Langs Omwegen Verkeer ernstige luchtvervuiler Piet van der Pouw Kraan wordt ongetwijfeld stokoud OVER HET LEVEN VAN EEN MOLENAAR DIE 40 JAAR GEDRAAID HEEFT 1INA i „EIDEN OMGEVING EeubaQowumt vrijdag e januari 1939 pagina 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. BURGERLIJKE /STAND I IN ZUID-HOLLAND DEN HAAG/LEIDEN Het wegverkeer in de provincie Zuid-Holland veroorzaakt veel meer luchtverontreiniging, dan de landelijke norm, de verzuringsdoelstelling, aangeeft. Dit staat in het rapport „Luchtverontrei niging door het wegver keer in Zuid-Holland", dat in opdracht van de provincie is opgesteld. De stad Den Haag blijkt het meest geteisterd te wor den door luchtverontrei niging. Alleen als vergaande milieu maatregelen genomen worden, kan de luchtverontreiniging op het niveau van de norm ge bracht worden. Maar omdat I die norm van overheidswege nog verder zal worden aange scherpt, moeten er nog verder gaande maatregelen genomen worden om de doelstelling in het jaar 2000 te kunnen halen en te handhaven tot het jaar 2010. Het rapport, dat is opge steld door raadgevend inge nieursbureau DHV, heeft de maatregelen die (tegelijkertijd) genomen moeten worden op een rijtje gezet. Dat zijn er drie: het aanbrengen van voorzieningen aan de auto zelf (katalysator, of bij dieselauto's een technisch verbeterde mo tor), het invoeren van een sy steem van rekening rijden (road pricing) en het verbete ren van het openbaar ver voerssysteem. Het bureau is echter pessimis tisch over de mogelijkheden om dit scenario te volgen. Maatregelen om de schadelijke uitstoot van uitlaatgassen te beperken moeten in EG-\ band worden genomen, en is nog maar de vraag of de voorgestelde maatregelen op zo'n korte termijn kunnen worden genomen. Ook is het nog niet helemaal duidelijk, ol het effect van de katalysator motor wel zo gunstig is als werd gedacht. Gedeputeerde J. van der Vlist van milieu ver wacht in verband hiermee het meest van een forse kwali teitsverbetering van het open baar vervoer. Probleem hierbij zijn natuurlijk de investerin gen. Omdat in de provincie op dit moment zeer veel knelpun ten zijn, adviseert het bureau de provincie ook, om daarvan een exacte inventarisatie te maken. Vervolgens moet met de betrokken gemeente beke ken worden, hoe de situatie v^beterd kan worden. LEIDEN Geboren: Glna Franceses d.v. R. C. J. van den Berg en J. A Wijnmaalen; Aaltje Neeltje Petronella d.v. F. M. Schrijvers en A. D. Verhoef; Raisa Adrians Johanna Maria d.v M. J. M. van der Lans en H W. G. Meij er; Peter z.v. M Ramondt en J. M. Dingemanse; Elizabeth d.v. R. J J. Becker en J. E. Pijnaker; Joram z v P. J. Dreef en J. Stuivenberg; Thari Ronja d.v. A Rietveld en R. Geerts- ma; Nathalie d.v. L. A Bolle en S Ba- velaar; Anouk Rosa d.v. W. Smits en R. van Dueren den Hollander; Peter Jeroen z.v. H. L. Kokshoorn en l M van Huis; Robin z.v. H. van Duijn er, A. J. van der Kraan; Bart z v. G. van Baaren en C. de Bruin; Nancy d.v. C. M. van den Bosch en M. J. Blankert; Monica Irma Cornelia d.v. A. C. M. Slobbe en C. A. M. Welsink; Gerrit Nicolaas Thomas Jacob z.v. A. T. P. G. van Engelenhoven en H. L. G. J. Kenter; Franciscus Reinier z.v. H. van Harten en G. Treur; Lucas Wen- sel z.v. F. W. King en C. E. Eind; Thijs Adrianus Johannes z.v. A. A. J. van den Berg en C. M. M. van Eeden; Lu- cien Kasanda-Melo z.v. M. Tshimanga en T. Mujinglla; Kyra d.v. W. P. van Riet en J. Cozijnsen; Willem Imma- nuël z.v. D. K. de Jong en N. T. van den Oever; Marloes d.v. D. J Vink en J. C. Fioole; Jeroen z.v. H. C. Jansen en H. de Vries; Lizanne d.v. H C. Jansen en H. de Vries; Jozina Alida d.v. W. L. van der Kooi en W. A. van der Does; Maartje Gemma d.v. J. Mulder en L. M. N. Meijer; Wences- laus Hendricus z.v. F. J. H. Schoon- ens en A. M. C. van Rossum; Els g v. R. an Zanten en A. A. A. M. Dirwn rond '60, 44 uur achtereen met oostenwind gedraaid zonder te rusten. Hoogwa ter. Je rolde dan wel even op de bank 's