Thatcher wil geen wraak Vaak illegale explosieven in vliegtuigen Brunswijk gelooft niet in plan voor amnestie Duizenden op Filipijnen dakloos door vuurwerk Israel deporteert dertien Palestijnen Sovjetunie beperkt export van kaviaar BUITENLAND CeidóeSoutaut MAANDAG 2 JANUARI 1989 PAGINA 4 VS: Duits bedrijf hielp Libië aan wapenfabriek WASHINGTON Het Westduitse be drijf Imhausen-chemie heeft volgens de Amerikaanse regering een sleutelrol ge speeld bij het ontwerpen van een fa briek voor chemische wapens in Libië. De Verenigde Staten hebben inmiddels bij de regering van de Bondsrepubliek Duitsland protest aangetekend. Ameri kaanse functionarissen zeggen dat de fa briek de grootste is in een Derde-We reldland en het vermogen heeft dage lijks 11.000 tot 24.000 kilo mosterd- en zenuwgas te produceren. De Libische leider Gaddafi onkent de beschuldigin gen van de Verenigde Staten. Hij zegt dat het om een „farmaceutische fa briek" gaat. Het Duitse bedrijf ontkent de beschuldigingen Peres: nieuw plan voor economie van Israel JERUZALEM De Israëlische minis ter van financiën Shimon Peres heeft een negen punten omvattend econo misch herstelplan ontvouwd. Het plan is erop gericht de jaarlijkse inflatie met de helft terug te brengen door loonsverla gingen en vermindering van de uitga ven voor defensie, gezondheidszorg en sociale zaken. Peres beklemtoonde dat hij van plan is de groei in de stagneren de economie te stimuleren door investe ringen in het bedrijfsleven en liberalise ring van de investeringsbepalingen. De beoogde besnoeiing op de begroting be draagt ongeveer 1,2 miljard gulden. Het plan is het meest ingrijpende economi sche hervormingsprogramma sinds juli 1985. Toren Pisa beetje schever PISA De scheve to ren van Pisa is in 1988 1,29 millimeter verder overgeheld. Dit heeft de conservator van de toren, professor Giu seppe Toniolo, meege deeld. De toren wordt elk jaar iets schever. Deskundigen hebben uitgerekend dat het monument uit de twaalfde eeuw over honderd jaar zal om vallen, als voor die tijd geen methode wordt gevonden de toren te stutten. JERUZALEM Israel heeft op nieuwjaarsdag dertien inwoners van bezet gebied de grens met Libanon overgezet, omdat zij een leidende rol gespeeld zouden hebben bij de intifadah, de op stand van de bewoners van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, die nu ruim een jaar duurt. Tot hun uitwijzing was al in augustus besloten, zo deelde een woordvoerder in Jeruzalem mee. Maar die was nog niet ten uitvoer gelegd omdat de betref fende personen in beroep waren gegaan tegen de straf. Dat beroep is nu afgewezen. Sinds het begin van de opstand zijn volgens Is raëlische opgave 32 Palestijnen in buitenlandse ballingschap ge stuurd. De nieuwste deportaties volgden na een weekeinde van bloedig geweld, waarbij zes Pa lestijnen werden doodgeschoten. Nieuwjaarsdag is voor de Pales tijnen Fatahdag, waarop de „ver jaardag" van de guerrillabewe ging Al-Fatah wordt gevierd. Rechtbank beveelt tot arrestatie moordenaars SAN CRISTOBAL Een militaire recht bank in het Venezolaanse stadje San Cristo bal heeft'opdracht gegeven tot arrestatie van twintig politieagenten en militairen. Zij zijn op 29 oktober betrokken geweest bij het doodschieten van veertien vissers op de grens van Venezuela en Colombia. De sol daten en politieagenten hebben verklaard dat zij dachten dat de viseers leden waren van een Colombiaanse guerrillagroep. Van het bloedbad werd in onze krant melding gemaakt door Jan ter Laak, in een reporta ge over een reis van een internationale de legatie van Pax Christie door Colombia. Zo wel in Colombia als in Venezuela heeft de brute moord geleid tot grote opschudding en zorg over de naleving van rechten. