I voor betere kwaliteit ruzie Pleidooi Griep 89 Broekpak is terug VAN HUIS UIT CeidócSomont maandag 2 januari ïssg pagina e Misschien verzuchten we het mèt de dichteres: Zover zijn we gekomen. We hebben het eind van het jaar gehaald. We maken wellicht al plannen voor het komende. En goede voornemens. We kijken uit naar het nieuwe licht en de nieuwe lente met jonge beloften. Dat doen we deze weken dikwijls onbewust. Het optuigen van de altijd groene denneboom hebben we vermoedelijk gedaan zonder zijn symboolwaarde tot ons te laten doordringen. Symbool van leven, dat we bovendien hebben versierd met veel licht. Uitdrukking van ons verlangen om op te staan uit donkerte en duisternis. En wie zich van harte gelovig wil opstellen verbindt daaraan ook zijn verlangen naar het Leven en Licht. Op de valreep van het jaar overkomt ons wel eens zoiets als de behoefte om te overwegen ..hoe het is geweest". Wat we hebben gevonden in het afgelopen jaar; wat we verloren. Een beetje de rekening opmaken is het, en bedenken wat we willen vastleggen voor de 'toekomst: Dat willen we handhaven, dat gaan we anders doen. Niet dat we het in dwingende vorm kaderen. Hoewel, het zou heel verstandig zijn op dagen als deze ons voor te nemen ook onze uiteindelijke wensen en beschikkingen in een testament te laten vastleggen. Maar behalve aandacht vragen voor de zin van dit voornemen, de uitvoering ervan met name, zou ik willen pleiten voor een andere manier van testament maken. Wie onder ons geleden heeft onder het ernstige verlies van een dierbare, weet uit ervaring hoe dikwijls de gedachte opkomt: Kon ik dat nog maar één keer vragen ,hoe'. Of .watOf waarom Mij is dat nogal eens overkomen en anderen hebben het stellig ook ervarëp. Bijvoorbeeld bij het pakken:: van een boek uit de boekenkast, het zoeken naaf een sleutel in een weinig gebruikte la: plotseling valt 'ér een vergeelde brief in je handen. Een brief waarin - dingen aan de orde zijn j geweest die allang vergeten waren. Die ons met vreugdé hebben vervuld. Misschien ook wel met verdriet. Maar: die in ieder geval een heel persoonlijk geluid laat horen. Van over het graf. Brieven tonen nogal eens zaken die niet gemakkelijk hardop gezegd worden. En bovendien: woorden zijn winden, schriften verbinden. Ik moet daaraan denken nu het einde van het jaar nadert. Hoeveel méér waarde zou zo'n brief voor een nabestaande hebben als hij helemaal op de situatie was afgestemd. Als hij dus écht bedoeld zou zijn als een gesprek over het graf heen. Ik ben van plan, zodra ik er een rustig moment voor vind, voor elk van mijn kinderen zo'n brief te schrijven. Uiteraard vanuit het nu geschreven. Wat ik erin vermelden wil? Dat is snel gezegd: hoeveel ik van dit kind heb gehouden; wat ik in hem heb gewaardeerd; wat mijn verwachtingen zijn geweest; welke daar van in vervulling zijn gegaan en met welke teleurstellingen ik me heb moeten verzoenen. Kortom, wat het voor mij heeft betekend zijn moeder te hebben mogen zijn. En zeker bedoel ik er niet een gevecht- na-de-dood van te maken. Het moet zijn een bemoediging, bevestiging voor mijn dochter, mijn zoons. En dat kan een tijdeloos geschrift worden. Zo'n epistel blijft van waarde, lijkt me, ook al wordt het jaren oud. En overigens, elk mens doet er wijs aan zijn gewonetestament van tijd tot tijd te herzien. Onze levenssituatie en die van onze kinderen kan zo gemakkelijk ingrijpend gewijzigd worden. Soms met een mens daarop voor de toekomst inspelen. Wat let mij om - als het me gegeven is - jaren later eventueel een herziene versie van mijn afscheidsbrief in mijn bureaula te leggen? Waarom ik dit vandaag neer schrijf? Ik beschouw het eenvoudig als een ingeving van de Geest, die ik aan anderen ook kan door geven. Veel succes met uw brieven, moeders, vaders, vrienden. Want wij laten na onze dood niet alleen kinderen ach ff r. Veel succes. En voor vandaag: Zalig uit einde en straks een heilzaam begin! door Joke Forceville-Van Rossum Testament Een cadeautje van het oude aan het nieuwe jaar: de griepgolf is nog lang niet voorbij, integendeel, we maken op het moment zelfs de zwaarste epidemie