Collega's steunen Zeeuwse vissers niet binnenland Verplichte urinetest voor gedetineerden FNV peilt de actie bereidheid bij Philips Leiding van Shell arrogant en gesloten Bont wordt nog veel gedragen Ook zonder specialisten gaat plan-Dekker door vissers als bijvangst uit zee opgehaald. Voorzitter K. Kramer van de Vereniging Visserijbelangen Urk liet weten dat de Urker vissers waarschijnlijk niet be reid zijn een deel van hun quotum af te staan. Ook H. Van Wijk, voorzitter van de Belangenvereniging Scheve- nings Havengebied, heeft zijn twijfels. „Ik denk dat nie mand van de Scheveningse vissers het er mee eens is". Overigens vormt kabeljauw niet de bijvangst, maar juist de hoofdvangst van de mees te Scheveningse vissers. „Er mogen maar 75 kisten per kotter per week worden aan gevoerd en daar hebben de vissers al moeite mee". Volgens Van Wijk worden de bijvangstquota voor kabel jauw te stringent toegepast. Het zou, volgens hem, beter zijn het quotum vast te stel len op vijf procent van de hoofdvangst, in plaats van op het vaste aantal van vijf kis ten per week. Visserij-voorman Daalder koppelde aan zijn voorstel wel de voorwaarde dat de Zeeuwse vissers hun naam moeten zuiveren van de smet als gevolg <van de vechtpartij tussen vissers, controleurs van de Algemene Inspectie Dienst en de politie. De Zeeuwse vissers besloten geen geweld meer te gebrui ken. £eidóc6otnant MAANDAG 17 OKTOBER 1988 PAGINA 3 inister voor een DNA-test )EN HAAG Minister Kort- jals Altes van justitie is voor la lander van het DNA-onderzoek »n behoeve van een rechtzaak. n; lij vindt het geen probleem dat g Ie resultaten van zo'n test ge il ruikt worden voor het leveren an strafrechtelijk bewijs. Wel (il de minister nog nagaan of iervoor een aparte wettelijke re- ding nodig is. Het DNA, ook rj el de menselijke streepjescode ?noemd, zit in elke menselijke iv d en is voor ieder mens uniek. )e DNA-test is inmiddels in twee jéhtzaken gebruikt. Boiler explodeert, woning verwoest STELLENDAM Een ex- plosie in het dorpje Stellen dam (Zuid-Holland) heeft gisteren een leegstaande wo ning grotendeels verwoest. Tevens sneuvelden in de omgeving van de woning tientallen ruiten. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Volgens de rijkspolitie in Dordrecht is een technisch mankement er de oorzaak van geweest dat de druk in de boiler van de woning te hoog opliep en de ketel explodeerde. De omvang van de schade be loopt enkele tonnen. Gaus onderzoekt ontvoerde pitbull terriër LELYSTAD De hondenkenner Mar tin Gaus uit Lelystad heeft afgelopen weekeinde een korte ontmoeting gehad met de pitbull-terriër Dutch, die vorige week door onbekenden uit een asiel in Amsterdam werd ontvoerd. Dat gebeur de direct nadat de rechtbank van Haar lem de pitbull-terriër, die de hond van de buren van de eigenaar had doodge beten, verbeurd had verklaard. De offi cier van justitie eiste de doodstraf tegen de hond. Martin Gaus wil tijdens de uit zending van het tv-programma Dieren manieren op 1 november aantonen dat de veelbesproken pitbull-terriër een so ciaal karakter heeft. Boot naar winterstalling De zomer is nu wel echt voorbij. Water sporters in het hele land maakten in het weekend gebruik van het redelijk mooie weer om hun boot op het droge te brengen voor de winterstalling. foto: anp MAATREGEL VAN STAATSSECRETARIS DEVENTER Gedetineerden in Nederland kun nen binnen enkele weken aan een verplichte uri netest worden onderworpen. Met deze maatregel hoopt staatssecretaris Korte van Hemel het drugs gebruik in de penitentiaire inrichtingen terug te dringen. De gevangenisdirecties krijgen binnen kort een circulaire toegestuurd over de toepassing van de urinetests. Aan de hand van de urinetest kan worden bepaald of gedetineerden drugs ge bruiken. Hoewel drugsgebruik verboden is in de Nederlandse penitentiaire inrichtingen, blijkt het gebruik in gevangenissen