Nieuwkoops industriepark uitgebreid Voetballers Woubrugge zwaaien voorzitter uit BEÏÏüIil Alphen neemt vijftig bootvluchtelingen op JOUR NAAL dagpuzzel LEIDEN OMGEVING CeidaeSouocmt VRIJDAG 6 JANUARI 1989 PAGINA l|rjE Met valse sleutel ingebroken NOORDWIJKERHOUT Een video recorder en cheques zijn vanmorgen gestolen, uit een woning aan de Groe- newegen in Noordwijkerhout. De da ders zijn de woning vermoedelijk met een valse sleutel binnen gekomen. Bij een tweede inbraak in een woning aan de Emmastraat is vanmorgen niets weggenomen. Ook daar zijn de daders met een valse sleutel binnen gekomen. De hele woning was doorzocht. Te snel Bij een snelheidscontrole tussen zeven en negen uur op de In dustrieweg in Katwijk zijn gisteravond 68 automobilisten beboet wegens te hard rijden. De hoogst gemeten snel heid was 105 kilometer per uur. Op de Industrieweg geldt als maximum snel heid 50 kilometer per uur. Lezing over de Antillen LEIDSCHENDAM „De Nederlandse Antillen" is maandagavond het onder werp van de periodieke bijeenkomst van de afdeling Leidschendam van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Mevrouw J. Anerna-Balke zal het on derwerp over de drie eilanden overzee met dia's toelichten. Na afloop weer De Plant van de Maand en de gratis verlo ting. De bijeenkomst wordt gehouden in het Dienstencentrum Duivenvoorde aan de Graaf Willem de Rijkelaan. Belang stellenden zijn welkom. De oefenclub Bloemschikken begint op 8 februari. De kosten voor vier lessen bedragen voor leden 28 en voor niet-leden 33 gulden. In voorbereiding zijn een cursus voor beginners en een voor tuinonderhoud. Inlichtingen vestrekt mevrouw A. van Kersbergen, telefoon 070-278,411. Overvaller Rijndijk krijgt drie jaar DEN HAAG/HAZERSWOUDE De Haagse rechtbank heeft gisteren een 27-jari- ge man uit Hazerswoude veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De man had op 20 september 1988 de beheerder van een benzinestation aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude over vallen. De beheerder liep daarbij lichte steekwonden op. De overval mislukte omdat een toevallig passerende politieman de wor steling zag en te hulp schoot. De overvaller zag kans te vluchten, maar kon later wor den aangehouden. De Hazerswoudenaar is eerder veroordeeld voor het plegen van een geweldsmisdrijf. ALPHEN A/N DEN RIJN Alphen aan den Rijn neemt na de zomer 50 Vietnamese bootvluchtelingen op. De vluch telingen, die in groepjes arriveren, worden verspreid over de gemeente gehuisvest. Zeven jaar geleden kwamen 40 bootvluchtelingen in Alphen wonen, momenteel wonen 43 Vietnamezen in Alphen. De Stichting Opvang Vluchtelin gen Alphen zal de nieuwkomers begeleiden. De opvang ge schiedt op verzoek van het Rijk. Het gaat niet op asielzoe kers maar om personen met de officiële status van vluchte ling. Brand in slaapkamer Een kleine brand heeft gisteren gewoed in de slaapkamer van een woning aan de Hoge Rijn dijk in Hazerswoude. De brand is vermoedelijk verzoorzaakt door kinderen die met lucifers aan het spelen waren. De brandweer was snel ter plaatse. De schade bleef beperkt tot wat rookschade in de slaapkamer. Half jaar cel voor Nieuwkoper DEN HAAG/NIEUWKOOP Een 35-jarige man uit Nieuwkoop is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De man had op 4 okto ber 1987 in zijn woonplaats vier mannen met de dood be dreigd. De vier zouden hem hebben beledigd. Ook had de man zich op 17 mei 1987 schuldig gemaakt aan openlij