Sou/to/nt Van Gennip niet langer alternatief Meeste applaus voor gediskwalificeerde SPORT 14 15 15 16 lebastian Coe ïaar EK in Den Haag Tebbenhoff niet naar Excelsior VAN BREUKELEN OPTIMISTISCH Kemkers zet Visser op een vol punt ONDEN De Britse atleet Sebastian Coe, tweevoudig lympisch kampioen op de 1500 meter, is geselecteerd voor e wedstrijden om de Europese indoortitels, die op 18 en 19 ibruari in Den Haag worden gehouden. Vorig jaar werd de !-jarige hardloper door de Britse keuzeheren buiten de se ctie voor de Olympische Spelen van Seoul gehouden. De hoort bij dertien atleten die reeds zeker zijn van hun peedoen in Den Haag.Tot de groep behoren ook Linford hristie en Colin Jackson, zilveren medaille-winnaars in eoul. Coe komt uit op de 800 meter. Op die afstand is hij og altijd houder van het wereldrecord op buitenbanen. De rit heeft besloten nog een jaar deel te nemen aan de wed- trijden van de grand prix-cyclus. Daarna ziet hij een toe- omst als politicus voor zichzelf in het verschiet. Linford hristie, tweede op de olympische honderd meter, komt uit de zestig en tweehonderd meter. Sebastian Coe miste Seoul, maar komt wel naar Den Haag. foto: sp MAANDAG 9 JANUARI 1989 PAGINA 11 Brenda Schultz mist ervaring ADELAIDE Helena Sukova heeft in de finale van het tennis toernooi in Adelaide opnieuw haar liefde voor Australië ver klaard. De tiebreakzege op de Nederlandse nummer één Brenda Schultz was haar derde op Australische bodem binnen een maand, maar haar eerste in het enkelspel sinds Eastbourne in 1987. Brenda Schultz kwam op de beslissende momenten hooguit iets ervaring tekort. De jeugdkampioen van Wimbledon had in beide sets een keer de kans de winst te pakken. De koelheid van haar opponente voorkwam dat maar net. Schultz sloeg in de eerste tiebreak met een voorsprong van 6-5 de bal uit en verloor met 6-8. In de tien de game van de tweede set verspeelde ze opnieuw een setpunt door een eigen fout. Ook toen sloeg Sukova, die het evenement in Adelaide in 1984 al eens won, met 8-6 in de tiebreak toe. Bij de heren won de als vierde geplaatste Australiër Mark Woodfor- de. Hij versloeg de Westduitser Patrick Kühnen in drie sets. De Nieuwzeelander Kelly Evernden won gisteren voor de vier de keer het met bijna drie ton gedoteerde Grand Prix-tennis- toernooi van Wellington. Evernden won in de eindstrijd van de Japanner Shuzo Matsuoka: 7-5, 6-1, 6-4. Blómdahl sterher dan zoon VEJLE De beste drieban- der van de wereld, de Zweed Torbjörn Blómdahl, heeft in de finale van het Grand Prix- toernooi driebanden in Vejle verloren van leermeester en vader Lennart. De 49-jarige Lennart Blómdahl streek met zijn zege in vijf sets op de 26- jarige houder van de wereld beker voor profs negendui zend gulden op. De Belg Raymond Steylaerts werd derde door met 3-2 te winnen van de Westduitser Dieter Müller. In Vejle deden geen Nederlanders mee. De Europese Grand Prix-wedstrij- den krijgen een vervolg in Wenen, Rotterdam en Aarhus. ROTTERDAM Voorzitter Simon Kelder van Excelsior heeft zich zeer boos uitgelaten over Feyenoord-directeur Hans Kraay. Inzet van zijn kwaadheid is de zeventienjari ge aanvaller Zier Tebbenhoff, die in het kader van de sa menwerkingsovereenkomst tussen Feyenoord en Excelsior naar Woudenstein zou komen. Volgens Kelder heeft hij na afloop van de competitiewed strijd tussen Feyenoord en Sparta met Kraay, in het bij zijn van Tebbenhoff en diens vader, een mondeling akkoord bereikt over het uitlening van de talentvolle speler. Kelder is verbolgen over het feit dat Kraay Tebbenhoff naderhand zou hebben verteld dat Mit chell naar Engeland zou wor den verkocht en zijn kansen op een plaats in de hoofd macht aanzienlijk zouden stij gen. Tebbenhoff zag daarop af van de overgang naar Excel sior. Bovendien speelt nog de kwestie Rob Jacobs, de trainer van Feyenoord die onder con tract staat bij Excelsior-spon sor Rob Alberts. De eerste-di- visieclub wil op korte termijn weten