Xof der Zinnen": alkshow over liefde fen verliefdheid Snelle reporter zestig jaar oud or 3 Van Gogh's waarschijnlijk in Nederland Ster allures Joop Visser JNST Ecidóc Gouoant WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 9 istdirigent Gergiejev st bij RPhO TTERDAM De Russische di nt Valerie Gergiejev, muzikaal ecteur van het Kirov Theater in lingrad, is voor onbepaalde tijd loemd tot vaste gastdirigent bij Rotterdams Philharmonisch kest. De benoeming gaat het sei- n 1989-1990 in De 35-jarige rgiejev zal het Rotterdamse or- t zes tot acht weken per seizoen len. De Rus dankt zijn benoe- aan de indruk die hij vorig november met het RPhO akte. Juni van dit jaar staat Ger- ëv, die in 1977 het Von Kara- concours in Berlijn won, voor ibl eerst weer voor het Rotterdams 01 iharmonisch. t beli „HET LOOPT STORM" Cobra-expositie opnieuw verlengd AMSTERDAM De tentoonstelling „Cobra, 40 jaar later" in de Amsterdamse Nieuwe Kerk is op nieuw verlengd, nu tot en met 22 januari. De or ganisatoren hebben hiertoe besloten omdat „het storm loopt". Sinds de opening op 9 november hebben ruim 80.000 mensen „Cobra" gezien. De expositie trekt dagelijks gemiddeld 1300 bezoekers met uitschieters tot 4000 belangstellenden, aldus een woordvoerder van de Stichting De Nieuwe Kerk. Er zijn 250 schilderijen, gouaches, litho's, te keningen en sculptures te zien van vrijwel alle kunstenaars die in de jaren 1948-1951 betrokken waren bij de oprichting van Cobra, een rebelse vernieuwingsbeweging in de beeldende kunst. De Appel met „Hamlet" °°k in theater Carré AMSTERDAM Toneelgroep De Appel uit Den Haag geeft een aantal voorstellingen van Hamlet van William Shakespeare in het Koninklijk Theater Carré in Am sterdam. De uitvoeringen zijn van 13 tot en met 15 en van 17 tot en met 22 januari. De belang rijkste rollen worden vervuld door Aus Greidanus (Hamlet), Geert de Jong (Gertrude) en Ca rol Linssen (Claudius). Het to neelbeeld is van Tom Schenk'. Erik Vos voert de regie. De voor stelling ging onlangs in Den Haag in première. EDE Het recherchebij standsteam dat de diefstal van de drie Van Goghs uit het Kröller-Müllermu- seum op de Hoge Veluwe onderzoekt, heeft geen enkele aanwijzing dat de schilderijen zich in het buitenland bevinden. Vol gens een woordvoerder van de Edese politie richt de aandacht van het team zich vrijwel uitsluitend op Nederland. Volgens de woordvoerder is er van het beschikbare tip geld nog geen cent uitge keerd. Hoewel gisteren be kend werd dat Justitie een fors bedrag beschikbaar heeft voor informatie, ver wacht de woordvoerder niet dat er uit het criminele cir cuit veel informatie zal ko men. „Dat geld is vooral be doeld voor het illegale cir cuit, maar de mensen uit die kringen wisten natuurlijk al lang dat er geld beschikbaar is", aldus de woordvoerder. Bijna drie en een halve week na de geruchtmakende roof uit het rijksmuseum Kröller- Mtiller in Otterlo komen er bij de politie nog druppelsge wijs tips binnen. Volgens de woordvoerder van de politie is er nog steeds voldoende informatie om het recher chebijstandsteam op volle sterkte te laten draaien. Maar hij geeft toe dat er nog geen concrete gegevens zijn die wijzen in de richting van de daders of de schilderijen. mest d of jgt v. (opsl; 3ET GEBEUREN OPNIEUW MET EIGEN PRODUKTIE rten tduike 'tde£!