W Duitse hulp voor Iraq net chemische wapens Juridisch steekspel rond Oliver North SMAAK Yideo-beelden geven geen duidelijkheid over wapens Mig's lUITENLAND CeidaeSoiMCWlt vrijdag 6 januari i989 pagina 5 WASHINGTON Tussen Los Angeles en San Francisco loopt een weg. Niet zomaar een weg. maar een van de mooiste wegen van de wereld. Soms slaat de schuimende branding van de Stille Oceaan bijna over het asfalt. Dan verheft de weg zich plotseling hoog boven zee en kan de reiziger uitzien over eindeloze rotspartijen, die door groene golven worden omstuwd en waarop zeehonden luieren, zo nu en dan dat vreemde geluid makend dat het midden houdt tussen het luidruchtig laten t een boer en het omstandig geeuwen. In de bergen ongeveer halverweg de twee genoemde steden ligt een kasteel. De ramen ervan zien over schitterende tuinen, 1 glooiend, door schapen vrijwel kaalgevreten gebergte de zee. Het kasteel is in de 5te helft van deze eeuw gebouwd door William Randolph Hearst, de beroemde Amerikaanse krantenmagnaat. Hij begon met de bouw toen hij 56 jaar oud was, het ment dat de erfenis van zijn steenrijke ouders loskwam. Hearst, die overigens zelf al een enorm fortuin had vergaard, kon toen beginnen met zijn droomproject dat gaandeweg de proporties van een kastéél annam, en dat er uiteindelijk komen uit te zien als een door een beginnend banketbakker gemaakte taart waarop, min of meer per ongeluk, te veel slagroom is gespoten. Hearts, die van zichzelf vond dat hij een cultuurkenner was met een verfijnde smaak, kocht in Europa halve kastelen op: toegangspoorten beeldhouwwerken, deuren, koorbanken, altaren, stucwerk, plafonds, gobelins, pilaren, meubilair en alles wat mens zich maar kan denken. Al die aankopen werden bouwkundig aan elkaar geplakt. De middeleeuwse schouw werd onder een laat-renaissance dak geplaats in een vertrek, dat •r namaak-gotische ramen een Romaanse stenen vloer beschikte. Vervolgens werden 1 de muren reusachtige gobelins gehangen, terwijl de vertrekken werden opgesierd met kroonluchters met gewone electrische peertjes. Hearst's historische roomsoes wordt overigens overeind gehouden door muren van gewapend beton, want hij was doodsbang voor aardbevingen. Zo ontstond zijn kasteel: een typisch Amerikaans rariteitenkabinet van een ontstellende lelijkheid. De >uw van Hearst, die het in het bed van Richelieu dat in het echtelijk nachtverblijf stond niet langer kon harden, vertrok naar New York. Zij gaf haar amoureuze gevechtsterrein definitief prijs aan een minnares, die later nog uitvoerige memoires over haar liaison met Hearst heeft geschreven. Vele grootheden ren te gast in het kasteel. Ze mochten zwemmen in het „klassieke" stijl ingerichte zwembad, of in het geheel van Moorse mozaiken voorziene binnenbad. Talloze filmsterren aten er uit zilveren schalen en dronken er uit kristallen roemers, gingen met Hearts naar de als een soort ridderzaal ingerichte bioscoop en sliepen in een van de drie om het kasteel gegroepeerde gastenhuizen, die ook weer als een soort kastelen waren ingericht. Ze keken uit over de tui pen en velden, waarin Hearst allerlei geïmporteerde dieren liet lopen, zoals giraffen en kangoeroe's. Hearst heeft met zijn kasteel eigenlijk het bewijs geleverd dat het hem volkomen aan goede smaak en historisch besef ontbrak. Maar de miljoenen Amerikaanse bezoekers denken daar anders over. Voor hun is het kasteel een soort culturele triomf, die is behaald door een man die de Amerikaanse droom op perfecte wijze heeft verwezenlijkt. Alles is er hoog breed, groot en vooral zeer oud en geweldig duur. Dat is het enige dat telt. Cultuur kan gekocht worden. Zelfs de geschiedenis kan gekocht worden. Met veel geld is voor alles een passende oplossing denkbaar, zelfs voor het ontbreken van een verleden, zo denkt menig Amerikaan. Ze vragen wat het allemaal heeft gekost en als ze het antwoord hebben gekregen, zwijgen ze trots en eerbiedig. Aldus heeft William Randolph Hearst zich, met behulp van zijn onmetelijk fortuin, aan de Europese geschiedenis vergrepen. )iplomatiek „bestand" jssen België en Zaïre BUSSEL President