aanzienlijke vormen te hebben aangenomen. MIDDELBURG Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap staat in principe niet afwijzend tegenover een nieuwe functie in de Commissie Aanvoer, die in de loop van het vol gend jaar in de plaats komt van het op te heffen Visserijschap. Onlangs werd bekend dat Daalder per 1 ja nuari een nieuwe functie zal aan vaarden in de directie van de rede rij Kennemerland. Het aftreden van de voorman, die ook voorzitter is van de Nederlandse Federatie van Visserijverenigingen, wordt door belanghebbenden zeer betreurd. Daalder zei afgelopen weekeinde „niet vooruit te willen lopen op een eventuele nieuwe functie in het schap. Maar als dat te combineren valt met mijn nieuwe functie, dan is dat wel bespreekbaar", aldus Daal der. Visserij-voorman B. Daalder foto: anp Monument Joods verzet Onder grote belangstelling heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman, gisteren in Am sterdam een monument onthuld ter nagedachtenis van het joods verzet in de Tweede Wereldoor log. Het monument bestaat uit een zwarte zuil met inscripties die herinneren aan de joodse ver- zetsslachtoffers. Het initiatief voor de oprichting ervan werd ruim twee jaar geleden genomen door een aantal joodse verzetsstrijders. Zij stellen zich ten doel de rol van het joods verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog meer aandacht te geven. foto: anp DEN HAAG Het lijkt onwaarschijnlijk dat vis serij-voorman B. Daalder bijval krijgt voor zijn plan om aan de Zeeuwse vissers vangstquota af te staan. Afgelopen week einde deed hij een beroep op de vierhon derd noordelijke boom- korvissers, die zich voor al richten op schol en tong, een deel van hun bijvangstquotum kabel jauw af te staan aan de Zeeuwse vissers. Het gaat om drie van de vijf kis ten per schip per week. Volgens Daalder wordt er veel minder kabel jauw door de noordelijke Daalder beschikbaar als visserij-voorman Nieuwe auto- verzekering noet eigen ichade dekken EINDHOVEN De onder handelingen tussen Philips en de gezamenlijkse vakbonden over herstructurering van de Philips-divisie Consumer Elec tronics zijn in het afgelopen weekend opnieuw vastgelo pen. De FNV peilt nu de actie- bereidheid onder het perso-i neel. Bij Consumer Electronics moeten wegens verliesgevend heid per 1 mei volgend jaar 900 van de 3.400 banen ver dwijnen, waarvan 600 door middel van gedwongen ont slag. Voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen was volgens de woordvoerder van de bonden de realisering van een sociaal plan. De bonden willen zo n plan met een loop» tijd van twee jaar, maar Phi lips wil niet verder gaan dan wat reeds vastligt in de cao, namelijk een eventuele finan ciële aanvulling tot 1 januari 1990. Ten aanzien van andere eisenvan de vakbonden, in sfeer van compensatie van het arbeidsplaatsenverlies in Eind hoven, zijn door Philips vol gens de bonden geen garanties gegeven. Na het afbreken van de be sprekingen gaan de bonden nu terug naar de leden voor na der overleg. Dan zal volgens FN V-woord voerder C. Pingen ook de actiebereidheid worden gepeild. Tot dusverre is die niet groot gebleken. „Er was nog vertrouwen dat we er met Philips wel uit zouden komen. Of dat nog zo is zal nog moeten blijken", aldus Pingen. Er is tussen de partijen nog geen afspraak gemaakt voor een volgende onderhande lingsronde. Consumer Electronics is we reldwijd één van de belang rijkste producenten van consu menten elektronica zoals ra dio's, televisies, videorecor ders, cd-apparatuur en derge lijke. Philips wil in de divisie een ingrijpend veranderings proces op gang brengen om de vooraanstaande positie op de markt voor consumentenelek tronica ook in de toekomst te kunnen behouden. Onderzoek naar burgemeesters deze week rond HILVERSUM Minister Van Dijk van binnenlandse zaken denkt nog deze week het re sultaat op tafel te hebben van het