Meer aandacht voor kind ibij wijziging achternaam AaI Shell: sancties leggen Haagse economie plat iINNENLAND Recordaantal asielzoekers op Schiphol SOEPELER RICHTLIJNEN PER 1 FEBRUARI IEUWS Muiden Chemie gaat niet in hoger beroep EIS VAN VAN DEN BROEK Banken moeten afzien van voorwaarden vooraf Rara-verdachte wacht nog één strafzaak 4A(- CeidócSoivuuit WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 3 v Ixploitanten van _4Iasjmuseum ewoor de rechter MSTERDAM Twee personen moeten 20 januari voor de Amsterdamse recht- ink verschijnen op verdenking van het spraxploiteren van het Hasjmuseum in Am- deli crdam van januari tot april 1987. Tot nu bij ie was niet duidelijk of het openbaar mi- "iterie tot vervolging zou overgaan. De (toonstelling van softdrugs en attribu- .1 voor het gebruik ervan zou hebben e jgedragen tot de verkoop van softdrugs. Dort en man wordt er bovendien van ver acht in die periode kleine hoeveelheden zijn bezit te hebben gehad. Het luseum werd een dag na de officiële ope- felijling door de politie gesloten. Enkele iaanden daarvoor was de ruimte al voor ibliek toegankelijk. Ambtenaar voor fraude veroordeeld UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 32-jarige ambtenaar uit Apeldoorn veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk en een proeftijd van twee jaar wegens verduistering. In 1982 trad de man in dienst bij het ministerie van landbouw en visserij in Utrecht, waar hij betalingsbevoegdheid had voor het aan- en verkopen van landbouw grond. Zes jaar lang diende hij gefin geerde rekeningen in die hem zo'n 3,3 miljoen gulden opbrachten. Van het geld liet hij een kapitaal huis met zwembad bouwen. Ook kocht hij twee plezieijachten, een speedboot en dure auto's. MARECHAUSSEE VERWACHT TOENEMING AANTAL AANVRAGEN SCHIPHOL Bij de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol hebben zich in de cember meer dan honderd asielzoekers gemeld. Daar na vroegen nog eens veertig mensen als politiek vluchte ling in ons land te worden toegelaten. Nog nooit zijn er in een vergelijkbare periode zoveel asielaanvragen ge daan. Volgens kapitein P. Verdonk, commandant van marechaus see op Schiphol, is het nog te vroeg om te concluderen dat de toeloop het gevolg is van de uitspraak van de Hoge Raad en van de president van de Haar lemse rechtbank. De Hoge Raad bepaalde op 9 december vorig jaar dat het vasthouden van asielzoekers in een spe ciaal voor hen ingericht ver blijf op Schiphol-Oost voor een periode langer dan 54 uur een vorm van detentie is die strij dig is met de wet. Afgelopen vrijdag bepaalde de president van de Haarlemse rechtbank dat asielzoekers niet langer meer in de wachtkamer voor passagiers op het douane gebied mogen blijven nadat zij 54 uur op Schiphol-Oost heb ben doorgebracht. Vanaf dat moment worden ze in ons land toegelaten op basis van de rijksopvangregeling asielzoe kers en overgebracht naar een van de opvangcentra in den lande. Daar kunnen zij, in te genstelling tot wat in het ver blijf op Schiphol-Oost mogelijk is, vrij in en uit gaan. Verdonk verwacht wel dat door de recente gerechtelijke uitspraken het aantal asielzoe kers op Schiphol zal toenemen. Hoewel de definitieve cijfers over 1988 nog niet beschikbaar zijn, staat al wel vast dat het totaal aantal asielzoekers bo ven de duizend ligt. Dat bete kent bijna een verdubbeling ten opzichte van 1987, toen 553 vreemdelingen op Schiphol po litiek asiel vroegen. Duisenberg voorzitter van Erasmusprijs AMSTERDAM - Dr. W.F. Duisen berg, president van de Nederlandsche Bank, is per 1 