Recreanten zijn wedstrijdspelers van tennisbond i final Ie Achttien verenigingen Rijn- en Veenstreek bundelen krachten ZATERDAG 7 JANUARI 19 89 PAGINA 23 Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Zwart Gelezen in het clubblad van DOSR: Denk ik aan nummer zes, dan denk ik aan Sóren. Sören Lerbv, waarom moest ook hij verwikkeld raken in de zwart- geld-ajfaire... ...PSV pakt de Europacup 1, het Neder lands Elftal wordt Europees Kampioen, de strijd in de nationale competitie is weer geheel open en de FIOD probeert spelbreker te zijn door zich bezig te hou den met datgene waarop onze economie al jaren draait: zwart geld. Het EK-effect is kennelijk aan die lui voorbijgegaan. Vooral het nieuws rond Sören wekt mijn verbazing... ...Onlangs zagen we op de televisie weer beelden van Sören in het Ajax-shirt en konden we weer genieten van zijn onver zettelijkheid. Hij heeft in een interview eens gezegd, dat hij altijd van Ajax zal blijven houden en er later ooit nog wel eens weer zou willen voetballen. Als dat zo is heb ik daar een heel duur toegangs kaartje voor over. 'Desnoods betaal ik zwart Beste wensen Geen Nieuwjaar zonder elkaar het beste toe te wensen. Ook wij van Hutspo(r)t willen geen uitzondering maken op dit goed gebruik. Zo wensen wii dat de za terdagamateurs van Rijnsburgse Boys kampioen worden in de eerste klasse A; dat de rugbyers van DIOK in de competi- Noordwijk: meer dan een punt per wedstrijd. FOTO: HENK SNA TERSE lie ditmaal voor eeuwige rivaal Castri- cum eindigen: dat De Zul/LGB ook zon der Stan van Belkum de beoogde derde plek weet te bereiken: dat de Leidse shorttrackers hun internationale succes sen van het vorig jaar herhalen; dat Bax- spelers Jeffrey Foreé, Hans van Leeuwen en Mario Faber met het Nederlands zaalvoetbalteam wereldkampioen wor den; dat Quick Boys het juichen niet is Quick Boys: het juichen niet verleren. spelers, die vaak alleen maar naar hun eigen belangen kijken, schromen niet om de trainer de 'zwarte Piet' toe te schuiven als het wat minder gaat. De spelers van ARC leken hierop echter een uitzonde ring te gaan maken toen zij de zijde van de trainer kozen op het moment dat het bestuur van de Alphense vereniging Jan Kroese verantwoordelijk hield voor de te genvallende resultaten. Dit leidde zelfs tot een spelersstaking tegen Spakenburg. De leden zouden vervolgens in een bui tengewone ledenvergadering op 3 januari hun mening over de zaak moeten geven. Ware het niet dat in de tussenliggende FOTO: HENK SNATERSE periode het voetbalbloed bij de rebelleren de spelers weer sneller begon te stromen en nel eigen belang weer om de hoek kwam kijken. Om een voortijdige verzoe ningspoging te laten slagen lieten de spe lers vooraf zonder slag of stoot hun eisen pakket varen en zetten zij daarmee Kroe se toch nog in de kou. Tijdens de leden vergadering kon vervolgens geconstateerd worden dat er uit dit conflict alleen maar ..verliezers tevoorschijn zijn gekomen", zoals aanvoerder Ruud van Es dat na af loop uitdrukte. Inderdaad. Maar. spre kend over 'gezichtsverlies'(is het niet zo moeilijk om een koploper txan te wijzen... DIOK: voor Castricum. verleerd; dat Katwijk en FC Lisse promo veren naar de eerste klasse en dat Leiden doorstoot naar de tweede klasse van het zaterdagvoetbal; dat de handbaldames van Foreholte het volgend seizoen in de hoogste divisie uitkomen; dat de schakers van Philidor uit de personele problemen zullen geraken; dat de verdediging van UVS mag gaan sluiten; dat BS Leiden de weg naar de top terugvindt; dat BT Lif ters het langer dan een seizoen uithoudt in de eredivisie; dat Noord wijk het ge middelde van een punt per wedstrijd in het nieuwe seizoen verbetert; dat ARC met Aad Koren eindelijk weer eens aan FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN voetballen toekomt; dat de korfballers van TOP uit de malaise geraken en dat Roodenburg de neergaande prestatiecur ve weet om te buigen. Uiteraard zijn wij van Hutspo(r)t ons ervan bewust dat deze opsomming lang niet compleet is. maar om er zeker van te zijn dat wij toch nie mand vergeten wensen wij