apan bij dood van keizer ferug naar het jaar nul 1 'emier Polen zoekt tening naar oppositie Britse idolen mogen niet langer drank aanprijzen Japanse kwestie blijft probleem Chilenen „gestoord" door lange dictatuur (ONTUREN VAN KAPITEIN ROB CHARLES 3TËNLAND £eidóc6owicuit WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 Juwe Oswald gelooft i in complot yORK De weduwe van de moor- i van president John F. Kennedy, Lee 'f Oswald, meent nu dat haar man [een handelde en dat hij was terecht- Bn „tussen de regering en de georga- |e misdaad". Mevrouw Marina Os- een tprter, komt met haar uitspraken in eergeluwenblad Ladie's Home Journal te- verJ» de mening die rij na dè moord op deint Kennedy ventileerde, namelijk >mrin man Kennedy vermoedelijk alleen i de \>rdde. Onder meer op basis daarvan gedre eerde de Warren-commissie dat Lee •fe ci schuldig was. Nu zegt ze: „Het is een ,n- komplot geweest en briljant uitge- t het Kan een intelligent persoon denken herin georganiseerd kan zijn door slechts te6000' OOK HUIS VS VOOR SANCTIES IRAQ WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is gisteren met overweldigende meerderheid akkoord gegaan met handels sancties tegen Iraq wegens het vermeende gebruik van gifgas tegen de Kurden. De Senaat stemde al op 9 sep tember voor strafmaatrege len. Deze gingen echter ver der dan de sancties van het Huis van Afgevaardigden. Beide kamers van het Con gres gaan nu een gezamenlij ke sanctiewet, aan het Witte Huis voorleggen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Van den Broek herinnerde gisteren in de Verenigde Naties aan de „eerlijke en openhartige wijze waarop de Japanse premier Takeshita onlangs tijdens zijn bezoek aan Den Haag diepe spijt heeft be tuigd over wat Nederlanders in de oorlog is aange daan". Voorzitter Boekholt van de Stichting Herden king 15 augustus 1945 (de datum verwijst naar de be vrijding van het toenmalige Nederlands-Indië) zei dat het in dit geval niet om de goede relatie met Japan en Takeshita gaat: „Het is ons puur om Hirohito te doen. Het hoofdmotief moet zijn wat die man ons heeft aan gedaan. Duizenden landgenoten hebben nog dagelijks nachtmerries over de Japanse bezetting. Wij voelens ons gekwetst en zijn verschrikkelijk kwaad. Takeshita zal dat heus wel begrijpen". Boekholts stichting vindt de vergelijking met andere Aziatische landen mank gaan en zal regering en parlement bestoken met brie ven en telegrammen: „Ik reken erop dat andere orga nisaties en individuele Nederlanders zich bij ons aan sluiten". Het is de tweede keer in korte tijd dat een Nederlandse bewindsman zich verslikt in de „Japanse kwestie". Eind 1986, toen het tweede kabinet-Lubbers nog maar enkele maanden functioneerde, zei vice- premier De Korte tijdens een VVD-bijeenkomst dat koningin Beatrix gezien de gevoeligheden voorlopig maar niet op staatsbezoek naar Japan moest gaan. De Korte had hierover geen overleg gehad in het kabi net. Een dag later zei premier Lubbers in de Tweede Kamer dat De Korte dat niet had mogen zeggen. „Dat was eens, maar nooit meer", waren de historische woorden van Lubbers. Konining Beatrix is als prinses wel in Japan geweest. Hirohito is na de oorlog één keer in Nederland geweest, in 1971. Dat bezoek leidde tot een storm van kritiek, waarbij de inmiddels over leden cabaretier Wim Kan het voortouw nam. DIRECTEUR VAN SDI- PROGRAMMA NEEMT ONSLAG WASHINGTON Luitenant-generaal James Abrahamson zal op 31 januari 1989 aftreden als hoofd van het Ameri kaanse SDI-onderzoek naar een raketaf- weer in de ruimte. Abrahamson zegt dat hij opstapt „omdat een nieuwe regering ongetwijfeld andere ideeën zal hebben over het SDI". De 55-jarige Abrahamson heeft het omstreden „Starwars"-pro- gramma sinds medio 1984 geleid. De af gelopen jaren zag hij zich geconfronteerd met een Congres, dat steeds minder be reid was om diep in de geldbuidel te tas ten voor het