Spel Feyenoord veelbelovend Zaalvoetbalteam doet geen concessie aan toeschouwers Roos dwingt respect af Bakhuis ziet blessure Van Breukelen als pech AC Milan al op tien punten achterstand BONDSCOACH GROENEWOUD WIL ER GEEN SHOW VAN MAKEN E NEDERLAND OPENT TEGEN HONGARIJE SPORT Èeidó&Qowiant MAANDAG 9 JANUARI 1989 PAGIN Afrika speelt voorronde WK NAIROBI Kenya en Malawi heb ben zaterdag gelijk gespeeld (1-1) in een wedstrijd uit de kwalificatiese rie voor het WK voetbal 1990. Voor beide landen was het de eerste wed strijd uit de tweede ronde van Groep B van de Afrikaanse zone. In Enugu, voor 50.000 toeschouwers, won Nigeria met 1-0 de thuiswed strijd tegen Gabon. Het duel was de eerste wedstrijd uit groep C in de tweede ronde van de Afrikaanse zone. Ook Angola en Cameroun -spelen in deze groep. Uitslagen: Groep A: Algerije - Zimbabwe 3-0, Ivoorkust - Libië 1-0. Groep C: Came- -roun - Angola 1-1, Nigeria - Gabnn 1-0. Groep D Zaire - Tunesië 3-1. Marokko - Zambia 1-0. SINT MAARTEN PEC Zwolle is tijdens de toer- nee door het Caraïbisch gebied ongeslagen geble ven. Zaterdag werd de kampioen van Curacao, Young Columbia, met 2-0 verslagen. Beide doelpun ten werden zeer fraai met het hoofd gescoord door Ed Roos. Roos lijkt dank zij zijn productiviteit tij dens het trainingskamp, acht treffers, een vaste keus te gaan worden als meest diepgaande spits. „Ik ben er nu uit', vertelde trainer Theo Laseroms na afloop van het duel tegen Young Columbia opge lucht. „Ik ben altijd over tuigd geweest van de kwa liteiten van Ed Roos. De buitenwacht heeft de afge lopen tijd wel eens kritiek op zijn spel gehad, maar hij heeft mij nu helemaal overtuigd". De uitslagen van andere oefenwedstrijden van be taalde clubs zijn: Helmond Sport - Fortuna Sit- tard 4-2 (4-1). Doelpunten voor Helmond Sport: Van Kilsdonk, Westphal. Kreekels (strafschop) en Schlüter, tegentreffers: Lens en Clayton. Geldrop - Excelsior 2-3 (1-1). Excelsior: Van Wattum, Pronk en Vink. Capelle - SVV 1-1 (1-0). SVV. Breelveld 1-1. ACV - SC Veendam 0-7 (0-4). Doelpunten: Bont 2, Jans. Gall, Nijgn, Hindriks en Huizingh. Blauw Wit'34 - Heerenveen 0-6 Telstar - Volendam 0-1 (0-1). Doelpunt: Duif. De Graafschap - Roda JC 1-3. Roda JC: Sanchez Torres (2) en Suvrijn; De Graafschap: Van Eek tegen. Heracles (profs) Heracles (ama) 4-2. Doelpunten: Dams 3 en Manders. SMV (3e klas) - SVV 3-2. Score verloop: Van der Laan 0-1, Me dina 1-1, Van der Laan 1-2, Me dina 2-2, Hofstede 3-2. 1-1. Waregem - VVV 2-2 (2-1). Doel punten Waregem: Christiaens (2). VVV: Van Ham en Weerts. Harlingen (le klas zondag) SC Cambuur 0-0. ORANJE WINT OEFENDUEL TEL AVIV Het Nederlands voetbalelftal heeft zaterdag een oefenwedstrijd tegen het Israëli sche clubteam Hapoel Petach Tik- va met 3-0 gewonnen. Bij de rust leidde Oranje met 2-0. Bosman (34e minuut), Eijkelkamp (43e) en Witschge (55e) maakten de doelpunten voor het experi mentele elftal van Thijs Librechts. De bondscoach was na afloop rede lijk tevreden. „Ik heb deze week in Israel behoorlijke inzichten ge kregen in de mogelijkheden achter de vaste kern", aldus Librechts. De opstelling van Oranje was: Menzo; Si- looy, Koot, Rutten en Reekers; Wouters en E. Koeman; Ellerman, Bosman, Eijkel kamp en Witschge (64. Van Loen). WAALWIJK Een show van tien minuten was voor Feyenoord gister middag voldoende om over de rug van RKC de derde ronde van de strijd om de KNVB-beker te be reiken. In die periode, de