„Wij doen nooit aangifte van incest" „Overheid spreekt met te veel monden" Horecava '89: Light neemt in gewicht toe DE KLEINE PLANTAGE IS DE BOLDERKAR NIET Twaalf miljard gulden voor ontwikkelingsprogramma's Lubbers: milieu boven inkomen BINNENLAND CeidaeSouiant VRIJDAG 6 JANUARI 1989 PAGINA 4 Ministerie kent schadelijkheid kopieerapparaten DEN HAAG - Dat het gebruik van kopieerap paraten de gezondheid kan schaden is bij het ministerie van sociale zaken bekend. In 1985 heeft het ministerie TNO een studie laten ver richten, waaruit bleek dat kopieerapparaten stank-, geluids- en warmteoverlast kunnen ver oorzaken. Het ministerie reageert hiermee op de bekendmaking door de Bedrijfsgezondheids dienst Oost-Gelderland dat het gebruik van kopieerapparaten in kantoorruimten kan leiden tot klachten bij het personeel over hoofdpijn en moeheid. Uit het TNO-onderzoek bleek overi gens geen direct verband tussen kopieerappara ten en de gezondheid. Naar aanleiding van het onderzoek zijn door het ministerie richtlijnen opgesteld over het gebruik van de apparaten. NIB en NMB: nog te vroeg voor blijheid DEN HAAG De banken NIB en NMB hopen dat de intentieverklaring tussen de staat en de Staatsdrukkerij over de produktie van het nieuwe paspoort tot een definitief akkoord zal leiden. Moch ten de staat en de SDU het niet eens worden op een voor de banken accepta bele wijze, dan zitten alle partijen nog volop in de problemen. Aldus de voor zichtige reactie van de NIB en NMB, de financiers van de failliete paspoortfabri kant KEP, op de mededeling van minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) dat de banken de intentieverklaring niet hoeven te ondertekenen. Een woord voerder van NIB en NMB verklaarde dat „het nog bepaald te vroeg is om een begin van blijheid te hebben". Barleus verliest weer kort geding rond rectrix AMSTERDAM Het Amsterdamse Barlaeusgymnasium heeft opnieuw een kort geding verloren dat het had aange spannen om de benoeming van een rec trix ongedaan te maken. De raadsvoor dracht waarin mevrouw de Vries Lentsch werd voorgedragen kan de toets der kritiek doorstaan zodat het raadsbesluit eveneens zonder smet is, besliste rechtbankpresident Asscher. Volgens hem is er nog steeds sprake van ongelijkheid tussen mannen en vrouwen waar het directeursbenoemin gen betreft. „Daarom mag de gemeente streven naar evenredige vertegenwoor diging van vrouwen in de leiding". Het Barleus heeft in totaal drie kort gedin gen tegen de gemeente aangespannen. Kamervragen over vrijlating van Rara-verdachte DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Kosto en Swildens (PvdA) hebben mi nister Korthals Altes (justitie) schriftelijk gevraagd of hij het eens is met de opvat ting dat het aan fouten van het openbaar ministerie te wijten is dat Rara-verdach te René in vrijheid is gesteld. Zowel in perscommentaren als in uitingen van Kamerleden klinkt deze opvatting door, aldus de parlementariërs. Ze willen van de minister inlichtingen over de manier waarop de huiszoeking in april 1988 is verlopen. Het bewijsmateriaal dat daar bij werd verzameld werd door het ge rechtshof in Amsterdam als onrechtma tig verkregen is bestempeld. Koningin Emma centraal tijdens herdenkingsjaar DEN HAAG Een speciaal comité zal in 1990 een aantal activiteiten organiseren rond koningin Emma, de moeder van koningin Wilhelmina. Op 8 december 1990 is het hon derd jaar geleden dat zij de eed aflegde als regentes van het koninkrijk. Aan het eind van dit jaar wordt de reeks van ac tiviteiten gestart met een spe ciale Emma-tentoonstelling op paleis 't Loo. Over een te hou den herdenkingsplechtigheid in Den Haag op 8 december 1990 wordt nog overlegd. Burgemeester Enschede hekelt Korte-Van Hemel ENSCHEDE Burgemeester Wierenga van Enschede heeft in krachtige bewoor dingen het asielbeleid van staatssecretaris Korte-Van Hemel bekritiseerd. De staatssecretaris heeft persoonlijk de op dracht gegeven om drie Syriërs twee vrouwen en een kind die in Enschede verblijven, het land uit te zetten. Als de vrouwen worden