Rector theologische universiteit Utrecht legt priesterambt neer kerk wereld „Nederland is in Michigan niet vergeten' Weinig Lefebvre-aanhangers gaan wegr Negen Amerikaanse kerken zetten stap op weg naar eenheid >weer M Cl ga iin b( 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Plannen voor Belgische Raad van Kerken ANTWERPEN De Rooms-Katholieke Kerk, de Verenigde Protestantse Kerk, de Anglicaanse kerk en de orthodoxe ker ken in België gaan binnenkort overleggen over de oprichting van een Raad van Kerken. Het initiatief daartoe is afkomstig van de bisschop van Door nik, Jean Huard. Huard is de gedelegeerde van de Belgische bisschoppenconferentie voor de oecumene. Op dit moment bestaat er in België alleen een informele oecu menische commissie. Vertegenwoordigers van de kerken wil len nu nagaan of dit overleg kan worden omgezet in een Raad van Kerken. Overleg op voet van gelijkheid zal in zo'n raad problemen kunnen opleveren: de RK Kerk heeft meer dan 8 miljoen leden en telt de Verenigde Protestantse Kerk er onge veer 30.000. Pinchas Meijers rabbijn Den Haag DEN HAAG De Nederlands-Israëlietische gemeente in Den Haag heeft rabbijn Pinchas Meijers benoemd tot dajan (joods rechter)-rabbijn. Hij volgt rabbijn L. van de Kamp op die binnenkort wordt geïnstalleerd als rabbijn van de Nederlands-Israëlietische Hoofdsynagoge in Amsterdam. Meijers (24) is geboren in Amsterdam. Hij heeft elf jaar gestu deerd aan Talmoedhogescholen in Parijs, Jeruzalem, Montreal en New York. Daarna deed hij een jaar lang ervaring op in rabbinaal werk in Montreal. Hij behoort tot de chassidische be weging binnen het orthodoxe jodendom. De Nederlands Israëlietische gemeente in Den Haag heeft on geveer 450 leden. Velen bezitten eerst dan een eer wanneer deze wordt aangerand. Emanuel Werthein Dr. P. Jonkers en dr. G.van Tillo hoogleraar UTP HEERLEN Dr. P. Jonkers en dr. G. van Tillo zijn be noemd tot hoogleraar aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heer len. Hun benoeming is 1 janu ari ingegaan. Jonkers (34), die sinds 1983 aan de UTP (toen nog HTP) verbonden is, wordt hoogleraar in de wijs gerige antropologie. Hij is ge boren in Eindhoven. Voor zijn komst naar de UTP was hij zeven jaar wetenschappelijk medewerker van het Cen trum voor Metafysica en Wijsgerige Godsleer van de Katholieke Universiteit te Leuven. In 1982 promoveerde Jonkers in Leuven tot doctor in de wijsbegeerte op een proefschrift over Hegel. Van Tillo (51), geboren in het Westbrabantse dorp Halste ren, is priester van het bis dom Haarlem. Van 1975 tot 1983 was hij verbonden aan het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aan die universiteit promoveerde hij in 1987 op een proefschrift over de kwa litatieve methode in de gods dienstsociologie. Van Tillo is sinds 1983 aan de UTP ver bonden en zal als hoogleraar onderwijs geven in de gods dienst- en pastoraalsociologie. Pater Roman Vanasse nieuwe „spekpater" MÜNCHEN Pater Roman Vanasse (56), van 1984 tot mei vorig jaar secretaris van de Pauselijke Missiewerken in de Verenigde Staten, is sinds 1 januari 1989 kerkelijk assis tent van de internationale rk hulporganisatie Kerk in N ood Oostpriesterhulp. Hij heeft dat ambt overgeno men van de oprichter van de organisatie, „spekpater" We- renfried van Straaten, die evenals Vanasse is aangeslo ten bij de orde der Norbertij nen. Van Straaten wil de ko mende tijd zijn memoires schrijven. Vanasse komt uit Massachu setts (VS) en studeerde bijbel wetenschappen in Chicago, Jeruzalem en Rome. In 1960 ontving hij de priesterwijding. Vanasse promoveerde op een studie over Thomas van Aqui no. Van 1976 tot 1984 was hij als hoogleraar verbonden aan een aantal theologische