Kerkleden geven meer geld üeidóö Soivtcm a bint kerk wereld ACTIE KERKBALANS 89 VAN START Geweld tegen abortus klinieken richt niets uit" Kerkhistorici richten oecumenische vereniging op b<: EeN meerderheid van de onderzochte farmaceuten zich schuldig te hebben gemaakt aan praktijken die volsti niet door de beugel kunnen. Zij verkochten goedkope vangende medicijnen voor de prijs van dure merkartike zij brachten hun klanten niet-gemaakte administratieko in rekening en zij declareerden te hoge vergoedingen. K om, zij hebben alles gedaan wat de brave Aesculapius verboden. En dat over de ruggen van verzekerden en ve keraars. Een onthutsende zaak. PI >weer ve GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeidócQowuvnt VRIJDAG 13 JANUARI 1989 PAGIN Bisschop Möller wil meer reclame voor priesterambt GRONINGEN „Er zou in Nederland wat meer reclame moeten worden gemaakt voor het priesterambt. Dat zei mgr. Möller, bisschop van Groningen in een ontmoeting met de pers. Door de sterke achteruitgang van het aantal roepingen ziet het er somber uit voor de toekomst van het bisdom Gro ningen waar nu nog 59 priesters werken, van wie bijna de helft ouder is dan zestig iaar, aldus de bisschop. Door de komst van mensen uit het zuiden groeit het aantal rooms-katholieken in het bisdom enigszins, maar met 140.000 geregistreerde gelovi gen blijft het bisdom veruit het kleinste van Nederland. Er is weliswaar een voldoende aanbod van pastoraal werk(st)ers maar er komen te weinig priesters bij. Het bisdom zou jaarlijks twee tot drie nieuwe priesters kunnen gebruiken maar die zijn er niet. Westduitse kerk roept op tot boycot bank LEER De Evangelisch-Gereformeerde Kerk in Noordwest- duitsland heeft de plaatselijke gemeenten en kerkelijke organi saties opgeroepen alle betrekkingen met de Dresdner Bank te verbreken. Volgens de leiding van de kerk ondersteunt de bank het apartheidsbewind in Zuidafrika. Bestaande leningen bij de Dresdner Bank moeten zo snel mo gelijk worden afgelost, schrijft het bestuur van de kerk in een brief aan de kerkeraden en de diakonieën van de 128 gemeen ten. De Evangelisch-Gereformeerde Kerk telt ongeveer 200.000 leden. In een brief «aan de directie van de Dresdner Bank wijst de kerk op de financiële betrokkenheid van de bank bij het Zuidafrikaanse energiebedrijf Eskom, een firma „die deel uit maakt van het onderdrukkende staatsapparaat". Verheug u, drink een glas, beschouw het heden als uw eigendom, het overige behoort aan het lot. Westduitse bonthandelaren bang voor dierenkerkdienst KIEL Een Westduitse ver eniging van bonthandelaren heeft de Evangelische Kerk in Duitsland gevraagd een kerkdienst met dieren te ver bieden. De vereniging is bang voor stemmingmakerij tegen de pelsdierbranche, aldus voorzitter Gerhard Mill, een mode-ontwerper die graag bont gebruikt in zijn creaties. De dierenkerkdienst zal op 15 mei worden gehouden in klooster bij Giessen. De v gangers Christa en Michael Blanke, hielden in juli 1988 in Glauberg ook een kerkdienst die werd bijgewoond door vele dieren. Dierenbescher mers beoogden met deze dienst verzoening met de die ren, zoals het varken Juichen en Bernhard de stier, die de dienst opluisterden. De die renkerkdienst werd op de te levisie uitgezonden. Het predikantenechtpaar houdt iedereen voor dat die ren broeders en zusters var mensen' zijn. Mill beschouwt echter de vos en de bisamrat helemaal niet als familie. Hij kan als meelevend kerklid de gelijkstelling van mens dier niet goedkeuren. „De mens heeft van God het recht gekregen om produkten uit de natuur te gebruiken". De zogenoemde „Glauberger schuldbelijdenis" is Mill in het bijzonder een doorn in het oog. In deze