Dader schietpartij op Nieuwe Rijn nog zoek STAD OMGEVING ïyirussen in computers eidse universiteit )oorrijden 2 ia aanrijding FIETSER GEWOND HOOFDWEG AFGESLOTEN De Burcht leidt nieuwe jaar in met bijzonder concert LAK is op zoek naar zangeressen voor jubileumproduktie Ontpoldering van Meren wijk was zwarte bladzijde BEZUINIGINGEN BIJ HET LEIDS GEMEENTE-ARCHIEF IVe aun hier met li nor oris plezier. id Vtske. maarom ?r amtik le rtnden tiaar limb ik is naar mo [vertrokken fr Oat weet ik. maar missihien vinden we hier ren aan knopingspunt i s/aar om sta) 'ie kleren ie dovihe Oe energie ran ome arm banden, waarmee we door ie lud kunnen reuen, is Beperkt. We moeten n geschiedenis leren in en alvorens wede nbanden gebruiken. Uitgeverij, Antwerpen-Weesp ings USKE EN WISKE DEKOMIEKE COCO MAANDAG 9 JANUARI 1989 PAGINA 5 ÏDEN/SASSENHEIM Een 24-ja e Leidenaar is afgelopen nacht aan louden omdat hij rond 12.00 uur wa njorgereden na een aanrijding bij Sas n iheim. De man bleek niet te zijn ver espra; terd. Hij botste na het verlaten var snelweg op de Van Pallandtlaan, rij id richting Sassenheim, tegen dt to ge< to van een 23-jarige vrouw uit Lisse was gestopt voor het oranje rslicht. De man stapte daarop uil oijj wagen en voer tegen haar uit om- ze was gestopt. Daarna reed hij De vrouw had echter zijn kente- genoteerd en korte tijd later is de in door de Noordwijkerhoutse politie igehouden LEIDEN Een 71-jarige fietser uit Voorschoten is za terdagochtend gewond ge raakt bij een aanrijding met een automobilist. Het onge luk gebeurde op de kruising van de 5 Meilaan met de Rooseveltstraat. De fietser stak op de 5 Meilaan plotse ling links voor een auto de kruising over. De 32-jarige automobilist uit Leiden kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer is met een hersenschudding en hoofd wond naar het Academisch ziekenhuis gebracht. HAARLEMMERMEER De Hoofd weg-westzijde tussen de Lisserweg en Nieuw Vennep is vanaf vandaag ge durende drie en een halve week op werkdagen tussen negen uur 's mor gens tot half vier 's middags afgeslo ten voor het doorgaande verkeer. (Brom-)fietsers en voetgangers mo gen een uitzondering maken op deze regel. Oorzaak van de wegafsluiting is de sanering van het bomenbestand langs de westelijke hoofdweg. Alle zieke bomen worden gekapt en ver vangen door gezonde exemplaren. De verwachting is dat de maatregel tot en met virjdag 3 februari van kracht blijft. Onder invloed achter het stuur LEIDEN Bij een gionale alcoholcontrole zijn in de nacht vrijdag op zaterdag drie dronken automobilisten beboet. Een 41-jarige Voorschotenaar werd op de Voorschoterweg betrapt. Een 42-jarige Voorschotenaar bleek op de Dr. Lelylaan der invloed achter het stuur te zitten en 25-jarige Leidenaar werd op de Joke Smits straat aangehouden. Alle drie betaalden de hen opgelegde boete van 400 gulden. iUEL AANHOUDING LEIDENAAR WEGENS ONDUIDELIJKE VERKLARING Invalide vrouw overvallen LEIDEN Twee mannen hebben vrijdag rond zes uur 's avonds een overval gepleegd op een zwaar invalide vrouw (59) en haar eveneens invalide zoon. De mannen belden aan bij de woning van de vrouw aan de Bernhardkade en kwamen binnen met de smoes dat zij een telegram voor haar hadden. Zij sleepten de vrouw vervolgens naar de woonkamer en bedreigden daar haar zoon met een scherp voor werp. Zij eisten geld en doorzochten kasten in het huis. Uiteindelijk gingen zij ervandoor met een geldbedrag van 1.500 gulden, twee zegelboekjes en een horloge. Zij trokken de telefoondraad kapot om te voorkomen dat de politie snel gealarmeerd werd. Het gaat om een blanke man van ongeveer 20 jaar en 1.80 meter lang die gekleed was in een donkere trui, spijkerbroek en witte gymschoenen. De