laatste tien minuten van de eerste helft, tilden de Rotterdammers met wer velende acties de stand van 0-1 naar 0-4. De uit slag (1-6) was vervolgens alleen nog maar van be lang voor de statistieken. De wijze waarop Feyenoord zich RKC van het lijf hield, was veelbelovend voor de toe komst. Met ex-RKC'er Marcel Brands als uitblinkende vrije verdediger en de ook al goed spelende John Metgod als meest verdedigende midden velder maakten de Rotterdam mers indruk tegen de ploeg, die het eerder dit seizoen Fey- noord nog zo moeilijk maakte. De puntendeling (1-1) van toen werd door RKC gezien als verlies en door Feyenoord als een winstpunt. Dat duel was echter niet te vergelijken met de wedstrijd van gisteren. Destijds draaide Metgod beroerd als laatste man en had ook Brands zijn draai nog niet gevonden. Gis teren was dat duidelijk dus wel het geval. Tegen zijn oude club regisseerde Brands als een vedette en bovendien brak hij in de 36e minuut het ver weer van RKC met een juweel van een treffer, nadat eerder al Smolarek met een kopbal voor 0-1 had gezorgd. Ongekend Het doelpunt van Brands leid de een ongekende opleving van het toch al wervelend spe lende Feyenoord in. RKC werd minutenlang overspeeld en binnen tweehonderd tellen was het 0-4. Eerst scoorde Hof- Martin van Geel zorgde met man na een razendsnelle een voor de eindstand, counter via Metgod, Van Geel Feyenoord speelt in de derde Houtman. En kort erop ro^de een thuiswedstrijd tegen maakte Smolarek zijn tweede Willem II. De wedstrijden doelpunt na een knappe solo. Voor RKC, dat eerder dit sei zoen al een achterstand van 0- 3 tegen FC Utrecht helemaal wegwerkte, viel er vervolgens weinig eer meer te behalen. De start na de pauze was nog veelbelovend, maar nadat Houtman met een gave kopbal voor 0-5 had gezorgd, zakte het spelpeil aan Waalwijkse zijde weer naar een bedenke lijk niveau. Alleen André Hoekstra maakte nog zijn haast traditionele doelpunt. strijden voor die ronde zijn vastgesteld in het carnavalsweekeinde van 4 en 5 februari. RKC - Feyenoord 1-6 (0-4): 14. Smo larek 0-1, 36. Brands 0-2, 38. Hofman 0-3, 39. Smolarek 0-4, 58. Houtman 0- 5, 73. Hoekstra 1-5, 79. Van Geel 1-6. Scheidsrechter: Van der Niet. Toe schouwers: 5800. Gele kaart: Hutten (RKC). RKC: Vonk; Hutten, Das. Gouda, Bo- gers; Van Hintum, Brard, Hoekstra, Van der Eist; Schapendonk, Van de Wiel. Feyenoord: De Jongh; Troost, Brands, Nortan; Lokhoff, Metgod. Van Geel, Heus; Hofman, Houtman, Smolarek (Tebbenhoff). André Hoekstra is er zelfs bij op zijn hoofd gaan staan en wordt door Feyenoorder Marcel Brands op de been geholpen. FOTO. ANP Prijsvrager ïiche brui Lotto: 1-8-24-26-30-36. ReservlINZ Deelnemers: 545.653. toten Rf 2.324.551. Prijzen: 1.170.929. tv uitze: Toto: 2-1-1-3-1-1-1-2-3-2-1-2. mers: 20.247. Inleg: 105.092. PtP YT ƒ62.903. haalde zi ptoff icial Toto-gelijk: 11-16-18-21-26, Tachtig" voegd: 13. Deelnemers: 2642, klificatie 12.792. Prijzen (i„cl. jacfulk van [is, kan n Cijferspel: 972431. Deelneinorele a 264.689. Inleg: ƒ397.034. Vasleh. „Het an- jaar. Alle Belgische lotto: 6-17-19-32-1is Yolge Reserve: 24. S daara( Jokernummer: 8491270. ftmedisc Spiel 77: 2732487 Eerste divisie Zondag RBC-Telstar Helmond Sport-FC Den Ha KNVB-beker Zondag Vlissingen-FC Den Bosch FC Groninge. tweede plaats EMDEN/STUTTGART MICHL Groningen is als tweede getnnie S digd in het internationale zg mjn voetbaltoernooi van de W^,utpn duitse plaats Emden. De