6omcmt Nog negen ontsnapte gevangenen spoorloos Plagen srael vreest erkiezingsdag ol geweld 2 3 5 7 9 Politie toch hoopvol na vrijlating verdachte ontvoeringszaak baby Nederlands duo zoek in Peru orthals Altes eunt pleidooi or meer politie if mui ■■Miiwiiji Lubbers in Jakarta als vorst ingehaald n.. oordwijkse agenten échten voor hun leven BOERENKOOL EN ROOKWORST Maandag 31 oktober 1988 80e jaargang no. 24257 DAGBLAD VO.OR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers behorende lol Sulholl Pers, Apothekersdnk 34.2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden. Abc'nnementen(incl.6%BTW)perinaandl. 23.74 (aul. betaling), kwartaal I. 70.93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Adv^rl^ntitr; (b-xci r cBTA Q.';5permm lainiliebenchteri I. 0.59 per .mm. Telefax 07Q9Q27Q2 tb» advertentie" Directeur-hoofdredacteur I.[. Hallewas, Chef-redacteur W. A Buiiteweg. Lossenui HET WEER Vannacht hier en daar mist banken. Weinig wind en een minima van 4 graden bij zee tot -1. De komende nachten kans op lichte vorst. Overdag wolkenvelden. Middagtempe- ratuur ongeveer 11 graden. Zwakke tot matige westelijke wind. Zon op: 07.35, onder 17.11 jering Polen wil tninwerf sluiten RSCHAU De directeur van de jn-scheepswerf in de Poolse ha- jtad Gdansk heeft de opdracht egen een plan op te stellen voor liquidatie" van de werf. Volgens n van het verboden vakverbond dariteit zou directeur Czeslaw yinksi dat echter geweigerd heb- De Lenin-werf biedt werk aan tienduizend mensen, onder wie Walesa, de leider van Solidari- De werf is de geboortegrond van Jariteit en vormt nog altijd een de belangrijkste bolwerken van vakverbond. Het Solidariteit-co- op de Lenin-werf noemde de re- lannen gisteren een „provo- DORDRECHT Er komen nog steeds tips binnen bij de Dordtse politie over de pfrecies een week geleden ontvoerde baby Renee. In totaal zijn er nu ruim 400 tips binnengeko men. De politie heeft nog steeds hoop dat het jongetje weer terug komt. „Als we geen hoop zouden hebben zouden we geen onderzoek meer verrichten", zo zei een politiewoord voerster. Over het onderzoek wil zij niets meer kwijt dan dat het „over vele kanalen" loopt. Renee is bijna dertien dagen oud. In de nacht van zondag op maandag vorige week werd hij ontvoerd uit het Merwedezieken- huis in Dordrecht. De raadsman van de za terdagavond vrijgelaten verdachte, mr. E. Cremers, wilde vandaag bevestigen noch ontkennen dat zijn cliënt werd aangehouden omdat zijn identiteitspapieren waren gevon den in de buurt van de plaats waar baby Re nee verdween. Volgens sommige berichten zou hij al dagen daarvoor aangifte van het verlies van zijn papieren hebben gedaan bij de politie. Of mr. Cremers' cliënt een eis tot schadevergoeding gaat indienen kon de ad vocaat met zeggen. „Theoretisch bestaat die mogelijkheid". DEN HAAG/CUSCO De politie in Peru is op zoek naar twee Nederlandse toeristen die rond 6 oktober in het gebied rond Cusco, in het zuiden van Peru, zijn verdwenen. De twee Nederlanders, de 25-jarige Gerard de la Hayze en de 26-jarige Josephine Knüppe, waren op weg naar de Machu Picchu in het Andesgebergte. De Nederlandse kolonie in Peru gaat er van uit dat de twee zijn ont voerd door criminelen. De politie meent echter dat de Nederlanders zijn verdwaald. Sinds begin dit jaar hebben al 23 personen in deze dichtbegroeide streek de dood ge vonden doordat zij in een van de afgronden vielen. HOORSPEL ZAAIT OPNIEUW PANIEK LISSABON De vijftigste verjaardag van de beroemde radio-uitzending van Orson Welles „War of the Worlds" heeft gisteren in Portugal voor paniek gezorgd. Inwoners van het dorp Braga. waar een lokaal