'finale Geschiedenis krijgt harde dobber aan Ronald Reagan HELI NA 241 ZATERDAG 14 JANUARI 1989 PAGINA 25 Het grootste probleem bij de beoordeling van deze zeer jbijzondere Amerikaanse president is dat hij in alle opzichten een kind van zijn tijd was en dat hij (merkwaardigerwijs) in eveneens alle opzichten met zijn tijd in permanent conflict leefde. WASHINGTON - De Amerikaan se president Ronald Wilson Reagan en zijn vrouw Nancy staan gepakt en gezakt klaar om, na acht slopende jaren in Washington, te rug te keren naar Californië. Zij i betrekken volgende week een pand I in de glamour-wijk Bel Air in Los 9 Angeles. De Reagans zullen er zich zeker thuisvoelen, want aan en na bij St. Cloud Drive wonen sterren als Zsa Zsa Gabor en Elisabeth Taylor. Het nieuwe onderkomen is door twintig vrienden van Reagan gekocht voor 2,5 [miljoen dollar. De president-in-ruste gaat er 15.000 dollar per maand voor be talen, maar aangenomen wordt dat de huurvoorwaarden ongekend soepel zul- len worden toegepast. De nu' 77-jarige Reagan zal zich in Bel Air gaan bezig houden met het oprichten van twee mo numenten voor zichzelf: zijn memoires en zijn naar hem genoemde bibliotheek waarvoor hij enkele maanden geleden de I eerste paal sloeg. Die memoires worden waarschijnlijk het begin van de enorme worsteling die de geschiedenis met de veertigste president van de Verenigde Staten zal gaan hebben. Er is al enkele jaren een officiële biograaf aan het werk die een pil van ongeveer 600 pagina's over het presidentschap van Reagan moet gaan schrijven. Veel van diens voormalige medewerkers hebben daar- voor hun wetenswaardigheden al op pa pier gezet, wat een complete bibliotheek I van weinig vleiende geschriften heeft op- geleverd. Reagans verblijf in het Witte Huis heeft dan ook genoeg controverses 1 en ideologische geschilpunten opgele verd om biografen en historici vele de- i cennia aan de praat te houden. Omstreden Ronald Reagan is, op z'n zachtst gezegd, een omstreden president geweest. Een onbuigzame Conservatief, maar ook een geluksvogel en een politiek zondagskind. Hij was een retoricus van formaat en be schikte óver het vermogen mensen steeds weer te overtuigen. Acht jaar lang baadde hij zich in de weelde van een on gekende populariteit. De gemiddelde Amerikaan droeg hem op handen en liet hem zelfs in de donkerste dagen van zijn presidentschap niet in de steek. Reagans verslaving aan symboliek en bevlogen retorische exercities was even groot als zijn afkeer van saaie details, feitelijkheden en cijfers. Reagan las niet veel, studeerde nog minder en maakte zich zelden een onderwerp eigen. Op het terrein waarop hij het meeste succes heeft geboekt (de ontwapening), bleef hij een betrekkelijke vreemdeling die de verstrekkende gevolgen van het ontwa peningproces nooit volledig heeft begre pen en wellicht ook nooit heeft willen begrijpen. Reagan is zichzelf altijd.trouw gebleven in de zin dat hij een .communicator" wilde zijn. Hij kon goed boodschappen overbrengen en dat maakte hem in zijn jonge jaren tot een succesvol radio sportverslaggever, op middelbare leeftijd tot een tamelijk succesvol acteur en op zijn oude dag tot een president die er in slaagde het geschokte zelfvertrouwen van een hele natie te herstellen. Reagan geloofde dat de schijn een middel was om de werkelijkheid positief te beïnvloe den. Hij geloofde ook inderdaad in wat hij zei, de holheid van het merendeel van zijn toespraken ten spijt. Reagan ge loofde bovendien in Amerika en ver wachtte dat Amerika ook in hem zou ge loven. Welnu, dat is in ruime mate het geval geweest. Naïef Ronald Reagan werd op 6 februari 1911 in Tampico (Illinois) geboren. Zijn jeugd was niet bijzonder gelukkig. Zijn vader, John Edward Reagan, dronk te veel, het geen moeder Nellie Wilson Reagan ruimschoots de gelegenheid gaf haar knappe, zachtaardige, maar ook ambi tieuze zoon emotioneel aan zich te bin den. Nellie heeft nadien vaak gepara deerd in de successtory van haar zoon, een eer die vader Reagan hoegenaamd nooit te beurt viel. Wellicht