of Feyenoord de ver bintenis met Jacobs al dan niet wenst te verlengen. Kraay heeft in een eerdere instantie laten weten niet voor eind maart een beslissing te willen Rugbyspeler dood tijdens wedstrijd HONG KONG De 36-jarige rugbyspeler Bruce Vogel is za terdag tijdens een competitie wedstrijd in Hongkong overle den. De in Engeland geboren aanvoerder van het nationale team van Hongkong kreeg tij dens het duel een hartaanval. Eerste crosstitel Adri van der Poel Marieke Stam meest evenwichtige - Rentree Knigge geeft Foreholte vleugels Lisse terug in eerste Klasse Beslissing arbiter breekt Leython op ARC verrast Rijnburgse Boys TOP wint sleutelduel Pernix en Fluks draaien rollen om HEERENVEEN Met een hulpeloos gebaar stapte Robert Vunderink gisteravond op de hoog ste trede van het erepo dium. Thomas Bos, die op de tweede plek plaats nam, zwaaide zowaar naar het boze publiek. Uit protest ging Leo Vis ser naast het platform staan. Het merkwaardige tafereel vormde de afsluiting van een tumultueuze tien kilometer. Want het applaus ging naar Gerard Kemkers, die door scheidsrechter Folkert Brou wer werd gediskwalificeerd. De Drent zou binnen de baanmarkering hebben gere den. Brouwer nam de beslis sing op advies van baancom missaris Eggy Westra. Woe dende reacties van bonds coach Ab Krook en onder meer oud-kernploegtrainer Henk Gemser ten spijt, was de arbiter niet bereid de be slissing te herzien. Als voorzitter van het gewest Friesland heeft Brouwer aan zienlijke macht in de Neder landse schaatswereld. De scheidsrechter kon evenwel niet voorkomen dat de krans toch bij Kemkers terecht kwam. Vunderink, die een vergeefse jacht op het Neder lands record (13.58,47) be kroond zag met een uitste kende 14.10,72, meende dat Kemkers tijd van 14.09,69 ge heel vlekkeloos tot stand was gekomen. Ook Bert Koop- mans en Grietje Mulder wa ren wegens diskwalificatie uit de uitslag verwijderd. Krook had Kemkers tijdens de race gewaarschuwd buiten de blokjes te blijven. Volgens de coach had zijn pupil de bochten daardoor enigszins verkrampt „aangesneden". „Dat is eerder mijn nadeel geweest. Bij het ingaan van de bocht heb ik steeds een slag laten lopen". De ver scherpte interpretatie van de regels dateert van de wereld bekerwedstrijden, die vorig jaar in Calgary werden ge houden. Tijtens de loting van donderdag is de coaches op WÊoamm die wijziging gewezen. De scheidsrechter en baancom missaris haalden zich wel de ergernis van het publiek en alle rijders op de hals. Gem ser liet zelfs machteloze zijn tranen de vrije loop. Gerard Kemkers is door de begeleidingscommissie kern ploegen aangewezen als deel nemer voor de Europese ti telstrijd, die over twee weken in Gothenburg wordt gehou den. Leo Visser en Thomas Bos hadden zich in de vier kamp tijdens de Nederlandse afstandskampioenschappen al verzekerd van een start plaats. Bos maakt in Gothen burg zijn internationale de buut. Vierde man in de Zweedse havenstad is Anne- jan Portijk. Het fictieve eindklassement bij de heren ziet er als volgt uit: 1. Visser 163.255 punten, 'j 2. Bos 163.973, 3. Portijk H 164.388, 4. Veldkamp 165.118, [I 5. Van der Burg 165.598. Het puntentotaal van de gedis- [I kwalificeerde Kemkers was I 161.950. }j Kleintjes Hans Jorritsma schijnt op de kleintjes te letten. De bondscoach van het herenhockeyteam verzamelt de ballen in een winkelwa gentje tijdens een trainingsstage in Amstelveen van zijn team, dat komende woensdag vertrekt naar India om deel te nemen aan het Indira Ghandi-toernooi. foto: anp GELDROP De zorg van Hans van Breukelen om de voortzetting van zijn loopbaan heeft inmiddels plaats gemaakt voor enig optimisme. Zijn linkerknie is in het Sint Anna-ziekenhuis in Geldrop verpakt in een „slee", zoals die enkele weken geleden ook zijn collega Joop Hiele werd aangemeten. „Vooraf had ik angst dat mijn kruisbanden naar de knoppen waren", aldus Van Breukelen. „daarom wilde ik tijdens de operatie ook „bij" zijn. Nu