uitgezet, moeten zij hun nds kinderen achterlaten. Een van de vrouwen heeft zelfs nog een zuigeling. Wierenga vindt deze handelswijze absoluut niet pas sen bij een CDA-bewindspersoon. Het col lege van B en W van Enschede is diep be zorgd over het lot van de ongeveer 250 Sy rische asielzoekers in zijn gemeente. De on zekerheid over wat hen te wachten staat, betekent voor hen een ondragelijke last, al dus het college. •trac n a euw ROTTERDAM Je zult heden ten dage directeur van een medisch kleuter dagverblijf zijn, in de buurt van Vlaardingen nog wel en dan ook nog geconfronteerd worden met een schadeclaim van tienduizend gulden van een man die ten onrechte verdacht werd van incest; je moet er niet aan den ken. De heer N. Berken bosch wel. Hij is algemeen directeur van het medisch kleuterdagverblijf De Kleine Plantage in Rotter dam en inderdaad, hem is verzocht die tienduizend gulden op tafel te leggen. Is De Bolderkar dan over al? „Nee", zegt Berken bosch. „Op De Bolderkar gaat het om zeer actuele zaken, daar staat de diag nose en het aantal gesig naleerde gevallen ter dis cussie. Bij ons niet". Mr. J. van Zundert denkt daar namens zijn cliënt anders over. Als De Kleine Plantage na het weekeinde nog niet be sloten heeft tot schadevergoe ding, zal de advocaat „een pro cedure beginnen bij de recht bank". Zijn cliënt is de vader van een dochter van negen jaar, die anderhalf jaar gele den uit huis werd geplaatst, nadat het Rotterdamse kleu terdagverblijf had vastgesteld dat ze seksueel misbruikt werd. Sinds Kerst is het meisje op last van de kinderrechter weer thuis; er is geen incest geconstateerd en tegen de va der is geen vervolging inge steld. Maar hij voelt zich be schuldigd door De Kleine Plantage en eist genoegdoe ning. Een echtpaar uit Rotter dam, van wie een vijfjarig zoontje zes weken uit huis werd geplaatst totdat bleek dat er van incest geen sprake was, heeft zich bij de vader gevoegd en eist excuses van De Kleine Plantage, omdat het dagver blijf de aanzet tot de uithuis plaatsing zou hebben gegeven. Berkenbosch wil daar niet al te gedetailleerd op ingaan; er zal geen schadevergoeding be taald worden, zegt hij, en als de ouders naar de rechter wil len stappen, dan is dat hun goed recht. „Verder onthou den we ons in deze zaak van commentaar". Vrijwilligheid Dat wil niet zeggen dat Ber kenbosch helemaal niet praten wil, zoals zijn collega van De Bolderkar. Integendeel, om standig doet hij uit de doeken hoe De Kleine Plantage met Ouders „Bolderkar" doen beroep op justitie ROTTERDAM - Een aantal ouders van kinderen die het medisch kleuterdagverblijf (MKD) de „Bolderkar" in Vlaar dingen bezoeken of daar inmiddels zijn weggehaald, doet een dringend beroep op het openbaar ministerie om een jus titieel onderzoek in te stellen naar het seksueel misbruik dat met hun kinderen zou zijn gepleegd. Volgens de ouders zijn er aanwijzingen dat anderen dan zijzelf de kinderen hebben misbruikt. Sommigen wijzen in de richting van medewer kers van de Bolderkar. zijn kinderen omgaat en hoe het dagverblijf nooit ofte nim merbeschuldigingen uit, laat staan aangiftes doet. „Kinde ren komen hier, op basis van vrijwilligheid overigens, altijd terecht via een of andere hulpverlenende instantie; de huisarts, de schoolarts, het Ri- agg of iets dergelijks. Wij bie den meer dan zij, omdat wij een complete dagopvang ver zorgen. Als dat echter niet tot resultaat leidt, is er de moge lijkheid van dag- en nachtbe handeling, de zogenaamde re sidentiële opname. Ik zal even kijken, ik heb hier de jaarver slagen voor me liggen van 1982 tot en met 1986 zijn twin tig kinderen vanuit ons dag verblijf naar een instelling voor dag en nacht gegaan. Dat zijn er gemiddeld vier per jaar, niet veel dus. En veelal in overeenstemming met de ou ders. Een uiterst gering aantal kinderen wordt gedwongen uit huis geplaatst. Daar vallen die twee onder van wie de ouders ons nu aanklagen". „Nee, wij hebben niemand be schuldigd van incest. Dat doen we nooit. Als een ziekenhuis bij een patiënt een gat in