mee sinds jaren. Het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam meldt dat de griep twee weken terug liefst 200.000 mensen aan het bed had gekluis terd (zoals dat zo -mooi heet), maar heeft er geen idee van hoeveel dat er nu zijn. Waarschijnlijk meer. Het ziet er zelfs naar uit dat een tot anderhalf miljoen Nederlanders dit jaar door de griep worden gepakt. Dus roept u maar: Wat is griep? Hoe gevaarlijk is het, en wat kun je ertegen doen? Met griep bedoelen we meestal in fluenza, maar influenza is niet al tijd griep, net zo min als alle hon den Fikkie heten omdat alle Fik kies honden zijn. Want griep is een vergaarbak van 188 ziekten die, veroorzaakt door 188 microbeesten, een aanslag doen op onze bovenste luchtwegen; het influenzavirus is daar slechts een van, al is het wel een van de beruchtste. De verschijnselen zijn bij een ieder bekend: koorts, pijn in spieren en gewrichten, hoesten, snotterigheid cn een veel malaise, kortom: je bui tengewoon beroerd voelen. Profes sor Masurel, directeur van het Na tionaal Influenza Centrum en de influcnza-paus van Nederland, meldde op het NOS-Journaal dat het virus dit jaar ook nog bijzonde re kunstjes vertoont: de koorts gaat deze keer vaak gepaard met een koude rilling (een niet te onder drukken bibberen), hoge koorts, plus hoesten en hoofdpijn; dat kan een dag of tien aanhouden en dat is het dan. Tegen deze malheur was tot voor kort geheel niets te doen. Uitzwe ten helpt niet, de fameuze borrel al dan niet met kruiden bereid, laat je het leven hooguit van een zonniger kant bekijken, cn aspirine of als 'anti-griep' verkochte peperdure, met nutteloze vitamines aangeleng de pillen of poeders laten dan wel de pijn zakken en de koorts luwen, maar echt iets tegen het virus uit halen doen ze niet. Dat alles is 'Ku- rieren am Symptom', zoals Duitsers dat zo mooi kunnen zeggen, het be strijden van het ziekteverschijnsel en niet van de oorzaak. Helpt dan niets? Jawel. Voorkomen helpt, want dat is beter dan gene zen en dat kan met de bekende griepspuit. En nieuw, nou ja tame lijk nieuw, is de ontdekking dat het anti-parkinsonmiddel amantadine (merknaam Symmetrel) ook het in fluenzavirus daadwerkelijk te lijf gaat. De dokter houdt dit spul een beetje achter de hand, want het heeft nogal wat bijwerkingen, ter wijl het bij mensen met bepaalde afwijkingen averechts kan uitpak ken. Dan is er de bekende griepspuit, het vaccin tegen het influenzavi rus. Elk jaar wordt 5 procent van alle Nederlanders ingeënt en „dit lage vaccinatiepercentage staat in schrille tegenstelling tot de feitelij ke werkzaamheid van het vaccin schreef Masurel vier jaar geleden ter gelegenheid van de vorige epi demie. Want het risico van influen za, een 'griepje' dus, onderschat men nogal eens. Bij een beetje epi demie lopen er nog altijd 200.000 mensen een verhoogd risico en gaan er uiteindelijk duizend dood. Vooral de longontsteking door het virus kan gevaarlijk uit de hand lo pen als er later een bacterie bij komt. Dan heeft het virus alle bar rières in de longen al geslecht, zo dat de bacteriën in de achterhoede van het virusleger de longen in een paar dagen onder de voet kunnen lopen, met de dood als gevolg. Het was deze complicatie die tij dens de Spaanse Griep van 1919 als een zeis door de wereldbevolking ging en in luttele maanden miljoe nen mensen naar het graf sleepte. Tegenwoordig heeft men dan wel antibiotica (als penicilline) tegen die bliksemsnelle bacteriën, maar in duizend gevallen is men er blijk baar toch te laat mee. Dat alles kan een griepspuit voor komen. Die is bedoeld voor ieder een die hem hebben wil, maar ei genlijk vooral voor mensen met een verhoogd' risico vanwege een of andere ziekte. De lijst met deze risico-ziekten is lang, maar het komt er op neer dat iedereen die diabetes heeft, chronisch ziek is aan hart, longen of nier, o£ door een behandeling van een kwaad aardige ziekte in het bezit is van een verminderde weerstand, in aanmerking komt voor een griep spuit. Masurel, en ook zijn collega, de nieuwe hoogleraar in de infectie ziekten prof. Huisman, vindt dat iedereen van boven de zestig ook