manier". Habbekrats Kort daarop maakte de toen malige bedrijfsleider van het wegrestaurant Nuland (twee jaar bedrijfskunde, vier jaar economie, maar geen studie af gemaakt) van de taktiek die hij bij de ontvoeringszaak toepaste zijn hoofdberoep. Hij kocht voor een habbekrats bedrijven op die in surséance van beta ling, faillissement of gewoon zwaar weer verkeerden, gaf crediteuren een fooi voor hun vordering, ontsloeg een deel Joep van den Nieuwenhuyzen: „Ik heb mijn eigen vliegtuig, ik zit 's morgens in Noorwegen voor een afspraak, 's middags in Parijs en 's avonds vlieg ik door naar Londen. Maar hecht ik daar aan? Absoluut niet". foto: anp lijk. Maar deze bedrijven zijn winstgevend gebléven. Dat is echt veel moeilijker want daar voor moet je structurele maat regelen nemen". van het personeel, paste de ar beidsvoorwaarden aan en hup: daar was weer een gezond be drijf. Zijn winst was dat de be drijven daardoor meer waard én winstgevend werden. In vijf jaar heeft Van den Nieuwen huyzen uit waardeloze aande len een vermogen van meer dan honderd miljoen netto (be zit min schulden) opgebouwd. De bedrijven die Van den Nieuwenhuyzen overneemt, worden eerder geselecteerd op een minimum aan risico dan op grote groeikansen. Maar het belangrijkste criterium is dat het bedrijf binnen een jaar winst maakt en dat die gemaakt of ontwikkeld wordt ik heb Jh8 dat de ondernemingen uitste kend in staat zijn om met el kaar naar die toekomst toe te werken. Ik geloof niet dat mijn aanwezigheid noodzakelijk is. Mijn broer Jeroen is ook zeer betrokken bij de operaties. De afstemming van de onderne mingen is ook goed". Maar de grote animator, de man die ook 95 procent van de aandelen heeft, dat ben jij? „Maar wij zijn een beursfonds. Dat maakt het makkelijker om aandelen te plaatsen. Er zijn aardig wat mensen die zeggen: joh, kunnen we niet wat aande len kopen? Een beursfonds is goed voor de continuïteit". Zijn die overnames geen lijke- pikkerij? Je neemt bedrijven over tegen voorwaarden die in het normale economische ver keer niet worden getolereerd. Crediteuren krijgen maar 20 of 30 procent van hun schul den terug? ,Die beschuldiging is niet te recht. Een bedrijf is waard wat kunt verdienen. Als verliezen maakt, is Maar privé?, „Dan is geld absoluut niet be langrijk voor me. Geld speelt Hoe vaak vergis je je bij het geen enkele rol. Ten eerste heb kopen van een bedrijf? ik geen tijd om het uit te ge ven, ten tweede zou ik er dan „Nog niet dus. De criteria zijn beter mee uit kunnen scheiden, dat het bedrijf binnen een jaar De waarde van de aandelen winstgevend moeten zijn, dat het duidelijke synergie heeft met de groep, dat het nieuwe, extra know-how aan de groep toevoegt, dat we de kostprijs te rug kunnen brengen naar de marktprijs, dat er een produkt winst blijvend is. Deze bedrij ven starten in de wachtkamer, het persoonlijk privédomein van Van der Nieuwenhuyzen. Pas als ze het bedrijfsecono misch examen hebben gepas seerd (uit de rode cijfers, geher structureerd) mogen ze over naar de Koninklijke Begemann Groep. „Dat aan de beurs geno teerde fonds is mijn visitekaar tje", zegt Van den Nieuwen huyzen. In de Begemann Groep zitten inmiddels een slordige vijftig bedrijven. In de de markt van morgen. Je gaat je criteria steeds scherper leggen, je wordt steeds voor zichtiger, dus vergissen doe je niet zo snel. De druk wordt ook groter als je een reputatie hebt". allerlei niet olu,ul6c "cuiijvcii. ili uc - .1 wachtkamer komen daar nog J eens vijftien bij „en dan heb ik er nog een handvol, die zelfs niet in de wachtkamer zitten maar te zijner tijd worden afge stoten". Winstgevend Hoeveel bedrijven zitten na dat examen