januari de nieuwe voorzitter van de stichting Praemium Erasmianum. Hij is dr. G.A. Wagner opgevolgd. Tevens maken per 1 janu ari deel uit van het stichtingsbestuur: mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Be- rendsen, lid van de Raad van State, en prof. dr. P.J.D. Drenth, hoogleraar arbeids- en organisatiepsychologie aan de vrije universiteit in Amster dam. De stichting Praemium Erasmi anum reikt jaarlijks de Erasmusprijs (groot 200.000 gulden) uit voor be langrijke bijdragen aan de Europese cultuur. I I N VANDAAG DEN HAAG Stel dat je gezegend bent met een i achternaam als Naaktge- )ij h 3oren, Poepjes, Van der >chi Kloot, Slet, Kots of Smoes. tenjVoor sommigen alle reden zich erg ongelukkig te ha voelen en een langdurige procedure te starten, uit- /aawnondend in een verzoek aan Hare Majesteit om van {een jarenlange kwelling 'verlost te worden. Ande ren voelden zich weer ge krenkt door het feit dat zij noodgedwongen de naam droegen van een vader die zich nooit om hen bekom merd had. Zij stapten naar de Burgerlijke Stand in hun gemeente met het verzoek voortaan dezelfde achternaam als hun moe der te mogen dragen. Met ingang van 1 februari worden nieuwe richtlijnen van kracht waardoor meer mogelijkheden wor den geboden de geslacht snaam te wijzigen. Dat kost de burgers overigens wel 500 gulden, met het risico dat je je geld kwijt bent als het verzoek om naamswijziging wordt af gewezen. Henk Bruining uit Eibergen, voorzitter van de Werkgroep Stiefouderadoptie, kan over de door de overheid opgeworpen obstakels meepraten. Zijn bei de stiefdochters Bianca en Maureen voelden er na het tweede huwelijk van hun moeder niets meer voor de achternaam van hun biologi sche vader te dragen. Uit ver bondenheid met hun stiefva der dienden ze in december '86 bij de gemeente het ver zoek in voortaan als Bruining door het leven te gaan. Dat verzoek werd niet onmiddel lijk ingewilligd. Verre van dat. De gemeente hoorde de biolo gische vader, die toestemming weigerde met als motief dat hij het niet nodig vond. Meisjes verdrietig, moeder en stief moeder verontwaardigd, waar na de Raad voor de Kinderbe scherming werd ingeschakeld. Deraad stuurde een maat schappelijk werker naar de vader, die uiteindelijk door de bocht ging nadat ook Bianca en Maureen bij de besprekin gen betrokken werden. Vader gaf mondeling zijn toestem ming, weigerde dat daarna schriftelijk te bekrachtigen, maar de maatschappelijk wer ker adviseerde positief, waar door Bianca en Maureen sinds maart vorig jaar ook inder daad wettelijk Bruining heten. V erzorgingstermijn De Yiieuwe richtlijnen staan een soepeler regeling toe. In alle gevallen van geslacht snaamwijziging van een min derjarige in die van zijn moe der, pleegvader of stiefvader zal voortaan een verzorgings termijn van drie jaar gelden. Ook is niet langer meer vereist dat de moeder het kind na de ontbinding van huwelijk of re latie met de juridische vader gedurende drie jaar alleen heeft opgevoed en verzorgd. Als het kind twaalf jaar of ou der is kan het volgens de op 1 februari geldende regeling ook een verzoek tot naamswijzi ging weigeren. Ook kan het kind desgevraagd zijn oor spronkelijke naam weer her- krijgen. Niet alleen mensen met onmo gelijk of moeilijk uitspreekba- re namen doen een verzoek tot naamswijziging; ook zaken- met een (te) veel voor komende achternaam als Jan sen, Visser of De Vries. Vaak hebben dergelijke verzoeken ook te maken met bepaalde, nogal gesloten gemeenschap pen met veelvuldig voorko mende achternamen als Pronk in Scheveningen, Varkevisser