rovincie dwarsboomt issese bouwplannen jj'Ouderen Noordwijk-Binnen krijgen accommodatie aan Sint Jeroensweg Messetrekker hoort een jaar cel eisen „Werken met de jeugd was het belangrijkste in mijn leven" „Geef jezelf en de buren een kans" na .eiden omgeving ccklóecowttmlt vrijdag 6 januari i989 pagina 13 oorgereden ia aanrijding fOMPWIJK De politie Leidschendam is op zoek de bestuurder van een jé Fiat die gistermiddag nd 13.00 uur is doorgereden i een aanrijding. Die ont- jnd op de Stompwijkseweg, ssen Stompwijk en Leid- hendam, toen een 22-jarige •idenaar bezig was met zijn iyeen aanhanger in te halen ilangs de kant van de smal- weg stond. Zijn auto werd dom beschadigd. Getuigen i het ongeluk worden ge- iagd contact op te nemen tl de politie van Leidschen- 070-209304. Installatie burgemeester Montfrans op 18 januari KATWIJK Mevrouw G.W. van Montfrans-Hartman wordt woensdag 18 januari geïnstalleerd als burgemeester van Katwijk. Dat gebeurt een speciale vergadering vj de gemeenteraad die om twee uur begint. Van half vijf tot half zes wordt een receptie ge houden. Mevrouw Van Mont frans is de opvolgster van bur gemeester C.A. Bos die eind vorig jaar met pensioen ging. Zij was burgemeester van het Zeeuwse Veere. rooR- 19.00- Leid- jENST IOORDWIJK De lèerderheid van de niiieu* aadscommissie voor wel- "dorJ Ünszaken heeft zich gis- iravond, na een avond tij u^ende discussie, uitge broken voor de vestiging om an een ouderenaccom- ïodatie in Noordwijk- linnen. Deze moet wor- en gebouwd op het ter- iin van de voormalige hooi van Sanders aan de nt Jeroensweg, waar tot 'oor enkele jaren het OIN-Centrum was geves- wikkelde de CDA'er J. Willms plannen voor de bouw van een serre-achtige zijvleugel aan het dorpshuis De Kuip. Bij na der inzien bleek echter, dat de ouderen van Noordwijk-Bin nen niets voelden voor De Kuip als „home" voor de be daagden uit het dorp. „Al werd die met goud behangen", werd gisteravond in de com missievergadering gezegd. Trefpunt °en JOIN plannen maakte ft op te stappen, vroeg het DA-raadslid mevrouw L. de raaff-Schriek aandacht voor H braak komende terrein als 'katie voor ouderenwonin- ïn. In een later stadium ont Bij het onderling beraad van de welzijnscommissie met de Noordwijkse ouderenbonden kwam de VVD-fractie met het plan om op het voormalige terrein van JOIN een aantal ouderenwoningen te bouwen in combinatie met een accom modatie, waar de ouderen uit Noordwijk-Binnen een tref punt zouden vinden. Een en ander in afwachting van het moment, dat de ouderen van Binnen en Zee elkaar zouden kunnen ontmoeten in een cen trale accommodatie, waar schijnlijk gesitueerd ergens tussen de beide dorpsdelen. In het VVD-plan denkt men in totaal 18 ouderenwoningen te bouwen, 8 op het JOIN-ter- rein en 10 aan de Wassenaar- sestraat. Rekening is gehouden met de aanwezigheid van een lift. Elke woning heeft een op pervlakte van ongeveer 68 vierkante meter. In de wonin gen bevinden zich twee slaap kamers. Verder voorziet het plan in de aanleg van 21 par keerplaatsen, en een zalen complex van circa 438 vier kante meter. Deze ruimte zou op een betrekkelijk eenvoudi ge wijze veranderd kunnen worden in winkels, kantoren of nog meer ouderenhuisves ting. Tussen de plannen van CDA en VVD door speelde nog een derde, inmiddels door de Stichting Huize Jeroen gelan ceerd plan om op een aan de stichting toebehorend terrein een aantal aanleunwoningen te bouwen. Directeur Sentveld vroeg gisteravond aandacht voor dit plan. Naar zijn me ning was het bij de politiek wat naar de achtergrond ge schoven. In het plan van zijn stichting zouden de bewoners gebruik kunnen maken van de uitstekende voorzieningen in Huize St. Jeroen. Zo zou er bij voorbeeld een opvang zijn bij onvoorziene gebeurtenissen onder de bewoners. Volgens Santveld zou bij een enquête zijn gebleken, dat er bij de Noordwijkers veel belangstel ling voor deze aanleunwonin gen bestond. Centraal De ouderen