is toen al de basis gelegd voor de alles beheersende karaktertrek van Ronald Reagan: een af keur van het slechte en het negatieve en een ijzeren geloof in het goede en het po sitieve, dat alles overeind gehouden door een bijna kinderlijke naïveteit en een goed ontwikkeld instinct als het ging om het inschatten van zijn eigen moge lijkheden. Nadat hij in 1932 afstudeerde aan het Eureka College in Peoria maakte hij een Omstreden Amerikaanse president verlaat het Witte Huis Ronald Reagan was een zeer bijzondere president, over wie historici nog lang zullen praten. FOTO: AP lange en frustrerende ronde langs tiental len radiostations waar hij als omroeper of als sportverslaggever wilde werken. Hij werd tenslotte aangenomen in het stadje Davenport en daar liet hij voor het eerst horen dat wat hem betrof niet de wedstrijd telde, maar het verslag dat hij ervan gaf. Voor hem hadden de fei ten aanzienlijk minder waarde dan de presentatie van die feiten. Die opvatting is hij blijven huldigen en dat heeft hem zijn succes opgeleverd, maar is voor een deel ook de oorzaak van zijn falen ge weest. In 1937 legde Reagan een acteurstest af in de studio's van Warner Brothers in Hollywood. Hij kreeg een contract voor zeven jaar en een gage van 200 dollar per week: een alleszins redelijk bedrag voor een beginnend acteur. Zijn eerste film was „Love is in the Air". Een jaar later speelde hij een belangrijke rol in de film „Brother Cat". Tijdens de opnamen daarvan ontmoette hij de actrice Jane Wyman met wie hij twee jaar later trouwde. De Reagans kregen twee kinde ren: Maureen (1941) en Michael (een in 1945 geadopteerde zoon). Het huwelijk liep in 1948 spaak, maar heel lang heeft Reagan volgehouden dat hij eigenlijk niet gescheiden was, om de doodeenvou dige reden dat hij nooit een £heiding had gewild. Ook in zijn privéleven pro beerde hij dus de feiten naar zijn hand te zetten. Jaren later, nadat een kwaardaar- dig gezwel uit zijn dikke darm moest worden weggehaald, hield hij staande nooit kanker te hebben gehad, omdat „iets in mij was aangetast, maar dat is dan ook verwijderd". Propaganda In de oorlog speelde hij in talloze propa gandafilms. Later heeft hij eens gezegd dat hij verbijsterd was over wat hij na de bevrijding in de Duitse concentratie kampen had gezien. Maar de jonge ac teur was nooit in Duitsland geweest; zijn oorlog werd uitgevochten op de sets van de Amerikaanse filmindustrie in Holly wood, waar hij kennelijk was gaan gelo ven in de propaganda die hij zelf had ge maakt. Na de oorlog speelde Reagan in 22 films en kreeg hij een leidende positie in de vakbond van acteurs. In die functie wer den zijn latente anti-communistische ge voelens geactiveerd, zo sterk zelfs dat zijn aanvankelijk democratische opstel ling veranderde in een steeds harder conservatisme en hij bekeerde zich dan ook tot de Republikeinse partij. Door zijn vakbondswerk ontmoette hij in 1952 Nancy Davis, een vrij onbeduiden de actrice. Hij trouwde haar korte tijd later, waarop zij zich vrijwel onmiddel lijk uit de filmwereld terugtrok. De Rea gans kregen twee kinderen: Patricia (1953) en Ronald (1958). In 1964 trok Reagan de aandacht van een schatrijk en machtig clubje conser vatieve lieden in Californië. Hij deed dat met een tv-toespraak die erop was gericht de vastgelopen verkiezingscam pagne van de conservatieve Republikein Barry Goldwater vlot te trekken. Reagan werd prompt naar voren geschoven als kandidaat voor het gouverneurschap van Californië. Hij won de campagne en bleef tot 1975 op die post. Vanaf dat jaar concentreerde hij zich, opnieuw ge steund door zijn rijke vrienden, op het Amerikaanse presidentschap. In 1976 ging de strijd om de Republikeinse kan didatuur tussen hem en de zittende pre sident Ford, die op het nippertje door de laatste werd gewonnen. Ford verloor echter de strijd om het presidentschap. De Democratische kandidaat Jimmy Carter ging naar het Witte Huis. Vier jaar later wierp Reagan zich opnieuw op als de Republikeinse kandidaat, ditmaal met succes en vervolgens