ke geweldpleging. Volgens de officier van justitie was de Nieuwkoper een „lastige jon gen" en „een plaag voor zijn woonplaats". Akkoord met brandweerauto LEIDERDORP De brandweer van Leider dorp krijgt de beschikking over een nieuwe brand weerauto. De kosten be dragen 345.000 gulden. Het nieuwe blusvoertuig moet de 15 jaar in gebruik zijnde en reeds afgeschre ven tankautospuit gaan vervangen. De commissie bestuurszaken van de gemeente Leiderdorp bleek gisteravond geen proble men met de vervanging te hebben. Wel vroegen de raads leden J. de Waard (VVD) en G. Hogervorst (CDA) zich af, waarom de keuze voor het chassis op het Duitse merk Iveco was gevallen in plaats van op DAF. Weliswaar valt de prijsstelling van DAF met 98.000 gulden precies 6.000 gulden hoger uit, maar dat was voor de raadsleden nog geen reden direct akkoord te gaan. De ondersteuning van een Ne derlands produkt speelde bij hen een grote rol. Brandweercommandant M. van den Berg legde uit, dat achter de naam Iveco de com binatie Magvrus-Deuts/Fiat schuil gaat. Volgens Van den Berg mag men een brand weerauto niet met een gewone vrachtwagen vergelijken. Doorslaggevend voor de Lei- derdorpse brandweer om het oog op Iveco te laten vallen is het feit, dat men reeds twee brandweerwagens en twee vuilnisauto's van dat merk in gebruik heeft. „De monteur is daar op ingespeeld. Nu we eenmaal op deze lijn zitten, zou iedere andere auto een vreemde eend in de bijt zijn", aldus Van den Berg. Na deze toelichting lieten De Waard en Hogervorst hun bezwaren va- Tien jaar geëist tegen overvaller bank Leimuiden DEN HAAG/LEIMUIDEN Officier van justitie mr. H. Vos heeft gisteren bij de rechtbank van Den Haag gevangenis straffen van tien en vier jaar geëist tegen twee verdachten van bankovervallen in Delft en Leimuiden. De hoogste straf werd geëist tegen een 31-jarige man, zon der vaste woon- of verblijf plaats. Hij zou op 5 oktober 1988 een bediende van een bank in Delft met een vuur wapen hebben bedreigd en hem zo een kleine 60.000 gul den hebben afgetroggeld. Op 16 september vorig jaar maak te hij bijna 40.000 gulden buit bij een bank in Leimuiden. Ook hier bedreigde hij een medewerker met een vuurwa- De straf van vier jaar hoorde een 26-jarige Amsterdammer tegen zich eisen. Hij zou bij de bankoverval in Delft hebben rgeassisteerd. De eerste overvaller werd al eens veroordeeld wegens twee bankovervallen. Hij is tegen dezé veroordeling in hoger beroep gegaan. De Amster dammer daarentegen werd door de officier benaderd als een „first offender", een dader met een blanco strafblad, al thans waar het om bankover vallen gaat. De officier stipte wel aan dat de man uit Am sterdam al jaren op grote voet leefde en het benodigde geld daarvoor vast niet eerlijk had verdiend. Mr. Vos concludeerde dat het aantal bankovervallen, althans in het arrondissement Den Haag, toeneemt. „Banken zijn waarschijnlijk een gemakkelij ke prooi", zo veronderstelde hij. Uitspraken 19 januari. NIEUWKOOP Het hui dige Industriepark moet worden uitgebreid in noordelijke richting. Dit stellen burgemeester en wethouders voor aan de gemeenteraad. Gedacht wordt aan een uitbreiding van maximaal 14 hectare. Het bedrijfsterrein, dat vol is, meet nu zeven hec tare. Nieuwkoop heeft ruimte nodig voor bedrijven die nu nog in het dorp zitten en voor star ters. Ook willen bedrijven, die al op het huidige terrein ge vestigd zijn, uitbreiden. Te vens is Nieuwkoop aangewe zen als een van