ÊGidócSomcmt :j Jongeren trekken spoor van vernielingen door Katwijk K STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Inbraak en vernieling bij garage LEIDEN BEGINT VREEDZAAM AAN NIEUWE JAAR MAANDAG 2 JANUAKI 1989 PAGINA 9 LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is zaterdagmorgen rond vier uur aange houden na een inbraak bij een garage bedrijf op de hoek Haarlemmerweg-Ma- resingel. De man werd in zijn auto aan getroffen bij het bedrijf. Op de achter bank lag een etui met sleutels van nieu we auto's, afkomstig uit de garage. De man zou bij de garage zijn binnengeko men door een ruit te vernielen. Ook werd een lichtbak vernield. Binnen bleek een nieuwe auto rondom te zijn bekrast. Het is nog onduidelijk of de Leidenaar daar ook de dader van is. Brand in tehuis aan Klokpoort LEIDEN Een van de ka mers van een gezinsvervan gend tehuis aan de Klokpoort is zaterdagmiddag rond half vijf 1 vrijwel uitgebrand. Het vuur ontstond in de kamer van een 49-jarige man die ver moedelijk een kaars had laten omvallen. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar kon niet verhinderen dat de kamer uitbrandde. De om vang van de schade is onbe- Belagers fouilleren jongen (15) LEIDEN Twee Leidenaren van 15 en 16 jaar oud zijn zaterdaga vond rond half elf in de Breestraat aangehouden toen ze een 15-jarige jongen fouilleerden. Ze hadden daarmee de aandacht getrokken van twee rechercheurs die heel even dachten collega's aan het werk te zien, maar dichterbijgeko- men al snel zagen dat het voor hen onbekenden waren. Het tweetal had de jongen toen hij langs fietste tot stilstand gebracht met de bedoe ling hem te beroven. Toen hij hen niets kon of wilde overhandigen, dwongen ze hem tegen de muur te gaan staan om hem te kunnen fouilleren. Vuurwerk in beslag genomen LEIDEN De politie heeft zaterdagmiddag in de woning van een 23-jarige Leidenaar aan de Vijf Meilaan een partij van 45 kilo vuurwerk in be slag genomen. De politie ver scheen er om' 17.45 uur aan de deur omdat het vermoeden be stond dat de man in illegaal vuurwerk handelde. Dat bleek niet het geval. Wel bleek hij veel meer vuurwerk in huis te hebben dan verantwoord wordt geacht voor een particu liere woning. Brievenbussen vernield LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is vrijdagnacht aangehouden omdat hij een brievenbus zou hebben ver nield bij de Salvatorhof (Steenstraat). De politie sprak aanvankelijk rond kwart voor drie drie jonge ren aan op het vernielen van de brievenbus. Daarbij bleek dat de twintigjarige de dader zou zijn. Eerder op de avond, rond acht uur, is ook de ver nieling gemeld van een brie venbus aan de Olmenrode. De dader daarvan is onbe kend. Lezingen over kunst LEIDEN Het Studium Generale van de Leidse Universiteit belegt in februari vier lezingen over de wisselwerking tus sen Afrikaanse en Westerse hedendaagse kunst. Dr. Karin Barber, lector aan het centrum van West-Afrika studies aan de Universiteit van Birmingham, houdt donderdag 2 februari een lezing over de plaats van de kunst in de Afrikaanse sa menleving. Componist en muziekdocent Theo Loevendie spreekt donderdag 9 fe bruari over muziek. Donderdag 16 febru ari houden Kees Epskamp, antropoloog en regisseur, en Feri de Geus, antropo loog en danser, lezingen over dans. De lezingen hebben plaats in het Centra le Voorzieningengebouw aan de Cleve- ringaplaats 1 in Leiden. De lezingen be ginnen om half negen, de toegang is gra- Autokrakers aangehouden LEIDEN Drie mannen uit Kaats heuvel (24), Nieuw Vennep (33) en Leiderdorp (25) zijn zondagmorgen rond kwart over drie aangehouden op de Herensingel. Ze waren op heter daad betrapt toen ze uit een auto een radio hadden gestolen. Eindhovense aangerand LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Eindhoven heeft bij de politie gemeld dat ze zaterdagavond rond acht uur op „grove wijze" is aangerand. Dat ge beurde bij de Schiphol weg. Volgens de politie is nog onduidelijk wat er is gebeurd omdat ze nog geen formele aangifte had gedaan. De vrouw hoef de zich niet onder medische behande ling te stellen. LEIDEN/REGIO Een woordvoerder van de Katwijkse politie spreekt van een „ruige" jaarwis seling. Vooral op het kruispunt Hoorneslaan- Biltlaan ging het er warm aan toe. Daar raakte ook een automo bilist ernstig in het ge zicht gewond. Dat ge beurde