toch nog in de rode cijfers? „Geen. Nul. Al die bedrijven zijn winstgevend geworden. En wat veel interessanter is: ze zijn het ook gebleven. Even een winst creëren is niet zo moei- „Neen, je moet goed inschatten. Het is niet zo dat je zegt: ik ga ik stap. Dén moet hebben. Wij zeggen: als we ergens instappen dan weten we exact wat de si tuatie is. Crisisbestendigheid, die moet je hebben. Als Begemann zijn 2,5 miljoen keer zo'n 50 gulden. En daar komen die andere bedrijven in de wachtkamer nog bij, dus al tijd ver boven de honderd mil joen. Ik bedoel: werken voor geld is gewoon onzin. Dus, neen, geld speelt geen enkele rol. Ik bedoel: het is niet de be doeling dat je het op gaat ma ken. Dat lijkt me uiterst onge wenst. Ik werk voor een hele hoop dingen, maar zeker niet voor geld". Waarom werk je dan zo hard? „Om de bedrijven uitzicht op een gezonde toekomst te geven. Het doet me plezier als ik een bedrijf dat al helemaal ten dode is opgeschreven, tegen de stroom in toch weer in rustig vaarwater weet te loodsen". worden gebeld, is het al vijf beetje van eh, da s leuk. Het voor twaalf of soms ook wel vervelende is alleen dat je pas een minuut over twaalf. Dan hangen ze tegen surséance of faillissement aan en zien totaal geen uitweg meer". Gereedschap Is geld belangrijk voor je? „Gereedschap. Puur gereed schap. Zoals timmerman Schematisch overzicht van de Begemann Groep. als een oud bedriif met nog best wat mogelijkheden ten onder gaat met vernietiging van kapi taal en kennis plus heel wat werkgelegenheid. Je kunt dan niet zeggen: „Jammer dan". Het is mooi om die bedrijven samen een soort toekomst op te laten bouwen. Als je dat lukt, dan is dat inderdaad een soort opdracht om dat te doen". Kun je dit wel een leven vol houden? „Nauwelijks, neen. In een week maak ik ten minste tach tig uren. Dat is echt een mini mum. Buiten werken doe je niet zo gek veel. Ik geloof ook niet dat je hier 65 mee wordt, hoor". Zwakke plek Ben jijzelf niet de zwakke plek voor de continuïteit van de hele organisatie? „Neen, dat denk ik niet. Ik denk dat we het zo gestructu reerd hebben dat als ik morgen tegen een boom rijd, dat de Be gemann Groep weliswaar wat minder snel zal groeien, maar de prijs dus niet hoog. In prin cipe moet je er een hele hoop aan veranderen voordat het een bepaalde waarde krijgt. De prijs die we betalen wordt be paald door de vrije markt. Als een ander het meer waard vindt, dan biedt-ie dus gewoon een gulden meer. Blijkbaar ben ik degene die er de hoogste prys voor over heeft. Wat wij doen is risicodragen en dat is in de prijs verwerkt. „Over de rug van crediteuren", zeggen ze. Dat is grote flauwekul, dat is. apert onjuist, want wij geven blijkbaar meer dan een ander wil geven. Dat komt juist ten goede aan die crediteuren". Wat voor misstanden kom je tegen? „Gebrek aan inzicht in het ei gen bedrijf. Gebrek aan visie. Overschatting van de eigen mogelijkheden. Te hiërarchisch gestructureerd. Onvoldoende contact met de werkvloer. Het komt natuurlijk niet vanzelf. Je kunt wel alle problemen op de olieprijs en de dollar schui ven, maar daar heeft iedereen mee te maken. Dat werkt niet Eigen vliegtuig Je bent 33 jaar, je hebt een vermogen opgebouwd, waar hecht je nog aan? (Stilte) „Geld absoluut niet. Hechten aan materiële dingen, neen joh, nee. Ik bedoel: ik heb mijn eigen vliegtuig, ik zit 's morgens in Noorwegen voor een afspraak, 's middags in Pa rijs en 's avonds vlieg ik door naar Londen. Hecht ik daar aan? Nou, absoluut niet. Als ik moest fietsen, dan deed ik dat net zo lief. Ik vind wel een hele hoop dingen leuk, ik zou eigenlijk best graag meer tijd aan mijn gezin besteden, daar heb ik een