in Katwijk of Schilder in Vo- lendam. Nederlanders van buitenlandse komaf, zoals Ita lianen, Turken en Spanjaar den, met voor ons vaak moei-' lijk uit te spreken achterna men, behoren ook tot degenen die hun achternaam kunnen laten veranderden. Denk niet dat naamswijziging sporadisch voorkomt. In 1986 zagen 2.627 mensen een ver zoek tot naamswijziging inge willigd, in 1987 was dat aantal gedaald tot 2.472. Tot voor kort dienden die namen gepu bliceerd te worden in de Staatscourant, tegenwoordig is dat niet meer het geval. Majesteit Nederlanders die van achter naam willen veranderen, die nen dat verzoek officieel te richten aan Hare Majesteit de Koningin. In werkelijkheid beslist de Hoofdafdeling Pri vaatrecht van het ministerie van justitie in Den Haag over de naamswijziging. Deskundi gen van de Burgerlijke Stand nen als dit kansloos geacht wordt. Ook wijzen zij er op dat het helemaal niet noodzakelijk is bij zo'n verzoek een beroep te doen op een advocaat. Den Haag hoeft niet in actie te komen wanneer burgers een naamswijziging eisen wanneer sprake is van een „ambtelijke misslag" dan wel een „kenne lijke spel- of schrijffout". Men sen die bijvoorbeeld Janssen heten in plaats van Jansen, Roelofzen in plaats van Roe- lofsen of Zwienenberg in plaats van Zwijnenberg. Op hun verzoek wordt door de Burgerlijke Stand bij de offi cier van justitie in het betref fende arrondissement verzocht op grond van artikel 29 van het Burgerlijk Wetboek bevel tot wijziging van de oorspron kelijke familienaam te geven. Veel burgers komen tot dit be sluit nadat zij een stamboom onderzoek hebben gehouden. Volgens woordvoerder Van Hezik van Justitie valt het te bezien of het hanteren van de nieuwe richtlijnen ook een versnelling van de procedure tot geslachtsnaamwijziging tot gevolg heeft. „Het gaat om de meer delicate zaken. Elke zaak wordt op zijn eigen merites be oordeeld en dat betekent dat het in een aantal gevallen wel twee jaar kan duren voordat een beslissing valt". HES LAGRAND ^AMSTERDAM - Het bedrijf ,pani Muiden Chemie gaat niet ekeh hoger beroep tegen de uit- 'spraak van de rechtbank in ^Amsterdam over de illegale ^kruitexporten. Directeur R. de Vries van het bedrijf legt zich het vonnis neer. „We wil- en £len van alle soeza af zijn en in *1989 op een positieve manier aan.de slag gaan", aldus de di- J recteur. Muiden Chemie werd op 28 december veroordeeld tot drie fteg» miljoen gulden boete, waarvan het grootste gedeelte - 2,1 mil- oljoen gulden - voorwaardelijk, o Ook de ex-directeur van het oj bedrijf kreeg een geldboete o van zestigduizend gulden, J waarvan de helft voorwaarde- oj lijk. Hij heeft volgens de rechtbank feitelijk leiding ge- o geven aan de verboden gedra- °j gingen van Muiden Chemie, o' De officier van justitie had een o boete van drie miljoen gulden, °J waarvan de helft voorwaarde- o' lijk tegen Muiden Chemie ge- o' De Vries verwacht niet dat de 5 onthullingen door de VARA o dat Muiden Chemie, behalve o aan Iran ook aan Iraq illegaal kruit heeft geleverd veel na ai: delige gevolgen voor het be- drijf zal hebbben. Hij baseert o zich daarbij op de „terughou- o dende reactie" van het open- baar ministerie over de leve- o ringen aan Iraq, die via Grie- kenland zouden zijn gelopen. Koffers bij de vuilnisbak Wanneer oude meubeltjes op straat worden gezet, zijn de meeste spullen ver dwenen voordat de vuilnis man langs komt. Maar een container vol met koffers, zoals gisteren in Amster dam, is wel heel verleide lijk. Twee voorbijgangers kijken of er wat van hun gading bij is. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Er wordt in het rapport van de Werkgroep Anti-Apartheid 's-Gravenhage (WAAG) een groot aantal be drijven genoemd. Als je daar als gemeente sancties tegen treft, leg je de gehele Haagse DE KNOLLEN 'mijn VPÖUU iS IJANG o*r Ik. 0VÊfl5PWUeN 66SW k -re woRpqi, ,,.2EV>HDTHËT 060EWKÖ.']K CXVTlK 06 mAATbTe tijo lo beef als ik STA U'T Te sCHeeOerv plat", licht een Shell-woordvoerder de brief van president-directeur Hooy- kaas aan de gemeente Den Haag toe. Verder wijst Shell erop dat het progressieve Haagse college met de adviesaanvraag aan WAAG al een politieke stel ling heeft ingenomen. De overheid zal een dergelijk be leid volgens Shell niet goed keuren. De fracties in de Haagse ge meenteraad reageren divers op de brief van Shell. J. Houben (CDA) kan zich de bezorgd heid van Shell goed voorstel len. „Ik vind het verstandig van Shell op dit moment, voordat het college een advies aan de gemeenteraad uitbengt te reageren. Het rapport van WAAG vind ik op sommige punten erg ver gaan. Overi gens verwacht ik dat de op handen zijnde wet gelijke be handeling zo'n gemeentelijk beleid zal verbieden". VVD-fractievoorzitter H. J. Meijer wijst een anti-apart- heidbeleid van de gemeente af. „En als je dan iets doet, moet je heel goed realiseren dat het over hele grote werk gevers gaat". De reactie van J. Huurman (PvdA), lid van de werkgroep WAAG, staat haaks op die van de oppositie partijen: „Het is pure chantage van Shell. Bovendien richten ze op deze wijze alle aandacht op zichzelf, terwijl het in het rapport om veel meer bedrij Burgemeester Havermans wil de vanmorgen nog niet reage ren op de brief van Shell. Hij ziet de brief als één van de re acties op het rapport en zal deze betrekken bij het opstel len van het advies aan de ge meenteraad. Paspoort D^t was lachen, toen er op een computer bij de geprivatiseerde staatsdrukkerij ineens een ontwerp voor het nieuwe paspoort verscheen. Minister Deetman van onderwijs, die gisteren in Den Haag officieel enkele taken en vijf personeelsleden overdroeg aan de SDU, was in elk geval nogal ver baasd. Grafisch ontwerper C. Peters (zittend) niet, want hij had het beeld zelf opgeroepen. De SDU is nog altijd de belangrijkste kandidaat voor het drukken van het nieuwe paspoort. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De veiling van het KEP-machine- park zit er aan te komen zo lang de principe-over eenkomst met de Staats drukkerij niet is onderte kend. Van den Broek vindt dat de banken deze afspraken tussen de staat en de SdU voor akkoord moeten ondertekenen en geen voorwaarden vooraf mogen stellen. De banken willen daarentegen de ga rantie dat zij de tachtig miljoen gulden zullen te rugkrijgen die zij in KEP hebben gestoken. „Ik wil benadrukken dat de hele constructie die er nu ligt, door de banken is aangedra gen", zegt woordvoerder Van Mierlo van de NMB. „Wij zijn vorige maand met deze formu le gekomen. Wat ons betreft kan alles voor 1 februari wor den afgerond. Maar de indruk is ontstaan dat wij de overeen komst voor akkoord moeten tekenen. Dat is niet juist. In feite hebben wij er geen klap mee te maken, het is een zaak tussen de staat en de SdU". Bij de NIB zegt woordvoerder Van der Laan: „De opstelling van Van den Broek maakt ons gewoon in het zakelijk ver keer. Gezien de overschrijdin gen bij enkele ministeries ligt dat bij de rijksoverheid kenne lijk anders'De SdU betreurt eveneens dat de start van het nieuwe paspoort-project is ge frustreerd. Volgens woord voerder Smaal moet Van den Broek de