Specialisten gaan weer actie voeren Bon: Hhili viert nederlaag Pinochet 3 5 7 10 13 16 19 Afloop Protest tegen extra koopavond Bijenkorf Nederland koploper in EG met sociale uitkeringen h-emie Voorschoten voor dalend aantal ongevallen Chauffeur twintig uur achter het stuur Hl Studentenprotest Ceickx* (Bowiomt Donderdag 6 oktober 1988 80e jaargang no. 24236 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pere, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank. Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, laarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm. familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buiiteweg HET WEER Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Krachti ge, aan de kust af en toe stormachtige zuidwesten wind. Zon op: 06.51; onder: 18.03. Scheveningen hoog water: 0.51 en 13.26; laag water: 08.55 en 21.23 uur. Vol afgrijzen kijken politiemensen naar de kist waarin de achtjarige De- nis Mook dertien dagen lang geboeid is vastgehouden. De jongen kwam met de schrik vrij. FOTO S: ANP Achtjarige 13 dagen geboeid in een kist REMEN Na dertien dagen door een ontvoerder geboeid en •kneveld in een kist te zijn vastgehouden is Denis Mook uit remen gisteren behouden bij zijn moeder teruggekeerd. Het nd, dat op 22 september werd ontvoerd toen hij uit school vam, is tijdens zijn gevangenschap acht jaar geworden. De jon- jri werd gisteren door politie-agenten bevrijd uit zijn benarde rblijfplaats op een vakantiecomplex in de Eifel. Even tevoren d de politie de ontvoerder gegrepen, een 23-jarige man uit est, nadat hij een miljoen mark losgeld in ontvangst had geno- ?n. Hij wist met zijn vluchtauto door drie wegversperringen en te breken, maar strandde tenslotte op een landweg. DEN HAAG Het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV), afdeling Den Haag, heeft ver ontwaardigd gereageerd op het bericht dat de Bijen korf in Den Haag morgenavond tot negen uur open mag zijn. Het KNOV vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente Den Haag aan afzonderlijke warenhuizen ontheffing van de winkelsluitingswet verleent. Vol gens de gemeente is het college van burgemeester en wethouders bevoegd in een aantal gevallen, bijvoor beeld een winkelweek (de Bijenkorf startte vandaag drie „Dolle Dagen"), ontheffing te verlenen. Inmiddels hebben ook C A en de Hema toestemming gekregen morgenavond open te zijn. Ondernemend kleutertje LEIDEN De politie van Leiden had gistermiddag te maken met een ondernemend treinreizigertje. In een van de treinstellen op het station werd een klein jongetje aange troffen. Het vermoeden be stond dat hij in Alkmaar op de trein was gestapt. Dit werd la ter op de avond bevestigd toen er uit Alkmaar een bericht binnen kwam dat daar een 3- jarige kleuter werd vermist. De vader van de kleine avon turier is daarop naar het poli tiebureau van Leiden gereisd om zijn zoon op te halen. DEN HAAG De netto uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschikt heid in ons land zijn de hoogste van de Europese Gemeenschap. Ne derland is ook koploper op het terrein van de uitgaven voor sociale zekerheid. „Maar de groei van die uitgaven is thans in vergelijking met enkele jaren geleden gematigd. De financiële inspanningen ne men dit jaar en in 1989 af met respectievelijk 0,2 en 0,4 procent", zo concludeert staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen heid) in zijn bij de Tweede Kamer ingediende „Financiële nota Socia le zekerheid 1989". Op het eerste gezicht lijkt het er op dat de Neder landse werknemers als gevolg van de hoge belasting- en premiedruk veel minder van hun bruto-salaris in handen krijgen dan hun colle ga's in andere Europese landen. Maar De Graaf stelt vast dat een ech te vergelijking zeer problematisch is. Uit de nota blijkt dat de lage drempel voor het verkrijgen van een uitkering bij arbeidsongeschikt heid een oorzaak zou kunnen zijn van de hoge uitgaven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De medi sche specialisten heb ben nieuwe acties aan gekondigd nu minister De Koning (sociale za ken) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid) hebben besloten het norminkomen en de praktijkkostenvergoe ding te verlagen. De in juni opgeschorte ac ties, zondagsdiensten, zullen op korte termijn eri geïn tensiveerd worden voortge zet, aldus C. Piasmans, voorzitter van de Landelij ke Specialisten Vereniging