Politiebureau aan Duinwetering P „Deetman krijgt de dikste onvoldoende'" Steeds meer haast Noordwijkerhout moet alsnog subsidie betalen MEERDERHEID NOORDWIJKSE GEMEENTERAAD: LEIDEN OMGEVING CcidócSowtant WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA NOORDWIJK „Naarmate de tijd voortschrijdt krijgen wij mensen meer haast. Naarmate een eeuw vordert, lijken wij veel ongeduriger te wor den, lijken we nog belangrijke zaken te willen re gelen". Dit zei burgemeester J. Hoffmann giste ren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in dorps huis De Kuip. De traditionele receptie van burge meester en wethouders met het gemeenteperso- neel, de leden van de gemeenteraad, de politie en de Noordwijkse Vrijwillige Brandweer werd druk bezocht. Het ceremonieel week deze keer af van dat in voorgaande jaren. Zo ontbrak het ge bruikelijke défilé langs de leden van het college. Dat was trouwens deze keer onvolledig, want wethouder J. Bedijn ontbrak door ziekte en wet houder P. Warmerdam bleek nog niet terug van vakantie. Burgemeester en mevrouw Hoffmann en de overige collegeleden bewogen zich deze keer handenschuddend door de menigte. Met 110 over Rijksstraatweg WASSENAAR/KATWIJK De po litie van Wassenaar heeft gisteren bij een snelheidscontrole op de Rijks straatweg 172 overtredingen geconsta teerd. Er werden tijdens twee perio den bijna 2.700 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 110 kilometer per uur op het stuk waar 70 kilometer per uur gereden mag wor den. De politie van Katwijk maakte gisteren 86 maal proces verbaal op wegens snelheidsovertredingen. Er werd op de Secundaire weg, de Val- kenburgseweg en de Industrieweg ge controleerd. De hoogst gemeten snel heid was 89 kilometer per uur. Dronken bestuurder van de weg gehaald WARMOND Een 61-jarige Warmonder is gistermiddag om kwart voor vier aangehouden op de Padoxlaan in Warmond. De man had een forse borrel op. De politie hield de man aan na een telefoontje van mensen die hem in de auto hadden zien stappen. De Warmonder moest op het politiebureau een bloed proef ondergaan. Hij was te dronken om nog gebruik te kunnen maken van de adema- nalyse-apparatuur. Daarna heeft de politie hem thuis ge bracht om zijn roes uit te sla pen. De man krijgt een proces verbaal. NOORDWIJKERHOUT De gemeen te Noordwijkerhout moet mogelijk 25.000 gulden betalen aan J. van der Vegt. De Noordwijkerhouter had in 1985 een startsubsidie van 25.000 gulden aangevraagd voor een Indische toko in Lisse. Noordwijkerhout weigerde dit omdat zij het bedrijf niet levensvatbaar achtte. Van der Vegt tekende daar beroep tegen aan bij Gedeputeerde Sta ten. GS meenden dat de Noordwijker houter wel in aanmerking moest komen voor een startsubsidie omdat er geen duidelijke cijfers zijn over de haalbaar heid van een dergelijk bedrijf. Ook von den GS dat Van der Vegt wel in aan merking moest komen voor de startsub sidie omdat zij hem op grond van leef tijd, arbeidsverleden en opleiding ge schikt achten een dergelijk bedrijf uit te oefenen. GS vonden wel dat Van der Vegt binnen een half jaar een bedrijfs ruimte moest vinden. Noordwijkerhout ging tegen deze beslissing bij GS in beroep bij de Kroon en is nu onlangs in het ongelijk gesteld. Er moet nu nog be keken worden of en wanneer Noordwij kerhout alsnog de subsidie moet betalen. Utrechts gezin steelt fiets ALPHEN AAN DEN RIJN Een gezii Utrecht dat op bezoek was geweest bij I nissen in Alpnen aan den Rijn, is op hl daad betrapt bij een fietsendiefstal. Een phense agent ging poolshoogte nemen i| onbewaakte fietsenstalling bij het sb omdat daar regelmatig fietsen verdwij Tot zijn verbazing zag hij op een zeker ment