project, dat overigens toch al minder voorspoedig loopt dan sommi ge leden van de regering-Reagan ge dacht of gehoopt hadden WÏ° Wanneer de izelfsitse keizer Hirohito siukï te overlijden gaat rintigste eeuwse staat i. het land van de ologische vooruit- in één keer terug iet jaar nul. De Ja- kalender is name- 1 'bonden aan elk af- rlijk keizerlijk |d. Zodra kroon- Akihito zijn vader opgevolgd, begint in een nieuw tijd- y,ien week k «inSpdek< n keizer, i komende dood maar de ver- ng is dat de emoties ;og hoog zullen oplopen, ldt met name voor de Japanners, die Hirohi- Teren als een god, zoals Ln kinds af aan is bijge- Je andere kant zijn er lieel Japanners die hem Iteeds verantwoordelijk n voor het Japanse be- r n IRQÜÈSly iRIENZ([aa' 1 in! |e Wereldoorlog, aat in elk geval vast dat introverse hierover nog na zijn dood zal voort- Voor veel niet-Ja- zal Hirohito de vier- nlijking blijven van het eve en wrede Japan in itijd. Veel geleerden t er echter over eens keizer geen slechte /as; hij was alleen vre- 5lap. Hij liet zich mani- h door zijn generaals ïus de deskundigen, er h steekhoudend bewijs ijn betrokkenheid bij de kmisdaden. Vast staat jt met zijn overlijden de grote figuur uit de oor- jen verdwijnt. Chur chill, Roosevelt, Stalin, Hitler en Mussolini zijn hem voorge gaan. Absolute macht Hirohito heeft bijna tweeën zestig jaar de scepter ge zwaaid. Voordat hij tot keizer werd gekroond diende hij vijf jaar lang als prins-regent voor zijn labiele vader. Op Eerste Kerstdag 1926 kwam de jonge prins Hirohito aan het bewind. Hij was de 124e in een ononderbroken lijn van keizers, die dateert van ruim 2.600 jaar geleden. In die tijd werd Hirohito be schouwd als een god, een di recte afstammeling van de zonnegodin uit 660 voor Christus. Zijn macht was ab soluut Zijn onderdanen maakten een buiging als ze het keizerlijk paleis passeer den, ook als dat enkele stra ten verderop was. Als het keizerlijk gevolg door een stad trok, werden de lui ken en gordijnen van de hui zen langs die route gesloten, omdat het niet toegestaan was op de keizer neer te kijken. Artsen droegen witte zijden handschoenen als ze hem on derzochten. Een kamerheer was de enige die de keizerlij ke huid mocht aanraken. Het was zelfs zo, dat sommige mensen die in de aanwezig heid van de keizer een over treding begingen, zelfmoord pleegden uit schaamte. Veel van die gebruiken ver anderden na de Japanse ne derlaag in 1945. Bij zijn over gave werd Hirohito vrijge steld van vervolging wegens oorlogsmisdaden en mocht hij aanblijven als keizer, zo be paalde generaal Douglas Ma- cArthur, mits hij afstand deed van zijn goddelijkheid. Vol gens een door de Verenigde Staten opgestelde grondwet werd Hirohito een monarch zonder politieke macht. Keizer Hirohito vorig jaar, tijdens zijn 86e verjaardag. Als hij overlijdt, gaat Japan terug naar het jaar nul. foto: ap Door zijn lange regeerperiode zijn er nauwelijks gewone Ja panners te vinden, die zich herinneren hoe de kronings ceremonie van een nieuwe monarch in z'n werk gaat. Bo vendien is het Japan van nu zo volstrekt anders al het Ja pan van de jaren twintig, toen de rouwstoet achter een hevig piepende ossekar door Tokyo trok. Alhoewel Akihito zijn vader al een half uur na zijn dood zal opvolgen, zal de staatsbe grafenis pas na enkele weken plaatsvinden. De andere Shinto rituelen, waarin de drie heilige kostbaarheden van de Keizerlijke Hofhou ding een spiegel, juwelen en een zwaard een rol spe len, zullen onmiddellijk na het overlijden van de keizer ten uitvoer worden gebracht binnen de muren van het pa leis. Maar ondanks het schaamte loze materialisme van het mo derne economische mirakel dat Japan de afgelopen veer tig jaar is geworden, is de pu blieke opvatting ten aanzien van de keizerlijke familie nauwelijks veranderd. Het aan de macht komen van prins Akihito zal hoogstwaar schijnlijk zelfs een herwaar dering