Nederlands zaalteam kan zieh opmaken voor volgende ronde Hans Kraay jr. vreest maatregelen na biecht PSV verliest prestige Yatanen loopt maar weinig in op Ickx [Afgang [voor [Den Bosch Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! PORT £eidóC0oin<cutt VRIJDAG 6 JANUARI 1989 PAGINA 7 ^^Kees Rijvers ■■fve erlaat FC Twente NSCHEDE Kees Rijvers zal aan j*het einde van het seizoen vertrek ken bij FC Twente. De drie jaar ge leden als technisch directeur aange stelde oefenmeester, momenteel in het Diekman nog belast met het op poten zetten van een zogenaamd talenten-instituut", heeft het be an FC Twente onlangs laten föeten zijn functie bij de club bin- enkort te willen neerleggen. Rijvers, die in de beginperiode van pC Twente al bijna tien jaar aan de club verbonden was, neemt daar- i drie seizoenen afscheid. FOTO: DIJKSTRA MÜNCHEN PSV is niet alleen de wisselbeker kwijt geraakt, maar bij de start van het internationale zaal voetbaltoernooi in München ook zijn prestige. De Eind- hovenaren verloren in de openingswedstrijd met 3-0 van de plaatselijke amateurclub Ttlrk Gücü. Bij rust stond PSV met 1-0 achter. PSV herstelde zich later op de avond van de nederlaag in het openingsduel door VfB Stuttgart met 4-3 te verslaan. Bij rust was er nog evenwicht: 1-1. De smaakmaker van de eerste dag bleef de Turkse amateur- vereniging Türk Gücü. Na PSV met 3-0 te hebben afgetroefd versloegen de Münchener goochelaars van Turkse afkomst ook FC Köln: 4-2. In de andere groep leed gastheer Bayern München een gevoelige nederlaag. De grote rivaal uit Noord- Duitsland, Werder Bremen, bleef de Zuidduitsers met 4-1 de baas. PSV'ers op tijd weg ondanks bommelding TEL AVIV Het vertrek van de PSV'er^ Van Breukelen, Vanenburg, Koeman en Van Aerle van Tel Aviv naar München is gisteren enigszins bemoeilijkt door een bommelding op de luchtha ven Ben Goerion. „Op het moment dat wij de vertrekhal binnen wilden gaan, kwam een massa mensen op ons af. Wij vonden dat wat overdre ven, want zo bijzonder was die overwinning van woensdagavond toch ook weer niet", vertelde Li- bregts. „Het bleek echter dat de hal ontruimd werd, omdat er een bommelding was. Nieuw voor ons, maar niet voor de Israëli's, die ons voor het eerst iets lieten proeven van hun veiligheids maatregelen. Toen wij weer naar binnen konden, hebben wij de geldende volgorde in de rij wach tenden misschien enig geweld aangedaan, maar de spelers waren in ieder geval op tijd weg". Publicitaire oorlog om Koeman BARCELONA In Spanje is tussen Real Madrid en Barcelo na een publicitaire oorlog uitge broken om Ronald Koeman. Beide clubs zijn ervan overtuigd het komende seizoen over de li bero van het Nederlands elftal te kunnen beschikken. In Bar celona meldde het vooraan staande blad El Periodico dat de club van Johan Cruijff liefst 24 miljoen gulden wil reserveren voor de aankoop van Koeman. Van dat bedrag zou 12,5 miljoen gulden bestemd zijn voor PSV. De rest gaat naar de speler zelf in de vorm van tekengeld en sa laris voor drie jaar. Volgens het blad heeft Koeman de aanbie ding geaccepteerd. De details worden binnen enkele weken geregeld. De libero zou wel als voorwaarde hebben gesteld dat Cruijff bijtekent als trainer van Barcelona. Met Cruijff bereikte Nunez ook een akkoord. Hij bood de Vin- kevener een salaris van 400.000.000 peseta's voor twee seizoenen, een slordige zeven miljoen gulden. Daarmee wordt Cruijff zonder twijfel de best betaalde voetbaltrainer ter we- overdreven