verklaring, die voorjaar 1988 werd uitgege ven, staat dat christenen heb ben gefaald, omdat zij in hun geloof de dieren hebben geten. Voor de pelsdierbran che gaat dit zeker niet op, vindt de mode-ontwerper, wijzend op de strenge voor schriften voor pelsdierenfok kers. Verdachte moord op Romero vrijgelaten MIAMI Een Salvadoraan die ervan wordt beschuldigd de hand te hebben gehad ir de moord op aartsbisschop Os car Romero in 1980, is gister avond in de Verenigde Staten vrijgelaten, omdat El Salva dor niet om zijn uitlevering vraagt. Dat heeft zijn advo caat gezegd. Om arrestatie van de man, Alvaro Saravia, was gevraagd door de rege ring van de Salvadoraanse president Duarte. Saravia zou le moord op Romero hebben georganiseerd in opdracht van de extreem rechtse leider Roberto d'Aubuisson, die dat overigens ontkent. Het Salva doraanse hooggerechtshof be sloot vorige maand dat er on voldoende bewijs is om Sara via met de moord in verband te brengen en besloot daarom dat niet om zijn uitlevering mocht worden gevraagd. Saravia, een voormalig kapi tein in de Salvadoraanse luchtmacht, werd in novem ber 1987 in Miami gearres teerd wegens een verkeers overtreding. Toen bleek dat hij al twee jaar illegaal in de VS woonae. Aartsbisschop Romero was een uitgesproken tegenstander van de rechtse terreurgroepen die El Salva dor onveilig maakten en werd op 24 maart 1980 door een sluipschutter doodgeschoten tijdens de mis. beroepingen (Free Reformed Church) Tamar (Tasmanlë) (Free Reformed Church) C. Kleijn te Meppel. UTRECHT Er zijn steeds minder kerkleden, maar diegenen die lid blijven, geven steeds meer geld aan de kerk. Die trend bleek gisteren bij de presentatie van de actie Kerkbalans 89 met als motto: „De moeite waard". In de actie werken zeven kerken landelijk samen ter ondersteuning van plaatselijke acties voor de kerkelijke financiële bij drage. De komende veer tien dagen gaan daarvoor ruim honderdduizend vrijwilligers langs 2,5 miljoen kerkelijke adres sen. Voor de actie is veel reclame-materiaal ge maakt. De trend: steeds minder men sen brengen steeds meer op, blijkt het sterkst te zijn in hervormd Friesland. Daar steeg in 1987 de bijdrage per ziel (als (doop)lid te boek staand persoon) met 3,55 pro cent tot een bedrag van ruim honderdvijf gulden per jaar. Het landelijk gemiddelde van de stijging was bij de her vormden 0,82 procent, bij de gereformeerden 1 procent en bij de katholieken bijna een half procent. Het aantal leden daalt, maar door de stijging van de kerke lijke bijdrage per persoon het blijft totaal bedrag dat de ker ken binnen krijgen ongeveer gelijk. Die totale opbrengst aan „levend geld" (giften, col lecten, kerkelijke diensten etc.) was in 1984 (het meest recente jaar waarover cijfers beschikbaar zijn) bijna zeven honderd miljoen gulden (hier bij is niet inbegrepen het be drag dat door de geloofsmge- meenschappen wordt opge bracht voor missie/zending, diakonaat etc.). Verdeeldheid Mgr. R. Ph. Bar, bisschop van Rotterdam, hield tijdens de presentatie van het materiaal voor Kerkbalans een betoog waarin hij constateerde dat de samenleving kerkvijandig is geworden, ondanks het „rookgordijn van in zichzelf goede principes zoals gelijke rechten, geestelijke vrijheid, evenredige verdeling van middelen en dergelijke", De bisschop meende overi gens dat de christenen zelf medeschuldig zijn aan de im populariteit van de kerk: hun verdeeldheid doet de zaak van Christus veel kwaad. Mgr. Bör somde vervolgens een aantal feiten op waaruit blijkt hoeveel er ondanks alle negatieve beelden toch in de kerken wordt gedaan. De ker ken, de grootste vrijwilligers organisatie in ons land, probe ren een gewetensfunctie te