| SN HAAG „Lof der is een muziekthe- ■rstuk waarin wordt ge- gebru aat over de liefde en aarvo' rhcfdheid. De gesprek- n. vinden plaats in een diTng|kshowachtige ambian- iet vo<, waarin de muziek koste ms het publiek bege- kw dt in de gedachten en Veeris van de drie per- ik v; Pages. Wanneer bijvoor- wordeield een van de spelers ie gla gt, geeft de muziek dat 5 bez n. „Lof der Zinnen" at morgenavond in het 'te k heveningse Theater aan C Haven in première. CHEPt stuk is een eigen pro- »ktie van Het Gebeuren, 't Haags centrum voor ireiding van actuele the- erkunst. ilia Henneman en'José Kui- Het Gebeuren schre- n het script op basis van het ek „De Taal Der Verlief de Franse filosoof en irijver Roland Barthes. Het is op te vatten als een sy- s, waarin Barthes pro- lért alle begrippen rondom liefde te analyseren. De be- ippen worden naar alfabet ihandeld in tachtig korte >ofdstukjes. In het boek maakt hij gebruik van zowel passages uit de wereldlitera tuur als van eigen teksten, die zijn ontsproten aan zijn fanta- Julia Henneman daarover: „Een van de hoofdstukjes heeft als titel „Wie jaloers is, lijdt op vier manieren". Deze zijn de jaloezie op zichzelf, het jezelf verwijten jaloers te zijn, de angst dat jouw jaloezie je geliefde zal bezeren en het je zelf op de kop laten zitten door zoiets banaals. Barthel onder steunt zijn statement in dit ge val met een voorbeeld uit Het lijden van de jonge Werther van Goethe. Het betreft de passage waarin de jonge Wer ther helemaal van streek raakt als hij zijn geliefde Lotte een sinaasappel ziet delen met zijn rivaal. De proza uit het boek van Roland Barthes is een van de drie pijlers waarop het stuk Wereldliteratuur Het tweede element in het stuk zijn de drie personages uit de wereldliteratuur, die als het ware gecoverd worden om deels de teksten van Barthes te reciteren en deels hun eigen teksten houden uit de oor spronkelijke boeken. José Kui pers speelt Lucile uit Dantons Dood van Büchner, Julia Hen neman is Matliilde uit Rood en Zwart van Stendhal en Jack Vecht tenslotte speelt de rol van Werther Weltschmertz uit Het lijden van de jonge Wer ther van Goethe. „Deze figu ren hebben in het script wel een tijdloze mentaliteit gekre gen. Zo speelt het verhaal Dantons Dood zich af tijdens de Franse Revolutie. De echt genoot van Lucile verkeert in gevaar en wordt later ont hoofd. Dat gevaar hebben we in het script gehandhaafd, maar de tijd waarin zich dat afspeelt en hoe dat gevaar ere precies uitziet, hebben we ge schrapt. Het is aan de fantasie van de toeschouwer overgela ten om dat deel in te vullen, aldus Julia Henneman. Van de drie personages heeft Werther de meeste oorspron kelijke tekst behouden. Maar de schrijfsters van het script hebben hem ook veel tekst van Barthies toebedeeld en dat zorgt er volgens Julia Henne man voor dat „het historische personage een tegen kleur krijgt". Zo spreekt Werther de volgende tekst van de Franse filosoof uit: „Diep in mijn hart eigenlijk, wil ik dat aan mijn begeerte onmiddellijk voldaan wordt. Als ik een slapend ge zicht zie, een half geopende mond, een ontspannen hand, dan wil ik mij erop kunnen werpen." De personages vertegenwoor digen drie prototypen van ver Een scène uit het korte, maar krachti ge stuk „Lof der zinnen". José Kuipers, Julia Henne man en Jack Vecht in ge sprek over de liefde. FOTO: PAN SOK liefden, die ook vandaag nog overal rondlopen. Werther is de romanticus, het op en top gevoelsmens. Hij laat alles over zich heen komen en zich meeslepen met het gevoel. Ma- thilde is het toonbeeld van de rationele stroming. Zij maakt haar keuzen weloverwogen. Ten slotte is Lucile het idealis tische type. Haar gedachte be perkt zich voornamelijk tot een liefde waarin voor handel in gevoelens geen plaats is. Daardoor kan ze niet spontaan „Ik hou van jou" zeggen, want dan is de kans op handel toch aanwezig. Alleen wanneer twee verliefden gelijktijdig „Ik hou van jou" zeggen is die kans uitgeschakeld. In het stuk geven de drie-figu ren eikaars visie weer. Alle drie