TOP wint sleutelduel Pernix en Fluks draaien rollen om r W] John Kuyvenhoven grijpt nationale titel Schakers van Philidor naderen veilige haven ia LUBA ONDERUIT! BIJ ASVU L SPORT EeidócSoiucuit MAANDAG 9 JANUARI 1989 PAGINA Leidse dames slordig LEIDEN De dames van de afdeling Leiden gingen in de voorronde om het Nederlands kampioenschap ten onder te gen Zeeland. Leiden kwam al wel snel op voorsprong door Annet Beerendonk. Na deze treffer dachten de dames dat ze er al waren en leverden vervolgens slordig voetbal af. Dit werd onmiddellijk afge straft door de Zeeuwsen, Saar Dooreman knalde de gelijkma ker in het Leidse doel. Na rust probeerden de Leidsen het ge lijkspel vast te houden. Dit mislukte. De Zeeuwse Marieke Vogel verzorgde de 1-2. Velzeboer tweemaal de snelste Monique Velzeboer LEUVEN Monique Velzeboer deed al tijdens de eerste grote shorttrackwedstrijden van het nieuwe jaar van zich spreken. De schaatster uit Oud Ade zegevierde in Leuven op de afstanden 500 en 1000 meter. Joëlle van Koetsveld werd derde op de 500 meter en tweede op de 1000 meter. Bij de heren was Charles Veldhoven uit Oegstgeest de snelste op de 1500 meter. IHCL leverde een prima prestatie op de koppelkoersen. De dames wonnen de 3000 meter, ter wijl de Leidse heren de eerste plaats pakten op de 5000 meter. Marianne Vlasveld derde ALTENMARKT Langlaufster Mari anne Vlasveld is in het Oostenrijkse Al- tenmarkt als derde geëindigd in de Pauernlauf. Door de gestaag vallende regen en de re latief hoge temperatuur was er van enige sneeuw nauwelijks sprake. Slechts in het bovenste deel van het parcours was er voor de langlaufster uit Oud Ade wat eer te behalen. Op de lager gelegen delen was het af te leggen traject echter derma te blubbei;ig dat van een normale wed strijd geen sprake kon zijn. „Het grootste probleem was het waxen. In de blubber heb je een andere >Vax nodig als in de sneeuw. De juiste samenstelling bleek doorslaggevend te zijn". Vlasveld had ruim twee uur en een kwartier nodig voor de 30 kilometer. SASSENHEIM TOP mag meer hoop koesteren om haar verblijf in de hoofdklasse met een nieuw jaar te verlengen. Het achttal van Jasper Engel won met 20-17 van mede-degradatiekandi daat Die Haghe en ver dubbelde zo haar punten tal tot vier. ,,De hele ploeg heeft hard voor elkaar ge werkt en de mentale veerkracht was aanwezig om een reeks tegentref fers goed op te vangen", noteerde Engel als be langrijkste winstpunten uit dit sleutelduel. De scheidende coach wil in de volgende vier wedstrij den nog drie punten halen om lijfsbehoud in de hoogste korfbalafdeling te verzekeren. De selectieleden van TOP hadden zich middels een groepsgesprek, een oefenwed strijd en een oproep voor pu blieke steun fanatiek voorbe reid op de ontmoeting met Die Haghe. Zij speelden in de eer ste helft ook met veel inzet en vaart en boekten vooral onder de palen veel balwinst. Dit re sulteerde-in een 11-6 voor sprong, waaraan het 'gehele achttal op karin Westerbeek na, één of meer doelpunten bijdroeg. „Het was de bedoe ling door honderd procent tempo te spelen scherpte in de aanval te houden, maar op 11- 6 zat een gat. Toen probeerden we stilstaand korfbal te spelen en gelijk zag je Die Haghe te rugkomen", blikte Jasper En gel terug op het derde kwar tier met twee treffers van Gerco Langelaan tegen zeven van Die Haghe (13-13). „Het publiek heeft bns in die fase enorm veel steun gegeven en ons over het dode punt heen geholpen", complimenteerde Anne van der Zaag de aan hang in de