andere is een kleurling van ongeveer 20 jaar, 1.70 meter lang en gekleed in een spijkerpak en een muts op het hoofd. Beiden spraken Nederlands met een on bekend accent. Leden Rijnland eindigen hoog bij NK kunstrijden LEIDEN/GELEEN Drie schaatsters van de Leidse kunstschaatsvereniging KSV Rijnland zijn het afgelopen weekeinde hoog geëindigd bij de Nederlandse kampioen schappen in Geleen. Wendy Ammerlaan behaalde in het algemeen klassement een vier de plaats. Bij de combinatie vrij rijden werd ze tweede. Scarlet Knoester behaalde een tweede plaats bij de lange kür en Caroline Woldering werd negende in het algemeen klas sement. Inbraken in Nieuwkoop NIEUWKOOP Ongeveer vier honderd gulden is zaterdagmiddag gestolen uit een woning aan de Bernhardlaan in Nieuwkoop. De da ders zijn de woning via de achterzij de binnen gegaan. In diezelfde buurt is in de nacht van zondag op maandag nog een inbraak gepleegd. Uit deze woning aan de Irenelaan wordt tot nu toe echter nog niets vermist. Autoradio's ontvreemd LEIDEN Dertig autoradio's ter waarde van tienduizend gulden zijn in de nacht van donderdag op vrij dag gestolen uit een garagebedrijf aan de Kennedylaan. De inbrekers braken een ruit open om het pand binnen te komen, Alle korpsen van muziekvereniging De Burcht, jeugdorkest, seniorengroep en Big Band, waren gis teren te zien en te horen in de Waag. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De majorette- groep, het jeugdorkest, de seniorengroep en de Big Band van muziekvereni ging De Burcht hebben gisteren het nieuwe jaar muzikaal ingeleid. De mu ziekvereniging presen teerde zich in de Waag met het spelen van ver schillende muziekstuk ken. Elke groep had haar eigen repertoire. Het bijzondere concert werd bijgewoond door ongeveer 160 mensen. Voorzitter B. Lim burg had eigenlijk iets meer belangstelling verwacht. „Maar ik heb geteld dat er in totaal twaalf nieuwjaarscon certen op dezelfde dag waren. De liefhebbers kunnen nu eenmaal niet op meer dan een plaats tegelijk zijn". De Burcht houdt elk jaar zo'n nieuwjaarspresentatie. Die is opgezet om het publiek kennis te laten maken met de vereni ging en eventueel ook nieuwe leden te werven. Limburg: „We kunnen nog leden ge bruiken. Zeker nu het komen de jaar het Leids Muziekcen trum op het industrieterrein De Waard wordt opgeleverd. Dan hebben we eindelijk een goede oefenruimte voor alle leden". De voorzitter vertelde dat de vereniging nog altijd hard werkt aan het inzamelen van geld om zo de toekomstige nieuwe ruimte te bekostigen. „De vijf verenigingen die het Leidse Muziekcentrum zullen betrekken, moeten gezamen lijk een miljoen gulden op brengen. Dat is een hele opga ve en daarom hopen we dat ook door middel van deze nieuwjaarspresentatie sponsors zich zullen aanmelden", aldus Limburg. De Burcht speelt met de ande re vier verenigingen op 1 april op het benefietconcert voor het Leids Muziekcentrum. Limburg: „Wij willen probe ren, vooruitlopend op 1992, meer buitenlandse contacten te leggen. Het eerste resultaat daarvan is dat op 1 april het Franse korps Les Bietons d'Jhonzac ook op het benefiet concert zal spelen. Wij hadden eerder al contact met die vere niging. Volgend jaar gaan wij zelf naar Frankrijk". Limburg hoopt dat De Burcht dergelijke banden met meer buitenlandse korpsen kan aanhalen. „We hopen dat er zo uitwisselingen kunnen ontstaan, maar ook wat uitgebreidere contacten tussen leden onder elkaar". Dansmeester Castelein steelt harten Leidse Hutspotten Ruim tweehonderd Leidenaars hebben zaterdagavond in het Antoniusclubhuis, in kostuum en avondjurk, het nieuwjaars bal van de carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten bijge woond. Als speciale gast was de bekende Leidse dansmees ter E. Castelein aanwezig, die met zijn vrouw meer dan een uur het bal leidde. De al flink op leeftijd zijnde landelijk be kende dansmeester startte met een polonaise, waarmee hij direct de harten van menig carnavalsliefhebber stal. Hij kreeg het publiek daarmee op de hand en de dansvloer was voor de rest van de avond goed gevuld. