-EeidócSomcwit Overvallen op twee postagentschappen P Minibankschroef STAD OMGEVING Momst AH doodsteek oor De Zaailing Dure messenslijper WINKELIER OVERMEESTERT VROUWELIJKE ROVER ECHTPAAR VAN GINKEL: Rijk meet met twee maten bij afwijzing bouwplannen Opdracht woningtaxatie gaat voorbij aan Leidse makelaars reen vrijlating voor van hantage verdachte student IIDEN/DEN HAAG De 22-jarige Leidse student vorig jaar de Oostenrijkse regering dreigde met vergiftigen van het drinkwater als hij geen 48 ljoen gulden zou krijgen, wordt niet uit voorlopige chtenis ontslagen. Hij deed gisteren het verzoek tot ijlating aan de Haagse rechtbank, hetgeen echter ?rd geweigerd. De student beriep zich erop dat de •mijn van voorlopige hechtenis van 106 dagen bijna einde loopt en het psychiatrische onderzoek in Pieter Baancentrum in Utrecht op 20 januari is ltooid. ^ovendien noemde hij het verblijf in het eter Baancentrum „buitengewoon onaangenaam", idat één van de gedetineerden geweld tegen hem d gepleegd. Na 20 januari wordt hij overgebracht ar het Huis van Bewaring „De Sprang" in Scheve- igen in afwachting van zijn rechtszaak op 9 februa- Folkclub houdt open podium LEIDEN Folkclub Horus houdt vanavond een open po dium in het Waaggebouw. Ie dereen die volksmuziek maakt kan dan drie nummers ten ge hore brengen. Van tevoren op geven is noodzakelijk via tel. 01717-2726 of voor 21.00 uur in de Waag, Aalmarkt 21 in Lei den. De aanvang van het open podium is 21.00 uur. De toegang is gratis. Het is de be doeling dat er twee keer per maand een open podium in het Waaggebouw gehouden gaat worden. LEIDEN Een bejaarde bewoonster van de Beetho- venlaan heeft gistermiddag 150 gulden moeten afreke nen voor het slijpen van zes messen. Op de vraag van de jongeman of zij messen te slijpen had, antwoordde ze aanvankelijk ontkennend. Toen hij erop aandrong dat te controleren, mocht hij alsnog de messen bekijken. Hij zocht er zes uit om te slijpen. Binnen enkele mi nuten stond hij weer voor haar met de messen en de gepeperde rekening. Honderdste leerling bij Woutertje Pieterse LEIDEN Openbare basisschool Woutertje Pieterse verwelkomt deze week de honderdste leerling. Het schoolleven heeft deze week geheel in het teken gestaan van „de magische 100-grens". Zo is er geleidelijk een wandversiering ontstaan van 100 te keningen en was er een kleurwed- strijd. Verder heeft de school een lied geleerd naar aanleiding van de hon derdste leerling en gingen deze week in de groepen 4,5 en 6 alle rekenles sen uit van het getal honderd. Van middag is er een feestelijke middag. Dan wordt ook bekendgemaakt wie de honderdste leerling is. LEIDEN Twee Leidse postagentschappen zijn gistermiddag binnen en kele uren overvallen. Aan de Maresingel slaagde de 58-jarige beheerder J. van Mil "n een 27-jarige Leidse w die een zwaar lucht druk pistool bij zich had, te overmeesteren. Aan de Haven gingen twee gewapende over vallers er bij sigarenzaak A. Es met 3.000 gulden van door. Bij die overval viel een schot. Even later zijn een 19-ja- rige Leidenaar en een 21-jarige Hagenaar als vermoedelijke daders aangehouden. Bij het agentschap aan de Ma resingel stapte kort na kwart voor twee een vrouw binnen. In het halletje van het bij een drogisterij gevestigde agent schap trok ze een bivakmuts over haar hoofd. Winkelier Van Mil zag haar daarmee in de weer en greep direct in. Voordat hij haar met een soort houdgreep in bedwang had, kon ze nog net roepen: „Dit is een overval". In haar tas bleek ze een zwaar luchtdrukpistool te hebben. Direct daarna werd de politie gealarmeerd. Agenten die op de Rijnsburgersingel reden, waren binnen een minuut ter plaatse. Zij hebben de vrouw meegenomen en in verzekerde bewaring gesteld. Ze zou uit geldnood tot haar daad zijn ge komen. Bij het agentschap aan de Ha ven stapten kort voor vijf uur twee donker