Bezuinigingen AZL moeten stoppen na reorganisatie MARCEL BOGAARD BILJARTKAMPIOEN m JOUR NAAL Onduidelijkheid over financiering van de sporthal in Stompwijk Reumakliniek Sole Mio na 1994 naar AZL K ve er wi le Minder jeugdige lezers in Lisse LEIDEN OMGEVING £eidóe<2owuvnt MAANDAG 2 JANUARI 1989 PAGINA 10B aan tafel Gebakken rolpens of boterhamworst met appel, rode kool en aardappelpuree - karncmclkgru wel De benodigdheden voor txvee personen zijn: 2 plak ken rolpens of boterham- worst van 100 g, bloem, 20 g margarine, halve zure appel; 500 g rode kool, halve zure appel, zout. kruidnagel, kancel, azijn, suiker, 1 theelepel maizena; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 10 g margari ne, peper, nootmuskaat; 1 lepel rozijnen, 0,5 liter karnemelk, 4 beschuiten, basterdsuiker naar smaak, kancel, halve citroen. Wentel de rolpens door bloem. Dak de plakken in warme margarine bruin en houd ze op een bord warm. Schil en boor de halve appel, snijd hem in twee stevige schijven en bak deze in het overgebleven bakvet lang zaam lichtbruin en gaar. Leg de schijven appel op de plakken rolpens of worst. Haal lelijk blad van de rode kool, spoel de groente af en snijd haar in fijne, korte reepjes. Zet de kool op met weinig kokend water, stuk jes appel, zout, kruidnagel en kaneel en kook haar in een kwartier gaar. Maak de groente op smaak af met azijn, suiker, zout of de ge bruikte kruiden en bind het overgebleven kooknat met een papje van maizena en koud water. Kook de geschilde aardappe len gaar, giet ze af en stamp ze fijn. Roer zo veel melk door de aardappelen dat er een niet te droge puree ont staat en maak deze af met margarine, peper, nootmus kaat en zo nodig zout. Roer de puree een paar minuten stevig door, zodat ze luchtig wordt. Was de rozijnen, laat ze tien minuten met weinig water koken en vervolgens in een zeef uitlekken. Meng de kar nemelk met de verkruimel de beschuiten, afgekoelde rozijnen en basterdsuiker. Verdeel de gruwel over de bordjes, strooi middenop weinig kaneel. Leg op de rand van elk bordje een par tje t JEANNE BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur da gelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 lot 19.30 uur. Kinderal- deling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoe kers per patiënt. Sint Elizabeth- ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30- 19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. waking) dag. van 14.00-14.30 u. i 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakliniek: Jongerentearn: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10 00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A. C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltij den en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 19.00 u. De Praematurenafdeling: Kinderkliniek: grote kinderen 15.15-17.00, baby zaal en boxenafdeling: volgens af- 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelkun de en heelkunde: 14.15-15.00 en 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- wat aanleiding geeft Europeaan; OPLOSSINQ Voorhout luidt jubileumjaar uit VOORHOUT Het Voorhoutse jubileumjaar is za terdag tijdens een stijlvolle oudejaarsvierin'g her dacht. Tevens werd daarbij 1989 ingeluid. In een tot de laatste plaats bezette Bartholomcuskerk werd het woord gevoerd door pastoor F.G.J. Weersink en do minee C. de Jong. Beiden spraken de wens uit dat de Voorhoutse bevolking na alle gebleken saamhorig heid tijdens het 1000-jarig bestaan van het dorp dich ter bij elkaar is gekomen. Woorden van lof waren er voor de bestuursleden van de Stichting Voorhout 10 eeuwen oud voor wie geen moeite teveel is geweest en die ervoor hebben gezorgd dat een heel dorp op grandioze wijze samen feest heeft gevierd. Onder het thema: „Alles gaat voorbij; er is een tijd van oorlog en een tijd van vrede; er is een tijd van liefhebben en een tijd van haten; er is een tijd van doden en een tijd om te genezen" werd het jaar 1988 op sfeervolle wijze afgesloten. Door Frits en Marja de Nie-de Munk werd een muzikaal intermezzo verzorgd. Het geheel stond onder leiding van dirigent Piet Jaspers. STOMPWIJK „Er is geen geld voor de bouw van