üeidM<2owMmtls SI 1 doortrekken tot Rijnsburg STAD OMGEVING Inbraken in Alphen Politie zoekt getuigen aanranding i s ALLER LEI(DS) Startsein voor inzamelactie kerstbomen Nieuwe directeur EWR trekt zich terug Slimme EHBO-kit j^Leidse Courant, Antwoordnummer 948,2500 VD Den Haag JNZj CcidócSouocmt Expositie vredesbeweging LEIDEN Onder het motto 10 jaar Leidse vredesbeweging is sinds gisteren een exposi tie te zien in de hal van het stadhuis. De ex- [positie duurt tot en met 20 ianuari. De ten toonstelling is een initiatief van het Leids Vredesplatform. Aandacht wordt onder meer besteed aan de demonstraties in Am sterdam (1981) en Den Haag (1983), het Volkspetitionnement (1985), demonstraties bij de vliegbasis Valkenburg, het bezoek van een Japanse vredesgroep aan leiden (1985), de blokkades bij Woensdrecht, Lei den Kernwapenvrij en aan de stedenband Leiden-Torün. Ook zijn er kindertekenin gen te zien. Na 20 januari is het tentoonstel lingsmateriaal beschikbaar voor scholen, buurthuizen en instellingen. De expositie wordt op woensdag 11 januari om 16.30 uur officieel geopend door wethouder H. de la Mar van sociale zaken en maatschappelijke aangelegenheden. Inbrekers nemen geld en apparatuur mee LEIDEN Inbrekers hebben de dagen rond de jaarwisseling aangegrepen om apparatuur en geld uit woningen te ste len. Uit een woning aan de Hermelijn vinder verdwenen tussen 30 december en 1 januari een televisie, een CD-toren, een fotocamera met objectief en telelens, twee geldkistjes met daarin in totaal ne genhonderd gulden en sieraden. De in brekers kwamen binnen door een raampje open te breken. Bewoners van een pand aan de Vliet kwamen er op nieuwjaarsdag achter dat onbekenden zich in de oudejaarsnacht hadden ont fermd over de kleurentelevisie en een CD-speler. Uit een pand aan de Morsweg werd een geldkistje met daarin vijfhon derd gulden gestolen. Auto te water TER AAR Een 24-jarige automobilist uit Leiden is gistermiddag om even over drie uur in de sloot langs de Zevenhovenseweg in Ter Aar beland. De man reed met een bestelauto met aan hanger over de Zevenho venseweg. Ter hoogte van de Achttienkavelsweg moest hij uitwijken voor een paar fietsers. Hij kon de aanhanger niet meer recht op de weg houden en be landde in de sloot. Zelf liep hij alleen een nat pak op. Zijn wagen werd zwaar be schadigd. ALPHEN AAN DEN RIJN Een kleurentelevisie en zilveren lepels zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een wo ning aan de Raadwijkstraat in Alphen aan den Rijn. De inbre kers kwamen binnen door de hele achterdeur te verwijderen. De bewoners waren afwezig. Gis teren bleek op Nieuwjaarsdag ook ingebroken te zijn in een wo ning aan de Grevelingen. Daar werd tussen elf uur 's morgens en zeven uur 's avonds de achter deur geforceerd. Een videorecor der werd meegenomen. Handtas gestolen LEIDEN Onbekenden hebben gisteravond tussen half zeven en zeven uur een handtas met reisbescheiden en cheques gestolen. Dat gebeurde uit een ruimte bij de sauna van motel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. In de tas zaten in totaal 45 cheques en vier bankpas- jes en verder een paspoort, een verblijfsver gunning, een rijbewijs, een klok, honderd En gelse ponden en honderd gulden. Vlak daar voor was uit hetzelfde motel een tas met sport- kleding verdwenen. Ruiten ingegooid in Driftstraat Bij de stichting Onderwijswinkel en de stichting Kin deropvang Leiden-Noord zijn in de oudejaars nacht ruiten ingegooid. Beide stichtingen zijn gevestigd in de Driftstraat. Onbekenden gooi den met trottoirtegels bij de stichting onderwijs vijf ruiten in. Bij de kinderopvang sneuvelden zes ruiten en wat planten. Verder