elke sporter en vereniging die successen toe die zij hopen te behalen. Gezichtsverlies Het bestaan van een trainer is erg onze ker. Bewijzen zijn er te over. Bestuur en „SAMEN STAAN WE STERK' ROELOFARENDSVEEN - De laatste najaarsvergadering van de KNVB gaf aan dat de belangenverenigingen binnen de afdeling Leiden een steeds grotere rol krijgen. Terwijl de meningen van de voetbalclubs uit Leiden en de Bollen- en Duinstreek destijds werden geventileerd door hun respectievelijke belangen vere- ningingen, werd de stem van de Rijn- en Veenstreek niet of nauwelijks gehoord. „En omdat Van der Veen Meerstadt, sinds hij op die vergadering tot voorzit ter van de afdeling Leiden gekozen werd. duidelijk heeft gemaakt dat hij in de toekomst nog meer met de belangver- enigingen wenst te communiceren, dreig den de 22 clubs uit de Rijn- en Veen streek de boot te missen", aldus Erris Plooij. Om hun stem niet verloren te laten gaan, stak een viertal voorzitters na af loop van de najaarsvergadering de kop pen bijeen met het doel de belangenvere niging Rijn- en Veenstreek nieuw leven in te blazen. Een tweede heroprichting om precies te zijn. Plooij, die later tot voorzitter gekozen zou worden, hier over „Want nadat een eerste contact groep, die begin jaren zeventig van start te, in 1980 ter ziele ging voerde een in 1983 heropgerichte vereniging op 22 ok tober 1984 haar laatste vergadering". Be stuurlijk gezien was het draagvlak niet breed genoeg. „Destijds rustte alles op de schouders van een persoon". Voor aanvang van de oprichtingsvergadering stond voor Erris Plooij dan ook al vast dat het bestuur uit minimaal vijf be stuurders moest bestaan die „van de hoed en de rand weten", zoals hij dat uitdrukte. Uiteindelijk kwam dat aantal op zes be stuurders. En zij weten zich momenteel gesterkt door de steun van achtien van de 22 clubs. „Nu, moeten we eerst een inhaalsslag plegen. Tijdens de volgende, vergadering, in februari, zullen daarom voornamelijk huishoudelijke zaken op de agenda prijken, zoals goedkeuring sta tuten en begroting", verduidelijkte Plooij de eerste taken. Hierbij is vooral een rol weggelegd voor secretaris/pen ningmeester Cees Warmerdam, die tij dens het gesprek het voeren van het woord in hoofdzaak aan de voorzitter overliet. Vooral ook omdat hij pas in een laat stadium voor een bestuursfunc tie werd gepolst. Dit in tegenstelling tot de andere bestuursleden, Jan de Bruin (hij kwam in de plaats voor Martien Berg, die wel bij de voorbereidingen was betrokken, maar zich niet beschikbaar stelde voor het bestuur), Jan van den Bos, Bert de Haan en Joop Straver. Als het bestuur bij de bespreking van de huishoudelijke zaken echter net zo'n da dendrang ten toon spreidt als bij het van de grond krijgen van de vereniging, dan kan snel een aanvang worden genomen met de eigenlijke taken. Plooij gaf aan dat over die taken binnen het bestuur al breed is nagedacht. „Zo kan de belan genvereniging een rol spelen bij de op lossing van het scheidsrechterstekort en kan er tussen verenigingen bemiddeld worden over spelersuitwisselingen", ver duidelijkte de voorzitter met voorbeel den. Andere voorbeelden konden echter niet verbloemen dat het bestuur van de be langenvereniging Rijn- en Veenstreek toch het meeste belang hecht aan het la ten horen van haar stem. „Bij vacatures in het bestuur van de Afdeling Leiden kunnen wij dan met een kandidaat ko men. Te denken valt ook aan het vooraf nadenken over een agenda van een ver gadering. Het is maar de vraag of daar voor bij de clubs altijd tijd voor is en dat nadenken kan juist een weloverwo gen besluitvorming ten goede komen. Ook als wij een standpunt hebben inge nomen is het mogelijk om in positieve zin richting het afdelingsbestuur een vuist te maken", aldus Plooij, die hierbij niet alleen aan de KNVB dacht. „Ook richting gemeentebestuur. Samen sta je immers sterk". Met de heroprichting van de belangen vereniging Rijn- en Veenstreek is Plooij overigens niet van mening dat er een zo veelste log bestuurslichaam is geschapen, waarbij de eigen meningen van de clubs wellicht onder druk komen