CcidócSouAont Vervuiling Stadstimmerwerf veel erger dan verwacht ALLER LEI(DS) Minibankschroef STAD OMGEVING Nog geen ind aan rukte ij HALT RESTAURATIE DUURDER EN MAANDEN VERTRAAGD Voor woningbouw in Zuid-Holland nog zevenduizend hectare nodig Ziekenhuizen overwegen een fusie WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 13 )amtoernooi lphen aan den IJN De damclub DC uit Alphen judt 14 januari een hooldamtoernooi het basisonder in Alphen en mgeving. leide toernooien orden gehouden in en jeugdcen- üm Nabij aan het auraplein 2. De erste ronde begint tien uur 'soch- s en de finales rarden rond half 's middags ge peeld. De prijsuit- eiking is om onge- eer kwart over drie. Volksschilderen in buurthuis LEIDEN Buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat houdt vanaf 12 januari een cursus volksschilderen op donderdagochtend van half tien tot half twaalf. De cursus duurt twaalf lessen en kost 45 gulden exclusief materiaal. Be langstellenden kunnen zich opgeven via nummer 071-132462. Cornelis Joppensz vanaf 19 januari ook bridgelessen voor be ginners op donderdagmiddag van kwart voor twee tot kwart voor vier. In totaal worden vijftien lessen gegeven. Portofoon uit rouwauto Een draag bare portofoon is gistermiddag, gestolen uit een rouwauto die geparkeerd stond aan de Henri Dunantweg in Alphen aan den Rijn. De wagen stond tussen twaalf en half een onbeheerd en niet afgeslo ten. De portofoon is 2.200 gulden waard. Woonkamer uitgebrand LEIDEN Bij een brand in een huis aan het Diamantplein is gisteren de woonka mer uitgebrand. Een buurman had in de loop van de ochtend al een brandlucht gero ken maar kon geen oorzaak vinden. Rond twaalf uur stond de kamer in brand. De bewoners waren niet thuis. De brandweer wist de brand te be perken tot de woonka- Beurs van antieke en zelfgemaakte poppen Poppenliefhebbers kunnen komende zondag hun hart ophalen tijdens de poppenbeurs die POSEP in Holi day Inn houdt. Verzamelaars van antieke poppen vin den stands vol poppen van bekende merken en bijbe horende accessoires zoals poppenwagentjes, parasol letjes, kleding en hoedjes. Er zullen ook veel oude be ren te bewonderen en te koop zijn. Mensen die zelf poppen maken, kunnen tijdens de beurs van de poppenvereniging kennismaken met tal rijke poppenmaaksters die graag vertellen over hun hobby. Op de beurs zijn alle mogelijk materialen voor het maken van poppen te koop en worden oude pop pen getaxeerd. Annelies Gielise uit Delft geeft demon straties van haar nieuwste creaties. De beurs is geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Holiday Inn is gevestigd aan de Haagse Schouwweg 10 in Leiden. De toe gangsprijs is vijf gulden; 65-plussers betalen drie gul den. FOTO: PR IIDEN Er zijn tot de larwisseling tachtig jonge uurwerkvandalen door erwezen naar het Buro ALT. Dat waren er tien meer dan verwacht. Al leen al tussen kerstmis en de jaarwisseling versche nen 36 jongeren bij het 4 door Frans Bosch en Els Kooter beheerde bureau laan de Plantage. De 36 j voorkwamen contact met justitie door te kiezen voor :een alternatieve straf via het HALT-project. jHALT kreeg op donderdag 29 december een record hoeveel heid „bezoek", vijftien jonge ren op één dag. Aan die druk te is nog geen einde gekomen. „Het loopt nog steeds door. Sinds 1 januari hebben we zes nieuwe meldingen te verwer ken gehad", aldus Bosch gis termiddag. De vuurwerkvandalen moeten als onderdeel van de procedu- aantal uren werken. De opzet is dat ze met name hel pen bij het herstel van vernie lingen. De grote toeloop van jongeren