liepen jalou- zién en vloerbedekking schade op. LEIDEN De politie van Leiden is op zoek naar ge tuigen van een aanranding die op 31 december plaatsvond op de Schipholweg. Rond acht uur werd een 25-jarige Eindhovense door een man achtervolgd. De vrouw vluchtte naar de overkant van de weg waar een echtpaar liep. De man wist haar echter eerder vast te pakken en sleepte haar op brute wijze achter de nieuwbouw aan het Schuttersveld. Na een worsteling wist de vrouw te ontsnappen. Ze werd door het echtpaar bij de kruising Schipholweg/Schut- tersveld opgevangen. De politie wil graag in contact komen met het echtpaar en andere getuigen. Tele foon: 258888. Het signalement van de dader luidt: on geveer 35 jaar, ongeveer 1.75 meter lang, bruin leren jack, donkere broek en schoenen. de Ar- >ank te 19 de- irgare mende Zwar :urate >eminc toeter- SCHEIDEND VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: LEIDEN „De Sll moet snel komen. Niet alleen het stuk tussen Zoeterwoude en Alphen, maar ook doortrekkin gen naar Rijnsburg en naar Bodegraven". Dat zegt voorzitter A. Ko ningsveld van de Kamer van Koophandel die don derdag na twintig jaar afscheid neemt van die functie. Onder zijn bewind ontwikkelde de kamer zich tot een aan houdend criticus namens het bedrijfsleven van lo kale overheden. Vooral de gemeente Leiden moest het de laatste jaren ontgelden. Aan de vooravond van zijn vertrek onderstreept hij vooral het belang van de ver betering van de infrastruc tuur. Vooral de gebrekkige oost-west verbinding geeft grote problemen voor het bedrijfsleven. De problemen spelen zich niet alleen af rond Leiden, tussen A4 en A44, maar beginnen in feite al in Bodegraven. Voor Ko ningsveld aanleiding op de valreep van zijn vertrek nog eens te ijveren voor een snel le aanleg van de Sll. „Ik kan me wel voorstellen dat ze daar in Voorschoten niet ge lukkig mee zijn, ook in Lei den ligt het moeilijk. Maar een goede oost-westverbin ding is een must voor deze regio. Wij moeten daarbij de belangen van de hele streek afwegen". Koningsveld wijst ook op de samenhang met de gebrekki ge verbinding tussen Alphen, Schiphol en Amsterdam. De brug bij Leimuiden die al ja ren te smal is. „Maar je weet hoe dat gaat. Die brug ligt op de grens van twee provincies en Noord-Holland heeft zich daar tegen gekeerd". Bollen Koningsveld bepleit in com binatie met die verbeteringen voor een „genuanceerd" be leid op het gebied van ruim telijke ordening. Hij noemt daarbij de bloembollencul tuur, -handel en -export die net als de bedrijvigheid rond Schiphol mede van de eerder genoemde verbindingen af hankelijk is. „Die is belang rijk voor Nederland. Er wordt nu een rigoureus punt gezet achter verdere uitbrei ding van de bollenteelt. Daar zetten wij vraagtekens bij. Waarom kan er niet wat soe peler opgetreden worden als het gaat om een logische uit breiding. Het handhaven van grasland ligt niet altijd even voor de hand. En als het dan niet mag, waarom zouden er dan geen mogelijkheden ge schapen kunnen worden voor andere activiteiten. Dan wordt de structuur van de Bollenstreek evenwichtiger. Die is nu veel te eenzijdig". Daarnaast meent hij dat er aan de randen van het groe ne hart meer mogelijkheden voor bedrijfsactivitiet moeten komen. „Het groene hart mag de nek niet worden om gedraaid, dat vinden wij ook. Maar nu ontstaat verbrokke ling. Er gebeuren dingen luk raak, er komen wel degelijk bedrijfsvestigingen bij. Door soepeler te zijn met activitei ten kan het juist versterkt worden. De aanwezigheid van de A4 heeft het in feite al aangetast. Als die straks tot zes banen is verbreed, kun je daar dan maar beter gebruik van maken door meer