Zomervakantie \X() VS erkennen vooruitgang mensenrechten Sovjetunie SS. Lacisme voornaamste oorzaak 'an Chinese studentenrellen Kerncentrale Biblis krijgt opknapbeurt DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Amnesty: schending van mensenrechten Turkije Israel is teleurgesteld over contacten Nederland met PLO YS willen in Parijs praten over Libië Buitenland CeidaeSouuMit WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 5 en ware straffen rmeense lunderaars lit OSKOU Het opperste ge- i-fechtshof van Armenië heeft Armeniërs wegens plunde- it ngen na de zware aardbe- op 7 december veroor- tot straffen variërend drie tot acht jaar straf- Volgens het persbureau rmenpress zijn zaterdag in ,eninakan nog zes doden ge- allen als gevolg van een van vele nabevingen die het ge- ed sinds 7 december hebben etroffen. De slachtoffers be oorden tot één gezin. amp. Turkije opent archieven over Armeense genocide ANKARA Turkije zal Ottomaanse ar chieven ontsluiten om historici in staat té stellen te onderzoeken, of er tijdens de Eerste Wereldoorlog inderdaad spra ke is geweest van een volkerenmoord (genocide) onder de Armeense bevol king. De Armeniërs zeggen dat Turkije verantwoor delijk is voor de dood van circa 1,5 miljoen van hun mensen in Oost-Turkije in 1914-1915. De volkerenmoord werd volgens hen indertijd goedgekeurd door de Ottomaanse heersers, die aan de kant stonden van de Duitsers. Turkije wijst deze beschuldiging van de hand. Veel Ar meniërs alsmede Turken zijn indertijd gedood toen het Russische leger vanuit het oosten bin nenviel, aldus de Turkse lezing. Vanaf de vijfde tot de tweede eeuw voor Chris tus zwaaiden Armeense vorsten de scepter over een groot gebied in het huidige Oost-Turkije. Later werden zij onderworpen aan het Otto maanse rijk, waaruit in 1923 het moderne Tur kije ontstond. Het ondergrondse Armeense Ge heime Leger voor de bevrijding van Armenië (ASALA) eist Oost-Turkije op als eigen staat. Om die eis kracht bij te zetten en de Turken te dwingen de volkerenmoord toe te geven, heeft het ASALA de afgelopen jaren 41 Turkse diplo maten en hun verwanten vermoord. „Wij hopen dat na de opening van de archieven Turkije de middelen zal hebben om ten over staan van de wereld de Armeense beschuldigin gen over genocide te ontzenuwen", aldus een woordvoerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken. Het besluit van Turkije de archieven toegankelijk te maken komt op een moment dat Ankara zijn best doet zijn slechte imago op het gebied van de mensenrechten te verbeteren. Turkije hoopt hiermee te bereiken dat het als volledig lid wordt toegelaten tot de EG. Greenpeace aangeklaagd wegens milieuvervuiling HOBART De Australische deel staat Tasmanië klaagt de internatio nale milieu-organisatie Greenpeace aan wegens overtreding van de mi lieuwetgeving. Dit heeft een woord voerder van de regering van Tasma nië in Hobart verklaard. De woord voerder zei dat de aanklacht in ver band staat met een voorval in de ha ven van Hobart in het afgelopen weekeinde. Bij het tanken van het Greenpeaceschip „Gondwana" werd toen ongeveer honderd liter dieselo lie gemorst die in de rivier de Der- went terechtkwam. Hierop staat in Tasmanië een boete van maximaal 85.000 gulden. LONDEN ONTKENT PLAN EIGEN SDI LONDEN Groot-Brittannië is weliswaar in staat een eigen ruimteschild tegen nucleaire ra ketten te ontwikkelen, maar is niet van van plan dat daadwerkelijk te doen. Dat heeft de Britse minister van defensie, George Younger, ver klaard in een vraaggesprek met de BBC. Younger reageerde daarmee op een bericht in de Times, dat wetenschappers achttien maanden hebben ge