geklede jonge mannen binnen met bivakmut sen op en vuurwapens in de hand. Op dat de beheerder ei het postkantoortje, terwijl voor het loket een 29-jarige klant stond. Eén van hen hield met zijn vuurwapen de klant in be dwang, terwijl de ander over de toonbank sprong en pro beerde de gepantserde deur van het postkantoortje open te breken. Daarbij viel een schot. De later teruggevonden kogel van licht kaliber, veroorzaakte een moet in de deur. Het twee tal kreeg uiteindelijk bij het lo ket een stapeltje bankbiljetten, ongeveer 3.000 gulden over handigd en ging er snel van door. Direct na de overval heeft de politie de wijk uitgekamd. Bin nen tien minuten werd in de Ververstraat een 19-jarige Lei denaar aangehouden die vol deed aan het gegeven signale ment. Een klein half uur later werd in de Javastraat een tweede jongeman aangetroffen die eveneens aan het signale ment voldeed. Deze 21-jarige Hagenaar dook gelijk weg toen hij de agenten zag naderen. Hij werd uiteindelijk in een wo ning in de Ambonstraat aange troffen. Daar had hij aan de achterkant aangeklopt en ge vraagd of hij een taxi mocht bellen. Het tweetal dat vanmorgen nog niet was gehoord, was ove rigens niet in het bezit van de buit of de gebruikte vuurwa pens. Volgens politiewoord voerder D. Graveland was er door de verstreken tijd gele genheid om zich daarvan te ontdoen. De politie zoekt nog getuigen van de overval aan de Haven, waar op dat moment vrij veel mensen waren. Zij kunnen bellen met tel. 071- i Aad van Ginkel in hun winkel. „Ik moet er niet aandenken dat Albert Heijn een kist biologi- groente en een vitrine zuivelproducten neerzet". foto: tejo ringers ig ld eente- lereen 1 d'É ai SIDEN Niet alleen inkelier Bavelaar maakt :h grote zorgen over de Ibert Heijn-vestiging die de Marca-garage geves- [d gaat worden. Ook de jenaars van De Zaailing, n winkel in natuurvoe- ng aan de Hooigracht, n hoogst ongerust over toekomst van hun ak. Ze hebben deze eek een brief gestuurd lar wethouder M. van 'r Molen en de gemeen- raad. heb uitgelegd dat het ge- 1 is met onze winkel als er Albert Heijn komt in de ca-garage. We hebben be- epen dat AH ook natuurvoe- ïgsmiddelen gaat verkopen, it is de doodsteek voor onze ak", zegt Bep van Ginkel die zaak samen met haar man ld drijft. reet toen bekend werd dat een grote vestiging van de Dotgrutter in de Marca-gara- zou komen, in april 1988, i Bep en Aad van Ginkel in pen geklommen. „We heb- i meteen een brief naar de neente gestuurd dat we be- 'aar maken tegen een wijzi- I van het bestemmings- laat mevrouw van Gin- weten. echtpaar dat hun winkel in jaar geleden aan de Hooi- acht begon, was toen al een d ongerust. „Drie jaar gelden sten we al dat Albert Heijn sprekken voerde met onze veranciers. Het was toen al lidelijk dat AH natuurvoe- ding in de supermarkten wilde gaan verkopen. Dat blijkt ook wel uit het feit dat ze nadien een slachterij voor biologisch vlees gekocht hebben", vertelt de heer van Ginkel. „En on langs werd bekend dat er van af april EKO-melk in de AH- winkels te krijgen zal zijn", valt zijn vrouw in. „AH doet ook al zaken met tuinders, want we kunnen al maanden geen waterkers meer krijgen omdat AH dat allemaal heeft opgekocht". Blij Dat overtuigde het echtpaar ervan dat de AH-vestiging in derdaad de doodsteek voor de winkel betekent. Een KNOV- rapport bevestigt dat. „Aan vankelijk waren we best blij met de garage die er kwam. Maar toen bleek dat er een AH komt die alternatieve voeding gaat verkopen, was dat gevoel weg. De mensen komen nu met hun auto aan, stallen 'm in de garage en gooien hun auto vol met de artikelen van AH die wij nu verkopen". Ze verwachten dat het De Zaai ling op een omzetverlies komt te staan van veertig procent, terwijl is berekend dat een vermindering met twintig pro cent al funest is. „Dat komt omdat onze branche werkt met