overeenkomst als eerste tekenen. Daarna volgen de SdU en de banken. PvdA-woordvoerder De Visser heeft geen behoefte om Van den Broek in dit stadium sug gesties te doen, al betreurt hij het dat Van den Broek en de banken „rollebollend over de straat gaan". De Visser vindt dat de burgers, wat er ook wordt besloten, niet de dupe moge worden. „Er ligt een re kening van tachtig miljoen gulden. Ik vrees dat het pas poort door de erfenis van KEP duurder zal worden. Dat moet worden voorkomen. De ban ken hebben zelf krediet ver leend aan een fabrikant die mislukt is". Ook CDA-woord- voerder Gualthérie van Wee zei wijst op het risico dat de banken hebben genomen door met KEP in zee te gaan. De PvdA en het CDA, samen een meerderheid in de Tweede Kamer, zullen zich heftig te gen een eventuele prijsverho ging van het paspoort verzet ten. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam moet zich op 28 maart nog buigen over de vraag of Rara-verdachte René R. schuldig is aan de brand stichting bij drukkerij Elba in Schiedam. Maar zijn voorarrest van negen maanden is waarschijnlijk al langer dan de straf die hem dan eventueel nog te wachten staat. Het Gerechtshof heeft zich bij haar overwegingen R. gisteren vrij te laten gebaseerd op een arrest van de Hoge Raad over de vraag of een rechter-com- missaris (RC) persoonlijk bij een huiszoeking aanwezig moet zijn. Dat hoeft niet, zo besliste de Hoge Raad, maar een huiszoeking moet wel plaatsvinden onder leiding van de RC, „welke leiding mede ten'doel heeft te waar borgen dat bij de huiszoeking de grenzen van de wettelijke bevoegdheden niet worden overschreden". Amsterdam kent zogenoemde reizende RC's, die wel bij het begin van de huiszoeking aan wezig zijn, maar er niet de hele tijd bij blijven. Volgens de Hoge Raad bieden de huidige communicatiemiddelen zoals telefoon, fax of mobilofoon voldoende mogelijkheden voor de RC om met de opsporings ambtenaren in het pand in contact te blijven. Opsporingsambtenaren waren het huis van R. binnengetre den zonder de aanwezigheid van een RC. Die kwam een half uur later en vertrok om bij een huiszoeking in een an der pand te zijn. Toen hij bijna vijf uur later terugkeerde naar het huis van R. waren de amb tenaren al verdwenen met het in beslag genomen materiaal. De bewoners in het huis zijn er niet op gewezen dat zij tij dens de huiszoeking recht neb ben op contact met de RC, zo bleek gisteren tijdens de zit ting. Zij mochten ook niet bel len met een advocaat. De aan wezige hulpofficier van justitie nam pas contact op met de RC na afloop van de huiszoeking toen de ploeg het pand al had verlaten. Op basis van de in beslag ge nomen bezittingen construeer de het openbaar ministerie uit eindelijk de bewijslast voor be trokkenheid van R. bij onder meer de branden bij twee Makro-vestigingen, een Shell- pompstation, een oliehandel in Alphen aan de Rijn en het op blazen van het Van Heutzmo- nument in Amsterdam. Onte re'^ verkregen bewijs, aldus het gerechtshof. (ADVERTENTIE) \t>or alle wijnen H met de rode sticker i Op-op (gall^TgaTD Meer openbaarheid over milieuzaken DEN HAAG In de toekomst worden gemeenten en provin cies verplicht alle gegevens over het milieu openbaar te maken. Mede op aandringen van minister Nijpels heeft de Europese Commissie dit in nieuwe richtlijnen opgenomen. De voorstellen liggen nu voor verdere uitwerking bij de mi lieu-ministers. Alleen gege vens die om redenen van staatsveiligheid vertrouwelijk n^oeten blijven worden niet openbaar gemaakt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3