studeerd op de mogelijke ontwikkeling van een van een Britse variant op het Amerikaanse „Star Wars" programma. Naar de mening van deze des kundigen zou het bestaande Britse wapensysteem de basis kunnen vormen voor een defensief ruimteschild, dat uiteindelijk voor geheel West- Europa inzetbaar zou kunnen worden gemaakt. Volgens Younger maakte het onderzoek deel uit van het Amerikaanse SDI-programma. Antwerpen betoogt tegen Vlaams blok BRUSSEL Ongeveer duizend inwoners van Antwerpen hebben gisteravond betoogd tegen de in stallatie van tien leden van het Vlaams Blok in de gemeenteraad van die stad. „Geen facisten in de gemeenteraad" was het motto van deze demonstratie. Het uiterst rechtse Vlaams Blok, dat openlijk ijvert voor het wegsturen van alle gekleurde buitenlanders uit België, kreeg bij de gemeenteraadsverkie zingen van oktober vorig jaar tien zetels in de Antwerpse gemeente raad. Het Vlaams Blok werd daar door de op twee na grootste partij in de raad. >ok Rusland jaagt op Boeing-terroristen MOSKOU De Sovjetunie zal haar medewer king verlenen aan de jacht op de terroristen, Hie verantwoordelijk zijn voor de bomaanslag pp de Boeing 747 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PanAm bij het Schotse Loc- jcerbie. Dat heeft een woordvoerder van het iet-ministerie van buitenlandse zaken in Moskou bekendgemaakt. Een Engels sprekende man heeft het afgelopen weekeinde in een ano niem telefoontje de Hongaarse autoriteiten la ten weten dat een pro-Iraanse shi'itische groe pering verantwoordelijk zou zijn voor de bom aanslag op de PanAm-Boeing. WASHINGTON WENEN Amerika's president Reagan heeft ermee inge stemd dat in 1991 in Mos kou een conferentie wordt gehouden over mensen rechten, waaraan onder meer de VS zullen deelne men. De bijeenkomst is bedoeld als toetsing om te zien of de afspraken wor den nageleefd, die in 1975 in Helsinki zijn gemaakt over vrede, veiligheid en samenwerking in Europa. Soortgelijke conferenties zul len dit jaar in Parijs en in 1990 in Kopenhagen worden gehou den. Reagan volgt met zijn be sluit het advies van zijn minis ter van buitenlandse zaken, George Shultz, die meent dat er in de Sovjetunie voldoende vooruitgang is geboekt ten aanzien van de vrijlating van politieke gevangenen, emigra tie van joden, en een aantal andere kriteria. Bovendien is het storen van Amerikaanse radioprogramma's gestaakt en heeft president-partijleider Gorbatsjov beloofd dat de wet geving op het gebied van de mensenrechten zal worden ge wijzigd. Een Amerikaanse functionaris zei onlangs dat de Sovjetunie op het gebied van de mensenrechten nog geen „volmaakte score" heeft, maar dat er zeer veel is verbeterd. „Ze zijn verbazend ver ge gaan", zei hij. Door het besluit van Reagan is ook de weg vrij gemaakt voor nieuwe onder handelingen tussen de NAVO en het Warschau Pact over de vermindering van de conven tionele strijdkrachten in Euro pa. De plannen voor de conferen tie in Moskou moeten worden vastgelegd in het slotdocument van de zogenoemde CVSE- vervolgconferentie in Wenen. Daar praten 35 landen (de Verenigde Staten, Canada, de Sovjetunie en alle Europese landen uitgezonderd Albanië) sinds 1986 over de manier, waarop de afspraken zijn na gekomen in die 1975 in Helsin ki werden gemaakt. In de toen vastgestelde Akkoorden van Helsinki werden afspraken ge maakt om de vrede, veiligheid en samenwerking in Europa te versterken. De conferentie in Wenen dreigde lange tijd te misluk ken, zoals ook eerdere ver volgconferenties zijn gestrand in nietszeggende slotverklarin gen. De verschillen hadden vooral betrekking op de men senrechten en ontwapening. Maar sinds