erg kleine marges". De eerste brief naar de ge meente leverde een sussend antwoord op. „Er werd gezegd dat het allemaal nog niet zo ver was. Het bestemmingsplan moest veranderd worden en er zouden vanzelf advertenties komen als de gemeente dat v^n plan zou zijn", aldus Bep van Ginkel. Veel geruster werd het echtpaar er echter niet op. Er ging nog een paar brieven de deur uit, maar daarop is geen antwoord geko- „Na de zomervakantie hebben we de draad weer opgepakt", schetst mevrouw Van Ginkel. „Ik had van kennissen ge hoord dat we onze zaak duide lijk bij de gemeente uit moes ten leggen. Ze hebberiger bij de gemeente geen idee van waar om het bij ons gaat. Ze denken waarschijnlijk dat het gewoon om een speciaalzaak gaat. Maar zo is het niet. We verko pen dezelfde dingen als Albert Heijn: groente en fruit, zuivel, brood en banket, drogisterij artikelen, kruidenierswaren en dranken". Milieu Dat de supermarkt er komt, staat voor het echtpaar als een paal boven water. Ze zijn er ook niet tegen. „Voor het mi lieu is het gewoon heel goed als op grote schaal de natuur lijke voeding verkocht gaat worden. Maar dan willen we wél dat we geholpen worden. Wij vinden dat er met ons een goede regeling moet zijn voor dat het bestemmingsplan ge wijzigd wordt eh AH mag ko men. Ons bedrijf zal verplaatst moeten' worden. Het gaat om de werkgelegenheid van vier mensen. En om een markt en een zaak waar we tien jaar lang heel hard voor geknokt hebben. Want AH springt ge woon in de markt die door de winkels voor alternatieve voe ding ontwikkeld is". Provincie tegen interconfessionele school Stevenshof LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen geen goedkeuring verlenen voor een inter confessionele school in de Stevenshof in Leiden. Een meerderheid van de sta tencommissie culturele en sociale zaken schaarde zich gisteren achter deze mening van GS. De wijk Stevenshof heeft op zich voldoende draagvlak voor een vijfde school, maar deze vijfde school kan volgejis GS geen protestants-christelijk en katholiek samenwerkingska- rakter hebben. Vanuit protes tants-christelijke zijde is het verlangen kenbaar gemaakt om een tweede school te reali seren in de Stevenshof. Daar om kan bij het door de IC- school geprognotiseerde aantal leerlingen het aantal pc-leer- lingen niet worden meegeno men. Ook vorig jaar keurde GS de stichting van een derge lijke school af. De Stichting Interconfessioneel Onderwijs Leiden heeft daartegen bij de Kroon beroep ingesteld. Wel goedgekeurd werd de komst van een reformatori sche school in Katwijk. besprak gisteren de standpunten van GS ten aanzien van de besluiten van de gemeenten in Zuid-Holland over opheffing, instandhou ding en stichting van basis scholen in 1989. De definitieve beslissing wordt door GS voor het einde van de maand geno- Van der Molen opent verlengde buslijn LEIDEN Wethouder M. van der Molen (Verkeer) geeft maandag het startschot voor de verlengde en deels verlegde route van buslijn 15. Daardoor krijgt de Stevenshof een bete re busverbinging. Ook de rou te van de buslijn is verlegd. Lijn 15 zal niet meer door de Breestraat rijden, maar via de Langegracht en de Pelikaan straat. Het startschot wordt om 6.52 uur gegeven bij de keerlus aan de Charley Tooropweg. De verlenging is de eerste fase die vooruitloopt op de volledige ontsluiting van dit deel van de Stevenshof. De volledige ont sluiting kan pas als de verdere wegen gereed zijn en de open baar vervoerbrug tussen Ste venshof en Morskwartier. Als gevolg van de wijzigingen veranderen de vertrektijden van zowel lijn 15 als 16. Een folder met de gewijzigde tijden is verkrijgbaar bij de NZH en op plaatsen waar veel publiek kojftt. LEIDEN/DEN HAAG Het rijk heeft door op ontbrekende details bouwplai>nen af te wij zen in oktober met de botte bijl gereageerd, waar minuten- werk de situatie had