te staan. „Deze lichamen bestaan al langer en het kunnen uitkomen voor de eigen mening hangt in grote mate van het bestuur van de belangenvereniging af. Vanuit het be stuur moet die vrijheid geboden wor den". Na twee eerdere valse starts van de be langenvereniging Rijn- en Veenstreek is dat een van de dingen die Plooij en de zijnen waar moeten gaan maken. Een voorspelling over hoe lang deze 'derde' vereniging het uit zal gaan houden wen ste Plooij niet te doen. Maar, hij ziet de toekomst niet somber in, waarin hij bij val kreeg van Cees Warmerdam: „Ande re belangenverenigingen bestaan al twaalf of dertien jaar". PETER VAN DER HULST Erris Plooij (links) en Cees Warmerdam zijn twee van de zes bestuurders die de belangenvereniging Rijn- en Veenstreek nieuw leven hebben ingeblazen. FOTO: HENK SNATERSE twaalf weken lang tussen begin april en einde juni hun twee bliksemdubbelspe- len op dinsdag-, woensdag- of donder dagmorgen. De finaledag van dit massa le gebeuren is jaarlijks in september. Een bijzonder gebeuren, zeker in de 1988- editie, want het vertrek van Hilde Rost is ook bij de deelnemers niet onopge merkt voorbijgegaan. Elk van de drie fi- naledagen werd een eerbetoon aan de vrouw, die tien jaar lang de onbetwiste leidster van de damesrecreatie was. En dan te bedenken, dat Hilde Rost ook nog eens de 'Ladies Day' voor haar reke ning nam. Een extra speeldag in begin juli, waar zo'n achthonderd deelnemers op tien verschillende parken nog eens sportief met elkaar in de strijd ging. Gentleman „Het is eigenlijk niet te verenigen met het gedrag van een gentleman, maar ik wilde graag zelf ook eens competitie spe len. En toen dat bij Unicum vier jaar lang niet mogelijk bleek, heb ik zelf maar een wedstrijdvorm voor mijn ei gen tennisniveau georganiseerd. Ik moet erbij zeggen, dat ik in die voorberei dingstijd in 1981, wel het geluk had in de Sassenheimse Terwegen Tennishal direct een aantal medestanders te vinden. En, ik vond een een gewillig oor bij de toen malige voorzitter van Unicum, Riny Maas. Hij verdedigde mijn plannen bin nen het bestuur, zodat we in hetzelfde jaar nog met teams van vier Leidse vere nigingen, Unicum, Rijnkanters, De Me- HILDE ROST EN TONWEENINK STOPPEN MET RECREATIE- TENNIS renwijk en De Munnik konden starten. Vijftig deelnemers, die zesmaal het gra vel betraden, telde de eerste herenrecrea tie op de donderdagavond". Gentleman Ton Weenink heeft echter nooit in zijn eigen competitie meegespeeld. De Uni- cummer, die om zelfzuchtige redenen de wedstrijdenreeks van de grond tilde, werd door een hernia geveld en kon het aktieve tennis verder wel vergeten. Zelfs die hernia bleef niet onopgemerkt, want districtsman Ben Langeveld wist de nog in het ziekenhuis vertoevende Weenink te strikken voor een functie binnen de RJVA-commissie. In zijn laatste jaar als 'R'-man kan Ton Weenink terugzien op een herenrecreatie met 216 teams uit 33 verenigingen, die tien wedstrijden met ert tegen elkaar speelden. Naast het 'herenrecreatieten- nis' tilde de organisator in navolging van Hilde Rost's ladies day een 'Gentlemen Day' van de grond. In vergelijking met de ladies een bescheiden aktiviteit, het park van de Rijnkanters kan echter niet meer dan 96 gentlemen bergen, zodat vele wedstrijd-recreanten met een teleur stelling worden opgescheept. Twee-eenheid De dames- en herenrecreatie is inmid dels tot een twee-eenheid gevormd bin nen de commissie RJVA van het distrcit Leiden. Ook Lady Hilde Rost en Gentle man Sir Ton Weenink zijn een dergelij ke eenheid. „Het klikte meteen", bea men de aktiefsten onder de recreanten tennissers. „We waren de eerste leden, van de commissie binnen de tennisbond waarin alles werd ondergebracht, waar men geen raad mee wist. De eenheid Rost-Weenink kon nergens op terugval len en werd al pionierend ook een lande lijke voorloper in het RJVA-gebeuren. Maar met een eigen stijl. „In aanleg zijn we, net als alle recreanten, wedstrijdspe lers. Ontwikkelingen, zoals landelijk worden voorgestaan, met spelvormen en spelletjes, die niets met tennis spelen te maken hebben, wijzen we van de