beetje te weinig tijd voor. Ik ga graag eens een keer naar een leuk concert". Moetje hier erg gek voor zijn? „Ja, ik denk het wel. Je moet toch een bepaalde gedreven heid hebben om door te gaan. Ik moet mijn eigen rol verder terugdringen, dat als er iets ge beurt, de zaak makkelijker doordraait. Want als dat niet zou zijn, dan zou ik echt ge faald hebben. Dat zou de groot ste fout kunnen zijn, die ik zou LONDEN - Het Westduitse autoconcern VW (Volkswagen en Seat) en de Italiaanse Fiat (Fiat, Alfa Romeo en Lancia) hebben het afgelopen jaar een nek-aan-nek-race gevoerd in de strijd om het leiderschap op de Europese markt voor personenwagens. Fiat heeft al officieel laten weten vorig jaar 1,93 miljoen perso nenwagens te hebben verkocht, zo blijkt uit een op voorlopige cijfers gebaseerd overzicht dat de Financial Times gisteren pu bliceerde. VW wist echter net martkleider te blijven (14,9 pro cent) door duizend wagens meer te verkopen. Fiat heeft met bij na 10 procent wel een veel grotere verkoopgroei kunen boeken dan VW, die zijn zijn verkoop met bijna 4 procent wist te ver groten. In Europa werden dertien miljoen personenwagens verkocht. Derde op de ranglijst van verkoopcijfers staat Peugeot. Daarna komt Ford, dan General Motors (Opel en Vauxhall) en Renault. Op afstand komen de andere Westeuropese autoproducenten. De fabrikanten uit Japan wisten met elkaar 1,45 miljoen personen auto's aan de man te brengen, 3 procent meer dan in 1987. Hun aandeel op de Europese markt verminderde van 11,3 tot 11,1 procent. (ADVERTENTIE) Deze krant brengt op 4 en 18 februari nogmaals speciale pagina's over V Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht In het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244, informeert u graag nader over de adverleermogelijkheden op deze speciale pagina's. Ceicloe Somo/nt Nieuw Vorige ZILVER 26550 - 27050 26550 - 27050 onbewerkt bewerkt 28650 28650 bewerkt Opgave: Drijfhout A'dam ^Tbeur S Fraaie laatste beursdag AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft de week fraai afgesloten. Direct al gingen de aandelenkoersen op het Damrak flink omhoog onder invloed van een vaster Wall Street en een willige dol lar. Ondanks enige aarzeling halverwege beurstijd konden veel aandelenkoersen toch vaak behoorlijk hoger sluiten. De stemmingsindex liep gaan deweg op een bereikte een winst van 1,9 punt op 162,1. Bij de grote aandelenwaarden moesten alleen NMB en CSM terrein prijsgeven, de laatste zelfs ƒ1,10 op ƒ65,90. Grote uitschieter was Nedlloyd, die kwam met de mededeling dat de winst vorig jaar hoger was uitgevallen dan was verwacht. Er werd een hoogste punt be reikt van 289,50, wat een winst betekende van 10,50. Het slot kwam op 284. Andere' uitschieters waren Océ-van der Grinten, die 13 omhoogschoot naar 300 en Borsumij-Wehry, die 6 duur der werd op 126. Van de in ternationals werd Kon. Olie 2,70 hoger geprijsd op 241,50 en Unilever ƒ1,40 ho ger op 122,90. Uitgever Wol- ters Kluwer steeg 1,70 naar 156,20. Ook Heineken deed het goed met een vooruitgang van 1,50 naar 150. Tussen de 1 en f 2 hoger waren verder KNP, Bührmann-Tetterode, Interna- tio-Müller en Pakhoed. Elders was er veel vraag naar Van der Giessen-de Noord. Nadat er 20 hoger was ge handeld op ƒ115 werd tever geefs f 125 en 128 voor de aandelen geboden. Voor AIR werd eerst een gulden meer geboden op 59, waarna er werd gehandeld op 61. Van Berkel steeg 1,80 naar ƒ7,60 en Center Pares 1,30 op 60. Holland Sea Search was 8 cent beter op ƒ1,57 en NBM ƒ1,30 op 14,80. Ook fondsen als IMN, Amsterdam Rubber en Volker Stevin lagen goed in de markt Geert krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9