activiteiten langs de weg te vestigen. Die kunnen dan profiteren van de ver binding. Andersom moet je ervoor zorgen dat het groene hart elders juist wordt ver- Verbreden Onder Koningsveld, inmid dels gepensioneerd directeur van een grafisch reproductie bedrijf in Leiden, onderging de kamer van koophandel de afgelopen twintig jaar een gedaanteverwisseling. De ka mer verbreedde zijn activitei ten, beperkte zich minder tot zijn wettelijke taken zoals de registratie van bedrijven en het geven van voorlichting. Steeds vaker stelt de kamer zich op als een algemene be langenbehartiger van het bedrijfsleven. „Dat is niet in strijd met el kaar in strijd. Het gebeurt bovendien steeds gefundeer- der. Als we iets zeggen doen we dat op basis van onder zoek. Voor ons geldt daarbij dat we het belang van de hele regio afwegen. Dat gaat verder dan het belang van één gemeente, we hebben er 27 in ons district". Als voorbeeld noemt Ko ningsveld de Meubelboule vard in Leiderdorp. „Uit on derzoek bleek dat die daar het best gevestigd kon wor den. Dat wordt je dan door anderen niet in dank afgeno men, dat is logisch". Met haar gevraagde en onge vraagde adviezen botste de kamer de afgelopen jaren het opvallendst met de gemeente Leiden. Dat.was een kleine vijftien jaar geleden al het geval met het Schuttersveld. „De gemeente vond toen dat daar woningen en scholen moesten komen. Wij vonden het een toplokatie voor kan toren. Uiteindelijk hebben we gelijk gekregen". Later zaten kamer en gemeente meer op één lijn toen het ging om het opzetten van het Bioscience Park. Maar Ko ningsveld wijst er nu ook op hoe Leiden sinds de jaren zestig de industrie volstrekt is kwijtgeraakt. „Die ontwik keling mag niet verder gaan. Daarom vinden wij ook dat het industriegebied Oostvliet- polder er moet komen, ter wijl er ook naar het noorden, bij Roelofarendsveen meer mogelijkheden moeten ko men. Leiden was ooit de be langrijkste industriestad van Nederland". Moeizaam recter betrokken is bij de ruimtelijke ordening in Lei den. Er is nu een vast over leg met wethouder M. van der Molen. De kamer is nu ook betrokken bij de ontwik keling van het Stationsplein. Dat was er wel al met de wethouder van economische aangelegenheden, maar van oudsher was de relatie met de portefeuillehouders van ruimtelijke ordening moei zaam. De kamer werd tot zijn grote frustratie niet betrok ken bij ontwikkelingen in de binnenstad. „Dat begon al onder wethouder Waal. Voor hem was de bouw van par keergarages onbespreekbaar. Uiteindelijk heeft de wal het schip gelukkig gekeerd". De afgelopen jaren mondde dat uit in een welhaast door lopende ruzie met de voor ganger van Van der Molen, J. Peters. Dat liep vooral op als de Breestraat in het ge ding was. „Peters wist heel goed hoe hij zijn zin moest krijgen. Hij heeft geen mid del onbeproefd gelaten. Soms waren dingen al gebeurd voor wij op de hoogte waren. Ik heb die man in zijn func tie gehaat, ook al kan ik in het persoonlijke best met hem opschieten. Je moet dat zien in de sfeer van advoca ten in een rechtzaal, die kun nen na afloop ook gewoon met elkaar praten. Maar het functioneel contact was hele maal nul. Contact met de ka mer en kritiek van onze kant, kwam alleen maar schriftelijk. Daar kwam nooit een reactie op". Vorig jaar culmineerde dat in een welhaast openlijk vijan dige brief over de Breestraat. Het gemeentelijk beleid werd daarin inconsistent en ondes kundig genoemd. Konings veld: „We hebben maar eens een steek gegeven in onom wonden bewoordingen. Toen kwam er wel een reactie. Men vond onze brief beledi gend. Maar de kwalificaties die er in stonden waren ge baseerd op argumenten. Daar is niet