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het LAK-the- ater zoekt zangeressen die mee willen doen aan een grote jubileumproduktie. Het gaat om vrouwen van veertig tot zestig jaar die mee willen zingen in het voor de voorstelling te vormen koor. Het LAK (Leids Academisch Kunstcentrum) bestaat in 1989 veertig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt een speciale muziektheater-voorstelling voorbereid die zal worden op gevoerd in de parkeergarage onder de universiteitsgebou wen aan de Witte Singel. Er worden begin juni ongeveer tien voorstellingen gegeven. De koorrepetities beginnen in maart. Het idee voor de produktie is afkomstig van Leidenaar Kees Epskamp. Andere Leidenaren die er aan meewerken zijn In- grid van Frankenhuyzen die de tekst schrijft, Warner van de Els componeert de muziek. Winnifred Epskamp verzorgt de kostuums en de LAK-tech- nici Hans Junschlager en Klaus Vleeming zorgen voor licht en geluid. Aan de produktie zullen onge veer veertig mensen meedoen. Over de inhoud is nog niets bekend. De solistische zangrol- len worden vervuld door (semi-)professionele opera zangers. Verder werken aan de voorstellingen leerlingen mee van de mime-school^Voor het ongeveer dertig leden tel lende koor worden nog zange ressen gezorgd. Volgens de ini tiatiefnemers is voor deelname voorwaarde dat de betrokke nen zuiver kunnen zingen. Enige koorervaring is meege nomen, maar niet noodzake lijk. De initiatiefnemers belo ven de deelnemers een inter essant muziektheater-avon tuur, waarin weinig sprake is van traditionele koorzang. In lichtingen bij Kees Epskamp, 's avonds: 071-1408661 of bij Roland Helmer van het LAK, tussen 14.00 en 17.00 uur: 071- 124890. DIJKGRAAF BIJ JUBILEUM WATERSCHAP: OUDE WETERING „De ontpoldering van de Leidse Merenwijk in 1983 wordt nog steeds als een zwarte bladzijde in onze geschiedenis ervaren". Dat zei dijkgraaf J.B. Uit den Boogaard afgelopen vrijdag tij dens de viering van het 10-ja- rig bestaan van waterschap „De Oude Veenen". Hij voeg de eraan toe dat de Meren- wijk-affaire er wel toe heeft geleid dat de provincie inmid dels heeft besloten dat deze ontpoldering de laatste in Zuid-Holland is geweest. Als gevolg van de nu ingeno men standpunten heeft de eer ste dé-ontpoldering in Zuid- Holland plaatsgevonden. Dat gebeurde eerverleden jaar met het tien jaar geleden ontpol- derde gedeelte van de Lisser- poelpolder. „Deze polder werd weer binnen waterschap „De Oude Veenen" gebracht zon der ook maar één negatieve reactie van de achthonderd huiseigenaren in de Lissese wijk Poelpolder-Zuid I", zo liet de dijkgraaf niet zonder trots weten. Het Statenlid mevrouw drs. I. Günther bevestigde de stel- lingname van de dijkgraaf. Uit den Boogaard voorzag dat ver dere uitbreiding van woonwii- ken in de regio zo-wie-so in de polders zal moeten plaatsvin den. Dit heeft grote conse quenties voor de waterhuis houding in de polder, omdat het waterschap vooraf de ma ling en de wateraf- en aanvoer moet aanpassen. Ditzelfde geldt overigens ook voor de reconstructie van oude glas tuinbouwgebieden. de inrich ting van nieuwe glastuinbouw gebieden en voor het aanleg gen van wegen en fietspaden. LEIDEN - Met ingang van 1990 moet er 12.000 gul den bezuinigd worden bij het Leids gemeente-ar chief. Dat staat vermeld in het jaarverslag over 1987. Deze