vervullen voor de samenle ving (conferentie moderne ar moede, verklaringen over aids e.d.). Bovendien zijn er steeds meer mensen die be hoefte hebben aan pastorale steun die de kerk biedt en er is de wezenlijke taak van de diakonie. Mgr. Bar: „Laat toch niemand menen dat dit laatste verleden tijd is. Inte gendeel, niet alleen zijn de oude noden er nog allemaal (zorg voor zieken, gehandi capten, zwakbegaafden, fi nancieel in nood. verkerende mensen), maar hier komen de noden van onze moderne be schaving bij (verslaafden, werkelozen, gebroken gezin nen, etnische minderheden). Cijfers De Interkerkelijke Commissie Geldwerving heeft een aantal cijfers op een rijtje gezet, waaruit een interessant beeld van de kerken naar voren komt: de zeven kerkgenoot schappen (behalve de grote drie zijn dat de Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Socië teit, de Remonstrantse Broe derschap en de Oud-Katholie ke Kerk) hebben samen ruim negen miljoen leden, dat is bijna 62 van de bevolking. In de kerken hebben 6.800 mannen en vrouwen een be taalde betrekking in het pas toraat. De kosters, organisten, administratief personeel en dergelijke meegerekend komt het totaal aantal mensen dat het dagelijks brood verdient in de kerk op zo'n tiendui zend. Het professionele pasto rale apparaat krijgt een enor me ondersteuning uit het vrij willigerswerk. Gemiddeld gers gesteund. Uitgaande drie uren werken per week door die vrijwilligers heeft ie dere pastor omgerekend ze ven fulltimers naast zich. Uit de cijfers blijkt dat in de RK Kerk de deelneming aan de actie langzamerhand af neemt. Nam in 1984 48,5 pro cent van de katholieke huis houdens deel, in 1987 lag dat op 47. De participatie was in 1987 het grootst in het aarts bisdom Utrecht (69 procent, een toeneming met 6 procent in vergelijking met 1984) en het laagst' in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, waar ruim een derde van de huis houdens aan de actie bij draagt. De betrokkenheid bij de actie is het sterkst afgenomen in het bisdom Den Bosch. Ge middeld haalt een rooms-ka tholieke parochie 39 procent van zijn inkomsten uit de kerkbijdrage van de kerkle den. De rest komt uit collec ten, stipendia (vergoedingen voor missen) en bezittingen, zoals huizen en grond. Gebouwen De kerken zijn er als beheer ders van historische gebou wen op achteruitgegaan sinds het monumentenbeleid een gemeentelijke taak is gewor den. Mr. J.M. Chr. Klok van de Interdiocesane Kommissie Geldwerving constateerde dat het met de rijksoverheid beter onderhandelen en „zaken doen" is dan met de gemeen telijke overheden. Er wordt vaak lippendienst bewezen aan de culturele verantwoor delijkheid; geld en beleid ten aanzien van monumenten blijven dikwijls achterwege. De Katholieke Kerk bouwt overigens meer kerken dan er worden gesloten. In 1988 wer den er vier kerken in gebruik genomen en er werden ook vier aanbesteed. In hetzelfde jaar werden vier kerken bui ten gebruik gesteld. Het aan tal zitplaatsen per saldo is ne gatief: vierhonderd kerkstoe- len minder. AMERSFOORT „We wen sen niet vereenzelvigd te wor den met de acties van de heer Dorenbos". Dit zegt mevrouw M. Neele, directrice van de kliniek van de Vereniging ter Bescherming van het Ongebo ren Leven in Amersfoort, de VBOK die vooral via de sta tionsreclame onvrijwillig zwangere vrouwen op alter natieven voor abortus atten deert. „Ik vrees dat je Ameri kaanse toestanden creëert als je harde acties gaat houden voor abortusklinieken zoals Dorenbos schijnt te willen". „Wij kiezen voor een andere weg, die van de overtuiging, het aanbieden van hulp". Me vrouw Neele zegt zich niet ge frustreerd te voelen door het veelvuldig vóórkomen van