Mobutu van Zaïre is ilcoord gegaan met een voorstel van België, een diplomatiek „bestand" van drie maan- in acht te nemen. In die tijd kan worden tracht de ernstig verslechterde betrekkingen te krikken. De betrekkingen tussen Brussel Kinshasa, van nature toch al gevoelig, zijn november vorig jaar danig in het slop ge- jakt na berichten in de Belgische media over jenorme persoonlijke rijkdom van Mobutu, (iereengekomen is nu, aldus de Belgische mi- |er Tindemans, de eerste drie maanden van i niets te doen dat de banden nog verder verslechteren. In die tijd zal gewerkt wor- aan een „niet-koloniaal handvest" waar- je de verhouding tussen België en Zaïre een {uw fundament dient te krijgen. Laagvlieg-oefeningen wellicht naar Marokko RAMSTEIN De Amerikaanse lucht macht overweegt een deel van de laag vlieg-oefeningen boven de Bondsrepu bliek te verplaatsen naar Marokko. Dat heeft de commandant van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, generaal William Kirk, gisteren ge zegd. In de Bondsrepubliek heerst een groeiende controverse over het laag vliegen, na enkele zware ongelukken in het afgelopen jaar. De oefeningen werden opgeschort nadat op 8 decem ber een Amerikaans toestel zich in een rij huizen in de stad Remscheid had geboord, waarbij de piloot en vijf Duit sers werden gedood. Deze week wer den de vluchten echter hervat. België legt handel in vuurwapens aan banden BRUSSEL De verkoop van „riot guns", jachtgewe ren met een afgezaagde loop, is met ingang van van daag in België fors aan banden gelegd. Niet-vergun- ninghouders kunnen zich niet langer een dergelijk wapen zomaar aanschaffen. Minister van justitie Wa- thelet maakte dat gisteren bekend. In een Koninklijk Besluit is geregeld dat wie na 1 mei een „riot gun" zonder vergunning bezit, tot één jaar cel en een boete van 16.500 gulden kan worden veroordeeld. De maat regel van Wathelet is opmerkelijk, omdat eerdere po gingen om de wapenhandel aan banden te leggen zijn gestrand. Een commissie die begin '87 in de provincie Antwerpen de belasting op vuurwapens wilde verho gen, moest voortijdig worden ontbonden. Wathelet heeft verklaard de maatregel per Koninklijk Besluit te hebben ingevoerd, omdat hij bang was dat een wetsvoorstel in het parlement het niet zou halen. Sacharov kandidaat voor Sovjetparlement MOSKOU De Russische dissident en kerngeleerde Andrej Sacharov is kandidaat voor het nieuwe Sovjetpar lement. De 67-jarige Sacharov, de nes tor van de dissidente beweging in de Sovjetunie, werd met een „overweldi gende meerderheid" voorgedragen door het wetenschappelijk personeel van het Ivan Pavlov Instituut voor natuurkunde, aldus het Russische persbureau Tass. Hij is kandidaat voor één van de 75 zetels die in het nieuwe Congres van Volksafgevaardigden zijn gereserveerd voor wetenschap pers. Sacharov werd in 1980 verban nen naar Gorki. Pas zes jaar later mocht hij op voorspraak van Michail Gorbatsjov terugkeren naar Moskou. Vierduizend doden door geweld Zuidafrika JOHANNESBURG Sinds een lande- lijke opstand in de zwarte woongebie den in september 1984 zijn in Zuidafrika bijna vierduizend mensen omgekomen door politiek geweld. De meeste slacht offers vielen in de getto's van de pro vincie Natal. Dit staat in een verslag van het onafhankelijke onderzoekscen trum „Indicator". De academici en men senrechtenactivisten die deel uitmaken van de groep, melden in hun verslag dat de onrust de ergste is in de geschiedenis van het land. Volgens hen is het aantal doden gestegen ondanks de poging van de regering het geweld in te dammen, door in juni 1986 de noodtoestand af te kondigen. 