een hoogzwangere vrouw uit een stappen en uit de fietsenstalling een nie damesfiets pakken. Ze overhandigde hei wiel aan haar wachtende echtgenoot di fiets in de kofferbak stopte en wegreed agent noteerde het kenteken en het gi twee kleine kinderen zaten op de acl bank, kon worden aangehouden. De mi een bekende van de politie. Het is niel kend of ze al eerder fietsen uit de sta van het Alphense station hebben gehaal NOORDWIJK Een meerderheid van de Noord wijkse gemeente raad wil dat het nieuwe politiebureau wordt ge bouwd aan de Duinwete ring. Wethouder V. Sal man (ruimtelijke orde ning) zei dit gisteren in een commissievergade ring. Ook de politie wil bouwen op de hoek Duin wetering/Van Panhuys- straat. Gisteren bleek echter ook dat er ondanks dat nog grote ver deeldheid bestaat over de lo- katie voor de nieuwbouw. Ook in het college van burgemees ter en wethouders bestaat geen overeenstemming. Salman zei gisteren dat de architect had verzocht om een beslissing over de bouwplaats. „De man wil aan de slag", aldus Salman. Tot nu toe hebben de gemeen tebestuurders het formeel ge houden op bouw van het bu-- reau in het zogenaamde „oor" van het Vinkeveld, bij het Vinkenlaantje. De meerder heid van de gemeenteraad gaf ondanks deze formele keuze, de voorkeur aan bouw aan de Duinwetering. Twee leden van het college deelden deze mening, zo bleek uit het be toog van de wethouder. Wet houder Admiraal wilde nog wat nadere gegevens hebben. Salman voelt om verschillende redenen voor bouw van een politiebureau in het „oor" van het Vinkenveld, hoewel hij de Duinwetering een betere loka- tie vindt. School De plaats waar het politiebu reau moet worden gebouwd, hangt nauw samen met de bouw van een school voor voortgezet openbaar onder wijs. Men had deze school aan vankelijk aan het Rederijkers plein willen bouwen op de plaats van het hertenkamp. Deze grond behoort voor het grootste gedeelte toe aan het rooms-katholieke kerkbestuur en volgens de wethouder leek het er niet op, dat partijen het eens zouden worden om daar een school voor openbaar voortgezet onderwijs te bou wen. Een andere lokatie voor deze school was de Duinwetering, maar daar was geen ruimte voor zowel het politiebureau en de school. In de discussie kwamen enkele alternatieven naar voren. Zo lanceerde J. Willms (CDA) het idee om de Christelijke School voor Lager Huishoudelijk Nijverheids On derwijs aan de Hoogwakers- boschstraat (die op weg is naar leegstand) te bestemmen voor nieuwbouw van de openbare school. Op zichzelf had de woordvoerder van het CDA geen problemen met een poli tiebureau in het Vinkeveld. Aan de Duinwetenng vond hij echter beter, omdat deze loktie meer centraal is gelegen, maar ook nieuwbouw' op de plaats van het huidige politiebureau leek hem heel goed mogelijk. J. Smit, fractievoorzitter van de VVD, zei het met Willms eens te zijn. Bouw in het „oor" van het Vinkenveld ziet hij echter niet zitten. Liever re serveert hij die plaats voor een tweetal villa's. Ook bouw van een nieuw politiebureau op de plaats van de huidige „politie- villa" aan de Oude Zeeweg, achtte Smit goed mogelijk. Duindam'(Noordw.Bel.) vond de keuze niet gemakkelijk. A. Prins (PvdA) zei tegen bouw in het Vinkeveld geen be zwaar te hebben. De woord voerder van de PvdA deed de suggestie ook de ruimte aan het Rederijkersplein eens te bekijken. Politie Wethouder Salman attendeer de er op, dat omtrent de vesti ging van een openbare school voor voortgezet onderwijs nog niets vast staat. Naar zijn me ning was de mening van de politie gewijzigd na overleg van de korpsleiding met de dienstcommissie. Daarbij was de voorkeur gewijzigd, nu voor de Duinwetering. Tegen