een sporthal in Stompwijk en dat komt er ook niet". Dat stelde wet houder F. IJmkers van Leidschendam onlangs. Hij ging daarmee lijnrecht in tegen de mening van collega-wethouder en voorzitter van de Stomp- wijkse dorpsraad J.C. van Erp. Die vertelde enige tijd geleden in de dorpsraad van Stomp wijk dat er vier ton rijkssubsi die -komt voor de bouw van Stompwijkse sporthal. Het gymnastieklokaal in Stompwijk is aan vervanging toe. Het geld hiervoor zou Leidschendam mogen beste den aan de al enkele jaren door de sportvereniging be pleite sporthal. De mededeling dat het rijk vier ton beschik baar stelt, veroorzaakte enkele weken geleden nogal wal vreugde bij de talrijke aanwe zigen in de Dorpsraad. Het be stuur van Stompwijkse Boys (ruim 300 leden) heeft voor de exploitatie van de nieuwe hal al een commissie van vijf le den voorgesteld waarin voor de handbalvereniging (HVS) en Gyversto (Gymnastiek Vereniging Stompwijk) plaats Posterborden Veilig Verkeer Nederland ZOETERWOUDE In het kader van de actie „-25% min der verkeersslachtoffers" wor den er mogelijk op de in- en uitvalswegen van Zoeterwou- de en bij Casba aan de Hoge Rijndijk posterborden ge plaatst van Veilig Verkeer Ne derland. Aan de gemeenteraad van Zoeterwoude is voorge steld 4.068 gulden te besteden voor de aanschaf van dertig van dit soort borden. In de commissievergadering van 5 januari zal hierover worden gesproken. Insluiper neemt videorecorder mee ALPHEN AAN DEN RIJN Een ins luiper heeft op oudejaarsdag een video recorder gestolen uit een woning aan het Loevestein. De dader kwam binnen via een niet afgesloten achterdeur. De bewoner van het pand stond onder de douche en heeft niets gemerkt van de insluiper. Apparatuur gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben in de oudejaarsnacht ingebroken in een woning aan de Klaproosstraat. De inbrekers kwamen binnen door de achter deur te forceren. Meegenomen werden een stcreoinstallatie, een televisie, een videorecorder en een Filmnetkastje. De bewoners waren niet thuis. •ui i :ieu 9 :j99j s ;H9tua !|99l|96 ;U99Ui90U Z :S|UJ96J9 l BESTUURSVOORZITTER PETERS IN NIEUWJAARSREDE: LEIDEN Als de reorga nisatie van het Acade misch Ziekenhuis is vol tooid, moet ook een einde komen aan de bezuinigin gen. Dat zei voorzitter mr. J.H. Peters van de raad van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede. „Een dergelijke operatie is al leen mogelijk als er na de uit voering daarvan weer ruimte is om de creativiteit en nieuwe ideeën van de mensen weer te belonen en dus investeringen in mankracht en middelen weer mogelijk te maken. Na de herprofilering moeten we de krimpgedachte definitief laten varen. Nu Nederland weer een economische groei beleeft, moet niet langer be knibbeld worden op de ge zondheidszorg. De grenzen van de bezuinigingen zijn nu wel bereikt", aldus Peters. Peters hield zijn gehoor voor dat het AZL zich tot het uiter ste moet inspannen om ge dwongen ontslagen te voorko men. De reorganisatie moet uiteindelijk leiden tot een fi nancieel gezond ziekenhuis met een sterke concurrentie positie. Peters zei dat alle peri kelen rond de reorganisatie van het ziekenhuis niet mogen leiden tot een afnemend ver trouwen in eigen kunnen. Hij noemde het AZL een „topzie- kenhuis". Om die kwaliteit te handhaven zal in 1989 meer geld worden uitgetrokken voor opleidingen. Het idee van de reorganisatie „herprofi lering" is aangedragen door het personeel dat verdere alge mene bezuinigingen afwees. Peters zei van de toen ontsta ne vertrouwenscrisis vooral te hebben geleerd dat verande ringen alleen in een samenspel zijn door te voeren. Samenwerking Peters noemde in zijn toe spraak het AZL als een Siame se tweeling verbonden met de medische faculteit. Decaan prof. dr. W.Th. Daems, decaan van die faculteit, onderstreep te die typering nog eens in zijn rede. Die had hij het thema meegegeven van samenwer king. Voorbeelden daarvan zijn de overeenkomst met TNO dat nog maar kort gele den aan de Wassenaarseweg de eerste paal sloeg voor cen trum voor onderzoek naar ou derdomsziekten. Daarin ne men ook AZL en faculteit deel. Daarnaast neemt de fa culteit deel in het Medisch Ge netisch Centrum Zuid-West