de steunpun ten voor de werkgelegenheid in de Rijnstreek-Oost. Dit be tekent dat bedrijven met meer dan lokale betekenis zich op het Industriepark mogen ves tigen. De helft van de uitbreiding van 14 hectare zou voor lokale bedrijven zijn. Uit onderzoek is gebleken dat het onmogelijk is een prognose over de "be hoefte aan bedrijfsterrein op te stellen. Daarom wordt geadvi seerd een lokatie te kiezen waarbij de aanvangsinveste- ringen laag zijn. Een onzekere factor is het bedrijf Gebr. Bo degraven, dat drie hectare ten noorden van het huidige ter rein heeft gereserveerd. Andere voordelen aan déze keuze zijn volgens burgemees ter en wethouders dat er een aaneengesloten industrieter rein ontstaat dat gemakkelijk kan worden ontsloten via de Nieuwveenseweg. Minpunt is het dichtslibben van de open ruimte tussen het huidige In dustriepark en de reeds tame lijk verdichte agrarische lint bebouwing. Volgens de onder zoekers wordt aan de land schappelijke karakteristiek ge weld gedaan. Tegen deze plannen is be zwaar aangetekend door de agrariërs W. van Buren, L.C. Verduyn en J.A.M.J. Schoon- derwoerd, die allen wonen aan de Nieuwveenseweg. Het drie tal kan door de uitbreiding zijn bedrijf op den duur niet meer voortzetten. Celstraf voor overval PTT DEN HAAG/WASSENAAR Wegens het plegen van een gewapende overval op het postkantoor aan de Groot Hae- sebroekseweg in Wassenaar heeft de Haagse rechtbank gis terochtend een 28-jarige Hage naar veroordeeld tot tweeën eenhalf jaar gevangenisstraf. Onder druk van zware schul den en bedreigingen tengevol ge van zijn gokverslaving be sloot de man, samen met een maat, op 6 september van het vorig iaar het nauwelijks be veiligde PTT-bijkantoor in het Wassenaarse park De Kievit te overvallen. De filiaalhouder werd onder bedreiging van een geweer met een afgezaag de loop meer dan 100.000 gul den afhandig gemaakt. Na zijn aanhouding gaf de Hagenaar toe dat hij één van de overval lers was. De officier van justi tie had drie jaar onvoorwaar delijke celstraf geëist. Behalve de vanmorgen opgelegde straf moet de Hagenaar nog vier maanden, die hij tegoed had van een eerdere veroordeling, uitzitten. Brandje in garagebedrijf KATWIJK In een garage bedrijf aan de Valkenburgse- weg in Katwijk is vanoch tend brand uitgebroken. Het vuur is vermoedelijk rond kwart voor acht ontstaan in een auto. Deze brandde ge heel uit. Omdat de brand weer snel ter plaatse was en het vuur binnen een kwar tier kon blussen bleef de schade verder beperkt. Een schadebedrag is nog niet be kend. Man vernielt auto ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gisteren een 19-jarige Alphenaar aangehouden. De man had in de nacht van woensdag op donderdag de auto van een 19-jarige Al- phense zwaar beschadigd. Hij stak de vier banden lek, ver nielde zowel de voo?- als achterruit, verboog de ruite- wissers en bewerkte de mo torkap met een hamer. De auto van de Alphense was vorige maand ook al een keer met opzet beschadigd. De vrouw verdacht de 19-ja- rige Alphenaar. Hij heeft de vernielingen van eergisteren bekend. Open huis VOORSCHOTEN De Christelij ke Oratoriumvereniging Exulta- te Deo uit Voorschoten houdt dinsdagavond open huis. Plaats van handeling is de Werf aan de Schoolstraat 4 in Voorschoten. De oratoriumvereniging bereidt zich voor op groot concert dat op 7 oktober wordt gehouden. Dan zullen delen van de Messiah van Handel en de Matthaus Passion van Telemann, alsmede het Glo ria van