hoge scholen. Baptisten De liberale vleugel van de Zuidelijke Baptisten, de grootste prote stantse kerk in de Verenigde Staten, heeft een bureau in het leven geroepen dat gema tigde kerkleden gaat steunen. De oprichting van het bureau in Washington is een reactie op de conservatief-dogmati- sche trend die de liberalen al jaren signaleren in hun kerk genootschap. Deze binnenker kelijke oppositie' wordt ge steund door een vereniging van ongeveer 40.000 veront ruste baptisten. zendingspredikant te Egypte (docent Oude Testament aan het seminarie van de evangelische koptische kerk te Cairo) drs. J.M. Brinkman, gere formeerd predikant te Arnhem, die dit beroep heeft aangenomen; te Amsterdam L. Wüllschleger te 's- Gravenhage (met bepaalde op dracht); te Drachten J. Dijkstra te Langweer; te 's-Gravenhage J.C. van Dongen te Baarn; te Zevenhui; sroep heeft aangeno- i. Aangenomen naar Putten W.G. te Rockanje. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Culemborg RA Blaauw te Wolvega. UTRECHT Prof. dr. H. A. J. Wegman (58), rector van de Katholieke Theo logische Universiteit van Utrecht, heeft zijn prie sterambt neergelegd en is tevens afgetreden als rec tor. Desgevraagd zegt Wegman om persoonlijke redenen de RK Kerk voorlopig voor ge zien te houden. Daarover wil hij niets cocreets kwijt. Hij wil afstand nemen tot het kerke lijk instituut, mede omdat hij problemen heeft met de wijze waarop de RK kerk zich mo menteel presenteert. Zijn be sluit houdt niet verband met problemen rond het celibaat. De KTUU is vanaf zijn op richting in 1976 gewikkeld in een procedure om officiële er kenning door Rome. Het on derzoek dat dit jaar op insti gatie van Rome onder leiding van kardinaal Simonis naar het lesprogramma van de KTUU wordt ingesteld om te beoordelen of de opleiding als priesteropleiding kan worden aangemerkt, is voor prof. Wegman mede een element geweest in zijn beslissing, maar niet de hoofdzaak. In zijn diesrede vorig jaar liet Wegman zich zeer somber uit over de betrekkingen tussen de officiële kerk en de theolo gen. „Voor theologen die wer ken aan een kerkelijk gebon den instelling en die zich aan de Kerk willen binden, niet slaafs maar vrij, is het van le vensbelang dat zij in hun werk door de Kerk worden vertrouwd en geaccepterd. Er moet zelfkritiek zijn en kriti sche beoordeling van buiten van ons doen en laten, maar deze vorm van kritiek kan en mag niet de trekken van cen suur gaan vertonen. Censuur is een vorm van macht, waar over in Gods kerk niet ge sproken kan en magh wor den." Wegman was het verder niet eens met de door de kerkelij ke leiding gehanteerde stel ling dat priester-theologen meer geschikt zouden zijn voor de priester-opleiding dan leken-theologen. Twee jaar geleden werden op last van het kerkelijk gezag de gehuw de priester-docenten van de KTUU verwijderd. Wegman vond dat de kerkelijke leiding „afging op een eenzijdig pries terbeeld". „Ik spreek uit erva ring en kennis van zaken, wat hierover ook door hogerge- plaatsten mag worden ge dacht." Als ideaal zag hij de aanwezigheid van een mens waardige pastoraal en van een menswaardige pastor in het midden van zoekende mensen in een harde maat schappij: dat is het ideaal van Gods werk op aarde. De litur gie dient dat ideaal." Wegman die hoogleraar in de geschiedenis van kerk en li turgie is, hoopt zijn hoogle raarschap voort te kunnen zetten, maar of het bestuur van de KTUU daarmee zal in stemmen is hem nog onduide lijk. Het bestuur van de KTUU be raadt zich over de gevolgen van de stap van Wegman. Tot er besluiten zijn genomen, onthoudt voorzitter prof.dr. A.G. Weiier zich van com mentaar. Wegman, die sinds de oprich ting in 1967 als hoogleraar