HOELANG. AARZELT U Lange celstraf houdt pater Koning niet tegen tWWL* Pil kan kans op borstkanker toch vergroten Deetman houdt vast aan 2-jarige vervolgstudies FNV: atv nieuw leven inblazen Nieuwe reumapil nog geen doorbraak 120.000 BANEN MEER ^BINNENLAND. CcidócSoiwcmt VRIJDAG 6 JANUARI 1989 PAGINA 3 oeder vrijgesproken an doodslag baby 1JTHECHT De 24-jarige S.S. lit Utrecht is vanmorgen door je rechtbank in die stad vrijge- iproken van doodslag op haar maanden oude baby. gewaï De rechtbank achtte niet bewe- apzet v ren dat de vrouw vorig jaar au- aties v gustus haar kind zou hebben ge- Socia rur8^ met een telefoonsnoer. De Drden lelijkhi v°een mogelijk motief. Het tech- en hee^jsch bewijsmateriaal is ruim rdt gei voldoende voor doodslag, zo meende officier van justitie mr U. Wijbrandts dinsdag nog. loeder heeft steeds ontkend aarom weigerde ze ook mee te verken aan een onderzoek naar RIJSWIJK De komende decennia zal het onderzoek naar reuma zich vooral be zighouden met oorzaak en behandeling van arthritis, de ernstigste en meest voor komende vorm. Ongeveer anderhalf pro cent van de volwassenen lijdt aan deze on- steking, die te herkennen is aan vergroei ing van ledematen. Tot nu toe is de oor zaak nog niet bekend, al wordt er gespecu leerd dat erfelijkheid een rol speelt. Zeker als de ontsteking chronisch is, valt er vooralsnog niets tegen te doen. Wel is er een hele reeks medicijnen die de pijn ver minderen en het ziekteproces afremmen. Daar is nu het middel Oscorel R bijgeko men, waarvan de producent pretendeert dat het een aanzienlijke verbetering voor patiënten betekent. Oscorel R wordt gefabriceerd door Smith, Kline en French in Rijswijk. Van het mid del hoeft maar één keer per dag een capsu le van 200 milligram te worden ingeno men. Door de speciale samenstelling heb ben maag, lever, darmen en nieren er nau welijks onder te lijden. Volgens drs. S. de Vries, als arts verbonden bij het bedrijf, remt Oscorel R het ontstekingsproces, on derdrukt het de zwelling in het gewricht en verlicht het de pijn. Daardoor zou het ook gebruikt kunnen worden bij arthrose, de (ernstige) vorm van reuma waarbij het kraakbeen is beschadigd. Tot nu toe was arhtrose al vrij goed te behandelen met medicijnen of in zeer ernstige gevallen met een operatie. De vooraanstaande reumatoloog prof. dr. Cats van het Academisch Ziekenhuis Lei den kent het nieuwe middel nog niet. Hij concludeert dat er geen sprake is van een doorbraak in de behandeling, laat staan van genezing. „Maar elke verbetering is welkom", redeneert hij, „dus ik wacht maar af". De algemene verwachting is dat de oplos sing van reuma gevonden zal moeten wor den in de cellulaire immunologie: hoe bre ken menselijke cellen stoffen van buiten af zoals virussen en bacteriën. Daarom wordt er ook verwacht dat ernstige reuma tische ontstekingen wel eens bestreden kunnen worden met medicijnen die in vloed hebben op het menselijke afweersys teem. DEN HAAG In het afgelopen jaar zijn er in Nederland 120.000 arbeids plaatsen bijgekomen. In totaal zijn er 4,8 miljoen arbeidsplaatsen in ons land. De cijfers zijn afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In de handel en horeca groeide de werkgelegenheid met 40.000 banen. Het bank- en verzekeringswezen no teerde 28.000 arbeidsplaatsen meer. In de zogenoemde kwartaire sector (overheid, gezondheidszorg en overi ge niet-commerciële dienstverlening) groeide het aantal banen met 26.000. Het resterende aantal nieuwe ar beidsplaatsen kwam terecht in afzon derlijke bedrijfstakken. CNV reageert boos op Rutten UTRECHT Het CNV is woedend over het nieuwjaarsartikel van topambtenaar Rutten in het economenblad ESB. De christelijke vakcentrale concludeert dat Rutten af wil zien van de koppeling tussen lonen en uit keringen. Daarmee roept hij op tot woordbreuk. Tijdens het najaarsoverleg bood het kabinet aan de koppeling in 1990 in een of andere vorm te herstellen zodat de uitkeringsgerechtigden kun nen meeprofiteren van de welvaartsgroei. Ook de stelling dat hogere milieukosten de groei van de economie in de weg staan, is bij CNV-voorzitter