vinden ze zichzelf speciaal tegenover de rest van de we reld. Julia Henneman zegt: „Een verliefd mens is vaak egoïstisch. De drie raken ver zeild in een soort van wed strijd, waarin vragen centraal staan als: wie lijdt het meest onder de liefde? Of: wie kan de liefde het mooiste onder woorden brengen? Het stuk heeft geen intrige, maar heeft de vorm van een praatshow met revue-achtige breaks. De acteurs praten met elkaar om dat ze niet goed tegen de een zaamheid kunnen. Op het ton- neel wordt dat uitgebeeld door een doorgezaagd bed, waarvan de ene helft gebruikt wordt als als bank. Het stuk speelt zich op die helft af. De acteurs kie zen ervoor om dicht bij elkaar te zitten, hoewel ze elkaar heel vaak in de weg zitten. Ze den-, ken elkaar te begrijpen, maar dat doen ze absoluut niet. Er ontstaat daardoor een span ningsveld tussen de drie ver liefden". Het derde element in „Lof der Zinnen" is de rol van de mu ziek. Deze werd speciaal ge componeerd voor het stuk door Maurice Horsthuis. De muziek wordt uitgevoerd door Johannes Leertouwer, viool, Esther Apituley, altviool en Michie) Weidner, cello. De muziek vervult een belangrij ke rol in het stuk. Het geeft de toeschouwer een handreiking in de speurtocht naar de taal en aard van de liefde. Wan neer de acteurs er niet meer uitkomen, worden ze onder steund door de strijkers. De muziek is vol met paradoxen. Zo wordt plotseling een heel langzaam stuk gespeelt bij een knallende woordenwisseling op het toneel. Misschien is dat de beste illustratie voor het feit dat het stuk meer vragen opwerpt dan dat het beant woordt. egbert jorissen RUSSEL EERT KUIFJE EN HERGÉ I in het Gemeentemuseum v Ine, Jean van Volsemstraat 71 in russel, dinsdag tot en met vrijdag in 13 tot 19.30 uur, in het weekend RUSSEL Het prototy- e van een echte journa- st is Kuifje nooit ge- - eest. Want wanneer zat !e blondgelokte jongeman ou achter zijn schr.ijfma- hine of zijn draagbare C? Wanneer greep hij [ankerend en vloekend ie telefoon omdat er een lerkeerde kop boven zijn jukken stond of de mooi- je citaten weer eens ge- phrapt waren? En wan eer worstelde de jonge (russelse reporter met ien zwaar ethisch pro- (leem? n de stripwereld gaat het ir allemaal anders toe dan h de realiteit, en is het fiist de bedoeling van de kerkelijkheid een karika- uur te maken. •aarom beleeft Kuifje, altijd andere, is Haddock een nverbeterlijke drinkebroer n blunderen Jansen en Jan- heel wat af in hun strijd egen het kwaad. Professor Zonnebloem móet verstrooid ijn, want hij is een geleerde veel Chinezen in de 22 al- lums van Hergé zijn opium ehuivers omdat het nu een- naai Chinezen zijn. Tachtig liljoen lezers in meer dan ertig landen hebben er van cnoten, omdat ze hun voor- •ordelen bevestigd zagen en nïdat er, door mooi teken en niet al te flauwe irappen, echt wat te genieten alt. Ook voor de nu al niet zo jonge jeugd van 7 tot '7, die in de vroege jaren '30 let eerste Kuifjes-a .Kuifje in het land Uiterlijk is het hem niet aan te zien, maar deze maand passeert ook de eeuwig jonge re porter Kuifje de zestig. Met zijn hond Bobbie, het duo Jansen en Jansens en de onverbeter lijke kapitein Haddock boeide de jonge held generaties lang miljoenen over de hele we reld. In het Gemeentemuseum van Elsene richtte de Fondation Hergé een fraaie expo sitie in, die Kuifje en zijn ontdekker, wijlen Georges Rémy, uitgebreid in het zonnetje FOTO: AP Kuifje, zijn hond Bobbie en al de zijnen: allemaal zestig jaar. Buitenland „De Petit Vingtième, die haar lezers altijd een genoegen wil doen en op de hoogte wil hou den van wat zich in het bui tenland afspeelt, zond onlangs één van haar beste reporters naar Sovjet-Rusland: Kuifje". Met die aankondiging in de wekelijkse jongerenbijlage van „Le Vingtième Siècle" begon op 10 januari 1929 het eerste Kuifjes-avontuur. De jonge re porter heeft op dat moment zijn beroemde kuif nog niet, maar dat is een kwestie van weken. Een PGOE-agent, die van zijn bazen in het Kremlin opdracht krijgt pottenkijkers te weren, legt een fikse bom in de trein waarmee Bobbie („Ik heb gehoord dat daar vlooien zijn") en Kuifje oostwaarts rei zen. Een gigantische ontplof fing volgt. De wagon van Kuifje haakt af, en in Berlijn1 wordt hij, zwart-geblakerd en in gerafelde kleren, door de politie ingerekend. 'Kuifje, niet voor één gat te vangen, maakt zich met een snelle sportwa gen uit de voeten, zó hard dat zijn haar overeind gaat staan. De volgende 23 albums zal dat zo blijven. „Een vluchtig moment ligt aan de basis van een tijdloze vorm," aldus de samenstellers van de expositie, die in het Gemeentemuseum van Elsene meer dan 300 originele platen, schetsen en tekeningen van Georges Rémy bijeen hebben gebracht. Van „Kuifje in het land van de Sovjets" tot „Kuif je en de Alfa-kunst", het 24-ste en laatste album dat Rémy bij zijn dood op 3 maart 1983 on voltooid achterliet. Verboden De eerste serie Kuifjes, die van 1929 tot de inval van de Duitsers in België in Le Ving tième Siècle verscheen, heeft maar weinig gemeen met de kleurenalbums van 62 pagina's die nu van Hergé op de markt zijn. Zeker in Kuifje in het land van de Sovjets zijn de te keningen en het taalgebruik nog zeer sober. De zwarten die in Kuifje in Kongo paraderen verrijken de woordenschat, en met ingang van Kuifje in Amerika, door de bezetter tij dens de oorlog verboden, doet ook de invloed van de film in het tekenwerk van Rémy zich gelden. Hij bedient zich van flash-backs, een wisselende fo cus en wisselende formaten; de invulling van de pagina's wordt doordachter. Maar het feest is maar van korte duur. Aan het begin van de oorlog verdwijnt Le Vingtième, en Hergé, die Het Zwarte Goud (1939) moet onderbreken, haalt zich de woede van rechtgeaar de Belgische patriotten op de hals door mee te werken aan de Duitsgezinde Le Soir en - onder andere initialen - Die Bruxeller Zeitung. De tentoon stelling in Elsene maakt er terloops en kritiekloos mel ding van: als gevolg van de pa pierschaarste ziet Rémy zich gedwongen Het geheim van de eenhoorn op een kleiner for maat te tekenen. Na afloop van de oorlog wordt Hergé er voor gestraft met een tijdelijk publikatieverbod, dat hij benut voor het omwerken in kleur van vroegere albums en door de in België illegale publikatie van parodieën (Kuifje in Zwit serland en Kuifje in Holland) die zijn vermeende collabora tie dan wel vergaande naivi- teit, al naar gelang de opvat ting van de criticus, aan de kaak stellen. Hergé, die zijn contract met Le Soir uitlegt als een poging zijn landgenoten ook in zware tijden verstrooi ing te bieden, reageert daar steeds dubbelzinnig op: met verbittering en met processen, die hij in België wint. Na de grote overzichtstentoon stelling in 1979, toen Le Musée Imaginaire de Tintin in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten meer dan 60.000 be zoekers trok, en later in Parijs, Barcelona en Montréal nog eens 240.000, heeft het Ge meentemuseum van Elsene vooral op de kwaliteiten van Rémy als tekenaar de aan dacht willen vestigen. De Blauwe Lotus, het eerste grafi sche hoogtepunt van Hergé, is er in haar originele vorm vol ledig te bewonderen, naast veel schetsen voor het onvol tooide Kuifje en de Alfa kunst, waarin de schepper, sinds de jaren zestig sterk on derhevig aan moderne invloe den, zijn schepping wilde laten opgaan in de kunst als de Franse beeldhouwer