aan de KTUU (tot het midden van de jaren tachtig KTHU) verbonden is, was sinds 1986 rector van de KTUU. Hij ver vulde deze functie ook al van 1980 tot 1984. Zijn functie wordt voorlopig waargeno men door de pro-rector, prof. dr. F.J.A. de Grijs. Altijd mis Als het niet eens de anglicaanse aartsbisschop Tutu zelf is die voortdurend botst met de Zuidafrikaanse autoriteiten, dan is het wel weer zijn zoon Trevor die de politie tegen zich vindt. Trevor werd gisteren in Johannesburg in de boeien geslagen nadat hij ervan beschuldigd was zich schuldig te hebben ge maakt aan een paar verkeersovertredingen. foto: ap STAMBOOMONDERZOEKER OVER NEDERLANDSE IMMIGRANTEN IN AMERIKA I VHIIHIIMIIII l*h III I VI I I IS* 1 IIIHI VHTUJPIIJin HOOGLAND Het is 1834 als dominee Hendrik de Cock vanaf de kansel in het Gro ningse dorp Ulrum het mas saal toegestroomde kerkvolk voorhoudt dat het met kerke lijk Nederland de verkeerde kant dreigt op te gaan. Zijn vrees wordt onder meer ge voed door de snode plannen van Koning Willem I om de Nederlandse Hervormde Kerk tot staatskerk te verhef fen. De lidmaten van de Gerefor meerde Kerken Onder Het Kruis, die hangen naar het kerkelijk verleden van vóór de Franse tijd, voelen zich miskend en gehinderd in hun geloofsbeleving. De zeer or thodoxe protestanten kunnen niet ongestoord vergaderen; als ze met meer dan twintig man zijn, kunnen ze rekenen op vervolging. En dominee De Cock, die wordt gezien als* een ophitser, draait de bak in. In 1846, twaalf jaar na de af splitsing van de Christelijke Afgescheiden Gemeenten (la ter omgedoopt tot Christelijke Gereformeerde Kerken en nu Gereformeerde Kerken in Nederland hetend), doet een andere dominee, A.C. van Raalte uit Arnhem, in nauwe samenwerking met zijn zwa ger ds. A. Brummelkamp, een vlugschrift verschijnen, waar in de orthodoxe vaderlanders wordt gevraagd het „verlich te" Nederland de rug toe te keren en hem te volgen naar het Nieuwe Land, waar hij in de staat Michigan voor weinig geld een flinke lap grond van de indianen koopt. De stich ting van de kolonie Holland, niet ver van de stad Grand Rapids, is een feit. Het was geen toeval dat de kolonisten van de vorige eeuw kozen voor het dun be volkte, zwaar beboste gebied in de buurt van de Grote Me ren, niet ver van de Canadese grens. „Ds. Van Raalte had voor zijn vertrek naar Amerika contact met zijn collega Van Wijck- hof, een telg uit een domi neesfamilie die al in de eerste helft van de zeventiende Zutphen, Borculo, Overisel, Graafschap, Holland, New Holland, Noordeloos, Groningen, Zeeland, Haarlem. Drenthe. Dat klinkt zéér Nederlands. Maar wie al die plaatsnamen in één oogopslag bij elkaar wil zien, moet de kaart van de Amerikaanse staat Michigan opslaan. De „Nederlandse" oorden/kerkbuurten danken hun naam aan de calvinistische landverhuizers die vanaf het midden van de vorige eeuw in het land van de onbegrens de mogelijkheden een nieuw bestaan wilden opbouwen, ver van het in kerkelijk opzicht steeds liberaler worden de Nederland, dat bovendien werd gekweld door immen se economische en sociale problemen. De banden tussen de Nederlandse plaatsen, streken en provincies en hun Amerikaanse naamgenoten zijn nim mer verbroken, maar erg innig is de relatie ook nooit ge weest. Een gesprek met Jan Verdonk uit Hoogland bij Amers foort, een stamboomonderzoeker die studie heeft ge maakt van de emigratie naar Amerika in het algemeen en Michigan in het bijzonder. De kerk van ds. Wijckoff in Albany foto: archief hecht. Elk jaar hebben bijvoorbeeld nog een Van Wijckhofdag", zegt stam boomonderzoeker Jan Ver donk, die er in de loop van de jaren een vaste gewoonte van heeft gemaakt om op zijn bui tenlandse