een spuit zou moeten halen. De re gering vindt van niet, maar in het buitenland is dat allang normaal. De spuit helpt raar genoeg meer dan het lijkt. Dat komt omdat het beschermt tegen influenza en niet tegen de 187 andere ziektekiemen die je ook met een griepachtig ziek tebeeld kunnen vloeren. Dus de andere griepen kun je nog steeds krijgen. Bovendien kun je van die spuit zelf een heel klein ziek wor den op een manier die een beetje op griep lijkt. Maar goed, tegen het influenzavirus biedt het vaccin in 70 tot 80 procent bescherming, en dat is eigenlijk een mooi resultaat, want het maken van een goed vac cin is als het schieten op een bewe gend doel. Als je het influenzavirus onder de leden hebt, dan gaat het lichaam onmiddellijk antistoffen maken die precies passen op het uitsteeksel van het viruskapsel. Normaal zou den die antistoffen je moeten kun nen beschermen tegen een tweede aanval van het influenzavirus, want dan wordt het virus opge wacht door een overmaat aan an tistoffen die tijdens de eerste infec tie zijn aangemaakt. Maar zo is het .niet. Een tweede keer bedient het virus zich van een briljante truc die geniaal is in zijn eenvoud: het ver andert zijn verpakking, zodat de eerder bereide antistoffen niet meer passen en het virus, in af wachting van nieuw bereide antis toffen, de patiënt ongestoord ziek kan maken. Kortom, een vaccin te gen influenza heeft alleen zin als het bereid is van virusdeeltjes van de allerlaatste mode. Dit jaar hoopt men dat te bereiken door het vaccin te bereiden van een snufje virus uit Singapore, daarbij wat virus uit Sichuan en het geheel afgemaakt met wat in fluenzavirus uit Beijing (zoals Pe king tegenwoordig schijnt te he ten). Welkom in 1989. Verheug u er maar op: het broekpak is terug. Het klimaat heeft daar een handje bij geholpen. Sei nen kennen tegen woordig niet meer: het re gent, waait, giet, stormt, hoost het hele jaar door. Echte winters en zomers lijken niet meer voor te ko men, er zijn zo merse dagen in de wintermaanden en andersom. Voor al deze ups en downs is het broekpak ideaal. Met mooi weer draag je er een blouse in. Met be labberd weer trek een trenchcoat Het broekpak kent vele ver schijningsvormen, variérend van een wollen krijt streep tot een des sin in motieven en kleuren de woestijndorpen in Noord-Afrika. Het nieuwe broekpak bestaat, evenals het ,,oude" broekpak, destijds uit een jasje op een lange broek. Maar de derd. Het jasje reikt tot de taille of even daarover. Het heeft een ele gante getailleerde lijn. een klein kraagje en is vaak geharnast met knopen. Deze knopen zijn dou ble breasted aan gebracht en lopen vanaf het middel enigszins uit el kaar. Dus niet evenwijdig. Bij een opstaand kraagje wil zo'n jasje wel eens een blinde sluiting vertonen. Het broekpak heeft iets nostalgisch. Je flaneert erin, je flirt erin en je werkt erin achter je bureau aan een vig rapport. Als het seizoen vor dert drink je er - aan boord van een (privé) jacht in Brighton een drankje in. Want tenzij je van je stokje valt van de hitte, op zee is het altijd fris en vrouwen, zo zegt de elegante mode, dragen op een sportief vaartuig te gast altijd een lange broek. De broek die behoort bij het broekpak is simpel. Niet te strak, niet te wijd, niet met plisse's, niet klokkend, niet in harem- wikkel- of gau- chevorm. Hij is gewoon sportief. ren twintig) jaar het beeld van de Great Gatsby" en ook verwant aan de glorietijd van de films van Marl éne Dietrich. Samen met het colbert is het broekpak ook een koele, smetteloze, stadse dracht met korte revers soms een elastisch rugceintuurtje dat voor de tengere taille zorg draagt. TINY FRANCIS Pak van gele wollen stof: links kraag loos met ronde knopensluiting (een rij); rechts met revers en double breasted sluiting. Lacroix ziet de lente al zitten. FOTO: PR Uit de Yessica-collectie van C&A: jaren zeventig (broek)pak voor de eerste voorjaarsdag. Hij draagt de Avanti-stijl (Catsby), beslaande uit een gilet 39.- en een overhemd 29.-. De band- plooibroek kost 69.-. Het meisje heeft voor haar pak ca: 158.