80NN VINDT GEEN BEWUS VOOR LEVERING AAN LIBIË ONN De Westduitse «gering blijft Ameri- aanse beschuldigingen itkennen, dat het Duitse edrijf Imhausen-Chemie etrokken is geweest bij bouw van de omstre- en wapenfabriek in Li- ië. Maar de regering in onn heeft gisteren in een ipport aan de Bondsdag rel toegegeven, dat vijf luitse bedrijven „waar- ihijnlijk" Iraq hebben eholpen bij de produktie an chemische wapens, ëgen deze bedrijven is in Vest-Duitsland een strafrech- lijk onderzoek geopend. De luitse verklaring komt vlak oor het begin van de VN- conferentie over chemische wapens, die dit weekeinde in Parijs wordt gehouden. De be kendmaking lijkt mede be doeld als gebaar aan de Vere nigde Staten, dat het de Bondsrepubliek wel degelijk ernst is met het onderzoeken van de export van dergelijke technologie naar landen in de Derde Wereld. Volgens de Nederlandse ex pert dr. A. Ooms, die lid is van de Nederlandse delegatie op de Parijse conferentie, is de Ame rikaanse beschuldiging dat Li bië over een chemische wa penfabriek beschikt, erg moei lijk te bewijzen. Hij is het eens met de Amerikaanse afwijzing van de uitnodiging van Libië de zaak met eigen ogen te ko men bekijken. „Dat heeft geen zin. Dan kunnen ze je van al les laten zien", aldus Ooms. Zijn opvatting wordt overigens niet gedeeld door de SPD in Duitsland. De SPD steunt de uitspraak van minister Hans- Dietrich Genscher van buiten landse zaken, dat op de Libi sche uitnodiging moet worden ingegaan. De Nederlandse afgevaardigde dr. Ooms was jarenlang direc teur van het Prins Maurits La boratorium van TNO waar hij zich bezighield met het testen van beschermingsmateriaal te gen nucleaire en chemische wapens. Zijn inbreng op de conferentie in Parijs bestaat uit een uiteenzetting over de problemen rond de controle van landen die chemische wa pens produceren en opslaan. Terwijl de Amerikaanse rege ring van West-Duitsland nog steeds eist dat er snel actie wordt ondernomen tegen be drijven die betrokken zijn ge weest bij de produktie van chemische wapens, toonde een hoge CDU-functionaris zich gisteravond op de Duitse tele visie hierover zeer geïrriteerd. „Het is bijzonder kwalijk dat door Amerika aan de politieke wil van onze regering wordt getwijfeld", aldus Volker Ruhe. „Vrienden en bondge noten moeten niet op een der gelijke manier met elkaar om gaan". Volgens de Duitse regering is het bedrijf Imhausen-Chemie in elk geval onschuldig, maar in Zwitserland wordt alsnog een onderzoek geopend n de activiteiten van een in land gevestigde dochteronder neming van Imhausen. let een vrien- lelijke hand- verwel- omden do- :enten van de iniversiteit van 'eking gisteren fcen groep Afri- 650 fcaanse studen te ten bij hun te- ugkeer op de iniversiteit. Na Ie recente rei en tegen Afri- taanse studen- was de iroep naar el- Iers gevlucht. Peking zul- de studen- en praten met en delegatie ran Afrikaanse iplomaten. In ifrikaanse lan en is zeer ver- ntrust gerea- eerd op de ra- istische rellen China. FOTO: AP Deze berg ver wrongen metaal was wat er over bleef van enkele wagons van de sneltrein van München naar Belgrado, die in het noorden van Joegoslavië op een onbewaakte overweg op een vrachtauto bot ste. Het totaal aantal doden was vanmorgen nog niet bekend, maar bedraagt zeker vijf. Tien tallen mensen zijn gewond ge raakt. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Door de Amerikaanse regering vrijgegeven video-beelden over het treffen tussen F- 14 jagers en twee Libische MiGs hebben nog geen antwoord gegeven op de vele vragen, die de kwes tie omgeven. Uit de beelden kan niet duide lijk worden opgemaakt of de Libische toestellen gewapend waren, zoals Washington be weert. Maar een Amerikaanse woordvoerder zei: „Wij gaan er zonder meer van uit dat ge vechtsvliegtuigen, van welk land dan ook, bewapend zijn. Daarvoor zijn ze gebouwd". Bovendien gedroegen de Libi sche vliegtuigen zich volgens de VS op een „vijandige ma nier". Amerikaanse piloten kunnen sinds enige tijd op ei gen gezag het vuur openen, als zij zich bedreigd voelen. Tot dan toe mochten zij pas reage ren nadat zij zelf beschoten waren. Vergroting De vrijgegeven video-opna men zijn gemaakt door de pi loot van een van de F-14 vliegtuigen. Te zien is onder meer hoe een Libisch MiG ex plodeert, na te zijn geraakt door een Amerikaanse raket. Van enkele beelden hebben de Amerikaanse autoriteiten ver grotingen gemaakt. Daarop is een bepaalde vorm te zien on der de vleugel van een van de Libische jagers. „Raketten", zo stelt het Amerikaanse ministe rie van defensie: duidelijk te zien is dit evenwel niet. De band