Militaire terreinen strenger beveiligd Vergrijzing van rijkspolitie vraagt om 1500 extra banen Verkeersvliegers ongerust over illegale ladingen explosieven Aidsvoorlichting migranten vergt speciale aanpak Motief verdachte babymoord nog groot vraagteken Giro 50500 Bank70.70.70.929 ip de raartn lerbie iovjet BINNENLAND Bodem Ketelmeer ernstig vervuild LELYSTAD Het bodemslib van het Ke telmeer is over bijna de gehele bodem van het meer ernstig vervuild met zeer giftige polychloorverbindingen (pcb's) en zware métalen. Dat blijkt uit een eerste inventari satie van de waterbodemkwaliteit van het Ketelmeer door Rijkswaterstaat. Het ver vuilde slib vormt een toekomstige bedrei ging voor het grondwater van Flevoland. Door de diepe ligging van de polders is de druk op het grondwater vanuit het Ketel meer groot, waardoor er naar verhouding veel water uit het meer naar het grondwa ter van Flevoland stroomt. De provincie Flevoland en Rijkswaterstaat onderzoeken nu of het nodig is de sliblaag te saneren. Volgens Rijkswaterstaat zal sanering vele tientallen miljoenen guldens gaan kosten. Waarschuwing voor macht ambtenaren GRONINGEN In de gemeente Groningen bestaat het gevaar dat de macht van de amb tenaren te groot wordt en dat ambtenaren het beleid gaan bepalen in plaats van de politiek. Dat betoogde de Groningse topambtenaar B. Ouwerkerk, directeur van de dienst Ruimte lijke Ordening gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak. Het gevaar van een te grote macht van de ambtenaren is een gevolg van een herstructurering van het gemeentelijk appa raat waarbij gemeentelijke diensten meer verantwoordelijkheid hebben gekregen. Dit kan volgens Ouwerkerk leiden tot een scheefgroei in de verhouding tussen het be stuur en het ambtelijke apparaat. In zijn toe spraak riep Ouwerkerk de ambtenaren op het door de politiek vastgestelde beleid gemo tiveerd uit te voeren. DEN HAAG De Johan nes Postkazerne in Havel- te, de militaire objecten in Darp, de vliegbasis Woensdrecht en andere soortgelijke terreinen worden beter beveiligd. Het bewakingspersoneel van vitale objecten kan voortaan met „scherp" schieten", aldus minister Bplkestein van defensie naar aanleiding van de af toe falende beveiliging van militaire terreinen. Niet alleen zijn er nieuwe hekwerken rond een aantal terreinen geplaatst, nadat ac- tioevoerders gaten in de af rastering hadden geknipt, maar ook is er elektronische alarmeringsapparatuur be vestigd. „Waar bij de Ko ninklijke Marine en Lucht macht reeds op ruime schaal elektronische beveiliging van wapenkamers wordt toe gepast", aldus Bolkestein, „is de toegezegde electronische apparatuur inmiddels bij alle wapenkamers van de Ko ninklijke Landmacht ge plaatst. De minister onthulde verder dat de bewakers en honden begeleiders op militaire ter reinen via walkie-talkies in rechtstreeks contact met de dichtstbijzijnde beveiligings- post staan, zodat in geval van onraad onmiddellijk kan worden gereageerd". De schade die twee 60-plus- sers in de nacht van oud- op nieuwjaar aan twee NF-5B- straaljagers op de vliegbasis Woensdrecht hebben aange richt, bedraagt minimaal ze ven ton. Zeven ton is de kale schade; daarin zijn de repa ratiekosten niet mee becij ferd. Omdat de luchtmacht zelf niet over capaciteit be schikt om de toestellen te re pareren, moeten er technici van de civiele luchtvaartin dustrie aan te pas komen waardoor het schadebedrag nog aanzienlijk kan oplopen. De actievoerders, een pries-» ter uit Eindhoven en een arts uit Amsterdam, worden vast gehouden in een cel bij de Koninklijke Marechaussee in Putte. Beiden zijn lid van de North Atlantic Defence Mo vement. Zij wilden met hun actie aandacht voor het feit dat Nederland de twee toe stellen aan Turkije wil ver kopen dat met zijn leger de Kurden