bleken wat hun keuze betreft, bepaald niet op één stoel te zitten. De Stich ting Gecoördineerd Bejaarden- werk Noordwijk pleitte in de persoon van mr. Gerritsen voor het VVD-plan en in de toekomst voor een centrale ac commodatie voor alle Noord wijkse bejaarden. De Katholie ke Bond van Ouderen, met haar grote aanhang vooral in Noordwijk-Binnen, zag toch wel iets in het bouwplan van de Stichting Huize St. Jeroen. Deze bond had daarvan schrif telijk reeds laten blijken. Het werd bovendien duidelijk in de heftige discussie tussen de vertegenwoorigers van de ou derenbonden na afloop van het debat in de raadscommis- Wethouder Bedijn, die de ge- dachtenwisseling in de raads commissie leidde, wilde een uitspraak. „Er moet een keuze gemaakt worden", betoogde hij met klem. Ook mr. Gerrit sen drong aan op een snelle beslissing. M. de Jong (CDA) attendeerde op de ingewikkel de problematiek. Ook het be lang van het dorpshuis De Kuip is er mee gemoeid, be toogde hij. „Het is een grote oliebol", aldus De Jong. Hij le verde kritiek op de uitvoering van de nota, die bij het raads voorstel was gevoegd. Een to taalplan ontbreekt. De Jong wees er onder meer op, dat het bijeenbrengen van Binners en Zeeers in één huis, vrijwel ze ker niet zou lukken. Dat lukte ook al niet bij de kerken, de scholen, de muziek, de oranje verenigingen, de ondernemers, en tal van andere organisaties en instellingen. Luchtig Mevrouw L. Kramer-Crama (PvdA) had daar een wat luch tiger kijk op. Over een jaar of vijftien zal dat wellicht alle maal anders zijn, aldus het commissielid. De Jong schaar de zich na het aanhoren van de meningen van de overige commissieleden, achter CDA- plan voor uitbreiding van De Kuip. Wel voelde het CDA voor het later in de discussie gedane voorstel van P.J. Barn- hoorn (Noordwijks Belang) om, net als bij het raadhuis, een externe commissie te laten beoordelen hoe men tot een to taal-visie kan komen en welke beslissingen moeten worden genomen om stapsgewijs te ge raken tot een centrale accom modatie. „Wij zijn voor plan nen, die echt beter zijn", ver klaarde De Jong. Uiteraard speelde daarbij ook het prijskaartje mee. De ge dachte om de bejaarden ook te laten bijdragen (15.000 gulden) noemde de woordvoerder van het CDA een greep uit een hoge hoed. J. Smit (VVD) ver zocht om een aanvulling op het concept-raadsvoorstel. Me vrouw L. Kramer-Crama (PvdA) verklaarde dat er goed naar de ouderen zelf diende te worden geluisterd. „Wij kun nen van hen leren". „Wij gooi en", zo merkte het commissie lid op, „De Kuip bepaald niet op de schroothoop". W. Plug sprak zich namens het PAN eveneens uit voor de lokatie aan de Sint Jeroens weg. Wel plaatste hij kritische kanttekeningen. Er zijn daar geen verbindingen voor het openbaar vervoer. Ook de be rekening van de kosten vond Plug aan de krappe kant. P.J Barnhoorn wees op de lange tijd, dat het accommodatiepro- bleem voor ouderen in discus sie was. Barnhoorn zei dat zijn fractie destijds met het „stapel- plan" was gekomen met het uiteindelijke doel een centrale accommodatie voor alle Noordwijkse ouderen tot stand te brengen. Barnhoorn deed in zijn betoog de suggestie tot in schakeling van een extern bu reau. tEEN GOEDKEURING POELPOLDER ZUID 2 ISSE Lisse mag tot et jaar 2000 veel minder oningen bouwen dan ze De provincie dreigt ;n forse streep te halen dot het faseringsplan raarin Lisse had aangege- en hoeveel woningen er de komende jaren ge- ouwd mogen worden, m te voorkomen dat Lis- toch gaat bouwen wil- in Gedeputeerde Staten ledkeuring onthouden m een gedeelte van het istemmingsplan Poelpol- >r Zuid 2. heeft op 1 juli 1988 goed- ng gevraagd bij Gedepu- lerde Staten van het bestem- mingsplan Poelpolder Zuid 2. Op 14 december werd het plan besproken in de provinciale planologische commissie Zuid- Holland. De PPC adviseerde gedeeltelijk goedkeuring te onthouden aan het bestem mingsplan waarin de bouw van 700 woningen tot het jaar 