Sabotage nieuwe i vliegramp toch liet uitgesloten Nieuwe Amerikaanse theorie over heelal Westen wil eerst totaal verbod chemische wapens Seismologen ontdekken methode om aardbevingen te voorspellen Armeense overlevenden trotseren felle kou VOLKSTELLING IN SOVJETUNIE aire wil min niet itleveren Reagans laatste begroting voldoet niet aan NAVO-eis UITENLAND ficidacSoivumt DINSDAG 10 JANUARI 1989 PAGINA 7 Premier Thatcher bezocht gisteren de gewonde overlevenden van de vliegramp bij het Engelse dorp Kegworth. FOTO: EPA gen. Maar het IRA heeft, voor zover bekend, nog nooit een terreurdaad gepleegd tegen een civiel vliegtuig. Minister Channon sluit echter sabotage uit. Ook de lucht vaartmaatschappij British Mid land zegt nog altijd niet te denken aan sabotage als oor zaak van het ongeluk, de tweede grote vliegramp in Groot-Brittannië in minder dan drie weken. William Tench, gepensioneerd hoofd van de Britse Onderzoekscom- perde gisteren dat er mogelijk een fout is gemaakt tijdens een onderhoudsbeurt. Hij sluit niet uit dat daarbij opzet in het spel is. De kans dat beide motoren van een Boeing 737-400 tegelij kertijd uitvallen, is volgens Luchtrampen, op- Tench één op 10 miljoen. Sovjetunie opent geheime archieven MOSKOU Het Centrale Staatsar- chief van de Sovjetunie heeft 500.000 geheime documenten van de fieriode vóór de revolutie toeganke- ijk gemaakt voor historici. Onder de tot dusver strikt geheime docu menten zitten onder meer stukken over de onderdrukking van de Rus- sischrOrthodoxe kerk en de opposi tie van de „Witte Garde" tegen de revolutie. Volgens het Russische persbureau TASS blijft er alleen „enig voorbehoud" met betrekking tot de inzage in documenten van het openbaar ministerie, het Hoogge rechtshof, het ministerie van volks gezondheid, de staats-uitgeverijcom- missie en de centrale raad van vak bonden. Iraanse onderminister bemiddelt in Libanon BAYRUT De Iraanse ondermi nister van buitenlandse zaken Ali Mohammad Besharati is naar Da mascus gereisd in een poging te be middelen in de felle strijd tussen de Amal-militie en de Hezbollah in Libanon. Volgens de Amal zijn de Hezbollah-strijders nu bijna uit hun laatste steunpunt verdreven. De reeds tien dagen durende gevech ten hebben de laatste twee dagen aan circa zestig mensen het leven gekost. Volgens het Iraanse persbureau IRNA wil onderminister Besharati een boodschap van de Iraanse pre sident, Ali Khamenei, overbrengen aan de strijdende partijen. BOSTON Onderzoekers van het Lawrence Livermore laboratorium in de Ameri kaanse staat California hebben een nieuwe theorie ontwik keld over de samenstelling van het heelal. De onderzoe kers in Californië houden zich bezig met experimenten die dienen om te bepalen wat er precies gebeurde in de eerste vijftien minuten na het ont staan van het heelal. De inte resse gaat met name uit gaat naar de verspreiding van nu cleaire deeltjes tijdens de ge weldige explosie die bekend staat als de „Big Bang". Vol gens een woordvoerder van het laboratorium werd tot nu toe aangenomen dat het over grote deel van de materie waaruit het universum bestaat onzichtbare stoffen zijn, die niet vanuit de aarde kunnen worden onderscheiden. De on derzoekers zeggen nu dat het echter zeer wel mogelijk is dat het universum bestaat uit be kende materie, met andere woorden dezelfde bouwstoffen waaruit de aarde en de zon zijn gevormd. PARIJS Het Westen wil eerst een totaal verbod op chemi sche wapens, voordat alle bestaande voorraden van het wa pentuig definitief worden opgeruimd. Dat hebben verschei dene westerse delegaties verklaard op de conferentie over chemische wapens in Parijs. Het Russische aanbod al te be ginnen met de vernietiging van chemische wapens voordat er een akkoord is, werd gisteren een „zeer