het hoofd constateert, loopt het toch ook niet naar de politie? Wij zijn nog nooit aan een strafrechtelijke procedure be gonnen, wij doen nooit aangif te. Kijk, als een kind zich on gewoon gedraagt, plegen we nader onderzoek. En als dat leidt tot het vermoeden van seksueel misbruik, gaat onze maatschappelijk werkster naar de ouders toe om er met hen over te praten. Stel dat het kind bij hen op de slaapkamer slaapt, of dat het misschien wel naar porno-films kijkt, dat is ook mogelijk. Dan geven we aan dat dat niet zo wijs is. Maar als er echt sprake is van incest, dan kun je dat niet in een gesprekje corrigeren. Dan gaan we naar de Raad voor de Kinderbescherming en die leg gen we het probleem anoniem voor: dit en dit is er aan de hand, wat kunnen we doen? Dat leidt soms tot een nieuw en uitgebreider onderzoek, bij voorbeeld door het PAR, het Psychologisch Pedagogisch Adviesbureau Randstad. Soms leidt het er ook toe dat de Raad zegt: dit is zo ernstig, wij moeten overleggen met de kinderrechter. Die krijgt dan het dossier in handen en is verder verantwoordelijk voor het beleid, ook voor eventuele uithuisplaatsingen. Daar staan wij buiten". Ingrijpend Volgens Berkenbosch is het „uiterst moeilijk" te zeggen hoeveel incest-gevallen op De Kleine Plantage boven water worden gebracht. „We signale ren in meerdere gevallen sek suele misstanden, meer kan ik er niet over zeggen. Maar het is natuurlijk een maatschappe lijke ontwikkeling dat er veel meer aandacht voor incest is gekomen, omdat we ontdekt hebben dat de uitwerking op de slachtoffers zeer, zeer ingrijpend is". De anatomische poppen (man en vrouw figuren, in tegen stelling tot Barbie-poppen voorzien van natuurgetrouwe geslachtsorganen) waarvan het nut sinds de „Bolderkar-affai re" onderdeel is van een ver hitte discussie, doen ook op De Kleine Plantage dienst als hulpmiddel bij het opsporen van incest. „Maar ze hebben geen doorslaggevende beteke nis", zegt Berkenbosch, „en ze worden alleen gebruikt door onze orthopedagoge en onze psychologe, die daar boven dien een speciale training voor ontvangen hebben". Berkenbosch is er „heilig van overtuigd" dat de opsporing van incest geschaad is door de wolk van negatieve publiciteit die sinds begin december rond De Bolderkar hangt; alle me disch kleuterdagverblijven, alle Raden voor de Kinderbe scherming, alle kinderrechters hebben daar onder te lijden. Hij heeft zijn hoop gevestigd op het onafhankelijke onder zoek dat de inspectie voor de volksgezondheid heeft inge steld. „Daar heb ik veel ver trouwen in, dat kan ons hel pen deze stap terug weer in te halen". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Het kabi net trekt de komende vier jaar ongeveer twaalf mil jard gulden uit voor ont wikkelingssamenwerking met een aantal program- malanden en -regio's. Dit staat in het beleidsplan voor deze gebieden, dat minister Bukman van ont wikkelingssamenwerking vandaag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het plan wordt de koers uit gezet voor de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking met de regio's Zuidelijk Afrika en Sahel, Bangladesh, Egypte, India, Indonesië, Kenya, Noordjemen, Pakistan, Sudan en Tanzania. Voor Sri Lanka is een beleidsnotitie voor twee jaar uitgewerkt. Het plan is tot stand gekomen na overleg met tal van des kundige instellingen uit bin nen- en buitenland. Ook maat schappelijke organisaties heb ben een bijdrage kunnen leve ren. Centraal staat het bevor deren van meer duidelijkheid en zekerheid in de ontwikke lingssamenwerking. Dit geldt zowel voor het aanbod van de Nederlandse deskundigheid en goederen als voor de inzet van Nederlandse bedrijven en in stellingen. Ook is sterk reke ning gehouden met de behoef te van de ontwikkelingslan den. De meeste samenwerking zal plaatsvinden in plattelandsont wikkeling, industriële ontwik keling, onderwijs, training en onderzoek. Ook komen ener gie, de positie van vrouwen, mensenrechten en cultuur aan de orde. Amfetamine- -V-Wf lab opgerold De politie heeft deze week in het