pf 0pipPi van trainer Hans Westet êeie&' verloor in de finale na verPde na ging met 6-5 van Werder I Niet C men, de kampioen van Enten Bondsrepubliek. In de ha snell eindstrijd hadden de noor^ichi j lineen met 4-2 eewonnen i zijn Jlerland Ton Bakhuis is doelverdediger van het Neder landse zaalvoetbalteam en erkent de risico's van blessures. FOTO: Dijkstra Hans van Breukelen raakte tijdens een zaalvoet baltoernooi ernstig geblesseerd. FOTO: Dijkstra AMSTERDAM Hans van Breukelen had er tijdens de lo ting voor het wereldkampi oenschap zaalvoetbal, een paar maanden geleden in Noord- wijk, een uitgesproken mening over. „Als je in de zaal in het doel gaat staan, moet je wel gek zijn, dus mij niet gezien", rièp de nationale veldsluitpost toen hem door Joseph Blatter, de secretaris van de FIFA, werd gevraagd naar ziin ambi ties om als schietschijf te fun geren in de zaal. Ton Bakhuis, de zaaldoelman van Oranje, was het merk waardigerwijs wel eens met de woorden van Van Breukelen. „Ik heb er toen uitgebreid met Van Breukelen over gespro ken", zei de 35-jarige Bakhuis na afloop van de wedstrijd te gen Algerije, afgelopen zater dag in Amsterdam. Bakhuis, diemet zijn 27 interlands tot de meest ervaren spelers van het team van coach Ron Groe- newoud mag worden gere kend, vervolgde met „En ik moet Van Breukelen wel een beetje gelijk geven. Als je niet uitkijkt word je in tweeën ge schoten. Niet zo zeer tijdens wedstrijden, dan heb je altijd je verdedigers voor je staan. Maar tijdens de trainingen gaat het er hard aan toe. Zeker als het onderdeel afwerken op het programma staat. Maar over het algemeen is keepen in de zaal niet gevaarlijker dan op het veld". Dat Van Breukelen juist in de zaal ernstig geblesseerd raakte ziet Bakhuis meer als ongeluk kig toeval dan dat het een kwestie zou zijn van onerva renheid in de zaal. „Ik heb de overtreding van die Gaudinho van Stuttgart niet gezien, maar naar wat ik heb gehoord was het eigenlijk meer pech. Maar het kan meespelen dat Van Breukelen toch een beetje angst had om in de zaal te kee pen. En juist door angst krijg je onherroepelijk blessures. Want vergis je niet, op het veld keepen of in de zaal, dat zijn twee heel aparte vakken". Snelheid Van blessures heeft Bakhuis, die in de zaal speelt voor het Dordtse Ceverbo en op het veld voor de Haagse vierde klasser VIOS actief is, nauwe lijks last. Dat mag best ver wonderlijk heten, gezien de enorme snelheid waarmee de ballen op doel worden afge vuurd. „Natuurlijk heb je wel eens ergens pijn", geeft Bak huis toe. „Kort geleden raakte mijn duim uit de kom. Moest ik eigenlijk in het gips. Maar dat heb ik maar niet gedaan, want dit WK wilde ik voor geen goud missen". Beschikken de meeste aan het wereldkampioenschap deelne mende ploegen over snelle, be weeglijke doelmannen, Bak huis is daar het tegendeel van. De zwaar gebouwde PTT'er moet het vooral van zijn reac tie-snelheid hebben. „Ik blijf ook meestal gewoon in het doel staan", zegt Bakhuis „Je zal mij weinig naar de grond zien gaan. Ik probeer alles ge woon met mijn handen en voeten te stoppen. Niet al te spectaculair, maar daar gaat het niet om. De manier waar op ik de ballen tegen houd is blijkbaar nog niet zo slecht, want we krijgen op een groot toernooi altijd maar weinig treffers tegen". DICK DIJKHUIZEN onvrij insnijd een Ig te z lilde zij profe inen. inier G 1 zilver AMSTERDAM Het Ne derlands zaalvoetbalteam mag zich dan afgelopen