moest hij het opnemen tegen de door mislukkingen en tegenslagen geteisterde Carter. Ook die confrontatie pakte goed uit voor Simpele boodschap Zijn succesvolle mars naar het Witte Huis dankte hij voornamelijk aan de al leszins herkenbare en simpele bood schap die hij Amerika voorlegde. Met stevige anti-communistische argumenten onderbouwde hij zijn pleidooi voor een sterkere defensie. Hij praatte Amerika bovendien een grondige afkeer aan van alle vormen van overheidsbemoeienis. En in het kielzog daarvan zwoer hij de belastingen te verlagen en de invloed van de overheid te verminderen, het geen veel meer economische en indivi- duele vrijheid tot gevolg zou hebben. Dat zou weer leiden tot hernieuwde eco nomische bloei, waarmee dan vervol gens de snel oplopende overheidstekor ten konden worden teruggedrongen en de gestegen defensiekosten konden wor den gefinancierd. Al in 1981 verlaagde Reagan de belastin gen en voerde hij de defensieuitgaven sterk op. De vele waarschuwingen dat hij daarmee de Amerikaanse begroting zou ontregelen sloeg hij in de wind. Tot op de dag van vandaag is hij blijven vol houden dat niet hij, maar het Ameri kaanse Congres de schuld heeft van het inmiddels formidabele begrotingstekort dat Amerika tot het grootste schulden land in de wereld heeft gemaakt. Nadat hij zich aan het begin van zijn presidentschap zeer sterk had afgezet te gen de Sovjetunie, die hij steevast als „het Rijk van het Kwade" aanduidde, geraakte hij met name in zijn tweede ambtstermijn in meer gematigd vaarwa ter, vooral ook omdat de toen nieuwe Sovjetleider Michail Gorbatsjov bereid was over aanzienlijke vermindering van de wapenarsenalen te praten. Dat proces heeft Reagan de grootste triomf van zijn presidentschap opgeleverd: het INF-ver- drag in 1987. Voor het overige bleef hij de president die zich verre hield van moeilijke zaken, die zelf geen medewerkers durfde ont slaan, die geregeld in slaap sukkelde tij dens lange vergaderingen, die zelden knopen doorhakte, die liever vlotte anekdotes en sterke verhalen uit zijn filmcarrière vertelde dan zich aan de analyse van een politiek probleem te zet ten en die, meer dan welke andere presi dent ook, zijn bevoegdheden delegeerde. Die houding voerde hem rechtstreeks in het moeras van het Iran-Contra-schan- daal dat een blijvende smet op zijn pre sidentschap wierp en zijn torenhoge po pulariteit voor een deel teniet deed. Reagan was op zijn best als hij toespra ken moest houden, officiële ceremonies mocht verrichten en nabestaanden van rampen moest troosten. De beperkingen van zijn presidentschap zijn uitvoerig aangetoond. Het waren be perkingen die voortkwamen uit zijn hardnekkige, lichtgelovige en bevlogen persoonlijkheid. Het waren bovendien beperkingen die werden gevoed door zijn vrouw Nancy die vaak een te grote invloed op hem had, die hem overigens ook tot een vergelijk met de Sovjetunie dwong, bezorgd als ze was over de plaats die haar echtvriend in de geschiedenis zou krijgen. Reagans beperkingen kwamen ook aan het licht in de keuze van zijn naaste me dewerkers. Hij omringde zich bij voor keur met trouwe vrienden (meestentijds gerecruteerd uit zijn Californische ach terban) die zich beperkten tot serviele ja- knikkerij en die het intussen niet te nauw namen met de ethische aspecten van hun hoge functies. Dat heeft meer dan honderd Reagan-helpers in aanra king gebracht met de rechter. De presi dent heeft uiteindelijk het meeste plezier gehad van stabiele politici als Geoi^e Shultz en James Baker die niet uit zijn kring van getrouwen kwamen. Zijn spreekwoordelijke hardnekkigheid ten spijt, sloot Reagan menig politiek compromis, waarmee hij zich de toorn op de hals haalde van de ultra-conserva tieven die in hem hun apostel zagen. Slechts eenf enkele keer liet zijn hoog ontwikkelde politieke instinct hem in de steek. Dat was het geval toen hij de zeer conservatieve activist Robert Bork voor droeg voor het Hooggerechtshof. Zijn aanvaring daarover met het Congres leidde tot de zeer vernederende afwijzing van