bedrag. Geen balier ter wereld is zo'n salaris waard. Een trainer dus ook niet. want die heeft zelfs geen beslis sende invloed op het resultaat". ROTTERDAM Het eerste wereldkampioen schap zaalvoetbal is voor de honderdjarige KNVB uitstekend begonnen. Het Nederlands team won met 4-2 van Dene marken en de twee wed strijden in poule A (Para guay had geen enkele moeite met Algerije) trokken in sportpaleis Ahoy' nagenoeg een vol huis. De overwinning van Oranje kwam niet gemakkelijk tot stand. Eigenlijk was het aan Mario Faber te danken, dat Nederland zich alvast kan gaan opmaken voor de vol gende ronde. Uitgerekend Faber, die in de voorberei ding door bondscoach Ron Groenewoud buiten de selec tie was gezet, omdat de Lei- denaar in de ogen van de bondscoach niet voldeed. „Dit kan je dan ook gerust zien als een sportieve revan che", aldus een tevreden Fa ber na afloop van het duel met Denemarken. „Natuur lijk was het een behoorlijke klap voor me, toen ik uit de selectie werd gezet. Eerlijk heidshalve moet ik er wel bij zeggen, dat ik in die periode wat minder draaide. Maar ik was toen van oordeel, en dat ben ik nog steeds, dat de gro te vorm er nu, tijdens het WK moet zijn". Faber, die in de zaal voetbalt bij Bax Voorhout, scoorde de belang rijke openingstreffer na I' minuten uit een vrije tra] De eerste periode van c wedstrijd verliep slaapver wekkend. „Dat kwam", aldus Groenewoud, „omdat je bij zo'n groot toernooi als thuis- spelend land natuurlijk een goed resultaat wilt neerzet ten. Bovendien kenden we de Denen niet, zodat het be gin van de wedstrijd niet al te spectaculair was Geen schande Dat Groenewoud de Denen niet kende was geen schande. De mannen van coach Ri chard Nielsen zijn pas 14 da gen bij elkaar. Een periode die hoofdzakelijk is doorge bracht om de spelregels te le ren. „Ik vind het niet erg dat we deze wedstrijd hebben verloren", aldus Nielsen. „We kwamen in de tweede helft, toen we i wend raakten ance, steeds beter i Nederland is voo solute favoriet, r goede hoop op ei in de finale". De tweede helft v dat een ruststand kende 1-1, orhdat de Deen Olsen een verdedigingsfout aan Ne derlandse zijde afstrafte, was aanzienlijk aardiger. Het tempo ging drastisch omhoog i beetje ge- de ambi- mij de ab- laar ik heb in weerzien j het duel, Volgende WK officieel ROTTERDAM Voorzit ter Joao Havelange van de wereldvoetbalfederatie FIFA heeft verklaard dat het volgende toernooi om het wereldkampioenschap zaalvoetbal een officieel karakter zal hebben. Het eerste evenement van dit niveau is officieus. De zes tien deelnemende landen zijn geïnviteerd. Het ideaalbeeld dat Have lange over het internatio nale zaalvoetbal heeft, is een groot internationaal toernooi om de twee jaar. „Dat zou gerealiseerd kun nen worden", aldus de Braziliaan, „wanneer het „five a side"-voetbal een olympische sport wordt. Zover is het nog niet, al heb ik goede hoop dat zaalvoetbal op de Spelen van 1996 een, demonstra tie-sport zal zijn. Voor het zover is, zullen we probe ren een alternatief te vin den. Dat is echter niet ge makkelijk. De interesse is zeker aanwezig. Maar het kost ook geld. Dat is het probleem". Toch de Denen hadden de gaten dat, wanneer spits Marcel Loosveld was uitge schakeld, Nederland aanval lend machteloos kwam Oranje weer aan de leiding. En opnieuw was het Faber, die uit een vrije trap de Deense doelman Rindom kansloos liet. De Denen kwa men op gelijke hoogte na een door scheidsrechter Silva Arce