radiostation het pro gramma uitzond, begaven zich naar een gebied buiten het dorp waarvan was gezegd dat daar vreemde wezens van Mars waren geland. Anderen sloe gen in auto's opfde vlucht, terwijl poli tie en brandweer werden bestookt door telefoontjes van verontruste luisteraars. In 1938 veroorzaakte het radiobericht dat een meteoriet met buitenaardse we zens op New York was neergestort overal paniek. stde neus doorboord Ictrice Sally Field, die in haar films toch heel wat gewend is, hiet wat haar en haar gezin overkwam, toe zij zaterdag van het Veld van het Amerikaanse Aspen wilden vertrekken. De start lun vliegtuig werd om technische redenen afgebroken. Bij het ten schoof het toestel van de baan, met de neus midden in de van een ander vliegtuigje, dat gelukkig leeg was. De beman- ivan het toestel van Sally Ride liep lichte verwondingen op, de *3 en haar gezin bleven ongedeerd. FOTO: ap HAAG Minister ïals Altes (justitie) is het met zijn partijgenoot, fractievoorzitter Voor- dat er meer geld uit- kken moet worden voor erking van het politie- de AVRO-radio zei de ïdsman gisteren dat hij is uitbreiding van het ebudget in het kabinet te eken. „Als de samenle- bereid is voor dit pro- i geld over te hebben, uilen we in goed overleg ;n bekijken hoe we dat zo mogelijk kunnen beste- Zowel voor arbeidsvoor- len als de sterkte", aldus ïals Altes. ïoeve bepleitte vrijdaga- op een spreekbeurt in een uitbreiding van het politiekorps met enkele hon derden agenten. De verant woordelijke politie-ministers (Korthals .Altes en Van Dijk) hebben steeds vastgehouden van bevriezing van het politie budget. Volgens Korthals Al tes heeft hij reeds bij het aan treden van het kabinet-Lub- bers 2 aangedrongen op meer geld voor de politie. „Daar was toen geen meerderheid voor. Dat wil echter niet zeggen dat het budget tussentijds niet zou kunnen worden verhoogd". De bewindsman wil een even tuele uitbreiding van het aan tal agenten in met name de grote steden koppelen aan ef- ficiency-verbetering. Een korps dat kan aantonen doel matiger te werken zou een bo nus moeten krijgen. Het D66- congres in Amersfoort nam za terdag met algemene stemmen een motie aan waarin ook om meer geld voor de politie werd gevraagd. JZALEM In Israel bestaat grote vrees dat de verkie- dag van morgen gepaard zal gaan met een uitbarsting van ld in de bezette gebieden. De leiders van de Palestijnse op hebben opgeroepen tot stakingen en demonstraties. Aan dere kant zinnen met name joodse kolonisten op wraak na od van een Israëlische moeder en haar drie kinderen, als g van een aanslag met een benzinebom, loeder en haar kinderen zaten in een bus, die in de omge- van de stad Jericho door Palestijnse jongeren met benzine- nen werd bestookt. Een Israëlische soldaat, die ook in de at, probeerde de vrouw nog te redden. Maar zij weigerde de onder haar kinderen te verlaten. Het voertuig brandde ia volledig uit. Vijf mensen raakten gewond. De dood van iertal vlak na de Libanese zelfmoordactie die vorige aan zeven militairen het leven kostte heeft de gemoe- in Israel hoog doen oplopen. Een dag voor de verkiezin- 'oor een nieuwe Knesset (parlement) speelt zo'n aanslag 1 de rechtse partijen in de kaart, die met alle middelen een linde willen maken aan de nu elf maanden durende Pale- i opstand in de bezette gebieden. De regering heeft met het p de verkiezingen extra troepen naar de bezette gebieden urd. 5: Shamir en Peres gaan nek-aan-nek. ZAANSTAD - De politie zoekt nog negen van de tien gevangenen die gisteravond zijn ontsnapt uit de Alkmaarse gevangenis; een tiende zit weer vast. De man is de af gelopen nacht door de politie