Bork. Mislukking Diezelfde onverzoenlijkheid kreeg hem te pakken zodra Nicaraguater sprake kwam. Ook hier creëerde hij zijn eigen revolutie over het gehele Amerikaanse continent uit te strooien, terwijl hij de Contra's aan zijn borst drukte als „de dappere vrijheidsstrijders". Die beperkte kijk op de politieke werkelijkheid is oor zaak geweest van het volkomen misluk ken van Reagans Middenamerikaanse beleid. In enkele gevallen veranderde zijn hardnekkigheid zelfs in een gepas sioneerde zendingsdrang, waarbij hij aan elk redelijk advies voorbijging. Vooral zijn rotsvast, bijna religieus geloof in SDI (het nucleaire verdedigingsschild in de ruimte) is daarvan een voorbeeld. Nog lang nadat was aangetoond dat SDI nooit een totale verdediging tegen een vijandelijke kernaanval zou kunnen bie den, klampte Reagan zich aan zijn droom vast. De geschiedenis zal een harde dobber aan Ronald Reagan hebben. Tijdens zijn bewind leek de vrede plotseling uit te breken en versoepelden de oost-westver houdingen in een tempo dat niemand voor mogelijk had gehouden. Reagan haastte zich die ontwikkeling op zijn conto te schrijven en te verklaren dat zijn politiek van kracht en militaire su perioriteit de Russen naar de onderhan delingstafel had gedwongen. Feit is dat de wereld er, om met Reagan zelf te spreken, aanzienlijk beter voor staat dan toen de met laatdunkendheid bejegende acteur het Witte Huis betrad. Menig Amerikaan is geneigd de vertrek kende president op dat punt gelijk te ge ven. Of Amerika er zelf beter voorstaat blijft de dwingendste vraag die Reagans presidentschap oproept. Zo goed als Re agans beleid heeft gezorgd voor een on gekend lage werkloosheid en een onge kende bloei van de Amerikaanse econo mie, zo heeft hij met zijn knieval voor het individualisme en de maximale eco nomische vrijheid de uitbarsting van hebzucht en geldmakerij opgeroepen die de VS in hun greep hebben. Ook dat is menig Amerikaan bereid toe te geven, vooral diegenen die als gevolg daarvan in de goot terecht zijn gekomen en een uitzichtloos bestaan leiden vol armoede, criminaliteit, drugsgebruik en ontredde ring. De geschiedenis zal tenslotte uitmaken of Reagan, zoals zijn critici zeggen, Amerika's toekomst heeft beleend en het nageslacht heeft belast met gigantische schulden waarmee menig economisch succes en de nieuwe militaire kracht van de VS is gefinancierd. De opmerkelijke en raadselachtige car rière van deze politieke activist over ziende, moet andermaal worden vastge steld dat de geschiedenis een harde dob ber aan Ronald Reagan zal krijgen. Het grootste probleem bij de beoordeling van deze zeer bijzondere Amerikaanse president is dat hij in alle opzichten een kind van zijn tijd was en dat hij (merk waardigerwijs) in eveneens alle opzich ten met zijn tijd in permanent conflict leefde. jq wijnen door Piet Snoeren Voer iemand laveloos met een liter aquavit, doe er een klap voor z'n kanes met een honkbalknuppel bovenop, dien ter afronding een dosis vesparax toe, wek de aldus verdoofde in het holst van de nacht uit zijn slaap, draai driemaal vertraagd een bandje waarop een verdraaide stem reutelt: „wij met z'n allen in dit goede vaderland", vraag hem wie daar spreekt en wedden dat hij „Neelie Smit-Kroes" zal lallen? Wat hebben wij met z'n allen in dit goede vaderland ons al een oren laten aannaaien door deze Cleopatra van de kouwe grond. De APK-keuring, hoewel onderzoek heeft uitgewezen dat slechts 1,3 procent van alle ongelukken wordt veroorzaakt door technische gebreken aan auto's, zodat het beter ware geweest de automobilisten die dus 1 verantwoordelijk zijn voor 98.7 procent van de ongevallen, periodiek te laten keuren, maar ja, dat zijn potentiële VVD-stemmers. De reflecterende fietsbanden, terwijl het Centraal Bureau voor de Statistiek ondertussen, zoals te verwachten viel, heeft vastgesteld dat er geen dode fietser minder door is gevallen, maar ja, het heeft, net als de APK-keuringen, een klinkende grijpstuiver bezorgd aan de sector van de vrije ondernemers waar de potentiële