kunnen oplossen. Bovendien zijn Lei den, Rotterdam en Delft daar mee ongelijk behandeld. Waar hun bouwplannen werden af gewezen op ontbrekende de tails, was eerder door het mi nisterie van volkshuisvesting aan een groot aantal gemeen tes juist een ontheffing gege ven. Zij mochten, terwijl soort gelijke gegevens ontbraken, toch in totaal 2.000 huizen bouwen. Dat voerden de advocaten van de gemeenten Leiden, Rotter dam en Delft gisteren aan voor de president van het Haagse Gerechtshof mr. C.H.M. Jansen. Het Hof be handelde in hoger beroep ge- Kale molen De Valk De roemruchte Leidse Molen De Valk ziet er momenteel wat kaal uit. Het aangetaste hekwerk van de wieken was dringend aan vervanging toe. „Anders wordt het riskant om de wieken in te gaan", aldus beheerder Jan van Schalkwijk. Het Amerikaans grenenhout is de afgelopen dagen van de wieken gesloopt en maakt plaats voor Russisch lerkenhout. Het aanbrengen van het nieuwe hek werk gaat naar verwachting een week of vier duren. „Dat is heel wat omvattender dan het slopen", aldus Van Schalkwijk. De kosten van de operatie bedragen circa 20.000 gulden. foto: tejo ringers KEUZE VALT OP BUREAU UIT ARNHEM LEIDEN De gemeente Lei den besteedt de taxatie van woningen in Leiden ten be hoeve van de onroerend-goed- belasting (OGB) uit Kafi, dat voor gemeenten en waterschappen in het hele land taxeert, kwam goedkoper uit de bus en kreeg dan ook de opdracht. Volgens makelaar Oudshoorn hadden de makelaars indertijd zou een impuls voor de regio nale werkgelegenheid kunnen betekenen, aldus de raadsle den. aanvraag verzoeken om indien plannen ontwikkeld mogelijk ook makelaars Leiden bij de taxatiewerk zaamheden te betrekken. De taxatiewerkzaamheden volle dig door makelaars uit Leiden te laten verrichten, is volgens het college en de raadscom missie financiën niet haalbaar. Makelaar B. Oudshoorn, in het verleden bij taxaties betrok ken, bestrijdt dat. Hij consta teert dat de gemeente de Leid se makelaars eenvoudigweg heeft gepasseerd. de Volgens B en W zijn de make laars te weinig geautomati seerd om het werk uit te voe ren. Met de opdracht is een be drag van acht tot negen ton gemoeid. Tussen september van dit jaar en januari 1991 zal van 50.000 woningen in Lei den de waarde vastgesteld worden. De taxatie van de waarde van de Leidse wonin gen heeft om de vijf jaar plaats. Op basis van die waar debepaling wordt onroerend- goedbelasting geheven. Zowel de eigenaars van de woningen als de gebruikers van het pand moeten jaarlijks OGB betalen. De eerste taxatie in Leiden werd in 1975 verricht door een groep plaatselijke makelaaars. Dat was kort na de invoering Zowel M. van de onroerend-goedbelas- ting. Vijf jaar later werd de opdracht ook uitgevoerd door een plaatselijke groep make laars. In 1985 werd niet alleen de plaatselijke groep make laars onder leiding van make laardij Van der Drift en'Ouds- hoorn BV, maar ook de stich ting Kafi om offerte gevraagd. taxatie te automatiseren. „Wij hebben toen een offerte inge diend, maar die werd te laag gevonden. Daarvoor zouden we het niet goed kunnen doen, was het oordeel. Wij hebben de zaak toen bijgesteld en kort daarna dook Kafi daar onder door". Oudshoorn benadrukt dat de Leidse makelaars altijd geinteresseerd zijn gebleven in deze opdracht. „Dit gaat ten koste van de werkgelegenheid in Leiden". De chef van de afdeling belas tingen van de gemeente Lei den, W. Kruijshaar, zei giste ren er geen heil in te zien op nieuw offerte te vragen aan beide partijen. „De plaatselijke makelaars hebben nu eenmaal niet de mogelijkheden op het gebied van automatisering die Kafi wel heeft. Logisch, want Kafi is dagelijks bezig met dergelijke grootschalige taxa tieprojecten en de plaatselijke makelaars niet. Die zouden die faciliteiten maar eens in de vijf jaar nodig hebben. Ze zou den wat prijs betreft misschien