Rijnland verliest voorsprong 1 STAP OMGEVING Een cadeau van formaat Jgggisz-' 'Studenten vechten tegen windmolens' Gemeente moet niet tanken bij Shell en BP Vrouwenboekhandel Gaia met pijn in het hart gesloten »mm CcidócSowiant LEIDEN Ongeveer vijftien studenten hebben fetermiddag rond twee iur een demonstratie ge- Ihouden op Molen De Valk. De actie was vol- Igens Anneke Huisman P „bedoeld als ruggesteun I voor de vertegenwoordi- I gers van de Studentenka- I mer". Gistermiddag voerde de Stu dentenkamer overleg met on derwijsminister Deetman. Ge sproken werd over de plannen van de minister met de studie financiering en de bezuinigin gen bij de universiteiten. De actie is georganiseerd door de vorige maand opgerichte Ver eniging Studenten Leiden (VSL) en het actiecomité „In pakken en Wegwezen". De actievoerders bonden span doeken en ballonnen boven op de molen. Op de spandoeken stonden leuzen als „Maarten wil je met me trouwen", „Alle ballen verzamelen" en „Stu denten vechten tegen wind molens". De minister wil de studiefinanciering stoppen bij leeftijd van 27 jaar. Verder zijn de studenten het niet eens met de bezuiniging die Deet- de universiteiten oplegt. Die moeten 2,7 procent van hun budget inleveren. tenkamer werd namelijk twee dagen uitgesteld". De studen ten zetten nadat ze waren weggestuurd hun actie voor de molen voort. Ongeveer vijftien studenten voerden gisteren actie op mo len De Valk. Ze betuigden daarmee steun aan de studen ten die gisteren overlegden met minister W. Deetman. FOTO: WIM VAN NOORT Moordwapen nog niet gevonden LEIDEN Het mes waarmee de 29-jarige Leidenaar J. Kapteijn woensdagmiddag is doodgestoken, is nog niet gevonden. De 28-jarige verdachte van de steek partij wordt nog steeds door de politie verhoord: Het is nog altijd onduidelijk waarover de fatale ruzie is begonnen. Inmiddels is wel duidelijk geworden dat de verdachte na zijn daad richting Waardgracht is ge lopen en via de Minnestraat naar de Middelstegracht. Vandaar is hij naar de binnenstad gelopen. Daar zou hij het mes ergens weggegooid hebben. De politie heeft deze route nagelopen, maar heeft niets gevon den. De verdachte wordt waarschijnlijk maandag voorgeleid aan de officier van justitie van de Haagse rechtbank. Volgens een politiewoordvoerder heeft zich overigens in het hele vorige jaar geen enkel ge val van moord of doodslag in Leiden voorgedaan. Man gooit bloempot op politiewagen LEIDEN Een 29-jarige bewoner van de Opaalstraat is vannacht rond half zes aangehouden omdat hij wei gerde zijn geluidsinstallatie zachter te zetten. Enkele politieagenten hadden hem gesommeerd de muziek zachter te zetten na telefoontjes van omwo nenden. De man gooide uit protest een bloem pot met inhoud vanaf zijn balkon. Deze kwam op de motorkap van een politieauto terecht en maakte daar een flinke deuk in. De man werd daarop aangehouden, evenals een 21- jarige metgezel die de aanhouding van de man probeerde te beletten. Inbraak in bouwkeet ALPHEN AAN DEN RIJN On bekenden hebben in de nacht van woensdag op don derdag voor 5500 gulden aan appara tuur gestolen. Uit een bouwkeet aan de Paradijslaan werden een klop boormachine, een slijptol, twee porto foons en twee opla- ders gestolen. De dieven forceerden de metalen deur de keet. Na ongeveer twintig minuten werden de actievoerders met hun spandoeken door perso neelsleden van de molen af gestuurd. De studenten had den de actie niet van te voren bij de molen of de directie van gemeentemuseum De Laken hal, die de molen beheert, aan gekondigd. Ook elders was de actie nauwelijks aangekondigd en daardoor bijna niet bekend. „De demonstratie is pas vlak voor de kerstvakantie bedacht. We hebben nog wel posters opgehangen bij studentenvere nigingen, maar er waren toen al heel veel studenten weg", legt vijfdejaars studente ge schiedenis Huisman uit. „We hebben zelf ook nog mensen opgebeld. Daarbij komt dat we ctie twee dagen hebben moeten uitstellen. Het overleg de minister en de Studen- Artsen in opleiding boos over opheffen van stageplaatsen LEIDEN/DEN HAAG Leidse artsen in opleiding vin den het afschaffen van de op leidingsstages voor artsen in de Haagse ziekenhuizen Ley- enburg en Westeinde onaan vaardbaar. Volgens de artsen komt het medisch onderwijs in Leiden hierdoor op een lager niveau en wordt de kwaliteit van de gezondheidszorg in de nabije toekomst bedreigd. De artsen