VVD-kiezers zitten. En nu moeten we met z'n allen in dit goede vaderland binnenkort weer banaen met een minimum-profieldiepte van 1,6 in plaats van 1 millimeter onder de auto hebben, ofschoon hooguit 0,5 procent van alle auto-ongelukken aan een te laag profilage te wijten kan zijn. Laat andermaal rinkelen, de kassa der grijpstuivers. Verlichting langs alle snelwegen krijgen wij met z'n allen in dit goede vaderland van Catharina de Kroezige met haar knoetje opgedrongen, al heeft de Stichting H 'etenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid becijferd dat zulks nauwelijks slachtoffers zal uitsparen. Kassa voor de vrije jongen die even snel lantarenpalen kan maken als gele broodplankjes met 100 km erop waarvan de werking ook nul was. Alle auto's overdag groot licht, het volgende ons met z'n allen in dit goede vaderland aan te naaien oor. Kassa voor accu- en lampjesfabrikanten. Aan Neelie Smit- Kroes zal het niet liggen wanneer de VVD straks niet als ae grootste partij uit de kassa komt. Maar bij het opperste oor dat ze ons piet z'n allen in dit goede vaderland wil aannaaien, het oreille suprème, heeft de Jeanne d'Arc van de truckers een steekje laten vallen. Geen hond die daar instinkt. Het helikoptertje. dat had ze nou niet moeten doen. De heli van Neelie. Ze komen vaker voor, zulke ogenschijnlijk onbenullige foutjes. Veilig Verkeer Nederland moest er laatst nog een tv-spotie over alcoholmisbruik door uit de roulatie nemen. De betrokken beelden lieten zien hoe een automobilist na een controle mocht doorrijden omdat hii met succes de blaasproef had afgelegd. Wat de politiemannen in het spotje echter niet, maar opmerkzame kijkers wel zagen, was dat de goedgekeurde wagenbestuurder geen autogordel om had. Zo'n foutje maakt de boodschap niet alleen ongeloofwaardig, hij trekt hem in het lachwekkende. Het beste voorbeeld hiervan uit de reclamehistorie is misschien wel het wijnhuis Mercier dat in 1900 op de Parijse Wereldtentoonstelling een torenhoge luchtballon liet installeren waarvan de gondel was ingericht als proeflokaal. Een rukwind sloeg het gevaarte van zijn ankers en voerde het met aan boord negen verbouwereerde pimpelaars plus dito ober helemaal mee naar Tirol. Aldaar kreeg Mercier een forse boete gepresenteerd wegens het illegaal invoeren van zes flessen champagne. Wat een verkoopsucces had moeten worden, werd een lachsucces. Dat helikoptertje dus. Neelie Smit-Kroes is ons met z'n allen in dit goede vaderland op het lijf gevallen met de Tweede Structuurnota Verkeer en Vervoer. Een futuristisch document, mag men gerust zeggen, en het meest futuristische erin is het transferium. Transferia zijn torenhoge bouwwerken bij 's lands voornaamste verkeersknooppunten. Daarin kunnen automobilisten straks, om de elektrische tolheffing op de snelwegen te omzeilen, hun wagen stallen, waarna treinen, trams, snelbussen zorgen voor het verdere transport, want in de transferia zitten ook stations. Voor de duidelijkheid heeft de bewindsvrouwe een tekening van zo'n toekomstig transferium bii haar nota gevoegd en - daar komt het - boven het gevaarte is een helikoptertje getekend. Ach gut. de natte droom van menige na oorlogse techneut. Sommigen gingen zelfs zover dat ze de samenleving voorspiegelden hoe het woon-werkverkeer van ae toekomst kon worden afgewikkeld via een soort draagbare helikoptertjes die men als een rugzak om kon gespen, waarna de kostwinner nog slechts uit zijn voortuintje hoefde op te stijgen. Zwart van de wentelwiekende kostwinners op weg naar fabriek of kantoor zou de hemel worden. Hei is er natuurlijk nooit van gekomen, maar sindsdien zit er in elke toekomstschets een obligaat helikoptertje. „Gesprek met morgen" van de futuroloog prof Fred Polak waarvan driekwart niet dreigt uit te komen. Helikoptertjes. „Zicht op de toekomst" van de gebroeders Das, voor tachtig procent gebazel. Helikoptertjes. Allemaal, ook Neelie met haar heli, een klap van de wentewiek gekregen. EeidóeSouAcwt'

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25