wel een concurrerende aanbie ding kunnen doen, maar dat gaat ongetwijfeld ten koste van de kwaliteit van de taxa- der Nat (VVD) als L. Beijen (PvdA) vroegen gisteravond in de commissie financiën aan Kruijshaar en wethouder P. Bordewijk of het niet verstandig was als de ge meente toch haar licht op zou steken bij de plaatselijke groep makelaars of bij een ander bu reau. De opdracht, waar een klein miljoen mee gemoeid is, lijktijdig de korte gedingen die de gemeenten eerder tegen de staat hadden aangespannen en verloren. Alle drie de gemeen ten kregen in november afwij zende reacties op bouwplan nen omdat ze die te laat en on volledig hadden ingediend. Die plannen hadden compleet voor 1 oktober moeten zijn in gevuld. Leiden mocht com plexen van vijf huizen aan de Oude Varkenmarkt en 35 stu dentenwoningen aan het Schuttersveld niet bouwen omdat daarbij geen palenplan was meegestuurd. Het alvast als „reserve" ingediende plan voor 73 bejaardenwoningen aan de Zijloever, dat eigenlijk voor 1989 was bestemd, werd afgewezen omdat een kruisje ontbrak. Daardoor zou ondui- delijk zijn of woningbouwver eniging De Eendracht de hui- zen wel mocht bouwen. In Delft werden nieuwbouwplan- nen voor 108 huizen en een groot aantal renovatieplannen geschrapt. In Rotterdam ge beurde dat met een kleine tweehonderd huizen. Terwijl ook daar een streep door reno vatieplannen ging. Namens Leiden trok advocaat mr. J.H.A. Linskens gisteren in twijfel dat het om essentiële gegevens ging. „Op de formu lieren wordt niet voor niets het telefoonnummer en de naam van de betreffende amb tenaren aangegeven. Het was minutenwerk om dat aan te vullen. Er was ook ruimte voor aanvulling. Een minister kan zich toch niet beperken tot de opmerking zus en zo ontbreekt, dus ga maar heen met je plannen. Zeker niet als 2.000 woningen elders wel worden gepardonneerd". Landsadvocaat mr. J.C. de Wijckerslooth bestreed dat. Volgens hem waren eerder wel gemeenten gewezen op het ontbreken van gegevens. Leiden, Delft en Rotterdam hadden echter hun gegevens op het laatste nippertje inge stuurd, meende hij. Voor de betrokken 2.000 huizen was volgens hem ontheffing gege ven omdat daarbij sprake was van overmacht. Hij sprak van „waardeloze slordigheid" waarvan de gevolgen verme den hadden kunnen worden door de aanvragen eerder in te dienen. „Gemeenten weten hoe ze formulieren moeten in vullen.. Het ging ook niet om futiele informatie", aldus De Wijckerslooth. Hij bestreed opmerkingen dat de minister op deze manier doelbewust ongeveer 80 mil joen zou hebben bezuinigd. „De contingenten en de bud getten zijn verdeeld". Volgens hem was achteraf slechts ge constateerd dat minder was uitgegeven en was dat geen doel geweest. „Een eventuele toewijzing alsnog, gaat ten koste van het budget 1989. Uit eindelijk moeten dan de ge meenten die hun werk wel netjes hebben gedaan, betalen voor het optreden van ge meenten die te stupide waren om een hokje in te vullen". Linskens reageerde daar fel op. „De suggestie wordt ge wekt van het verkwanselen van de volkshuisvestingsbe- langen. Als de vordering wordt toegewezen, is het niet de kwestie dat de gemeenten moeten betalen. De staat moet dan betalen. Het Hof doet op 23 februari uitspraak. Nieuwe notaris in Leiden Mr. A.E.G. Mulders (42) is be noemd tot notaris binnen het arrondissement Den Haag, met als standplaats Leiden. Hij neemt de plaats in van mr. S.M. Brandenberg. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Postcode/plaats: Telefoon Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 I I I I Voorl.: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: (voor controle bezorging) j I I I I I Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ft VrVtVf Leidse Courant, Antwoordnummer 948,2500 VD Den Haag. t CeidócSommvt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11