bezuiniging kan worden verkregen door een tamelijk ingrijpend reorganisatieplan naar aanleiding van de pensio nering per 1 januari 1990 van drs. B.N Leverland, thans hoofd van de afdeling studie zaal en vervanger van de ar chivaris bij diens afwezigheid, zo staat in het verslag ver meld. Een commissie heeft in het ka der van de bezuinigingen twee zaken voorop gesteld. Aller eerst de noodzaak van het aantrekken van een archiefin specteur en ten tweede de handhaving van de kwaliteit van de hulp in de studiezaal. Het aantal bezoekers aan de studiezaal is de afgelopen jaren erg toegenomen. In het jaar verslag staat vermeld dat er in 1973 3924 bezoekers waren. In 1986 bezochten 6645 mensen de studiezaal en in 1987 waren dat e- 6720. In het jaarverslag wordt te vens de mogelijkheid genoemd dat wanneer er op 1 januari 1990 een vacature ontstaat door het vertrek van Lever- land, plaats vrij is voor een part-time inspecteur. In 1987 bleef de inspectie namelijk be perkt tot ad hoe optredens.. Amc-EIDEN De Leidse Georf >°Ütie is nog altijd op :oek naar de dader van r le schietpartij op 4e Vo Nieuwe Rijn in Leidei, 'rlie vrijdagnacht het 1?- J ren kostte aan de 29-jaii- 1(;e M. Qakiroglu ut iet g( doorschoten. Wel is eei k )3-jarige inwoner vai l«eiden in verzekering Jjesteld, maar de politi- L./J nerkt hem niet aan al. verdachte. De Leidenaai )evond zich tijdens de d ichietpartij in het Turkse èstaurant Het Paleis. De Ga^chietpartij speelde zich "aar voor de deur af. „Zijn verklaring bevatte bezoe !n^e*e onduidelijkheden. z Daarom willen hem nog 3aivat nader aan de tand direc roeien. Het is te vroeg lat d)m hem als verdachte dechi ian te merken", aldus ,tc jolitiewoordvoerder D. ander *raveland. I> schietpartij vond vrijdag nicht om enkele minuten voor één plaats op de Nieuwe Eijn, ter hoogte van het Stad- kuisplein. De politie kreeg een melding binnen dat er een man gewond" naast een geparkeerde auto lag. Luttele ogenblikken daarna kwam een telefoontje binnen dat de man was neergeschoten. Het zwaargewonde slachtoffer werd met spoed door de Eer ste Hulpdienst naar het Aca demisch Ziekenhuis ge bracht, waar hij kort na aan komst overleed. De man was vele jaren geleden in het ka der van gezinshereniging naar Nederland gekomen. De Voorschotenaar was ge trouwd en werkzaam als chauffeur. De politie hield direct na de schietpartij acht personeelsle den en bezoekers van het Turkse café-restaurant Het Paleis aan, die zich in de ge- egenheid en de bovengele- ;en kamers bevonden. Het «afé-restaurant was nog oen. Boven de caféruimte is een koffieshop, waar gere geld vaak gekaart werd, als mede enkele kamers die ver huurd werden. De acht zijn zaterdagmiddag verhoord. Zeven werden in de loop van de middag vrijgelaten, een werd in verzekering gesteld omdat er onduidelijkheden in zijn verklaring zaten. Wat die onduidelijkheden zijn, wil de politie in het belang van het onderzoek niet kwijt. Ook over het motief van de schietpartij wil woordvoerder Graveland geen mededelin gen doen. „We hebben daar wel ideeën over, maar die willen we achter de hand houden bij het verhoor van diverse mensen". Er houden zich zo'n 15 re chercheurs met de zaak be zig. Ze hebben afgelopen weekeinde een buurtonder zoek gehouden. Ook worden alle contacten van het slacht offer nagelopen. Het onder zoek richt zich geheel op de Turkse gemeenschap. Inmid dels hebben zich enkele voorbijgangers gemeld, die ten tijde van de schietpartij op of in de buurt van de Nieuwe Rijn waren. „Enkele mensen dachten dat het om vuurwerk ging, maar meld den zich toen ze hoorden dat er een schietpartij was ge weest", aldus Graveland. Bij de dodelijke steekpartij die zich afgelopen woensdag afspeelde op