heeft bij HALT geen problemen gegeven. „Het liep echt prima. We hebben goede contacten met de projecten waar gewerkt wordt. Bij de Bult, een opslagplaats van de gemeente, kwam ik de laatste dagen vrijwel elke dag. Daar hebben we veel jongeren on der kunnen brengen. Het werk loopt dan ook als een trein. Vanuit De Bult werden de jongeren naar tal van plaat sen in de stad meegenomen om er werk te doen". Door het grote aantal, werken er af en toe een aantal jongens samen aan een klusje. Bosch vindt dat niet erg: „Het mag best gezellig zijn. Het blijft toch zo dat de jongens tijdens het werk met hun neus op de gevolgen van hun daden wor den gedrukt. De grote capaciteit van De Bult komt Bosch erg goed uit. „We willen de jongeren die tij dens de vakantie naar ons ver worden nog in de va kantie laten werken. Dat is het beste, anders zijn* wij en de kinderen afhankelijk van vrije middagen. En het sluit tevens aan bij het lik-op-stuk-beleid dat we voeren". Wanneer de toeloop van vuur werkvandalen ophoudt kan Bosch niet goed voorspellen. „Het loopt nog wel even door denk ik. Heel veel kinderen blijken vuurwerk over te hou den van de oudejaarsnacht. Ze steken dat waarschijnlijk spreid ken nog af". de komende Apparatuur gestolen uit De Burcht LEIDEN Bij een inbraak in sociëteit De Burcht is maan dagavond voor drieduizend gulden aan apparatuur gesto len. De inbrekers vernielden een toegangsdeur. Uit een af gesloten ruimte stalen ze een lichtregelpaneel en een koffer met daarin flitsers met bijbe horende irissen, kabels en kleurenflitserhouders. Kledingwinkel populair bij inbrekersgilde LEIDEN Bij drie opeenvol gende inbraken in een kle dingwinkel in de Haarlem merstraat is voor 2500 gulden aan kleding gestolen. Er ver dwenen twee kostuums met elk een waarde van zeshon derd gulden. Verder namen de dieven truien, sweaters, een spijkerjack, colberts en over hemden mee. Om binnen te komen vernielden de dieven op in de nacht van 30 op 31 december een ruit. In de loop van de oudejaarsavond werd de afdichting weggebroken en in de nacht van maandag op dinsdag de nieuwe ruit ver nield. LEIDEN De bodem vervuiling onder de voormalige Stadstimmer werf is veel erger dan verwacht. Er zijn tot op zeven meter diepte spo- ren van onder andere carbolineumachtige stof- j fen in de bodem aange troffen. De restauratie die in juli van het afgelo pen jaar begon, heeft daardoor nu al drie maanden achterstand op gelopen. De noodzakelij ke bodemsanering blijkt bovendien veel moeilij ker en kostbaarder dan verwacht. De strop kan in de miljoenen gaan lo pen. Een eerste voorlopige, zeer ruwe berekening van de ex tra kosten komt uit op onge veer twee miljoen gulden. Daarbij zijn ook extra bouw kundige voorzieningen be trokken. Het project was oor spronkelijk op een kleine 6,7 miljoen gulden begroot, daar van komt twee miljoen van het rijk. In het gebouw uit 1612 komen 33 bejaardenwo ningen van dé Stichting tot Exploitatie van Bejaarden centra. Doordat de bodemverontrei niging veel ernstiger is dan was aangenomen, moet niet alleen de sanering anders worden aangepast, ook het restauratieplan is gewijzigd. Zo zal als gevolg van de bodemverontreiniging het niet mogelijk zijn stenen bin nenmuren op te metselen. In plaats daarvan moeten ar beidsintensievere, lichtere constructies worden gebruikt. Ook de verdere werkwijze moet worden aangepast. Drainage Voor A. van den Berg van de afdeling milieu van de ge meente staat nog niet vast dat de extra kosten inder- daad oplopen tot twee mil joen. De precieze berekenin gen van de kosten van ver