onderdrukt. De woordvoerder van de vlieg basis Woensdrecht: „Onzin. De Turken hadden alleen belangstelling. Er zijn totaal geen verdragen gesloten of zelfs maar afspraken ge maakt. Dit is een daad van puur, ordinair anti-militaris- me. Hier zijn de grenzen zeer duidelijk overschreden". CcidóCSoiltfMlt WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA Ouders houden uit protest kinderen thuis MAASBRACHT De ouders van 21 van de in totaal 24 leerlingen van de enige openbare basisschool in het Limburgse dorpje Maasbracht hebben dinsdag hun kinderen thuis gehouden. Zij protesteer den daarmee op de eerste schooldag na de kerstvakantie tegen het naar hun mening slechte onderwijs en tegen de directeur van de school, één van de twee leerkrach ten. De ouders hielden een protestmars naar het gemeentehuis van Maasbracht om bij de wethouder van onderwijs hun kinderen af te melden. De leerlingen gaan vandaag naar andere scholen in de ge meente. Het voortbestaan van de in sep tember geopende openbare school komt nu in gevaar, omdat er slechts drie leer lingen over zijn. UTRECHT De voorlichtingscampag nes over aids hebben de migranten in ons land niet voldoende bereikt. Daarom is speciale voorlichting aan deze groepen nodig. De Nationale Commissie Aids-Be- strijding (NCAB) schrijft dit in een ad vies aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid) en heeft een voorlichtingsplan gepresenteerd. In juni 1988 bestond drie procent van het totale aantal aidspatiën- ten in Nederland uit migranten. Het aantal buitenlandse cliënten bij de polik linieken voor geslachtsziekten stijgt en deze mensen hebben ook het risico gelo pen met het aidsvirus te zijn besmet. Volgens de NCAB blijkt de vertaalde, al gemene aidsfolder migranten niet aan te spreken, omdat er geen illustraties in staan. Bovendien durven buitenlanders uit gêne de folder niet mee te nemen. Daarom wil de Commissie eerst seksuali teit uit de taboesfeer halen door haar on der migranten meer bespreekbaar te ma ken. Daarna moet aids bespreekbaar worden waardoor mensen openstaan voor informatie over preventie. De NCAB gaat voorlichtingsmateriaal ont werpen. Ook worden voorlichters in de eigen taal opgeleid en komen er lokale werkgroepen. Nog aantal bomen wai van kappen gered rm ABCOUDE Rijkswaterstaat heeft lun de afgelopen dagen in Abcoude een aantal bomen gekapt, waarin in het voorjaar een roekenkolonie nestelt. Dit gebeurde tegen de afspraken in 0SK( die met de Vogelbescherming wa- chtsh ren gemaakt. Dankzij oplettende Am voorbijgangers, die Rijkswaterstaat ngen en de Vogelbescherming waar schuwden, is het werk stilgelegd, Een deel van het bos is daardoor ge-kn dr spaard gebleven. Medewerker Nico amp de Haan van de Vogelbescherming rmen gelooft niet dat er sprake is van op- ^nina zet bij Rijkswaterstaat. In de coördi- allen natie van de verschillende dienston- B vele derdelen van Rijkswaterstaat gaat jed 5 het volgens hem elke keer fout. UTRECHT Voor offi cier van jusititie mr. H. Wijbrandts staat het als een paal boven water dat de 24-jarige Sengul S. uit Utrecht vorig jaar op 26 augustus haar tien maan den oude dochtertje Dilek wurgde met een tele foonsnoer. Het technisch bewijsmateriaal is ruim voldoende voor dood slag maar de grote vraag blijft het motief, zo betoogde de offi cier gisteren voor de Utrechtse rechtbank. Duister is waarom de vrouw - die zeven jaar lang vergeefs smachtte naar een kind en in middels bijna zeven maanden zwanger is van haar tweede kind - tot haar daad kwam. Eerst moet dat worden uitge zocht en dan pas kan de straf maat worden bepaald, aldus mr. Wijbrandts. Vandaar dat ze; eerst de zaak terug wil ver- wyzen naar de rechter-com- mjssaris voor nader - psychia trisch - onderzoek. Séngul weigerde tot nu toe zan onderzoek omdat ze méént dat