Hofstede in het verkeerde keelgat geschoten. „Het is duidelijk dat Rutten de afgelopen twee jaar in een wel zeer beschermd milieu heeft gezeten en geen moment uit het raam heeft gekeken. Anders kan ik dergelijke opmerkingen niet plaatsen". Het CNV vindt juist dat het milieubeleid in ons land moet worden verscherpt gezien de droevige per spectieven die onlangs in het rapport „Zorgen voor Morgen" zijn geschetst. t JUSTITIE NEEMT BIJLENACTIE WOENSDRECHT HOOG OP elsel jet dot t een ;bureai isitiefs :antoi ke liji naar did" g (osheid rteken iet GA lichter ïdrijve ïren o< eken EINDHOVEN De Eindhovense pater K. Ko ning (60) en de Amster damse arts C. van Melle (61), die op nieuwjaarsdag op de vliegbasjs Woens drecht twee NF-5 straalja gers met bijlen hebben )ewerkt, kunnen daar voor tot maximaal zes jaar gevangenisstraf worden 1 langi veroordeeld, ddelin tstreel De ers nil [elegei •gestat ook rekke te spo< de hu cort. E jrfwer vredesactivisten van de North Atlantic De-Fence Movement (NADM) - ofwel de Noord Atlantische Ont-Hek- kings Beweging - zitten nog steeds in voorarrest. Gisteren besloot de officier van justitie de voorlopige hechtenis met zes dagen te verlengen, omdat de twee hebben aangekondigd met „dit soort acties" door te zullen gaan na hun vrijlating. Daarna moeten de twee voor de raadkamer verschijnen. Die kan hun voorarrest eventueel met 30 dagen verlengen. Volgens hun advocaat mr. W. Schreuder neemt justitie de zaak hoog op. In kringen van de vredesbeweging rekent men op „een hoge straf". De officier van justitie in Breda zei gisteren een „zo snel moge lijke veroordeling" na te stre- Emmaus Pater Kees Koning is een no toire vredesactivist, die zijn ac ties als een christelijke plicht ziet. „Een volstrekt pacifist; hij is tegen elke vorm van bewa pening", aldus Schreuder. „Pa ter Koning neemt de volledige verantwoordelijkheid op zich en accepteert de gevolgen". Koning is al eens eerder ver oordeeld voor kleinere „vre- desvergrijpen". De pater stond gisteren voor de rechtbank in Den Bosch terecht vanwege een actie bij een militaire basis in Eindhoven, november vorig jaar. Daarbij stak hij banden van legertrucks lek en beschil derde legervoertuigen. Koning is jarenlang ontwikke lingswerker in India geweest en woont nu in de werk- en leefgemeenschap Emmaus in Eindhoven, waar geleefd wordt van de resten van de welvaart. o_ 0—o De vereniging NADM komt trokken bij acties elders in het gesmeed tot ploegscharen. Amerikaanse activisten wer den voor eerdere acties al tot gevangenisstraffen oplopend tot achttien jaar veroordeeld. In Nederland kreeg de vereni ging in 1985 navolging. De harde kern wordt gevormd door enkele tientallen mensen, die bijvoorbeeld een vredes mars naar het Binnenhof niet meer zinvol achten. Duidelijk Mr. Schreuder: „Pater Koning is heel duidelijk in zijn stand punt. Hij komt daar rond voor uit, loopt niet weg, ook niet na acties als in Woensdrecht". Eerder waren leden van de Ont-Hekkings Beweging be- voort uit de Amerikaanse ploegscharenbeweging, die be gin jaren tachtig werd opge richt. NADM baseert zich op de bijbelwoorden van de pro feten Jesaja en Micha dat zwaarden moeten worden om land. Op vier luchtmachtbases in het land werden stukken grond omgeploegd. En eind mei vorig jaar knipten de acti visten de hekken kapot van militaire bases in Havelte, 't Harde, Valkenburg en Volkel. De bijlenactie op Woensdrecht was gericht tegen de vermeen de verkoop van twee straalja gers aan Turkije, dat de Kur- den in dat land onderdrukt en de mensenrechten schendt, al dus de Ont-Hekkings Bewe ging. Pater Koning is in brede lagen van de vredesbeweging be kend. Woordvoerder Prins van het actieblad „Van Zwaar den naar Ploegscharen" in Tiel kent hem als een sympa thiek man, die zich inzet voor de vrede. „Maar acties als deze kan ik niet goedkeuren. Dat is geen goede methode. Ik ben tegen geweld. Maar als meneer Koning dat wél goedvindt, is dat zijn zaak". Eindhoven. „We zullen alles doen wat we kunnen om Kees te helpen", zegt een mede werkster. ,,'t Was pracht-actie, daarentegen niet?" ondersteund LEX VAN KOOTEN >edrijf t bij he chts al >lannei Geen snel advies wet weduwnaars- g onai pensioen prior 1 00P. ej DEN HAAG De kans is noeilijj kjein ^at nieuwe wet die de uitkeringen voor weduwen en weduwnaars van ai regelt nog voor de zomer word door het kabinet bij de i regii Tweede Kamer kan wor- nieuw den ingediend. 