Noordhollandse dorp Twisk een pro fessioneel amfeta mine-laboratorium ontdekt en ontman teld en daarbij drie mannen aangehou den. Het laborato rium was gevestigd in een vakantiehuis je. Het onderzoek was november be gonnen na klachten van talrijke inwo ners van Twisk over een penetrante che mische geur. FOTO. ANP SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO q/i/w oom ot tinicmm irnonm t'tin of m botst oe hooi te6en hij KOBHHlBlf EH SP/IIH6T HET S10T OPEH. d Uitgeverij. Antwerpen-Weesp De scheidende PTT-voorlichter De Voogd drukt op zijn afscheidsreceptie de hand van kamerlid P. van der Sanden (CDA). FOTO: JEROEN DE JONG Adjunct-directeur Rijskvoorlichtingsdienst: DEN HAAG De over heid spreekt met te veel monden omdat de voor lichting van de verschil lende ministeries slecht op elkaar is afgestemd. Be leidsstukken van de ver schillende departementen worden vaak los en soms ook in concurrentie met elkaar gepresenteerd, waardoor de overheid bij de burgers aan gezag en overtuigingskracht inboet. Op het punt van de voor lichting naar het publiek valt dus nog veel te ver beteren. Dit betoogde adjunct-directeur van de Rijksvoorlichtings dienst drs. F. Lörtzer gister middag tijdens een symposium ter gelegenheid van het af scheid van Gerard de Voogd, adjunct-directeur in- en exter ne betrekkingen van de per 1 januari 1989 geprivatiseerde PTT. Aangezien de PTT van overheidsbedrijf een zelfstan dige onderneming is gewor den, stond het symposium in het teken van het thema over heidsvoorlichting versus voor lichting bij het bedrijfsleven. Lörtzer: „De overheid heeft bij zijn voorlichting te maken met een complexe doelgroep, na melijk de burgers, die de over heid doorgaans wil zien als 'één samenhangend geheel. Maar onlangs hebben we nog gezien dat een milieuactie van Nijpels in conflict kwam met het voorstel van minister Smit-Kroes de maximumsnel heid te verhogen. Justitie kwam er vervolgens met een controle- en vervolgingsbeleid achteraan. Het is natuurlijk het goed recht van bewindslie den om met elkaar van me ning te verschillen. Maar dan is het de taak van de over- heidsvoorlichter zo veel moge lijk te voorkomen dat deze verschillen naar buiten ko- Razernij Deze mening werd tijdens het symposium niet gedeeld door verschillende sprekers uit de mediawereld, onder wie de journaliste A. Koerts, chef fi nanciën en economie van het dagblad Trouw. Zij schetste de razernij die zich van een jour nalist meester maakt als een overheids- of bedrijfsvoorlich- ter „niet thuis" geeft. Koerts: „Je hebt drie categorieën voorlichters waar een journa list de kriebels van krijgt. De eerste en ergste categorie is niet bereikbaar. De tweede ge bruikt de afscheepmethode en de derde belooft dat hij of zij je morgen met het antwoord op je vraag terugbelt. Kun je het een journalist kwalijk nemen dat hij of zij dan maar direct de directeur, minister, com missaris of burgemeester belt?". De reputatie van Gerard de Voogd als voorlichter, gedu rende vele jaren het visite kaartje van wellicht 's lands meest publieke onderneming, kwam tijdens het symposium en de afscheidsreceptie bij „Telecom" in Den Haag slechts zijdelings ter sprake. Rustig heeft de ex-journalist De Voogd het bij de overheid (c.q. PTT) niet gehad, aange zien de laatste jaren zowel de privatisering van de PTT als de gedwongen verhuizing naar het noorden de gemoederen nogal bezighield. Als voorlichter heeft De Voogd in elk geval voorlopig het laatste woord gesproken. Tijdens zijn afscheidsreceptie, waarbij ook directeur-generaal ir. C. Wit aanwezig was, wees hij erop dat ook wat de voor lichting betreft voor de gepri vatiseerde PTT wellicht een nieuw tijdperk aanbreekt. De Voogd: „Het valt niet slecht dat ik nu met pensioen ga. Ik ben nog van de oude garde en dan moet je wegwezen als de club overhoop gehaald wordt. Ik zeg het maar zo: nieuwe heren vragen nieuwe knech ten". voorbeeld door een light- FOTO: ANP AMSTERDAM „Light neemt in gewicht toe", melden de organisatoren van de Horecava - van 9 tot en met 12 januari in