final inaie „Heeft u voor mij twee weken zon?" VIJF DAGEN VAKANTIE 89 IN UTRECHT Monnikenwerk TOERIST KAN NAUWELIJKS MEER WIJS UIT BERGEN REISGIDSEN Open grenzen Zakenreizen 'CeidóeSowxa/nt1 ZATERDAG 7 JANUARI 1989 De Jaarbeurs in Utrecht biedt volgende week onderdak aan Vakantie 89, een soort mini- Verenigde Landen, Steden en Streken, waar honderden vertegenwoordigers van verre en dichterbij gelegen oorden acte de présence geven. Voor tienduizenden landgenoten is deze vijfdaagse beurs dè bron van informatie over vakantiebestemmingen die zij dit jaar, ooit, maar vaak ook nooit, zullen bezoeken. Favoriete vakantielanden als Frankrijk, de Bondsrepubliek, Spanje en Oostenrijk zijn in Utrecht ruimschoots vertegenwoordigd. Maar ook andere landen en landstreken laten zich niet onbetuigd. De verwachting is verder dat de wind van glasnost en perestrojka door de Jaarbeurs zal waaien, want het reizen naar het Oostblok zit dit jaar sterk in de lift. Opvallend is daarbij de grote belangstelling voor Hongarije. Of zou dat komen doordat dit land volgens de Consumentenbond veruit het goedkoopste Europese vakantieland is? Maar ook organisatoren van reizen naar het land van Michail Gorbatsjov zijn optimistisch. En zo hoort het, want in de reiswereld is somberheid ongepast. Steeds vaker en steeds verder weg lijkt het devies dat de bezoekers van Vakantie 89 met behulp van veel eten en drinken, vrolijke Afrikaanse en Caribische muziek, mode-shows en een heuse Hollandse klompendans wordt voorgehouden. Het is allemaal te zien vanaf komende woensdag 14.00 uur. Op zondag 15 maart om 18.00 uur sluit de vakantiebeurs z'n deuren weer. DEN HAAG - „Ik wil graag op va kantie naar Spanje of Griekenland. Zon, zee en strand. Heeft u iets voor mij?". Achter de vriendelijke glimlach waarmee het balieperso- neel de klant te woord staat, gaat enige wanhoop schuil. De reisgid sen bieden in beide landen geza menlijk niet minder dan 2155 ac commodaties: hotels, appartemen ten en bungalowparken. Zie daar dan maar eens uit te kiezen. Nederlanders reizen er de laatste jaren lustig op los. Even wat cijfers op een rijtje. Bijna twee derde van de bevolking doet er op zijn minst één keer per jaar aan mee; steeds meer mensen gaan zelfs meerdere keren per jaar met vakantie. Lan gere vakanties besteden zij bij voorkeur in het buitenland; voor die almaar aan populariteit win nende korte tweede en derde va kantie is het eigen land favoriet. Vooral de bungalowparken met tropische zwemparadijzen doen daarbij goede zaken. Nederlanders die in het buitenland op vakantie gaan (een kleine vijf miljoen) zijn. in overgrote meerder heid doe-het-zelvers. Met auto, fiets, rugzak" en tent erop uit, al dan niet naar het zelf besproken huisje of die gezellige camping van vorig jaar. Ruim anderhalf miljoen landgenoten maken gebruik van de diensten van reisbureaus en tour operators. Sommigen uitsluitend voor het vervoer of de accommo datie. Maar een meerderheid van die anderhalf miljoen, met name de zonzoekers, gaan geheel ver zorgd op stap. „En, denkt u dat u wat heeft in Spanje?" De enorme vlucht die het toerisme de voorbije jaren heeft genomen, blijkt onder meer uit de gegevens van Toeristiek, een organisatie die voor de reisbranche een overzicht maakt van alles wat de Nederland se touroperators aanbieden op het Achter dè vriendelijke glimlach terrein van de zonvakanties. Voor 1989 heeft dat monnikenwerk gere sulteerd in een zeshonderd pagina's dik boek over Griekenland, één van duizend pagina's over Spanje en een ongeveer even dik naslag werk over de overige landen rond de Middellandse Zee. Ging het in 1980 nog om een totaal van 1600 hotels, appartementen en bunga lowparken, voor de komende zo mer zijn dat er 3469: 324 meer dan vorig jaar. Playa del Ingles op het Canarische eiland Gran Canaria al leen neemt van het Spaanse totaal van 1259 onderkomens al 111 voor zijn. rekening: daarmee herbergt één op de vier gebouwen in dit toe ristenpakhuis Nederlandse vakan tiegangers. Wie zich totaal onvoorbereid in het dichtbegroeide