bemoedigende" stap genoemd. Aanvankelijk had het Westen nogal koel op de aankondiging gereageerd. Maar een totaal verbod is vol gens de delegaties toch de enige afdoende maatregel om een einde te maken aan de chemische bewapening. LONDEN Wetenschap pers vaii de Britse Geolo gische Survey, de BGS, zeggen een ontdekking te hebben gedaan die een belangrijke doorbraak be tekent in de voorspelling van aardbevingen. De grootste eer komt toe aan de 53-jarige professor Stuart Crampin van de BGS, één van 's werelds belangrijkste orga nisaties voor de registratie van aardschokken. De nieuwe vin ding zal, als het eerste optimis me gerechtvaardigd is, in de toekomst mogelijk veel mense lijk leed besparen. Crampin kwam tot de volgen de stellingen: •Aardschokken ontstaan als druk wordt uitgeoefend op rotsen, zodat ze deformeren, meestal op een diepte van tien tot twintig kilometer in de aardkorst. •Terwijl deze druk toeneemt, worden micro-aardschokken veroorzaakt. De rotsen geven dan „dwarskracht-golven" af, dat zijn snelle, trillende bewe gingen van deeltjes. •Deze golven verspreiden zich binnen korte tijd in alle rich tingen. Door die te analyseren kan inzicht worden verkregen ge beurt als aardschokken zich ontwikkelen. Als de golven gedecodeerd worden vóórdat een grote aardbeving gaat plaatsvinden, kan precies voorspeld worden welke kracht de aardschok zal heb ben en wanneer deze begint. •Als lang genoeg van tevoren alarm wordt geslagen, kunnen stadsplanologen er rekening mee houden, zodat ze geen woongebieden ontwikkelen in zogeheten gevarenzones of dat ze hoge flatgebouwen op stevi ge funderingen bouwen en verstevigen met stalen steun balken, pijlers en geraamtes. Bij de bestaande huizen zou den de fundamenten versterkt kunnen worden. Precisie Er is een belangrijke factor waardoor het werk van Cram pin en zijn team zo vernieu wend genoemd kan worden. En dat is de unieke combinatie van precisie-instrumenten, be staande uit laserapparatuur, reflectoren, seismometers, magnetometers en andere hulpmiddelen, die elke bewe ging op en onder het aardop- Êervlak kunnen registreren. >e aldus verkregen informatie wordt per satelliet naar het la boratorium gezonden, waar seismologen berekenen wat er gaat gebeuren. Helaas was Crampin nog niet ver genoeg gevorderd met zijn onderzoekingen op het mo ment dat de Armeense steden Leninakan en Spitak werden getroffen door de aardbeving. Crampin benadrukt evenwel dat er nog veel werk verzet moet worden, wil de aard schokvoorspelling net zo routi nematig en accuraat geschie den als de weersvoorspellin gen. Niettemin was hij vorige week zo vol vertrouwen dat hij zijn nieuwe ontwikkeling „de meest fundamentele voor uitgang op het gebied van de seismologie sinds vele tiental len jaren" noemde. Parkfield Om zijn uitvinding kracht bij te zetten, zal Crampin en zijn 39-jarige collega dr. Russ Evans, gegevens onderzoeken over Parkfield, een klein dorpje in California tussen San Francisco en Los Angeles, en vervolgens vaststellen wan neer het zal worden getroffen door een aardschok. Parkfield is een kleine agrari sche gemeenschap van zo'n 34 inwoners en ligt op een paar honderd meter afstand van de San Andreas breuk, waar de Amerikaanse aardkorstlaag en die van de Stille Zuidzee tegen elkaar schuren en in het ver leden verantwoordelijk zijn geweest voor talloze aardbe vingen. Los Angeles zal volgens de sta tistici binnen dertig jaar door een grote aardbeving getroffen worden. Geschat wordt dat daarbij circa twintigduizend van de 3,1 miljoen inwoners de dood zullen vinden. Crampin concentreert zich op Parkfield omdat zich hier elke 21 of 22 jaar een bescheiden aardschok voordoet. De vol gende kan zich nu elk moment aandienen. Het „aardbeving prototype ex periment" werd ten dele ont