de komst van par tijleider Gorbatsjov is er ook op dit terrein veel veranderd. Volgens Westerse diplomaten zal het slotdocument van We nen de rechten van de burgers in het Oostblok op een aan zienlijk hoger niveau brengen, met name wat betreft reizen, emigratie, informatie, religie en gezinshereniging. Overi gens zijn nog niet alle kwesties opgelost, maar geen van de resterden punten wordt door diplomaten als onoverkomelijk beschouwd. LEIDSE SINOLOOG S.R. LANDSBERGER: LEIDEN Pure discrimi natie van mensen met een andere huidskleur is de voornaamste achtergrond van de ongeregeldheden, die zich in China voor doen tussen Chinese en Afrikaanse studenten. Dat is de opvatting van de Ne derlandse China-kenner S.R. Landsberger, die als sinoloog is verbonden aan de universiteit van Lei den. De rellen begonnen twee we ken geleden in de studenten stad Nanjing, maar zijn deze week overgeslagen naar de hoofdstad Peking. Daar werd gisteren een betoging van Chi- studenten gehouden. Ze eisten strafmaatregelen tegen Afrikaanse student, die het afgelopen weekeinde een Chinees meisje zou hebben verwond. Volgens Landsberger zijn de i inwoners van China als gevolg van hun eeuwenlange afslui ting van de buitenwereld nog j steeds slecht in staat om met niet-Chinezen om te gaan. „Er heden: ofwel hij kijkt sterk te gen hem op, ofwel hij kijkt sterk op hem neer. Een gulden middenweg is er niet. En de Chinezen, met hun cultuurge schiedenis van vijfduizend jaar, kijken met minachting naar mensen met een donkere huidskleur, die in hun ogen primitief en barbaars zijn". Racistische uitlatingen als: „Dat zijn geen mensen, maar apen" zijn volgens de sinoloog in het huidige China eerder regel dan uitzondering, wan neer een gemiddelde Chinees met Afrikanen wordt gecon fronteerd. Bovendien wordt deze houding in de hand ge werkt op de Chinese scholen, waar het reacisme de kinderen met de paplepel wordt ingego ten. „In de Chinese kinderlite ratuur zijn de boemannen al tijd zwart. Zwarte mensen zijn per definitie slecht, en worden in de kinderboeken afgeschil derd als zwarte duivels", aldus Landsberger. Aids Veel Chinezen houden de Afrikanen ook verantwoorde lijk voor de verspreiding van doordat de studenten in China jaloers zijn op de Afrikanen, die studeren op kosten van de staat en vaak een betere huis vesting en andere faciliteiten krijgen toebedeeld dan de „ei gen" studenten. De sinoloog wijst erop dat de recente on lusten in feite niet nieuw zijn, maar zich al jarenlang met de regelmaat van de klok voor doen. Landsberger sluit een escalatie van de huidige ongeregeldhe den niet bij voorbaat uit, voor al omdat deze nu van de pro vincie zijn overgeslagen naar de hoofdstad Peking. „Toen ik twee weken geleden voor het eerst hoorde van de onrust in Nanjing, een stad op negen honderd kilometer van Pe king, was mijn reactie dat het allemaal wel zo'n vaart niet zou lopen. Maar nu de rellen zich ook in Peking voordoen, dreigt de kwestie wel degelijk nationale proporties aan te ne men", aldus de China-kenner. De circa vijftienhonderd Afri kaanse studenten in China volgen er voor het merendeel medische en technische oplei dingen. Voordat ze op de uni versiteiten worden toegelaten, moeten ze eerst zes jaar stude ren om de Chinese taal mach tig te worden. Na afloop van hun studie keren ze terug naar hun land, waar de medische ..Beledig de Chinese vrouwen niet" staat op een spandoek dat Chinese studenten meedragen tijdens een anti-Afrikaanse betoging in Peking. F0T0: EPA technische kennis dikwijls StakiïlC g onvoldoende is. In dat ka- der kan hun verblijf in China Ongeveer vijfhonderd Afri- als een „veredelde" vorm