Nederland. J.H. Peters: „Nu Nederland weer een economische groei beleeft, moet niet langer beknibbeld worden op de gezondheidszorg. De grenzen van de bezuinigingen zijn nu wel bereikt". FOTO: WIM VAN NOORT Daems verwacht echter vooral veel van de samenwerking met de Rotterdamse medische faculteit en Academisch Zie kenhuis. Een commissie houdt zich inmiddels met de taak verdeling bezig. Daems: „Deze samenwerking, die in deze vorm zijn weerga in Neder land niet heeft, betekent een uitbreiding van de mogelijkhe den voor wetenschappelijk on derzoek en onderwijs". Daems ging ook in op de Euro pese eenwording. Hij bepleitte het aanhalen van meer inter nationale contacten. Die leiden volgens hem niet tot identi teitsverlies, maar juist tot het efficiënter benutten van mid delen. Het afgelopen jaar heeft de faculteit al een samenwer king met vakgenoten in Beijing gesloten. Ook is de uit wisseling met Suriname weer op gang gekomen. De faculteit daar werd in 1969 vanuit Lei den opgericht. Voor 1989 kondigde Daems de ondertekening aan van een overeenkomst met de univer siteit van Nagasaki (Japan). Verschillende vertegenwoor digers van de Leidse medische faculteit hebben al gebruik ge maakt van beurzen om daar. enige tijd te werken. Willibrordjaar geopend „Oegstgeest is een gezegende gemeente", aldus Deken L. Banning gisteren tijdens een plechtige Eucharistieviering in de Oegstgeester Willibrord- kerk ter gelegenheid van de opening van het Willibrordjaar. Dit jaar wordt herdacht en ge vierd dat Willibrord in Oegst geest, vlak voor zijn overlijden, een kerkje liet bouwen. Bijzon der is, dat dit 1250 jaar gele den plaatsvond en Oegstgeest in feite de oudste parochie van Nederland zou kunnen zijn. Dameskoor en Schola Canto rum luisterden de misviering, waarin pastor D. Koster en pastoraal werker pastor G. Kester mede voorgingen, op. De dienst werd besloten met de eerste uitvoering van het Willibrordlied, speciaal voor het jubileumjaar geschreven. Na afloop begaven velen, on der anderen burgemeester Sj. H. Scheenstra en echtgenote, zich naar zalencomplex La France. Hier traden „Willi brord" (in de persoon van pas tor Koster) en een tweetal „monniken" naar voren om het Willibrordjaar nog eens op we reldlijke wijze te proclameren. „Het feest gaat niet alleen de parochie maar alle kerken van Oegstgeest aan", aldus Willi brord. Waarop het eerder ge zongen jubileumlied, met een aangepaste en lichtelijk ironi sche tekst, nogmaals werd ge zongen. Vervolgens verzamel de zich een grote schare men sen voor de kerk aan de Rhijn- geesterstraatweg waar Willi brord met zijn helpers ver scheen op een torenbordes. Onder trompetgeschal werd een enorm doek, in de Oegst geester kleuren, aan de toren onthuld, voorzien van het op schrift: „1250 jaar Willibrord". FOTO: HENK VAN DEN ENDE ZOETERWOUDE Mar cel Bogaard uit Leid schendam heeft in het af gelopen weekeinde het open Zoeterwouds jeugd- biljartkampioenschap ge wonnen. In een spannen de strijd bleef hij de Zoe- terwoudse biljarters Rob van de Wijngaard en Col lin Zwetsloot net voor. Ti telverdediger Laken kon zich deze keer niet bij de beste drie plaatsen. De organisatie van het jeugd- biljartkampioenschap was in handen van biljartvereniging Rijnegom. Jongeren uit de re gio in de leeftijd van 15 tot en met 20 jaar konden deelnemen aan de open titelstrijd. Gerui me tijd ging de overwinnin genreeks tussen Marcel Bo gaard en Collin Zwetsloot ge lijk op. Rob van de Wijngaard volgde dat duo op geringe ach terstand nadat hij in de begin fase het hoofd had moeten buiten voor Bogaard. Echt spannend werd het toen de plaatsgenoten Zwetsloot en Van de Wijngaard (beiden woonachtig aan de Rijndijk) tegen elkaar uitkwamen op het groene laken. In een adembenemende partij bleef Van de Wijngaard overeind. Collin Zwetsloot wist, ondanks het verlies, dat hij kanshebber bleef maar dan moest hij wel winnen van Marcel Bot Die (weekamp volgde 21e en laatste partij van het kampioenschap. Beide biljar ters gaven elkaar geen duim breed toe en de spannende partij, eindigde onbeslist. Dat was voor Boogaard voldoende om de eindzege te pakken, ter wijl Zwetsloot genoegen moest nemen met brons. Vermel