Vivaldi worden uitge voerd. Sopranen, tenoren en bassen zijn nog zeer welkom bij het koor. Belangstellenden kun nen van acht tot tien uur tijdens het open huis terecht. Informa tie: Agnes Klein-Kamerman, te lefoon 071-172430. WOUBRUGGE Her man Wijsman legt van avond tijdens een receptie in de voetbalkantine de voorzittershamer van de voetbalvereniging Wou brugge neer. De 66-jarige Wijsman is zo'n 13 jaar eerste man van de voet balclub geweest. Een kleurrijk figuur treedt te rug uit het bestuur van de WW. Verdeeld over twee niet aan gesloten perioden heeft Her man Wijsman met de voorzit tershamer van zijn club ge zwaaid. Gedurende die perio den is zo'n beetje de gehele ac commodatie gerenoveerd en uitgebreid. Vooral zijn tweede ambtsperiode stond in het te ken van de nieuwbouw. Terugkijkend op zijn bestuur speriode zegt Wijsman dat hij het geld heeft uitgegeven, waar lang en zuinig voor ge spaard is in de club. „De accomodatie is echter prachtig. Er zijn nieuwe kleed kamers gebouwd, de bestuurs kamer is vernieuwd, de keu ken is verbeterd en een prach tige terreinverlichting gereali seerd. Woubrugge kreeg er in de voorbije periode tevens twee voetbalvelden bij. Dat bekostigde de vereniging na tuurlijk niet zelf, maar het heeft destijds wel het nodige overleg met de gemeente ge kost", zo vertelt Wijsman. Het sterkste staaltje vindt de schei dende voorzitter de voortrek kersrol, die de voetbalclub heeft vervuld bij de totstand koming van de twee jaar gele den geopende sporthal. Voetballer Wijsman is vijfenvijftig jaar geleden begonnen in het voet balwereldje. Als voetballer bij DOCOS achtte hij zich niet zo geslaagd. Voor de bestuurlijke kant van de zaak bleek hij echter in de wieg gelegd. Dat heeft de voetbalvereniging Woubrugge ondervonden. Met een gerust hart draagt Herman Wijsman zijn bevoegdheden over. Er is in alle rust gewerkt aan de opvolging. Secretaris Co Voets gaat „voorzitteren". Bram de Vries wordt de nieu we secretaris. De vereniging is organisatorisch en financieel gezond. Helemaal op zijn lauweren rusten gaat Wijsman toch niet. Allereerst wil hij de verbouw van dé sanitaire voorzieningen en de bouw van een nieuwe opslagloods nog afmaken. Voor de toekomst blijft hij het onderhoud aan de accommo datie organiseren. Op zaterdag hoeft hij echter niet meer zo vroeg zijn bed uit, want de af gelopen jaren stond meneer de voorzitter op dat uur wel in het clubhuis om koffie te zet ten voor de consul, die de vel den keurt. Petje af voor die voorzitter. De receptie begint om half acht en duurt tot ne gen uur. LEEN NOORDERGRAAF Burgemeester bij 101-jarige Op haar 100ste verjaardag vorig jaar in Rijswijk antwoordde ze op de vraag of ze getrouwd was „nog niet". Johanna Cornelis Burger werd gisteren in het ver pleeghuis Prinsenhof in Leid schendam 101 jaar, maar haar burgerlijke status was nog onge wijzigd. Burgemeester W.F. de Vreeze kwam haar 's middags, vergezeld van zijn echtgenote, feliciteren en bracht een mooie fruitmand mee. Johanna Burger, „ze noemen me Jo", is een van de van tien kinderen op de boerderij van veehouder Burger op het landgoed van jonkheer Schlmmelpenninck van het kas teel Duivenvoorde. De boerderij aan wat nu de Raephorstlaan in Wassenaar heet is via een neef nog steeds in de familie. „Ik had drie oudere zusters en die com mandeerden me nógal, ik was zo'n beetje de Assepoester van de familie". Op 18-jarige leeftijd verliet ze de ouderlijke woning om in Den Haag