bouw op de plek van het hui dige bureau, bestonden in het verleden diverse bezwaren en daarom raadde hij deze lokatie af. Verder vestigde de wethou der er de aandacht op, dat bouw van een school aan de Duinwetering dezelfde bezwa ren oplevert als de bouw van een politiebureau. Op voorstel van J. Smit werd uiteindelijk besloten een aan tal zaken op een rij te zetten en daarna in het college en de commissie voor algemene be stuurszaken om een oordeel en advies te vragen. Begroting Voorschoten nog niet goedgekeurd VOORSCHOTEN De be groting over 1989 van de ge meente Voorschoten is nog steeds niet goedgekeurd door de provincie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben burgemeester en wethou ders van Voorschoten in een brief van deze verdaging op de hoogte gesteld. De gemeente Voorschoten is dus het nieuwe jaar begonnen zonder een goedgekeurde ge meentebegroting. Dit houdt in, dat de gemeenteraad slechts uitgaven mag doen ten hoogte van maximaal een derde van de laatst goedgekeurde begro ting. Over de „schuldvraag", of deze bij de provincie of bij de gemeente gezocht moet worden, komt geen definitief antwoord van de afdeling „fi nanciën" van de gemeente. Wel is het zo dat indien de ge meente Voorschoten minstens een maand eerder de begro ting ingestuurd had naar de provincie, deze waarschijnlijk thans al was goedgekeurd. De provincie heeft nauwelijks een maand de tijd gekregen om de begroting te controleren. Hoe lang het gaat duren voor dat de provincie nu de Voor- schotense begroting kan be handelen, valt niet met zeker heid over te zeggen. Voorscho ten is niet de enige gemeente, die laat in het vorige jaar de begroting voor het nieuwe jaar vaststelde. Inbraak in Sassenheim SASSENHEIM Een woning aan de Lijsterlaan is gister avond bezocht door inbrekers. De bewoners waren op vakan tie. De sleutelhouder was om zeven uur 's avonds nog in de woning geweest. Bij terug komst om elf uur bleek de hele woning doorzocht te zijn. De inbrekers waren binnenge komen door op het balkon te klimmen en een raam open te breken. Het is onbekend wat er is gestolen. Uit een kelder box van een flat aan het Ka- gerplein werd gisteravond om kwart voor elf een zak stickers gestolen. Een getuige zag ie mand wegrennen uit de kel derboxen. De deur van de kel derbox werd open getrapt'. Politie Wassenaar schreef 15.000 bekeuringen WASSENAAR De Was- senaarse politie heeft in 1988 15.000 bekeuringen uitgeschreven. Burge meester P.H. Schoute zei dit gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Dit aantal werd voornamelijk gehaald door de vele snel heidscontroles op de Rijksstraatweg. Volgens Schoute is een verdere in tensivering van de contro les niet mogelijk omdat de politiemenskracht ont breekt. Schoute onthulde dat het aan tal verkeersongelukken „met een betekenend percentage" in het afgelopen iaar was terug gelopen. Evenals het aantal in braken in woningen en auto's. „Automatisering van het poli- tie-administratiewerk kan een aanzienlijke verlichting in de belasting van het politie-appa- raat bewerkstelligen, maar de toenemende roep om politie- assistentie op allerlei gebied houdt daarmee geen gelijke tred; allerwege vraagt men om intensievere en doelmatiger controle op het gebied van het verkeer, met betrekking tot de milieuproblematiek, tegen kleine criminaliteit en het vandalisme", aldus de burge meester. Hij wees er voorts op dat ook de bestrijding van de regionale en landelijke zware criminaliteit extra politiemen sen kost die aan de lokale in zetbaarheid worden ontrok ken. Contract getekend Burgemeester van Sassenheim A.J. Kret (midden) en de Sikkens-direc- teuren J.A. Wes- seldijk (links) en J.H. Pitlo hebben vlak voor het nieu we jaar het con tract getekend voor de verhuur van het huidige Sassenheimse ge meentehuis aan Sikkens. Sassen heim gaat een nieuw gemeente huis bouwen in het Koningspark. Sik kens wil het oude gaan gebruiken voor het schilders museum dat op dit moment nog in Den Haag is ge huisvest. Als de bouw van het nieu we gemeentehuis volgens plan ver loopt, dan wordt het oude gemeen tehuis in 1991 overgedragen aan Sikkens. FOTO:PR Film The Jast emperor of Chi na", een film van Bernardo Bertolucci, draait vrijdaga vond in het open jongeren centrum Magnifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse. Aanvang negen uur. Toegang kost vijf gulden (re ductiekaarthouders betalen drie gulden). De film is be kroond met negen Oscars en duurt 2'/i uur. Bridgetoernooi De Bridge Activiteiten groep Sassenheim (BAS) houdt zaterdag het Sassenheims Viertallen Toernooi voor bridgeliefhebbers. Het toer nooi wordt gehouden in de sporthal De Wasbeek en be gint om tien uur. Het totaal aan prijzengeld is zesduizend gulden. De prijsuitreiking is 's avonds om half zeven. Concert Het Klarinettenkwartet van België geeft zaterdagavond een concert in 't Huys De ver aan de Heereweg in Lisse. Gespeeld worden werken van onder andere Handel en Domenico Scralatti. Het is een concert in het kader van het Belgisch/Nederlands cultuurverdrag. A an vang acht uur. De toegangsprijs is tienguldenvijftig, houders van een CJP of Pas 65 beta len twee gulden minder. Computers De Computer Vereniging Bollenstreek houdt zaterdag de maandelijkse computer- meeting in Dorpshuis 't Eiland aan de Rietkraag 5 in Beinsdorp. Op die dag be gint ook de cursus flight-si mulator 2. Verder kan men zich opgeven voor de cursus MS-DOS en de algemene ba sic cursus. Er is een data bank waar vragen over ge steld kunnen worden. De bijeenkomst begint om tien uur en eindigt om vier uur. Leden van de CVB hebben gratis toegang. Anderen be talen vijf gulden, tot 16 jaar een rijksdaalder. Ussportvereniging De Ussportvereniging Lei derdorp houdt zaterdagmid dag een nieuwjaarsreceptie. De receptie heeft van drie tot vijf uur plaats in de kan tine aan de Mauritssingel. Jazz De Wassenaarse Jazz Club houdt op zaterdagavond een nieuwjaarsbal in Motel Bij horst aan de Zijde weg/Rijks straatweg in Wassenaar. The Burgundy Street Jazz men zal voor de muzikale noot zorgen. De toegang voor leden is zevengulden- vijftig en niet-leden betalen twaalfguldenvijftig. In de voorverkoop aan de Oost- dorperweg 6 in Wassenaar zijn de kaarten te koop voor een tientje. Het bal begint om negen uur. Jazz (2) Het Francine Blok Quintet treedt zaterdagavond op in jazzclub De Wagenschuur, gevestigd in Muzenhof Lei derdorp. Francine Blok zingt al een aantal jaren en richt zich hoofdzakelijk op het vertolken van ballads in de traditie van Bill ie Holi day, Ella Fitzgerald, met zo nu en dan een Zuidameri kaans uitstapje richting Astrud Gilberto. De toegang tot het concert bedraagt vijf gulden. Voor donateurs van de jazzclub is de toegang gratis. Het concert begint om half tien. Botsing bij Ruigenhoek Een 53-jarige vrouw uit Aer- denhout is gistermiddag om half een licht gewond geraakt op het kruispunt Herenweg- /Delfweg in Noordwijkerhout. De vrouw kwam yanaf de pro vinciale weg en wilde richting Lisse rijden. Vanaf de Lange- velderslag kwam een 34-jarige vrouw uit Lisserbroek die ook richting Lisse wilde rijden. De twee bestuursters zagen elkaar niet op tijd en botsten tegen el kaar. De vrouw uit Aerden- hout werd met lichte snijwon- den naar de Mariastichting in Haarlem gebracht. De scheidende directeur van de Voorhoutse St. Antoniusschool