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft gezegd dat er geen wraak mag worden genomen voor de bom aanslag op het PanAm- toestel, dat vorige week boven Schotland neer stortte. „Ik geloof niet dat een oog om oog of tand om tand een deugdelijk middel is", aldus That cher. De Britse premier bepleitte nauwere internationale sa menwerking, zodat de daders kunnen worden opgespoord en voor de rechter gebracht. Thatcher leek zich hiermee te distantiëren van de aanstaande Amerikaanse president, Geor ge Bush. Hij kondigde een har de vergelding aan voor de „laffe" bomaanslag. Ook presi dent Reagan zei dat de VS die genen die verantwoordelijk blijken te zijn voor de aanslag zullen straffen. In het Schotse Lockerbie is tij dens de jaarwisseling het on derzoek naar de ramp voortge zet. Nog steeds wordt in een groot gebied gezocht naar stof felijke overschotten van passa giers en wrakstukken. Over morgen zal in de kerk van Lockerbie een speciale her denkingsdienst worden gehou den, waar meer dan zevenhon derd mensen worden ver wacht. Volgens de Britse pers raken deskundigen aan de hand van de nu. verzamelde informatie er steeds meer van overtuigd, dat de bom die het PanAm- toestel uit elkaar rukte in Frankfurt aan boord is geko men. Volgens de onderzoekers bevond de bom zich in het voorste deel van het bagage ruim. In dat deel was de baga ge opgeslagen die op de lucht- haven van Frankfurt was in- geklaard. In dit verband is ook I de naam genoemd van een omgekomen 21-jarige Libanese student, die zich mogelijk l heeft laten bepraten om een pakje mee aan boord te ne- Student Volgens Britse kranten zouden Voor het stadhuis van Lockerbie worden dagelijks verse bloemen neergelegd voor de slachtoffers van de aanslag op het PanAm- toestel. FOTO: EPA familieleden van de Libanese student, Kahlid Jaafar, de mo gelijkheid hebben geopperd dat de jongen zonder het zelf te weten de drager van de bom is geweest. Jaafar's moe der, die in Damascus woont, is een nicht is van de Syrische president Hafez Assad. De stu dent, die in Frankfurt woont, was onderweg naar Detroit, waar zijn vader woont. Na mens die vader heeft een Amerikaanse advocaat, die ge- specialiseeerd is in rechtsza ken over rampen, inmiddels tegen PanAm een eis tot scha devergoeding ter waarde van (Van onze parlementaire redactie) SCHIPHOL In passagiersvliegtuigen worden vaak op illegale wijze gevaarlijke stoffen vervoerd, waaron der ook explosieven. Daarbij gaat het soms om zulke hoeveelheden dat er een ramp zou kunnen gebeuren. In Nederland is het illegaal per vliegtuig vervoeren van explo sieven een bekende zaak. Het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen onderschepte onlangs op Schiphol een partij van 1200 electronische ontstekers. Het betrof drie kisten met een totaal gewicht van 105 kilo. Deze levensgevaarlijke lading was half no vember per vliegtuig van Chili naar Nederland gebracht, met als eindbestemming Iraq. De ontstekers bleken met bewust ver valste papieren in Santiago te zijn ingeladen. Volgens woordvoerder Kapel van het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen is een dergelijke vondst op Schiphol niet uit zonderlijk. Jaarlijks stuit de dienst, louter door het nemen van steekproeven, zeventig tot negentig keer op illegaal naar Schip hol aangevoerde ladingen. Volgens luchtvaartdeskundigen is het hoog tijd dat ook Nederland dergelijke overtredingen zwaar gaat bestraffen. In de VS zijn boetes mogelijk van een half miljoen dollar. De maximale straf in Ons land is vijfduizend gulden, die de betrokkenen naar men veronderstelt „met een glimlach" be talen. De Tweede-Kamerleden Frissen (CDA), Jorritsma (VVD) en Castricum (PvdA) zijn zeer verontrust over dergelijke transpor ten. Castricum zal Kamervragen stellen. Hij wil onder meer we ten wat het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen op Schiphol jaarlijks aantreft aan illegale ladingen en of deze dienst wellicht uitbreiding verdient. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft be richten als zou een bom in Frankfurt aan boord kunnen zijn gekomen van de hand ge wezen als speculatie. Maar woordvoerder Alexander Prechtel van het openbaar mi nisterie in Karlsruhe bevestig de wel de berichten, dat begin november een geheime wapenopslagplaats in Frank furt was ontdekt en dat daarbij ook vijf kilo explosieven wa ren aangetroffen van het Tsjechoslowaakse merk Sem- tex. Dergelijke explosieven zouden voor de aanslag op de PanAm-jumbo zijn gebruikt. Prechtel bevestigde ook de hiermee verband houdende arrestatie van drie leden van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando in Frankfurt en Neuss. Syr op de Filipijnen een 27-jarige Syriër aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van verval ste Britse en Amerikaanse pas poorten. De man werd aange houden dank zij de verscherp te veiligheidsmaatregelen op het vliegveld van Manila en andere Aziatische luchtha vens, na een waarschuwing dat Palestijnse extremisten van plan zouden zijn een Azia tisch passagiersvliegtuig te ka pen. Er is overigens nog geen aanwijzing dat de aangehou den man connecties heeft met een extremistische organisatie in het Midden-Oosten. Het treinstel dat na een spookrit van twintig kilometer tot stil stand werd gebracht. FOTO: AP Spookrit van Duitse trein MÜNCHEN Een machinist van de Münchener ondergrondse heeft de schrik van zijn leven gekregen toen hij zijn trein onbe mand zag vertrekken van het eindpunt. De man had vergeten de trein op de handrem te zetten toen hij na het einde van zijn rit een bezoek aan het toilet bracht. Bij terugkeer op het perron zag hij het gevaarte onbeheerd het station verlaten. De trein leg de twintig kilometer af in de omgeving van Mlinchen, voordat men erin slaagde hem tot stilstand te brengen door hem op rem- blokken te laten botsen. Er zaten geen passagiers in de trein en niemand raakte gewond. De machinist is aangehouden. MOSKOU De Sovjetu nie zal de export verbie den van een aantal con sumptiegoederen, vade rend van kaviaar tot kin derschoenen, terwijl toe risten voor niet meer dan honderd roebel aan sou venirs mee naar het bui tenland mogen nemen. De maatregelen gaan per 1 februari in. De radicale stappen zijn be doeld om de enorme tekorten aan te pakken Sovjetunie te kampen heeft. Onder het publiek heerst steeds meer onvrede omdat eenvoudige produkten als zeep vaak niet te krijgen zijn. Ook Tsjechoslowakije en andere Oostbloklanden hebben recent export-beperkingen ingevoerd. In zijn nieuwjaarsrede voor de televisie zei Gorbatsjov dat de economische vernieuwingen in het kader van „perestrojka" niet zo snel komen als wense lijk zou zijn. De vernieuwing op dit terrein wordt nog steeds bedreigd door conservatieve groepen, aldus de Russische president en partijleider. Nucleair verdrag Pakistan en India ISLAMABAD Pakistan en India hebben in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad een verdrag gesloten waarin ze beloven el- klaars nucleaire installaties niet aan te vallen. De Pakistaanse premier Benazir Bhutto en haar Indiase collega Rajiv Gandhi zeiden dat beide landen nu op weg zijn naar vreedzame relaties. Het nucleaire niet-aanvalsverdrag is het eerste verdrag dat de twee landen sedert zestien jaar sluiten. Pakistan en India heb ben sinds hun onafhankelijkheid in 1947 drie oorlogen met el kaar uitgevochten. VS bouwen laserkanon tegen satellieten NEW YORK Het Ameri kaanse ministerie van defen sie gaat een enorm laser-ka non, waarmee vijandelijke raketten kunnen worden vernietigd, zodanig wijzigen dat het kan worden ingezet tegen satellieten. De New York Times heeft dit gemeld. Een functionaris op het mi- nisterie van defensie heeft I laten weten dat men voorlo- I pig geen commentaar zal le veren. Tegenstanders van dergelijke projecten vrezen overigens dat het invoeren ervan alleen maar zal leiden tot een nieuwe escalatie van I de wapenwedloop. Het ka- non is al met succes getest op j raketten. Volgens de VS be schikt de Sovjetunie reeds i over een soortgelijk kanon. Ronnie Brunswijk PARAMARIBO Het junglecommando van