stellen dat uit een en quête is gebleken dat de stages in de Haagse ziekenhuizen als zeer leerzaam worden ervaren, terwijl stages in het Acade misch Ziekenhuis in de enquê te bedroevend laag scoren. Goede stageplaatsen worden geschrapt, terwijl slechte wor den behouden, aldus de artsen. NIEUWE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: LEIDEN Rijnland is het afgelopen jaar zijn economische voorsprong op andere regio's kwijt geraakt. Op onderdelen is er inmiddels zelfs een achterstand ontstaan. Dat zei de nieuwe voor zitter R.B. van Waveren van de Kamer van Koophandel gisteren in zijn eerste nieuwjaarsre de in De Lakenhal. Het district Rijnland van de Kamer van Koophandel telt 27 gemeenten, waar van Leiden de grootste Van Waveren liep met zijn uitspraken vooruit op de jaarlijkse Enquete Regionale Bedrijfs Ontwikkeling (ERBO). De resulaten daar van worden volgende maand bekendgemaakt. Van Waveren ging in zijn toe spraak niet in op de oorza ken van cfê terugval. „Ik heb slechts een gedeelte van de resultaten gezien. Het ging hier de afgelopen jaren heel goed. We blijven nu iets ach ter. Dat heb ik willen aange ven", aldus Van Waveren na afloop van zijn toespraak op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer. Volgens Van Waveren dreigt Rijnland vooral ach terop te raken waar het gaat de omzetten en de inves teringen van bedrijven. „De voorsprong in de export en de winstontwikkeling die zich de afgelopen jaren in ■ergelijking met de rest van Nederland aftekende, is vo rig jaar grotendeels teniet gedaan'1. Vooral in de groothandel, die volgens Van Waveren n graadmeter geldt voor de Rijnlandse econo mie, bleven de resultaten achter. „Deze sector boekte jarenlang betere resultaten dan de concurrentie elders in den lande. Uitgerekend in deze sector blijven de ont wikkelingen nu achter. Zo wel de omzetontwikkeling als de exportgroei vallen te gen en de investeringen blij ven ver achter bij het lande lijke beeld". Van Waveren zegt niettemin dat er hoop geput kan wor den uit de verwachtingen voor dit jaar. „Als de voor zichtig optimistische ver wachtingen uitkomen, zal de verloren gegane voorsprong niet omslaan in een blijven de achterstand". Groene hart Van Waveren bepleitte in zijn toespraak een andere aanpak voor het gebruik van het groene hart. Hij wil dat daar een wetenschappe lijk onderzoek naar wordt ingesteld. De nieu zitter, afkomstig bloembollenexport, waar schuwde ervoor dat het hui dige beleid als een economi sche buffer gaat werken, hij voorziet knelpunten doordat het bollenareaal niet meer mag uitbreiden en het bedrijfsleven niet kan inspe len op de ontwikkelingen rond Schiphol. „U zult mij niet horen beweren dat het groene hart volgebouwd moet worden met bedrijven of met asfaltwegen, integen deel. Wel is het mogelijk om het op een andere wijze in te richten en te benutten. Het kan kleinschaliger en dus aantrekkelijker ingedeeld worden en diverser benut. Wellicht kan het dan ook nog beter aan zijn eigenlijke functie voldoen". Van Waveren hield een hartstochtelijk pleidooi voor de snelle aanleg van de SI 1. Hij wees nog eens op de noodzaak dat die oost-west- verbinding er komt. „Zowel de Sll-oost als -west. Niet als tweebaansweg, maar als vierbaans autosnelweg". Kamer eert scheidende voorzitter LEIDEN De Kamer van Koophandel Rijnland heeft gisteren in de Lakenhal haar vertrekkende voorzitter A. Koningsveld onderscheiden met een gouden erepenning. Koningsveld kreeg de penning overhandigd door zijn op volger R.B. van Waveren, tijdens de nieuwjaarsvergade ring in de Lakenhal. Het was gisteren de derde keer in de geschiedenis van de Kamer dat de gouden penning werd uitgereikt. Koningsveld is twintig jaar voorzitter van de Kamer geweest die in die periode een stormachtige ont wikkeling doormaakte. Vooral haar rol als adviserend or gaan nam een grote vlucht. Onder Koningsveld's leiding was de Kamer betrokken bij de oprichting van het Trans ferpunt van de universiteit, het Biosciencepark en het Academisch Bedrijvencentrum. Op advies van de Kamer werd het Schuttersveld bestemd tot lokatie voor kanto ren. Ook is ze betrokken geraakt bij de ontwikkelingen van plannen voor het Stationsplein. Koningsveld's opvol ger R.B. van Waveren is al dertig jaar actief binnen de Kamer van Koophandel. Hij is afkomstig van het Hille- gomse bloembollenexportbedrijf M. van Waveren