schillende methoden van sa- De restauratie van de uit 1612 daterende Stadstimmerwerf heeft maanden stilgelegen doordat de bodemverontreiniging veel ernstiger bleek dan verwacht. FOTO: WIM VAN NOORT nering zijn nog niet klaar. „Het kan inderdaad zo hoog uitvallen, maar het kan ook een kwart van dat bedrag zijn. Maar één ding is zeker, de vervuiling kost relatief veel geld. Eigenlijk is dat het enige dat zeker is". Voordat de restauratie begon, heerste nog enig optimisme over de sanering. De verfres- ten, gemorst in de periode dat de Stadstimmerwerf nog als zodanig in gebruik was, waren vooral in het bodem water terug te vinden. De verwachting was dat door de bovenste laag af te graven en tegelijk een drainage-tech niek toe te passen dat de ver vuiling viel weg te pompen. Volgens Van den Berg is de bodem echter veel minder poreus dan verwacht. Daar door is de drainage-techniek niet zoals gepland toe te pas- Van den Berg vertelt dat het grootste probleem bij de sa nering is dat het gebouw in tact moet blijven. „We" moeten onder muren wer ken, zonder dat ze verzak ken. Dan is het moeilijk om bijvoorbeeld damwanden te slaan. In feite is deze veront reiniging vrij beperkt van omvang en zou die eenvoudig op te lossen zijn als het ge bouw maar niet hoefde te blijven staan". De vervuiling in de Stad stimmerwerf is volgens Van den Berg in feite nog beperkt van omvang. Op twee plaat sen zijn verontreinigingen aangetroffen, in totaal zo'n vijftig vierkante meter. Die oppervlakte vermindert naar mate dieper wordt gegraven. Volgens Van den Berg is sa nering wel noodzakelijk. De aangetroffen stoffen, polycy clische aromaten, zijn schade lijk voor milieu en gezond heid. Inmiddels is de boven laag wel afgegraven en ver vangen door schone grond. Daardoor kunnen de bouw vakkers voorlopig werken, maar de vervuiling komt naar verloop van tijd weer aan de oppervlakte komt. Dan hangt in het gebouw weer een teerachtige carboli- neum-lucht. Betalen De noodzaak van sanering is door de provincie erkend. Daarmee staat vrijwel vast dat die uiteindelijk het schoonmaken ook betaald. Het is nog onzeker hoe hoog de prioriteit voor de provin cie is. En voor welke metho de gekozen wordt. Van den Berg heeft een voorkeur voor verwijderen, maar het is de vraag of de provincie daar voor wil betalen als andere methoden goedkoper zijn. Voorzitter Ch. F. van der Weijden van de Stichting tot Exploitatie van Bejaarden centra noemt dit „de tweede tegenvaller" binnen korte tijd. Eerder moest de stich ting als gevolg van bodem vervuiling anderhalf jaar wachten met nieuwbouw bij het P.G. Speckhof aan de Langebrug. Ook Van der Weijden gaat er vanuit dat de provincie de sanering betaalt. Hij wijst er op dat in de over eenkomst met de gemeente om de Stadstimmerwerf over te nemen een standaardclau sule is opgenomen die er in voorziet dat de grond schoon opgeleverd moet worden. COMMISSARIS PATIJN IN NIEUWJAARSTOESPRAAK: DEN HAAG In de pro- vinicie Zuid-Holland moeten in de periode 1987-2025 nog ongeveer 220.000 woningen ge bouwd worden, en daar voor zijn ongeveer zeven duizend hectaren grond nodig. Een oppervlakte, die gelijk staat met de om vang van vijftien lokaties zoals Leizo. Dat zei Mr. S. Patijn, Commissaris van de Koningin van de pro vincie Zuid-Holland, gis teren tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. De provincie gaat zich de ko mende tijd richten op het zoe ken naar die geschikte bouw- lokaties. Behalve voor wonin gen wordt ook gezocht naar ruimte voor bedrijfsterreinen, gebieden voor recreatie, bo saanleg, voor