zaterdag eenvoudig heb ben geplaatst voor de vol gende ronde van het offi cieuze toernooi om de we reldtitel, het publiek heeft tot dusverre weinig geno ten van de daden van Oranje. Zowel op de ope ningsavond in Rotterdam, waar Denemarken met 4- 2 werd verslagen als in de Sporthallen Zuid in de hoofdstad, waar Algerije met 4-1 aan de zegekar werd gebonden, gingen de prestaties van het team van Ron Groenewoud ge paard met fluitconcerten en langzaam handgeklap van het publiek. DEN HAAG De FIFA heeft gisteren het speelschema voor de tweede ronde van de wereldtitelstrijd zaalvoetbal veranderd. .Omdat een groep helemaal bestaat uit Europese en de andere uit Amerikaanse teams, is besloten een aantal duels in een andere stad te laten spelen dan bedoeld. Het doel daarvan is, het publiek kennis te laten maken met de speelstijl van verschillende continenten. Nederland speelt in de tweede ronde tegen Hongarije, Italië en België. Woensdag 11 januari (Arnhem): Paraguay-Verenigde Staten en Neder- land-Italië. Rotterdam: Hongarije-België en Brazilië - Argentinië. Donderdag 12 januari (Rotterdam): Hongarije-Italie en Braziiië-Verenig- de Staten. Arnhem: Nederland-België en Paraguay-Argentinië. psnijdei (lijke kn meet. V r eerst Nederland in drie wedstrij^rS(^ maakte, waren er slechts t\jum on een gevolg van een vlekkeLen(j opgezette aanval. De rest o ^e ee stond uit een vrije trap^ te zijr (Faber, Hermans) of was h overJ gevolg van zware defensi|onaai fouten van de tegenstan[. was 0 (Paraguay). „Maar dat zijn toe h situaties", aldus Groenewcj spanne die wij door onze aant wenkt hebben afgedwongen. Voc tegen Paraguay hebben zeer kort gedekt. Daard ging de tegenstander fou maken. Dat was vooral verdienste". het NI len. Da; „De mensen begrijpen geen pepernoot van zaalvoetbal", concludeerde Groenewoud za terdagavond na afloop van de wedstrijd tegen Algerije. „Want wat wil men nu eigen lijk. Moeten wij achterlijk gaan lopen aanvallen om het de mensen naar de zin te ma ken? Nee toch zeker. Wat voor ons van belang was in de wed strijd tegen Algerije, waren de punten. Die zijn behaald en dus ben ik tevreden. Over de manier waarop we gewonnen hebben ben ik ook niet zo te vreden. Natuurlijk, we kun nen veel beter, maar dan moet alles wel lukken. Gaat het dan even wat minder, dan moet je op zeker spelen. Dat hebben we gedaan op de manier zoals wij dat het beste kunnen en dat ook gedurende het toer nooi zullen blijven doen". Groenewoud is derhalve niet van plan concessies te doen aan het publiek dat in groten getale het eerste WK-toernooi zaalvoetbal bezoekt. Aan de ene kant is dat logisch. Het Nederlands team heeft ruim zestig wedstrijden in de voor bereiding gespeeld en in die periode geleerd waar de groot ste kracht van het team ligt. „We hebben heus wel gepro beerd om zo aanvallend moge lijk te voetballen", veront schuldigde Groenewoud zich toch enigszins. „Maar we heb ben tijdens de oefenperiode gemerkt dat echt aanvallend spelen niet ons sterkste punt is. Ik heb nog geen apotheek gevonden die het recept heeft voor het aantrekkelijkste zaal voetbal. Voor ons zijn de pun ten het belangrijkste. En als het publiek dan, als je de bal in de verdediging een paar keer rond speelt, langzaam in de handen gaat klappen, dan begrijp ik daar niets van". Groenewoud doelde dan met name op de wedstrijd tussen Denemarken en Paraguay eerder op zaterdagavond. In die wedstrijd werd wel spekta kel