B. Went: „Kinderen zijn veel r diger geworden". FOTO: HENK VAN DEN E DIRECTEUR WENT VERLAAT ANTONIUSSCHOOL VOORHOUT: VOORHOUT „Het on verwachte en warrige be leid van minister Deet man. Dat wil ik niet meer. Je kunt geen plannen ma ken voor de school. Ik heb tijdens al mijn jaren in het onderwijs heel wat ministers meegemaakt, maar Deetman krijgt echt de dikste onvoldoende. Voor mij is het in ieder geval reden om, nu ik de kans krijg, uit het onder wijs te stappen". De 58-jarige Ben Went was tot 1 januari directeur van de Voorhoutse Antoniusschool. Vanaf die datum maakt hij ge bruik van de Doorstroming Onderwijs Personeel (DOP)- regeling. Met weemoed, want bezig zijn met kinderen doet Went, een onderwijzer in hart en nieren, nog steeds erg graag. Het voortdurend bezui nigen door de rijksoverheid was de belangrijkste reden het onderwijs vaarwel te zeggen. „We hebben de laatste jaren veel mankracht moeten inle veren terwijl er wel nieuwe taken bij zijn gekomen. Als ik klassen zie met 36, 37 leerlin gen dan vraag ik me af of dat nog verantwoord is", aldus Went die verklaart nog steeds een voorstander te zijn van de invoering van de basisschool. „Achter de filosofie van de ba sisschool sta ik nog steeds. Al leen bij de uitvoering zet ik vraagtekens. We krijgen er steeds meer vakken bij, zoals geestelijke stroming en Engels. Dat gaat wel af van het reke nen en Nederlandse taal", meent de Voorhoutse onder wijzer. Hij ^et wel vraagtekens bij de invoering van nieuwe vakken. „Wat kinderen op de basisschool aan Engels leren doen ze in het voortgezet on derwijs in een heel korte pe riode. Het onderwijs is niet ef fectief. Je kunt je tijd beter be steden want ondanks nieuwe vakken is het aantal lesuren niet uitgebreid". Minder kennis Voor Went staat het vast dat de huidige generatie school verlaters veel minder parate kennis heeft dan de kinderen van twintig jaar geleden. „Ze zijn wel mondiger en kunnen zich beter redden. Ze zijn ook opener en hebben een groot sociaal gevoel. Op zich schitte rend, alleen heeft het onder wijs de laatste jaren te veel na druk gelegd op het aanleren van deze vaardigheden. De kwaliteit van het onderwijs is daardoor achteruit gegaan. Kijk maar naar het taalonder wijs. Vroeger kregen de kin deren veel spelling. Op een ze ker moment moest de actieve taalbeheersing voorop staan. Het niveau van het spellen ging met sprongen achteruit", aldus Went duidelijk met pijn in het hart. De Voorhoutse onderwijzer ziet veel verschillen tussen het werk toen hij begon als onder wijzer en het onderwijs op dit moment. „Ouders bemoeien zich vee) meer met het onder wijs. Zonder hun medewer king kunnen we kinderen niet zo individueel lesgeven als we op dit moment bijvoorbeeld bij het rekenen en niveaulezen doen", meent Went die trots meldt dat 95 procent van de Voorhoutse ouders zich meldt op de ouderavonden. Went ziet echter ook een negatieve kant aan de toegenomen in spraak in het onderwijs. „Overal moet over vergaderd worden. Dat belemmert je soms om een slagvaardig be leid te voeren. Vroeger nam ik beslissingen in twee dagen waar ik nu twee maanden voQr nodig heb. Nu moet eerst het team, de ouderraad en de medezeggenschapsraad een mening geven terwijl ik vroe ger alleen met de pastoor als voorzitter van het schoolbe stuur en de penningmeester overlegde". Ook merkt Went dat de kinde ren het tegenwoordig veel drukker hebben dan vroeger. Zorgverbreding Went vreest dat er nog geen einde is gekomen aan de reeks bezuinigingen op het basison derwijs. „Op een zeker mo ment gaan kinderen buiten de boot vallen", voorspelt hij. „De leerkrachten zullen alles doen om het niet zo ver te laten ko