tot gevolg hebben van de plaats die het vorstenhuis inneemt in de Japanse samen leving. Akihito zelf heeft im mers te kennen gegeven dat hij vindt dat de keizerlijke fa milie mogelijk iets te ver van het volk afstaat. Hij heeft zelf altijd het contact gezocht. Eiland van rust Maar op het moment dat Aki hito de troon bestijgt, zal zijn leven worden beheerst door het Agentschap van de Kei zerlijke Hofhouding, dat elf honderd mensen in dienst heeft. Hij zal zijn leven moeten doorbrengen in de be slotenheid van het keizerlijk paleis; een eiland van rust, omgeven door hoge muren en een slotgracht, in het hart van de drukke Japanse hoofdstad. Er moet ook rekening mee worden gehouden dat gewe tenloze Japanse politici de dood van de keizer aangrijpen om het zwaartepunt van de Japanse politiek nog meer naar rechts te verschuiven. Sommige conservatieven ont kennen dat Hirohito ooit openbaar afstand heeft ge daan van zijn goddelijkheid. Zij beschouwen zijn overlij den als de perfecte kans om de discussie over de na-oor- logse grondwet, die oorlog als een werktuig van de nationa le politiek verwerpt, weer te openen. Maar aangezien de meeste Japanners wél voor de grondwet zijn, zal het zo'n vaart vast niet lopen. Intussen heeft Hirohito het Japanse volk bedankt voor het getoonde medeleven. Vol gens het keizerlijk paleis heb ben bijna 600.000 mensen hun handtekening gezegd onder bedes voor het herstel van de 87-jarige monarch. Maar zijn artsen hebben weinig hoop op herstel. (c) The Sunday Times Hortensia Bussi Allende (r), de weduwe van Chili's ex-president Salvador Allende, bezocht gisteren op de derde dag van haar te rugkeer in Chili een gevangenis in Santiago voor een gesprek met een gedetineerde vriendin; Clodomiro Almeyda. foto-, ap SANTIAGO Het psychisch evenwicht van de Chilenen is ern stig aangetast door het militaire bewind en het geweld van de dic tatuur. Dat hebben specialisten op het gebied van psychologie, psy chiatrie en psychotherapie verklaard op een congres in Santiago. De ontwikkelingen in Chili „hebben de menselijke relaties en het vermogen van de Chilenen de werkelijkheid te vatten sterk aan getast". Het feit dat de Chileense televisie voor het eerst in vijftien jaar programma's uitzendt waarin meningen tegen het bewind worden geuit, heeft er wel toe bijgedragen dat de angst wat af neemt, zo geven de deskundigen toe. Maar slechts het onthullen van de hele waarheid zal de schade kunnen herstellen. Elke minuut weer aids-slachtoffer LONDEN De fatale ziekte aids lijkt zich over de wereld te ver spreiden in een tempo van bijna een slachtoffer per minuut. Vol gens een gisteren gepubliceerd rapport van het Panos Instituut ko men er dit jaar waarschijnlijk 150.000 gevallen van aids bij. Het Pa nos Instituut is een onafhankelijke onderzoeksinstelling. In het rapport staat ook dat steeds meer landen inreisbeperkingen opleg gen aan buitenlanders en aan eigen burgers die uit het buitenland terugkeren. Bij de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zijn tot dusverre 111.000 gevallen van aids gemeld, maar het werkelijke aantal aids-lijders in de wereld wordt op zeker 250.000 geschat 1ELIJK MEERDERE PARTIJEN IN REGERING >HAU De nieu- Ise premier, Miep- Rakowski. heeft gezegd dat hij Ie vertegenwoordi- n de oppositie in &ring zal opnemen, ilijk van de 'uit- van de komende ifelgesprekken oppositie. In een voor het parle- i de kersverse pre- ^t de eerste taak regering zal zijn Touwen van de tig te winnen. |i, die lange tijd be kend stond als een gezworen vijand van het veboden vak verbond Solidariteit, beloofde dat hij „zorgvuldig" zal luiste ren naar de mening van de vakbonden, de politieke 'partij en en „andere maatschappelij ke en politieke groeperingen". Maar hij sloot Solidariteit im pliciet uit door te zeggen dat de regering niet zal praten met organisaties die geld uit het buitenland krijgen. Solidariteit