1S 6 De SER-commi'ssie die zich XP! met de voorbereiding van zich li a(jvies over de wet bezig- ver hf houdt, heeft op enkele be langrijke onderdelen grote B bezwaren tegen het plan van staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken en werkgelegen heid) en zal daaarom hoogst waarschijnlijk pas in april met een aanbeveling komen. De bewindsman wil het pen- i in hei siocn voor Weduwen en we- jk misi duwnaars tot ongenoegen van de werkgevers en werk nemersvertegenwoordigers in de SER-commissie afhan kelijk maken van het overi ge inkomen. Tot nog toe zijn de premies voor weduwen, inkomens-onafhankelijk. Door een recente rechterlijke uitspraakkrijgen voortaan ook weduwnaars een pen- grad< Ook de Emancipatieraad kan niet spoedig tot een advies komen. De Graaf wil de pro cedure juist versnellen om dat de rechterlijke uitspraak de schatkist van het rijk jaar lijks een half miljard gulden extra zal kosten. Wergevers en werknemers vinden dat De Graaf zelf voor dit be drag moet opdraaien. Onderzoek in vs onder 400 vrouwen NEW YORK Op basis van nieuw onderzoek in de Verenigde Staten is de bezorgdheid toegenomen dat er een verband is tus sen het gebruik van de anti-conceptiepil en het ontstaan van borstkanker. Men heeft lange tijd ge dacht dat er geen verband tussen deze twee zaken bestond. Uit een onderzoek aan de uni versiteit van Boston blijkt dat vrouwen onder de 45 jaar die de pil gebruiken een twee keer zo groot risico op borst kanker hebben als zij die dat niet doen. Als men tien jaar de pil gebruikt, wordt het risico zelfs vier keer zo groot. De on derzoekers hebben het ont staan van kanker bij meer dan 400 pilgebruiksters vergeleken met een ongeveer even grote contrQlegroep. Sinds de anti-conceptiepil in de jaren zestig op de markt kwam, dook regelmatig de verdenking op dat die het risi co van borstkanker verhoogt, omdat deze soort tumor beïn vloed wordt door geslachtshor monen. Diverse onderzoeken konden het verband echter niet aantonen. Orale anti-con ceptiemiddelen bestaan uit vrouwelijke geslachtshormo nen die, bij permanente inna me, de eisprong en daarmee een zwangerschap verhinde ren. In de afgelopen jaren is de „hoeveelheid hormonen" in de pillen aanzienlijk vermin derd. De verontrustende uit komsten van het nieuwe on derzoek schrijven deskundigen toe aan de omstandigheid dat de effecten op lange termijn van het pilgebruik pas nu merkbaar worden. Wiegedood Een promotie-onderzoek aan de VU in Amsterdam heeft niet kunnen aantonen dat er een direct verband bestaat tus sen wiegedood en roken. Wel viel het promovendus Hendrik Wierenga op dat moeders van kinderen die overleden door wiegedood vaker en meer rookten tijdens de zwanger schap dan andere iboeders. Ook waren zij op jongere leef tijd voor het eerst zwanger en hadden hun kinderen vaak di rect na de geboorte enige tijd ondertemperatuur. Ook bleek dat bij te vroeg geboren kinde ren wiegedood tien keer zo vaak voor te komen als bij kinderen die op tijd geboren Eigen Huis: Notaris maakt veel fouten AMERSFOORT - De Vere niging Eigen Huis trekt uit een eigen onderzoek onder 376 huizenkopers de conclu sie dat de notaris veel fouten maakt. Bovendien beschul digt zij het notariaat er van jaarlijks minstens 2,5 miljoen gulden rente in eigen zak te steken, terwijl dat geld aan de kopers van een woning zou moeten worden doorge geven. Die rente is behaald op de aanbetalingen die ko pers van een huis bij de nota ris in depot moeten zetten. Ruim een derde van de ko pers zet een aanbetaling in depot. Dat geld blijft al gauw twee tot drie maanden op een rekening staan, waarop rente wordt ontvangen. Slechts 13 procent van de ko pers krijgt die rente van de notaris betaald. DE KNOLLEN X'JN V/I10UU 0J IK2IW VÉEC Goeo nereucMfe. Minister Deetman (onderwijs) begroet studentenleider Maarten van Poelgeest voorafgaand aan het overleg over de harmonisatiewet FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) ZOETERMEER Minis ter Deetman heeft de stu denten toegezegd opnieuw met de universiteiten en hogescholen te spreken over kortlopende studie programma's voor afge studeerde hbo'ers. Deze zijn tot nu toe nog nauwe lijks van de grond geko men. In het najaar van 1987 maakte de minister daarover al afspraken met de onderwijsinstellingen. Deetman wil naar tweeja rige vervolgstudies blijven streven, maar in uitzonde ringsgevallen kunnen deze ook 2,5 of 3 jaar du ren. De studenten vroegen de mi nister ook om garanties over de hoogte van het bedrag waarop auditoren aanspraak kunnen maken. De LSVB wil dat deze studenten, die door oorzaken buiten hun schuld toch langer dan zes jaar moeten studeren, een bedrag krijgen uitgekeerd „als ware het een studiebeurs". Maar dan direct van de onderwijsin stelling en niet langer via de informatiseringsbank in Gro ningen. De minister wilde hierover nog geen toezeggin gen doen. Wel toonde hij zich bereid de criteria waardoor ie mand tot auditor wordt ver klaard met de studenten te be spreken. De minister wil niet wachten totdat de Hoge Raad zich heeft uitgesproken over het vonnis in kort geding van de Haagse rechtbank. Deze of uiterlijk volgende maand moet er dui delijkheid zijn over het over gangsrecht van de harmonisa tiewet. De rechter stelde een deel van de wet buiten wer king waardoor een aantal stu denten in staat werd gesteld hun tweede studie met behoud van studiefinanciering af te maken. Deetman kondigde gisteren aan de zelfde maatre gel ook voor volgend jaar te willen handhaven. De Landelijke Studentenvak bond (LSVB) en het Interuni versitair Studentenoverleg (ISO) toonden zich na afloop tevreden over het overleg. Al leen op het punt van het audi torenfonds was de LSVB nog terughoudend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. AMSTERDAM De FNV wil opnieuw met werkge vers en overheid gaan praten over arbeidstijd verkorting als middel om de werkloosheid te be strijden. Op een FNV- nieuwjaarsbijeenkomst in Amsterdam kondigde voorzitter Johan Stekelen burg gisteren aan dat zijn vakcentrale dit jaar een „nieuw massief atv-offen- sief" wil starten. Door het jaarlijks stijgende arbeidsaanbod van anderhalf procent is volgens de FNV- voorman nog steeds een ste vige economische groei no dig. „Maar het milieu stelt beperkingen aan ongebrei delde produktiegroei. Dat leidt onontkoombaar tot de conclusie dat herverdeling van werk absoluut noodza kelijk is. Op alle manieren en zeker ook door atv", aldus Stekelenburg. Hij zei zich bewust te zijn van het feit dat werkgevers en overheid, maar ook de ei gen leden, weinig zien in korter werken. „Maar", zo zei hij, „de huidige maatrege len in de sfeer van werker varingsplaatsen en loonkos tensubsidies leiden slechts tot een heen en weer schuiven van werklozen, dus zal er meer moeten gebeuren". Eén van de mogelijkheden is de invoering van een vierdaag se werkweek, met werkda gen van negen uur, bij een bedrijfstijd van 5x9 uur. Ontevreden is Stekelenburg over het werkgelegenheids beleid van minister De Ko ning. „Hij zegt weliswaar dat de werkloosheidsbestrijding onverminderd hoofddoelstel ling van het beleid moet blij ven, maar in de praktijk gaat er maar weinig inspiratie van hem uit", aldus Steke lenburg. De FNV heeft vorig jaar een ledenwinst geboekt van ruim 20.000 nieuwe leden. Daar mee is de grootste vakcentra le gekomen op een totaal van 932.000 leden. De christelijke vakcentrale CNV kreeg er in 1988 ongeveer 2000 leden bij en kwam daarmee uit op een ledental van 394.000. De vak centrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP) boek te vorig jaar een zeer forse ledenwinst en steeg met 7500 nieuwe leden naar 121.000. (ADVERTENTIE) Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn zon 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar kmg volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ eer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3