nachts, maar slapen ho maar, je moest toch de boel in de gaten houden. Heel vroeger, zo rond 1900, had je als mole naar een slecht betaald beroep. Het was armoe troef, en maar wachten op een stuit wind. De molenaars werkten toen meestal bij de boeren, als boerenknecht of als niet inwonend daggelder. Ik heb ook nog 14 jaar op de baggerschuit gestaan, van '46 tot in de zestiger jaren, 's Morgens om 4 uur zat ik op de Wijde Aa om te bagge ren. Dan zag je 's zomers de zon opkomen boven de plas achter Woubrugge. Een prachtig gezicht. En je hoor de nog de koekoek. Dat is ook afgelopen zowat. In die oude tijden had je wel 20 baggeraars op de Wijde Aa; ik zelf heb er een stuk of 7, 8 gekend. Baggeren gaat nu ook meer machinaal. Ik werkte voor 7 gulden voor een vracht bagger, met een schuitje van een ton of 6. Als je niet goed uitkeek kon je verzuipen als het weer te genzat". Asbakken" Het was baggeren met „con sent", wettige papieren met een vergunning en zo. „Daar werd streng op gelet, maar er werd wel mee ge sjoemeld. Je werd zö be keurd, want het waren as bakken hoor, die van de po litie destijds". Ach, die ouwe tijden; toestanden waren het. „In de oorlog had je drie maanden volop winter en je verdiende dan geen rooie cent als baggeraar. Maar het molenaarsvak! Nou meneer, ik zou het zö weer overdoen, dat molenle ven. Je had een mooi, vrij bestaan, het was een gezond vak. Molenaars werden alle maal oud, stokoud. Ik heb er gekend van 82, 87, ja 93 jaar. Daar kan mijn vrouw nog plezier aan beleven!" Piet is gul maar onbarmhartig wat dat betreft. Molenaar Piet van der Pouw Kraan met z'n schitte rende wipwatermolen als wiekend en gewiekst toon beeld van Hollands onver gankelijke schittering. Toe risten uit de hele wereld ko men er nog steeds op af en leveren, via Piet met z'n wipper, enorme bijdragen aan de verwerkende foto-in dustrie. Piet PK ontvangt dan desgewenst aan de deur en geeft onbezoldigd maar begeesterd in het Hoogma- des tekst en uitleg van het klappen van de molen als ambassadeur van de Hol landse wieker. Hij bezit ook dat specifiek eigene van de molenaar die 's nachts intuï tief aan de wind kan horen hoeveel zeilen hij er de ko mende ochtend voor moet leggen: „Als ik die herrie hoor in het donker, en het spookt, weet ik precies wat er moet gebeuren. Niet te veel en niet te weinig. Maar vroeger, zonder die motor, kon je niet naar bed als het slecht weer was". Als je het goed beschouwt was Piet, evenals zijn collega's waren in die voorbije jaren, net zo goed een verdediger des va derlands. En ook op dezul ken is van toepassing het ge vleugelde motto „Ik zal handhaven". Ik bedoel maar: de Hollandse mole naar heeft onze natte lage landen voor de komende ge neraties bewaard. Dat is een gedurfd woord, maar er staan eerbewijzen tegenover. Zoals we dat vandaag, in het geval van Piet PK, zullen ervaren. Een opvolger voor Piet? „Nee hoor, mijn zoon is au tomonteur. Maar ze zullen er wel een automaat op zet ten, op de molen, zoals ze dat tegenwoordig doen. Mo lenaars sterven uit. Het vak is meer van de vrijwilligers afhankelijk. Toch mogen we daar blij mee zijn". Piet van der Pouw Kraan heeft al eerder gejubileerd. Eind vo rig jaar was hij 40 jaar lid van het zangkoor van de Rijpweteringse parochie. Een Hoogmadenaar bekeerd tot de Rip? „Nou ja, ge woon". Het ligt in eikaars verlengde. Een jaar of tien is Piet ook dirigent van dat hooggeprezen koor. „En maar missen erin pompen, missen van naam hoor, en elke zondag gregoriaans zin gen". Piet is de enige van het Ripse Chorus angelorum die noten kan lezen, maar hij heeft z'n volgelingen in de hand en het gaat schitte rend. Piet is trots op z'n Rip se koor. Ook bij trouwtjes en rouwtjes. Thuis gaat dezé molenaar door met z'n mu zikale hobby. Elke dag zit hij een paar uur 's mor gens, 's middags en 's avonds achter zijn elektronisch orgeltje en studeert (sinds 3 jaar) hardnekkig. In de kerk zal hij geen vinger op de toetsen