woud van honder den reisgidsen begeeft, zal al spoe dig door de bomen het bos niet meer zien, beaamt Hilly Snippe van de Consumentenbond. Alleen de gidsen van de vier grootste Ne derlandse touroperators vormen al een stapel die bij de oud-papier handel behoorlijk geld oplevert. Hilly Snippe en haar vijf collega's van de Consumentenreisgids heb ben er een dagtaak aan om alle uit gaven van touroperators diepgaand te bestuderen en tussendoor ook nog een groot aantal bestemmin gen te bezoeken. Een vakantie boe ken, zo luidt daarom het welge meende advies, is niet iets dat je er even tussendoor doet. Neem er ruim de tijd voor. veel verbeterd Snippe: „Als je de nu voor de con sument beschikbare informatie ver gelijkt met die van tien jaar gele den, is er overigens wel veel verbe terd, zöwel de informatie in de reisgidsen zelf als de informatie- voorzienning door het balieperso- neel. Het komt bijvoorbeeld niet meer voor dat brochures vermel den dat het strand tweehonderd meter van het hotel verwijderd is, enige wanhoop schuil. De reisgidsen bieden duizenden accommodaties. Zie daar dan maar dat men verzuimd heeft erbij te zetten dat het hotel gebouwd is op een steile klif driehonderd me ter boven het water". Toch blijven nog heel wat gidsen voor verbetering vatbaar, zoals on der meer bleek uit een onderzoek waarover in de Consumentenreis gids van vorig jaar september werd gepubliceerd. Op grond van de er varingen van reizigers werd onder meer forse kritiek geleverd op de schreeuwerige toon van veel reis gidsen, ronduit foutieve informatie en een onvoldoende beschrijving van de omgeving van hotels en ap partementen. Bovendien blijven de prijstabellen voor veel mensen een onleesbare cijferbrij. Snippe: „Om een voorbeeld van die onvolledige informatie te noe men: je ziet op de foto een prachtig hotel en volgens de tekst loopt .er een weg langs. In werkelijkheid gaat het echter om een zeer drukke verkeersweg, die je eerst moet over steken voor je op het strand komt. Nog een voorbeeld: het op de foto zo sfeerrijk en landelijk ogende ho tel blijkt aan drie kanten inge bouwd door enorme torenflats". „Gelukkig is objectieve informatie dank zij de inspanningen van Toe ristiek snel voorhanden. Bovendien bestaan van de populairste zonbe- stemmingen prijsvergelijkingen. Dan weet je direct waar je het goedkoopste uit bent. Je zou als reiziger in spe gewoon om dat soort informatie moeten vragen. Wat je in elk geval niet moet doen is je met een stapel folders en bro chures naar huis laten sturen om het zelf allemaal uit te zoeken. Be ter is het je eerst thuis voor te be reiden. Bepalen hoe groot je vakan tiebudget is, waar je ongeveer naar toe wilt, op welke manier en wat je van plan bent te doen; alleen in de zon zitten of ook wat verder rond kijken. Het is helemaal niet zo gek om met een vragenlijstje voor de balie van een reisbureau te ver schijnen". Terwijl de Nederlandse vakantie ganger zich vaak nog het hoofd breekt over de bestemming voor de eerstvolgende zomer, zitten veel Nederlandse touoperators in ge dachten al drie jaar verder. 1992, het jaar van de „open grenzen", is - niet zo onbegrijpelijk - ook in de reiswereld een magisch begrip ge worden. Uit vrees dat buitenlandse bedrij ven zullen proberen greep te krij gen op de Nederlandse vakantie- markt, proberen de Nederlandse bedrijven in korte tijd hun markt aandeel te vergroten. Met als resul taat lagere prijzen voor de reizen naar de massabestemmingen en ge specialiseerde programma's voor wie zich van die massa wil onder scheiden. Snippe neemt al die prijsverlagin gen overigens met een Fikse korrel zout. „Als je alle prijsverlagingen van de afgelopen jaren optelt, zou het reizen nu gratis moeten zijn". En voor 1992 is zij niet zo bang. „Scherpere concurrentie leidt tot lagere prijzen. We hebben het ge zien met de vliegprijzen. Die kon den ondanks de lagere dollar en de goedkopere brandstof niet omlaag. Maar op het moment dat iemand onder de prijs gaat zitten, kan het opeens wel. Dat is een goede ont wikkeling voor de