denswaard is voorts nog dat Edwin Hillcbrand het tot een hoogste serie van 11 carambo les bracht. De eindstand: 1. Marcel Boogaard, 11 punten uit 6 duels, 2. Rob van de Wijngaard, 10 uit 6, 3. Collin Zwetsloot, 9 uit 6. Inbraak bij LTV-Noorden NOORDEN In de kantine van de tennisvereniging LTV in in het Sportpark De Koet in Noorden is zaterdag ingebro ken. De dader heeft een ruit vernield en uit de kantine twee tuner-versterkers, een cassette-deck, een magnetron en een grill-bakoven meege nomen. Op heterdaad ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 18-jarige Ha genaar aangehouden. De man werd in een Chinees restaurant op heterdaad be trapt bij het stelen van geld en sigaretten. Hij had al 150 gulden en achttien pakjes si garetten klaargelegd. Nieuwe abri's in Sassenheim SASSENHEIM Er komen nieuwe abri's in de gemeente Sassenheim. De nieuwe wach- thokjes worden gratis gele verd, geplaatst en onderhou den door N.V. Alrecom die er reclame op plaatst. Dat is het voorstel van het college van burgemeester en wethouders dat op 5 januari wordt bespro ken in de vergadering van de commissie voor openbare wer- kèn en financiële aangelegen heden. De nieuwe abri's moeten in de komende tijd langzaam de bestaande wach- thokjes vervangen. Vocaal Ensemble OEGSTGEEST Het Leids Vocaal Ensemble geeft don derdag 12 januari een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Er wordt een pro gramma gebracht met Frans getinte werken van onder an deren Strawinsky, Fauré en Saint-Saëns. Het concert be gint om kwart over acht. LEIDEN NOORD WIJK De Noordwijkse reu makliniek Sole Mio en het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gaan nau wer samenwerken. Opzet is de oprichting van een nieuw centrum voor pa tiënten met aandoeningen van het bewegingsappa raat. Sole Mio verhuist daarom uiteindelijk van Noordwijk naar het AZL. Niettemin blijft de kliniek zelfstandig bestaan. De afgelopen week hebben beide instellingen daartoe een overeenkomst getekend. Die borduurt in feite voort op een samenwerking die al in 1934 is begonnen. Nu al zijn de medi sche staven geïntegreerd, ee- bruikt Sole Mio laboratorium voorzieningen van het AZL en worden Leidse arts-assistenten in Noordwijk opgeleid. Uit de nieuwe samenwerking vloeit voort dat Sole Mio na 1994 als de nieuwbouw van het AZL is voltooid, op het ziekenhuisterrein wordt on dergebracht. De verwachting is dat er dan plaats vrijkomt. Sole Mio blijft niettemin een aparte stichting met als doel stelling het verzorgen van reu mapatiënten. Het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn is ook lange tijd in de race geweest voor „overname" van Sole Mio. De directie van Sole Mio heeft echter altijd zijn voor keur uitgesproken vooi; ver huizing naar Leiden. Sole Mio zou overigens het liefst in Noordwijk blijven. HILV heeft 639.12 1987: i het gc door c prijzei zichte den v gers c onze I Volge KRO die hi katho maakl schap LISSE Het aantal den van de Lissese bibliotheek is in 1988 met ongeveer acht procent teruggelopen. In no vember 1987 had de biblio theek 3.761 leden. In novem ber 1988 was het ledental te ruggelopen tot 3.439. Hoofd van de bibliotheek Lydia Bruggenweerth wijt deze te rugloop van jeugdleden aan de invoering van een jeugdcontri- butie. Sinds januari 1988 beta len bibliotheekleden onder de 18 jaar een rijksdaalder voor het lidmaatschap. De jeugdcontributie werd in gevoerd om inkomsten van de bibliotheek op te vijzelen. „Er is geld nodig om het boeken bestand aan te vullen. De bi bliotheek in Lisse bestaat meer dan tien jaar en in het begin kregen we extra geld om boe ken aan te kopen. Die boeken zijn nu inmiddels aan vervan ging toe en daar is veel geld voor nodig", aldus Bruggen weerth. Geld heeft de biblio theek ook nodig om het ge bouw aan de Nassaustraat op te knappen. Daarvoor is een onderhoudsplan opgesteld dat in de komende jaren wordt uitgevoerd. Of het extra geld van de Lissese bibliotheek aan één van deze twee doelen wordt besteed is nu nog niet bekend. In januari voert het bibliotheekbestuur overleg met de gemeente. Dan wordt een beslissing genomen. De terugloop van jeugdleden vindt Bruggenweerth groot. „Ik had wel verwacht