gebleken is dat die in orde zijn, zijn alle mogelijkheden om terug te komen aan wezig. Dat kapsel kan echter alleen genezen door rust. Na een maand in die slee mag ik naar huis. Van af maart kan ik dan aan revalideren gaan denken en eind mei hoop ik dan te weten of de knie bestand is tegen topvoetbal. Ik heb van de doktoren begrepen dat er meer dan vijftig kans is dat het goed komt. Dat is ook de drijfveer om in elk geval in 1990 het WK in 1990 nog mee te willen maken". AC Milan al op ja tien punten T J achterstand I Êrn HAARLEMSE KOMT TERUG OP BESLUIT OVER EK Zaalteam doet geen concessies aan toeschouwers HEERENVEEN De komedie met Yvonne van Gennip als hoofd persoon groeide afgelo pen weekeinde van hoogtepunt naar hoogte punt. Bij de Nederlandse afstandskampioenschap pen schaatsen in Heeren veen liet de 24-jarige Haarlemse zich op haar favoriete afstand, de drie kilometer, door Marieke Stam verrassen. De drie voudig olympisch kampi oene stapte vervolgens uiterlijk onbewogen over haar verlies heen en zocht op de twee reste rende schaatsdagen voor al „het plezier". Zaterdag was Van Gennip nog zoekende en meldde daarom niets te voelen voor een afgang op het EK in West-Berlijn, waarvoor ze ze te bedan ken. Na haar vijf kilome ter van gisteren krabbel de ze terug en sloot zich alsnog aan bij de groep van bondscoach Jan Wiebe Last. Daarmee knapte de alternatieve kernploeg als een zeep bel uit elkaar. Yvonne van Gennip verliet op eigen verzoek de groep „afvalligen" om weer in de schoot van de KNSB te kruipen. Vanaf morgen werkt de Haarlemse onder Last, voor privé-trainer Tjaart Kloosterboer is geen ruimte meer (Kloosterboer zal de toernooien als kijker bezoeken), het programma van de kernploeg af. Met die stap hoopt Van Gennip een waardig slot van haar carrière te kunnen bewerk stelligen, want de „konin gin" van Calgary stopt' na de wereldbekerwedstrijden in Calgary. Op het ijsgala in Heerenveen verschijnt Van Gennip voor de laatste maal op het ijs om het pu bliek nog eenmaal een blik op een schaatsende „legen de" te gunnen. In de alternatieve kern ploeg kreeg Yvonne van Gennip, die als „nieuw" kernploeglid niet aan het NK in Den Haag deel neemt, niet dat laatste zetje om de aanval van de nieu we Oostduitse school onder aanvoering van Kleemann te kunnen weerstaan. Met name de motivatie en het gebrek aan schaatsplezier bleken grote problemen. Die ook Kloosterboer, die Van Gennip vorig jaar naar drie gouden medailles tij dens de Olympische Spelen leidde, niet kon wegnemen. „Dit heb ik zien aankomen en het verbaast me niets. De brand om te presteren is niet hoog. En ik ben niet in staat om het vuur op te doen laaien. Het zou overi gens ook een slechte zaak zijn wanneer een trainer de motivatie een pupil moet aanpraten", aldus Klooste- boer, die met ingang van vandaag weer voor de klas staat. De ClOS-docent zal Jolanda Grimbergen wel blijven begeleiden. Vreemd Zaterdagavond liet Van Gennip via manager Hein Vergeer weten geen trek te hebben in het EK. Gisteren stelde de BCK (begelei dingscommissie kernploe gen) kort'na de afsluitende vijf kilometer de ploeg voor West-Berlijn vast. Op dat moment klopte Vergeer op nieuw bij de BCK op de deur. „Er ligt een vreemd weekeinde achter ons", be gon Vergeer met zijn ver klarende praatje. „Voor het seizoen is er voor een eigen ploeg en begeleiding geko zen. Met ruimte om ver plichtingen na te komen. Het schaatsen was echter van ondergeschikt belang geworden. Na overleg met de BCK, de sponsor, Yvon ne en Tjaart is voor de KNSB gekozen. Het is de keuze van Yvonne. Het be lang van de sporter staat bovenaan. Yvonne zal nog enkele pr-activiteïten voor de sponsor doen, maar pas bij het ijsgala weer in de sponsorkleren op het ijs ko- Van Gennip heeft even overwogen om na „Heeren- Ard Schenk is nog steeds populair. De veelvoudige kampioen wordt ook bewonderd door Eg- bert Van 't Oever (links), die de voormalige topschaatser bijna adorerend aankijkt