de Waardgracht blijkt een oud conflict in het geding te zijn geweest. Het slachtoffer, de 29-jarige Lei denaar J. Kapteijn, zou ge ruime tijd geleden tegen de verdachte van de steekpartij zijn' opgelopen, waardoor deze wat drugs zou hebben laten vallen. De 28-jarige verdachte claimde woensdag opnieuw een vergoeding, toen hij het slachtoffer toe vallig tegenkwam bij andere kennissen. Volgens de politie ging het om een luttel be drag. Het mes, dat de ver dachte weggooide na de steekpartij, is nog altijd zoek. De 28-jarige Leidenaar is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. w! JESMETTE" FLOPP1 DISKS VERMOEDELIJKE OORZAAK het systeem. Hier zijn alleen nog virussen aangetroffen in Macintosh computers. Fabri kant Apple verspreidt inmid dels programma's waarmee vi russen kunnen worden opge spoord. Blanken wijst er op dat maar weinig computergebruikers aan de universiteit maatrege len nemen tegen virussen. Zo zouden ze kopieën van databe standen moeten maken omdat virussen zih aan programma's hechten en niet aan gegevens. Bovendien wordt daarmee voorkomen dat bij verlies of beschadiging van diskettes vele uren werk in enkele se conden wordt vernietigd. Blanken constateert dat nogal wat bedrijven maatregelen hebben genomen om besmet ting met virussen te voorko men. Dat gebeurt onder ande re met het aanbrengen van sloten op disk-drives. Wie een ander programma wil inbren gen moet dan eerst de sleutel vragen en de diskette waar dat op staat laten controleren. Hij sluit uit dat de universiteit zo iets invoert. Zo'n controle zou niet in dé cultuur van de uni versiteit passen, erg star zijn en veel kritiek van de compu tergebruikers uitlokken. a che Nat* 5IDEN De afgelopen ndel-ee maanden zijn in de onmputers van de Leidse •chteiiversiteit diverse virus- ?elne n aangetroffen. Derge- innei ongewenst inge- p achte programma's kun- n alleen maar een gein- bevatten, maar zijn luide ms ook in staat om com- gif ete bestanden te vernie- 'n'he 'en' v'russen zijn u rmoedelijk in de uni- ir!rsiteitscomputers te il cht gekomen door het la ibruik van meegebrach- „besmette" floppy disks lor studenten en mede- irkers van de universi- >lleg it. 14( n d' t zegt H. Blanken, hoofd Azi oduktie Werkstations van fhaj t Centraal Reken Instituut het universiteitsblad Mare. 'ea^rf anken constateert dat be letting van computers erg nvoudig is. Hij noemt als orbeeld dat iemand tussen middag aan de slag gaat een geleende belastingdis- iistei tte. Als die besmet is met ej". a n virus hecht dat zich direct eiinin de andere programma's che de ptrsonal computer, zonder dat i'mand het merkt. Daarna versireidt het zich oVer alle ande-e aangesloten apparaten. Virusen kunnen rampzalige gevagen hebben. Zo zijn er die n teksten iedere z in een s veranderen, maar ook die bij- voobeeld iedere nul in een andir cijfer omzetten. Statis tician, boekhoudingen en be rekeningen kloppen dan niet mee. Bovendien valt nauwe lijks meer na te gaan wat er wel had moeten staan. Des virussen hebben bij an der» universiteiten al grote schide aangericht. Bij de Tecnnische Universiteit Lind- hoven zou tachtig procent van de nersonal computers al zijn besnet. Daar is inmiddels een conplete „verdelgingsploeg"* in lét leven geroepen die moet woiden gewaarschuwd zodra computergebruikers vermoe den op een virus te stuiten. Twee studenten zijn zelfs een bed'ijfje begonnen dat zich be- zigloudt met het schoonma ken van databestanden. Zij verlienden daar honraria mee van 1.000 tot 8.200 gulden. In Leiden valt het nog mee, aldus Blanken, die geen „epi- denie" zegt te verwachten. Dat heeft volgens hem te ma ken met de andere opzet van

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5