TJA, ALS HET U NIET OP DE RUG GROEIT.. Publiek slaat er vrolijk op los in Amerikaanse televisieshows Nog geen bewijzen voor f Duitse hulp aan Libië Politie wordt gedwongen om te werken als bedrijf Meer controle op j€ op aanvoer vis ij NIEUWSTE WAPEN IN STRIJD OM KIJKERSGUNST Boekje open over MBD-kinderen Snol' Em enorme jolf heelt not maar pas eer, stuk ran het eiland rei meld iIk kon nog nel op tgd wegkomen We slim is koopt meteen een lot Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miijoen. Eerste trek king volgende week woensdag. BINNENLAND/BUITENLAND CeicLe Souocwit dinsdag 3 januari i989 pagina 4 UI Nijpels gaat De Peel vergaand beschermen DEN HAAG Het natuurgebied „De Groote Peel" tussen Asten en Nederweert zal vergaand worden beschermd. Dat heeft minister Nijpels (milieu) besloten. Het gebied is zeer gevoelig voor overver zadiging van water (vaak door mest), waardoor overmatige algengroei ontstaat. In de bestemmingsplannen van de ge meenten moet een bufferzone van 600 meter rond het gebied worden opgeno- In die zone gelden beperkingen voor agrarisch gebruik. De boeren vinden dat ze de dupe worden van het besluit. Vol gens hen is de bufferzone te ruim. De pro cedure die minister Braks (landbouw) was gestart om De Peel aan te wijzen als be schermd natuurgebied gaat gewoon door. GGD-directeur waarschuwt voor gettovorming ROTTERDAM Directeur prof. E. Roscam Abbing van de GGD in Rotterdam heeft gis teren in zijn nieuwjaarstoespraak gewaar schuwd tegen „gettovorming" in de Maasstad. „Voorkomen moet worden dat met het bou wen van een „Manhattan" aan de Maas schrille contrasten ontstaan met de situatie in sommige buurten", aldus de directeur. Hij herinnerde aan uitspraken van de Zweedse hoogleraar Therborn dat de Nederlandse be- leidsaanpak leidt tot situaties zoals in de Ver enigde Staten, waar werklozen in stedelijke gettos verpauperen. Er is daarom volgens Roscam Abbing op het gebied van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting een „breed be leid" nodig. Cel voor dreigen met besmette naald AMSTERDAM Een 29-jarige Ita liaan is door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voor beroving. Sa men met een vriend beroofde hij een Westduitse toerist, die hij bedreigde met een bebloede injectienaald en de woorden „Pas op, ik heb Aids". De buit bedroeg 44 mark. De rechter zei zwaar te tillen aan deze methode waardoor „de rust en de veiligheid op straat in gevaar is gebracht". De Ita liaan verklaarde indertijd verslaafd te zijn geweest aan heroine. Hij had het geld nodig voor verdovende mid delen. De medeverdachte moet zich deze week voor de rechbank verant woorden. ROTTERDAMSE HOOFDCOMMISSARIS: ROTTERDAM De bezuinigingen die de politiekorpsen zijn opgelegd, hebben tot een mentaliteitsverandering bij de politie geleid. Voor alles wat de politie wil wordt tegenwoordig een kosten-ba- ten-analyse opgesteld. De politie moet functioneren als een bedrijf, aldus de waarnemend korpschef van de Rotter damse politie, hoofdcommissaris J. van der Meer, gisteren in zijn nieuwjaarsre de. Besloten is het komend jaar voor het Rotterdams korps een directeur be drijfsvoering aan te stellen. Volgens Van der Meer is dat wel nodig omdat het Rotterdamse politiekorps met zijn ruim 3000 werknemers één van de grootste werkgevers in de regio is. Er is minder geld, en dat moet efficiënter verdeeld worden. Als voorbeeld voor een efficiënter gebruik van de beperkte middelen noemde Van der Meer de sa menwerking tussen de vier grote steden op het gebied van de grote uitgaven, zo als de ontwikkeling van software. Bij komend voordeel is dat de systemen van de grote vier meer op elkaar zijn afgestemd. DEN HAAG De Algemene Inspectie- Q( dienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij zal meer samenwerken met buitenlandse zusterorganisaties bij de con trole op de naleving van de visserijregels. Ook het toezicht van de Koninklijke Marine wordt uitgebreid. Volgens directeur H.W. de Boer van de AID zijn de vissers in het afge lopen jaar intimidatie, bedreiging en mis-p1"01 handeling niet uit de weg gegaan. Nieuwe escalaties liggen echter niet