recherche-onderzoek naar het nachtelijk uitstapje in Zwolle van de burgemeesters Smallenbroek van Smallinger- land en Faber van Hoogeveen. Van Dijk zal aan de hand daarvan een beslissing nemen. „Het spreekt voor zich dat de zaak niet te lang moet duren", aldus de minister van binnen- Pogingen tot brandstichting in bureau ME AMSTERDAM Een Mobiele Eenheid-bureau in Amsterdam is zaterdag tot twee keer toe het mik punt van brandstichting geweest. Rond het mid daguur gooiden onbeken den een brandvloeistof door de brievenbus van het gebouw. De brandweer wist het vuur snel te blussen maar volgens een politiewoordvoerder is de rook- en waterschade toch aanzienlijk. „Er is onder meer een aantal portofoons bescha digd. De schade kan in de ton nen lopen", aldus de woord voerder. Rond acht uur was de achter kant van het gebouw aan de beurt. De onbekende daders gooiden daar een brandbom tegen het gebouw. Ook die brand werd snel geblust. De politie heeft één van de moge lijke daders nog vergeefs ach tervolgd, aldus de politie woordvoerder (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De autoverze- ring moet het karakter krij- jn van bijvoorbeeld een randverzekering: iedere auto mobilist moet zijn eigen ver- jersdeelneming dekken. w oncreet betekent dit dat wie u hade heeft maar geen schuld t les van zijn eigen maatschap- ze j vergoed krijgt, es jat is de kern van het rapport zer een nieuwe verkeersver- I kering van verkeersdeskun- ige prof. mr. A. van Wasse- ler, dat deze week aan minis- r Korthals Altes (justitie) ordt aangeboden. De minis- r zal eind dit jaar een notitie Ji lar de Kamer sturen over de ni ïrziening van de verzekering is in het gemotoriseerde ver- Dii *r- e nieuwe verzekering bant zartrijden uit omdat het in II t systeem uitgesloten zal zijn v it onverzekerde automobilis- jp n ooit schade vergoed krij- )j] n. Een verzekering conform jvoorbeeld de brandverzeke- ïg heeft als voordeel dat ie- and die schade heeft (maar en schuld) niet de dupe kan ,t )rden van de onverzekerde ihuldige) tegenpartij die t huidige systeem de schade onoet vergoeden. Volgens het 0 pport leidt de bestaande ver- k kering jaarlijks in één op de j jf gevallen tot een financiële op voor verkeersslachtof- lg ponsor voor adio Rijnmond OTTERDAM Radio Rijn- nkl, de regionale omroep voer zuidelijk Zuid-Holland eeft zijn eerste sponsor. Auto- atj brikant General Motors gaat e maf komende zaterdag de ekelijkse sport-uitzending or het grootste deel finan- r" !ren. Het sponsorcontract n Idt voor drie jaar. hai ruil voor het bedrag zal Ra niRijnmond buiten de uit- ndingen reclame maken or het bedrijf. Daarbij wordt /ai dacht aan reclame op de re- orl rtagewagen, in het omroep- Ié en in het programmablad. mediawet verbiedt regio- Ie etherreclame en sponso- is alleen beperkt toege in voor culturele program 's. Volgens artikel 55 is „het boden zich dienstbaar te iken aan winst van derden". Jar vallen ook de activiteiten iten de uitzendingen onder, t hangt echter van de in- ud van het contract af of de ït zendingen verboden zijn of en 1 Een direct verbod is ech- kerde procedure worden ge- "n «d. die enkele maanden in- :«i lag kan nemen. Dat de irisoring de programma's allc rnalistiek zou beïnvloeden, wijfeit Radio Rijnmond om- de redactie onafhankelijk Radio West is overigens it van plan in de voetsporen n Radio Rijnmond te treden, m Igens programmaleider ymond Timmermans is de roep niet van plan op deze nier inkomsten te werven, 'e hebben een begroting in- liend van 4,5 miljoen om 1 januari 1989 twaalf uur kunnen uitzenden. Dat geld voldoende om de program- te kunnen maken". oktober Bernhard woont de opening de internationale postze- Filacept 88 in het olieconcern, dat uit lekte via de Industriebond FNV. Het blad FNV Ma gazine publiceert er mor gen over. Het gaat om een rapport van de afdeling personeelszaken naar aanleiding van gesprek