natuur- en land schapsbouw, voor uitbreiding van de verkeersinfrastructuur en bovenal voor lokaties voor de berging van vast, niet ver- brandbaar afval. In zijn toespraak sprak Patijn verder zijn zorg uit over de werkloosheid en over het mi lieu. „Wat het nieuwe jaar ook zal brengen, in ieder geval zal onze leefomgeving hoog op de politieke agenda prijken", al dus Patijn. Bij het oplossen van de problemen moet de overheid een belangrijke rol spelen: „In de recente jaren heeft de overheid mijn inziens te weinig aandacht geschon ken aan de Affecten van haar terugtreden op langere termijn en heeft zij te veel vertrouwd op de eigen verantwoordelijk heid en het zelfregulerend vermogen van het bedrijfs leven en de organisaties van het maatschappelijk midden veld. De problemen, waarmee wij worden geconfronteerd, vragen een zelfbewuste over heid die leiding geeft. Niet als regelaar waar niets te regelen is of valt, maar als degene die belast is met de taak de sa menleving leefbaar te hou den". De mogelijkheden, die Neder land heeft op het gebied van handel, distributie en trans port moeten volgens Patijn worden uitgebuit om straks in 1992 en daarna een sterke con currentiepositie ten opzichte van andere Europese landen te hebben. „Veel voorzieningen, die nodig zijn, moeten groten deels tot stand komen in de beperkte fysieke ruimte van de Randstad. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn im mers de steden, die als stedelij ke knooppunten met interna tionale vestigingspotenties worden aangemerkt. Wij we ten dat daarbij zeer sterk de nadruk zal komen te liggen op de smalle strook van Amster dam, Schiphol via Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft naar het Rijnmondgebied en de Drechtsteden". Al die ontwik kelingen die door de overheid zijn aangegeven in de Vierde Nota ruimtelijke ordening, het tweede Structuurschema Ver keer en Vervoer en het be reikbaarheidsplan Randstad De provincie Zuid-Holland mogen volgens Patijn niet ten koste gaan van de kwaliteit van de leefomgeving. Zo mag het Groene Hart van de Rand stad niet worden opgeofferd.' Inbrekers stelen levensmiddelen LEIDEN Bij een inbraak op het terrein van het slacht huis is een hoeveelheid le vensmiddelen gestolen. On bekenden forceerden een schuifdeur van een opslag ruimte. Ze namen een onbe kend aantal dozen doperw ten, zalm, suikerklontjes, nassi, rookworst, kruiden en mpyonaise mee. MOKER Het Media Overleg van Ker ken in Rijnland en de Bol lenstreek (MOKER) zendt morgenavond een gesprek uit met Zr. Emanuela van de orde der liefdezusters van de H. Car. Borromeus. De uit zending is van 19.00 tot 19.30 uur te beluisteren op de FM 105.7 en via de kabel op FM 88.1. Ensemble-lessen Een cursus Conjunto (en semble) wordt vanaf woens dag 11 januari gegeven bij Inti aan de Hoge woerd 75. Melodieën en begeleidings- vormen uit de Andes komen daarbij aan de orde. Voor waarde is dat iedere deelne mer over een muziekinstru ment beschikt. Voor meer informatie en opgave is Inti telefonisch bereikbaar, aan staande zaterdag van 10.00 tot 12.00 en op dinsdag 10 ja nuari van 18.00 tot 19.00 uur, via 071-122297. Ruilclub De Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond weer een ruilbeurs voor verzame laars van postszegels, mun ten, prentbriefkaarten, luci- fermerken, stickers, sigaren- suikerzakjes en der gelijke. De beurs wordt van 19.00 tot 22.00 uur gehouden in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40. In lichtingen via 071-312513. Film Het rijksmuseum voor Vol kenkunde vertoont zondag 8 januari de