van kaanse studenten op het Talen ontwikkelingshulp worden ge- Instituut in de Chinese hoofd zien, aldus Landsberger. stad zijn vandaag in staking gegaan. Zij eisen de vrijlating Libië heeft inmiddels de van zeven studenten die vol- denten al aangeboden in gens hen in Nanjing zijn vast gezet. De stakers dreigen uit China weg te gaan indien dit zevental niet vrijkomt. land gratis hun opleidingen te voltooien, indien de rellen in China aanhouden. WILLEM GOUDRIAAN BIBLIS De omstreden kerncentrale bij de Westduit- se plaats Biblis krijgt de komende maanden een op knapbeurt die enige honderden miljoenen guldens gaat kosten. Dit heeft de minister van milieuzaken van dé Westduitse deelstaat Hespen, Karlheinz Weimar, van daag verklaard. Weimar deelde verder mee dat de wegens mankementen tijde lijk stilgelegde centrale nog deze maand weer zal worden opge start. De centrale bij Biblis kwam in december in het nieuws, toen aan het licht kwam dat in december 1987 een klep van het koelsysteem meer dan 15 uur had opengestaan zonder dat het personeel dat had gemerkt. Op 7 januari, 4 en 18 februari verschijnt deze krant met extra pagina's over V Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht in het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclqsieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. CcidóvQowuvnt Het Pinguïnland van Professor Lupardi 263) Nieuwsgierig neemt Rob de omgeving op. Tjonge, wat een motoren heeft dat luchtschip. Maar... hoe werken ze eigen lijk? Het zijn geen gewone benzinemotoren. Zijn het soms turbi nes? Maar dan begrijpt hij dat hij tegenover een uitvinding staat, waar men elders in de wereld nog niet aan toe is: het zijn atoom motoren, die de reusachtige schroeven van de „Salvator Mundi,, in beweging brengen. Dan opeens is de lucht vol gedaver. Pro fessor Lupardi heeft in de bestuurdersgondel op een knop ge drukt en langzaam verheft het luchtschip zich van de grond. Het zwenkt even, om dan pal naar het Zuiden te koersen. Door een opening in de gondc! ziet Rob nog even het land, grotendeels in het mist gehuld. Waar zouden zijn vrienden nu zijn? Die hebben er natuurlijk geen idee van, waar hij, Rob, nu zit... Na ongeveer een uur vliegen stopt plotseling de motor in de gondel, waar Rob zich verborgen houdt. En even later hoort hij voetstappen in de verte. Drommels, daar komen Professor Lupardi en Yoto aanl Rob ziet nog juist kans zich snel te verbergen. Wanneer hij nou maar niet wordt gevonden, want vërdedigen kan hij zich nietl DEN HAAG De internationale mensenrechtenorga nisatie Amnesty International heeft Turkije beschul digd van „wrede en systematische schending van de mensenrechten". In een rapport dat vandaag is gepu bliceerd schrijft Amnesty dat zij de afgelopen maanden vrijwel dagelijks berichten over foltering van gevange nen in Turkije heeft ontvangen. Volgens Amnesty zijn de afgelopen acht jaar duizenden ge vangenen gefolterd en zijn tweehonderd mensen vermoede lijk tengevolge van marteling in gevangenschap gestorven. De mensenrechtenorganisatie zegt dat zij vorig jaar tweemaal tevergeefs bij de Turkse regering heeft aangedrongen op maatregelen. „Iedereen die op politieke gronden vastzit, loopt het risico te worden gemarteld", schrijft de mensen rechtenorganisatie. JERUZALEM De nieu we Israëlische minister van buitenlandse zaken, Moshe Arens, is zwaar te leurgesteld over de toena dering tussen Nederlandse en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. Arens deed zijn uitspraak tij dens zijn eerste officiële pers conferentie als minister van buitenlandse zaken. Hij maak te duidelijk weinig begrip te hebben