duurt ruim zeven mi nuten. De Libische vliegtuigen zijn slechts zo nu en dan als stipjes, te zien. Op de geluids opnamen zijn onder meer op gewonden gesprekken tussen de twee Amerikaanse piloten te horen, terwijl zij herhaalde lijk trachten te ontkomen aan wat wordt genoemd „aanval lende bewegingen" van de Li- biërs. De technische kwaliteit van de beelden is slecht. Wel geven zij aan hoe alles zich in een krankzinnig hoog tempo afspeelt. Volgens de woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington, Dan Howard, be wijzen de beelden ondanks hun „waardeloze" kwaliteit dat minstens een van de MiGs gewapend was en agressieve bedoelingen had. Uitwijken Uit de beelden en het com mentaar daarbij van de piloten blijkt dat de Libische MiGs meer dan eens op de Ameri kaanse F-14's af zijn gevlogen. „Hij zit weer voor mijn neus", zegt een van de Amerikanen, na voor de vijfde keer een uit wijkmanoeuvre te hebben ge maakt. Daarop geeft hij de afstand aan die de toestellen van el kaar scheidt: „Zestien mijl, vijftien mijl". Op veertien mijl schiet hij een eerste raket af, een radargeleide Sparrow. Deze mist doel. De Libiërs ko men nog steeds dichterbij: „Tien mijl, hij zit nog voor mijn neus". De Amerikaan schiet een tweede Sparrow af; ook deze mist. Op 4 mijl maakt de andere F-14 piloot duidelijk dat hij een Sparrow gaat af schieten op het tweede Libi sche toestel. Deze treft de MiG. „Ik heb hem, ik heb de andere", roept de piloot uit. Daarop tracht de eerste zich opnieuw in schietpositie te brengen voor de overgebleven MiG, die nu voor het eerst in beeld verschijnt. Voltreffer Gedurende enkele seconden is sprake van een macaber ballet, waarbij de Libiër uitwijkt en de Amerikaan achter de MiG tracht te komen. „Schiet hem neer", schreeuwt de andere pi loot hem toe. En even later: „Een voltreffer. Een fraaie voltreffer". „De piloot heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid ge steld", klinkt het vervolgens; „O.K., neus naar het noorden, laten we hier wegwezen." De laatste zin die op de band te horen is, is gericht aan het vliegdekschip John F. Kenne dy. Het is een laconiek: „Twee Floggers (NAVO-naam voor MiG's 23 -red) uit elkaar ge spat". RIO DE JANEIRO Op ver zoek van Israël wordt gene tisch onderzoek gedaan op de stoffelijke resten van de man, die in 1985 geïdentificeerd werd als de nazi-oorlogsmisda diger Josef Mengele. Het on derzoek zal in de Verenigde Staten plaatshebben. De Duit se arts Josef Mengele, die in de Tweede Wereldoorlog in Auschwitz medische experi menten uitvoerde op meest joodse gevangenen, woonde na de oorlog onder de naam Wolfgang Gerhard in Sao Paulo in Brazilië. In 1979 werd hij onder deze naam begraven op het kerkhof van Embu, niet ver van SSo Paulo. )uitse klaagt auders aan )0RTMUND Een 21-jari- Westduitse heeft haar ou- •s voor de rechter ge- igd, omdat ze haar op chtjarige leeftijd hebben la- ïn steriliseren. Zij eist circa 6.000 gulden smartegeld, zo van Westduitse gerechtelij- zijde vernomen. Volgens jonge vrouw was de ope- atie, waarover zij op haar 4e werd ingelicht, medisch liet nodig. Volgens de ou- lers lieten zij hun dochter teriliseren omdat ze vroe- .vas en „moest worden leschermd t?gen de psycho- ogische en sociale gevolgen ten een zwangerschap op onge leeftijd". WASHINGTON Law rence E. Walsh, de specia le aanklager die is belast met het voor de rechter brengen van de hoofdrol spelers in het Iran-Con- tra-schandaal, heeft giste ren de twee belangrijkste aanklachten tegen de voormalige Witte-Huisme- dewerker Oliver North la ten vallen. North, die op 31 januari voor een rechter in Washington moet verschijnen, kan nu niet worden aangeklaagd wegens samenzwering en diefstal van documenten. Wel moet North zich nog voor 12 andere aan klachten verantwoorden. Ver valsing van documenten en obstructie van het naar hem ingestelde onderzoek zijn daarvan de belangrijkste. Als hij schuldig wordt bevonden, kan North nog tot zestig jaar gevangenisstraf en drie mil joen dollar worden veroor deeld. Wel wordt nu betwij feld of de volledige waarheid over de zaak nog boven water zal