2000 is geregeld. In het bege leidende faseringsplan staat immers dat Lisse tussen 1987 en 2.000 1.705 woningen wil bouwen. De provincie vindt dat Lisse tot het jaar 2000 maar 700 woningen mag bou wen waarvan er in 1990 al 200 zijn gebouwd. Dat aantal past bij het bestemmingsplan Poel polder Zuid 2 dat ruimte biedt aan de bouw van 700 wonin gen. een migratiesaldo van nul maar baseert zich op een aan merkelijk hogere woningbe hoefte dan de provincie bij de berekening van het aantal be nodigde woningen. Om niet het hele bestemmingsplan af te keuren en Lisse zo het ver der bouwen in Poelpolder Zuid onmogelijk te bouwen, adviseert de PPC twee deelge bieden van het bestemmings plan af te keuren. Gedeputeer de Staten nemen die over in haar concept-beslissing. Bezwaren Tegen het bestemmingsplan Poelpolder Zuid 2 zijn ook be zwaren ingediend door de Be langenvereniging Huiseigena ren Poelpolder Zuid, het be stuur van de Katholieke On- derwijsstichting Lisse, de Ou derraad Basisschool Flamingo en het Bewonerscomité Jozef Israëlsstraat. Zij protesteren tegen het doortrekken van de Ruishornlaan, de Jozef Israël- straat, het Jacob van Ruys- daelplein en de Frans Hals straat. Daardoor wordt de wijk Poelpolder Zuid 2 ontsloten. In haar conceptbesluit vinden Gedeputeerde Staten deze be zwaren ongegrond omdat de nieuwe wijk zonder doortrek king van wegen veel te geïso leerd zou komen te liggen. De slapersdijk is, volgens de pro vincie, slechts aangelegd om waterhuishoudelijke redenen. Slechting van de dijk is geen probleem omdat Lisse en het waterschap hier overeenstem ming over hebben bereikt. GS hebben wel oor voor de be zwaren tegen het afsluiten van de Zwaluwstraat waardoor de bereikbaarheid van de rooms- katholieke Flamingoschool sterk verminderd. Ook hier aan wordt in de concept-be slissing goedkeuring onthou den. Op woensdag 11 januari vindt in het provinciehuis in Den Haag een hoorzitting plaats. De indieners van bezwaren kunnen daar hun mening nog eens naar voren brengen. Ook de gemeente Lisse zal daar aanwezig zijn. R. van den Bosch van de gemeente Lisse: „Wij gaan zeker protesteren tegen het niet goedkeuren van het faseringsplan. Als we daar geen gehoor vinden en GS be sluiten definitief geen goed keuring te verlenen aan een deel van het bestemmingsplan dan is het niet uitgesloten dat we in beroep gaan bij de Kroon". Broeder John Bontje: „De jongens normen en waarden meegeven" BROEDER JOHN BONTJE VIERT 40-JARIG KLOOSTERJUBILEUM VOORHOUT „Het bezig zijn met en voor de jeugd. Dat is het belangrijkste geweest in mijn leven. Of dat nu in Voor hout, in Canada of in Amster dam was maakte mij niet zo vreselijk veel uit". Broeder John Bontje viert morgen zijn veertigjarig kloosterjubileum, tegelijk met broeder Alfridus, die ook in het Broederhuis Nieuw Schoonoord in Voor hout woont. Om elf uur 's morgens is er in de Bartholo- meuskerk in Voorhout een eu charistieviering, terwijl tussen 's middags van half twee tot drie uur in de Casparzaal van het broederhuis een receptie wordt gegeven. De beide broeders behoren tot de congregratie Onze Lieve Vrouw van de Zeven Smarten. „In de volksmond de Amster damse broeders", vertelt broe der Bontje. De inmiddels 58-ja- rige John Bontje komt oor spronkelijk uit Leidschendam. Hij ging in Den Haag naar school bij broeders en hun le ven trok hem aan. Op 15-jari- ge leeftijd meldde hij zich bij de toen nog Bisschoppelijke Nijverheidsschool (BNS) in Voorhout. „Ik voelde iets voor het schildersvak", vertelt Bon tje. Zo ver is het echter nooit gekomen. Bontje, die al reli gieuze aspiraties had, belandde op het juvenaat waar hij de Mulo haalde. Vervolgens deed hij een pedagogische opleiding en werd groepsleider. Internaat Broeder Bontje werkte in ver schillende jongenstehuizen waaronder de Voorhoutse BNS, dat toen nog een inter naat was, het justitieel tehuis Harreveld in de Gelderse ach terhoek, een tehuis voor wer kende en studerende