Wasbeek. De aan voerder vond erdoor de inspi ratie om vier keer op rij raak te schieten en met 18-16 en vier minuten te gaan was de strijd gelijk voorbij. Dat gold jen Die Haghe weer een hoofdrol in het team van TOP. Van der Zaag ook voor invaller Sjoerd van op de rand in twee minuten, Hij kon zich echter troosten die de tweede thuiszege nog der Klaauw, die zijn optreden waarna hij met een kniebles- met de goals van Jacqueline wat meer glans gaven met 20- beperkt zag tot twee schoten sure alweer naar de 'bank kon. Winter en Ge'rco Langelaan, 16. LEIDEN De Leidse korfbalclubs hebben het nieuwe jaar ingezet met enige opmerkelijke uitsla gen. Pernix leed bij VEO haar eerste nederlaag (15- 13), terwijl Fluks juist haar eerste zege boekte tegen Weidevogels (15-10). Fiks en De Danaïden kwamen alleen op kop door moeizame zeges over Antilopen (14-13) en Het Zuiden (11-13). Ook De Algemene bezet momen teel de eerste plaats en schreef bij DES alweer haar zesde overwinning bij, waarmee deze derde klasser als enige nog zon der nederlaag blijft. Gezien het scoreverloop had Pernix zeker een gelijkspel verdiend bij VEO, dat echter met 15-13 zegevierde. De ploeg van Rob van Dort had door hattricks van Carla Kuipers, Janneke Mulder en Robin Ar nold us tweemaal een wat rui mere voorsprong tot 6-8 (rust) en ook op 11-12 waren er mo gelijkheden om verder uit te lopen. Doordat de thuisclub drie minuten voor tijd op 14-13 kwam, moesten er risiko's ge nomen worden en de volgende tegentreffer maakte de eerste nederlaag van dit zaalseizoen een voldongen feit. Twaalf minuten lang zaten Fi des Pacta en Swift (A) vast op 12-10, voordat invaller Frank Peter de Haas de impasse doorbrak en zo de winst veilig stelde: 13-12. De fusieclub had steeds het scoreverloop gedic teerd en bezat via Jan Willem Meijer, Nico Pikaar (2), Wilma Neuteboom, Bettina Somme- ling en René van der Vooren ook de grootste voorsprong met de cijfers 7-4. Na de korf- wisseling vervielen beide teams tot rommelig aanvals- spel, maar de Leidenaren ga ven de leiding nooit meer uit handen en wonnen voor de derde keer thuis. Binnen drieëntwintig minuten stond Fiks tegen Antilopen met treffers van Jacqueline Anholts, Theo Vreeken (2), Sandra van Gelderen, Tanja Reitsma, Jaap Rietdijk en Die- derick van Veen op 8-4, maar toen kwam de klad erin. „Wij drachten dat we het rustiger aan konden doen en namen gas terug, waardoor er gelijk ook nonchalance in het spel kwam", verklaarde trainer Henny Piket de terugval, die in een 10-11 achterstand haar bodem bereikte. Dit schudde zijn volgelingen wakker en zij dwongen het geluk af, dat Sandra van Gelderen vlak voor het eindsignaal uit een doorloopbal 14-13 vervaardig de. De Danaïden had in hel kerstreces slechts één training en één oefenpartij afgewerkt en dat viel bij Het Zuiden te merken. Heiko Locher (5) en Erik Kromhout (4) waren tot 7-9 de enigen, die de korf von den en de overige aanvallen liepen veelal dood door gebrek aan snelheid. De laatstge noemde schutter stelde in de slotfase de winst veilig met 11- 12 en 11-13 en de resterende goals waren van Monique Slingerland en Enrico Mud. Slechts één strafworp liet Crescendo in de laatste zeven tien minuten noteren en dat was te weinig om Ados achter zich te laten: 13-13. Wijnand Alberts gaf zijn rentree met dit enige wapenfeit wat extra glans en hij behoorde met Joke Geijer (4) en Henk Al berts (3) tot de beste aanvallers in de Leidse acht, die overi gens wel vier basiskrachten ontbeerde. Als enige