abortus. „Ons werk neemt toe. Sinds wij met de stations reclame zijn begonnen is het aantal vrouwen dat een beroep doet op de VBOK vijf maal zo groot geworden. Zo'n duizend vrouwen per jaar zoeken contact met onze vere niging." Vice-voorzitter dr. K. Gun ning van het Nederlands Art senverbond - een vereniging van artsen die het niet eens is met de koers van de KNMG op het terrein van abortus en euthanasie - zegt wel begrip te hebben voor de acties van Dorenbos, maar meent dat het niet op de weg van zijn orga nisatie ligt die te ondersteu nen. „Je kunt je afvragen of er in zijn geval sprake is van- burgerlijke ongehoorzaam heid. Het behoort tot de plicht van de burger wetten te over treden wanneer hij meent dat het leven van anderen in het geding is". Maar Gunning meent niettemin dat het geen zin heeft je negatief op te stel len. „We willen als Neder lands Artsenverbond op een andere weg wijzen adviseren en proberen de Nederlandse artsen weer op een lijn te brengen. Wanneer je aan het leven komt, begeef je je op een hellend vlak. Kijk nu maar weer naar de euthana siediscussie", besluit hij waar schuwend. Het Kamerlid M. Leerling (RPF) verwijt Dorenbos „so listisch optreden" Hij meent dat het principieel verkeerd is wetten te overtreden en dat er voor de pro-life-beweging andere mogelijkheden resten om bevolking en regering te attenderen op de abortuspro blematiek. Overigens wijst hij erop dat Dorenbos alleen maar gedécht heeft aan moge lijkheden tot hardere acties, maar dat hij er niet daadwer kelijk toe besloten heeft. Maar geweld wijst Leerling princi pieel af. „Door geweld te ge bruiken dien je de zaak waar je voor staat nooit goed." Hij meent dat Dorenbos nog al eens de neiging heeft in stun ten te vervallen en dat het ef fect daarvan heel gering is. „De mensen zijn het zo weer vergeten. Het is als met alco hol, het verdampt." Leerling meent tenslotte dat Dorenbos meer zou moeten luisteren naar het platform van pro- life-organisaties waarvan be halve zijn eigen partij onder meer ook deel uitmaakt het Nederlands Artsenverbond en de VBOK. GOUDA Ons land wordt op 22 april naar alle waarschijnlijkheid een algemene vereniging voor vaderlandse kerkge schiedenis rijker. De ver eniging moet gaan dienen als ontmoetingsplaats voor „professionals" en amateur^ op het gebied v^n de kerk- en .gods dienstgeschiedenis. Zonder noemenswaardige pu bliciteit hebben de initiatief nemers voor de kerkhistori sche club al bijna honderd aanmeldingen voor de oprich tingsvergadering op zaterdag 22 april (vanaf 10.00 uur) in de Sint-Janskerk te Gouda binnen. Er staan er twee lezingen op het programma, een van de archivaris van het Bossche bisdom, dr. J.W.M. Peijnen- burg over „de beoefening van de kerkgeschiedenis binnen de rooms-katholieke Kerk in Nederland vanaf het herstel van de bisschoppelijke hiërar chie" én een van de protes tant dr. O.J. de Jong, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit Utrecht over „het draagvlak voor de beoefening van de kerkgeschiedenis in Neder land". Het idee voor de vereniging ontstond een aantal jaren ge leden toen het hervormde kerkgebouw in de Javastraat in Den Haag werd afgebro ken. Met het kerkgebouw verdween ook het rijke kerk historische archief, dat werd verdeeld tussen archieven in Utrecht en de hofstad. Een enkele kermende kerkhistori cus had niets in te brengen in het „synode-geweld". „Als er in de toekomst bedreigende ontwikkelingen zijn zoals die in Den Haag, kun je namens een vereniging een protest la ten horen", zegt penning meester Paul Abels, kerkhis toricus aan de KU Nijmegen. Terwijl vooral onze oosterbu ren al een rijke traditie van verenigingen voor kerkge schiedenis