César dat deed met zijn in grote blokken samengeperste sculpturen. In het Modern Art in New York, het Metropolitan, het Pompi dou in Parijs en in meer dan tachtig miljoen verkochte al bums die in kinder- en vol wassenenkamers worden ge koesterd leeft de jonge repor ter voort. In Elsene, in en om het Gemeentemuseum, lopen nu zelfs weer punkers rond met een Kuifjes-kapsel. Er zijn ^r die definitiever afscheid ne men van het leven. A FRANS BOOGAARD Lunchprogrt Gezien in Di Veertigers en nog veel meer mensen kunnen plaatkanten- lang met hem meeprevelen. Als Jaap Fischer een programma zou maken met die liedjes, stan- daardrepertoire van de vroege jaren zestig, zou hij avond aan avond volle zalen trekken. Na tuurlijk roepen nog drie mensen per voorstelling tegen zijn waar schuwing in om 'Het ei', maar dat doet hij niet meer. Hij ver anderde zijn naam en zijn tek sten en bepaalt zelf hoe vaak hij optreedt om het leuk te blijven vinden. Weinig moeite kostte hem het veranderen van leeftijd en daarmee kregen zijn teksten een andere toon. De student van vroeger voor wie de wereld openlag werd een man die veel heeft zien gebeuren en dat was gemiddeld niet zo positief. Zijn verwachtingsvolle romantiek is romantiek gebleven, maar het sprookjesachtige is er wel af en een sterk besef van het mense lijk tekort is er aan toegevoegd. Zijn milde maatschappelijke sa tire ontwikkelde zich tot een di recte, soms bijtende kritiek waarin de dingen bij hun naam worden genoemd. Links, niet betweterig, lastig genoeg voor zowel links als zichzelf. „En als soms iemand zich ge kwetst voelt dan is dat niet de bédoeling, want ik wist niet dat u zou komen." Cynisch, maar relativerend, en met een unieke stijl, humor en persoonlijkheid. Zijn nieuwe naam Joop Visser klinkt heel gewoon en hij wil dat ook zoveel mogelijk zijn. Hij mompelt wat aankondiging-ach- tige zinnetjes in de microfoon en zingt daarna weer juweeltjes van liedjes. Simpel, kort vaak, maar precies en raak, met een taalbe heersing die voorlopig onbereik baar lijkt voor het gros van die vlotte tekstdichters van musicals en cabaretprogramma's van nu. De spanning die hij alleen met zijn gitaar en zijn stem weet mee te geven aan de erotische blues „Er was niemand in de winkel" is groots. En als iemand zich over vijftig jaar Bert de Vries nog herinnert, moet dat komen door het lied waar Joop Visser hem mee vereerde. Citeren is mooi, maar te weinig: je moet hem horen. Gelukkig kan dat af en toe, maar laat niet teveel kansen voorbijgaan. dick Van teylingen Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. 16.30, 18.45. Frantic (al): 21.1? EUROCINEMA II: Midnight Run (al); 18.45, 21.30. Frank en Frey (al); 13.00, 15.00, 17.00. 12.30, 14.30, 16.30. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Moonwal- ker (al); 14.30, 19.00. Coming to America (al); 21.15. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39, tel. 124130): Willow (al); 14.30, 18.45, 21.15. Scrooged (al); 19.00, 21.15. Big (al); 14.30, 19.00, 21.15. Who framed Roger Rabbit (al); 14.30, 19.00, 21.15. Frank en Frey (al); 14.30. TRIA NON (Breestraat 31. tel. 123875): De ondraaglijke licht heid van het bestaan (al); 20.00. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Cicciolina in action (16); 14.30, 19.00, 21.15., Die hard (16); 21.15. Big busi ness (al); 19.00. Junglebook (al); Coming to America (al); 15.45, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN Jungle book; 14.00. De redder- DEN HAAGASTA 1 (Spui 27. tel. 463500): Willow (al); 13.15, Who framed Roger Rabbit (al); 14.30, 17.00, 19.30, 21. BABYLON 3 White mischief (12); 14.30. 