toegekende strafschop. Doelman Ton Bakhuis haalde Kurt Jörgensen onderuit, die in een vrije schietpositie was gekomen na een foute vrije trap van Jeffrey Foree. Jör gensen voltrok persoonlijk het vonnis. Groenewoud besloot Marcel Loosveld naar de kant te ha len en André Tielens een kans te geven. Geen gekke gok want bij één van zijn eerste balcontacten was de speler van Brezan al succes vol, toen hij de bal uit een corner van Vic Hermans ach ter de Deense doelman werk te. Hermans maakte zelf in de laatste minuut aan alle spanning een einde door de eindstand op 4-2 te bepalen. „Het moet", aldus Faber, die zich na het WK weer gaat richten op zijn veldvoetbal- club UVS, „voor wat de eer ste ronde betreft geen pro bleem meer zijn. Daar komen we met gemak doorheen. Of ik ook in de basis thuis hoor? Ik denk het wel, maar ik maak de opstelling niet Ik ben al lang blij dat ik weer speel". Naar de volgende ronde zal ongetwijfeld ook Paraguay gaan. De Zuidamerikanen dolden met Algerije, tot ge noegen van het publiek. Vooral Juan Peralta en Jose Rodrigues waren smaakma kers in het team van Para guay, dat de arme Algerijnen, die vooraf ook al werden ge confronteerd met een onbe kend deuntje als volkslied, met 5-0 kansloos liet. DICK DIJKHUIZEN Nederland - Denemarken 4-2 (1-0) schop) 2-2, 41. Tielens 3-2, 50. Hei Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.30 uur TROS Sport. Nederland 3, 22.50 uur Schaat- MORGEN BBC 2, 00.20 uur Darts. Sky Channel, 00.35 uur Rally Parijs-Dakar. TAHOUA In de 325 ki lometer lange etappe van Agades naar Tahoua is de algemene rangschikking van de woestijnrally Pa rijs-Dakar nauwelijks ver anderd. De Fin Ari Vata- nen finishte gisteren als eerste, maar hij maakte op zijn grote rivaal, de Belgi sche oud-formule 1-cou- reur Jacky Ickx minder dan twee minuten goed. Kees en Mieke Tijsterman schaarden zich niet bij de beste tien, maar doordat de verschil len zo klein waren, kan het Waddinxveense echtpaar nog steeds bogen op een knappe vierde plaats in het algemeen klassement. Ze hebben een uur achterstand op de Frans man Patrick Tambay, maar een bijna even grote voor sprong op hun concurrent Gé- rard Sarrazin. Bij de motoren ging de dagze ge naar Alessandro de Petri. De Cagiva-coureur hield Mare Morales en Gilles Lelay achter zich. De eerste plaats van de Italiaan Franco Picco in hel algemeen klassement kwam niet in gevaar. Wel werd zijn voorsprong op Lalay terugge bracht tot slechts zeseneenhal- ve minuut. LIMOGES Landskam pioen Den Bosch heeft gisteravond tegen Limo ges de grootste afgang be leefd in het toernooi om de Europese basketbalbe ker tot nu toe. De Braban ders, al wekenlang aan vallend volkomen uit rorm, werden door de inse titelhouder .vol- ïekt onder de voet gelo pen: 107-70 (51-33). 457/f De 5000 bezoekers in Limoges ^konden de eerste tien minuten nog niet dromen van een supe rieure prestatie van hun favo rieten. De Nederlandse kam pioen nam brutaalweg een Voorsprong van 17-15, verwe zenlijkt met gedegen spel en vooral te danken aan een goe de verdedigings-rebound. Toen die echter verzwakte en er aanvallend steeds minder af, 45 -:=wjérd gepresteerd, waren de Bossche ambities snel voorbij. Tot vijf minuten voor rust steek er van alles mogelijk: 30- 25. In de slotminuten voor de pauze raasde Limoges er ech ter van door, dankbaar ge- -feruik makend van de Neder landse consternatie: 44-29. In de tweede helft leek herstel ^eyen op komst. De hoop van coach Jan Dekker