geboden, maar ook toen begon het publiek al na drie minuten in de handen te klap pen, omdat het vertoonde spel voor de bijna 3.000 toeschou wers te traag verliep. Aaan- voerder Vic Hermans van het Nederlandse team vond dat een belachelijke zaak. „Hoe kan je nu al na drie minuten spelen spektakel laten zien", aldus de enigszins verbolgen Hermans. „Maar ja, het is ty pisch Nederlands om zo snel van je ontevredenheid blijk te geven. Dat handgeklap hoort er nu eenmaal bij. En laten we blij zijn, dat we dat in de zaal nog horen. Op het veld komen er zo weinig mensen kijken, dat dat handgeklap niet eens opvalt. Degelijk Oranje mag dan geen publieksprijs hebben gewon nen, het degelijke spel leverde wel een eerste plaats op in groep A. Na overwinningen op Denemarken (4-2) en Algerije (4-1), zaterdag in Amsterdam, kon de ploeg gistermiddag in Arnhem tegen Paragauy vrij uit spelen. Het leidde tot een wedstrijd, die aanmerkelijk aardiger was dan de eerste twee. De Zuidamerikanen, één van de betere teams van het eve nement, hadden één punt no dig voor plaatsing voor de vol gende ronde. Het werd 2-2, een resultaat waar Oranje niet ontevreden mee mocht zijn. De beide Nederlandse doel punten waren een gevolg van defensieve blunders van de Paraguayanen. Van de tien doelpunten die Anders Nederland speelt in de zaal i ders dan bijvoorbeeld Pal guay en Brazilië, die technis vaardiger en met meer tem spelen. Bovendien heeft Ors handicap, dat in de nationi competitie (nog niet met ?||J| internationale FIFA-reg fW wordt gespeeld. „Sommige i genstanders", aldus Groer woud, „maken gebruik van 1 sieke krlcht. Wij zijn dat n v gewend, hoewel we er met 1 fè Nederlandse team veel op ht i Ji. ben getraind. Toch hebben I f y kele spelers soms wat anj IL voor dit spel. Het wordt tl - dat in ons land de regels wA den aangepast. We moet niet op een eiland terecht |Cj<x men". Tegen Algerije startte Ned( land zaterdagavond in A sterdam vlekkeloos. Na 20 i nuten was het 3-0, dank doelpunten van Hermai Seitner en Loosveld. Daarrr was plaatsing voor de ronde vrijwel publiek maakte zich op een show, maar Alger maakte luttele seconden vo- het rustsignaal een tegendo(0Jp£ punt en de wedstrijd werd h DICK DIJKHUIZB^Or MILAAN Het nieuwe jaar is AC Milan voorlopig niet gunstig gezind. Na het gelijke spel van vorige week tegen Sampdoria, verloor de landskampioen met 0-1 bij het laag ge plaatste Cesena. De ach terstand van de ploeg van Gullit, Van Basten en Rijkaard op stadgenoot In- ter; bedraagt na twaalf wedstrijden al tien pun ten. Inter won thuis met 1-0 van Bologna. Het feit dat het Nederlandse trio vlak voor de jaarwisseling werd uitverkoren tot beste voetballers van Europa, heeft geen positieve uitwerking op de resultaten. In het koude, wat mistige stadion van Cese na Scoorde de Zweedse aanval ler Hans Holmqvist na 66 mi nuten, na een pass van Massi mo Agostini. Ruud Gullit, die vanwege blessures nauwelijks gevoetbald heeft dit seizoen, groeide uit tot de beste speler van Milan, maar hij miste in de tweede helft verscheidene goede kansen. Marco van Bas ten, tot nu toe goed voor vijf doelpunten, werd soms kei hard aangepakt door de verde digers van Cesena. Rivaal Inter had veel moeite met het verdedigend ingestel de Bologna, dat laatste staat. Na 72 minuten maakte Serena zijn achtste treffer van het sei zoen. Het was genoeg voor de zege. De club van Matthaus en Brehme behield drie punten voorsprong