film Ukiyo-e, The fabulous world of Japanese prints. De film geeft een beeld van de geschiedenis van de Japanse prentkunst. De toegang bedraagt drie gulden 50 (tot 19 jaar en 65 twee gulden). PvdA In Buurthuis Aktief aan de Berlagestraat 2 wordt zon dag 8 januari de nieuwjaars bijeenkomst van de PvdA Leiden gehouden. Aanvang 16.00 uur. Spreker is Jan Marinus Wiersma, vroeger voorzitter van de Leidse af deling, nu internationaal se cretaris van de PvdA-frac tie. Cursussen Het Stedelijk Volwassenen- werk van het Leidse Volks huis (Apothekersdijk 33A) begint op 12 januari met twee cursussen van tien les sen voor vrouwen. Eén is een klussencursus, de ander een computercursus. De eer ste wordt gegeven tussen 20.00 en 22.00 uur en kost 40 gulden. De computercursus wordt ook van 13.00 tot 15.00 uur gegeven en kost 50 gul den. Aanmelden kan vanaf 9 januari, telefoon 071-149180. DIACONESSENHUIS EN ELISABETH SAMEN LEIDEN Het Leidse Diaconessenhuis en het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp overwegen een fusie. Het overleg daarover is echter nog in een zeer pril stadium. Voor verdere gesprekken is twee jaar uitgetrokken. De ondernemingsraden van beide ziekenhuizen zijn op de hoogte gehou den van het verloop van het overleg. In eerste instantie gaat het er om de al bestaande samen werking verder aan te halen. Belangrijkste aanleiding is volgens directeur C.P. Leijte van het Diaconessenhuis de grote vlucht van de medi sche technologie, waardoor schaalvergroting noodzake lijk is. De noodzaak tot het verminderen van het bedde naantal, speelt daarbij op de achtergrond mee. De iusiege- sprekken tussen het Elisa beth en het met opheffing bedreigde Alphense Rij- noordziekenhuis moeten hier helemaal los van gezien wor den. Directeur W. Rombout van het Elisabethziekenhuis ging in zijn nieuwjaarstoespraak kort op de lopende gesprek ken in. Rombout: „Ik heb het de revu laten passeren, zoals andere ontwikkelingen van het afgelopen jaar. Voor de interne organisatie was het geen nieuws". Leijte van het Diaconessen huis merkt op dat er al jaren gesprekken zijn over intensi vering van de samenwer king. „We willen met direc ties en besturen eerst nagaan wat de gemeenschappelijke basis is, om daarna in brede re kring verder te praten. Daarover wordt een nota ge schreven, die nog niet af is. Het is wat prematuur om nu al van een fusie te spreken. Wij zijn een vereniging, onze leden moeten zich daar ook over uitspreken". Inkoop Het Elisabeth ziekenhuis en het Diaconessenhuis werken al langer samen via een ge meenschappelijke inkoop. Beide ziekenhuizen hebben overigens veel gemeen. De omvang loopt niet erg uiteen. Het Diaconessenhuis telt 314 bedden. Het Elisabeth 389. Ze hebben beide dezelfde hoofdspecialismen, de medi sche staf is vergelijkbaar. Het Elisabeth heeft daarbo ven nog orthopedie en plasti sche, chirurgie. Beide zieken huizen hebben een christelij ke grondslag. Het Elisabeth is katholiek, het Diacones senhuis protestant. Identiteit Bij een eventuele fusie moeten de partners elkaar vinden op basis van een al gemeen christelijke identi- teit. Leijte merkt op dat de formulering daarvan nog moet worden gemaakt. „Het kan goed zijn dat we mede op basis daarvan tot de con clusie komen dat het feest van een fusie niet doorgaat". Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerate twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - j^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25CO VD Den Haa Adres: Postcode/plaats: (SgjS'X i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13