17.00, 19.30, 21.45. CINEAC 1 (Buitenhof 20. tel. 630637): Moonwalker (al); 13.15, business (al); 21.30. CINEAC 3: Die hard (16); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLE staan (al); 20.45. METROPO- America (al); 18.45, 21.30. i METROPOLE 5: Midnight r 462400): Big (al); 13.30. (al); 13.15, 16.00. Die hard (16); 21.30. STUDIO 3: 19.00, 21.30. HAAGS FILM HUIS: Zaal 1: Distant voices, still lives; 19.30, 21.45. Zaal 2: Someone to love; 19.30. Zaal 3: 19.30, 21.45. ma. 19.30, 22.00. Identifizatione di una donna; ma. The Graduate; di. Retour a Frey; 13.15, 16.00, 18.45. i METROPOLE 2: Pippi Lang- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BULAGEBII UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA „Peter Pan" vol techniek en amusement Bewerking: Frits Forres en Patrici. Kuiper. Decor: Roel Schneemann. Muziek: Het Paleia van Boem. Cho reografie: Steve Bridgewater. Met Raphaël Troch als Peter Pan en o.a. Met een „vliegende" Peter Pan, Wendy en haar broertjes, discodansende Maanjagers, een reuzeschip van kapitein Haak, een trouwe gedresserde hond en een kwikzilveren Tinkel Bel met metalen stem biedt „Peter Pan, de jongen die niet groot wilde worden" show en amusement rond James Mat thew Barries verhaal. De muziek van de Rotterdam se groep Het Paleis van Boem dondert door de Koninklijke Schouwburg, de kleintjes vin den het spannend. Wat wil het publiek dan nog meer? Ze hebben inmiddels een syn droom genoemd naar de beide hoofdpersonen uit dit klassie ke verhaal, Peter Pan en Wendy. De eerste verliet zijn ouders toen hij hen hoorde praten over wat hij moest wor den als hij groot werd. De laat ste ging met hem mee op avontuur om zijn moeder te zijn, al had ze liever een kusje van hem. Aan het eind van het liedje wordt Wendy ge dwongen volwassen te wor den. Peter Pan gaat terug naar Nooit Te Vinden Land en zal zich ongetwijfeld aansluiten bij die andere figuren van het eeuwige spel, de piraten in dit verhaal. Bewerkers Frits Ferres en Pa tricia Kuiper hebben ingezien dat de kinderen van vandaag niet meer in de slaapkamer wachten als de ouders uit zijn. Daarom speelt de televisie een zekere rol in dit stuk. De eer ste tekenen van Pans verschij ning dienen zich via dat medi um aan, zijn afscheid klinkt vanaf de buis. Met behulp van het roterende platform op het toneel van de Schouwburg heeft ontwerper Roel Schnee mann een bijzonder Niet Te Vinden Land gemaakt, dat voor afwisseling zorgt in het toneelbeeld. Ronduit verras send is, dat deze produktie de orkestbak gebruikt als zee door hem met plastic ballen te vullen. Een ware zeemeermin verdwijnt erin. Alle vriendjes van Peter Pan volgen haar Ondanks de hoeveelheid func tionele techniek en het vrolij ke verhaal zitten er in het ge geven wat schoonheidsfoutjes, die moeiliik op te vangen zijn. De handeling van dit avontu renverhaal vindt op zoveel lo- katies plaats, dat vertraging door het vele verplaatsen nau welijks te vermijden valt. Je zou dat suspense kunnen noe men, zo wordt dat door de kleinsten ervaren. De soms dreigende muziek doet overi gens erg verlangen naar lied jes, er is immers al bijna alles op het toneel? Contrasterend met de minder sterke bijrollen wordt er be hoorlijk gespeeld. Raphael Troch komt met zijn matige bewegingen nog het minst sterk over, al is hij vanwege zijn vreemde accent handig gecast. Donald van der Maaten heeft uiteraard de meest dank bare rol als kapitein Haak, het theatrale figuur van dit ver haal. Hij legt het in kwaliteit af tegen Els Holtzer, die Wen dy nu eens vinnig en dan weer teder laat zijn en die niet al leen de harten steelt van de jongetjes in Niet Te Vinden Land. t PETER SNKL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9