heeft onlangs een schenking van het Amerikaanse Congres gekregen. Rakowski staat binnen de Poolse communistische partij bekend als hervormingsge zind, maar in kringen van de oppositie en vooral in de gele deren van Solidariteit is hij ui terst impopulair. Een naaste adviseur van Walesa, professor Bronislaw Geremek, zei dat het bekend is dat „Rakowski geen vriend is van Solidari teit". „Maar wij zijn wel ge wend aan koerswijzigingen. Met hem is alles mogelijk. Waar het om gaat is of hij de eerste leider wordt van een re gering van de dialoog", aldus Geremek. Rakowski staat voor de lastige taak niet alleen het vertrou wen van de bevolking te her krijgen, maar ook een oplos sing te vinden voor de econo mische problemen van Polen. Volgens waarnemers zal Ra kowski voorlopig echter niet veel kunnen doen zóalng de partij nog geen nieuw econo misch beleid heeft geformu leerd. Premier Rakowski (links) neemt de documenten in ontvangst die 1 Jaruzelski (met zonnebril) kijkt toe. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer ert Janszoon besluit in een baai voor anker te gaan om gelegenheid te hebben zijn schepen te laten opkalefate- |n bemanning wat op hun verhaal te laten komen. Maar 9 avond meldt de uitkijk een licht op zee. Is Peer terug- Het is niet waarschijnlijk. Wanneer de dag aanbreekt, •bert Janszoon, dat het gevaar nog ernstiger is, dan hij heeft gedacht. Niet minder dan acht Spaanse schepen kruisen voor de kust. De Hollandse vloot is opgesloten en van ontsnap pen zal niets kunnen komen. Bezorgd ziet Robert Janszoon toe, hoe de vijand maatregelen neemt om hem aan te vallen. Op wel ke wijze zal hij er in slagen dit gevaar te doen keren?. CCC-proces stuit op muur van problemen BRUSSEL Het geruchtma kende proces tegen de strijden de communistische cellen in België, de vier terroristen die van 25 bomaanslagen worden verdacht, stuit op een muur van problemen. De voorzitter van het Assisenhof, Jos Durant, zag zich gisteren gedwongen de zit ting te schorsen, nadat de vier CCC'ers hun advocaten de zaal hadden uitgestuurd. Volgens de Belgische wet kunnen verdach ten voor een Assisenhof zonder juridische bijstand niet terecht staan. Op de eerste procesdag zorgden de 36-jarige Pierre Carette en zijn drie medeverdachten al voor ophef door te weigeren hun naam te noemen. Gisteren verraste het viertal de eigen verdediging met de ver klaring dat ze niet bereid zijn mee te werken aan het proces. Carette enzijn drie medever dachten, die in de gevangenis ook al enige tijd in hongersta king zijn, kunnen aan het slot van het nog minstens drie we ken durende proces tot levens lang te worden veroordeeld. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Crocodile Dundee"-ster Paul Hogan loopt deze week het risico dat zijn royale Britse gages fors zullen dalen. De Australiër die in reclame boodschappen op de Britse commerciële tv in alle on schuld Australische pils aan prijst, zal wellicht het vol gende slachtoffer zijn van nieuwe verordeningen voor de bestrijding van drankmis bruik onder de Britse jeugd. Voor tv-spots, bioscooprecla me en advertenties in kran ten en tijdschriften over bier en sterke drank mag voort aan geen beroep meer worden gedaan pp de idolen van de Britse jeugd. Sterren jonger dan 25 of die de in druk geven dat zij jonger zijn dan die leeftijd mogen niet meer optreden in drankrecla me. De nieuwe voorschriften werden ingegegeven door een Britse regeringscampag ne om de toenemende drank zucht onder de jeugd halt toe te roepen. Premier Thatcher en haar minister van binnen landse zaken en justitie, Dou glas Hurd, hebben het vooral gemunt op zogeheten „lager louts" die onder invloed ter reur zaaien, en veel schade veroorzaken. Op het jaarcon gres van de qonservatieve re geringspartij aanstaande ipaandag zal bijzonder veel aandacht worden besteed aan het vraagstuk van de crimi naliteit door