consument. An ders is het, wanneer het na 1992 door overnemingen en fusies ook in de reisindustrie tot een macht sconcentratie komt. Daar moet met name door de EG een stokje voor worden gestoken". voor elk wat wils Volgens ing. G. van Woudenberg, manager vakantie buitenland van de ANWB, is het steeds verder spe cialiseren van de reisprogramma's een niet meer te stoppen trend. Een bezoekje aan een reisbureau levert het bewijs. Naast het „gewo ne" massaprodukt zonvakanties omvat het aanbod van een beetje gesorteerd reisbureau speciale rei zen voor jongeren en ouderen, rij ken en armen, actievelingen en lui lakken, hoogvliegers en grotkrui pers, fietsers, zeilers, wandelaars,» klimgeiten en automobilisten. Er zijn computervakanties, oertijdva kanties, historische vakanties, on derzeeërvakanties, biologische va kanties, macrobiotische vakanties en in de toekomst ook ruimteva kanties. Als de reis van je dromen nog niet bestaat, kan hij ter plekke worden samengesteld met behulp van de video- en computersyste men waarover een zichzelf respec terend reisbureau tegenwoordig be schikt. Van Woudenberg: „De situatie van vroeger, met z'n allen naar een paar bestemmingen, komt niet meer terug. De individualisering is onmiskenbaar. Een belangrijke groep reizigers wil best zijn grenzen verleggen, maar het echte avontu rieren is er nauwelijks meer bij. De nieuwe bestemmingen moet wel iets herkenbaars hebben. Neem het voorbeeld van Turkije. In 1985 was dat land nog niet ontdekt. Nu hebben vijftig touroperators Tur kije in hun gids staan. De prijs is concurrerend met Spanje en de Nederlanders trekken er met tien duizenden naar toe. De zogenoem de „Fly and Drive"-arrangementen in de VS zijn net zo'n verhaal. Je vliegt ergens naar toe waar een auto staat te wachten, je route staat vast en je hotels zijn geboekt. Het is het georganiseerde avontuur, en dat is niet negatief bedoeld". Overigens vormt voor Van Wou denberg alle aandacht van tour operators voor die gespecialiseerde bestemmingen een aanwijzing, dat de lange buitenlandse zomervakan ties zo langzamerhand hun plafond hebben bereikt. „Dit jaar zullen er nog wel meer mensen naar de zon reizen. Maar dat is vooral het efFect te kiezen. FOTO: CEES VERKERK van de slechte zomer van vorig jaar in Nederland. Voor de jaren daar na verwacht ik een afvlakking. Vandaar ook al die aandacht van touroperators voor de zakenreizen. Ze hebben er eind vorig jaar zelfs een speciale vakantiebeurs voor ge houden. Op die markt valt nog winst te halen. Dat heeft alles te maken met Europa '92 en de ver wachting dat er de komende jaren veel meer zakelijk gereisd zal gaan worden". Het zijn volgens Van Woudenberg factoren die in de hand werken, dat de traditionele zonvakanties nau welijks meer zullen groeien. „De mensen krijgen nog altijd meer vrije tijd en willen er vaker op uit. Maar dat kost geld. Als tegelijker tijd het hoogseizoen steeds duurder wordt en steeds meer problemen oplevert, bijvoorbeeld bij de vlieg verbindingen, ligt de conclusie voor de hand". De oplossing die Van Woudenberg - maar hij niet alleen - bepleit zijn Europese afspraken over de vakantiespreiding. De kans daarop is voorlopig overigens klein. Van een Europees toerisme-beleid, zo blijkt uit zijn woorden, heeft Van Woudenberg voorlopig geen hoge pet op. „Het jaar 1990 is door een aantal Europese ministers uitgeroe pen tot het Jaar van het Toerisme. Dat klinkt goed. Maar voor alle ac tiviteiten en reclamecampagnes is een budget beschikbaar gesteld van elf miljoen gulden. In Brussel zit ten een mijnheer en twee assisten tes die de hele zaak moeten organi seren. De minsters hebben ook be sloten dat het reizen in het voor- en naseizoen goedkoper moet wor den. Wie gaan dat betalen? Juist, de mensen die in het hoogseizoen reizen: alle mensen dus die aan de officiële vakanties zijn gebonden. Echt, de enige oplossing van de va- kantiepieken is een echte Europese vakantiespreiding. Dat zou de zaak een stuk overzichtelijker maken". JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19