in een reactie. Het besluit zal bovendien bij de rechter worden aangevochten. De Koning en Dees maak ten gisteren bekend het norminkomen te willen verlagen van 185.000 naar 172.600 gulden. Het kabinet kwam daarmee terug op het eerdere voornemen het norminkomen terug te dringen tot 148.00. De prak- tijkkostënvergoeding moet op den duur dalen van 107.000 tot 65.000 gulden. „We zijn na acht jaar terug bij af. Alle adviezen die we in die tijd hebben moeten vergaren worden botweg genegeerd", aldus een boze Piasmans. Volgens staatsse cretaris Dees heeft het kabi net de laatste jaren echter engelengeduld gehad met de specialisten. Vorig jaar is er een langdurige bemidde lingspoging geweest en de afgelopen weken is prof. W. Dekker vergeefs met de be trokken partijen (specialis ten, ziekenfondsen, verze keraars, ziekenhuizen) bezig geweest een oplossing te vinden. Het kan overigens nog ge ruime tijd duren voordat de verlaging in de tarieven van de specialisten is ver werkt. Ingevolge de Wet Inkomens Vrije Beroepen (WIVB) moet namelijk eerst nog overleg worden ge voerd met 26 specialisten- verenigingen (een voor elk specialisme). De Koning acht het zelfs niet uitgeslo ten dat de procedure zoveel tijd in beslag zal nemen dat inmiddels het 'tijdperk- Dekker' is aangebroken waarin specialisten over de tarieven moeten onderhan delen met de verzekeraars en er van centraal vastge stelde norminkomens geen sprake meer zal zijn. Ook de verlaging van de vergoeding voor beroeps kosten buiten het zieken huis met 40.000 gulden wordt niet in één klap door gevoerd. In de periode 1989- 1990 wordt de kostenver goeding op 80.000 gebracht en pas vanaf 1991 wordt ze verder verlaagd naar 65.000. )te vreugde bij de Chileense oppositie, nadat de regering had erkend dat zij het referendum had verloren. ILITAIREN GEVEN VERLIES TOE NTIAGO Duizenden ilenen zijn vannacht inmorgen Nederlandse 1) de straat opgegaan i de nederlaag te vieren n generaal Pinochet, in t gisteren gehouden re- endum ovef de voort- ting van zijn vijftien r oude militaire wind. De Chileense re- ring en de militaire jun- hebben het verlies in- idels toegegeven. Het ierendum is vrijwel zon- !5. r/wof' der incidenten verlopen. Volgens officiële voorlopige cijfers heeft 53 procent van de Chilenen „nee' gestemd, ter wijl 44 procent zijn stem voor Pinochet uitbracht. Als de mi litairen zich aan hun beloftes houden, komen er volgend jaar vrije presidentsverkiezin gen, waaraan Pinochet overi gens zelf ook kan deelnemen. In maart 1990 wordt de macht overdragen aan een gekozen president. Tot die tijd blijft de generaal waarnemend staats hoofd. Bovendien kan hij aan- hlijven als bevelhebber van het leger, wordt hij voor het leven lid van de Senaat en houdt hij een zetel in de Natio nale Veiligheidsraad. De oppositie van zestien partij en, verenigd in het „Comman do voor het Nee" wil echter snel met de militairen onder handelen over een vervroegde terugkeer naar de democratie en over wijzigingen in de grondwet, die de militairen een belangrijke stem in het be stuur van het land geeft. Maar volgens minister Fernandez zijn de militairen vastbesloten zich aan de letter van de grondwet te houden. De oppositie had vrijwel direct na het sluiten van de stembu reaus de overwinning al opge ëist. Tot de officiële erkenning van de nederlaag van Pino chet hadden de meeste Chile nen zich gehouden aan de op roep van de oppositie binnens huis te blijven, om het leger geen aanleiding te geven in te grijpen. Maar toen de neder laag een feit was, trok men alsnog de straat op. Pagina 7: Chilenen uren in de rij voor stembus DOORSCHOTEN Voorschoten leeft vorig jaar hoog gescoord in le „Actie -25%", een plan voor ermindering van het aantal ilachtoffers in het verkeer tot 1990 et 25 procent. Het aantal ver- teersongevallen liep in Voorscho en terug met 44 procent. 