vermoedelijk tus sen twaalf en één uur. Hem zou een butaanbom zijn toegeworpen. De man is in een shocktoes tand naar het AZL ge bracht. De precieze toe dracht van het incident is nog niet bekend. De politie werd achteraf door de arts ingelicht. Er werden in Katwijk nau welijks nieuwjaarsvuren ge stookt. Wel werd een spoor van vernielingen getrokken door de plaats. Aan de Boule vard en de Hoorneslaan zijn telefooncellen opgeblazen. In het centrum gebeurde dat met een gróót aantal prullen bakken. Een abri aan de Zee weg werd gesloopt. Die vernielingen en het ge vaar van de bommen waar mee werd gegooid waren aanleiding voor de politie om in ME-tenue en met ME-bus charges uit te voeren. Dat ge beurde op het kruispunt Hoorneslaan-Biltlaan en op verschillende plaatsen in het centrum. Daarbij zijn rake klappen gevallen. Drie agen ten liepen .verwondingen aan hun benen op van scherven van vuurwerkbommen. Eén agent raakte vrij ernstig ver wond. Een politiewoordvoer der noemde de sfeer erg agressief. Hij zegt dat er tevo ren geen aanwijzingen waren dat de zaak zo uit de hand zou lopen, 's Nachts zijn drie jongeren vanaf ongeveer 16. jaar aangehouden, zondag morgen nog eens twee. De Katwijkse politie heeft giste ren later op de dag een 22-ja- rige Katwijker aangehouden. De man zou betrokken zijn geweest bij de ongeregeldhe den in Katwijk. Uitbundig De Leidse bevolking begon daarentegen uitbundig, maar vooral vreedzaam aan 1989. Dankzij het zachte weer kon den de Leidenaren massaal de straat op en konden onge kende hoeveelheden vuur werk worden afgestoken. Slechts enkele incidenten ontsierden de jaarwisseling. Traditioneel werden op de hoek Willem de Zwijgerlaan- Marnixstraat vernielingen aangericht. Daar gingen on der andere enkele oude au to's in vlammen op. Het poli- tie-optreden bleef beperkt. Er was één aanhouding, maar charges bleven uit. Een 23-jarige Leidenaar werd rond én uur gearres teerd toen hij op de hoek Marnixtraat-Willem de Zwij gerlaan samen met twee an deren bezig was met het ver nielen van een reclamezuil. Zij wisten te ontkomen. Het drietal zou ook betrokken zijn geweest bij het vernielen van de verkeerslichten op het kruispunt en van ANWB-wegwijzers. Een 29-jarige vrouw uit het Brabantse Geffen heeft aan gifte gedaan omdat op de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Marnixstraat een steen naar haar auto was gegooid. Daardoor ontstond schade aan de motorkap. De steen werd moest uitwijke paal die in he straat terecht was gekomen. In de Leidse binnenstad was het tussen pakweg drie en vijf uur drukker dan tussen middernacht en één uur. Vooral De Koets-o-theek trok massaal jongeren aan. Een rookbom maakte daar rond half vier een abrupt einde aan. Er brak lichte pa niek uit en er ontstond mar saal gedrang naar de uitgang. Enkele jongens en meisjes werden onder de voet gelo pen, zonder dat er gewonden vielen. Een 29-jarige Leidse meldde dat in de oudejaarsnacht haar auto was uitgebrand aan de Eerste Binnenvestgracht. De politie houdt ook rekening met de mogelijkheid van kortsluiting. Aan de Molen- werf brandde de auto van een 20-jarige Leidenaar uit. Door onbekende oorzaak be landde een auto in het water van de Oude Rijn. Een ande re auto belandde in de Oude Singel. Ook een bouwkeet is in het water van de Oude Singel geduwd. Elders in de stad beperkten de vernielingen zich tot het ingooien van ruiten bij ban ken in de Breestraat en aan de Oude Rijn. Op de Lam mermarkt en de Beesten markt werden twee bushok jes vernield. Her en der zijn reclamezuilen (MUPI's) ver nield. De firma Publex heeft aangifte gedaan van vernie ling van een aantal MUPI's aan de Haarlemmerstraat en aan de Willem de Zwijger laan, evenals van de abri's Lammermarkt en Beesten markt. De schade wordt ge raamd op 4.000 gulden. Het vuurwerklawaai was er de oorzaak van dat veel alarm installaties afgingen. In de Haarlemmerstraat werden bij twee kledingzaken ruiten in gegooid en werden de etala ges leeggestolen. Van een rij wielhandel aan de Turfmarkt werd de etalageruit inge gooid. De daders namen een fiets mee. Tolerant Op veel plaatsen in de stad waren kerstboombrandjes. De politie tolereerde die over het algemeen. De brandjes werden vaak onopvallend in de gaten gehouden, zon der in te grijpen. Volgens po litiewoordvoerder H. Lan-. gendoen kon dat omdat