hand. Voor ons is er geen verschil tussen recre atie- en wedstrijd-tennissers. Beiden spe len in onze visie immers wedstrijden. De twee-eenheid binnen de 'R' verlegde haar terrein ook naar de 'J' van jeugdbe- geleiding. De bekende 'Bal- en Slag-vaar digheidsdag' van het district Leiden kreeg hun volledige support. „Ook hier vonden we na een aantal succesvolle ja ren, dat we te weinig tennissers bereik ten. We hebben toen voor een andere opzet geijverd om nog meer kinderen enthousiast te krijgen. We menen in de minitennisdag een goed en uitgebreid al ternatief te bieden". De twee-eenheid stopt ermee. Hilde Rost zoekt en vindt stellig nieuwe uitda gingen in haar hobbies als voorzitter van het Rijnsburgse 'Rijnkanters', of binnen de commisie internationale kontakten, of de Rijnsburgse sportraad. Bedrijfsor- ganisator Ton Weenink is steeds vaker in het buitenland en wil door tijdsgebrek niet tot half werk overgaan. „We blijven nog wel binnen RJVA paraat. Onze op volgers, Ine Minnema van het Nieuw Vennepse De Kikkers en Ruud Jager van het Alphense TEAN, moeten indien nodig op onze steun kunnen terugval len.". Het zal niet eenvoudig zijn de Leidse twee-eenheid uit de 'R'-poot te vervangen. Lady Rost en Gentleman Weenink. die als Pieternel en Thomas- vaer op de jaarlijkse districtsdag het ge hele bestuur nog eens heerlijk over de hekel haalde, vormden eigenlijk bij toe val een duo, dat in tennisland maar zel den voorkomt. PETER KLEIN LEIDEN - Aan het einde van het gesprek zijn ze het nog steeds roe rend met elkaar eens, Hilde Rost en Ton Weenink. Als de tennis bond niet snel start met de organi satie van wedstrijdtennis voor re creanten lijkt een ledenteruggang onafwendbaar. Zelf zetten Rost en Weenink een streep onder hun ak- tiviteiten voor de afdeling „Recrea tietennis" van de commissie RJVA van het district Leiden. De werkers van het eerste uur en ook nog eens de voorlopers van het landelijk ge beuren vinden het, na tien respec tievelijk acht jaar, tijd geworden om het roer over te geven. Hilde Rost startte in 1979 met haar 'werk' voor het damesrecratietennis. „Competitie mag je het eigenlijk niet noemen. Het zijn geen volledige wed strijden, maar partijvormen, die een be perkte speelduur hebben", lijkt de Rijns burgse zich in eerste instantie tegen het wedstrijdtennis af te zetten. Inderdaad lijkt af te zetten, want Hilde Rost is ze ker geen superorganisatrice van spelvor men, maar wil wel degelijk dat er echte wedstrijden gespeeld worden. Alleen moet in principe iedereen (van willekeu rig tennisniveau) mee kunnen spelen en dus moet je aanpassingen maken in speeldag en speeltijd. „Ik vond het een uitdaging alle verenigingen in het district Leiden bij de damesrecreatie te betrek ken. Die uitdaging is nu weg, want 48 van de 50 verenigingen, die het Leidse district telt spelen met enkele of zelfs zeer veel teams mee. Na tien jaar is dit een mooi punt op te stoppen." Bliksemtoernooi Feitelijk dateert het damesrecreatieten- nis uit de beginjaren '70. Niet officieel, maaf wel met zeer veel enthousiasme startte bij De Munnik mevrouw Ien van der Heuvel met 48 dames het zogenaam de 'damesdubbel-bliksemtoernooi'. De ontwikkeling tot praktisch volwassen heid geschiedde snel als de bliksem. Bij de overname van Ien van der Heuvels taak door de Lissese mevrouw Imhof telde het toernooi al deelnemers uit 22 verenigingen. In 1979 werd de damesre creatie een officieel bondsgebeuren. Lan delijk werd gestart met de oprichting van wat genoemd werd de sectie Recrea tie, Jeugdbegeleiding. Voorlichting en Accommodaties, afgekort met de letters RJVA. Het was de Leidse 'A'-man en huidige districtsvoorzitter, Ben Lange veld, die Hilde Rost vroeg de taak van het damesrecreatietennis op haar te ne men. De actieve Rijnsburgse zei blik semsnel 'ja' op deze nieuwe uitdaging. Tien jaar later spelen 1360 speelsters De steunpilaren van het Leidse recreatietennis Hilde Rost en Ton Weenink maken ruimte voor nieuwe en frisse ideeën in het recreatietennis. FOTO: HENK SNATERSE CeidóeSou/tfMit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23