kennen, ontbreekt die tot nu toe in Nederland. Wonderlijk genoeg, gezien de rijke kerkgeschiedenis in ons land. De oorzaak is volgens Paul Abels vooral de kloof tussen de amateur-kerkhistoricus en zijn academische collega. „De amateur keek tegen de pro fessional op, de professional keek op de amateur neer, ter wijl ze belangrijk werk voor elkaar kunnen doen". De kerkmuren vormden tot nu toe een andere barrière voor een algemene vereniging voor vaderlandse kerkge schiedenis. De oecumene heeft die inmiddels blijkbaar geslecht, want er hebben zich al mensen van zeer uiteenlo pende kerkelijke gezindte aangemeld voor 22 april, van luthers tot oud-katholiek. „Ie dereen is bij ons welkom", zegt Paul Abels, „al zullen er altijd splinters zijn die zich af zijdig blijven houden omdat zij menen de waarheid in pacht te hebben". Bekeerde moslims vaak bedreigd KAMPEN Vier organisaties voor zending onder moslims houden binnenkort op een geheime plaats een gebedsdag voor moslims die tot het christendom bekeerd zijn. Hiertoe is beslo ten uit vrees voor acties van fundamentalistische moslims. Dit is meegedeeld door vier organisaties, met gezamenlijk een ach terban van ongeveer 2500 behoudende christenen, maken deel uit van de Evangelische Zendings Alliantie. Bekeerde moslims hebben het enorm moeilijk, ze worden uit de islamitische ge meenschap gestoten en soms zelfs met de dood bedreigd, ook in Nederland. Financieel gegoochel Eigenlijk kan het niet, zo'n nieuwjaarstoespraak van de Haagse burgemeester Ha ver mans. Hij kapittelde daarin ge meenteraadsleden die zich zor gen maken over de financie ring van het nieuwe stadhuis enJdie daarom een onderzQgk van onpartijdige deskundigen hebben gevraagd. De burge meester mag dan gecharmeerd zijn van de capriolen van wet houder Duivesteijn, maar hij gelooft toch niet echt dat een zich respecterend gemeente raadslid genoegen neemt met diens financiële gegoochel? Eerst zou het stadhuis ge bouwd kunnen worden voor het afgesproken bedrag van 320 miljoen. Toen liet de wet houder weten dat het „een beetje meer" zou zijn, maar dat het toch niet duurder was en nu moeten we via het ge meenteraadslid Koger verne men dat zo'n slordige 40 mil joen aan bijkomende kosten niet eens bij die prijs is inbe grepen. Een gedegen onder zoek lijkt dus geen overbodige luxe. Want Den Haag kan die tientallen miljoenen wel fceter gebruiken. Bijvoorbeeld voor de noodzakelijke vervanging van de riolering. Het is na tuurlijk leuk als Den Haag straks een Paleis Duivesteijn rijker is, maar als je er niet kunt komen doordat de stra ten onbegaanbaar zijn vanwe ge diepe kuilen, veroorzaakt door de verzakte rioolbuizen, dan denk ik: tel uit je winst. A.M. d'Hondt, DEN HAAG. Mest geen probleem Mestoverschot? Géén pro bleem! De Friezen bouwden recreatieheuvels (terpen) van cultuur-technisch gedroogde mest. Nat uitstrooien kon niet bij alle vloedrampen. Mest- en milieu-afvalstoffen worden in tonnen gescheiden opgehaald. Iedere chemicus weet echter dat veel afval/gifstoffen die zich in spaarbekkens of sluf ters bevinden, met elkaar rea geren. Als men nu juist die (giftige) stoffen die elkaar re duceren, oxyderen, kortom neutraliseren samenvoegt, dan is het eindprodukt-residu eco nomisch verwerkbaar en be horen gifschandalen tot het verleden (plan Waterman). Alexander Muster, DELFT. Friese plaatsnamen Hoe is het mogelijk, dat in een tijd van éénwoording van Eu ropa een provincie plaatsen en straten in eigen taal aanduidt? Al is Fries een taal en geen di alect, Friesland is een provin cie van ons land, Nederland. Nederlandse benaming is dus m.i. een vereiste. Het hoofd van de afdeling bewijzcing •van de ANWB vreest, dat