was van korte duur. Dichterbij dan dertien punten kwam Den Bosch niet. Voor een deel was het falen te wijten aan de off day van Paul Thompson. De Amerikaan werd met 21 pun ten weliswaar topscorer, maar had voor dat totaal zoveel po gingen nodig, dat zijn schot- percentage nergens naar leek. Voor zes treffers moest hij bij- Voorbeeld 20 keer aanleggen. Thompson liep zichzelf hele maal voorbij in de haast te bwijzen, dat zijn ontslag bij Li moges twee jaar geleden ten onrechte was. Hij kon er de Franse clubleiding absoluut niet van overtuigen. ijgen Traantje Niet alleen de nagels van de Amerikaanse atlete Florence Griffith zijn beroemd. Sinds de huldi ging na haar zege op olympische 200 meter zijn haar tranen dat ook. Dit keer echter rekende de fotograaf mis. „Flo" was in Bremen aanwezig bij de start van de wielerzesdaagse en pinkte daar geen traantje weg, maar verwijderde slechts een vuiltje uit haar oog. ment In Bremen met een bezoek te vereren. Het leidde tot enorme verkeersopstoppingen in de straten naar de wielerhal toe. Het duurde na het startschot nog geruime tijd voordat het renners- veld, waaronder geen Nederlanders, op weg kon voor zijn wedstrijd van 122 uur. De zeventig fotografen kregen namelijk maar geen genoeg van Griffith en weigerden de baan te verlaten zolang de gazelle van Seoul binnen het bereik van de lenzen bleef. FOTO: AP NAC-VERZORGER GEERT VAN DER WIEL VERSTREKTE DOPING EINDHOVEN Hans Kraay jr. moet er ernstig rekening mee houden, dat zijn uitlatingen in het weekblad Voetbal Inter national een staartje zul len krijgen. Kraay jr. be weerde, dat hij bij NAC voor elke wedstrijd do ping slikte en bevestigde dat gisteren nog eens voor het oog van de tv-camera. De naam van de man, die de „bruistabletten" verstrekte, wilde de thans voop Eindho ven uitkomende speler niet noemen, maar John Dusbaba, destijds een ploeggenoot van Kraay jr. noemde gisteravond in dagblad De Stam man en paard. NAC's verzorger Geert van der Wiel, die nog steeds actief is bij die club, zou de „bruisjes" hebben verstrekt en dozen vol doping uit België hebben meegebracht. In het gewraakte verhaal zegt Kraay jr. onder meer: „Bij NAC stond er iedere wedstrijd een blad met zestien bekertjes en daar zat een bruisje in. Als je behoefte had om voor een wedstrijd een bruisje te nemen dan liep je* naar de kraan, vul de je beker en dronk 'm leeg. Ook ik nam 'n bruisje. Niks bijzonders. Niet dat ik 't nodig had, maar 't stond stoer. En na mij namen nog zes, zeven jon gens meestal een bruisje, maar vier, vijf jongens nóóit". „Later in het seizoen, als NAC weer degradatievoetbal speel de, dan waren de bekertjes al gevuld. Er werd mee rond ge gaan, in plaats dat je zelf kon kiezen. Vlak voor die wed strijd werd er met die volle be kers rond gegaan. De vloeistof had 'n iets ander kleurtje, dat zag je niet of in mijn geval wilde je dat niet zien... Ik rea liseerde me, dat ik slikte, maar ik wilde me niet realiseren, dat ik op dat moment doping gebruikte". Het bestuur van NAC heeft in middels via een perscommuni qué laten weten, dat de dopingaffaire onderzocht gaat worden. „Wij gaan deze zaak tot op de bodem uitzoeken", zei secretaris J. Mesbauer van de Bredease club gisteren. „Het is duidelijk dat onze goe de naam te grabbel is gegooid. Het bestuur komt zo spoedig mogelijk bijeen en vervolgens wordt bekeken wat wij gaan doen. Maar actie ondernemen doen wij zeker en zo spoedig mogelijk", aldus de secretaris die geen functie