club wacht Veloci- tas nog op het eerste winst punt, want tegen KOAG werd voor de zesde keer verloren en wel met 6-10. Lian Copier, Ro bert Schoof (2), Selma.Hulst en Bert van Osnabrugge konden de vijandelijke mand pas door boren, nadat in het eerste kwartier al een hopeloze 0-7 achterstand was ontstaan. Zuiderkwartier kwam tegen Atlantis goed uit de startblok ken, blijkens de 8-3 van Anne- lies van der Blom, Dirk Jan de Kreek, Theo van Leeuwen (2), Michael Martens en Martin Verhorik. De blauw-gelen lie ten zich echter uit hun ritme halen door het fysieke ver weer van de' bezoekers en stonden op verlies, totdat Van der Blom in de slotminuut 13- 13. maakte. Lijstaanvoerder De Algemene raakte bij DES moeizaam op toeren (4-1), maar rondom de rust forceerden Marcel van Duyvenbode, Ramon Terwiel (2), Bep de Mooy en Alfred Lambooy na 5-4 al de beslis sing met 5-10. Coach Cor Gra- vekamp kan dan ook rustig ju niores Perry Venema en Ar- noud Lambooy in de aanval uitproberen, zonder dat dit iets aan het eindresultaat, een 11- 15 zege, veranderde. Voor Tempo lijken de kampi oenskansen verkeken, nu te gen Vriendenschaar (B) op nieuw een punt werd ver speeld: 11-11. Topscoorster Maijan Wielinga (4), Els Fran ke, Ronald Drieduite, Erik Pons en Ron Zwaan maakten na 5-4 (rust) 6-9 en omdat de aanval stilviel, ging deze voor sprong verloren en moest Drieduite op 11-10 zelfs nog een punt redden. De schotkracht van Fluks was in de tweede helft tegen Wei devogels eindelijk terug en dit gaf zo'n injectie aan haar spel, dat er met 15-10 gelijk gewon nen werd. Aad van Drongelen, Paul Witteman (4) en Bram Koppenael (3) waren de be langrijkste gangmakers bij de Noordwijkers, die even na rust nog -15 achter stonden en hun eerste winst dus als een knap pe prestatie mochten beschou wen. LEIDEN De heren van Luba Leiden verloren za terdag in Amsterdam de uiterst belangrijke con frontatie tegen concurrent ASVU. De Amsterdam mers knokten zich uit ge slagen positie terug (rust 38-51, eind 77-78). De da mes van Grasshoppers wonnen verrassend ruim van Cheetah. In een harde wedstrijd in Nijmegen zet te Grasshopppers het ver schil pas in de slotfase neer (68-87). In Noordwijk vlogen de vonken eraf in het duel tussen aartsriva len MSV en Lisse. Lisse trok na tweemaal twintig dramatisch slechte minu ten aan het langste eind (59-63). In de dames promotiedivisie zijn met één uitzondering, de ongeslagen koploper Tonego, alle ploegen sterk aan elkaar gewaagd. Zo ook de teams van MSV en Lisse die gisteren in Noordwijk hun zoveelste duel uitvochten. Op het scherpst van de snede, want de onder linge rivaliteit is groot en met name voor. Lisse lijkt winnen van MSV zo ongeveer gelijk te staan met het behalen van een kampioenschap. Het resulteerde in een chaoti sche 'hol en draaf' partij. De agressieve verdediging van beide ploegen schroefde het tempo hoger op dan dat beide ploegen zich technisch konden permitteren. Veelvuldig knul lig balverlies en slechte schot- beslissingen benadrukten dat onvermogen. De sfeer werd er alleen maar grimmiger op, ook al doordat het arbitrale duo Kraaijeveld en Sanders er bit ter weinig van bakte. Zij to verden de meest wonderlijke beslissingen uit hun hoed en het was duidelijk dat ook de winnaar daaruit naar boven zou komen. In eerste instantie leek dat toch weer MSV te worden dat bij 57-53 én balbe zit de strijd twee minuten voor tijd kon beslissen. Het pakte anders uit tot grote vreugde van de Lissespeelsters die in de slotminuut alsnog