wikkeld door dr. William Ba- kun. Hij is chef van de seismo logische afdeling van de Ame rikaanse Geologische Survey in Menlo Park, California en zette het gebied vol met meet apparatuur en instrumenten „Wij beschouwen Crampins onderzoeksmethode als een veelbelovende ontwikkeling. Hoewel het in wetenschappe lijke kringen nog niet alge meen geaccepteerd is, is het heel goed mogelijk dat hij ge lijk heeft. Internationaal ge zien is hij duidelijk de belang rijkste vertegenwoordiger van deze techniek". (c) The Sunday Times, Londen SPITAK Ruim een maand na de verwoesten de aardbeving die de Ar meense stad Spitak met de grond gelijk maakte, bi vakkeert de helft van de overlevenden onder de blote hemel, bij tempera turen die de laatste twee weken gezakt zijn tot meer dan twintig graden onder nul. De tenten waarin ze verblij ven, bieden zo weinig bescher ming tegen de kou dat langer dan twee uur achter elkaar slapen onmogelijk is. Alleen al in Spitak zijn er negenduizend mensen die maar moeten zien hoe zij het tot maart in de open lucht moeten uithouden. Behalve de overlevenden gaat het ook nog om een stuk of duizend vrijwilligers die zijn ingezet bij de opruimwerk- zaamheden en de wederop bouw van de stad, die voor de aardbeving op 7 december twintigduizend inwoners telde. Spitak, gesitueerd op een punt waar drie breuklijnen bij el kaar komen, zal vier kilome ter verderop opnieuw worden opgebouwd. Italië heeft be loofd in maart geprefabriceer de woningen te leveren. De republiek Oezbekistan gaat in dividuele woonhuizen bou wen, terwijl andere Sovjetre publieken zich belast hebben met de wederopbouw van twintig omliggende dorpen. Gaarkeukens Voor de 58-jarige Rafael Tera- nian, bleek en aangedaan door de kou, is het moeilijk zijn be staan op orde te brengen. Hij heeft op 7 december zijn vrouw verloren. Zijn drie kin deren liggen in een ziekenhuis in Moskou. Teranian heeft werk gevonden als monteur bij de opbouw van een grote hal, recht tegenover de onder komens van de partijleiding, die de provisorisch in tenten ondergebrachte gaarkeukens moet vervangen. Maar de meeste mannen in Spitak zit ten zonder werk. Er is immers een schreeuwend gebrek aan materiaal. De dagen gaan voorbij met het zoeken naar voedsel en overblijfselen on der het puin. Karina, een onderwijzeres, heeft bij het hoofdkwartier haar loon opgehaald en zich laten inschrijven voor een van de woonbarakken, waar ieder een van droomt. Haar zuster bivakkeert nog steeds in een tent, met twee kinderen, in af wachting van een plaats in een sanatorium elders in het land. MOSKOU In de Sovjetunie gaat aanstaande donderdag een volkstelling van start, die beoogt.een beter inzicht te geven in de manier waarop de Russi sche bevolking is samengesteld en in de huidige levensomstandigheden van de burgers. Meer dan een miljoen studen ten, leraren en ambtenaren zullen in de week van 12 tot 19 januari het land doorkruisen om de inwoners van een vragenformulier te voorzien. Gevraagd zal onder meer worden hoe oud hun huizen zijn, van welk materiaal ze zijn gebouwd, of ze staatseigendom of ei gendom van een coöperatie zijn en hoe veel kamers ze tellen. Volgens de auto riteiten zal alle informatie vertrouwe lijk worden behandeld. Hongkong heeft politieke partij HONGKONG In de Britse kroonkolonie Hongkong, waarvan Engeland in 1997 of ficieel volledig afstand zal doen, is de eerste politieke partij opgericht. De initiatief nemers, onder leiding van Yeung Sam, willen deelnemen aan de eerste rechtstreekse verkiezingen die over twee jaar in Hongkong worden ge houden. De kroonkolonie wordt nu nog geregeerd door een gouverneur, die formeel wordt benoemd door de Britse koningin. De opzet is dat Hongkong na 1 juli 1997 een speciale bestuursregio (SAR) van China