de dubbele benaming een war boel wordt. Inderdaad, dus Nederlandse namen. Of wordt het jarenlang bekende grapje „ga je naar Friesland? Neem dan je paspoort mee" waar heid? Chauvinisme is goed, maar moet niet worden over dreven, zeker niet, wanneer anderen daar schade van heb ben. J.J.D.A. Heemstra, DEN HAAG. Progressief Dat stadhuis van Adri Duive steijn, wat is daar toch mee? Waarom moet dit kostbare en nutteloze plan de Haagse Ge meenteraad en ons burgers door de strot worden geduwd? Kosten noch moeite, ambtena ren noch buitenlandse reizen worden gespaard om ons dit dure, kolossale, wit-emaille Duivesteijn-monument op te dringen, want alleen dat zal het hart van Den Haag „ge zond" kunnen maken. Waar om steekt dit college van B&W niet gewoon zijn energie én ons belastinggeld in het zo zorgvuldig en betaalbaar mo gelijk invullen van de lege ruimte aan het Spui en de. Kalvermarkt met wat écht no dig is: de bibliotheek, huizen, gewone winkels, bedrijfsruim ten (werkgelegenheid!) en ver der in het aanpakken van de vervuiling in de stad door de lekkende riolering? Dét zou leuk zijn voor de burger. Maar ik vrees niet spectaculair ge noeg voor een zich progressief noemend college. C.A. Rooke, DEN HAAG. Geen zachte heelmeesters st ie v LEDEN van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij de Pharmacie (KNMP) die zich schuldig maken aan fi dienen te worden geroyeerd. Aldus een voorstel van hoofdbestuur van de organisatie van apothekers, dat „de te appels uit het bestand wil verwijderen". Een krachtig ei baar, dat echter niet kan wegpoetsen dat het imago van apothekersgilde opnieuw een stevige deuk heeft opgeli De Economische Controledienst (ECD) dook in de van 160 apothekers en apotheekhoudende artsen, vast dat slechts twintig witte jassen van frauduleuze smi vrij waren. Nog maar kort geleden kwamen de ooit zo onkreukb geachte pillendraaiers ook al uiterst negatief in het niei Toen werd beweerd dat zij zich op grote schaal schuldig den maken aan het „knippen" van recepten. Het zou veel gebruikte methode zijn om de begin vorig jaar staatssecretaris Dees ingevoerde nieuwe tariefstructuur te boteren. Oud-apotheker Dees doet al jarenlang vergeefse gingen de kosten van de gezondheidszorg in de hand te gen. Zijn voormalige vakbroeders tonen zich daarbij ten n ste zulke taaie tegenstanders als bijvoorbeeld de medisch cialisten. Maar tot dusver werd niet aangenomen dat zij in hun verzet massaal schuldig zouden maken aan regelre te fraude en oplichting. De nieuwe tariefstructuur van Dees voor het apotheek] zen houdt in, dat een farmaceut voor elk recept dat hij strekt een vaste toeslag mag rekenen. Indien je nu een kl drie keer laat terugkomen voor telkens tien pillen, in pli van hem meteen de voorgeschreven dertig mee te ge\ dan vang je als apotheker drie keer de toeslag. Zoiets do natuurlijk niet als apotheker. De verontwaardigde stands ganisatie kon het zich tenminste niet voorstellen, toen beschuldiging werd geventileerd. Het bewijsmateriaal was dat geval gebaseerd op enkele incidenten en daarom 1 de „knip-geschiedenis" geen rechtstreeks vervolg. Zo het tenminste, want een argwanende staatssecretaris bl eind vorig jaar dus wel degelijk de ECD aan het werk te ben gezet. Waar men het verschijnsel „knippen" nog als een v waar niet helemaal nette, maar ook niet echt illegale act teit kan aanmerken, laten de bevindingen van de ECD v nig ruimte voor morele nuanceringen. Hier is sprake aperte, ontoelaatbare zakkenvullerij, van een slechts op genbelang gerichte verzetsactie tegen de noodzakelijke nanciële sanering van de geneesmiddelenbranche. IIS- )EN H, adeur jisteren laaanse lam La ent-dir )nduid< ent Bu loed