reizen vóór alles de lokale telefoongids open te slaan, op zoek naar Neder landse namen. „En dan doe je opvallende ontdekkingen. In Albany stikt het bijvoorbeeld van de Vedders, een naam die ook in Spakenburg en Bunschoten veel voorkomt. Maar er zijn veel meer Nederlandse na men in Amerika. Sommige Nederlandse Amerikanen hebben het heel ver geschopt. Drie Amerikaanse presiden ten zijn bijvoorbeeld van Ne derlandse afkomst. De beide Roosevelts, Theodore (1858- 1919) en Franklin Delano (1882-1945), zijn telgen uit een Zeeuws geslacht. Bij Maarten (Martin) van Buren (1782- 1862) werd thuis zelfs Neder lands gesproken toen hij pre sident van Amerika was. En de vorige Amerikaanse am bassadeur in Nederland, Paul Bremer III, heeft Nederlands bloed in de aderen zijn fami lie komt oorspronkelijk uit Doornspijk op de Veluwe." Vooral vanuit de traditioneel Calvinistische streken trok ken duizenden landverhuizers naar de Nieuwe Wereld. Ver donk: „De mensen die elkaar kenden of uit dezelfde streek kwamen, bleven meestal zo veel mogelijk samen en druk ten hun afkomst uit in de naamgeving van nederzettin gen als Drenthe, Zutphen, Borculo en Graafschap. Het dagelijks leven in steden, dorpen en negorijen waar Ne derlanders zijn neergestreken heeft zeker in kerkelijk op zicht heel lang een duidelijke Nederlandse inslag behouden. Verdonk: „In Grand Rapids heb je bijvoorbeeld maar liefst 48 gereformeerde kerken, die hoofdzakelijk door nazaten van de Nederlandse landver huizers worden bezocht. Hol land Michigan telt negentien gereformeerde kerken op een bevolking van 30.000 zielen en Zeeland, dat maar 3000 in woners heeft, heeft er vijf." „Hoe zeer Nederland daar nog leeft blijkt ook uit het feit dat tot kort voor de Tweede We reldoorlog in het Nederlands werd gepreekt. Nu wordt er Amerikaans gesproken, maar wel met duidelijk Nederland se invloeden. Meer dan een eeuw na ds. Van Raalte is Ne derland in Michigan nog lang niet vergeten." HARRY BRINK ECONE Het hoofd van de priesterbroederschap Pius X, Franz Schmidberger, heeft tegengesproken dat vele priesters en priesterstudenten na de excommunicatie van aartsbisschop Marcel Lefeb- vre eind juni vorig jaar de priesterbroederschap hebben verlaten. Kardinaal Augustin Mayer, die door paus Johannes Pau- lus II is benoemd tot voorzit ter van de commissie Ecclesia ,Dei, heeft eind vorig jaar een paar keer gezegd dat onge veer 100 priesters en pries terstudenten met de broeder schap hebben gebroken. De commissie onder leiding van mgr. Mayer is belast met de opvang in de RK Kerk van priesters en seminaristen die met Lefebvre hebben gebro ken. Volgens mgr. Schmidberger hebben 15 van de 218 pries ters die eind juni vorig jaar bij de priesterbroederschap Pius X waren aangesloten, de broederrschap verlaten. Ver- Sommige vroegere aanhan gers van mgr. Lefebvre heb ben de St. Petrusbroeder schap opgericht die door Rome is erkend en een grote autonomie bezit op het ge bied van de werving en de vorming van haar leden. NEW ORLEANS Ne gen protestantse kerken in de Verenigde Staten hebben een belangrijke stap op weg naar eenheid gezet. Na ruim 25 jaar on derhandelen hebben ver tegenwoordigers van de kerken een voorstel goedgekeurd dat onder meer voorziet in geza menlijke kerkdiensten en de erkenning van eikaars ambten. De kerken behouden hun ei gen structuur en bestuur, zo blijkt uit het document dat unaniem door de 200 kerkelij ke vertegenwoordigers werd aangenomen. Het voorstel moet nu nog goedgekeurd worden door de synodes van de negen kerken. Verwacht wordt dat de overeenkomst over ongeveer vijf jaar in werking kan treden. De teneur van het voorstel is „eenheid zonder eenvormig heid". De kerken behouden