ze onschuldig is. De vrouw - door haar omgeving getypeerd als een goede, wel licht overbezorgde moeder - verklaarde voor de rechtbank dat ze op de noodlottige avond m'ét haar man bij een bevriend echtpaar was en dat ze haar dóchtertje op een gegeven mo ment levenloos had aangetrof fen naast het bed waarin ze zolang te slapen was gelegd. Hét kind moet uit bed zijn ge vallen en verstrikt zijn ge raakt in het snoer van de tele foon die naast het bed stond. Het was een ongeluk, een nachtmerrie waar alle ouders wel eens van dromen maar die voor S. werkelijkheid werd, zo betoogde ook Senguls advocaat mr. J. Boone. Tegenstrijdig Drie artsen van het ziekenhuis waarin de baby was opgeno men meenden dat er geen sprake kon zijn van een na tuurlijke dood maar van een misdrijf. Ook wees het rapport van het gerechtelijk laborato rium in die richting. Verder stelde de officier dat de vrouw tegenstrijdige verklaringen had afgelegd. Eerst had ze te genover de politie verklaard dat ,,ze het niet expres gedaan had" en daarna had ze die ver klaring weer ingetrokken. Dat de vrouw tegenstrijdige verklaringen aflegde achtte mr. Boone alleszins begrijpe lijk. „Ze is nog nooit met de politie in aanraking geweest en ineens wordt ze dan tien dagen lang verhoord op ver denking van moord op haar eigen kind". Al met al ver bleef dé vrouw zes weken lang in voorarrest in de Bijlmerba jes. „Ze is kapot, gebroken. Ze mocht niet eens naar de begra fenis van haar eigen kind. Ze heeft door alle ellende haar rouwproces niet kunnen ver werken", aldus de advocaat. Puur juridisch geredeneerd had de vrouw er volgens hem wellicht verstandig aan ge daan vanwege de vingeraf drukken en ander bewijsmate riaal het kind te laten liggen toen ze het levenloos aantrof. „Maar dat is denk ik net iets te veel gevraagd. Zeker van een moeder", aldus mr. Boone. UitspVaak uiterlijk dinsdag 17 januari Milieu en tassen De Stichting Natuur en Milieu heeft gisteren bekend gemaakt ernstig gekant te zijn tegen het gebruik van plastic tassen die het schadelijke PVC bevatten. Er bestaan ook milieuvriendelijke plastic wegwerptassen, die volkomen afbreekbaar zijn. In Italië ziet men het heffen van gerichte milieubelasting als een wapen tegen het gebruik van plastic tassen. cn-rrv ni a DEN HAAG Het aan pakken van de vergrijzing bij het korps Rijkspolitie betekent dat vanaf nu tot het jaar 2005 jaarlijks on geveer honderd banen ex tra geschapen moeten worden. Dat komt uit op 1500 extra banen in 2005. Dit zei algemeen inspec teur van het korps rijks politie W. Frackers van daag in Den Haag tijdens zijn jaarrede. Vanaf 2005 kan het aantal extra banen onder invloed de grote uitstroom die dan op gang komt in combi natie met een daarop aange paste instroom bij het korps, tot het jaar 2020 weer met 100 per jaar worden vermin derd. Een dergelijke operatie vlakt de huidige pieken in de leeftijdsopbouw af en garan deert vanaf 2020 een even wichtige leeftijdsopbouw, al dus de hoogste rijkspolitie man. Frackers hield zijn betoog te gen de achtergrond van het project kwantificering poli tiesterkte PKP, dat de poli tiekorpsen in Nederland staat te wachten. In dat on derzoek naar de werkdruk- verdeling bij politiekorpsen, wordt geadviseerd in de sterkte bij korpsen te schui ven al naar gelang de werk druk. De rijkspolitie moet daarin 1.180 formatieplaatsen afstaan aan gemeentelijke korpsen. De algemeen inspecteur zei „zeer verbaasd",, te zijn dat het PKP-rapport geen ver binding legt met het pro bleem van de vergrijzing. „Dit is bij herhaling aange duid als het zwaarst interne probleem dat de Nederlandse politie kent". Volgens Frackers is een van de nadelige effecten nu reeds voelbaar doordat de loopba nen stagneren. Hij waar schuwde dat dit probleem niet is op te vangen met sala risaanpassingen