wordt, met een gro te mate van zelfbestuur. IG WORTH Het on- zoek naar de oorzaak de vliegramp zondag Engeland waarbij 44 insen omkwamen, heeft geen duidelijke aan- opingspunten opgele- Door een toene- ind aantal deskundigen rdt voorzichtig reke- ïg gehouden met sabo- ;e, hoewel die mogelijk- i aanvankelijk volle- werd uitgesloten. na analyse van de vlucht- order van de Boeing 737- ■IROBI/KAMPALA is onwaarschijnlijk dat ire dè voormalige Ugande- dictator Idi Amin uit zal 'eren een Uganda, zo heeft ambassadeur van Zaire in anda maandag gezegd, re zou Amin willen terug- ren naar Saudiarabië, het d waar hij naar toe ver men was. De Ugandese derminister van buiten- dse zaken, Agad Didi, kent overigens dat Ugan- om de uitlevering van Idi lin zal vragen. De Zairese bassadeur in Kampala, iagira Wanyaburenge, be- jfelde of Kinshasa Amin uitleveren. „Daar is een leveringsverdrag voor no en dat bestaat op het mo- nt niet", zo zei hij. elgische interjassen iet welkom Zaire NSHASA Een Belgisch oorradingsschip dat giste- uit Zeebrugge is vertrok- zal niet welkom zijn in De regering van de irmalige Belgische kolonie ran geen liefdadigheid we- zeker niet nu de betrek- igen tussen beide landen tot der het vriespunt zijn ge lid. Aan boord van het lip „Godetia" bevonden zich ivankelijk ook vierduizend nterjassen van het Belgische er, maar die zijn weer aan aams) land gebracht omdat ire daar helemaal geen prijs stelt. „Wij hebben hier geen Ter en geen sneeuw", aldus regeringswoordvoerder. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi Natuurgeweld blijft de Kaukasus treffen. Terwijl in Armenië nog steeds de ravage wordt opgeruimd van de aardbeving van eind december, is de republiek Georgië getroffen door zware sneeuw stormen. Inmiddels is de sneeuw weer weggedoold maar de ver woestingen, zoals op de foto in het dorp Manavl, zijn er niet min der om. FOTO: TASS Hun twee broers moeten ach terblijven om te werken. Maar de meeste mannen wil len niet klagen. Zij hebben geen keus: het graf van hun ouders bevindt zich daar en zij moeten blijven om de terug keer van vrouw en kinderen voor te bereiden. Als de avond valt, verzamelen zich dik inge pakte mannen bij vuren die bij de tentenkamp aan de uitvals wegen van de stad zijn aange stoken. Vrouwen lopen voor bij, met kinderen tegen zich aangedrukt die in hun van de kou rood aangelopen handen brood vastklampen. En dat terwijl volgens plaatselijke au toriteiten „het leven zijn nor male gang moet hernemen". 400 blijft onduidelijk, hoe het mogelijk is geweest dat beide motoren gelijktijdig uitvielen. Een aantal experts acht het daarom niet uitgesloten, dat er aan de motoren is geknoeid. Ook premier Thatcher wil een mogelijke sabotagedaad niet uitsluiten. Minister van verkeer Paul Channon zei, dat de nu be schikbare gegevens erop wij zen dat de rechtermotor al was uitgevallen voordat het toestel neerstortte, en dat de linker motor vermoedelijk in brand stond. Ten minste vier Britse soldaten die dienden in Noord- Ierland zijn onder de 44 doden van het ramptoestel, dat op weg was naar Belfast. De Roy al Ulster Constabulary (RUC), de Noordierse politiemacht, deelde mee dat er zich ook verscheidene RUC-functiona- rissen aan boord bevonden, van wie er twee omkwamen. De Noordierse protestantenlei der, dominee Ian Paisley, zegt sterke vermoedens te hebben dat het toestel is gesaboteerd. „Het is zeer verdacht, omdat militairen geregeld van deze vlucht gebruik maken", aldus Paisley. Militairen en politie mensen zijn in Noord-Ierland een door de katholieke guer rillabeweging IRA veelvuldig gekozen doelwit voor aansla- De autoriteiten in Praag hebben geen toestemming gegeven voor een herdenkingsbijeenkomst zondag voor Jan Palach. Deze Tsjechoslowaakse student stak zichzelf 