- moeten uitgeven. De onderdelen zijn ook apart te koop. FÓTO: PR Minder roken in 1989? Dat mag een heel fat soenlijk voornemen he ten. Minder roken bevor dert de gezondheid en bespaart al gauw enkele honderden guldens per jaar. Maar het heeft een onaangename keerzijde, te weten de beduidende afname van het aantal genoeglijke momenten op een dag. Die keerzij de, die prijs die men dient te betalen, zit vast aan tal van goede voor nemens. Minder snoepen, minder drinken, minder autorijden het heeft allemaal ook zijn nade len. Op zoek naar een voornemen zonder negatieve bij-effecten viel onze keus voor 1989 op: minder ruzie maken. En dat trof goed. Van de hand van de bekende Gamerense psy chotherapeute Riekje Bos wijk-Hummel bleek zojuist een boek te zijn verschenen dat in 230 pagina's een uit voerige analyse van de Ruzie in haar uiteenlopende ver schijningsvormen geeft. Le zing van het werkstuk in één adem uit, voor de door snee ruzie-zoeker is de ver handeling ontegenzeggelijk inspirerend dwong echter tot een niet onbelangrijke bij stelling van de formulering. Het gaat niet zozeer om ver mindering van het aantal ru zies als wel om verbetering van hun kwaliteit. Riekje Boswijk-Hummel: „Als er iets verhelderend is, dan is het wel een zuiverende ru zie". Béter ruziën dat wordt het dus voor 1989. Ruzie-wekker Voor het betere bakkeleien zijn twee attributen van niet te onderschatten waarde. De ruzie-wekker en het ruzie kussen. De wekker dient om de duur van de herrie te li miteren. Zoals iedere mot maker ook uit eigen ervaring weet is de kern van een ruzie in zo'n tien, vijftien minuten wel behandeld. Daarna ver valt men in herhalingen, worden er allerhande beledi gende overwegingen bijge- men zich weer herinnert waarom men in welke put zat. Als dus woede en verdriet enerzijds onvermijdelijk zijn en anderzijds vanzelf weer overgaan, is het nogal nutte loos deze emoties te bestrij den of ze te verdringen. Be ter is ze te aanvaarden als in tegraal onderdeel van het le ven. Van het eigen leven zo wel als van andermans leven. En hier raken we de kern van het verschil tussen de or dinaire twist en de kwali-: teitsruzie. In het eerste geval wordt et verstoppertje ge- speeld, wordt de ruziepartner als schuldige gebrandmerkt,- spelen de strijdende partijen1 om beurten voor slachtoffer en halen ze ook overigens de meest idiote streken uit. Viswijf „Kwaad? Ik kwaad? Ik ben pot-hier-en-daar helemaal niet kwaad, viswijf dat je bent". Of: „Even voor de duidelijk-i heid: ik ben niet begonnen. I Jij moest zo nodig de zaak| gaan uitpraten. Terwijl j ik. ik had helemaal niets' uit te praten. Maanblazer". Of: „Maar leef je nou eens! voor één keer in je leven inl mij in. Eén keer in je leven, j Of is ook dat nog te veel ge-: vraagd. Vet varken". Een kwaliteitsruzie kan mis schien beginnen met dergelij ke evergreens uit het ordi naire gekrakeel. Maar in de kwaliteitsruzie zien partijen binnen de kortste keren in dat het hier primitieve ui-1 tingen betreft van op zichzelf te respecteren emoties. Ver- driet. Woede. Men gunt el kaar, en zichzelf, die stormen van het gemoed waardoor ze vanzelf en in een mum, van tijd weer tot bedaren ko-i Dit alles dus voorzover de Gamerense psychotherapeute Riekje Boswijk-Hummel hetl bij het rechte eind heeft. Ons! lijkt haar visie niet zo gek. Dus wij gaan het dit jaar maar eens proberen, met zo'nl ruzie-wekker en zo'n ruzie-;; kussen. WILLEM SCHEER] N.a.v. Ruzie, door Riekje Bos wijk-Hummel. Uitgeverij De Toorts. Prijs: f 35,- .Incognito" pak, dat evenals de klassieke Rolls aandacht trekt. Prijs: jasje ca. 260.-, broek 140.