voor de hand „dank zij het resolute overheidsoptre den van het afgelopen najaar". De ver scherpte controle heeft volgens hem wel vruchten afgeworpen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In een poging de kijkhongerige Amerikaan de gang naar de video-winkel te belet ten en hem bij de filmka nalen van de kabel-tv weg te branden, laten de grote netwerken sinds enige tijd de zogenaamde tabloid-televisie op hun kijkers los. De presentato ren zijn uiterst agressieve lieden die het publiek dat ze naar de studio's lokken toeschreeuwen, beledigen en zelfs in het gezicht slaan. De kijker wordt geconfron teerd met gruwelijke en zeer suggestieve sensatiebeelden die zijn doorspekt met moord en doodslag, seks, buitenaardse dreigingen, sadisme en wat dies meer zij. De onderwerpen variëren van duiveluitdrij ving, grafschending en ver krachting tot pornografie, sa tans-rituelen en huurmoord. Door op deze manier de kwali teit van hun programma's te verlagen hopen de drie grote Amerikaanse netwerken weer wat kijkers terug te winnen. De opmars van de video en de kabel-tv heeft de netten vorig jaar ruim twintig procent kij kers gekost. De aartsvader van het genre is zonder twijfel Geraldo Rivera die in Nederland twijfelachti ge bekendheid geniet als de man die de kluis van Al Capo- ne opende in de hoop daar de verborgen schatten van de meestergangster te vinden. Het feit dat Rivera niet meer dan een lege fles tevoorschijn haalde, heeft zijn reputatie in de VS nauwelijks aangetast. Rivera heeft het onlangs mceteir meemaken dat in een programma over haatgroepen zijn neusbeen in gruzelemen ten werd geslagen door de hele en halve criminelen, die hij in zijn studio had uitgeno digd. Sindsdien is zijn show „Geraldo" zeer in de gunst van het kijkend publiek geste gen. Criminele sfeer Naast „Geraldo" is er „A Cur rent Affair" (een lopende zaak) van Maury Povich, die eveneens geen enkel middel schuwt om de meest verbor gen emoties van de kijker los te woelen. Povich gaat in op actuele zaken, meestal in de criminele sfeer. Hij bracht on der meer een programma over de verdrinkingsdood van de voormalige NBC-presentatrice Jessica Savitch. De kijker werd getrakteerd op beelden van een precies op mevrouw Savitch lijkende dame, die in haar te water geraakte auto een verschrikkelijke dood sterft. Ook de „Morton Downey Jr. Show" mag er wezen. Downey is een hoogst agressief heer, die schreeuwt tegen de perso nen die hij ondervraagt en ru zie met hen zoekt. Een boze mevrouw voegde hij toe: „Hou je mond, ouwe troel" en een homo-activist kreeg van hem een klap in het gezicht. De klap werd evenwel nooit uit gezonden, temeer omdat de ac tivist zich onverwijld naar de rechter spoedde. Downey's credo luidt: „Televisie is op z'n best in haar rol als voyeur". In de meer menselijke „Sally Jessy Raphael Show" werd uitvoerig een zwaar gehandi capte dame getoond die al haar ledematen miste, maar niettemin met haar tong een wijsje op een piano kon spelen. Tenslotte is er het programma „America's Most Wanted" dat zich met de lopende misdaad bezig houdt en dat allerlei ver krachtingen, schiet- en steek partijen en moorden „nas peelt", waarbij vooral het voortdurend gebruik van slow-motionbeelden opvalt. Afvaltelevisie Deskundigen duiden de nieu we sensatiegolf die de Ameri kaanse buis lijkt te overspoe len aan als „trash-tv" (afvalte levisie) en „confrontainment" (een mengsel van confrontatie en entertainment). En ze waarschuwen de sensatielie- vende ouders vooral hun kin deren bij de buis weg te hou den als de Rivera, Downey, Raphael en Povich de golf lengtes teisteren. Het viertal heett daar intussen iets op verzonnen. Ze waar schuwen nu zelf hun kijkers zeer nadrukkelijk dat kinde ren bepaalde beelden in hun programma niet mogen zien. Dat geeft de ouderen de in druk dat ze naar iets buitenge woon sensationeels kijken, hetgeen de populariteit van hun programma alleen nog maar verhoogt. De snel stijgende populariteit van de „tabloid-tv" heeft an dere programmamakers ertoe gedwongen hun nog enigszins gematigde toon te laten varen in een poging hun publiek te behouden. De tot voor