bij gegoede fa milies huishoudster/kinderver zorgster te worden. Ze bleef, ongetrouwd en wel, bijna tot haar honderdste verjaardag aan de Haagse Lijsterbesplein wo nen. Door een ongeval waarbij ze een arm brak kwam ze eind 1987 in het tehuis Zuidhorn in Rijswijk terecht en vandaar en half jaar geleden in Leidschen dam. De burgemeester en even min zijn echtgenote hoeven niet veel te vragen, Jo Burger praat wel. FOTO: CEES VERKERK i jongerencentrum De Sa- ter aan de Koningin Julia na weg in Leidschendam is het vanavond weer reggae- night. Op het podium staat de Belgische elfmansforma- tie The Skyblasters. De groep, die in korte tijd op alle zomerfestivals te horen was, werd drie jaar geleden opgericht. Eerst werd in home-town Gent live de el pee „The Dirty Dozen, alive and well" opgenomen. Vorig jaar volgde de elpee „Living in Limbo". Kort geleden kwam in Nederland de sing le „From now on" uit. Aanvang negen uur, de toe gangsprijs bedraagt tien gul den. Postduiven en zondag de jaarlijkse club tentoonstelling in het Sta tionskoffiehuis aan de He renweg 1 in Warmond. Er zijn 150 duiven te bewonde ren. De liefhebbers kunnen zaterdag van drie tot acht uur terecht en zondag van elf uur tot zes uur. Postzegels De Zuid-Hollandse Vereni ging van Postzegelverzame laars houdt morgenavond weer een ruilbeurs in het centrum Duivenvoorde aan de Graaf Willem de Rijke- - laan in Leidschendam. De beurs is open van zeven uur tot kwart over tien. De toe gangsprijs bedraagt voor niet-leden eenguldenvijftig, voor 65-plussers en jongeren 75 cent. Niet-leden die een tafel willen, betalen vijf gul den, inclusief entree. Expositie Cursisten exposeren mor gen- en zondagmiddag van twee tot zes uur in Atelier Sassenheim aan de Kerk- laan achter het magazijn van bouwonderneming van Bre da. De expositie bestaat uit aquarellen van stillevens en landschappen, krijt-, pot lood- en inkttekeningen, col lages en geboetseerde figu ren. De toegang is vrij. De expositie geeft een goed beeld van het niveau van de cursisten die les krijgen van Fredy Wolf-Wubben. die met het Atelier Sassenheim augustus 1987 van start ging. Bij het geven van de cursus sen wordt zij terzijde gestaan door Lous Bloem. Boerenkielendag CarnavalsverenigingDe Damzwabbers in Leidschen dam houdt morgenavond vanaf half negen in De Wit te Kaketoe aan de Damlaan het traditionele Boerenkie lenbal. Gasten zijn de Smoksnuivers, de Veenpie- pers en de Noorttukkers. Voor de muzikale omlijsting zorgen de Zwabberkapel en het Zwabbercombo. Intro- ductiekaarten zijn nog ver krijgbaar aan Damlaan 47, Sluiskant 19 en Prins Hen driklaan 53. Zondag houden de Damzwabbers een carna- valsachtig voetbal- en vol leybaltoernooi in het sport complex De Fluit aan het Fluitpolderplein. De deelne mende (carnavals)verenigin- gen komen in het bij hun functie passende tenue. Jaarvergadering De afdeling Lisse en omstre ken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde houdt maandagavond haar jaarver gadering in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan in Lis- se. De vergadering begint om acht uur en op de agenda staat onder andere het jaar verslag van de secretaris en dat van de penningmeester. Ook de actitiveiten van 1989 komen aan de orde en er is de bestuursverkiezing. aan tafel Stoofschotel van wortel, ui en witte honen - hwarhvla met mandarijntjes (vegetarisch) Deze stoofschotel is een riatie op de o verbeken hutspot. De witte bonen samen met de kwark