als deze handtekeningen zet voor jeugdige fans. foto: anp HEERENVEEN Ge rard Kemkers, afgelopen weekeinde in Heeren veen winnaar van de 5000 meter en met zilver op het podium naast An- nejan Portijk in de 1500 meter, verkeert twee we ken voor de Europese ti telstrijd in Göteborg in uitstekende vorm. Becij ferd over de vier klassie ke afstanden was het verschil met Visser meer dan een punt. Na zijn woede over het inci dent rond zijn diskwalifikatie te hebben gelucht, had de 21- jarige Drent zijn evenwicht snel hervonden. Momenteel moet hij met de Oostenrijker Michael Hadschieff tot de be langrijkste kandidaten voor het kampioenschap worden gerekend. Het is de vraag of Visser de achterstand in veertien dagen kan inlopen. Pessimistisch is hij niet; over de 1500 (zaterdag) en de 10.000 meter was de Haa strechter veel beter te spre ken dan over zijn verrichtin gen op de openingsdag van het toernooi. Op de tien kilo meter verkoos de tweevoudi ge medaillewinnaar van Cal gary een evenwichtige race. Het doldrieste tempo van Vunderink ligt nog even bo ven zijn macht. Kernploegdebutant Thomas Bos sloop naar één van de vier EK-plaatsen. Door de tweede plaats op de slotafs- tand passeerde de 20-jarige Hagenaar Portijk in het fic tieve eindklassement. De Heerenvener, die vorig jaar opzien baarde, had echter op de kortere afstanden een gat geslagen, waardoor Ben van der Burg buiten de ploeg voor Göheborg bleef. Oostduits model Naar Oostduits en Sovjet-mo del zijn de afstandskampi oenschappen enige jaren ge leden in de Nederlandse schaatswereld geïntrodu ceerd. Op die wijze zou Ne derland ware specialisten kunnen kweken. Maar aan gezien er komende weken twee keer een Europese titel strijd voor allrounders (da mes en heren) op de agenda staat, werd er in Thialf druk gerekend. Wie in aanmer king wenste te komen voor een startplaats in West-Ber lijn (dames) of Zweden, dien de zich op alle klassieke af standen te presenteren. Dat de schaatsbond daarmee het eerder ingenomen standpunt ondergraaft, wordt in het na- olympisch jaar niet al te be langrijk geacht. veen" te stoppen, maar achtte de tijd nog niet rijp. „Vaak heb ik spijt gehad van mijn keuze voor de al ternatieve ploeg. De drie kilometer was voor mij een hele opluchting. Toen wist iedereen hoe ik ervoor stond. Ik wachtte de dag af wanneer sommige mensen gniffelend om mij heen zouden draaien. Dat is in Heerenveen gebeurd. Ik vraag me wel eens af waar dat oude lijf van me is ge bleven. Ik was vóór het sei zoen al een beetje afge brand. Ik moest steeds door Tjaart of de anderen wor den omgepraat om toch maar weer door te gaan". „Toch denk ik nu geen ka ter over te houden. Wan neer ik nu was gestopt zou ik een weekje zijn opge lucht, maar na een maand toch ontevreden zijn ge weest. Ik voel me fysiek en mentaal prima, maar ik mis iets. Het gekeuvel met de meiden langs de baan. Ik ben erg sfeergevoelig. Van daag heb ik voorlopig m'n laatste klus voor het Rode Kruis en in april begin ik bij mijn nieuwe baas. Wel ke? Dat hou ik nog even Van Gennip werd door Ma rieke Stam overgehaald om het eens bij Jan Wiebe Last te proberen. Stam is na een depressief olympisch jaar onder de Zwolse trainer op gebloeid en eindigde in het officieuze klassement vóór Van Gennip op de eerste plaats. „Yvonne zou spijt hebben gekregen wanneer ze was gestopt. Ze moet het WK als beëindiging van haar carrière zien. Om te stoppen schaatst Yvonne veel te graag. Ik verwacht geen problemen. Jan Wiebe weet alles prima op te van gen". De ploeg voor de EK be staat nu uit: Van Gennip, Stam, Moolhuizen en Meij er. Paul wordt eerste reser ve, Preuter, tweede. BERNIE VAN UNEN Tjaart Kloosterboer werpt een laatste blik op Yvonne van Gennip, die vanaf vandaag weer onder de hoede is van de reguliere bondscoach Jan Wiebe Last. Rechts Marieke Stam, die Yvonne van Gennip terughaalde in de de normake kernploeg. foto- anp

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11