op Napoli, dat bij Torino met 1-0 won. De twee de club uit Turijn speelde meer dan een helft met tien man, omdat verdediger Bene- detti uit het veld was gebuurd. Het enige doelpunt kwam van de Braziliaan Careca, die na twaalf wedstrijden topscorer is met het voor Italiaanse begrip pen hoge totaal van tien doel punten. Topper van de dag was het duel tussen AS Roma en Ju- ventus. Oudgediende Altobelli bracht Juventus al na twaalf minuten op voorsprong, maar moest even later het veld ver laten met een enkelblessure. Roma viel daarna tomeloos aan en kwam het dichtst bij een doelpunt, toen Rudi Voller tegen de lat schoot. Een kwar tier voor tijd viel de beslissing, waarbij de buitenlanders van Juventus betrokken waren: de Deen Laudrup, net in het veld gekomen voor de Rus Zava- rov, lanceerde de Portugees Rui Barros, die voor 2-0 zorg de. In de slotminuten scoorden beide teams via een strafschop. Roma dank zij Giannini, Ju ventus door Cabrini. Pisa, de club van Mario Been, speelde gelijk (1-1) bij Como. Hugo Sanchez behoedde Real Madrid, de koploper in de Spaanse eerste divisie, gisteren voor een afgang. De Mexi caanse spits scoorde in de slot fase tweemaal, waardoor Real pijnlijk puntverlies voor 75.000 toeschouwers tegen het onder- aanstaande Elche bespaard bleef. Door de stuiptrekkingen van Sanchez won de club van Leo Beenhakker alsnog met 4- 2. Daar FC Barcelona in eigen huis geen enkele moeite had met een andere laag geplaatste club, Cadiz (3-0), bleef de situ atie aan kop onveranderd. Na zeventien duels heeft Real een voorsprong van twee punten. Valencia verspeelde een punt in Sevilla bij Betis (0-0) en zag zijn achterstand op de Madri- lenen acht punten. Moeilijk De Engelse lijstaanvoerder Ar senal had het zondag uiterma te moeilijk in het bekerduel tegen West Ham United, num mer laatst in de eerste divisie. West Ham nam een voor sprong van 2-0 door Dickens en Bould. Nog voor rust zorg de Merson voor 2-1. De gelijk maker kwam halverwege de tweede helft eveneens van Merson. Woensdag is de replay op Highbury. Norwich, tweede in de eerste divisie, had tegen Port Vale geen moeite: 3-1. Townsend maakte twee doel punten. Tijdens de zaterdag gespeelde wedstrijd Manchester United - Queens Park Rangers vielen geen doelpunten, wel gewon den. International Bryan Rob- son slikte zijn tong in toen hij met zijn hoofd tegen een te genstander botste. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen, waar hij zeker tot dinsdag wordt verpleegd voor een her senschudding. McGrath van United, Francis en Falco van Rangers liepen zware blessu res op. De Nederlandse trainers in de Griekse competitie bleven op de veertiende speeldag zonder winst. Rinus Israël speelde met PAOK Saloniki gelijk (1- 1) bij Diagoras. PAOK staat op de gedeelde eerste plaats met negentien punten. ÓFI Kreta, getraind door Gene Gerards, kwam niet verder dan 0-0 bij Apollon. De Turkse ploeg Galatasaray speelt zijn „thuiswedstrijd" in de kwartfinales van het Euro pese toernooi voor landskam pioenen in het Müngersdorfer stadion van Keulen. De wed strijd tegen AS Monaco wordt op 15 maart gespeeld. De heenwedstrijd is op 1 maart. Galatasaray werd door de UEFA gestraft met het spelen van een wedstrijd op neutraal terrein, omdat het thuisduel tegen Rapid Wien in de vorige ronde uit de hand was gelo pen. Aldo Serena scoort het enige doelpunt voor Inter Milan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12