hun eigen naam, hun eigen kerkregering, hun vertrouw de vorm van de eredienst en- blijven zelf de betaling van hun predikanten regelen. Ook handhaven zij de contacten met internationale oecumeni sche organisaties waarvan zij deel uitmaken. Nieuw is dat elke kerk aan haar naam toevoegt „Church of Christ Uniting". De negen kerken beschouwen elkaar als „ware kerken". Zij erkennen eikaars leden, ambtelijke ver gaderingen, ambtsdragers en sacramenten. Voorgangers kunnen terecht in diensten van alle negen kerkgenoot schappen. Op regionaal ni veau zal worden samenge werkt op het gebied van zen ding en evangelisatie. De overeenkomst zal gelden voor de episcopaalse (angli caanse) kerk, de presbyteri aanse kerk, vier methodisten kerken en enkele andere protestantse kerken. De ne gen kerkgenootschappen tel len gezamenlijk 22 miljoen le den. Vertegenwoordigers van de negen kerken kwamen in New Orleans tot de conclusie dat racisme en seksisme nog steeds als „afgoderijen" voort leven in de kerken. Hun geza menlijk document roept ook een halt toe aan de „margina lisering van gehandicapten" in de kerk en in de samenle ving. Bovendien pleiten de kerkelijke vertegenwoordi gers voor toenadering tussen arm en rijk. „Armen en rij ken vieren zelden gezamen lijk de eredienst". De Amerikaanse presbyteri aan Eugene Carson Blake, die later bekend werd als secreta ris-generaal van de Wereld raad van Kerken, lanceerde in 1960 voor het eerst een plan voor de vereniging van enkele protestantse kerken. Zijn oproep werd met enthou siasme onthaald. In de daarop volgende jaren bleek echter dat er weinig animo bestond voor een samensmelting van de kerken. Na de mislukking van het „Plan van vereniging" in het begin van de jaren '70 kozen leiders van de protestantse' kerkgenootschappen voor een andere benadering. De een heid die zij nastreefden richt te zich niet langer op de ker kelijke structuren, maar moest op theologisch terrein worden gevonden. Het gevolg was een bezinning op onder meer doop, ambt en zending. RaRa-proces: gemengde gevoeler Gemengde gevoelens dringen zich op bij de uitspra uploiten van het Amsterdamse Gerechtshof, waarbij de veroordeli erdam van een RaRa-activist ongedaan is gemaakt, omdat er bij 1e v justitieel onderzoek vormfouten zijn gemaakt. Bij een zes u ist.c durende huiszoeking in april vorig jaar, die bijna al het I J L wijsmateriaal in deze gecompliceerde zaak heeft opgeleve jgedrag is de rechter-commissaris die daarbij de leiding behoort én mar hebben slechts dertien minuten aanwezig geweest. f~\ luseum VJOK een recente uitspraak van de Hoge Raad, dat lijfelij jng do aanwezigheid van de rechter-commissaris bij huiszoeking iaander niet strikt noodzakelijk is als hij maar wel bijvoorbet nbliek met een walkie-talkie bereikbaar is, heeft de procurei - generaal in deze zaak geen uitkomst kunnen bieden. E hulp-officier van justitie, een politieman aan wie de rechtt /V-J. commissaris tijdens de huiszoeking de leiding had overgedr gen, wist wel dat hij zijn superieur zo nodig direct kon ben ken, maar hij heeft van die mogelijkheid geen gebruik g' maakt. Bovendien waren de bewoners van het betrokki huis niet geïnformeerd over de bereikbaarheid van de ree ter-commissaris. Een blunder van de eerste orde. Het Openbaar Minister ziet zich daardoor de laatst overgeblevene ontvallen van acht aangehouden verdachten, van wie er zeven al na koi tijd bij gebrek aan bewijs moesten worden vrijgelaten. Vol de aanslagen van RaRa is indertijd een speciaal recherch] team opgericht, dat gedurende vele maanden naspeuring* heeft verricht naar onder meer de branden van de Makrj vestigingen in Duivendrecht, Duiven en Nuth (gesticht i protest