ei vla uitstekende vleesverv, gers. Voor twee personen heeft nodig: 250 g witte boni zout, 350 a 500 g aardapi len, 500 g wortels, 1 grote 1 kruidenbouillontablet, 2 margarine, peper 2 dl melk, 10 g maizena, 11 suiker (2 dl blanke vli mandarijntjes, 4 lept vruchtendessertsaus of 3 I pels jam met 1 lepel citrot sap, 250 g kwark, marasqu of citroenaroma. Was vanavond de witte boni een keer en zet ze ruim ond koud water met weinig weg. Kook morgen de ge wee te bonen in een uur i het weekwater. Snijd de geschilde aardappelt in vieren. Borstel de worti schoon of schil ze met dunschiller. Schaaf de worti op de komkommefschaaf dunne plakjes. Snijd schoongemaakte ui in grt stukken. Leg de aardappelen, met dai op de wortelplakjes en bouillontablet, in een pan schenk er drie dl bonenkoo nat bij. Laat de massa in n een kwartier gaar koken, de ui op met de margarine bak hem op een klein v\ lichtbruin en gaar. Schep witte bonen en de stukken met alle bakvet, luchtig d<x de gare aardappelen ei tels en laat de massa kook komen. Maak het g recht op smaak af met zout peper. Zet de meeste melk op. Met een papje van maizena, suih en de rest koude melk. Schei al roerende weinig hete me, bij het papje, doe het mengs in de pan en laat de vla et minuut koken. Zet de pan een bak met koud water laat de vla koud worden. P, de mandarijntjes, verwijdt alle loszittende witte velletjt en snijd de vruchten een ket dwars door. Maak de hah partjes los van elkaar en m> ze met dessertsaus of jam met citroensap. Roer de kwal door de vla en meng e meeste stukjes mandarijn vocht en marasquin of citrot naroma door. Garneer de vl de achtergehouden stukje, vrucht. JEANNl Cursussen bij K&O LEIDERDORP De volks, niversiteit K&O in Leiderdor begint in januari wee: vele cursussen op het gebie van creativiteit, algemeti kennis en ontwikkeling hobby. De meeste cursu: omvatten vijf tot twaalf lessen Handvaardigheid omvat onde meer boekbinden, calligrafic sieraden maken, kleding ken, quilting (Amerikaan patchwork) en origami (pa piersnijden en -vouwen). Praktisch is de cursus compu tergebruik. Binnenhuisarchi tectuur en tuinaanleg- derhoud kunnen thuis goe< van pas komen. Vrij nieuw i symboliek in de beeldend kunst, waarin vooral de oud schilderkunst aan bod komt Verder nog cursussei bloemschikken en ikebana, d Japanse variant ervan. O] creatief gebied zijn aquarelle ren, tekenen en schilderei vertrouwd. Verder pottenbak ken en handvormen. Vakan tiegangers kunnen later voorjaar de stoomcursussei Frans, Italiaans en Spaans vol gen. Het cursusseizoen word afgesloten met wilde plantei determineren, in samenwer king met de Leiderdorps Heemtuin. Programmafoldei zijn verkrijgbaar bij K&Q Splinterlaan 91, Leiderdorp verder in de bibliotheek Muzenhof Leiderdorp en Viureau voorlichting in het ge meentehuis van Leiderdorp. Eigei zond, 1989, word madt ari Piete Pouv aang van wate valle van voon der der, Koos ook heefi dat onde diem denh houd voort van Goed werd de h scho\ dag het De O recep ren. v.d.P „zijn' in de jubil. goedl mijn heb I Van naan land: naar: ten t Jan „De pron Nooi op d ziek bleei Holl, doch Kee; door pest' INZl TRAPPUZZEL navolgende betekenis verkregeit l licht tweewielig rijtuigje; 5 veelarmig dier; 6 bevalligheid; 7 puntig werktuig; 8 korte mededeling. DEN Het provii veroo luchti de Ij verzu aange rappo niginj keer dat i provii stad meesl den niginj op het bracht

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10