Ronnie Brunswijk ziet niets in de amnestie die de Surinaamse regering over weegt, om het gewapende conflict in het oosten en het zuiden van het land op te lossen. President Ramsewak Shan- kar noemde de mogelijkheid van amnestie in zijn nieuw jaarstoespraak „een ingrij pende maatregel om het door oorlogsgeweld zo verscheur de volk nieuwe hoop en ver wachting te geven". Het plan zou volgens Brunswijk ech ter alleen legerleider Bouter- se in de kaart spelen. Bruns wijk heeft al ruim een maand geen contact meer met het Comité Christelijke Kerken (CCK) dat in de strijd tussen het junglecom mando en het leger probeert te bemiddelen. Intussen heeft de militaire politie in Suriname gezegd hoogst verontwaardigd te zijn over de excuses die de Surinaamse rergering aan Nederland heeft aangeboden voor de arrestatie van de Ne derlandse zaakgelastigde Reinier van der Kroon. Deze werd twee weken geleden enkele uren vastgehouden, omdat hij zich niet kon legi timeren. De Surinaamse re gering heeft gezegd de aan houding te betreuren, maar volgens de militaire politie was deze rechtmatig. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi 261) Wat is er ondertussen met Rob gebeurd? Prof. Lupardi weet niet beter of hij heeft zijn tegenstander zo'n hevige klap op het hoofd gegeven, dat hij wel niet meer uit zijn gevangenis zal kunnen ontsnappen. Maar de koperslager van het vliegtuigmoe derschip heeft goed werk geleverd: de gouden helm van Robs harnas heeft de klap opgevangen en na een half uur komt Rob bij. Hij richt zich op en, ofschoon hij zich eerst niet meer kan herinneren wat er gebeurd Is en waar hij zich bevindt, slaagt hij er toch in naar de deur te kruipen en deze te openen. Met diepe teugen ademt hij de frisse lucht in en dan wordt ook zijn geest weer helder. Lupardi... waar is hij? De geleerde zal toch niet zijn ontsnapt met zijn atoombommen? Hij rukt zich het pantser af en rent naar buiten. Professor Lupardi en Yoto staan dus op het punt op te stijgen. En wie weet welke misdadige plannen ze koesteren. Rob wringt zich snel in zijn warme vliegerspak en be geeft zich dan naar de hangar. Wat hij precies zal doen, weet hij nog niet. Eerst moet hij maar eens onderzoeken hoever het met het vertrek van de heren staat. Enkele van de dakloos geworden inwoners van de Filipijnse hoofdstad Manila bij de kleding en inboedel, die zij nog uit de vuurzee van Oudejaarsavond hebben kunnen redden. (Vervolg van de voorpagina) MANILA In de Fili pijnse hoofdstad Manila moeten veertienduizend mensen mér de nacht in de open lucht doorbren gen, omdat hun huizen op Oudejaarsavond door brand zijn verwoest. Het vuur werd veroorzaakt door vuurwerk. Vooral in de sloppenwijken Tondo en Sampaloc gingen honderden huizen in vlammen op. Daarbij kwam een nog on bekend aantal mensen om het leven. Elders op de Filipijnen kwamen zeker twintig mensen om het leven en raakten ruim duizend anderen gewond door het ontploffen van veelal ille gaal gemaakt vuurwerk en verdwaalde kogels uit pistolen en geweren. Het in de lucht schieten is op de Filipijnen een traditionele manier om het nieuwe jaar te begroeten. „Het lijkt hier wel een oorlogszone. We moeten vingers ampute ren. Er zijn mensen gewond geraakt door verdwaalde ko gels. En de gewonden blijven maar binnenkomen", aldus een ziekenhuisarts in Manila in de eerste uren van het nieu we jaar. Het is op de Filipijnen officieel verboden vuurwerk te produ ceren, te verkopen en te ge bruiken. Met Oudejaarsavond lijkt echter niemend zich iets van dit verbod aan te trekken en wordt massaal vuurwerk afgestoken dat meestal niet van al te beste kwaliteit is. Ook het in de lucht schieten is verboden. Ook dit gebod wordt op grote schaal gene geerd, niet in de laatste plaats door schietgrage politieagen ten en militairen, die de groot ste overtreders zijn. Zo gewelddadig als de nieuw jaarsviering op de Filipijnen verliep, zo vreedzaam ging het er elders aan