van Zaan stad aangehouden na een riskante achter volging. Hij werd in Uitgeest gesignaleerd en ging er met een gestolen auto vandoor, achtervolgd door 15 politieauto's. Met hoge snelheid ging het naar Amsterdam, waar de man kon wor den aangehouden. Tijdens de achtervolging reed hij in de Coentunnel dwars door de neer gelaten bomen heen. Drie ancfere ontsnapten hebben een auto aangehouden en de inzitten den gedwongen hen naar Amsterdam te rijden. De tien, vijf Nederlanders en vijf buitenlan ders, konden wegkomen uit de gevangenis Schutterswei via een toiletraampje. Zij zaten celstraffen uit wegens onder meer vermogens- en levensdelicten. Hun ontsnapping werd pas opgemerkt na vragen van journalisten. „Er is dus kennelijk sprake van grondige voorberei ding en van voorkennis bij de media", aldus de politiewoordvoerder. Na herhaalde uitbraken is de beveiliging van Schutterswei in 1937 uitgebreid. Er was door de politie scherpe kritiek geuit op de povere beveiliging; herhaaldelijk ontsnapten zware en soms vuurgevaarlijke criminelen en de politie achtte hun aanhouding uiterst riskant. Schut terswei kent na „de bunker" in Scheveningen het strengste strafregime en herbergt de op één na zwaarste categorie gedetineerden. Zondagmiddag heeft zich in Schutterswei een steekpartij voorgedaan. Daarbij werd een Syri sche gedetineerde levensgevaarlijk gewond. Aanleiding zou een oude vete tussen twee ge detineerden zijn. In de straten van Jakarta zijn levensgrote portretten van de echtparen Lubbers en Suharto opgehangen. foto: anp JAKARTA Premier Lub bers, zijn vrouw Ria en minis ter Van den Broek zijn het af gelopen weekeind als vorsten ingehaald in de Indonesische hoofdstad Jakarta. Op het plein tegenover het presiden tiële paleis Istana Merdeka, waar de Nederlandse delegatie vanmorgen ontvangen werd door de Indonesische presi dent, waren levensgrote foto's geplaatst van het echtpaar Lubbers en het echtpaar Su harto. Het bezoek van Lubbers is het tweede bezoek van een Neder landse premier aan Indonesië sinds dat van de huidige EG- vertegenwoordiger in Tokyo, Dries Van Agt, in 1980. Indo nesië hecht groot belang aan de vierdaagse visite van Lub bers, aangezien Nederland één van de grootste donorlanden is voor het Indonesische ontwik kelingsprogramma (IGGI). In het gevolg van Lubbers reist een uitgebreide zakendelegatie mee onder leiding van oud VNO-voorzitter C. van Veen, op zoek naar nieuwe orders en contracten. Later op de dag had het echt paar Lubbers een ontmoeting met de vice-president, Sudhar- mono. Verder werden kransen gelegd bij de Indonesische na tionale heldenbegraafplaats Kalibata en de Nederlandse erebegraafplaats Menting Pulo. Pagina 5: Kwestie Timor weer aangekaart. (ADVERTENTIE) I///LASER Personal Computer Owewtupmk RDWIJK Enkele dwijkse agenten hebben dagnacht moeten vechten Ihun leven nadat een gro- ïep jongeren op de Paral- plevard zich tegen hen tie. prveillerende agenten wa- fond een uur naar de bus halte aan de Parallelboulevard gegaan omdat er klachten wa ren over een jongen die zich misdroeg. Hij viel andere wachtenden en passanten las tig en schold ze uit. De politie mensen hadden dat in eerste instantie even aangezien en de knaap gewaarschuwd. Toen ze uiteindelijk besloten hem te arresteren, keerde de hele groep bij de bushalte staan rond dit uur meestal 60 tot 100 wachtenden zich tegen hen. Ze moesten voor hun lijfsbe houd vechten, maar slaagden er in assistentie op te roepen. Met hulp van toegesnelde col lega's kon de betrokken knaap, een 22-jarige Leide- naar, worden aangehouden. De jongeman is ingesloten. Hij had een aanzienlijk strafblad en liep