5e gemeente kan een deel uit de pot tegemoet zien, die het ministerie van verkeer en waterstaat voor de actie beschikbaar stelde. Zo'n 250 gemeen ten waarin het aantal verkeersslacht offers vorig jaar daalde met ten minste vijf procent, krijgen binnenkort een bonus van in totaal 14 miljoen gulden. De gemeenten krijgen voor elk be spaard verkeersslachtoffer een bonus van 5000 gulden. Zo ontvangt Amster dam 1.160.000 gulden. Daar vermin derde het aantal verkeersslachtoffers met 232 (6,3 procent). Het budget voor de premies moest wegens het grote aantal aan de actie deelnemende ge meenten 95 procent worden op getrokken van 5 miljoen naar 14 mil joen gulden, aldus het ministerie. Bentsen wint debat met Quay e op punten Ajax wacht boete UEFA AMSTERDAM Ajax, dat gisteravond als enige Neder landse club werd uitgescha keld in de Europese voetbalbe kertoernooien, wordt waar schijnlijk binnenkort opnieuw met tegenslag geconfronteerd. Na het aftreden van het be stuur en het bekend worden van een mogelijke zwart-gel- daffaire alsmede belastingont duiking zal de UEFA de (klei ne) ongeregeldheden van gis teravond mogelijk bestraffen. Het duel met Sporting Lissa bon moest meermalen worden onderbroken wegens het op het speelveld gooien van aller hande projectielen. Scheids rechter Prokop zal die inci denten ongetwijfeld rapporte ren. Voor Roda JC en FC Gro ningen was wel succes wegge legd. Roda JC, actief in de strijd om de Europa Cup 2, verloor weliswaar met 1-0 bij Vitoria Guimaraes, maar had vier weken eerder thuis met 2- 0 gewonnen. FC Groningen hield de schade bij Atletico Madrid beperkt tot een neder laag van 2-1 en kwam dank zij de 1-0 uit de eerste ontmoeting in de tweede ronde. ÓMAHA Geen van beide kandidaten voor het vice-presidentschap is gisteren in hun eerste publieke debat „knock out" gegaan, maar na afloop werd de Democraat Bentsen wèl algemeen als overwinnaar op punten aangewezen. Dan Quayle, die in de aanloop van zijn campag ne de ene na de andere publicitaire blunder maakte en door George Bush tot de orde moest worden geroepen, vergeleek zichzelf tijdens het debat met de vermoorde president John F. Kennedy. Dat bood Bentsen de gelegenheid voor open doel te scoren: „Senator, ik heb ge werkt met Kennedy, ik kende hem goed en ik kan zeggen: u bent John F. Kennedy niet". Stekeligheden over en weer kenmerkten het debat, waarbij de kandidaten beiden een meer gespannen indruk maakten dan Bush en Duka kis in hun treffen. Een opiniepeiling van ABC- televisie wees uit dat 51 van de kijkers Bentsen als overwinnaar aanwees; slechts 27 procent vond dat Quayle als sterkste uit de strijd was gekomen. 20 PUNA'S Armoe troef bij psychiatrische patiënt Beatrix wacht warm onthaal in Australië Zaterdag begint actie „Honger hoeft niet" Geschiedenis herhaalt zich voor FC Groningen Leidse verzorgings tehuizen kritisch over ouderenbeleid Lijst met woning zoekenden in Voorschoten wordt kleiner Ftia Groeneveld: „Van je familie moet je het hebben" GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER BINNENLAND BUITENLAND AUTONIEUWS ECONOMIE SPORT LEIDEN OMGEVING 14/ KUNST RADIO EN TELEVISIE NIJMEGEN Bij een verkeerscontrole vannacht waarbij alle toegangswegen tot de Bommelerwaard waren afgezet, heeft de politie een vrachtwagenchauffeur bekeurd die twintig uur ach tereen had gereden. Hij kreeg een rijverbod. De „buit" bij 350 aanhoudingen bedroeg: acht bekeuringen we gens het niet dragen van de autogordel, drie bekeuringen we gens overtreding van de rijtijdenwet en twee bekeuringen we gens het negeren van de apk-plicht. Ook werden 24 automoblis- ten bekeurd omdat ze hun papieren niet op zak hadden en één wijs had. Drie van di hebben gedronken. Iedereen is altijd benieuwd naar de afloop. Van wat dan ook. Of het nu de uitslag van het referen dum voor of tegen Pinochet in Chili betreft of de voetbalwedstrijden, die gisteravond door Ajax, FC Groningen en Roda JC in de strijd om de Europa cup 2 en 3 zijn gespeeld. En soms gaat het nog niet eens om dit soort onvergelijkbare grootheden, maar bijvoorbeeld om de afloop van de onderhan delingen tussen de bonden en minister Van Dijk over de ambtenarensalarissen. Je hoort ervan via de radio, je ziet er een flits van op de tv, maar je leest het pas helder en duidelijk in je (eigen?) re gionale dagblad, de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: In Peru raakt de enkele jaren geleden nog met zoveel enthou siasme begroette regering van president Garcia steeds dieper in de problemen. De economische crisis duurt voor, de terreur van „Lichtend Pad" is niet te stoppen en onder de studenten heerst voortdurend onrust. Gisteren werd op de San Marcos Universi teit in de hoofdstad Lima opnieuw gedemonstreerd, waarbij de politie traangas inzette tegen de betogers. 'Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD'Dcn Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement mor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1