- (C&A 1989). Van af januari in de winkels. FOTO: PR Rietje: „Neem een stevig kus sen, leg het tegenover je op een stoel en ga er recht te genover staan. Je stelt je nu voor dat het kussen de per soon is op wie je je woede wilt koelen. Sla met je beide vuisten of handen op het kussen en roep daarbij alles wat je maar te binnen schiet. Ga steeds zo ver mogelijk met je handen omhoog, zodat je tussen elke slag je romp helemaal strekt. Ga hiermee door totdat je het gevoel hebt dat „het op is". Je woede is dan dus over en zal hebben plaats gemaakt voor een meer rustig en vaak ook vastberaden gevoel dat te maken heeft met wat je zelf wilt, wat je je voorneemt te gaan doen en wat je je nooit meer wilt laten overkomen. De woede die eerder op de ander gericht was, is dan dus weer getransformeerd tot kracht die in verbinding met jezelf en eventuele doelen staat". Waarmee men in het zelfde stadium is beland als eerder geschetst in het geval van de huis-tuin-en-keuken- ruzie. De time-out kan wor den afgeblazen en het eigen lijke conflict kan óp tafel ko- Onvermijdelijk De strekking van Rietjes boek is dat conflicten op zichzelf genomen onvermij delijk zijn. Als levende we zens sturen mensen aan op bepaalde doelen en stuiten daarbij om de haverklap op obstakels. Dat geeft botsin gen, die botsingen doen pijn, die pijn roept woede en ver driet op en ook daar valt allemaal niets tegen te doen. Het geeft ook niet, want woe de heeft als plezierige eigen schap dat ze zichzelf op brandt. Niemand is immers in staat om urenlang kwaad te blijven. Na een poosje gaat elke kwaadheid vanzelf over. Wel is het mogelijk de kwaadheid te hernieuwen door geconcentreerd te gaan zitten denken aan het waar om van de inmiddels ver dwenen woede en deze aldus nieuw leven in te blazen. Hetzelfde geldt voor verdriet. Iemand kan nog zo in de put zitten, uiteindelijk slaat toch de slaap toe. De volgende morgen verstrijken er al gauw een paar minuten voor haald die met de zaak zelf niets te maken hebben en vergeet men niet zelden de oorspronkelijke, weldoortim merde, reden van zijn eigen kwaadheid. Om dit te voorkomen advi seert Rietje aan ruziemakers om na een kwartier en in het uiterste geval na een half uur af te nokken. Vervolgens gaat men zijns en haars weegs om zich rekenschap te geven van de posities. Aan gezien echter de tijd vliegt tijdens het ruzie-maken („echte nijd kent geen tijd") is hët zaak om gelijk bij de eerste uitwisseling der kren kingen de wekker te zetten. Een eenvoudige kookwekker is hiervoor zeer geschikt. Gaat het ding af, dan is het conflict uiteraard nog niet opgelost. Maar de recht streekse confrontatie dient dan te worden beëindigd. De fase die volgt in Rietjes sce nario van een kwaliteitsruzie is de zogeheten „time-out". Rietje Boswijk-Hummel (42): „Gebruik de time-out om al les wat zich tot op dat mo ment heeft afgespeeld nog eens voor jezelf te herhalen. Laat de film van de ruzie nog eens aan je voorbij trekken en bekijk nauwkeurig wat je deed en hoe je reageerde. Zoek bij al je reacties naar de emotie die je hebt achterge houden. Wat zei je wél en wat zei je niet? Waar ging je woede heen en wat heb je met je verdriet gedaan? Regi streer dat. Registreer ook wat de verschillende opmerkin gen van je partner je deden en wat je daarvan hebt laten Time-out In het geval van een huis- tuin-en-keukenruzie zal een time-out van een minuutje of twintig veelal toéreikend blijken om de gangmakers van elke ruzie, namelijk ver driet en woede, zichzelf te la ten opbranden. De partners hervinden weer hun even wicht en kunnen het conflict in een zakelijke sfeer tot een goed einde brengen. Bij een echt verschrikkelijke ruzie echter kan het bekijken van de „film" die zich zojuist heeft afgespeeld aanvanke lijk leiden tot een nog veel dieper verdriet en een nog veel grotere woede. Indien de woede de overhand krijgt, is het mogelijk dat men een onweerstaanbare neiging ge voelt de time-out direct te beëindigen, de wederpartij op te zoeken en onder, zijn of haar ogen de boel 'kort en klein te slaan. Dan wel be trokkene te stompen, te krabben en te bijten. Doe dit niet, adviseert Rietje, en maak in plaats hiervan gebruik van het ruzie-kus- Riekje Boswijk-Hummel: „Laat de film van de ruzie nog eens aan je voorbij trekken en bekijk nauwkeurig wat je deed en hoe je reageerde". J Frvrrv dp Wie van plan is het „ruzie kussen" veelvuldig en hardhandig te hanteren, is vermoedelijk het voordeligst uit met de aanschaf van een zak zoals die in de bokssport wordt gebruikt. Niet vergeten om bij het in elkaar slaan van de „ruzie- partner" alles te roepen wat er maar te binnen schiet. FOTO: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8