op in gegaan". RUDOLF KLEIJN 17.00 uur houdt voorzitter Bert Nie vaart een toespraak. Cursus Het Studiehuis Leiden en re gio houdt vanaf 13 januari Langlauf De gemeentelijke directie Sport en Rekreatiè begint deze maand met cursussen skiën, langlauf en tennis. De eerste twee worden gegeven in samenwerking met ski- school Duinrell. De eerste les is op 7 januari. De lessen ten nis zijn bestemd voor oude ren (55+). Ze worden gege ven in de Drie Octoberhal aan de Smaragdlaan en be ginnen op 9 januari. Voor in lichtingen kan men op werk dagen tussen 08.00 en 09.00 uur bellen naar tel. 071- 315601. Spreekuur De Leidse PvdA houdt don derdag 5 januari het eerste inloopspreekuur van 1989. Dat is van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Bree straat 125. Telefonisch is het spreekuur ook te bereiken: 254547. Nieuwjaarsreceptie De FNV afdeling Leiden houdt op vrijdag 6 januari een nieuwjaarsreceptie in het AbvaKabo-gebouw aan de Driftstraat 49a. De receptie is van 16.00 tot 19.00 uur. Rond der de titel „Kinderen het huis uit...wat dan?". De cur sus duurt negen weken en wordt op vrijdagochtend tus sen half tien en half twaalf gehouden in het buurthuis Winnie Mandela. Voor meer informatie en opgave: 312651 of 124095. Houthakkers Milieubiologen van de Leidse universiteit begeleiden in de komende maanden het hak ken en zagen op de konink lijke landgoederen De Hor sten. Daar zijn elke zaterdag in januari, februari en maart vrijwilligers in de weer om het ruim 200 jaar oude bos in stand te houden. Het gaat daarbij om het herstel van het essenhakhout. Tot 50 jaar geleden bestond er nog een levendige handel in essen- hakhout, maar door de ont wikkeling van goedkopere produkten kwam een einde aan het arbeidsintensieve hakhoutbedrijf. Het voortbe staan van het bos kwam daarmee in het geding. Al twaalf jaar lang hebben vrij willigers deze taak op zich genomen. Er bestaat nog de mogelijkheid aan het weke lijkse karwei deel te nemen. Voor inlichtingen kan men bellen naar W.J. ter Keurs (tel. 01717-3043). Leidenaar weigert op te komen LEIDEN De 24-jarige Leidenaar Frank Wassenaar is gisteren niet afgereisd naar Oirschot. De Leidenaar had zich daar moeten melden om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Was senaar is totaalweigeraar. Hij ziet niets in militarisme. De Leide naar heeft geen beroep gedaan op de wet gewetensbezwaren. Hij vindt dat zijn bezwaren politiek zijn. Hij meent dat de veertien miljard die er voor defensie wordt uitgetrokken in schril con trast staat met de vijf miljard die er voor ontwikkelingssamen werking beschikbaar is. „Die veertien miljard is niet beschik baar voor voedsel. Daardoor zijn ook wapens die niet schieten dodelijk", aldus de totaalweigeraar. Als Wassenaar blijft weige ren wacht hem de standaardgevangenisstraf van een jaar. LEIDEN Wethouder F. Kuijers heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de jaar lijkse kerstboom-inzamelactie. Hij deed dat voor de deur van buurtcentrum 'De Kooi' aan de Driftstraat. Daar laadde hij een kerstboom op een van de auto's van de Directie Groen. Verder deelde hij lootjes uit aan de mensen die een boem kwamen inleveren. Om récla mé te maken voor de inzame lactie maakte een stoet van vijf auto's een ronde door de wijk. Kuijers reed in de stoet mee op een tractor die hij zelf bestuurde. De inzamelactie is bedoeld om straatvandalisme, kerstboom brandjes en vervuiling van de stad te beperken. De actie is een initiatief van de politie, de brandweer en de gemeente. Vorig jaar was de inzameling een groot succes, mede doordat er prijzen aan de actie verbon den waren. Ook dit jaar zijn er fraaie prijzen te winnen. Inle