dat het aantal jeugdleden zou vermin deren, maar ik had geen idee om wat voor aantallen het precies zou gaan. We moeten in het komende jaar proberen deze leden terug te winnen door nog meer klassen te be zoeken en de bibliotheek te promoten. Het is heel belang rijk dat kinderen lid blijven van de bibliotheek". Ondanks dat bibliothecaresse Bruggen weerth nooit voorstander was van de invoering van de jeugdcontributie pleit ze toch niet voor afschaffing. „De bi bliotheek kan de extra inkom sten veel te goed gebruiken", pelijk ders-c leden, stand deze i groei Striet verhe punt" 1989, jaar fc als oo de lec NCR1 toetre rigen: 18.10 18.35 CD-speler gestolen Onbe kenden hebben in de oude jaarsnacht een CD-speler uit een woning aan de Nieuw- straat gestolen. De bewoners waren niet thuis. De daders kwamen binnen met een valse sleutel. Leeuwdansen Het nieuwe jaar krijgt op de dinsdagse marktdag te Oegstgeest een kleurrijk en spectaculair tintje. Rond het middaguur treedt in het winkelcentrum Lange Voort een Chinese dansgroep op die een voorstelling geeft van het Chinese Leeuwdan- Receptie Het gemeentebestuur van Woubrugge houdt van avond een nieuwjaarsrecep tie in de raadzaal van het gemeentehuis. Aanvang acht uur. Aansluitend aan de re ceptie wordt om half tien de uitslag van de sportverkie- zing bekend gemaakt. Receptie (2) Het gemeentebestuur van Oegstgeest houdt vanavond van acht uur tot half tien een nieuwjaarsreceptie in het raadhuis aan het Wilhcl- minapark. Receptie (3) De jongerensociëteit De Peuk uit Valkenburg houdt morgenavond een nieuw jaars instuif. Aaipvapg half acht. (Jmmedijck dijck, dat onder grondgebied van de gemeen te Zoeterwoude bestrijkt houden donderdagavond de openbare nieuwjaarsontmoe ting. Van acht tot negen uur wordt de receptie gehouden in het Waterschapshuis aan de Aidaschouw in Zoeter- mecr. Expositie „Het kind centraal". Dat is de titel van een expositie van de stichting Ter re des Hommes die tussen 5 en 28 januari is te zien in de Noord wijkse bi blio theek. De tentoonstelling is in 1985 tot stand gekomen ter gele genheid van het twintigjarig bestaan van Terre des Hom mes. Een jongerenwerk- groep in Hengelo organiseer de een nationale fotowed strijd. Uit ruim zeshonderd kleuren en zwart-witfoto's is een selectie gemaakt voor de expositie die nu in Noord- wijk is te zien. Klaverjassen In clubgebouw Beuken- schans kan men donderdag avond klaverjassen en sjoe len bij Con Bravura in Lei derdorp. De toegang is drie gulden. Aanvang acht uur. Afscheid Herman Wijsman heeft op 31 december de voorzitters hamer van de voetbalver eniging Woubrugge neerge legd. Hij krijgt een receptie aangeboden in het clubhuis op 6 januari. Aanvang half acht. Slecht broedseizoen in Bos Ter Wadding VOORSCHOTEN Het broedseizoen van 1988 in het Bos Ter Wadding, ge legen in de stedelijke om geving in Voorschoten op de grens met Leiden, geeft een minder roos kleurig beeld te zien dan in 1987. Dat concludeert drs. C. Stam als lid van de Samenwerkende Organisaties Vogelonderzoek Nederland (SOVON). Al twaalf jaar lang houdt hij de holenbroedersoorten (vogels) in het Bos Ter Wadding nauw lettend in de gaten en zorgt er ook voor dat de vogels rustig kunnen broeden in door hem opgehangen nestkastjes. Van de vijftien nestkastjes die in het park hangen, werden er het afgelopen jaar maar negen bewoond, terwijl uit deze ne gen kasten maar 37 jonge vo gels uitvlogen. Hier staat te genover dat onder deze negen broedsels er maar liefst vier van een Pimpelmees waren, meer dan ooit tevoren in Ter Wadding hebben gebroed. Overigens vertonen vrijwel alle terreinen in Nederland hetzelfde beeld in 1988. Een middelmatig aantal legsels met een vrij laag rendement. Vol gens Stam komt dit door de natte winter 1987/88, die volg de op een eveneens natte zo mer van 1987. Hierdoor kreeg de insektenstand, die door drie opeenvolgende strenge winters aardig was uitgedund niet de kans zich volledig te herstel len. Dat betekent dus weinig voedsel voor insektenetende dieren, met als gevolg geen grote broedsels met vooral weinig jongen. 22.25 22,30 22.40 BR 19.00 19.23 19.30 20.00

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10