jongens in Amsterdam en enkele jaren in Canada waar de congregatie ook een tehuis had. „Ik zorgde ervoor dat de jongens op tijd naar bed gingen, op tijd aten en begeleidde ze bij hun stu die. Thuis kon dat om de een loppermaandag n Voorhout OORHOUT De Voor- outse schietvereniging Hubertus viert maan- Koppermaandag. Op eze dag kunnen alle le en van de schietvereni- ing laten zien hoe goed kunnen schieten. De '•"fleste schutter wordt uit- vrouw indelijk uitgeroepen tot Vhutterskoning. In 1988 aïhng Cees Leynse met de umm«J strijken. (071, oppersmaandag was vroeger ikend als de'algemene feest- ig voor de gilden. Kopperen itekende feestvieren ANCE- l-Jar'ge Voorhoutse schiet- ireniging St. Hubertus houdt isburg,^ze traditie nog steeds schutters worden om kwart >r negen verwacht in de intine van Foreholte »k burgemeester M.Th. Wouw zijn opwachting zal ragen aj{en Eregast op Kopper- RerS ^ndag is Chris Tetteroo, Wzitter van de inmiddels itbonden Stichting Voorhout eeuwen oud. ond negen uur begint het ihieten op houten vogels. De inditie van de vogels waliteit van de munitie zijn «palend voor de duur van het «leren- chieten. In ieder geval laten *n i schutters om half vier middags de geweren zakken, e gaan dan naar restaurant iw oerhaave waar politieagenten ,1' un kunsten vertonen op het ïekuui ebied van het kaartschieten. r wordt de specia- jachtmaaltijd geserveerd en 'ordt de nieuwe Schuttersko- 1989 bekend gemaakt. :rimi- - 071- CURATOR TOT PERSONEEL HOTEL ORANJE: NOORDWIJK „Geef jezelf en de buren een fai re kans. Er is onder Mol en de Boer voor iedereen een vervangende baan be schikbaar. Het gaat om een groot brok werkgele genheid en ik heb er alle vertrouwen in dat het goed zal gaan". Deze woorden sprak curator W.H.E. La Gro gisteren tot het voltallige perso neel van Hotel Oranje in Noordwijk. Het failliet verklaarde hotel werd op gekocht door de heren Mol en C. de Boer, eige naars van het naastgele gen Golden Tulip Boule vard Hotel. Aan Mol en de Boer gaf La Gro de boodschap mee'niets te forceren. Niet onmiddellijk goede maaties met iedereen te willen worden. „Geef die ken nismaking wat tijd. Er zijn nogal wat emoties die eerst verwerkt moeten worden, .al vorens een goede verstand houding opgebouwd kan wor den". Terwijl ex-directeur M. Kuijpers zijn spullen pakte, werd het personeel in de Win tertuin op de hoogte gebracht van zijn definitieve vertrek. La Gro vertelde nog wel een poging gedaan te hebben om Kuijpers, die volgens hem een bijzonder goed manager is, in de nieuwe constructie een Hotelmanager M. Kuijpers moet zijn biezen pakken. FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE plaatsje te geven. Dat bleek echter geen haalbare kaart. „De buren hebben een groot respect voor de mens Kuijpers, maar vinden dat hij niet in het nieuwe plaatje past". Tevreden F.J. Gastkemper, districtsbe stuurder van de horecabond FNV toonde zich na afloop van de personeelsbijeenkomst een tevreden man. „Het vol tallige personeel is door de nieuwe directie in dienst geno men, zonder dat een proeftijd is bedongen. Iedereen heeft een contract gekregen voor een half jaar, met behoud van hetzelfde salaris. Op die ma nier heeft men iedereen de kans gegeven aan de slag te kunnen blijven". Volgens Gastkemper hebben slechts een vier mensen uit het hoge- Personeel van Hotel Oranje werd gisteren ontslagen, maar direct daarna weer in dienst genomen. re kader ontslag genomen. Hoe het met de honderden overuren moet, die een deel van het personeel nog niet uit betaald heeft gekregen, zal volgens de bondsbestuurder door de bedrijfsvereniging worden bekeken. Ook tijdens de personeels bijeenkomst is Hotel Oranje geen moment gesloten ge weest. Stagaires zorgden er voor dat telefoon en balie be mand bleven. Van de winkel tjes in de hal vertrok één on dernemer. De beautysalon in de kelder blijft gehandhaafd en ook de fitness-afdeling en het zwembad zullen ongewij zigd