nog in de proeftijd voor een voorwaardelijke gevange nisstraf. Werkster luidt noodklok HENGELO Tal van Hen- geloérs zijn dit weekend op geschrikt door nachtelijk klokgelui van de St. Lam- bertuskerk in het centrum van de stad. Vanuit de afge sloten kerk werden ook lichtsignalen gegeven. Nadat de politie de deur had geo pend trof men een vrouw aan. Het bleek de werkster. Terwijl zij in de vooravond nog aan het werk was werd de deur van de kerk geslo ten. Met roepen en kloppen had zij de hele avond ver geefs geprobeerd de aan dacht te trekken van voor bijgangers. Uiteindelijk be sloot ze om half twee dan maar de klokken te luiden om de aandacht te trekken. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y in de aanbieding <2* Gesneden =L! boerenkool, OQ zak 300 gram Oi7 jis Verse 9Ü rookworst, 250 gram 269 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Lift jes aan trein voor gehandicapten HILVERSUM Er komen liftjes aan de treinen voor ge handicapten. In een tienjaren programma zullen alle NS- treinen met zo'n apparaat wor den uitgerust, aldus minister Smit-Kroes (verkeer) zaterdag voor de TROS-radio. De minister wil er haast mee maken omdat de Spoorwegen op het punt staat nieuw mate rieel te bestellen. De kosten van het plan bedragen zeven miljoen gulden per jaar. Minis ter Smit-Kroes is niet van plan dit bedrag helemaal zelf te be talen. De kosten moeten vol gens haar worden verdeeld over Verkeer en Waterstaat, WVC en de Nederlandse Spoorwegen. De Gehandicap tenraad is blij met het liftje, maar noemt het wel een nood oplossing en een compromis. De treinen worden pas echt goed toegankelijk voor een ge handicapte, als ze een lagere vloer krijgen, aldus een woordvoerder van de Gehan dicaptenraad. imi 20 PAGINA'S Remonstranten doen mee aan Samen op Weg Van Randstad tot wereldstad Gorbatsjov: Bevolking moet Minder bezoekers mm voorTaptade Leiden I Protest tegen hoge ouderbijdrage kinderopvang Leiden VVD Wassenaar wil nieuwe weg langs spoorbaan geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland kunst leiden omgeving radio en televisie van huis uit sport 1: Alphense gedood bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN De 15-jarige Karin Volkerijk uit Alphen is zaterdagochtend overleden aan de gevolgen van een aanrijding met een automobilist in de nacht daar voor. Het meisje reed samen met een andere fietser op de Vliestraat. Zij wilde de Eisen- howerlaan oversteken naar de Concertweg. Toen zij de weg opreed kwam er van links een auto die bestuurd werd door een 33-jarige Alphenaar. De metgezel van het slachtoffer kon op tijd stoppen; de Al phense werd geschept. Zij is met zwaar inwendig letsel naar het Rijnoord ziekenhuis gebracht en later naar het Academisch ziekenhuis in Lei den. Daar is zij aan haar ver wondingen bezweken. Eindelijk wordt er dan iets ondernomen tegen de geweldige sprinkhanenplagen, die Afrika al zo'n tijd teisteren. Tienduizenden liters verdeigingsstof- fen worden ook vanuit Europa beschikbaargesteld om de vraatzuchtige dieren te lijf te gaan, maar wat heeft dat weer voor gevolgen voor het milieu? Hier in Nederland is het wat de mestplaag betreft ook al veel erger dan we dachten. Uit Nijmegen horen we hoe de veel te grote hoeveelheid ammoni ak onze bossen afbreekt. Als we de veestapel met veertig procent verminderen kan dat al helpen. Met een abonnement op de Leidse Courant verhelpt u de problemen niet, maar blijft u wel op de hoogte. En als u maar lang genoeg abonnee blijft, kunt u met ons kritisch volgen hoe deze problemen, al of niet voortvarend, worden aangepakt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1