Roger Simons LONDEN De Britse kroonprins Charles is bijna 40 en volgens ingewijden erg gefrustreerd. Want hij heeft nog steeds geen behoorlijke baan en 40 is al vrij oud voor een mens van koninklijken bloede. Zijn moeder, Elizabeth II, lijkt helemaal niet van zins hem haar troon af te staan. Charles is wel niet mamaatjes mooiste maar toch Elizabeths eerstegeborene en dat lange wachten geeft hem doorlopend het nare gevoel dat hij een volslagen nutteloos leven leidt. De idealen uit zijn jeugd zijn praktisch allemaal verdwenen en hij is ook veel van zijn illusies kwijt. Hij was vroeger zeer goed op de hoogte van milieuproblemen maar zijn belangstelling voor die vraagstukken is gevoelig verminderd. Gezegd wordt dat Charles bitter weinig optimisme koestert voor de toekomst van zijn land. Hij houdt niet van premier Thatcher. „Overal in de wereld is de politiek een ramp", zegt hij. Zelfs de erfelijke monarchie schijnt hem nog maar matig te bevallen. De uitdaging is er kennelijk een beetje af. Elizabeth II, die haar oudste zoon weer zou kunnen opmonteren door hem een goede vaste baan te bezorgen, maakt trouwens geen aanstalten om in de VUT te stappen. Wat haar troon betreft, doet zij alsof haar neus bloedt Hoewel vele Britten van mening zijn dat Charles eindelijk de teugels zou moeten overnemen, durft kennelijk niemand de koningin te adviseren daarin het Nederlandse voorbeeld te volgen. Prins Charles is jarig op 14 november, maar Elizabeth II houdt tegen die datum geen grote verrassing in. petto. Wel deed in de Londense roddelput een poosje het gerucht de ronde dat Charles zou worden benoemd tot laatste gouverneur van de Britse kroonkolonie Hongkong. Maar dit was duidelijk een verzinsel. Hongkong wordt in 1997 op een presenteerblaadje overhandigd aan de Chinezen en zijn huidige gouverneur, Sir David Wilson (53), hoopt die post tot dan te kunnen bekleden. Alsof de problemen van de niet meer zo jonge kroonprins-zonder-baan nog niet ernstig genoeg zijn, belooft Charles' 40ste verjaardag overschaduwd te worden door de publicatie van diverse roddelbiografieën. De belangrijkste hiervan werd geschreven door Anthony Holden, overigens wel een gerespecteerd auteur maar toch niet honderd procent betrouwbaar. De voorspelling dat Charles tot laatste gouverneur van Hongkong gebombardeerd zou worden, kwam van Holden. Deze pientere knaap schreef in 1979 al een boek over Charles, die hij met het oog daarop een keertje had geinterviewd. Holdens nieuwe biografie is een aanvullende bewerking van de eerste uitgave. Uit de anekdotes die je bij het lezen ervan om de oren vliegen e blijkt dat kroonprins Charles nog steeds een koninklijk buitenbeentje is. Zijn schoonzusje Fergie zou hem dit jaar op Ascot lelijk in verlegenheid hebben gebracht Terwijl le koninklijke gasten daar s middags zaten te lunchen, riep de echtgenote van prins Andrew luidkeels in de richting van prins Charles: „He, Flapoor, geef het brood eens door, en vlug wat!" Charles' echtgenote Diana schaterlachte onkies en koos direct partij voor lolbroek Fergie. Ook prins Edward en één van diens vriendjes konden het niet laten de kroonprins te bespotten. Vanwege het getreiter wist Charles niet meer waar zijn hoofd stond. Die tamelijk wijd uitstaande oren hebben hem al veel hartzeer gekost. Er wordt vaak over gegniffeld. Holden zegt in zijn boek dat Diana en haar koninklijke echtgenoot praktisch een apart bestaan leiden. Zij hebben elk hun eigen vriendenkring en interesses Charles' belangrijkste hobby is polo. Met deze sport laadt hij zijn batterij op. Diana staat graag in het middelpunt van de openbare belangstelling; haar man niet Een goede vriend van de Britse kroonprins vat het dilemma van haanloze Charles als volgt samen: Zijn moeder heeft de troon en zijn echtgenote de media. Wat blijft er voor de arme kerel nog over?".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7