zetten. Hij kijkt wel mooi uit. „Ik lees nu wel die noten, maar de speelvaar- digheid is op mijn leeftijd een hele opgave". Piet speelt thuis „lichte muziek", oven welker inhoud hij niets prijs wilde geven. Maar ik kreeg niet de indruk, dat deze op tredens zonder meer als een huisconcert worden ervaren. Maar ook mevrouw PK weet, dat het „allemaal aan het weer ligt". Piet moet zich vrij kunnen maken. Klaverjassen doet Piet ook graag en dat is evenzeer van het weer afhankelijk. Hoe slechter de weersomstandig heden, des te meer er ge kaart wordt. „Dat is span nend!", vindt Piet über haupt. Zingen doet Piet (vol gens zijn vrouw) „dag en nacht", als het weer dat toe laat. „En nou stop ik", zei de molenaar, die met Rakker nog steeds in de knoop lag. Proficiat. Piet PK! Chemo-car in Oegstgeest OEGSTGEEST Ook Oegstgeest zal dit jaar een chemo-car door de ge meente laten rijden. Op dinsdag 17 januari zal dit rijdende depot voor klein chemisch afval voor het eerst benut kunnen wor den. Particulieren kunnen er terecht met batterijen, lege spuitbussen, oude medicijnen, oliën en vet ten, de meeste chemica liën, resten van make-up, verf en andere zaken die schadelijk zijn voor het milieu. De chemocar zal elke eerste en derde dinsdag van de maand op vaste tijden en op vaste standplaatsen bij de drie win kelcentra aanwezig zijn. Dit worden de zogenaamde „che- mo-halten", die met borden worden gemarkeerd. In win kelcentrum Boerhaaveplein in Haaswijk komt de wagen van 9.00 tot 10.00 uur, in winkel centrum Lange, Voort (Lijt- weg) van 11.00 tot 13.00 uur en De chemo-car in winkelcentrum De Kempe- naerstraat van 14.00 tot 16.00 uur. De chemo-car rijdt daar naast langs scholen om daar de „baMerijboxen" te legen. Deze boxen staan op een centrale f(laats in de school en de leer ingen kunnen daar hun lege batterijen in kwijt. Verder rijd,\de wagen langs de winke FOTO: PR liers die klein chemisch afval inzamelen. Tenslotte kan che misch afval ook nog worden ingeleverd bij de gemeente wei? aan de Kwaaklaan. chep kken tig da p. Mei i, suikt Sehen Eigenlijk had afgelopen zondag, de eerste dag van gevlagd moeten worden vanaf de Hoog- madese molen. Op 1 janu ari 1949 namelijk werd Pieter Marinus van der Pouw Kraan officieel aangesteld als molenaar van die bekoorlijke wip watermolen, sinds '79 vallend onder het bestuur van De Oude Venen, voordien ressorterend on der de Hoogmadese pol der, welker voorzitter Koos van der Meer nooit ook maar één klacht heeft geuit in de 25 jaar dat Van der Pouw Kraan onder zijn bewind ge diend en gemalen heeft. Koos zag tót z'n volle tevre denheid op de waterhuis houding toe en Piet maalde voort en bevrijdde de polder van elke wateroverlast. Goed, op Nieuwjaarsdag werd er dus niet gevierd en de herdenking werd ver schoven naar vandaag, vrij dag 6 januari, met een door het tienjarige polderschap De Oude Venen aangeboden receptie in De Woelige Ba- Eérgisteren zei Piet v.d.Pouw Kraan, duidend op „zijn" molen (met de wieken in de vreugdestand), nog te gen me: „Dan gaat de vlag erin als 't effe knap weer is, of niet natuurlijk als 't er »een weer voor is". De pro leet had gesproken, maar de jubilaris spaart zijn vlag lie ver, „want dat ding staat in een felle wind toch alleen maar te klapperen en dan slaat ie meestal kapot". Piet, evenwel, beleeft in elk geval „een dankbare dag, nu ik in goedfc gezondheid 40 jaar mijn aandeel in de bemaling heb mogen leveren". Van der Pouw Kraan: een met een rijke Rijn landse historie vol mole naars. De familie heeft zit ten terugtellen tot 1725, toen Jan Kraan molenaar was. „De toevoeging Pouw is la ter erbij gekocht en nu heb je Kranen en v.d.Pouw Kra- en dat kun je door el kaar op allerlei manieren schrijven, want vroeger wa- op het gemeentehuis niet zo precies met het note- die naamgeving". Een gesprekje in de kamer van het woonhuis naast de pronkende molen aan het Noordeinde. Gezellig. Met op de achtergrond wat mu ziek van