bv. Kerstbomen verbrand Bij de Leidse Groenoordhallen is gisteren onder toezicht van de brandweer de vlam gegaan in zo'n vijfduizend kerstbomen. Vol gens Mari Tol, voorlichter van de gemeentereiniging zijn dit jaar in totaal ongeveer 19.000 bomen opgehaald. Dat is een record aantal. De meeste bomen zijn al in de week tussen kerst en nieuwjaar ingezameld en afgevoerd naar de vuilverbranding. De resterende vijfduizend zijn gisteren in vlammen opgegaan. On danks het regenachtige weer woonden enkele duizenden mensen de traditionele boomverbranding bij. Mari Tol zei vanochtend bij zonder tevreden over de gang van zaken te zijn. „Ook van de kant van het publiek krijg ik positieve reacties over het feit dat er vrijwel geen boom op straat te zien is. Ook de brandweer hoefde dit jaar vrijwel niet uit te rukken voor kerstboombrandjes". Voor .elke ingeleverde boom verstrekt de gemeente een lootje. De trekking van de loterij werd gisteren bij de verbranding ver richt. Wie een prijs heeft gewonnen kan die afhalen bij de reini gingsdienst aan de Admiraal Banckertweg 15, telefoon 252142. FOTO: WIM VAN NOORT LINKS LEIDEN: LEIDEN Links Leiden (LL) wil niet dat dienstau to's van de gemeente in de toekomst tanken bij pompstations van Shell en BP. De fractie schrijft dat in een brief aan het colle ge van burgemeester en wethouders. Beide bedrij ven onderhouden econo mische banden met Zuid- Afrika. Volgens LL is er geen enkele reden om gemeente-auto's te laten tanken bij Shell of BP. Er is ook geen sprake van een lopend contract met de pompstations. „De gemeente heeft volledige vrijheid van handelen". De fractie stelt het college voor „om waar dat contractueel mogelijk is, op zeer korte termijn olie- produkten slechts te betrek ken van maatschappijen die geen belangen hebben in Zuid-Afrika". Waar wel sprake is van contracten tus sen de gemeente en de oliele- u de gemeente moeten onderzoeken op wel ke termijn en onder welke voorwaarden overgestapt kan worden naar een andere maatschappij. Op deze manier zou de ge meente volgens LL concrete invulling kunnen geven aan het „voorkeursbeleid" waar voor het zich in de nota „Leiden en Zuid-Afrika" heeft uitgesproken. Het voorkeursbeleid houdt in dat dé gemeente bij het afnemen van producten en diensten de voorkeur geeft aan bedrij ven die geen economische relaties onderhouden met Zuid-Afrika. LL meent dat de voorgestel de maatregel een eerste aan zet kan zijn van een breed voorkeursbeleid. Het belang van een dergelijke eerste stap is volgens LL des te gro ter „nu Shell gemeenten die een lokaal anti-apartheidsbe- leid willen voeren tracht te intimideren. Ook gemeenten staan samen sterk". LEIDEN „We hadden hier niet zo maar een baantje. Het was ónze winkel en die heeft veel voor ons betekend". Loes Amptmeijer en Karin Donkers hebben het nog steeds moeilijk met het besluit om vrouwenboek handel Gaia te sluiten. Toch hebben ze de beslissing al jaren zien aankomen. „De omzet liep erg terug. De afge lopen drie jaar waren de kos ten hoger dan de opbrengst", laat Amptmeijer weten. „We wisten dus dat sluitng op ter mijn onvermijdelijk was. Gaia heeft ruim tien jaar bestaan als aan het einde van deze maand de deur definitief dicht gaat. Het is gezellig in de winkel aan de Pieterskerkchoorsteeg. Knus vooral. De kachel snort, het is lekker warm. De lam pen zorgen voor een sfeervol licht op de blank houten boe kenkasten, de tafel waarachter beide medewerksters zitten, het prikbord met aankondi gingen en de koopjestafel. Ge zellig is het de afgelopen tien jaar geweest bij Gaia. Nu wordt de stemming echter overheerst door de naderende sluiting van de winkel. De nog maar voor de helft gevulde boekenkasten geven een daar bij passend beeld. „Toen Gaia tien jaar geleden open ging waren we veel meer dan een vrouwenboekhandel. De tweede feministische golf V'as aan de gang en er was een grote vraag naar aparte dingen voor vrouwen", vertelt Loes Amptmeijer. „Er was vooral behoefte aan informatie voor Een van de doelen Gaia was het verspreiden van informatie. Dat beperkte zich niet tot boeken. We had den hier altijd folders en aan kondigingen over dingen die met vrouwen te maken had den. In de begintijd was het hier dan ook meer een ont moetingsplaats dan een boek handel". Klanten Die tijd is echter geweest. De winkel kreeg de laatste jaren steeds minder klanten, waar door de kosten hoger werden