blijven functioneren. of andere reden niet. De ou ders hadden geen tijd omdat ze een zaak hadden, sommige kinderen waren wees of half- wees of kwamen uit een ge broken gezin". Broeder Bontje vervolgt: „Daarnaast probeerde je ze be paalde normen en waarden mee te geven waar ze later in de maatschappij ook nog iets aan zouden hebben. Een moti vering om naar school te gaan bijvoorbeeld. Op de BNS was dat niet zo hard nodig maar in andere tehuizen zaten soms jongens die toch wel wat losge slagen waren". In Harreveld had de Voorhoutse broeder groepen van 22 jongens onder zich, in Voorhout wel vijftig. „We deden de groepen met meerdere broeders maar met veel minder mensen dan dat tegenwoordig gebeurt. Wij wa ren er altijd. Je werk was je leven. Dat is ook de kracht van een congregatie. Je werkt met gelijkgestemde mensen aan hetzelfde doel waardoor je veel meer kunt dan alleen". Voorhout Broeder Bontje belandde in 1968 voor de tweede maal in Voorhout. Daar werkte hij nog ruim tien jaar waarvan de laatste jaren bij de Frentrop- stichting waaronder sinds 1969 de huizen van de congregatie vallen. Toen moest hij door ziekte gedwongen stoppen met werken. „In het begin was dat moeilijk. Je moet zorgen dat je je dagen zinnig kan vullen", vertelt hij. Dat laatste is in middels gelukt. Bontje heeft in het Voorhoutse broederhuis en in Mariengaarde een huisbi bliotheek opgezet die hij met enkele anderen runt. Verder maakt hij zich verdienstelijk in de Bartholomeusparochie in Voorhout. Hij zingt in het pa rochiekoor, notuleert bij de pastorale commissie, helpt mee bij het ziekenbezoek en is lid van de lokale raad van ker ken. De Voorhoutse broeder is een groot voorstander van de oe cumene. „Ik denk dat het on- afwendbaar is dat we die rich ting op gaan. Christus heeft immers gezegd dat de mensen één moeten zijn. Samen wer ken met de andere kerken is volgens mij de enige weg in de nabije toekomst". Behalve Broeder John Bontje viert zaterdag ook de 72-jarige broeder Alfridus zijn 40-jarig jubileum. Hij behoort tot de zelfde congregatie als broeder Bontje maar heeft altijd als ziekenbroeder gewerkt. De laatste jaren werkte hij in een tehuis voor oudere broeders in Limburg. Toen dat werd opge heven belandde hij in Voor hout. Broeder Alfridus maakt zich nog steeds verdienstelijk onder andere door voor ver schillende mede-bewoners boodschappen te doen. ROZA VAN DER VEER DEN HAAG/WASSENAAR Op de avond van 21 mei 1988 ontstond een broeierige sfeer in disco De Schaapskooi in het Wassenaarse Duinrell, toen een groep Nederlanders en Duitsers het met elkaar aan de stok kreeg. Bij de vechtpar tij die hierop volgde werd een Duitser met een mes in zijn buik gestoken. Hiervoor stond gisteren voor de Haagse recht bank een 20-jarige Zoeter- meerder terecht. Hij ontkende echter de messetrekker te zijn geweest. Er waren tal van verklarin gen, onder anderen van de portier, een barkeeper en twee anonieme getuigen. Toch werd de toedracht er niet duidelij ker op. De Zoetermeerder zei dat de Duitser bij de worste ling door zijn eigen mes moest zijn geraakt, want hij had geen mes in zijn hand gehad. De portier daarentegen had ver klaard dat de 20-jarige met een mes had lopen zwaaien. Voor officier van justitie mr. H.M. Vos was de verklaring van het slachtoffer voldoende: de zwaar verwonde Duitser had de Zoetermeerder nader hand als de schuldige aange wezen. Mr. Vos: „In een disco zijn er altijd een hoop mensen, maar er zijn maar twee men sen die weten wie er heeft ge stoken: de dader en het slacht offer". De Duitser had met een darmperforatie acht weken in het ziekenhuis gelegen. Na vier maanden kon hij pas weer aan het werk. De officier eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van een jaar. De ad vocaat, mevrouw mr. Marseil le, bepleitte vrijspraak, omdat zij onvoldoende bewijs aanwe zig achtte. De uitspraak is op 19 januari.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13