verdiend de stand in eigen voordeel om bogen. Ondanks de dramatisch slechte vertoning een belang rijke overwinning voor Lisse dat aansluiting probeert te krijgen met de middenmoot. Volgende week kan die aan sluiting in eigen huis tegen op nieuw MSV worden verkre gen. Eindstand MSV - Lisse 59-63. Luba Leiden werd zaterdag in Amsterdam door ASVU zeer onprettig wakker geschud uit de winterslaap. Leiden dat met vier punten voorsprong de winterstop was ingegaan zag die voorsprong gehalveerd door een zeer slechte tweede helft. De opening immers was goed geweest. Onder leiding van het coachende duo Paul Rossdorf en Michiel van der Meer dicteerde Leiden het spel en liep het makkelijk uit naar de ruststand van 38-51. Geen vuiltje aan de lucht zo leek het maar na de pauze stond er plots een geheel ander Leiden. Centers Ben de Jong en Thijs Minderhout verstopten zich en daarvan maakte Simon Bruin namens ASVU dankbaar ge bruik. Leiden verloor het re- :1 'Jllan v'lt» boundoverwicht en daari ook de kans het slechte scl te compenseren. De 25 punt die Leiden na de thee nog een sprokkelde, spreken dat betreft boekdelen. Het lies was ondanks het minim;IDA - verschil daarvan een logiske gevolg. Ook Thomas GussJouda kon daar ditmaal, acht seco itreir den voor tijd, niets meer vi anderen. Eindstand 77-76. Het verlies van Leiden gegevaa in Leiderdorp de burger wi l. Dj moed. Leiderdorp won z chten van US (82-61) en het zag :ordt achterstand op Leiden da; very door tot vier punten terug Schij pen. „Als volgende ASVU in Leiden opnieil wint dan is de strijd weer 1 ct dat lemaal open", weet Bert Sat- On son te vermelden. Of Leid< is d dorp dan ook weer deel u^e in' maakt van die 'open' strijd oudig natuurlijk nog de vraag. Sainer'n son maakt dat voorbehoud z ook heel nadrukkelijk: winnen weliswaar, maar hebben zeker niet goed speeld. En volgende week zi len we het denk ik, nog mo lijker krijgen." De ruststa (34-35) is illustrerend woorden. Pas laat in de twe de helft kon zijn ploeg, waar Ton Paulides zijn rentr maakte, afstand nemen US. De Amsterdammers mor ten toen forceren en dat str; te Leiderdorp knap af. Ein stand 82-61. Verrassend was zaterdag zo der meer de winst van BM op Racing Beverwijk. BVO de laatste maand voor de wi terstop slecht presteerde de runner up Beverwijk een p op de plaats maken. Beverwi dat volgende week de beschi king krijgt over Klaas de B (afkomstig van eredivisioni Ests Akrides), wordt op papi dan de sterkste ploeg in de competitie. Het verlies tegt BVO kwam daarom des harder aan in Beverwijk d op zes punten van Leid! blijft steken. De Alphenari die aanvankelijk tegen e< kleine achterstand aankeke boekten de winst door e< gebi den stugge zöne-verdediging. B recti reid: gele vake voor wori twaé een verwijk vond er geen an woord op. Eindstand 79-71. In de dames eredivisie haa den de dames van Grassho pers in Nijmegen knap uit. T genstander Cheetah dat dan twee competitiepunte minder had dan Grasshoppe knokte verbeten om die star £4 c gelijk te trekken. Cheeta speelster Angelique Verme len zelfs zo verbeten dat drie minuten voor tijd met e diskwalificerende fout tot t daren moest worden gebracl Voor Grasshoppers was het ogenblik om tegen aangeslagen Cheetah de besli sing te forceren. Onder aai voering van de uitblinken! Maija van Duyn (28 pnt) w; sten de Katwijksen over Chej tah heen naar de 68-87 ein< stand (rust 40-37). Mede to] corers werden Anja Aa wiel met 21 en Yvonne met 13 punten. In de heren eerstedivisi won Lisse