komen. Walsh nam zijn besluit nadat hij van de Amerikaanse minis ter van justitie, Richard Thor- burgh, te horen had gekregen dat bepaalde geheime docu menten niet voor de rechtzaak tegen North kunnen worden gebruikt, omdat dat de natio nale veiligheid in gevaar zou brengen. De rechter in de zaak, Gerhard Gesell, bepaal de dat zonder die documenten twee belangrijke aanklachten tegen North niet behandeld kunnen worden. Dat dwong Walsh zijn twee hoofaanklach- ten in te trekken. Schandaal North was een van de hoofd rolspelers in het Iran-Contra- schandaal, dat in het najaar van 1986 aan het licht kwam. North had vanuit het Witte Huis een uiterst geheime ope ratie geleid die het mogelijk maakte om via Israël Amerikaanse wapens aan Iran te verkopen. De kennelijke opzet was de Amerikaanse gij zelaars in Libanon vrij te krij gen. Naar buiten hielden de Amerikaanse regering en vooral president Reagan staan de, dat er niet met terroristen zou worden onderhandeld. North zorgde er later voor dat de royale winsten die met de transactie werden gemaakt, werden doorgesluisd naar de Nicaraguaanse rebellen, de zo genaamde Contra's. Dat ge beurde ondanks dat het Ame rikaanse Congres alle militaire en financiële hulp aan de Con tra's had verboden. Nadat het Iran-Contra-schan- daal in de openbaarheid kwam, werden North en- Rea- gans nationale veiligheidsadvi seur, admiraal John Poindex- ter, ontslagen. Later volgden twee onderzoeken, een van een door president Reagan be noemde commissie en een door speciale commissies uit het Congres. Zij voelden de hoofdrolsplers in de zaak ge durende de zomer van 1987 langdurig aan de tand. Slimme zet In Washington werd gisteren uitvoerig gespeculeerd over de vraag of North er nu juridisch beter voor is komen te staan. Sommige juristen beschouwen het intrekken van de hoofd aanklachten als een belangrij ke overwinning voor North en zijn verdediger Brendan Sulli van. Anderen zeggen daaren- Walsh zou voor de hoofdaan klachten weinig overtuigend bewijs hebben kunnen aandra gen, vooral omdat hij niet de hand kon leggen op allerlei geheime documenten. Dat zou ook de andere aanklachten on geloofwaardig hebben ge maakt. Voor de twaalf overge bleven aanklachten is het be wijs minder moeilijk te leve ren. Daar komt nog bij dat, op grond van die klachten, North waarschijnlijk niet de kans krijgt andermaal een persoon lijke en hoogst patriottische show op te voeren, zoals hij dat deed tijdens zijn verhoren door de speciale congrescom- )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi Nieuw ej 265) Het luchtschip heeft de vulkaan bereikt en professor Lu is Pardi manoeuvreert zo, dat hij de „Salvator Mundi" aan de top e. voor anker kan laten gaan. Vol spanning wacht Rob, die zich nog ïn steeds verstopt houdt in de motorgondel af, wat er nu gaat ge- ij. beuren. Rondom zich heen ziet hij de eindeloze, troosteloze ijs- T vlakten van de pool, maar de hellingen van de „Parnassus" zelf 0. zijn ijsvrij dank zij de warmte van de vulkaan. Wanneer het lucht je schip tenslotte vast ligt, legt Yoto de loopplank uit en Lupardi, 9evolgd door zijn knecht, begeeft zich naar buiten. Nu de moto ren gestopt zijn is het doodstil en in zijn schuilplaats kan Rdb goed horen wat beiden zeggen. „Ik zal de atoombommen in de krater neerlaten," zegt Lupardi. „Door de kracht van de ontplof fing zal het zwaartepunt van dc arde veranderen en zal de aard as in een andere stand geplaatst worden. Maar we moeten op schieten. Yoto, breng de kabels uit. We hebben hier niet onze pinguïns om ons een handje te helpen. We zullen dit alleen moeten doen," zegt Lupardi. Miljoenenvangst Veertig miljoen gulden in Amerikaanse dollarbiljettén is een hele berg geld. Dat bleek gisteren in New York, waar de politie een van haar grootste vangsten bekendmaakte in de strijd tegen de drugshandel. Bij de actie werden behalve het geld ook elf man nen aangehouden, die zouden behoren tot het drugskartel van Medellin in Colombia, de grootste en machtigste drugsbende ter wereld. FOTO: AP onderzoek op lichaam van Mengele

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5