de RAI - snedig. En zelfs het RAI-restaurant doet mee: op de menukaart prijkt er bij de lichte gerechten voortaan een groen hartje. Het vervelende is alleen, dat nogal wat horecagas- ten „light" meteen ver binden met „minder sma kelijk". Heel wat exposan ten in de voedselsector hopen straks dat beeld te kunnen doorbreken met snacks, gerechten, dres sings en drankjes die zo wel lekker als calorie-arm zijn. „Horecabedrijven die geen markt willen verliezen, ontko men er niet aan om op die trend in te spelen en rekening te houden met de nieuwe con sument die een gezondere leefstijl nastreeft", wordt er gewaarschuwd. En de helpen de hand komt eraan. Ahold- directeur Van Stekelenburg: „De processen om gezonder voedsel te produceren en klaar te maken worden steeds beter beheersbaar en meer betaal baar". „Maar lekker moet blijven", waarschuwt Rijgersberg van het onderwijscentrum horeca. En de gast moet kunnen blij ven kiezen, anders blijft hij weg. Want ons valt op, dat het eetgedrag buitenshuis van mo ment tot moment verschilt. De ene keer is de gast buitenge woon kritisch en staat „gezond en licht" hoog in het vaandel; de andere keer wordt werke lijk nergens op gelet. Daarop moet je als horeca-ondernemer wel degelijk kunnen inspe len". Primeurs De Horecava, waar zo'n 650 bedrijven hun waar aan de man proberen te brengen, is uitsluitend toegankelijk voor genodigden of mensen die een horecavisum op zak hebben. Dat beperkt uiteraard het be zoekersaantal, maar niettemin wordt er toch rekening gehou den met circa honderdduizend belangstellenden. Zij krijgen ook diverse primeurs te zien en te proeven, zoals een licht tintelende yoghurtsoda van de Friesche Vlag, de hamburger light van Mora, calorie-arm ijs van Yogi lei, cafeïnevrije espressolikeur van Illycaffe Nederland, een volledig nieuw fast-food concept (specifiek be doeld voor cafetaria's) van In ternational Food Service on der de naam Appety's. In de apparaten-sector komt Heineken met een tapkwartet, een vol-automatische installa-' tie die vier fusten bier achter elkaar leeg kan tappen en een computergestuurd reinigings- systeem kent. Interessant is ook de „Reditune", een ver sterker die speciaal ontworpen is voor een super-disc, waarop acht uur continu muziek zit. Ter gelegenheid van de Hore cava is ook gekeken naar bouwplannen. In Zuid-Hol land alleen al bestaan 129 plannen voor nieuwe horeca bedrijven. Premier ontkent te zijn teruggefloten door koningin (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt een scho ner milieu belangrijker dan een hoger inkomen. „Dat is de enige weg. Mi lieu is niet een probleem dat je op het bordje van de overheid kunt leggen. Het is een gemeenschappelijk probleem", zei hij gister avond voor de KRO-radio. Eerder op de dag had econo misch topambtenaar prof. Rut ten gezegd dat „het de vraag is of toenemende inspanningen ter bescherming van het mi lieu een zodanige domper kun nen zetten op de economische ontwikkeling, dat deze erdoor wordt vertraagd". Lubbers ontkent door de ko ningin te zijn teruggefloten op de passage in de Troonrede dat ons land schoner wordt „met name wat betreft de lucht en het water". In haar traditione le kersttoespraak sprak konin gin Beatrix de zorg uit over de aantasting van het milieu. Een passage die door velen werd opgevat als een „standje" in de richting van premier Lubbers. Lubbers zei enigszins verbaasd te zijn over die reacties. „Niet wat betreft de kerstboodschap, want die kende ik uiteraard al. Ik vond het een valse tegen stelling die daarna in de media werd geschetst. In de troonre de en daarna in de Kamer heb ik gesteld dat het niet waar is dat de milieuproblematiek niet aan te pakken zou zijn. We moeten niet doemdenken. Dat is trouwens ook de teneur van de kerstboodschap. Het is wel zo dat het probleem ernstig is en dat we een tijd lang ge dacht hebben dat het een kwestie zou zijn van alleen di recte hinder voor de burger. Maar er is een ander pro bleem: de aantasting van de natuur".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4