kort zeer populaire Phil Donahue heeft zijn praatprogramma eveneens gevoegd naar opmer kelijke neergang van de goede smaak in de VS. Hij ver scheen, in een programma over travestie, in een damesja pon op de buis. Toch lukt zelfs in Amerika niet alles. Zo lanceerde de su peruitgever Gannett een ge heel nieuw tv-nieuwspro- gramma met „opbouwend" en „menselijk" nieuws, maar zo veel mogelijk ontdaan van re levante feiten en achtergron den. Het programma werd, de veertig miljoen dollar aanloop- kosten ten spijt, een volkomen flop. Niettemin wordt de strijd om de kijkersgunst in alle hevig heid voortgezet. Want hoe meer kijkers, hoe meer adver teerders en sponsors de net werken voor een programma kunnen werven en hoe hoger het advertentietarief kan wor den opgeschroefd. De Ameri kaanse buis-baronnen zijn kennelijk tot de bevinding ge komen dat als de kassa niet goedschiks wil rinkelen, hij dat dan maar kwaadschiks moet doen. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Onderzoek bij het Westduitse bedrijf Im- hausen-chemie heeft nog geen concrete aanwijzin gen opgeleverd waaruit i blijken dat het bedrijf een sleutelrol heeft ge speeld bij het ontwerpen van een fabriek voor che mische wapens in Libië. Het Amerikaanse blad „US News and World Report" wist eergisteren te melden dat ze ker twee Westduitse bedrijven chemicaliën, technische hulp, speciale pompen en leidingen voor de fabriek in Libië had den geleverd. Verder zouden bedrijven uit Italië en Japan geholpen hebben bij de bouw de fabriek. een radio-uitzending van de WDR ontkende de directeur van Imhausen-Chemie Jürgen Hippenstiel-Imhausen gisteren alle Amerikaanse verdenkin gen. Hij gaf echter toe zakelij ke contacten te hebben gehad met Libië. Maar die bezoeken zouden geenszins verband hebben gehouden met de pro- duktie van chemische wapens. „Ik ben voor het laatst in maart 1980 in Lybië geweest. Dat was in een periode dat de Amerikanen nog goede vrien den van de Libiërs waren, of beter gezegd andersom", aldus de directeur. Volgens hem houdt zijn bedrijf zich uitslui tend bezig met de fabricage van verpakkingsfolie. „Met chemicaliën, laat staan met de fabricage van farmaceutische of medische produkten, heb ben wij nooit van doen ge had", aldus Hippenstiel-Im hausen. Hij noemt zich het slachtoffer van een groots op gezette lastercampagne. Politici in Duitsland twijfelen er echter niet aan dat een of meer Duitse ondernemingen betrokken kunnen zijn ge weest bij illegale export van know-how, machines of che micaliën naar Lybië, die kun nen worden gebruikt bij de produktie van gifgas voor mi litaire doeleinden. Nog in de cember is gebleken dat de overheidscontrole op het doen en laten van het bedrijfsleven in de Bondsrepubliek aller minst waterdicht is. Toen kwam de illegale export aan het licht van installaties die kunnen worden gebruikt bij de fabricage van kernwapens. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl werd zes weken ge leden al op de hoogte gesteld van de Amerikaanse verden kingen tijdens zijn officiële be zoek aan de Verenigde Staten. Op 20 december was de affaire onderwerp van bespreking in het bondskabinet. ADVERTENTIE Extreem rechts maakt propaganda per computer BONN Steeds vaker duikt in West-Duitsland Adolf Hit ler op als hoofdpersoon in computer-spelletjes. „Zuiver Duitsland", „De Nazi" of „Anti-Turken-test" heten de spelletjes, waarmee extreem rechts vooral de jongens pro beert te overtuigen. De Bonds regering houdt dergelijke za ken nauwlettend in de gaten en heeft er zelfs een speciaal bureau voor opgericht: de Bundesprtifstelle für jugendge- fSrdende Schriften (BPS), wat zoveel betekent als de landelij ke keuringsdienst voor kwalij ke uitgaven voor jongeren. In zijn jaarlijkse rapport heeft de BPS voor de tendens gewaar schuwd: „Intussen duiken in de Westduitse huizen steeds meer extreem-rechtse compu terspelletjes en -programma's op". In 1988 werden 106 van dergelijke computerspelletjes ontdekt, veelal „verpakt" in bekende spelletjes. Volgens de Consumentenbond in Den Haag zijn de spelletjes in ons land tot op heden niet aange troffen. Arme boom Vat is tr