in Amsterdam makkelijk van Wilskracht m< 57-81. Een afdeling lager ir eerste rayonklasse pakte Noordwijk MSV verrassend winst op rivaal Leiderdorp. Noordwijkers wonnen met 7( 70. Het Katwijkse Grasshoj pers verloor in eigen hu kansloos van koploper OS( uit Utrecht met 54-75. LEIDEN John Kuy- venhoven eiste zaterdag in Sint-Michielsgestel de kampioenstrui bij de lief hebbers op. De Leidenaar nam in het kampioen schap vanaf de eerste me ters de leiding en stond die gedurende de duur van de wedstijd niet meer af. En passant schudde hij zijn vluchtmaat Erik Ploeg nog van zich af. René Guyt had bij de amateurs ook een goede start, maar viel halverwe ge de wedstrijd door ma- teriaalpech terug. De Swiftrenner finishte uit eindelijk op de zesde plaats. John Kuyvenhoven heeft zijn krachten niet overschat in de afgelopen weken, want zater dag was hij ook de sterkste op het Nederlands kampioen schap. Op de 'lange start, die aan het veld vooraf ging nam Kuyvenhoven al de leiding: „Direct nadat we het veld in gingen was er al een smalle af daling waar je alleen achter el kaar in kon. Het was niet de bedoeling om in het begin al weg te rijden, maar ik had al snel een gat". Alleen Erik Ploeg slaagde er daarna nog in om aan te sluiten, maar was niet van plan om ook maar enig kopwerk te doen. Telkens als de twee leiders van de fiets af gingen, moest Ploeg echter een gaatje laten vallen. Dit brak hem tegen het einde op, want op het vlakke, zeer snelle parcours was het telkens moeiljk om weer aan sluiting te krijgen. Kuyvenho ven maakte hier gebruik van toen zijn vluchtmaat niet di rect aansloot, reed vol door en pakte een halve minuut voor sprong op Ploeg. Dit bleef zo tot het einde van het kampi oenschap: Kuyvenhoven kon derhalve 'op zeker' naar de fi nish rijden. In 1976, als junior, proefde de Leidenaar al eens het genoegen van een zilveren plak op het NK, maar de trui had hij tot nu toe nog niet ver overd. René Guyt verging het minder fortuinlijk dan zijn clubgenoot Kuyvenhoven. Ook bij het se lectielid waren de verwachtin gen hoog gespannen en werd een plaats op het podium ze ker verwacht. Aanvankelijk ging alles volgens plan; Guyt dook met Wim de Vos als eer ste het veld in en maakte zich los van de rest. Even later slo ten enkele andere renners aan: Freddy Kuyper, Frank Groenendaal, Rudy Nagengast, Pieter Burgers en Ton van der Kinderen. Toen sloeg echter de pech toe voor René Guyt. De Hagenaar trapte zijn wiel scheef, terwijl hij in laatste po sitie reed, moest van de fiets af en lag op twintig seconden achterstand. Even probeerde hij nog terug te komen, maar zag dat dit onbegonnen werk was en liet zich door een ach tervolgend groepje - dat voor de zesde plaats reed - inhalen. Guyt kwam nog wel als eerste van dit groepje over de streep, zodat hij als zesde eindigde. John Kuyvenhoven toonde zich in Sint- Michielsgestel de sterkste liefhebber tijdens het Nederlands kampioen schap veldrijden. FOTO: KEES VAN DEN BURG LEIDEN Na het 5-5 gelijk spel tegen Volmac 2 kan Phili dor 1 zich in de hoofdklasse van de landelijke schaakcom petitie weer iets veiliger voe len, ook omdat twee andere kandidaten voor degradatie, BSG en DD, verloren. In de eerste klasse lijken de kampi- oensdromen van LSG 1 voor bij. Het staat tegen HWP nog gelijk, maar de ene afgebroken partij gaat zeker verloren. In de tweede klasse won Philidor 2 opnieuw, nu met 3 1/2-4 1/2 van het onderaanstaande Ch./Europoort 2. LSG 2 won verrassend ruim van koploper OSV. Voorlopig