is )rexel beta |0 eursfrJ :k do weg ie lebbem ams parit aans' tioné kans iets ring» publ heef Talsi schri daag van mov Volg. zich feitei ment Hop WANNEER instanties als de ECD en de fiscale opsporinRob dienst een bepaalde bedrijfstak eens nauwkeurig onder] loep nemen, treden altijd wel onregelmatigheden aan 4 licht. Of het nu om caféhouders, tandartsen of voetbalcl gaat. En apothekers zijn natuurlijk niet oprechter dan de van Nederland. De omvang en aard van de geconstatee overtredingen geven echter aanleiding tot grote zorg. Een op xiET gaat niet aan thans elke willekeurige apotheek te Ibeamb schouwen als een filiaal van de firma List en Bedrog, ft louam moet echter in alle nuchterheid vaststellen, dat het huid jjj^^ stelsel van medicijnverstrekking uitnodigt tot grootschal j||egaiè fraude. Een reorganisatie is derhalve noodzakelijk. En <bierbr< niet volgens de „zachte lijn" van een vrijwillig bezuinigin gistere akkoord tussen apothekers, groothandel en farmaceutis< ontdek industrie. Neen, de staatssecretaris dient met bekwame sp< "°.orr™ alsnog zijn „harde" ijkprijzenplan te realiseren, nadat hij )even! nieuw een blik heeft geworpen in het rapport van de co betrof missie-Dekker. Want ook als het om apothekers gaat, blijk hand g zachte heelmeesters niet te helpen. hobby 16-jarh Veel bewolking DE BILT (KNMI) Morgen komt ons land onder invloed van een diepe oceaandepressie die in de richting van IJsland koerst. Het frontensysteem, met het bijbehorende regenge- bied, trekt via de Britse eilan den oostwaarts en passeert ons de komende nacht. Hoewel het echte stormveld van de de pressie ruim benoorden ons land blijft, gaat de wind die overwegend uit het zuidwes ten gaat waaien, toenemen en kan langs de kust en op het tot stormachtig, van het front, neemt de wind iets in kracht af, maar het blijft de hele dag flink waaien. Later op de dag kan er af en toe een bui vallen en kan de zon zich heel af en toe laten zien. Door de aanvoer van zachte lucht van de oceaan, komt de middagtemperatuur rond 9 graden te liggen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavie: Veel bewolking. Vooral in het zuidwesten veel regen en langs de westkusten stormachtige wind of storm. Benoorden Oslo af en toe sneeuw. Middagtemperatuur van rond of iets onder nul benoorden de Sneeuwberichten 'an donderdag 12 januari bnder .Hop dagavond: Belgi«: overwegend v 4et is bewolking en af en toe regen of t eerst en. Temperatuur 7 tot 11 graden, k Duitsland: overwegend veel bew king en perioden met regen, ook Alpengebied: Er is de afgelopen dagen in het pengebied geen sneeuw van bete nis gevallen. Hierdoor zijn de sportmogelijkheden iets verslechte) i Afdalingen tot in het dal en langl J fen is niet overal meer mogelijk. Een o 'M' 'an de gemidde Karinthie Steiermark Oberosterreich Oost-Tirol Graubuenden Wallis Sankt Gallen Obwalden frankrijk Haute Savi Savoie Isère den stelde klinie op 10 22-jar ninge verve al lan len' klinie kelijk men hagel Voor somde het si; wachting geldig tot zojstichtii Gronii van 30 Oostenrijk/Zwitserland: in het r.v» den wolkenvelden en regen. Bov klinie) >ogte sneeuw. Eld^die de i. Temperatu perioden. Temperatuur 4 bij een temperatuur Skigebieden dicht bij huis: In de Duitse Eifel, cfe Harz, het Sau- erland en de Belgische Ardennen zijn In'het itend in Feldberg e nau op een oude sneeuwlaag tot ca. 20 cm zeer beperkte wintersportmo gelijkheden. In Todtnau zijn er alleen nog langlaufmogelijkheden. De weersverwachting geldig tot zon- Frankrijk: in het noorden ov< gend veel bewolking en af en tc gen of buien. Temperatuur 6 t :rland/Noord-Italie/Frankrijl DE»

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2