tegen handelsbelangen in Zuidafrika) en een pogii tot brandstichting bij paspoortfabriek Elba in Schiedam. WlE zich dat realiseert zal zich afvragen hoe een zo groq scheeps opgezet onderzoek kan stranden op de inzet va slechts één rechter-commissaris, waar dat er twee haddt] moeten zijn. De „afschuwelijke teleurstelling" bij de ledd van het speciale rechercheteam is alleszins begrijpelijk. D andere kant van de zaak is uiteraard ons rechtsbestel, d ook in deze zaak met de grootst mogelijke zorg moet worda omringd. De regelmatige toetsing ervan en het onverbiddj lijk corrigeren van gebleken onjuistheden is een groot goe dat het zwaarst weegt. DEN 1 IVECHTSPRAAK is een produkt van de heersende klassgezege zo betoogde aan het eind van de zitting de RaRa-activist i ichter een lange uiteenzetting over zijn politieke ideeën, waarbij h boren, zijn proces als een „politiek-juridische proefballon" afschikloot, derde. Enkele ogenblikken later zakte hij wat versuft teni Voor J op zijn beklaagdenbankje, nadat hij tot zijn opperste verbaom zie zing uit de mond van de voorzitter van het gerechtshof ha voeler vernomen, dat hij met onmiddellijke ingang in vrijheid wer procet gesteld. Vrouwe Justitia volgt wegen van recht en rechtvaaimondi digheid; die aanpak verschilt van die van de RaRa-groep. aan H een j verlos ren v< krenk noodg droeg zich r merd de B hun verzo achte der t< Met i (ADVERTENTIE) Stort uw bijdrage op j postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 Toenemende bewolking en regen DE BILT (KNMI) Van- nacht en morgenochtend be vindt ons land zich nog onder de invloed van een buienge- bied dat naar het oosten weg trekt. De lucht waarin de bui en voorkomen is erg onstabiel, daarom is er kans op onweer. De wegtrekkende buien wor den al snel gevolgd door de bewolking van een oceaande pressie die in de richting van Schotland koerst. Het regenge- bied dat door de toenemende bewolking wordt voorafge gaan bereikt ons land in de loop van de middag. Het ziet er naar uit dat het regengebied vrij actief is. De wind gaat uit het westen waaien maar draait later naar het zuidwesten en neemt toe tot vrij krachtig, aan de kust tot hard. landinwaarts soms opklaringen en weinig of geen neerslag. Middagtem den. benoorden Oslo rond of onder 0. Münchan Spanje, Portugal, zuid-Franki e kusten zonnig bij inig bij e 8 graden tkrijk: iddagi igtem 'flAMSl t 17 graden in zuid-*SpaniMuidt en zuid-Portugal. Landinwaarts «hoger Spanje en zuid-Frankrijk plaatsellj)Spraal mist en lagere middagtemperaturen a_,c.. Italië. Joegoslavische kust, Grieken, ms, land: vrij zonnig. In noord-Italie eel»*""111" ter op veel plaatsen lage bewolkinjVries of mist beneden de 500 meter hoogtt bij he Middagtemperatuur van 4 graden &len V; de Povlakte tot 10 graden langs df1QoQ Ui.ct -„.iri-Tt-uui or, J rectei I Muidi Idecen ItogémiljOl J het gi oijoen Ook o; bedri HEDENMORGEN Eilanden: half I wolkt. Vooral morgen regen, het meest in het westen. Middagtempera tuur van 8 graden in het noorden tot 12 graden in het zuiden. •al meer naar het noorden regen. Morgen opnieuw regen. Middagtem peratuur van 5 graden in Denemar ken tot 10 graden in noordwest- Frankrijk. Noordoost-Frankrijk, Zuid-Duits- land: vandaag droog en een enkele opklaring bij rond 3 graden, morgen later regen en enige stijging van de temperatuur. Alpengebied: Morgen later in het noorden mogelijk regen en boven 1200 meter sneeuw. Middagtempera tuur in de dalen en het laagland 3-6 gradeh. Nulgradengrens overdag op 1500 meter hoogte. Rome Spilt Stockholm Warschau Zürlch recht i gevet ginge lijk t kruit delig drijf zich dend baar ringt kenl DE 'H"JI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2