dan de baten. Aan loonkosten ging de opbrengst in elk geval niet op. De negen vrouwen die gemiddeld een dag per week in de winkel werken, hebben dat als vrijwilliger gedaan. Ze waren stuk voor stuk erg ge dreven. De medewerksters konden er hun idealisme in kwijt. De winkel had voor hen dan ook een grote persoonlijke waarde. „Het werken bij Gaia was veel leuker dan het werk in een gewone boekhandel. Het was hier gezellig. Maar daarbij kon je je bezig houden met allerlei taken. Iedereen mocht alles doen, want er was geen hiërarchie", aldus de vlot vertellende Loes Amptmeijer die consequent praat in de verleden tijd. „Zo kwam ik hier niet alleen in aanraking met de in- en verkoop, maar ook met de boekhouding, eta leren en het organiseren van activiteiten. We hebben onder andere een recensieblad ge maakt en literaire avonden en een vrouwenboekenweek ge houden. Volgens Karin Donkers zijh voor de dalende omzet wel een aantal redenen aan te voeren. „De tijdgeest is anders gewor den. Tien jaar geleden hadden vrouwen meer het idee dat ze samen moesten vechten voor een betere positie voor vrou wen. Nu is dat allemaal indivi dueler. Ze denken een tref punt als Gaia niet meer nodig te hebben. Verder heeft ons publiek minder te verteren". Een andere oorzaak is het kwijtraken van een deel van de omzet aan de normale boekhandel. „Dat is een gevolg van het bereiken van een van onze doelen. Vrouwelijke de butanten kwamen voorheen voornamelijk op de markt via de vrouwenboekhandels. Sinds twee jaar liggen de boeken van debutantes echter veelal ook in de normale boekhandel. Het gaat vooral t bestsellers". Literatuur Literatuur bleef niettemin het grootste deel uitmaken van de omzet. „We hadden veel Ne derlands- en Engelstalige lite ratuur, waaronder specifieke lesbische literatuur. Daarnaast hadden we veel theorie. De laatste tijd verschenen er veel boeken over incest. Verder hadden we boeken over socia le politiek, geschiedenis, ant- Karin Donkers (links): „Ik vind het heel erg om de winkel te zien aftakelen. Het was echt onze winkel". FOTO: WIM VAN NOORT hropologie, filosofie, psycholo gie en arbeid. We verkochten ook scripties, kinderboeken, buttons en kaarten". Veel van de theorie-boeken zijn veelal niet in gewone boekwinkels te krijgen. Het maakt de sluiting van de win kel er voor de medewerkers dubbel triest op. Ze verliezen vrijwilligerswerk waar ze erg aan gehecht waren. Tevens echter weten ze dat een deel van de boeken die Gaia de af gelopen jaren verkocht, na sluiting niet meer te krijgen zal zijn in Leiden. „Er is geen andere vrouwenboekhandel in Leiden", laat Karin Donkers weten. „De lesbische literatuur wordt gelukkig door boekhan del Kooyker overgenomen. Wat de medewerksters met de vrijkomende tijd gaan doen weten ze nog niet. „We heb ben er echt niet over gedacht. We zitten volop in het rouw proces. Karin en ik hebben elk vier jaar in de winkel ge werkt. Die betekende heel veel voor ons", aldus Amp tmeijer. Het negental heeft de komende drie weken de tijd om te wennen aan het idee van de definitieve sluiting. „Karin Donkers: „We houden vanaf maandag 9 januari op heffingsuitverkoop. Het zal de komende tijd wel een hele drukke tijd worden. Waar schijnlijk is de winkel op 28 ja nuari voor de laatste keer open. Maar dat hangt af van het verloop van de opheffings uitverkoop. ERIK HUISMAN Vrouw (22) aangerand LEIDEN Een 22-jarige vrouw uit Leiden is gister avond rond kwart voor acht door een onbekende man aan gerand. Toen de vrouw haar fiets in een kelderbox van een flat aan de Kiekendiefhorst wilde zetten, werd zij plotse ling van achter door de man beetgepakt. Toen zij het op een gillen zette, maakte de man zich uit de voeten. De man is ongeveer 1.85 meter lang en droeg een blauw jack met lich te bj|oek. Postzegelveiling LEIDEN Postzegelvereniging 'De Postzegelvrienden houdt maandag een ruil-, contact- en veilingavond. De bijeenkomst vindt plaats in gebouw 'De Linde' aan de Herenstraat 64 in Lei den. De zaal gaat om half acht open. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 765828. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam:vuuri.: j Adres:j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna woidt het abonnementsgeld betaald per. i maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Adres: Postcode/plaats: i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9