Radio 3. Geen pro bleem. Sterke koffie met Hollandse koekjes van moe der de vrouw. Daar was ook Pasja, of Pas,, de vriendelijke doch waakzame langharige Keeshond. Een olijk dier dat door Piet gaandeweg „ver pest" is en nu zat te bedelen om een brokje janhagel, dat hij dan ook kreeg van de baas. Piet PK heeft een warmkloppend hart en daar maakte ook poes Rakker dankbaar gebruik van. Die kroop op alle mogelijke manieren tegen hem op. Het was maar goed dat poes Honnepon (de honnepon van de jongste dochter des huizes) er niet bij was, an ders had ik dit hele over zicht wel kunnen vergeten. Overigens merkte ik uit de verhalen op, dat de Hoog madese wipmolen niet kat- vriendelijk functioneert. Eervorig jaar was er ook een Honnepon die door de klie vende wieken van de molen werd doodgeslagen. Een trieste situatie. Daarna kwam Honnepon II. Pieter Marinus PK is nu 63. Hij is geboren en getogen in het huisje naast de molen die inmiddels 70 jaar door de familie bemalen is, en hij zou er niet meer vandaan willen. Als Piet het in z'n hoofd zou halen tot in de nok van de molen te klim men, zou hij in de Ripse na bije verte de twaalfkanter van broer Wim kunnen zien. Als Wim dan ook bo ven op die Lijkermolen zou staan, konden ze alle twee met de Nederlandse drie kleur naar elkaar zwaaien. Wim zit ook al weer zo'n 43 jaar op de Lijkermolen die vlak aan een doorgaande weg ligt en somtijds levens gevaar oplevert voor de pas santen als de wieken lustig slaan. Dan is het een soort spergebied, en borden waar schuwen voor de eventuele, lang niet denkbeeldige ge volgen van een klap van de molen. Daar zijn al voertui gen, tot nauwelijks verholen plezier van het molenaars gezin, bijna doormidden ge kliefd en Japanse sigh- tseeërs met hun camera's kropen er, evenals onthutste anglicanen, doodsbenauwd plat over de grond om bui ten het bereik der kolossale wieken te blijven. Dat is des molenaars lust in een bijdra ge tot Hollands Glorie. Lij- ker-molen; nomen est omen. Bijna. Dertig molens Wat kalmer aan doet broer Jan het op de ronde stenen stadsmolen bij de Leidse Groenoordhallen. Drie ge broeders met één verheven stiel. Het ware bloed verloo chent zich niet. De stammo- len der familie staat in Kou dekerk aan den Rijn: de Hondsdijk, sinds in 1792 de eerste Kraan er kwam ma len op de rieten achtkanter; ca. 1963 is het befaamde ge slacht daar verdwenen. In Piets jeugd waren er in de ganse omtrek zowat 30 mo lens die allemaal draaiden. „Dat was een levendig ge zicht. Ik heb dat nog meege maakt. Negen van die mo lens werden door de granen bemalen. In de 40 jaar dat ik hier molenaar ben geweest heb ik 28 miljoen kubieke meter water uit de polder weggewerkt. Makkelijk uit te rekenen: 18 kuub per mi nuut, dat is ontiegelijk veel water natuurlijk". ii kwiebus in de schaduw FOTO WIM VAN NOORT Piet PK nam in '49 de taak van vader Bart over die vanaf 1919 gemalen had. In middels is er een klein wip- watermolentje dankzij huis vlijt bijgekomen, een model dat door een petekind (dat vol liefde dacht, iets leuks te kunnen doen voor oom Piet) vervaardigd is. Enfin, toen Piet een knulletje van 5 jaar was hielp hij z'n vader al met „inspannen". Hij voelde toen al heel sterk, dat de roeping eens zou toeslaan; je bent een Kraan of je bent het niet. Piet bemaalde ver volgens ruim 700 tot 800 millimeter per jaar en daar deed ie hetzelfde aantal uren over. Dat mag kranig genoemd worden, maar het polderbestuur stond daar ook op. En nu wil hij mole naar blijven tot z'n 65ste; en langer: „Ik blijf hier toch wonen en ik blijf bemalen, zonder meer, zolang ik ge zond ben". Ruim 20 jaar heeft Piet PK zonder (hulp)motor gema len; „alleen op de wind, tot '67. Met die motor erbij werd het wel veiliger met stil weer. Zonder die motor bleef het land rondom wel een tijd blank staan en het boterde lang niet altijd even best tussen de boeren en de molenaar. Ik heb eens, zo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11