toe. In Japan trokken duizenden mensen naar shinto-tempels om het nieuwe jaar met gebed in te luiden en wensen te doen voor het komende jaar, terwijl min der traditioneel ingestelde jon geren naar het Grote Ei sta dion togen voor een groot pop festival. In Londen op Trafal- ger Square en op Times Squa re in New York verwelkom den tienduizenden mensen het nieuwe jaar met veel gezang, gedans en geschreeuw. In nieuwjaarsredes die in el- kaars land op tv werden uitge zonden hebben de presidenten Reagan en Corbatsjcv gezegd dat de betrekkingen tussen beide landen het komende jaar verder zullen verbeteren. door Bob van Huët Franglais PARIJS Niet minder dan twintigduizend nieuwe woorden van Engelse komaf sluipen jaarlijks de Franse taal binnen. Het dagblad „Le Monde" heeft ze geteld. Gelukkig voor de puristen in dit land halen de meeste toch niet het Frans van alledag. Het gros van de barbaarse woord-import circuleert in het haast gesloten circuit van het wetenschappelijke jargon. Niettemin maakt Le Monde zich toch bezorgen om de „niet te stuiten invasie" van over-Kanaalse termen. Vooral de Franse jeugd bedient zich meer en meer van het „Franglais", wat neerkomt op een verengelst Frans of, helemaal sjiek, verfranst Engels. Net als bij ons begrijpt elke puber hier wat bedoelt wordt met „star, play-back en hit-parade", tot spijt van Le Monde, want daar zijn toch ook keurige zij het niet zo „snel" klinkende Franse woorden voor: Vedette, bandes-son préenregistries (oef) en sommet du palmares" betekenen precies hetzelfde. Le Monde staat hierin niet alleen. In een poging een dam op te werpen tegen de steeds breder wordende Engelse woordenstroom heeft de Algemene Commissie van de Franse Taal onlangs een vijfde en verrijkte editie van het „Woordenboek van officiële (en toegestane) nieuwe woorden" uitgegeven. Een soort bijbel voor degenen die de taal van Voltaire per se niet door die van Shakespeare willen laten besmetten. De dictionnaire bevat een lijst van 2.500 honderd „goede" Franse woorden. Over alle neologismen in het woordenboek is hard nagedacht. De eerder genoemde Algemene Commissie telt een twintigtal subcommissies, waarin tal van bekende profs. Maar wie hun werk doorbladert kan zich toch moeilijk aan de indruk onttrekken dat de taalgeleerden het hun landgenoten soms niet gemakkelijk maken. Zeker aan de vooravond van de Europese eenwording is het lastig om een „baladeur" op je hoofd te zetten als heel de wereld, inclusief de Fransen, naar een walkman luistert Weinig toekomst lijkt ook weggelegd voor het omstandige „bande video promotionelle" in plaats van videoclip. Dat NA VO in het Frans als OTAN geaccepteerd is en aids moest worden vervangen door SIDA valt nog te begrijpen, maar in de nieuwe en erkende afkorting AGETAC zullen toch weinigen herkennen dat het om de GATT gaat. Als de taalmeesters boetes konden uitschrijven waren heel wat Franse kranten de klos. Maar zoals bij alles in Frankrijk is er een polemiek gaande over de kwestie. Niet helemaal ten onrechte vrezen sommigen dat ze op een eilandje terecht komen wanneer voor elke, vaak in ternationaal aan vaarde term (al dan niet Engels) absoluut een Frans weerwoord gevonden moet worden. Een bijdehandte scholier zei op de televisie dat hij het flauwe kul vond Franse computertaal te leren, terwijl Europese collegaatjes meteen de standaard terminologie leerden. Hij vreesde dat als in 1992 de grenzen open gaan het vinden van een baan daardoor zeker niet eenvoudiger zal worden. Deze scholier, en ook Nederlanders die naar Frankrijk gaan, kunnen zich troosten met de gedachte dat het zelfs de dappere commissie niet lukte geslaagde Franse synoniemen te vinden voor: sandwich, spaghetti, cous cous, salami, short, blue-jean, hall, baby-sitter, charter, panel, look, campingcar, chewinggum en hot-dog. Niemand hoeft deze zomer dus in een „chien-chaud" te bijten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4