voor het Nederlandse besluit een ambtelijke delega tie op pad te sturen voor over leg met de PLO. De delegatie verblijft van 8 tot 10 ianuari in de Tunesische hoofdstad Tu nis. waar het hoofdkwartier van de PLO is gevestigd. Mi nister Van den Broek besloot tot het contact op ambtelijk ni veau, nadat de VS eind vorige maand de PLO hadden geac cepteerd als gesprekspartner, nadat PLO-leider Arafat het bestaansrecht van Israel had erkend en het terrorisme afge- Arens erkende gisteren dat tussen de landen van de EG en Israel meningsverschillen bestaan over de problemen in het Midden-Oosten. „Wfj zijn vooral teleurgesteld door de erkenning van de PLO door veel Europeanen; ook als zij dat goed bedoelen", aldus de minister. Israel ziet ook niets in het nieuwe EG-initiatief vofjr het Midden-Oosten, dat de Spaanse minister van bui tenlandse zaken Ordonez bin nenkort zal presenteren. „Het ware beter geweest als de le den van de Europese Gemeen schap, alvorens enig initiatief te ontplooien, met ons rugge spraak hadden gehouden en zaken met ons te coördine ren", zei Arens. Op de vraag of Israël zich niet geïsoleerd voelt van West-Eu ropa en de VS antwoordde Arens. dat zijn regering in de eerste plaats aan de veiligheid van Israel moet denken. „Men mag van ons niet verwachten dat wij stappen ondernemen die het gevoel van isolatie minderen als die stappen de stfttt Israel in gevaar bren- Operatie aan Reagan's hand LOS ANGELES De Ame rikaanse president Ronald Reagan zal zaterdag in het Walter Reed Army Medical Center aan de ringvinger van de linkerhand worden geopereerd om een spiertje te corrigeren. De operatie wordt volgens de arts John Hutton uitgevoerd onder plaatselijke verdoving en de verwachting is dat de presi dent zondag naar het Witte Huis kan terugkeren. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON/BONN De Verenigde Staten kie zen vooralsnog voor diplo matieke middelen om Li bië af te houden van het in bedrijf nemen van een fabriek voor chemische wapens. De stafchef van de strijd krachten, William Crowe, zei gisteren tegen een militaire „oplossing" van de kwestie te zijn zolang niet alle andere middelen zijn geprobeerd. Crowe wil eerst onomstotelijke bewijzen hebben voor de Libi sche produktie van chemische wapens. Washington zal proberen in ternationale steun te verkrij gen voor zijn veroordeling van de Libische plannen op de in ternationale conferentie over chemische wapens die aan staande zaterdag in Parijs be gint. De VS menen dat in to taal zo'n twaalf Europese en Japanse bedrijven bij de bouw van de Libische fabriek be trokken zijn geweest. Uit de voorlopige resultaten van een Westduits regerings- onderzoek blijkt dat Westduit se bedrijven, die van de VS een rol kregen toegedicht bij de bouw van de fabriek, ex- portwetten hebben omzeild. De firma's zouden via Frank rijk en Oostenrijk spullen naar Libië hebben uitgevoerd. Niet uit te maken valt, aldus het rapport, of het bij de export gaat om materiaal voor de pro duktie van chemische wapens, zoals Washington stelt, of om pesticiden en stoffen voor de geneesmiddelen-industrie, zo als Tripoli beweert. De Verenigde Staten produce ren zelf chemische wapens en er zijn nog zeker twintig ande re landen die zich daarmee be zighouden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, Charles Redman, voerde aan dat in het geval van Libië de produktie „toevallig in handen is van een bijzonder onverant woordelijke regering". Ameri kaanse functionarissen zijn naar verluidt bezorgd dat Li bië de chemische wapens zou kunnen geven aan een terro ristische groep.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5