men maar op een bepaald mo ment kun je niet meer. We mogen in het basisondei minder kinderen doorvei zen naar het speciaal on< wijs. Zorgverbreding in basisonderwijs heet dat. leerkrachten kunnen best cl sussen volgen, maar een ki met echte leesstoornissen ki nen we niet helpen. Daar h< ben we de kennis en het ma riaal niet voor want een woon leesboekje is dan n meer genoeg". Went wijst op dat aanvankelijk 200 nu joen beschikbaar zou word i gesteld voor de aanschaf v extra materiaal om meer ki deren binnen het basisondi wijs te houden. „Dat bedrag nu terug gebracht tot niks. H speciale materiaal moet d wel uit het normale budg worden gehaald". Ook ov het plan om scholen meer nanciële zelfstandigheid te ven is Went niet onverdee positief. „De regering zal he niet royaal zijn met het b schikbaar stellen van geld. E betekent dat een bestu straks moet kiezen voor mat riaal en extra leerkrachten, ben blij dat ik dat niet me meemaak". Went kwam in 1961 Voorhout. „Ik heb als gebori Hagenbar eerst negen jaar gegeven in Wassenaar. O] Een beslissing waar ik noci spijt van heb gehad", aldi Went die-slechts eenmaal na een andere baan heeft gelonk Dat ging niet door want stuitte op een muur van pru test bij zijn eigen zes kindere n Die voelden niets voor vertrel uit het bollendorp. Wei! neemt op 27 januari officie afscheid van de St. Antoniu. school. Op die dag zijn er eei eucharistieviering en een re ceptie. Wat Went precies gaat doé na zijn afscheid van de schooji weet hij nog niet. Went: „Foto graferen en fietsen wil graag meer doen. Verder ik ook iets in het vereniging leven doen want anders mis opeens heel veel sociale coi tacten. Bovendien voel ik i nog te jong om alles maar mogen. Er moeten straks ooi Noord wijk houdt vast aan bedrijventerrein NOORDWIJK Wethou- der V. Salman (ruimtelij ke ordening) blijft er van uit gaan dat Noordwijk een bedrijfsterrein mag aanleggen. Hij zei dit gis teren in een commissie vergadering. Zoals be kend is Noordwijk bereid grond in de Hogewegpol- der af te staan aan Rijns- burg voor kassenbouw. In ruil daarvoor mag Noord wijk van de provincie een bedrijfsterrein aanleggen en woningbouw plegen. In de eerste plannen zou Noordwijk 17 hectare afstaan, maar Gedeputeerde Staten hebben dit terugebracht naar zes. Dit voorstel van GS komt op 25 januari ter sprake in de provinciale staten. Het ziet er naar uit, dat de staten echter elke aantasting van de Hoge- wegpolder van de hand zullen wijzen. „Er is met Gedeputeer de Staten een deal over dat be drijfsterrein en woningbouw gemaakt. Blijft deze in stand?", vroeg J. Willms (CDA). „Ge maakte afspraken blijven in stand was het antwoord van GS", zo zei Salman. W. Schel vis (PAN) betwiifelde of een bedrijfsterrein voor Noordwijk wel zo nodig was. J. Smit (VVD) wilde eerst nog een ge sprek met de agrarische com missie, voordat hij z'n fiat gaf. „Het is van groot belang dat de agrariërs weten waar ze aan toe zijn", merkte mevrouw J. Voorham-Bartens (PvdA) op. „Met de deal zijn we erg tevreden". Duindam (Noord- wijks Belang) verklaarde het met mevrouw Voorham eens te zijn. Geld voor restauratie toren Noordwijkse kerk NOORDWIJK De tore van de Grote Kerk in Noorij wijk-Binnen wordt gerestaik reerd. De raadscommissie voip ruimtelijke ordening ging gij?, teravond akkoord met het lenen van een krediet 575.000 gulden. Men denkt subsidie te krijgen van 310.( gulden van de Rijksdienj voor Monumentenzorg, april of mei wordt met werk begonnen, aldus wethoi der V. Salman. Mevrouw Voorham-Bartens (PvdA) ii^i formeerde naar de mogelijk^ heden om een beroep te doG op particuliere fondsen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14