febturdl/aar btn ik I [Waarom zit ik in drzr kooi J Veel kerstbomen hebben nauwelijks mogen genieten van het nieuwe jaar. Overal In het land werden vreugdevuren ontstoken waar de meestal kale bomen het einde van hun bestaan vonden. De boom op de Dam in Amsterdam was het zelfde lot beschoren. De jeugd stak de boom In de hens, waardoor dit mistroostige beeld ontstond. FOTO: ANP VA ASSEN Leer- en ge dragstoornissen bij kinde ren hebben meestal diver se oorzaken. We hebben te maken met een kwets baar kind en met een om geving die op een bepaal de manier op hem in werkt. Bij MBD, Minimal Brain Disfunction, gingen I de deskundigen ervan uit, dat de oorzaak van het ge drag gezocht moest wor den in de wijze waarop de hersenen werken. Sommi ge onderzoekers namen het bestaan van een her senbeschadiging aan. Er zijn zeer zeker kinderen bij wie een hersenbescha diging aantoonbaar is en die MBD-gedrag laten zien, maar daaruit volgt niet, dat alle kinderen met MBD-gedrag een her senbeschadiging hebben. Er zijn tal van deskundigen die de term MBD liever niet gebruiken; ze vinden het zelfs onverantwoord. Toch zijn er ook velen die de problemen als zodanig wel erkennen en de reeds ingeburgerde term riiet in de prullenmand willen gooien. MBD is steeds meer een etiket geworden voor een kind met een duidelijk te om schrijven gedrag. MBD slaat op kinderen met een normaal verstand, die goed kunnen ho ren en zien; op het oog norma le kinderen, en toch... Op school lukt het niet: met de gewone methodieken komt een MBD-kind niet tot leren. Omgaan met leeftijdgenootjes is moeilijk. Het kind verliest de grote lijn en verzandt in de tails. Kortom, het gedraagt zich niet volgens de verwach tingen. Het MBD-kind wordt wel eens het „tè-kind" genoemd. Het kan zich nauwelijks concen treren, is overbeweeglijk, prikkelgevoelig, onhandig, neemt moeilijk waar, heeft leerstoornisssen en is emotio neel labiel. Sommigen zijn weer te rustig, hebben weinig energie, leven teruggetrokken en zijn emotioneel te gelijkma tig- Net verschenen is het boek „Anders en toch!!" Een boek over MBD-kinderen, geschre ven door Piet van Mulkom uit Vaassen in opdracht van de Stichting Perspectief, een werkgroep van ouders vóór ouders. Van Mulkom: „Het boek vertelt voornamelijk de ervaringen van de ouders. Hun vragen en antwoorden staan centraal. Door die ouders veelvuldig aan het woord te laten, krijg je, hoop ik, veel herkenbare situaties". Het boek „Anders en toch!!" kost vijftien gulden en is te be stellen via de telefoonnum mers 055-424474 of 05788-2966. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Paloma geborgen De Westduitse kotter Paloma, die een week geleden na een aanvaring op de Waddenzee was ge zonken, is gisteren na berging de haven van Lauwersoog binnengebracht. In de boot werd het stoffelijk overschot van een vermiste Duitse visser aangetroffen. FOTO: ANP ABP ZEER GEBAAT BIJ VERDERE DEREGULERING veel mogelijk wordt gedecen traliseerd, kan het ABP een grotere zelfstandigheid ver werven. Voor bestuur en hoofddirectie is dit een absolu te voorwaarde willen zij beter in staat zijn om aan hun ver antwoordelijkheid voor een flexibele, bedrijfsmatige en cliëntgerichte bedrijfsvoering gestalte te kunnen geven. Dit zei de president-directeur van het ABP, mr. drs. M. Snij ders, gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in Heerlen. Belangrijke onderde len van de regelgeving met betrekking tot pensioenen van ambtenaren moeten volgens hem uit het formele wetge vingscircuit worden gelicht en in een reglement worden on dergebracht. De centrale wet geving moet, aldus Snijders, beperkt blijven tot een raam wet met bepaalde voorwaar den. Het ABP moest met ingang van gisteren circa drie miljard gulden aan het pensioenfonds van de thans geprivatiseerde PTT overdragen. Desondanks nam het belegde vermogen in 1988 toe met meer dan zeven miljard gulden tot een totaal van ongeveer 147 miljard gul den. Ruim 85 procent is belegd in obligaties en leningen. HEERLEN Alleen bij een vérgaande deregulering, waar door de centrale wetgeving zo- 4

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4