vering van een boom levert een lootje op. Er zijn ongeveer 200 prijzen te der een draagbare televisie, een radiorecorder, een walk man en tien zwemabonnemen- De bomen zijn vandaag en morgen tot 16.00 uur in te le veren bij de directie groen, en kele buurthuizen en enkele speeltuinen. De inleverplaat- sen staan vermeld op affiches die in de stad zijn opgehangen. Donderdag is het vanaf 13.00 uur mogelijk om bomen in te leveren op het terrein van de Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De verbranding van de kerst bomen vindt aanstaande don derdag plaats bij de Groe noordhallen. Om 19.00 uur worden de bomen in brand ge stoken. Direct na de verbran ding trekt brandweercomman dant B. Mark de winnende lot nummers. De prijzen zijn bij de bus op het terrein af te ha len. Vanaf 6 januari zijn de prijzen verder af te halen bij de Reinigingsdienst aan de Admiraalk Banckertweg 15. Kinder-tafeltennis bij Docos Ongeveer zestig leerlingen van het basisonderwijs hebben giste ren bij Docos aan de Hoge Morsweg meegedaan aan een tafel tennistoernooi. Het toernooi was georganiseerd in samenwerking met het jeugdblad Taptoe en de commissie schoolsport van de Nederlandse tafeltennisbond. Eerder was er al een soortgelijk toernooi bij Scylla. Bij deze toernooien was het meedoen belang rijker dan het winnen, ledereen kreeg een herinnering en een oorkonde mee. Uiteindelijk had bovendien ongeveer de helft van de kinderen wel een prijs. Het deelnemertal viel organisator Cor van Zijp van Docos wat tegen. Hij had meer verwacht, maar wijst tegelijk ook op andere activiteiten tijdens de kerstvakantie. Hij noemt het toernooi als een eerste aanzet echter wel geslaagd en zeker voor herhaling vatbaar. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De onlangs benoemde directeur van de Energie en Watervoor ziening Rijnland, drs. ing. M. Geersing, heeft onver wacht afgezien van zijn benoeming. Het EWR heeft nog geen besluit ge nomen om de situatie op te lossen. Maar er zou worden overwogen om een interim-directeur aan te stellen of om alsnog de huidige waarnemend di recteur, J. Haijkens, af komstig van de Leidsche Duinwater Maatschappij, te benoemen. Hij eindigde in de procedure als twee de, na Geersing. De benoeming van Geersing werd op 19 december bekrach tigd. Kort na Kerstmis liet hij weten daar om persoonlijke redenen vanaf te zien. Hij is daarop op 30 december door de raad van commissarissen in Leiden ontboden, maar heeft zijn beweegredenen niet uitge breid willen toelichten. Geersing blijft directeur van het Friese energiebedrijf waar commissarissen en onderne mingsraad verheugd hebben gereageerd op zijn besluit. Geersing zelf wil niet verder ingaan op zijn beweegredenen. „Ik heb een maand in Leiden rondgekeken en ben er achter gekomen dat zich in Friesland ook interessante ontwikkelin gen voordoen". Bij het EWR is zijn besluit hard aangekomen. „Het kwam als een donderslag bij heldere hemel. Een fusieproces moet een trekpaard hebben. Als dat niet goed uit de startblokken komt, ontstaan later proble men. Vooral voor het perso neel was het een klap. Dat wilde er graag aan beginnen", aldus directiesecretaris mr. J.A.F. Sandbergen. Volgens waarnemend direc teur Haijkens beraden directie en commissarissen zich nu om snel een oplossing te vinden. Hij wil nog niet in gaan op de Vraag of hijzelf beschikbaar is voor de nu weer openstaande functie. „Er zijn verschillende alternatieven in het geding". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze -1 w'v'v' krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ^viO'VWV Adres- Postcode/plaats: (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9