de ri sico's beperkt waren door het opmerkelijk windstille weer. Langendoen zegt dat de poli tie erg tevreden is over het verloop van oud en nieuw, ook al omdat voor zover be kend geen gewonden zijn ge vallen. Vorig jaar raakten een politieman en enige om standers gewond door een vuurwerkbom in de Marnix- •straat. De politie is dit jaar ook niet te hulp geroepen bij ongelukken met vuurwerk. „Het was een feestelijk oud jaar, waarbij wij niet te kla gen hebben gehad", aldus Langendoen. De politie heeft tevoren weinig bijzondere maatregelen getroffen om problemen te voorkomen. Wel is zo alert mogelijk opge treden tegen illegaal vuur werk, de handel er in, en te gen het voortijdig afsteken van vuurwerk. In de oude jaarsnacht zelf is de politie in grote getale onopvallend de straten op gegaan, om zono dig direct op te kunnen tre- Container Alphen aan den Rijn be leefde eveneens een vrij rus tige jaarwisseling. Nergens werden auto's in brand gesto ken. Wel waren tevoren op enkele plaatsen al wrakken verwijderd. Op initiatief van de wijkagent waren in Rid- derveld de kerstbomen in een container verzameld en op een afgesproken tijc^tip verbrand. Vernielingen wa ren er alleen op het met oud en nieuw beruchte kruispunt Zoutmanstraat-Prins Bern- hardlaan. Daar gingen twee abri's in brand en werden twee lantaarnpalen omge trokken. Ook de verkeers lichtinstallatie moest het ont- Het Galgewater in Leiden zag er door het vuurwerk sprookjesachtig uit. autowrakken in brand. De nog rokende r gelden. Toch spreekt de poli tie van een relatief rustige nacht. Er werd niemand ge arresteerd. Leidschendam beleefde eveneens een rustige jaarwis seling. In Leidschendam werd alleen een flink aantal ruiten vernield. Een woon huis, enkele scholen en een bedrijf aan de Kon. Juliana- weg moesten het ontgelden. Doordat de politie de moge lijkheid had direct te reage ren konden vijf jeugdige Leidschendammers worden aangehouden. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie zegt dat het in jaren niet zo rustig is geweest. Er vielen geen ar restaties. Er moest slechts zo nu en dan worden opgetre den bij vreugdevuren. Ook in Wassenaar was dat het ge val. De politie trad daar op toen een vreugdevuur op de kruising Rozensteinstraat- Willibrordusstraat uit de hand liep. Door de hitte smolten kunststof kozijnen van woningen en knapten ruiten. Bij Kerkenhout werd een vuur opgestookt met ge stolen bouwmateriaal. Ook werd gereageerd op het afste ken van vuurpijlen in de om geving van De Kievit. Rijkspolitie De rijkspolitie van het dis trict Den Haag heeft over het algemeen een rustige jaarwis seling beleefd. Alleen in de gemeente Hillegom liep de zaak uit de hand. Omstreeks 5.00 uur moest jongerencen trum Remina aan de Weeres- teinstraat worden ontruimd, nadat dronken Hillegomse jongeren daar slaags waren geraakt. Een groep van om streeks 60 jongeren keerde zich vervolgens buiten tegen de politie. Agenten werden bekogeld met onder meer stenen en trottoirbanden die vanwege een reconstructie van Weeresteinstraat en de nabijgelegen Van den Ende laan ruim voorradig waren. De politie liet versterkingen uit omliggende gemeenten, Feëriek beeld van de hoek Galgewater/Morsstraat in Leiden. was de politie preventief be zig geweest. Autowrakken en kerstbomen waren van tevo ren al verwijderd. De jaar wisseling verliep hier rustig, en dat was ook het geval in Oegstgeest en Voorschoten. Rijnstreek In de Rijnstreek verliep de overgang van 1988 naar 1989 nog rustiger dan in de Bol lenstreek. De meeste onrust was er in Hazerswoude. fooncel opgeblazen. In Nieuwkoop werden jonge ren aangehouden die vernie lingen hadden gepleegd. De schade zal onderling worden i werden nog waaronder Lisse en Noord- wijkerhout, aanrukken. Om streeks twintig politieman nen voerden enkele charges uit, waarbij gebruik werd ge maakt van honden en de wa penstok. Vier jongeren van omstreeks 20 jaar werden aangehouden wegens openlij ke geweldpleging. Het gaat om goede bekenden van de politie. Zij zitten nog steeds ingesloten. De politie nam onder meer een steekwapen in beslag. De overige jonge ren werden verspreid en on geregeldheden deden zich na de arrestaties niet meer voor. Voor zover bekend raakte niemand ernstig gewond. Eerder in de nacht werden overigens vernielingen aan gericht in het centrum van de gemeente: met name win kelruiten op de Hoofdstraat en de Meerstraat moesten het ontgelden, en verder nog mo biele verkeerslichten aan de Van den Endelaan. De da ders koi.den niet worden aangehoi den. FOTO'S: HENK SNATERSE De gemeente Sassenheim kende enige onrust op de Hoofdstraat, waar jongeren de beruchte „strijkers", de rotjes met luciferkop, afsta ken bij winkelruiten. Een schoenenzaak en een reisbu reau liepen beschadigde eta lages op. Twee Sassenhei- mers van omstreeks 23 jaar oud, die actief waren bij de schoenwinkel werden aange houden. De gemeente War mond werd in de oudejaars- nacht traditioneel verlicht door vele vreugdevuren. Verspreid door de gemeente werden vier autowrakken in brand gestoken, verder wa ren er kerstboombranden en brandende autobanden op kruispunten. De Warmondse brandweer bluste de vuren die uit de hand dreigden te lopen. De politie trad terug- c houdend op om publieke agressie te voorkomen. Drie woonhuizen aan de Heren- weg liepen schade op door r brandjes. Er was niettemin sprake van een goede sfeer, j mede omdat diverse uit- L gaansgelegenheden, zoals j jongerensociëteit Ut Sloepie, geopend waren. ![n Lisse werden in totaal vijf j jongeren, omstreeks 18 jaar oud, aangehouden wegens b vernielingen rond de Ka- iiaalstraat. Ook in deze ge- ij meente werden vaak strij- E kers toegepast als explosie- K ven. Verkeersborden en au- g toruiten, het laatste vooral in F •de wijk Poelpolder, moesten het veelvuldig ontgelden. Verder verliep de jaarwisse- ling rustig. Het feit dat de deuren van jongerencentrum l Magnifiosi dit jaar gesloten l werden gehouden bleek een kalmerende invloed te heb- ben. In Rijnsburg werden bij winkelcentrum Hoftuin F lichtbakken vernield en rui-1 ten ingegooid. In de Burg- l straat werd een schutting in brand gestoken. Een tele- F fooncel aan de Nassaulaan t werd vernield en autoruiten L met rotjes opgeblazen. Er werden geen aanhoudingen F verricht. In Valkenburg J hielden vandalen huis op het t Castellumplein. Daar werden fc bloembakken en een kerst-1 boom beschadigd. In Noord-, wijkerhout en Voorhout Twee jeugdige deze gemeente werden op het Ambachtsplein in het dorp aangehouden wegens vernie lingen. Zij probeerden de postbus bij het PTT-kantoor met strijkers op te blazen. Eén van hen, een militair, werd aan de marechaussee overgedragen. De andere boosdoener werd na verhoor heengezonden. Op het Am bachtsplein werden werden drie lantaarnpalen omver ge trokken en een autowrak in brand gestoken. Brandende autowrakken waren er ver der aan het Westeinde in Ha- zerswoude-dorp en aan het Frederik van Eedenplein in Hazerswoude Rijndijk. De brandweer en gemeentewer ken traden corrigerend op. In de gemeente Ter Aar werd een bouwkeet op de ge- meentewerf aan de Middel weg in brand gestoken. De keet brandde gedeeltelijk af. Er gingen geen waardevolle zaken verloren. In Nieuw- veen raakte een schuur aan de Kooistrastraat in brand. Het vuur werd door de brandweer gedoofd. Aan de Speelmanweg werd een tele- De gemeenten Woubrugge, Hoogmade en Zevenhoven hadden ieder hun eigen auto- wrakbrand op centrale kruis punten. De brandende wrak- ken werden opzijgezet als ze het verkeer in de weg ston den, maar verder werden deze vuren ongemoeid gela ten. In Leiderdorp werden de ruiten ingegooid van scho- len aan het Van Alphenplein. i Verder deden zich in deze gemeente, afgezien van en kele kerstboombranden, geen ongeregeldheden voor. Zoe- terwoude beleefde een zeer rustige oudejaarsnacht. Slechts één kerstboombrand je aan de Nassaulaan zorgde voor enige warmte. De post- commandant van de rijkspo litie A. Rozenboom, spreekt van een sfeervolle nacht. „Veel mensen trokken naar Don Bosco dat speciaal enke le uren open was. Dat werkt prima en mede daardoor is het zo rustig gebleven in het dorp". Rustig was het ook in de gemeente Alkemade. In Roelof arendsveen ging een brandje in een markies van een winkel aan het Noord einde vanzelf uit. Kerst boombranden werden niet gesignaleerd. Alleen moesten enkele groene brievenbusjes het ontgelden. Diverse uit gaansgelegenheden waren geopend en dat bleek een rustgevende uitwerking hebben. cn luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen I D maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de luxe handdoek naan j Naam: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9