20 jaar geleden op het Praagse Wenceslas-plein in brand als protest tegen de inval van Warschaupact-troepen in 1968, waarmee een eind kwam aan de Praagse Lente. Ook dit keer heeft een student gedreigd zichzelf in Praag te verbranden. foto: anp LONDEN Minder dan twee weken voor zijn ver trek uit het Witte Huis heeft Amerika's president Ronald Reagan zijn laatste' begroting ingediend. Daarin heeft hij een groei van de defensie-uitgaven voorgesteld van twee pro cent .boven de inflatie. Daarmee voldoen ook de VS niet aan de NAVO- richtlijnen, die uitgaan van een reële groei van drie procent. Volgens Hans Binnendijk, di recteur van het Internationaal Instituut voor Strategische Studies in Londen, zullen de Amerikaanse defensie-plan nen waarschijnlijk leiden tot nog minder bereidheid bij de Europese NAVO-landen hun eigen defensie-uitgaven op te schroeven. Vooral binnen het Amerikaanse Congres wordt veelvuldig geklaagd dat de Europeanen niet genoeg mee betalen aan de NAVO. Overi gens verwacht Binnendijk dat ook het Congres in de defen sie-begroting zal snijden. Die begroting zou volgens de plan nen van Reagan een bedrag belopen van 730 miljard gul den. De begroting voor1990 van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor ziet voor het eerst in acht jaar niet in hulp aan de Nicara guaanse opstandelingen. Hier mee lijkt Reagan's opvolger, George Bush, zijn handen vrij te hebben om zijn eigen poli tiek ten aanzien van Nicara gua te bepalen. Israel blijft verreweg de belangrijkste be gunstigde van Amerikaanse hulp: ruim zes miljard gulden. Voor Egypte is 4,5 miljard gul den uitgetrokken. Ook Pakis tan kan weer rekenen op ruim 1,2 miljard gulden. De verwachting is overigens dat behalve het Congres ook Reagans opvolger, George Bush, de begroting zal wijzi gen, door te bezuinigen op de fensie en meer geld te steken in zaken als kinderopvang, het schoonmaken van het milieu en het opvangen van daklo- okodil n krodil van vijf meter g zit vast In een net, idat hij is gevangen in Proserpine-rivier in stralië. Op de nsterkrokodil, die er dan een ton weegt, rd jacht gemaakt uit )St voor de veiligheid de bevolking. Buren merkten niets van dood Frans paar BOURGES De politie van Bourges in Midden-Frankrijk heeft gisteren een gruwelijke ontdekking: zij trof de stoffelij ke resten aan van een reeds lang overleden echtpaar. De ruim 70-jarige Raymond Moronnier moet al meer dan vier jaar dood geweest zijn, en zijn vrouw Reine ruim een jaar. De buren hadden niets gemerkt: zij dachten dat de man ziin da gen sleet aan de Middellandse Zee en dat zijn vrouw bij fami lie elders was ingetrokken. Yoto wil de opdracht van zijn meester ten uitvoer leggen: moet onschadelijk worden gemaakt. Wanneer weer een wolk van zwaveldamp het uitzicht geheel belemmert, ziet snel naar boven te glippen en op een richel te komen, boven Rob. Dan springt hij onverhoeds naar beneden, maar heeft het geschuifel van zijn voeten nog juist op tijd gehoord zich plat tegen de kraterwand. Hij grijpt en.... heeft de Yoto te pakken. Met een forse zwaai slingert hij de knecht naar zijn meester, die loerend het gevecht gadeslaat. Maar Lupardi steekt geen hand uit: hij Is bang, dat de vallende Yoto de atoombommen zal beschadigen en zonder een spier van zijn ge laat te vertrekken, ziet hij zijn helper in de peilloze diepte storten. De doodskreet van de ongelukkige gaat verloren in het rumoer van de vulkaan, die opnieuw verstikkende dampen en felle vlam men uitstoot. Rob rilt....Het lot, dat Yoto was beschoren, had ook hem kunnen treffen. Maar er Is geen tijd om lang over die dingen na te denken: zijn gevaarlijkste tegenstander. Lupardi, loert nu op hem en ook met die gek zal Rob moeten afrekenen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7