had bij de club, toen deze zaak zich af speelde. De KNVB heeft een afwachtende houding aange nomen in deze zaak, maar nu Dusbaba Van der Wiel kei hard heeft beschuldigd, zal de voetbalbond zeker actie onder- Hans Kraay jr. voetbalt mo menteel in de anonimiteit bij eerste-divisieclub Eindhoven. In tien seizoenen als profvoet baller bouwde hij een weinig vleiende reputatie op als „schopper". Hij werd vele ke ren geschorst en liet onlangs uitrekenen dat-ie maar liefst 66 gele en 6 rode kaarten kreeg. De meest spraakmaken de rode kaart kreeg Kraay ooit van arbiter Wil de Vrieze, na dat hij uit pure woede de spel leider bijna knock-out had ge slagen. Kraay deed dat in de laatste minuut van een duel tussen NAC en Wageningen. KNVB onderneemt niet direct actie ZEIST De KNVB zal volgens voorlichter Rob de Leede niet direct stappen gaat ondernemen tegen Hans Kraay jr. en/of NAC- „Ik heb het verhaal niet gelezen", zei De Lede gisteravond, „maar ik heb begrepen dat het gaat over iets. dat zich zes, zeven jaar geleden heeft afgespeeld. Daarom denk ik, dat het met een sisser afloopt, maar zeker weten doe ik dat natuurlijk niet". De KNVB heeft recent steekproefsgewijs onderzocht of er doping wordt gebruikt in het Nederlandse betaalde voet bal. De Leede: „De uitkomsten moeten nog geëvalueerd worden, maar wel is bekend dat uit de onderzoeken naar voren kwam, dat er in Nederland niet of nauwelijks geslikt wordt". Hij ging compleet over de rooie, nadat De Vrieze hem - overigens ten onrechte - een gele kaart had gegeven. Kraay jr. werd vervolgens voor 24 duels geschorst en De Vrieze stopte direct met fluiten. Hans Kraay jr. weet niet, wat hij heeft toegediend gekregen bij NAC. „Ik heb er geen ver stand van en als ik het beker tje pakte stond er niet op: „Hans, dit is doping". Dat er wat in zat heb ik ook zelden gemerkt. Wat ik ook al in VI gezegd heb, is het één keer voorgekomen, dat ik dingen gedaan heb in de wedstrijd NEC - NAC, waarvan ik mij achteraf niets meer herinner. Van NEC - NAC ben ik hele flarden gewoon kwijt. Een paar dagen na die wedstrijd werd ik geschorst wegens het beledigen van scheidsrechter Van der Laar. In de brief van de tuchtcommissie stond een hele waslijst schuttingwoor den, die ik hem naar zijn hoofd heb geslingerd. Woorden, die ik nooit gebruik, waarvan ik nauwelijks het be staan afweet. Achteraf had ik toen direct moeten zeggen, dat ik doping gehad had. Dat was misschien eerlijker geweest". Hans Kraay jr. hoopt, dat als de KNVB de zaak gaat onder zoeken, niet hij het slachtoffer wordt. „Ik begin 'm nu wel een beetje te knijpen", zegt Kraay, „omdat ik zo links en rechts heb vernomen, dat ik problemen zou kunnen krijgen met deze uitlatingen. Dat zou de omgekeerde wereld zijn. Ik ben een jaar normaal nu. Ben bezig het wereldrecord zo-wei- nig-mogelijk-gele-kaarten- krijgen te verbeteren. In het verleden ben ik verschrikke lijk gestraft, dat heeft mij ka pitalen en wedstrijden gekost en een slechte naam bezorgd. Nu vertel ik de waarheid en hoor ik van journalisten, dat ik wel eens de KNVB op mijn dak kan krijgen. En dat terwijl ik dingen heb verteld, die zich zes, zeven jaar geleden hebben afgespeeld, waarmee ik andere mensen niet vrij pleit. In ieder geval blijf ik achter dit ver haal staan. Ted Troost zei te gen mij: „Hans je moet de slechte dingen uit jouw li- het chaam verbannen". Dat enige, wat ik heb gedaan". RICHARD THANNHAUSER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7