ken met 26 topmanagers van zowel Shell zelf als van Dow, Berenschot en het uitzendbu reau Content. Daaruit blijkt dat Shell onvoldoende open heid kent, waardoor er ondui delijke en onvoldoende com municatie is alsmede weinig aandacht en ruimte voor eigen initiatief. De werknemers ver mijden conflicten en risico's, zijn bang de steun van hun chefs te verliezen en zijn sterk gericht op hun carrière. Enke le ondervraagde topmanagers betwijfelen of Shell wel in staat zal zijn in de jaren ne gentig gekwalificeerd, perso neel aan te trekken. De Groot meent dat de ver koop van bont de komende tijd nog verder zal toenemen als gevolg van het aantrekken van de economie en het weer „in de mode komen" van bont i Hij wijst er nog op dat de Ne derlandse bonthandel geen jas sen van vellen van bedreigde diersoorten verkoopt en ook geen jassen van vellen van zeehonden. Dertig procent van de in Nederland verkochte jas sen is afkomstig uit de pels- dierfokkerij. Tien procent wordt volgens het Nederland Bontinstituut gemaakt van de vellen van dieren die gescho ten of gevangen worden om dat ze schadelijk zijn, zoals muskusratten. den ongelooflijk veel initiatie ven hebben ontwikkeld om sa men met de overheid tot een oplossing van de problemen te komen. Lansink is evenwel niet erg te spreken over de medische specialisten: „Ik moet langzamerhand vaststel len dat het materieel gewin voor hen belangrijker is dan de kwaliteit van de zorg". De LSV stelt vooral staatsse cretaris Dees van volksgezond heid verantwoordelijk voor het vastlopen van de bespre kingen over het vaststellen van de norminkomens en het verlagen van de praktijkkos- ten. De bewindsman heeft van de specialisten dan ook alleen nog maar tegenwerking te verwachten. ROTTERDAM De lei ding van Shell is arrogant, gesloten en bureaucra tisch, terwijl de organisa tie zo hiërarchisch is dat de zestienduizend werk nemers niet erg gemoti veerd zijn. Dit staat in een vertrouwelijk rapport van Dierenshow Niet minder dan 12.000 dieren waren afgelopen weekeinde te bewonderen tijdens de vierde inter- Dierenshow in de Brabanth^Jlen in Den Bosch. Vooral dit Drents heideschaap trok veel ■V - FOTO. ANP DEN HAAG Er wordt in Nederland nog wel de gelijk bont gedragen en de omzet van de bontwin kels is zelfs gestegen van f 18 miljoen tot 32 mil joen. Dat zegt woordvoer der M. de Groot van het Nederlands Bontinstituut in een reactie op de op heffing vorige week van het Anti Bont Comité. Het comité achtte zichzelf in middels overbodig gewor den. Volgens De Groot kloppen de cijfers van het ABC over het aantal bontwinkels in ons land helemaal niet. Hij zegt dat al leen al de Stichting Bontwaar- borg - volgens hem een selecte groep bontzaken - veertig aan geslotenen telt. In totaal zijn er volgens De Groot in Neder land zeker 250 verkooppunten van bont. DEN HAAG Het plan- Dekker gaat gewoon door, of de specialisten nu wel of niet van plan zijn mee te werken. Het CDA-ka- merlid Lansink zei dit gis teren in een reactie op het dreigement van de Lande lijke Specialisten Vereni ging (LSV) om geen enke le medewerking meer te verlenen aan de overheid. Milieumarkt Rond kasteel Groeneveld in Baarn werd gisteren een milieumarkt gehouden, waarmee het tienjarig bestaan van het Vara-radioprogramma „Vroege Vogels" werd gevierd. Het werd het grootste eve nement in zijn soort; er kwamen meer dan 35.000 mensen op af. De Bomenstichting schonk de makers van het programma een (nog aan te leggen) educatief en vogelvriendelijk bos nabij Almere. Op 5 april volgend jaar, de Nationale Boomfeestdag, zullen scholieren uit Almere de bomen plan ten. FOTO: ANP Alle acties door specialisten werden donderdag door de rechtbank in Utrecht verbo den. Piasmans, voorzitter van de LSV, is hierover zeer ver bolgen. Hij wijst erop dat de specialisten de laatste maan-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3