of het instel len van een extra rang. „Naast stagnerende motivatie zal de fysieke slagvaardig heid van de politie afnemen. Het straatbeeld van de jonge wachtmeester zal plaats ma ken voor de eerbiedwaardige grijze haren". Het probleem van de vergij- zing bij de rijkspolitie werd geschapen in de jaren zestig toen door geboortegolf van vlak na de oorlog de oplei dingsscholen van het korps een groot aanbod over zich heen kregen. En de aspirant agenten van toen zijn nu in de veertig en opgeklommen tot hoofdagent, wachtmees ter, opperwachtmeester of adjudant. (ADVERTENTIE) Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam bie", aldus bestuurder Schuurman van de VNV gisteren. Het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen maakte maandag bekend dat 25 no vember vorig jaar bij een rou tinecontrole op de luchthaven in een loods drie kisten met 1200 elektrische ontstekingen werden aangetroffen. De ex plosieven waren per passa giersvliegtuig vanuit Chili naar Schiphol vervoerd en hadden als eindbestemming Iraq. De ladingpapieren waren vervalst. Volgens directeur Kapel van het Korps wordt zon 70 a 90 keer per jaar ge controleerd, waarbij „regelma tig" explosieven worden opge spoord. Een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat bevestigde dat explo sieven, vaak bestemd voor de offshore-industrie, in toene mende mate in de ruimen van gewone verkeersvliegtuigen worden aangetroffen. Omdat de sancties relatief laag zijn (volgens de Luchtvaartwet maximaal 5000 gulden) en het vervoer via vrachtvliegtuig veel duurder is, is het voor on dernemingen financieel aan trekkelijk explosieve ladingen met gewone lijndiensten te vervoeren. In vrachtvliegtui gen moeten bovendien allerlei preventieve maatregelen wor den genomen. „Een bijkomend voordeel voor de transporteurs is, dat je je spullen per passagiersvliegtuig veel sneller op de plaats van bestemming hebt, want deze toestellen vliegen veel fre quenter", aldus de woordvoer der van Verkeer en Water staat. Minister Smit-Kroes gaat naar aanleiding van de recente berichten onderzoeken of een ander sanctiebeleid wenselijk is. De woordvoerder: „Want de straffen zijn inderdaad aan de lage kant". Vliegrechtdeskundige Van Ba- kelen zei gisteren dat hogere boetes beslist nodig zijn om het onder valse papieren vervoe ren van explosieven effectief te bestrijden. Ook de VNV dringt aan op forse sancties „vooral tegen landen die het niet zo nauw nemen met de controle", aldus Schuurman. Het PvdA-kamerlid Castricum heeft al aangekondigd vragen te gaan stellen over de „Chili- affaire". SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO MINISTERIE OVERWEEGT HARDERE SANCTIES: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vere niging Nederlandse Ver keersvliegers (VNV) maakt zich uitermate on gerust over het feit dat re gelmatig explosieve stof fen illegaal met gewone verkeersvliegtuigen blij ken mee te reizen. „Er moet wat aan gedaan wor den, want ik moet er niet aan denken dat zo'n la ding explodeert. Dan heb je een ramp a la Locker^ Ravage in botenloods Een uit elkaar gesprongen cv-ketel was de oorzaak van de brand waardoor maandagavond in Aalsmeer een botenloods in een ra vage veranderde. Tientallen schepen ter waarde van meer dan een miljoen gulden verloren ging. De politie sluit brandstichting uit. Vorige week vrijdag brandde in Aalsmeer ook een winterstal- ling voor boten uit. eveneens met een miljoenenschade. De oor zaak van die brand is nog niet bekend. FOTO: ANP 1 LEII titel io lane tele- Jk heb hel iel( mee- den werd lerasseuru óemaahl' Heelde be- hier opgeknoopt I manning. waaronder l uister naar wat I ihielf, werd geranfen deir man lal tienomen later heb ik vertellen Jkjiunnen ontsnappen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4