staat het 1 1/2-5 1/2. In de derde klasse behaalde LSG 3 bij Laren zijn eerste matchpunt, bleef Al phen na een gelijkspel tegen MEMO 2 op precies 50 procent en won Lisse met 3 1/2-4 1/2 van Krimpen a/d IJssel 2. Philidor 1 keek in Rotterdam binnen een uur tegen een 1-2 achterstand aan. Gelpke gaf al na 20 minuten een stuk weg, terwijl Van der Spek en de zieke Stehouwer snel remise speelden. De Graaff heeft tot nu toe alleen tegen Voltnac 1 verloren en won opnieuw. Van Maaren verloor, maar kreeg van tegenstander Wes- terveld via een dameoffer een mooie dood. Vanwege de in vallersproblemen bij beide Philidorteams had Hofland zich over laten halen om toch maar mee te doen. Hij speelde remise. Hans Kuyf kwam wat pionnen voor tegen Winanfs, maar had de kansen die deze daarvoor kreeg onderschat en verloor. Nico Kuyf stond slecht, maar won in de tijd noodfase en blijft met 4 uit 5 topscorer van het team. Joop Piket won verdiend en Bak ker had de wedstrijd moeten beslissen, maar liet het eind spel in remise verzanden. LSG 1 verloor in Zaandam knullig, maar terecht. Aan clubkampioen Van der Vorm lag het niet, deze speelde aan het eerste bord weer netjes re mise. Heemskerk won snel, maar Baart liet zich teveel meeslepen in de door zijn te genstander op touw gezette complicaties. Konings stond verloren, maar kreeg de kans voor een mat in 1. Van Putten speelde een evenwichtige re mise, wat niet van Kuypers gezegd kan worden. Clemens en Van Moorsel verloren voor de tweede keer achter elkaar. Bij Duchêne wisselden de kan sen een keer of vier, maar hij heeft waarschijnlijk de laatste fout gemaakt en staat nu vol gens eigen zeggen verloren. In de tweede klasse blijkt Phi lidor 2 wel degelijk te kunnen winnen, zolang het team maar enigszins compleet is. Van Of- wegen won als eerste en Hen- riëtte de Greef kreeg de op dracht om snel remise aan te bieden. Hierna was het tijde lijk op. Heieen de Greef ver loor regelmatig en Van Loon verloor voor de vijfde maal en volkomen onnodig. Smit speel de een boeiende remise. Van Halderen en Vriend brachten met gedegen overwinningen de winst binnen, aangeziei wisselspeler Braggaar in hd lang- doorgespeelde eindspt niet meer in gevaar kwan Het tot nu toe onfortuinlijk LSG 2 won eindelijk. He bleek met ongeslagen koplope OSV uit Oss weinig moeite t hebben. Van Ketel, Benscho en Tolenaar sloegen in de tijd noodfase toe. Van de Boogaarl stond wat beter, maar bool vanwege de stand remise aai Theo Piket nam met een stu meer geen risiko's, gaf het te rug en won het eindspel. Sikj^pjg kei en Westra Hoeksema hiel den met enige moeite remis en Van Zijp brak af met ee ag c pion minder, zodat de eindt hl stand vermoedelijk 2 1/2-5 1/den wordt. lankc Bij LSG 3 werd zoals gebrui !|ho|!; kelijk weer fors geblunderdölicn maar er werd voor het eers^erk niet verloren. Hagendijkë ver Huysdens en Lind wonnem had< Duyndam en Van der Giessei_ speelden remise en Otten ver loor, evenals de invallers D I Boer en Manniën. Lisse ha j nog met grotere cijfers kunne winnen. Van der Aardwe verloor onnodig, evenals Go dijn, en Van Hal nam in g€,pr<, wonnen stelling met remis genoegen. Lemmers, Lommeiae hl se en Van der Poel wonne voor echter en Bakker en Rosdoijnen speelden remise. Alphei eesmi maakte bij MEMO 2 niet joge schokkends mee. P. Passeniel De Jong en Mourits wonnen fëen Stelling en H. Passenier remi istrati seerden en De Wit, Van Dijl en in en Stakenburg verloren. leken

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16